Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμβουλες για θηλασμο ή ειναι πλεον αργα


Recommended Posts

Γειας σας απο γερμανια,

χαιρομαι πολυ που βρηκα το φορουμ θα χρειαστω συμβουλες και συμπαρασταση απο την πατριδα γιατι εδω εχω αγανακτησει.

γεννησα πριν 4 μηνες ενα αγορακι, ολα πηγανε καλα εκτος απο το θηλασμο.

Μολις γεννηθηκε πηγαν να μου τον βαλουμε στο στηθος, δεν επιανε γιατι οι θηλες μου ειναι μικρες και δεν με βοηθησανε καθολου. Απο την δευτερη μερα στην κλινικη του δωσανε τσαγακ, εμενα με βαλανε να τραβαω με το θηλαστρο γαλα γιατι τις 4 πτωτες μερες δεν εβγαινε καθολου γαλα και αναγκαστηκα να το ταιζω με μπουκαλακι

σιγα σιγα με το ζορι βγηκε λιγο γαλα, αρχισα να το θηλαζω και επειδη οι θηλες μου ειχανε ταλαιπωρηθει πολυ μου δωσανε θηλες απο σιλικονη. ευτυχως ο μικρος δεν ειχε προβλημα, αλλα το γαλα μου ητανε λιγο δεν χορταινε και μου ειπανε να τον ταιζω επιπλεον.

μετα απο δυο μηνεςαρχισε την γκρινια ο μικρος δεν ηθελε να δει ουτε το στηθος μου ιδιως το αριστερο που δεν ειχε πολυ γαλα και σιγα σιγα το ιδιο εκανε με το δεξι μεχρι που δεν ηθελε καθολου.

Με το θηλαστρο βγαινει λιγο γαλα σχεδον τιποτα 10 μμλ και να εχω το σοι απο γυρω και την γιαγια μου που με προσεχε και να λει εγω σε λεω οτι δεν θα ξαναπιασει το στηθος και ψυχολογικα δεν ειμαι και τοσο καλα το θηλαστρο δεν θελω να το δω

Δοκιμασα πολλα για να αυξηθει το γαλα αλλα τιποτα

ειναι πλεον αργα λετε τι να καω για να χαλαρωσω, νομιζω ειναι ποιο πολυ ψυχολογικο

συγνωμη που σας κουρασα κοριτσια

ευχαριστω για καθε συμβουλη

εβιτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Εβιτάκι και εγώ στη Γερμανία (Βόννη) μένω και αφού γυρίσαμε σπίτι -στην πρώτη γέννα- φωνάξαμε μαία (Hebamme), η οποία μου έδειξε ΠΩΣ να θηλάζω, μου πέταξε τις ψευδοθηλές και τα καταφέραμε πάρα πολύ καλά (εγώ και το μωρό):) Δεν είναι καθόλου αργά για να συνεχίσεις τον θηλασμό. Επισκέψου την ιστοσελίδα

θα βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες αλλά επίσης ρώτα και την Αγλαϊα (Aglaiap), η οποία είναι σύμβουλος θηλασμού και είναι και στο Φόρουμ.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία.

Η μαία, που ήρθ,ε μου είπε, ότι οι μεσογειακές γυναίκες ξέρουν να θηλάζουν πολύ καλά! γιατί δεν ρωτάς και τη μαμά σου? πώς θήλασε εκείνη? μήπως τελικά δεν τοποθετείς το μωρό σωστά? δεν νομίζω ότι υπάρχει παιδί που δεν θέλει το στήθος της μαμάς του, κυρίως επειδή εκεί ηρεμεί κιόλας!!:) Ψάξτο λίγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Εβιτάκι και εγώ στη Γερμανία (Βόννη) μένω και αφού γυρίσαμε σπίτι -στην πρώτη γέννα- φωνάξαμε μαία (Hebamme), η οποία μου έδειξε ΠΩΣ να θηλάζω, μου πέταξε τις ψευδοθηλές και τα καταφέραμε πάρα πολύ καλά (εγώ και το μωρό):) Δεν είναι καθόλου αργά για να συνεχίσεις τον θηλασμό. Επισκέψου την ιστοσελίδα

θα βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες αλλά επίσης ρώτα και την Αγλαϊα (Aglaiap), η οποία είναι σύμβουλος θηλασμού και είναι και στο Φόρουμ.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία.

Η μαία, που ήρθ,ε μου είπε, ότι οι μεσογειακές γυναίκες ξέρουν να θηλάζουν πολύ καλά! γιατί δεν ρωτάς και τη μαμά σου? πώς θήλασε εκείνη? μήπως τελικά δεν τοποθετείς το μωρό σωστά? δεν νομίζω ότι υπάρχει παιδί που δεν θέλει το στήθος της μαμάς του, κυρίως επειδή εκεί ηρεμεί κιόλας!!:) Ψάξτο λίγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evitaki να χαιρεσαι το μωράκι σου :)

Ταλαιπωρήθηκες πολυ με τον θηλασμό και δυστυχως δεν βρηκες καποιον να σε βοηθήσει ουσιαστικά και ψυχολογικά .

Δεν έχω καταλάβει αν θηλάζεις καθολου τωρα ή δινεις μονο ξένο γάλα .

Επαναγαλακτισμό μπορεις να κάνεις σίγουρα δεν ξέρω ομως τι ειναι αυτο που θέλεις . Η Αγλαΐα θα σε βοηθήσει με συμβουλές της καλύτερα να της έστελνες ενα πμ .

Ηρεμησε και προσπάθησε να απολαυσεις το μωράκι σου . Δεν μας κουρασες , οτι χρειαστεις ειμαστε κοντα σου να σε ακουσουμε και αν μπορουμε να σε βοηθήσουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evitaki να χαιρεσαι το μωράκι σου :)

Ταλαιπωρήθηκες πολυ με τον θηλασμό και δυστυχως δεν βρηκες καποιον να σε βοηθήσει ουσιαστικά και ψυχολογικά .

Δεν έχω καταλάβει αν θηλάζεις καθολου τωρα ή δινεις μονο ξένο γάλα .

Επαναγαλακτισμό μπορεις να κάνεις σίγουρα δεν ξέρω ομως τι ειναι αυτο που θέλεις . Η Αγλαΐα θα σε βοηθήσει με συμβουλές της καλύτερα να της έστελνες ενα πμ .

Ηρεμησε και προσπάθησε να απολαυσεις το μωράκι σου . Δεν μας κουρασες , οτι χρειαστεις ειμαστε κοντα σου να σε ακουσουμε και αν μπορουμε να σε βοηθήσουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...