Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ-ΜΑΪΟ 2011!!!!!Νο 6&ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ!


Recommended Posts

Afrο μου στο γιατρο θα παω την αλλη εβδομ. την Τριτη ή Τεταρτη. Αντεχω τους πονους ακομη, θα δουμε το απογευματακι μετα τον υπνακο που λεω να παρω πως θα ειμαι. Σκεφτομαι μηπως ειναι το εντερο αλλα ποναει ολη και οχι αριστερα. δεν ξερω πια τι να υποθεσω!

Ελενα μου αυριο θα αγορασω τις τσιπουρες φρεσκες φρεσκες, εαν προλαβω καλως αλλιως οταν μπορεσω. Εσυ πως τα πας; Περιστερι εισαι ολη την ωρα;

Ειρηνη μου ωραιο ονειρο με τον Μποτρινι! Πολυ καλο!

Η Γιουλη μας θα παει το βραδυ στο νοσοκομειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια, σε λίγο φευγουμε για το γιατρό. Να δούμε τι θα μας πει σήμερα που μπήκαμε στο μήνα μας! Δε θα κάνουμε υπέρηχο, απλά θα την ακούσουμε στο μηχάνημα! Θα μπω το βραδάκι να σας γράψω τα νέα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα περιμένουμε τα νέα απο το γιατρό σου Steisy.. Γεωργιάννα άντε ξεκουράσου μήπως περάσουν και οι πόνοι.. Άντρια να δεις εγώ εδώ τι την έχω κάνει τη μαμά μου.. έχουμε ανακατέψει όλο το σπίτι.. τώρα σχεδόν για όλα αυτή τρέχει.. και στο πατρικό μου γιατί ο μπαμπάς μου δεν οδηγεί, ούτε αυτή και όλα τα ψώνια και τις εξωτερικές δουλειές τις κάνει με τα πόδια!! Γι αυτό είναι οι μαμάδες, αυτές χαίροντε όταν μας βοηθάνε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και από εμένα μόλις βρήκα λίγο χρόνο!!!

από ότι βλέπω γέννησε και η Μαριτίνα και η GeoV!!!!!!!!!!! Κορίτσια να σας ζήσουν !!! Πω πω 3 κοριτσάκια για την ώρα στην παρέα!!

Άντε σήμερα το βράδυ ή αύριο θα έχουμε και το αγοράκι της Jule!!!!!!!!!!!! Με το καλό κορίτσι μου και με ένα πόνο!!! :D:D

Ποια είναι η επόμενη?? Η Happy??????????????? πώς νοιώθεις???

σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σας!!

η ζωή με το μωράκι είναι συναρπαστική, αρκετά κουραστική και λιιιιιγο αγχωτική ειδικά για τις νέες μανούλες...για την ώρα έχω την μαμά μου εδω αλλά την επόμενη εβδομάδα θα φύγει :( και μπορώ να πω ότι φοβάμαι κάπως....

η μικρούλα μου είναι τοσοδούλα και πεινάει συνέχεια!!!! και δεν κρατιέται όταν πεινάει.. :lol::lol::lol: μπορεί να μας φάει όλους!! χιχιχι

πολλά πολλά φιλάκια και περιμένω ενημέρωση για το ποιο κορτσάκι περιμένουμε να γεννήσει μετά την Jule

ααα και Daddy, το μηνυμα σου ήρθε μόλις τώρα, δεν ξέρω γιατί δεν μου το εμφάνιζε νωρίτερα!!!

σε ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ και ευχομαι να γεννήσει η αγαπημένη σου με ένα πόνο!!!!!!!!!!!

φιλάκιαααααααααααααααααααααααααααααααα :lol::lol::lol::lol:

ΥΓ: Ελενάκι μου γέννησα 26/03 τελικά :D:D:D 4-5 ημέρες πριν την ΠΗΤ και 1 μέρα μετά τα γεννέθλιά μου :D:D:D μην μου 'κοβεις' την παρολίγον σύμπτωση χαχαχα :D:D:D

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανδρια μου μη εχεις τυψεις αυτα που κανει η μαμα σου για σενα μετα θα τα κανεις εσυ για τα παιδια σου.Ετσι ειναι η ζωη μια ροδα!!

Εισαι τυχερη και οι αλλες κοπελες το ιδιο, υπαρχουμε και εμεις που οι μαμαδες μας δεν θα μπορουν να βρησκονται διπλα μας.

Σαμανθα μου ολα καλα θα πανε και χωρις την μαμα, τωρα ξερεις τι πρεπει να κανεις.

Την σειρα την εχω εγω!!!! Και η Σουλα!!!! Να δουμε τι θα γινει θα βγει το αγορακι ή το κοριτσακι πρωτο;;;;

Οι πονοι μου συνεχιζουν αλλα λιγο πιο χαλαρα. Θα περιμενω μεχρι αυριο τελικα να δω και μετα θα παρω τον γιατρο. Ολοι μου λενε οτι προετοιμαζετε και τωρα κατεβαινει και ανοιγει η μητρα.

Γιουλη μου ευχομαι να πανε ολα καλα και περιμενω νεα σου!! Μ' ΕΝΑ ΠΟΝΟ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

steicy μου καλά λές,θα το κάνω.Άν ξέρει κάποια τις ημερομηνίες των κοριτσιών ας μου τις δώσει. Καλή επιτυχία στο γιατρό!θα περιμένουμε νέα!

Γεωργιάννα μου ξεκουράστηκες καθόλου; Άν μιλήσεις τελικά με τον γιατρό σου πές μας!Μη μας αφήσεις με την αγωνία! Μη το αφήνεις άν πονάς! Περιστέρι είμαι..σχεδόν κάθε πρωί με φέρνει ο Χάρης κ γυρνάμε σπίτι όταν σχολάει.Ειδικά τώρα που έδωσα το αμάξι μου δε κάθομαι σπίτι μόνη με τίποτα!Φοβάμαι μη με πιάσουν οι πόνοι κ δεν έχω κανένα στον Πειραιά να με τρέξει :o

Χοανίτα,thanks για τη φωτό!Δεν είχα δεί πως είναι.Στα φαρμακεία τις πουλάνε;Θα κοιτάξω κ στο νετ.

Θα μπεί να μας χαιρετήσει έγραψε σε προηγούμενο μήνυμα η Γιούλη!Εκτός κ αν τύχει να την πιάσουν οι πόνοι πρίν το ραντεβού της! :D

πάνω που πήγα να πατήσω υποβολή είδα το μήνυμα σου Σαμανθάκι μου!!Άχ πολύ χαίρομαι που μας έγραψες!!Μας έλειψες κοριτσάκι μου..σε χαίρεται όμως η κοράκλα σου..να τη χαίρεσαι κ εσύ κ ο αντρούλης σου!!Να είστε πάντα γεροί κ αγαπημένοι κ οι 3!!! Να μου τη φιλήσεις τη μικρούλα σου στα μπουτάκια που σίγουρα θα είναι για δάγκωμα!!θα κάνω την κλασσική χαζή ερώτηση..Σε ποιόν μοιάζει προς το παρόν?? Όποτε προλαβαίνεις πέρνα να μας λές τα νέα σας!Υπομονή κ καλό κουράγιο..σε λίγο καιρό θα έρθουμε στη θέση σου κ θα δούμε τη γλύκα! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα μου ψύχραιμη σε βρίσκω!Αλίμονο σε μας τις πρωτάρες που μ'ένα πονάκι τρέχουμε στο γιατρό! :lol: Πετρώματα έχεις ή μόνο πόνους; εμένα μ'έχουν ταράξει τα τσιμπήματα απο κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουφ κοριτσια " Ξεπατωθηκα" :lol::lol::lol:

ειχα να βαλω σιδερο πολλες μερες κ ειχαν μαζευτει διαφορα... ε λεω δεβαζω? Εβαλα , σιδερωνα 1μιση ωρα ..ειδα κ λιγο παττυ ( χωρις σχολια!!) κ μετα ειπα να τα τακτοποιησωστη ντουλαπα...χμ...τα σεμεδακια μου (λεω) θελουν λιγο φρεσκαρισμα...να σου τα βγαζω εξω κ τσουπ τα σιδερωνω (!!!) ...μη πολυλογω..εκανα το ιδιο σχεδον με ΟΛΑ ...σνετονια πετσετες κλπ κλπ ....

τωρα αν με ρωτησετε νομιζω οτι εχει βγει το κεφαλι του μωρου ηδη!!! ΠΟναω κ με τσιμπάει απο κατω.... εν το μεταξυ επιασα κατι σκληρο πανω στην κοιλιαμου κ φοβαμαι μην ειναι το κεφαλι της!!! Λετε να γυρισε με το κεφαλι πανω? εχω τρομερη αγωνια για αυριο...

Αχ γιουλακι φτανει η ωρα ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα μου ποναω συνεχεια απο κατω και οταν συκωνομαι να παω τουαλετα γινετε πετρα. Εαν συνεχιστει ο πονος και αυριο θα τον παρω τηλ. Δεν εχει να κανει με το που εχω κανει και αλλο παιδι, παντα ημουνα ψυχραιμη και δεν τον επαιρνα με το παραμικρο.

Η Γωγω γεννησε 1 Απριλιου.

Τσιμπιματα που εχεις ειναι καλο οτι ανοιγει το οστο απο κατω, το εχω και εγω ανα διαστηματα.

Ειρηνη μου το ποδαρακι της ειναι τοσο σκληρο το εχω και εγω και το ειδα στον υπερηχο. Αφου ειδες την Παττυ ποιος κερδισε στον διαγωνισμο. Εφυγε ο γιος μου βολτα με την αδελφη μου και μου ειπε να το δω, αλλα αργησα να ανοιξω τηλεοραση και ετσι το χασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρίσαμε και από το γιατρό! Όλα καλά μας είπε. Η μικρή έχει πάρει θέση και έχει κατέβει και λίγο πιο κάτω από την προηγούμενη φορα! Ακούσαμε και την καρδούλα! Θε με ξαναδεί για εξέταση στο ιασώ στις 19/4 [smilie=crybaby2.gif] (αυτό μου έχουνε πει ότι πονάει...!!!!). Αυριο θα πάμε και για υπέρηχο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ επειδη υποσχεθηλκα να σας γραψω για το μαθημνα που ειπαμε εχθες...θα γραψω λιγα πραγματα που μας ειπαν για την λοχεία..

1) Τις πρωτες 3-4 μερες θα εχουμε αρκετο αιμα σαν περιοδο...θα πρέπει να μυριζει σαν την περιοδο ..εαν εχει ασχημη μυρωδια πρεπει να ενημερωνουμε γιατι σιως ειναι σημαδι καποιας λοιμωξης... για αυτο το αιμα χρειαζονται οι σερβιετες λοχειας ( τις ανοιξε καμια σας!??!) ειναι θεορατες!!!! Μετα για καμια 10ρια μερες εχουμε λιγο αιματακι που σιγα σιγα γινεται καφετί / ροζ κ μπορουμε να βαζουμε απλη σερβιετα. Τέλος μεχρι κ 6 εωδομαδες μετα τον τοκετο ( κοντα στον σαραντισμο ας πουμε!) εχουμε κατι κιτρινα υγρα τα οποια καλυπτονται με ενα σερβιετακι! Ολα αυητα πρεπει να μην μυριζουν ασχημα. Αιμοραγια εχουμε οταν το κοκκινο ειναι ζωηρο!

2) Φροντιδα περινεου / ραμματα ( σε Φ.Τ.) : Πλενομαστε τουλαχιστον 2 φορες την ημερα με ουδετερο σαπουνι ..καλο ειναι να το κανουμε μετα απο καθε επισκεψη στην τουαλετα αλλα αν ειναι ανεφικτο τουλαχιστον 2 φορες τη μερα.. Ανακουφιση απο τους πονους μπορει να μας δωσει καποια κομπρεσα χλυαρου η παγωμενου αναλογως την καθε κοπελα...οταν πλενομαστε εκει σκουπιζουμε ταμποναριστα με χαρτι υγειας κ αν αντεχουμε το φυσαμε με πιστολάκι στο ΚΡΥΟ>.. κατι που βοηθαει στη γρηγορη επουλωση ειναι νερο παγωμενο / χλυαρο - παλι αναλογος τι μας εξυπηρετει- σε ενα λεκανακι κ χοντρο αλατι διαλυμενο μεσα εκει....θα μας το κάψει οπως η θαλασσα τις πληγες μας παλια που ημασταν μωρα κ χτυπουτσαμε συνεχεια...

3) Πρέπει να δειξουμε στο συντροφο μας τα σημαδια της επιλοχειας καταθλιψης ετσι ωστε να μπορει κι εκεινος να το καταλαβει ετσι ωστε αν μας συμβει να μπορουμε να το αντιμετωπισουμε φαρμακευτικά! Σημάδια ειναι: επιθετικη η βιαιη συμπεριφορά, ανικανοτητα η απουσια διαθεσης για συζητηση γυηρω απο τον τοκετο , οταν η γυναικα νοιωθει ασχημη , οταν παραμελει το μωρο κ ασχολειτε μονο μετην εξωτερικη της εμφανιση υπερβολικα πολυ κ οταν εχει εμφανη καταθλιψη.

4 ) Η κοιλια μας επανερχεται μετα απο αρκετό καιρό...η μτρα μας ομως κατεβαινει σχετικά γρηγορα..θα πρεπει δλδ μετα απο 9-10 μερες απο το ντοκετο η μητρα μας να εχει επανελθει στα κανονικά της.. Ολα τα υπολοιπα .. νυχια , τριχοφυια , πυκνα μαλλια , γραμμη κοιλιας κ σκουρες θηλες θα επανερθουν μετα τον τοκετο στην αρχικη τους κατασταση ..το χρονικο περιθωριο δε μας το προσδιορισαν

5 ) Περιοδος.. στις μη θηλαζουσες γυναικες ερχεται μετά απο 3 μηνες το αργότερο..θελει πολυ προσοχη αν δε θελουμε να ξαναγινουμε μανουλες. Οσο για τις θηλαζουσες αργει περισσότερο. Το σεξ ειναι πολυ επωδυνο κι αυτό συμβαινει γιατι λογο ελειψης περιοδου δεν εχουμε οιστρογονα κ υπαρχει απουσια της λιπανσης στον κολπο...οποτε ξεχαστε τα βραδια σεξ που μπορει να περιμενατε για μετα τη γεννα... ουφ... κ μετραω ηδη ποσους μηνες αποχης!!! :mrgreen::mrgreen:

Νομιζω τα ειπα ολα οσα θυμαμε....θα γραψω αλληστιγμη για την περιποιηση του νινακιου! Πιο πολυ τα γραφω για το χοανιτακι μας κ για τις αλλες κοπελες που δε ,πορουν να παρακολουθησουν σεμιναρια ;) Με πολυ πολυ αγαπη !!

Τζορτζι κερδισε η παττυ φυσικα μετα απο μαραθωνιους.... γιατι στο 1ο τραγουδι κερδισε η πατυ στο 2ο η αντωνελα κ στο τελος καναν διαγωνισμο μεταξυ τους κ ψηφισε το κοινο την Παττυ...μετα η παττυ ειπε να γινουν μια ομαδα κ οι 2 για να κερδισουν κ το δεχτηκαν..

επισης η μαμα της παττυ ειναι εγκυος...

Ενταξει ποσο τραγικη ειμαι?!?!??! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ!!!ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΩ!!!ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ...ΚΑΘΙΣΑΜΕ ΧΑΛΑΡΑ ΗΠΙΑΜΕ ΚΑΦΕ ΧΑΛΑΡΩΣΑΜΕ...ΒΕΒΑΙΑ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ,Ο ΝΙΚΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΛΑΡΗ...ΗΠΙΑ ΕΝΑ ΧΥΜΟ,ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΞΕΚΙΝΑΜΕ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΕΙΞΑΤΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....

ΣΑΣ ΚΑΛΗΝΥΧΤΩΩΩΩΩΩ!!!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑ!!!!! :-ss:-ss:-ss:-ss:-ss:-ss:ymbringiton::ymbringiton::ymbringiton::ymbringiton::ymbringiton::ymbringiton::ymbringiton::ymbringiton::-h:-h:-h:-h:-h:-h:-h:-h:-h

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantaki καλως ηρθες μανουλα πλεον!!!!!ωραια περνας με την μικρουλα ε???θηλαζεις???σειρα εχουμε η γεωργιαννα κ εγω εκτος απροοπτου!!!αλλα βλεπω να ερχετε πρωτος ο μπεμπης της γεωργιαννας μας!!!

οχι κ πατυ βρε ειρηνη :lol::lol::lol: περιμενω να γραψεις για την φροντιδα του νινακιου :lol: εμενα προσωπικα αυτο με καιει :Dσκληρα πιανω κ εγω στην κοιλια μου αλλα επειδη ξερω πως ειναι το μωρο μεσα μου ξερω κ τι πιανω :lol: συνηθως της πιανω το κωλαρακι της κ το πατουσακι της εχει πολυ φαση!!!οταν κανεις υπερηχο ρωτησε τον γιατρο πως ειναι η μπουμπου κ την επομενη φορα θα ξερεις!

στειση μου δηλαδη την επομενη φορα που θα πας θα σου βαλει χερι? :oops: αουτς :shock: αντε αυριο να μας πεις κ ποσα κιλακια πηγε το ζουζουνακι σου :x

συμπεθερουλα στην μανουλα σου εισαι δηλαδη τα πρωινα???μια χαρα εχεις κ παρεουλα :D

γιουλακι μου με το καλο κ με κανεναν πονο!!!!!!!θα σε σκεφτομαστε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουλη μου ολα θα πανε τελεια!! Σε λιγες ωρες θα εισαι αγκαλια με το αγορακι σου!! Σε αγαπαμε και περιμενουμε τα νεα σου!! [smilie=binkybaby.gif] [smilie=blob7.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Γιουλάκι! Χαλαρά και με ψυχραιμία! Μ' έναν πόνο κοριτσάκι!!!

Κοιλουμπίτσες μου συγγνώμη που χάθηκα, δεν έχω ξεκουραστεί καθόλου, δουλειές, πρόβες, ετοιμασίες... Έπλυνα όλα τα ρουχαλάκια του Άρη, το δωμάτιο είναι σχεδόν έτοιμο. Ευτυχώς το χοντρό καθάρισμα και το πολύ σίδερο το κάνει γυναίκα, μια φορά τη βδομάδα. Ο άντρας μου συνεχίζει τη σταδιακή μετκόμισή του, ήρθαν πάρα πολλά πιάτα, ποτήρια κλπ. που έπρεπε να πλυθούν και να τακτοποιηθούν και χιλιάδες ρούχα εξαιρετικά τσαλακωμένα... Ευτυχώς σύντομα τελειώνουμε!

Πήγαμε στο γιατρό απόψε, ο Αρούλης είναι μια χαρά, σταθερά με το κεφάλι κάτω και σε σωστή θέση (μου πετάει συχνά το κώλο πάνω κι έχει πολύ πλάκα!), 1900 γρ., αμνιακό υγρό φυσιολογικό, κάναμε και doppler (κάνουμε κάθε φορά πια), όλα καλά κι εκεί και πλακούντας grade 1! Πάμε καλά! Αύριο θα επικοινωνήσω και με τη μαία και γυναίκα του, για να συνεννοηθούμε για τις συναντήσεις μας. Μου είπε πως είναι φανατική με το θηλασμό και πολύ χάρηκα! Βέβαια μου έβαλε λίγο χέρι για τη κούραση και μου είπε να κάτσω λίγο στ' αυγά μου! Για να δούμε αν θα τα καταφέρω...

Πάω να διαβάσω τα νέα σας, έχω χάσει πολλές σελίδες. Πολλά πολλά φιλιάααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα...

ελπιζω να εχει γεννησει το γιουλάκι μας κ να ειναι πανευτυχης αυτη τη στιγμη αγκαλια μετον γιοκα της..

εγω κλασικα ξυπνησα απο το μαυρο χάραμα.. εχω αγωνια για σημερα!!

Μεχρι να ξυπνησει ο αντρουλης για να παρουημε το πρωινο μας θα σας γραψω τα υπολοιπα περι του σεμιναρου..... το πρωτο κομματι για οσες δε το ειδαν ειναι εδω κατω κατω ¨: http://www.mammyland.com/forum/29/17678?start=810

Τι θα χρειαστουμε για το μαιευτηριο :

2 σουτιεν θηλασμου - 1 ρόμπα - νυχτικα / πιτζάμπες ( καλο ειναι κ τα 2 ) -1 ζευγαρι καλτσες ( μετα τον τοκετο τα ακρα μας συνηθως κρυωνουν πολυ - παντοφλες για το ντουζ - εσωρουχα μιας χρησης η βρακακια - σερβιετες λοχειας - 1 πανα βαμβακερη για το μωρακι που θα το παιρνουμε αγκαλιτσα - 2 σαλιαρες / πανακια για το μωρο - νεσεσερ με τα αντικειμεναμας - βιβλιαριο ασφαλισης κ εξετασεις - χαρτια για τη δηλωση ( η δηλωση γινεται στο ληξιαρχειο που ανηκει το καθε μαιευτηριο & η προθεσμια ειναι 10 μερες!).

Τι θα χρειαστουμε για το σπιτι τις πρωτες μερες :

2 μικρα μπιμπερο για τσαγακι αν χρειαστει - αποστειρωτη - θερμομετρο βρεφικο ( μασχαλης ηλεκτρονικο!) - ψαλιδακι - ουδετερο σαπουνι για εμας - πετσετακι για μπανιο του μωρου ( εδω προσοχη: δε κανοημε μπανιο με σφουγκαρι γιατι μαζευει μυκητες!) - βαμβακι - χτενα μαλλιων - αποστειρωμενες γαζες - μπεταντιν - σφηνακι υπνου ( τιπ: μπορουμε να διπλωσουμε σε στυλ κιλυνδρου την πανα κ να τη βαλουμε κατω απο το μωρο για να ειναι στο πλαι δε χρειζεται να αγορασουμε!) - μπουρνουζοπετσετα - πιπιλα - αμπουλες φυσ. ορου - παμπερς!

Πως θα βγαλω το μωρο απο το μαιευτηριο?

Εσωρουχο βαμβακερο κορμακι - καλτσακι - φορμαεποχης (* για εμας τουτ μαιου λεπτο βαμβακερο ειναι οκ) - πανα βαμβακερη - κουβερτα εποχης - σκουφακι / καπελακι ( απο το κεφαλι χανει θερμοκρασια / παιρνει θερμοκρασια οποτετο εχουμε παντα καλυμενο) - καθισμα αυτοκινητου

Τις πρωτες μερες μπορει να συναντησουμε στο μωρακι μας τα παρακατω :

1) Ρυτιδιασμενο δέρμα

2) Απολέπιση ( ξεφλουδισμα λογω του αμνυακου που το περιτυλιγε τοσο καιρο)

3) Εξανθηματα γυρω απο την πανα

4) Κηλίδες / αιμαγγειωματα ( ειναι απο την πιεση της γεννας)

5) Σμηγματογονους αδενες ( πως ειναι τα δικα μας τα μαυρα στιγματα? ε δε τα ζουλαμε τα αφηνουμε καθαριζουν μονα τους!!)

6) Εξανθηματα στα μαγουλινια του

7) Νινιδα ( στο κεφαλι σαν πιτυριδα)

8) Νύχια μεγαλα ( τα κοβουμε ΔΕΝ βαζουμε γαντια - το μωρο θελει να εξερευνει)

Προβληματα που μπορει να παρουσιασει ενα μωρουδελι:

Στοματιτιδα : το βλεπουμε στο στομα ..εχει κομματακια σαν γαλα

Επεφικιτιδια : οι γνωστες τσιμπλες... εαν επιμεινουν μιλαμεμε τον παιδιατρο

Νεογνικη μαστιτιδα :πολλα μωρα εχουν πρησμενα μεμε - ΔΕ τα ζουλαμε οπως ελεγαν οιγιαγιαδεςμας !!!

Ικτερος : εως μια τιμη ειναι φυσιολογικός... αν αυξηθει γινετε φωτοθεραπεια. Συμβαινει εξαιτιας της χολεθρινης κ βλεπουμε το μωρακι λιγο κιτρινο .. για να τσεκαρουμε κ μονες μας ζουλαμε λιγο το κουτελακι κ το αφηνουμε..ανειναι κιτρινο απο κατω τοτε εχει..η οι κορες των ματιων αν ειναι κιτρινες.

Λοξυγκας - ρουθουνισματα (* οι ηχοι που βγαζει) - γαστρικη παλλινδρομιση ( οχι εμετος!!)

** το Μωρακι συνηθως χανει το 10 % του βαρους του τις πρωτες μερες..οποτε αν θηλαζουμε ειναι ψεμα το " δεν εφτασε τ ογαλα σου"

τι συμβαινει κατα την αφιξη μας στο σπιτι?

εμεις οι μαμαδες κ οι μπαμπαδες εχουμε ανυσηχια για το νεο... ο μπαμπας ειναι λιγο στο περιθωριο ομως μη ξεχναμε οτι κι αυτος θελει λιγη προσοχη! Υπαρχει εντονη ελειψη υπνου - οι δυκολες ωρες τις ημερας ειναι κατα τις 5-6 το απογευμα οποτε καλο ειναι εκενες τις ωρες να τις επιλεγουμε για βολτα . Για την αλλαγη της πανας να εχουμε οτι χρειζομαστε σε ενα μέρος για να αποφυγουμε ασκοπες κ κουραστικες κινησεις! Ποτε δεν αφηνουμε το μωρο χωρις επιβλεψη γιατι πεφτει στο τσακα τσακα. Οι επισκέψεις να γινονται με μετρο . Τελος για το καθξαρισμα το φαγητό κ το πλυσιμο σιδερωμα καλο ειναι να ζηταμε βοηθεια.

Πως ντυνουμε το μωρακι μας? Οπως ντυνομαστε εμεις + μια ελαφρθα στρωση... παραδειγμα..οτανεμεις φοραμε κοντομανικο εκεινο να φοραει ενα μακουδακι μακρυμανικο .. οταν εμεις ραντακι αυτο κοντομανικο κ οταν εμειςδεν αντεχουμε το δερμα μας απο τη ζεστ ηεκεινο μετο παμπερς!!

ΥΠΝΟΣ ΜΩΡΟΥ

Τα μωρα κοιμουνται ανασκελα με το κεφαλακι γυρισμενο δεξια / αριστερα ...ποτεστο ιδιο μερος γιατι θα διαμορφωθει στραβα το κρανιο του κ παντα με ελαφρυα κλιση με το σφηνακι. Η δεξια πλευρα ενδικνειται κ για τους κολικους. Οχι χνουδωτα κλπ στο κρεββατακι του.. Τα σκεπασματα του να ειναι μεχρι τη μεση τα χερακια απεξω για αποφυγη πνιγμου. ΡΤΟ καλοκαιρι δε χρειζεται σκεπασμα. Εντομοαποθητικα κυκλοφορουν καποια φυσικα (* αφρο στο φαρμακειοεχει?!) τα οποια κολαμε πανω στην κουνια...ΟΧΙ στο μωρο.

ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΜΩΡΟΥ !

Πλενουμε κ στενγνωνουμε καλα τα χερακια κ τα ποδαρακια αναμεσα στα δαχτυλα , πισω απο τα αυτακια , το λαιμουδακι κ γενιακ τις πτυχες!

Κοβουμε τα νυχακια του οταν κοιματε η οταν ειναι ηρεμο..πως? τραβαμε λιγο το δερματακι του για να εμφανιστει καλυτερα το δερμα κ τσακ τα κοψαμε ;) Καλο ειναι να μη φοραμε γαντακια στο μωρο γιατι θελει να εξερευνει με την αφη του.

Τα γεννητικα οργανα τα πλενουμε σε καθε αλαγμα της πάνας ή με ενα βρεγμενο βαμβακι ή κξατω απο τον νιπτήρα. Πρωτα δοκιμαζουμε με το χερακι αμς το νερο.

Τα κοριτσακια δε τα ζουλαμε στο πιπι τους μεχρι να καθαρισοτυν αλλα μετο χερι μας κανομε εναν ηπιο διαχωρισμο των χειλιων κ σκουπιζουμε απο μπρος προς τα πισω απαλα.

Στα αγορακια δεν τραβαμε το δερματακι τους.

Το μπανακι του να γινεται σε χωρο με θερμοκρασια 22- 24 βαθμους ενω το νερακι του να ειναι 36-37 βαθμους!

Πως το μπανιαριζουμε? Βαζουμε 4 δαχτυλα νερο στην λεκάνη. Γδυνουμε το μωρακι κ το βουταμε αργα αργα μεσα για να μη τρομαξει ενω στηριζουμε τον αυχενα κ το κεφαλακι του. Δε χρειαζεται καθξημερινο μπάνιο 2- 3 φορες τη βδομαδα ειναι αρκετές. Χρησιμοποιουμε οσο το δυνατον λιγότερα καλλυντικά.

Για τα καλλυντικακια μας ειπαν να διαλεξουμε οτι πιο φυσικο. να μην χρησιμοποιουμε κρέμα για συγκάματα σε κάθε αλλαγη πάνας παρα μονο αν ερεθιστει..αυητο δε ξερω αν θα το ακολουθησω..επισης μας ειπαν οχι μασαζ με λαδακια κλπ γιατι φραζει τους πορους του δερματος.

τις τσιμπλεςτις καθαριζουμε με βαμβακι κ φυσιολογικό ορο.

Τον ομφαλιο λωρο τον σκουπιζουμε οταν βραχει ταμποναριστα κ μετα το σκουπισμα μπεταντιν / οινοπνευμα ( αναλογα την οδηγια του παιδιατρου) κ γαζουλες.

Η πανα κατω απο τον ομφαλιο λωρο μεχρι να κλεισει η πληγουλα.

Γιατι κλαιει το μωρο?

Γιατι πειναει - θελει να ρευτει - θελει να αεριστει- ειναι λερωμενο - κρυωνει / ζεστενεται - ειναι κουρασμενο η νοιωθει μοναξια!

Ειναι αρρωστο?

Σημαδια που δειχνουν οτι δεν ειναι καλα το μωρακι : Εχει πυρετο > 38 , υποθερμια < 36,6 , εχει ανορεξια , εμμετο , διουρηση μειωμενη , κυανωση των ακρων , εχει πεσει σε ληθαργο ( υηπνος πανω απο 6 ωρες τον πρωτο μηνα!) , απαρηγορητο κλάμα , αιμοραγια/ εκρυση πυων απο τον ομφλιο λωρο.

Πως επιλεγω παιδιατρο? το βασικο ειναι να ειναι κοντα στο σπιτι , να εχει καποιον αντικαταστατη εαν λειπει , ναμ πορει να μας επισκεπτετε σπιτι μας κ ν σκοπευουμε να θηλασουμε να ειναι φιλικος με το θηλασμο.

Ελπιζω να σας φανουν χρησιαμ ολα αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Ειρηνη μου χαλας την σειρα τωρα τελευταια!! χα χα μεχρι τωρα εγω και η Ανδρια ξυπναγαμε πρωτες και γραφαμε.

Ευχαριστουμε πολυ γι'αυτο που μας εγραψες ολα ειναι πολυ χρησιμα εστω και να τα ξερουμε και να μην τα εφαρμοσουμε κατα γραμμα. Για το μπανιο καλο ειναι τον πρωτο καιρο να γινετε καθε βραδυ για να ξεκουραζετε το μωρο, του κανει πολυ καλο χαλαρωνει.

Σουλα μου την καταλαβαινω την Ειρηνη που εβλεπε Παττυ, εκεινη την ωρα δεν εχει τπτ αλλο και να κανεις σιδερο κοιταζοντας τον τοιχο ειναι χαλια!!!

Και εμενα θα μου βαλει χερι απο κατω την επομενη φορα που θα παω, κατι θελει να ελεγξει. Οι πονοι συνεχιζουν πιο υπιοι βεβαια, αλλα δεν μπορω να παω πουθενα. Να δω πως θα μαγειρεψω. Μη με μαλωνετε αλλα δεν εχω ορεξη να παρω τηλ. τον γιατρο ακομη, θα δω πιο μετα.

Παρακαλεσα την Γιουλη με την πρωτη ευκαιρια να με παρει να μου πει πως πηγε, αρα το βραδακι θα εχουμε νεα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χερι λετε να βαλει κ σε μενα σημερα?? Πριν κανα μηνα μου ειχε εξετασει τον τραχηλο........ παλι καλα ειχα κανει την περιποιησουλα μου γιατι αλλιως θα πεθαινα απο τη ντροπη :oops::oops:

τζορτζι μου σε ευχαριστω που με υπερασπιζεσαι... Κι εγω δε την παω μια την παττυ αλλα απο οταν εμεινα εγκυος μου κραταει πολλες φορες συντροφια! Ελπιζω η μπεμπινα ναμη βγει με γυαλια κ κοτσιδακια κ σιδερακια κ τραγουδαει " καθε πρωι τον ηλιο να τονχαιρετααααααααας"!! :lol::lol::lol:

Αχ σε 3 ωρες παμε να δουημε τη μπεμπα μας!!!! Ανυπομονωωωωωωωωωωω!! Πως να ειναι η κουκλαρα μου?

Σημερα βαλαμε το 1ο μας πλυντηριο...εβαλα κ τις πετσετουλες της στο χερι να της πλυνω γιατι φοβατε ο αντορυλης μη ξεβαψουν (!!!).... εβαλα 2 χρωματοπαγιδες μεσα.... απο την κοιλια ο μπαμπας με την κορη συμαχια .... τωρα βγαλαμε κ την κουνουπιερα να την πλυνω στο χερι φυσικα ...τη φορεσα σα πεπλο κ ετσι :?:lol::lol::lol: Ενταξει οσο παω κ χαζευω! Το ξερω το ξέρω!!! :lol::lol: Ευχαριστω που με αντεχεται!!Χαχαχαχα

Α δε σας ειπα...βρηκα μια κοπελιτσα... στην αθηνα...πουλαει τα weleda σε τιμες γερμανίας... τελικά αυτα θα παρω αν κ δε με ξετρελανε η μυρωδια τους δε μπορω να αγχωνομαι για τα χημικα!

Τζωρτζι σα μανουλα θα μας πεις τι ρειαζομαστε για το πλυσιμο τους? Σαμπουαν - αφρολουτρο για το μπανακι τους , κρεμουλα για τα συγκαματα ... το λαδακι για το μασαζ οι μαιες ειπαν οχι αλλα θα μαρεσε να την κανω λιγο μασαζακι..να το παρω? τι λες? Επισης οταν κανει τα κακα της κ την πλενω στο νιπτηρα..δεν πρεπει να της βαζω κ καποιο σαπουνακι? Ονομάζεται κάπως ή μπορω να της βαζω αφρολουτρο? Οι μαιες λενε μονο νερακι αλλα ξερω γω? μονο νερο?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνη μου εγω ειμαι χειροτερη απο σενα! Εχω και το σιντι της Παττυ και το ακουω με τον γιο μου που και που.

Εγω πηρα και λαδακι και κρεμουλα σωματος για να του κανω μασαζ μετα το μπανακι. Ολα τα υπολοιπα που εγραψες πρεπει να τα παρεις. Τον Αλεξανδρο δεν τον επλενα καθε φορα, δεν αντεχα τα νερα συνεχεια και ουτα τωρα δεν θα το κανω, μια χαρα ειναι τα μωρομαντιλα. Ειναι πολυ δυσκολο και πιστευω λιγο επικυνδινο να την πλενεις συνεχεια, νερα ειναι ποτε δεν ξερεις εαν σου γλιστρισει. Μη ξεχνας οτι τα νεογεννητα κανουν κακα παρα πολυ συχνα, μετ απο καθε γευμα.

Κρεμα για την πανα θα του βαζω εαν οχι καθε φορα αλλα πολυ συχνα, τα ουρα τους ειναι οξινα. Και στα αγορακια πρεπει να καθαριζουμε και λιγο το πουλακι απο μεσα ελαχιστα μη μεινουν εκει τσισακια.

Δεν το παιζω ξερολας απλα αυτα εκανα εγω και ετσι γενικα μεγαλωσα τον Αλεξανδρακο μου. Η καθε μαμα κανει οτι πιστευει καλυτερο για το παιδακι της.

Α δεν σας ειπα οτι τον πρωτο καιρο θα τον φασκιωσω για 1-2 ωρες οσο κοιματε μετα το μπανακι του το βραδυ. Για να ξεκουραζει τα χερακια και τα ποδαρακια του μετα απο μια δυσκολη μερα. Τα μωρα κουραζονται αρκετα τον πρωτο καιρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααα!!!!

γεωργιαννα κ εσυ παττυ????? :lol:τι γινετε πια!!!κ η γιαγια μου την βλεπει :shock: σοβαρα!!!καθε φορα που παω μου λεει κ τι γινετε κ να φανταστητε η γιαγιακα μου ειναι 80φευγα χρονων :lol::lol::lol:

καλο ειναι που εισαι χαλαρη!κ εχεις κ δικιο οτι κ να σου λενε η καθε μανουλα κανει αυτο που νομιζει καλυτερα η φυση εχει προνοηση με το μητρικο ενστικτο,κ εγω ανχωνομαι πολυ αλλα πιστευω θα την βρουμε την ακρη κ ολα θα πανε καλα!!!

ειρηνακι που την ξετρυπωσες αυτην την κοπελιτσα?σιγουρα απο την γερμανια συμφερει περισσοτερο,την κρεμα για τις θηλες την πηρα 11 ευρω θα ηθελα να παρω κ αλλα προιοντα αλλα ειναι ακριβουτσικα,αρχες απριλιου που ερχετε η κουνιαδα μου απο γερμανια θα της πω να μου φερει ενα σετακι welenta,λαδακι εγω παντως πηρα για την μπεμπα,το τζονσον θελω να της κανω μασαζακι μετα το μπανιο της να χαλαρωνει κ να ενυδατωνετε κ το δερματακι της...

η γιουλι λετε να γεννησε???περασαν πολλες ωρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι εδώ, έγραψα και τα νέα μου χθες αλλά φαίνεται δε μου συγχωρείτε την απουσία μου... ;):roll:

Καλημέρα σας! Είπα να ξεκουραστώ σήμερα κι έχω μείνει σπίτι.

Τουρίστρια χρήσιμα πολύ αυτά που έγραψες, ευχαριστούμε! Σαφώς η κάθε μαμά ακολουθεί αυτό που πιστεύει εκείνη καλύτερο για το μωρό της, πρόσφατα, σε ενημέρωση που είχα πάει στο Ιασώ, λέγαμε πόσο σημαντικό είναι να συντονιστούμε με τα μωράκια μας και να μάθουμε να τα 'ακούμε'! Και ναι Happy, όπως λες, λειτουργεί τελικά το ένστικτο!

Γεωργιάννα πως είσαι σήμερα? Τι κάνει ο βιαστικός μπεμπάκος σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί κάνετε; Καταρχήν να ευχηθώ τα καλύτερα στη Γιούλη που κατα πάσα πιθανότητα μετά απο τόσες ώρες θα έχει γεννήσει!Ελπίζω να είναι γεροί μάνα κ γιός! :D

Samarcande μου μια χαρά ο Αρούλης σου!Πότε έχετε πάλι γιατρό; Καλή ξεκούραση που φυσικά σου χρειάζεται!

Ειρήνη μου έχω μείνει με τις γνώσεις σου περι μπεμπακίων κ νινακίων!! :lol: Σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ,είναι πολύ χρήσιμα όλα! Άντε να γυρίσεις να μας πείς τα νέα απο τον γιατρό!

Γεωργιάννα μου πώς είσαι;;Την παλεύεις ακόμα με τους πόνους; Αυτό με το φάσκιωμα που λές νόμιζα οτι δεν το κάνουν ακόμα γιατί είχα ακούσει κάποια στιγμή οτι το έχουν απαγορευσει..έχω τη γιαγιά μου που με πρήζει κάθε μέρα να τον φασκιώνω κάποιες ώρες όταν με το καλό γεννηθεί για να ξεκουράζεται κ να μην στραβώσουν τα ποδαράκια! Σκέφτομαι όμως με τόση ζέστη που κάνει;Μήπως έχεις ρωτήσει τον παιδίατρο σου;

Συμπεθερούλα μου τί κάνεις; Ναι,στη μανούλα σχεδόν καθημερινά είμαι τώρα που μπορώ..μετά θα έρχεται εκείνη..γιατί είμαι "μαμάκιας" :lol: Εσένα ήρθε η μαμάκα σου;;Το πρώτο της εγγόνι θα είναι η μπουμπού;;

Στέισυ μπράβο!Όλά καλά με τη μπέμπα σου!Έτσι να παίρνουμε σειρά μία μία.. Αυτό το πείραγμα απο κάτω όντως λέτε να πονάει..;; Εμένα θα με "ψαχουλέψει" στις 27 που θα μου βάλει το υπόθετο για τον τοκετό,ώχ ώχ!τόσο καιρό κατεβασμένα τα ρολλά...θα μου κακοφανεί η χερούκλα του γιατρού! :lol:

Ηλιοδώρα μου πότε επιστρέφεις με το καλό;

Άντρια που είσαι σήμερα;

Γιώργο τρέχεις κ δε φτάνεις με τόση δουλειά;

Οι υπόλοιπες που είστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...