Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ-ΜΑΪΟ 2011!!!!!Νο 6&ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ!


Recommended Posts

Καλημερα!!

Γιουλάκι μου αυριο βραδυ ανυφιρίζεται..το διαβασα στο facebook κ συγκινηθηκα !! Διαβασα κ εδδω τι γραφεις κ δακρυσα επισης.. εφτασε ο καιρός που θα γνωρισεται τον πριγκιπα σας...που θα μεγαλωσει η οικογένεια... Θα σε σκεφτομαστε ολες εδω κ θα στελνουμε την θετικη μας ενεργεια... μετο καλό να ερθει στον κόσμο το μπομπιρακι σας!!! Χαλαρωσε κ προσπαθησε να εισαι οσο το δυνατον πιο ηρεμη.... ελπιζω να τα θυμαμε αυτα που λεω οταν ερθει κ η δικη μου σιερα :lol::lol:

Κοριτσια η διαιτα με τους μπαμαπδες ειναι κ μαμω τις διαιτες... εχθες προσθεσα κ μια σοκολατα Crunch φουντουκι...νομιζω αυτη συντελεσε στο να χασω ακομα 200 γρμ!!!! καλα πλακα μας κανει?!?!??! =))=))=))=))=))

Σήμερα νοιωθω υπέροχα οπως κ εχθες...πολυ αναλαφρη κ γενικα χαρουμενη κ δεν πονάω... εχθες το βραδυ ξαπλωσαμε με τον αντρουλη μου κ "παιζαμε " μετην μπεμπινα μας.... κλωτσαγε δυνατα , κουνθιονταν τοσο εντονα ..εμεις την ζουλουσαμε κ αυτη ανταποκρινοταν...μετα με επιασε μια συγκινηση....ελεγα ποσο τυχεροι ειμαστε που εχουμε αυτες τις στιγμες με το μωρακι μας... που κουβαλαμε μια νεα ζωη...λυπηθηκα για τις κοπελες που αργει το μπεμπακι να ερθει κ ταλαιπωρουνται κ το μονο που σκεφτηκα ειναι να γινουν ολες μανουλες...ειναι τοσο ομορφο το συναισθημα!!

Αρκετα βαρυνα το κλιμα!!!

Αποφασισαμε να παμε την Παρασκευη να δουμε τη μπεμπα μας ( 09/04) αντι για 14/04 που μας ειπε ο γιατρος γιατι θελω να δω πως προχωράμε....θα μεγαλωσε η μπέμπα; πως ειναι ο λωρος; ο πλακουντας; μηπως γυρισε θέση?! Τετοιες αποριες κ ανυσηχιες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kalimeroudia!!

jule pragmatika ti omorfo kai sugkinitiko munimataki mas egrapses!!!me to kalo to antraki sas...na sas gemisei xares kai omorfes stigmes!!!ola na sou pane teleia!!!!kai opote mporeseis na mpeis na mas peis nea...tha se perimenoume!!!filakia polla!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλιτσες!! Joanaki μου, κοριτσακι μου ποσο μας ελειψες!! @};- Καλα ειμαι κι εγω, τελεια η εξοχη πραγματικα αναζωογονητικη! Γιουλη μου ολα θα πανε τελεια! Ερχεται η μεγαλη μερα! :x Ειρηνακι τι ωραιες σκεψεις!! Τα μπεμπακια μας μας δινουν ολα αυτα τα υπεροχα συναισθηματα!! Με το καλο να δειτε την μπεμπουλα την Παρασκευη! :YMHUG: Ελενα μου περναω ομορφα σε ευχαριστω, μη σε παιρνει απο κατω καθολου κοριτσακι, σε λιγες μερες θα εχεις το αντρακι σου το μικρο!! :D Γεωργιαννα καλημερα, τι καλο εχει σημερα το μενου?? Εγω φτιαχνω φακες! Αλλα μ αρεσουν πολυ οι γκουρμε συνταγες σου!! Σουλα μου στις 19 ετσι? Μια χαρα!! Λαμπρη στο σπιτι με την κορουλα σας αγκαλια!! :x:-*

Φιλια κοριτσακια, Samarcande, Χοανιτα, Αφρο24, Στεισυ, Αντρια, Sweety, AFRODITH, Samos και φυσικα στις Σαμανθα, Μαριτινα και Γωγω και στα κοριτσακια τους!!! :D H Afrodite μας δεν ξαναεγραψε, ευχομαστε ολα να ειναι καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

"Γραψατε παλι!!" Γιουλη ωραια πραγματακια και πολυ συγκηνιτικα λογια που και εγω το ιδιο νιωθω για ολες σας και το εγραψα πιο παλια.

Ειρηνη το ιδιο πραγμα καναμε και εμεις εχθες το βραδυ με τον ανδρα μου. Του ελεγα ελα να τον δεις τι κανει γτ αυτες οι στιγμες ειναι μοναδικες. Δεν το ευχαριστηθηκα στο πρωτο μου αλλα τωρα προσπαθω να ζω την καθε στιγμη.

Το πρωι του εδωσε 2-3 φιλακια και του ελεγε τι κανεις εκει κοιμασε; Μετα απο 1 λεπτο αρχισε και βαραγε και τεντωνοταν. Ειναι απιστευτος!!

Σε παρακαλω επειδη και εγω θελω να φαω μπαμπα αλλα απο το ζαχαροπλαστειο που εχω κοντα μου 2 φορες που πηρα με πειραξε. Θελω να φτιαξω εγω αλλα λιγο βαριεμαι. Ο δικος σου πρεπει να ειναι μαγεικο αφου χανεις κιολας!!!!!!

Στεισυ ποσο το πηρες αυτο; Εχει κανονικη πριζα για εδω; εχω ακουσει οτι ειναι διαφορετικη η πριζα τους, δεν το ξερω.

Εχθες το βραδυ ειχα πολυ εντονους πονους απο κατω σαν μαχαιριες, λετε να ετοιμαζετε;

Σουλα μου μια χαρα η μπεμπουλα!! Αντε λιγες μερες μεινανε.

Ηλιοδωρα μου φτιαχνω τις πενες με το κοτοπουλο και κρεμα γαλακτος, γτ εχθες εφαγα σουπιτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιουλακι μου τι ομορφα λογια κ τι πολλα συναισθηματα...

ολα καλα θα πανε θα σε εχω μεσα στην σκεψη μου,πραγματικα σου ευχομαι να εχεις εναν πολυ ομορφο κ γρηγορο τοκετο :x εδω θα ειμαστε ολες κοντα σου κ θα περιμενουμε με χαρα κ ανυπομωνησια νεα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σουλακι μου μετά διάβασα αυτά που είπες για την μπεμπα σας!!! Ποντιος τροπος διαβνάσματος ξερω ξερω!!

Μια χαρά κιλάκια δεν ειναι για τις βδομάδες σου? Εχω αγωνια να δω πως ειν ιη μπεμπα!!

Καρδιοτοκογραφο ποτε κανουμε?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρα ειναι ειρηνακι μου,ειναι μεγαλη η μπεμπα μας το ειχε πει ο γιατρος απο την αυχενικη ακομη πιστευω θα γεννηθη γυρω στα 3.800...

καρδιοτοκογραφο εκανα εχθες πρωτη φορα λογικα μολις μπαινεις στον μηνα σου θα κανεις,θα ξανα παω τωρα παλι την τριτη..

παντως παιδια ισχυει οτι οταν ανχωνομαστε εμεις ανχωνετε κ το εμβρυο το καταλαβα εχθες,που με ειχαν στην αιθουσα τοκετων κ με ελουσε κρυος ιδρωτας ανχωθηκε κ η μπεμπα...ανεβηκαν ξαφνικα οι σφυγμοι τις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουλάκι μου μας συγκίνησες..το δάκρυ κορόμηλο μέχρι να διαβάσω όλο το μήνυμα σου..Να είσαι σίγουρη πως η σκέψη μας,η αγάπη μας θα είναι κοντά σε εσένα κ τον μικρούλη σου!Θα προσευχηθούμε για σένα κ σίγουρα όλα θα πάνε υπέροχα!!!Η πιό όμορφη στιγμή της ζωής σου έφτασε..σε λίγες ώρες θα γίνεις μανούλα!Να την απολαύσεις όσο περισσότερο γίνεται! :D ΄

joanaki μου γιατί σε χάσαμε;;Ο μπεμπάκος σου καλά είναι;πόσα φτάσατε;;Ο Χαρούλης τί κάνει;

Σουλίτσα μου τί νύφη θα κάνω!!3.100;;Γυναικάρα με τα όλα της!! :D Σιγά μη σου έκανε τη χάρη να βγεί,αφού καλοπερνάει η κοράκλα σου εκει μέσα..την προσέχεις καλά κ της αρέσει! ;) Υπομονή,13 μέρες ακόμα συμπεθερούλα μου κ έρχεται η κουκλάρα!!Θα βγείς κ θα σουβλίσεις κιόλας,αυτό που το πάς;! :lol:

Ειρηνάκι σε ζηλεύωωωωωωωω.....στείλε τώρα μια κούτα μπαμπάδες!Δεν είναι δίκαιο να κάνεις μόνη σου τέτοια δίαιτα!! :lol::lol:

Γεωργιάννα μου ήρθαν πάλι τα πονάκια;;καλομελέτα κ έρχεται!! Χθές βράδυ μ'έπιασαν κ μένα πάλι κάτι τσιμπήματα απο κάτω,άστα να πάνε.Πολύ προετοιμασία αυτή η μήτρα.

Steicy τέλεια η ενδοεποικοινωνία,πόσο κοστίζει;;Μ'αρέσει που έχει οθόνη.

Αλήθεια η afrodite γιατί χάθηκε ξέρουμε;;Έχει καιρό να μπεί.

Γιώργη,Χοανίτα,Ηλιοδώρα,ΑFRODITE κ φυσικά στις ήδη μανούλες της παρέας κ σε όλες τις υπόλοιπες πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα και Έλενα την ενδοεπικοινωνία την πήραμε περίπου 120 ευρώ από το άμαζον, ενώ εδώ κάνει 220. Αυτή έχει και κάμερα. Να φανταστείτε ότι και στις απλές ενδοεπικοινωνίες η διαφορά τιμής ήταν τεράστια! Καλά εδώ μας κοροιδέυουν.... Georgi, όντως αυτή έχει αγγλική πρίζα αλλά πήραμε αντάπτορα για να μπαίνει στις δικές μας πρίζες με 3 ευρώ, οπότε δεν έχουμε πρόβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καρδιοτοκογράφημα όντως πρέπει να γίνεται πρώτη φορά όταν μπαίνεις στο μήνα σου!! Και εμένα μου είπε η γιατρός τη Μ.Τετάρτη που έχουμε ραντεβού ότι θα κάνω και καρδιοτοκογράφημα στη κλινική που θα γεννήσω.. είναι δίπλα σχεδόν απο το ιατρείο της. Μου είπε να πάω και σε έναν καρδιολόγο να κάνω έναν πλήρη καρδιολογικό έλεγχο, να τσεκάρουμε ότι όλα πάνε καλά. Έτσι όπως μου τα λέει πάντως με βλέπω μόλις θα με αφήσει να σηκωθώ απο το κρεβάτι να γεννάω αμέσως. Τελειώσαμε με το βάψιμο της κρεβατοκάμαρας απλά περιμένουμε να στεγνώσει καλά γιατί έχει και χάλια καιρό σήμερα.. να δούμε μετά πως θα βάλουμε τα έπιπλα για να στήσουμε επιτέλους τη κούνια!! Αυτή η τηλεόραση δεν έχει τίποτα.. όσα βιβλία και περιοδικά μου έχει φέρει ο άντρας μου τα έχω τελειώσει σε μηδέν λεπτό και βαριέμαι.. ευτυχώς που έχω και τον Η/Υ και ξεχνιέμαι λιγάκι.. αυτά απο μένα κούκλες, φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mπαμπάς για την ελενίτσα μας !!!

DSC_0198.jpg

τελικά παντως σκεφτηκα γιατι νοιωθψ ετσι αναλαφρη κ εχασα κ τα γραμμαρια...κατακρατηση....ξεκινησα μαγνησιο κ διαβασα οτι ειναι διουριτικό...τζαμπα οι χαρες λοιπον!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ!ΑΧ! ΜΕ ΚΟΛΑΖΕΙΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΤΙΚΑΑ!!!! Αλλα βρε αγαπούλα μου γιατί μου το έβαλες μισοφαγωμένο;;;;Θές να με τρελάνεις εεεεε;;Ούτε απο τη φωτό να μη μπορώ να το γευτώ ολόκληρο η γτκαστρωμένη;;;!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμ...Οκ τότε,χαλάλι στη μπεμπούλα σου όλη η πιατέλα! :D:D

Γιατί τόση ησυχία πάλι σήμερα;;; Είδαμε καλό καιρό κ βγήκαμε βολτούλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα Ειρηνη εγω ζητησα πρωτη το μπαμπα και το εδωσες στην Ελενα; Ντροπη σου!!!!!

Εμενα δεν μου ειπε κατι για καρδιογραφημα. Με συγχιζε λιγο τωρα. Τον πηρα τηλ. και μου ειπε να με δει απο Δευτερα, οταν του ειπα για τα πονακια μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και να παρω για 2 μερες 3 Μπουσκοπαν για να ανοιξει ο τραχηλος. Δεν παιρνω τπτ, 1ο δεν μπορω τα χαπια και 2ον δεν θελω να πιεσω την κατασταση γτ με τα χαπια αυτα χαλαρωνει και η μητρα. Θελω να γεννησω αλλα οταν το μωρο ειναι ετοιμο απο μονο του. ΑΑΑ μου ειπε και λιγοτερο φαγητο;Γιατι;;

Χοανιτα μου ειναι πολυ δυσκολο αυτο που παιρνας δεν εχω κατσει οπως εσυ, εγω εβγαινα και λιγο εξω.

Καλα οι πενες με το κοτοπουλο ολα τα λεφτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aυτό με τα Buscopan με προβλημάτισε Γεωργιάννα μου.Δεν ήξερα οτι χαλαρώνουν τον τράχηλο!Στο είπε έτσι ακριβώς ο γιατρός σου; γιατί ο δικός μου απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου μέχρι τώρα όποτε του έλεγα οτι είχα πονους περιόδου μου πρότεινε buscopan κ συγκεκριμένα έλεγε:"μπορείς να τα παίρνεις με τη "χούφτα",δεν επηρεάζουν το έμβρυο" :? Τα νεύρα μου!Ο κάθε γιατρός λέει το μακρύ κ το κοντό του..

Εμένα με έχει κανονίσει στις 36+6 για καρδιοτοκογράφο κ κάθε εβδομάδα που περνάει μου είπε μέχρι να γεννήσω αλλα αφού θα πάω προγραμματισμένα μάλλον τον επόμενο θα τον κάνω στο χειρουργείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτούσα για τις πρώτες εξετάσεις των νεογνών κ βρήκα αυτα:

Τα πρώτα του αντανακλαστικά

Τα «πρώτα του αντανακλαστικά»: ένας όρος που θα ακούτε συχνά από τον παιδίατρο τους πρώτους μήνες της ζωής του μωρού σας. Περισσότερες λεπτομέρειες -φυσικά- παρακάτω...

Μόλις ένα μωράκι έρθει στον κόσμο, ο νεογνολόγος του κάνει ορισμένες εξετάσεις και μετρήσεις που δίνουν τις πρώτες πληροφορίες για την υγεία του. Για παράδειγμα, μετράει την περιφέρεια του κεφαλιού του, το ύψος και το βάρος του, ελέγχει το χρώμα του κλπ. Το πρώτο κιόλας λεπτό της γέννησής του γίνεται το «Τεστ Άπγκαρ», με το οποίο ελέγχονται και βαθμολογούνται ο μυϊκός τόνος του νεογνού (αν είναι κανονικός ή χαλαρός), ο ρυθμός της αναπνοής του (πώς αναπνέει), ο ρυθμός της καρδιάς του (αν έχει κανονικό ρυθμό, ταχυκαρδία, βραδυκαρδία), κλπ.

Αυτά καταγράφονται και η εξέταση επαναλαμβάνεται μερικά λεπτά αργότερα κι αν όλα είναι καλά το μωρό μεταφέρεται στο θάλαμο παρακολούθησης. Εκεί, αμέσως μετά, ο παιδίατρος του κάνει μια νευρολογική εξέταση, δηλαδή εξετάζει εάν το μωράκι εκδηλώνει ορισμένα νεογνικά αντανακλαστικά. Η εξέταση αυτή επαναλαμβάνεται κάθε μέρα που το νεογέννητο παραμένει στο μαιευτήριο και κατόπιν από τον παιδίατρο που το παρακολουθεί στο σπίτι, κάθε φορά που το εξετάζει, καθώς είναι σημαντική, γιατί φανερώνει αν εξελίσσεται σωστά ο εγκέφαλός του.

Ποια είναι τα πρώτα αντανακλαστικά του μωρού;

Οι κινήσεις, οι αντιδράσεις που κάνει το μωρό χωρίς τη βούλησή του, τα πρώτα δηλαδή βασικά αντανακλαστικά του εκδηλώνονται όταν ο παιδίατρος ερεθίζει με ορισμένες κινήσεις το σώμα του και είναι τα εξής:

Αντανακλαστικό του αδράγματος

Ο γιατρός βάζει τα δάχτυλά του στις παλάμες του μωρού κι αυτό αμέσως τις κλείνει και τα κρατάει σφιχτά. Σφίγγοντας τα δάχτυλα του γιατρού, εκείνος σιγά-σιγά το σηκώνει όρθιο με τη δύναμη που βάζει το ίδιο το μωράκι, δηλαδή σηκώνει μόνο του το βάρος του σώματός του.

Αντανακλαστικό της αναζήτησης της θηλής

Ο παιδίατρος ακουμπάει κάτι κοντά στο στόμα του μωρού ή στο μάγουλό του κι εκείνο αμέσως στρέφει το κεφαλάκι του προς αυτή τη μεριά και προσπαθεί να το πιπιλίσει, κάνει δηλαδή με το στοματάκι του κινήσεις σαν να θηλάζει.

Αντανακλαστικό του πιασίματος της πατούσας (Babinsky)

Ο γιατρός γαργαλάει, πιέζει ελαφρά το πέλμα του ποδιού του μωρού και η αντίδρασή του είναι να κλείσει τα δαχτυλάκια του προς τα μέσα, σαν να θέλει δηλαδή να πιάσει αυτό που το ακουμπάει.

Αντανακλαστικό του περπατήματος

Ο παιδίατρος κρατάει το μωράκι όρθιο, ακουμπώντας τα ποδαράκια του σε μια σταθερή επιφάνεια κι εκείνο αμέσως κάνει κινήσεις σαν να περπατάει, ανοίγει δηλαδή τα ποδαράκια του σαν να κάνει βήματα.

Αντανακλαστικό του ξαφνιάσματος (Moro)

Καθώς το μωράκι είναι ξαπλωμένο ανάσκελα, ο παιδίατρος προσπαθεί να φέρει το κεφαλάκι του μπροστά προς το στήθος του μωρού. Η αντίδρασή του σε αυτή την «απότομη» κίνηση είναι το μωράκι να ανοίξει συμμετρικά τα χεράκια του, την αγκαλιά του και τα μάτια του.

Αντανακλαστικό του βαδίσματος του σκύλου

Ο παιδίατρος κρατάει το μωρό γερμένο μπροστά, έχοντας δηλαδή το χέρι του στην κοιλίτσα του, κι εκείνο κουνάει τα χεράκια και τα ποδαράκια του σαν να βαδίζει ένα σκυλάκι, ενώ το κεφαλάκι του δεν πέφτει προς τα κάτω κι ο αυχένας και η σπονδυλική στήλη δε λυγίζουν, έχουν δηλαδή πολύ καλό μυϊκό τόνο.

Στη συνέχεια, ο γιατρός κρατάει το μωρό αντίθετα από πριν, έχοντας δηλαδή το χέρι του στην πλάτη του μωρού, σαν να είναι ξαπλωμένο ανάσκελα, κι εκείνο μαζεύει τα χεράκια και τα ποδαράκια του προς τα επάνω, σαν να κάνει δηλαδή έναν εναγκαλισμό, χωρίς το κεφαλάκι του να πέφτει προς τα κάτω, φανερώνοντας πάλι καλό μυϊκό τόνο.

Τέλος, ο γιατρός κρατάει το μωρό από το ένα ποδαράκι του με το κεφάλι προς τα κάτω και τα ποδαράκια του προς τα πάνω και το μικρούλι δεν έχει το ελεύθερο πόδι του χαλαρό, δεν πέφτει δηλαδή προς τα κάτω, αλλά αντίθετα κρατάει κι αυτό το ποδαράκι του λυγισμένο ή τεντωμένο προς τα πάνω.

Εμφανίζονται και... εξαφανίζονται

Τα πρώτα νεογνικά αντανακλαστικά είναι ένας δείκτης υγείας του μωρού, καθώς έχουν σχέση με τη λειτουργία του εγκεφάλου. Ωστόσο, φανερώνουν ένα μικρό μέρος της λειτουργίας του, καθώς ο εγκέφαλος ενός νεογνού είναι ακόμα ανώριμος. Έτσι, ένα μωρό που έχει φυσιολογικά νεογνικά αντανακλαστικά δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχει άψογη εγκεφαλική λειτουργία ή ότι κάποιο που δεν τα έχει ότι είναι παθολογικό.

Οι πληροφορίες για τα ημισφαίρια του εγκεφάλου, δηλαδή για τα ανώτερα μέρη, με τα οποία κάνουμε εκούσιες κινήσεις, σκεπτόμαστε, παίρνουμε αποφάσεις, αρχίζουν να φαίνονται μετά τον 3ο μήνα της ζωής ενός μωρού.

Τον 3ο-4ο μήνα περίπου ενός μωρού, τα νεογνικά αντανακλαστικά εξαφανίζονται και τη θέση τους παίρνουν οι εκούσιες κινήσεις, δηλαδή οι κινήσεις που κάνει το μωρό επειδή το θέλει, καταλαβαίνει και αποφασίζει. Έτσι, για παράδειγμα, εάν σʼ ένα μωρό 5 μηνών ο παιδίατρος διαπιστώσει ότι εξακολουθεί να έχει ορισμένα αντανακλαστικά που φυσιολογικά θα έπρεπε να έχουν εκλείψει στον 3ο-4ο μήνα περίπου, αυτό σημαίνει ότι ο εγκέφαλος δεν εξελίσσεται όπως θα έπρεπε. Λόγου χάρη, ένα μωράκι στους τρεις μήνες περίπου αρχίζει σιγά-σιγά να ανοίγει τα χεράκια του και στους τέσσερις μήνες να πιάνει την κουδουνίστρα του ή ένα άλλο παιχνιδάκι επειδή το θέλει το ίδιο, κάνοντας δηλαδή μια εκούσια κίνηση κι όχι επειδή κάποιος το ακούμπησε στο χέρι του, όπως γινόταν τις πρώτες εβδομάδες της ζωής του με το αντανακλαστικό του αδράγματος.

Παρόμοια, στους 7-8 μήνες, ένα μωράκι που μπορεί να κάθεται πια μόνο του, εάν κάποιος το «σπρώξει» ελαφρά όταν κάθεται σε μια σταθερή επιφάνεια χωρίς να στηρίζεται, η φυσιολογική αντίδρασή του θα πρέπει να είναι να βάλει το χεράκι του στο πλάι για να στηριχθεί. Να κάνει δηλαδή μια προστατευτική, προχωρημένη αντανακλαστική κίνηση. Αντίθετα, αν το μωράκι αντιδράσει εκδηλώνοντας το αντανακλαστικό του Moro, δηλαδή του ξαφνιάσματος, αυτό φανερώνει ότι υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα.

Δείτε τα και μόνοι σας

Ορισμένα βασικά αντανακλαστικά του μωρού σας μπορείτε εύκολα να τα δείτε τις πρώτες εβδομάδες της ζωής του και να θαυμάσετε τις εντυπωσιακές αντιδράσεις του.

Το αντανακλαστικό της αναζήτησης της θηλής

Αν χαϊδέψετε το ένα μαγουλάκι του μωρού σας, τότε εκείνο θα γυρίσει αμέσως το κεφαλάκι του προς αυτή την πλευρά και θα ανοίξει το στοματάκι του προσπαθώντας να αναζητήσει τη θηλή στο στήθος της μαμάς του για να πάρει το γάλα του. Επίσης, εάν αγγίξετε το στοματάκι του με το δάχτυλό σας, το μικρό σας θα το ανοίξει αμέσως και θα αρχίσει να κάνει κινήσεις σαν να θηλάζει, με αρκετή δύναμη και για αρκετή ώρα. Ακόμα κι αν τραβήξετε αμέσως το δάχτυλό σας, εκείνο θα συνεχίσει τις κινήσεις με το στόμα του, προσπαθώντας να πάρει την τροφή του.

Το αντανακλαστικό του αδράγματος

Αν ακουμπήσετε το δάχτυλό σας στην παλάμη του νεογέννητου μωρού σας, εκείνο θα το γραπώσει και θα το σφίξει στη χούφτα του με «αξιοσημείωτη» δύναμη. Το ίδιο θα συμβεί αν αγγίξετε με το δάχτυλό σας τα πατουσάκια του, θα δείτε αμέσως να γυρίζει προς τα μέσα τα δαχτυλάκια των ποδιών του, σαν να προσπαθεί δηλαδή να πιάσει αυτό που το ακουμπάει.

Το αντανακλαστικό του περπατήματος

Αν κρατήσετε το νεογέννητο μωράκι σας από τις μασχάλες του σε όρθια θέση και ακουμπήσετε τα ποδαράκια του πάνω σε μια σταθερή επιφάνεια, θα διαπιστώσετε ότι το μικρούλι σας προσπαθεί να κάνει κινήσεις περπατήματος, δηλαδή σηκώνει και κουνάει τα ποδαράκια του σαν να προσπαθεί να κάνει βηματάκια.

Το αντανακλαστικό του ξαφνιάσματος

Εάν την ώρα που σηκώνετε το μωράκι σας οι κινήσεις σας είναι λίγο αδέξιες, για παράδειγμα του αλλάξατε απότομα θέση ή το κεφαλάκι του έπεσε προς τα πίσω ή γενικά εάν το μικρούλι σας δέχτηκε ένα ξαφνικό ερέθισμα ή τρόμαξε από κάποιο δυνατό θόρυβο δίπλα του, τότε θα δείτε αμέσως να αντιδρά τεντώνοντας το λαιμό του, απλώνοντας τα χεράκια του, με τα δάχτυλά του τεντωμένα, καθώς και τα ποδαράκια του, σαν να προσπαθεί δηλαδή να πιαστεί από κάπου, και στη συνέχεια να μαζεύει τα χεράκια και τα ποδαράκια του προς την κοιλιά του, ενώ θα κλαίει έντονα.

(πλαίσιο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geniki? Makari na ekana geniki Elenaki mou..Exei para polles meres na kanw douleies, den exw antoxes, den evala polla kila aplws niw8w varia :(..Alla opwsdipote to savvato pou 8a einai k giwrgos spiti na me voi8isei na tis kanw, den paei allo, tis amellisa para poli..Etsi elega k gia xtes pws 8a ekana olo to spiti k pali epai3a tin kineza :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα και εγω οποτε του ελεγα οτι ποναω τωρα προς το τελος ακομη και στον 7ο μου ελεγε παρε buscopan. Σημερα αυτο μου ειπε, ανοιγει τον τραχηλο! Μου λεει για να γεννησεις πιο ευκολα παρε για 2 μερες. Μια χαρα ειμαι και τους πονους αυτους τους αντεχω.

Τι μου θυμισες με το κειμενο που εβαλες!!! Εχω τελειωσει φυσικοθεραπεια (δεν ασχοληθηκα) και ολα αυτα μας τα εμαθαν εκει, εχω γραψει εξετασεις πανω σ'αυτα και εχω και βιβλιο με φωτο πως πρεπει να το κανουμε.

Δυστηχως λιγοι παιδιατροι τα κανουν στα νοσοκομεια. Εμενα ο δικος μου του εκανε του Αλεξανδρου αρκετες εξετασεις οταν τον πρωτοειδε, ηταν 2 μηνων. Τωρα βεβαια τον μπεμπη θα τον δει 10 ημερων.

Γιωργο ναι ειναι αρκετα πραγματα που πρεπει να κανουν στα νεογεννητα, υπαρχουν και οι εξετασεις αιματος.

Εγω τωρα ξυπνησα και λεω να φτιαξω ενα κεκακι, αφου η Ειρηνη δεν μου εστειλε το μπαμπα της! :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειδες γεωργιαννα μου τι γαιδουρα που ειναι???μονο στην ελενα εδωσε μπαμπα κ αυτον μισο φαγωμενο!!!!!παρτακια ε παρτακια!!!!!

ελενα μου εχω δει τον παιδιατρο της μενεγακη να τα κανει αυτα σε νεογεννητο,εγω νομιζω πως θα του δωσω μπουνια του γιατρου :lol::lol::lol:

περιμενω μουσαφιριδες τωρα,την πεθερα μου με μια φιλη της θα μου φερουν κ δωρακια για την μπεμπα μου :D

γιωργο μου,μου ειχες στειλει μηνυμα αλλα δεν ημουν εκεινη την ωρα στον υπολογηστη κ το ειδα αργοτερα :oops: ολη μερα τον αφηνω ανοιχτο ακομη κ εξω να ειμαι ο υπολογιστης παντα ανοιχτος :lol: ξερετε τι βρισημο εχω φαει ως τωρα γιατι νομιζουν φιλοι κ γνωστοι οτι τους γραφω :lol::lol::lol: αντρια δεν μπορεις να κανεις τωρα δουλιτσες εεεεε????χεχεχεχε!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hello!!ti kanete???egw exw kanei idi 3 fores kardiotokografo giati eixame ena themataki vradikardias stin 27 evdomada..alla eixa kanei k doppler kai piga kai se emvruokardiologo kai ola itane kala!tuxaio itane vasika mallon den eixa faei kala...ektos apo tous palmous vlepoune k tis suspaseis me auti tin eksetasi!!

elenaki mou ola kala!!o xaroulis megalwnei...asta me exei trelanei..mou xaideuei sunexeia tin koilia..kai mou leei ton agapaw ton aderfo mou!!!o bebinos den kserw poso einai tin tetarti tha paw gia doppler kai tha sou pw!mallon 9-10 maiou tha mpw gia kaisariki.ektos aprooptou fusika..

giowrgaki trexeis ee??pou na deis otan tha erthei o gios!!!!xaxa!!me to kalo...kai auto tha einai to pio gluko treksimo tis zwis sou!!!

iliodwrakimou mia xara ola...epluna kai ta rouxalakia...na stisoume to likno thelw k ti valitsa..exw akoma vevaia...

andriakiarxises pali me tiss douleies?xaxa!egw siga siga tis kanw...me polla polla dialleimata vevaia..alla i guri tha me trelanei..ola kitrina..

eirinakiti mas tin evales ti photo??thes na mas trelaneis???ton tzakiza ama ton eixa mprosta mou!!!

filakia se ola ta koritsia!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σουλα μου εαν κανει ενα παιδιατρο ολα αυτα σ΄ενα μωρο να του πεις και ευχαριστω!!!

ειναι πολυ καλος τοτε και οχι να του δωσεις μπουνιες!!!

Ελα μωρε η Ανδρια αρχιζει να βαραινει πια και ετσι αρχιζω και εγω να νιωθω καλα που δεν μπορω να κανω γενικη!! χα χα

Αχ να σε δω Ανδρια οταν γεννησεις μετα απο ποσες μερες θα κανεις καθαριοτητα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...