Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011... Η τελική αναμέτρηση2!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια μου τι κάνετε? Μόνο εγώ είμαι τόσο πρωινή?

Χθες δεν μπήκα γιατι τελικά πήγαμε σε φίλους για φαγητο.

filos`ifigen μην αγχώνεσαι με τά κιλά...

Κίσκα μου αρεσε αυτό το "ειναι πολύ καινούρια εξέταση η αυχενική" :lol::lol: Οτι να'ναι ειναι οι άνθρωποι!!

Άντε ξυπνήστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Βίκυ μου! Άρχισες πρωί πρωί τα χάπια ε?? :lol::lol:

Εγώ έφαγα το τοστ μου ήπια το τσάι μου και σε λίγο θα φάω και το ακτινίδιο μου. Κατά τα άλλα τα ιδια όπως κάθε πρωί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!! τι κάνετε??

εμείς είμαστε στη δουλειά και τρώμε το πρωινό μας!!!

καλά βρε κίσκα δεν ήξερες ότι είναι καινούρια εξέταση η αυχενική???? :lol::lol: επρεπε να στο πουν οι άνθρωποι του ΟΑΕΕ????

filos`ifigen μην αγχώνεσαι με τα κιλά!!θα τα χάσουμε όλα μετά και θα γίνουμε κορμάρες!!!ξανα!!!

Μαράκι μου πως περάσατε εχτές?? ξεσκασες λίγο εε??

καλημέρα μαμαπιανισιμο!!!

Οι υπόλοιπες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ευγενια.τι κανεις?

βασικα μαρακι απ τις 5 τα αρχιζω. παιρνω και χαπι για τον θυροειδη πιο πρωι.

να ρωτησω κατι. τα μαρσιπο ειναι απαραιτητα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ευγενία μου και καλή όρεξη!!! Καλά ήταν χθες...χαλαρά! Αρπάκτηκα λίγο με το δικό μου μετά όμως και μου το ψιλοχάλασε. Γι'αυτο σήμερα δεν είμαι στα πάνω μου!

Πέταξε εκει που είμασταν για τον νονό του μωρού μας σαν να έχει ήδη αποφασιστεί οτι θα ειναι ο κουμπάρος μας, στον οποίο είχαμε πάει χθες και τα πήρα. Τεσπα...

Βίκυ μου δεν νομίζω να είναι απαραίτητο...αν θες και σε βολεύει θα το πάρεις. Εγώ ας πούμε δεν θα το πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσακια, τι κενετε?

Εγώ χτες την ωρα που ξαπλωσα με επιασε μια εντονη κραμπα στην κοιλια αριστερα και πονουσα πολύ και δυσκολευτηκα να κοιμηθω, και παλι κοιμηθηκα ανασκελα γιατι στο πλαι ηταν αδυνατο. Το θεμα ηταν οτι ενω ειμουνα ξαπλωμενη ενιωθα και το μωρο. Το εχει παθει καμια? Ειναι νορμαλ?? :?:?:?

Τωρα ηρθα στη δουλεια και μολις παω να πιω την πρωτη γουλια καφε τον εχυσα στο γραφειο και στο πατωμα,αλλά συγκαρατηθηκα, δεν τσαντιστηκα.....ειπα αντε θα παρω λεφτα και καθησυχαστηκα(εχει και κληρωση λοττο σημερα) ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Πως είστε σήμερα? Πρωί πρωί στη μάσα όλες ε? :lol::lol::lol: Και ΄γω έφαγα το γιαούρτι με τα δημητριακά μου.

Κίσκα, τί είναι αυτή η αυχενική? Καινούργια εξέταση ε? Μήπως πρέπει να μας ενημερώσεις και μας?, ίσως πρέπει να την κάνουμε και ΄μεις :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Αθάνατο ελληνικό δημόσιο!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαρα μου και γω χαλια ειμαι σημερα ψυχολογικα. δεν κοιμηθηκα καλα. εβλεπα και κατι χαζο ονειρα αλλο πραγμα.τι να σου πω μου εφτιαξε την διαθεση. τουλαχιστον μου τις ριχνει η μικρη και χαζογελαω καθε φορα. α! και αλλη ερωτηση. γενναμε καλοκαιρι ολες ετσι? τι θα πρεπει να εχουμε μαζι μας μεχρι να βγουμε?

ωραιες αποριες πρωι πρωι ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βίκυ μου εμένα με είχε βολέψει πολύ αλλά όχι δεν είναι απαραίτητο!!Κι εγώ παίρνω χάπι για το θυροειδή και ξεκινάω από νωρίς να πίνω τα χαπάκια μου!!

Μαράκι μου δεν ήθελες να είναι αυτός ο νονός?δεν το είχατε συζητήσει?Μην χαλιέσαι μωρέ... έτσι είναι οι άντρες, αυθόρμητοι.. δεν σκέφτονται πριν μιλήσουν.. ειδικά σε τέτοια θέματα οι περισσότεροι δεν το έχουν!!!

Μάχη μου μην συγχιστείς!!!!! λεφτά θα πάρεις!!!όντως!! :lol::lol: Όσο για την κράμπα ναι με πιάνει καμιά φορά αλλά οχι τόσο δυνατή... το μωρό το νιώθω ειδικά όταν είμαι ξαπλωμένη!!

Καλημέρα Έλλη!!!

Μέχρι να βγούμε από το μαιευτήριο?σε δημόσιο γεννάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ευγενία!

Μαράκι έχει δίκιο η Ευγενία, οι αντρες δεν το ΄χουν (πλην κάποιοων εξαιρέσεων) σε τέτοια θέματα. Μην τσάμπα εκνευρίζεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μενα....κισκα καλο κουραγιο με τον οαεε...μηπως εχεις ακουσει κ για μια αλλη εξεταση που λεγεται β επιπεδου?τωρα αρχισε κ κυκλοφορει,ειναι ακομα πιο καινουργια :lol::lol: οτι να ναι

μαχη μου κ εγω χθες ειχα ανυσηχο υπνο,με πονουσε η κοιλια μου κ προς στιγμη λιγο φοβηθηκα...λεω μηπως ηταν το εντερο μου αλλα δεν ταν ιδιος ο πονος.ολη την νυχτα στριφογυριζα.σημερα ομως ειμαι καλα.

μαρακι το θεμα της κουμπαριας το ειχαμε κ εμεις την προυγουμενη φορα...εγω ηθελα την κολλητη μου(οπως ο κολλητος κ κουμπαρος μας βαφτισε την μικρη)κ εκεινος ηθελε εναν γνωστο του που τον ηξερε μονο δυο χρονια κ μενει κ στην αθηνα.τοτε θυμαμαι ειχαμε κανει τρελους καβγαδες...κ οταν το χασαμε,νοιωθαμε κ τυψεις.τωρα ακομα δεν καναμε συζητηση αλλα απο σποντες που πεταει καταλαβα οτι θελει η κολλητη μου να γινει η νονα.ηρεμησε κ ξανασυζητα το.

ελισαβετ εγω δεν ειχα παρει μαρσιπο γιατι ειμασταν χειμωνα,πουθενα δεν πηγαινα κ μετα το καλοκαιρακι ειχα το καροτσι.ουτε κ τωρα θα παρω.οσο για το τι πραγματα θα παρεις μαζι σου ειναι αναλογα με το που θα γεννησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι αυτο δεν ανησυχησα.... γιατι ενιωθα και το μωρο ταυτοχρονα...

Δεν ξερω τι πρεπει να εχουμε στο μαιευτηριο αλλά φανταζομαι κατι για την μεταφορα, καλαθουνα ή κατι άλλο, και κανενα φορμακι.... μαλλον περισσοτερα θα χρειαστουμε για μας παρα για το μωρο...

Ευγενια παιζει ρολο αν γεννησεις σε δημοσιο ή ιδιωτικο για το τι θα εχεις για το μωρο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας...θελω να ρωτησω πινετε το σιδιηρο και μετα απο ποση ωρα πινετε καφε?εγω μετα απο κανα μεσαωρο...μηπως θελει παραπανω?για τον μαρσιπο τον πηρα στον κωνσταντινο τον χρησιμοποιησα 3-4 μηνες σε ταξιδια σε σουπερ και μικρες βολτες εγω τον θεωρησα χρησιμο αλλες οχι..

αχ για χαπια μην μου λετε απο το πρωι μεχρι τις 1 πινω 3 σιδηρο 3 μαγνησιο 3 φολλικο 2 ασβεστιο...

για τις κραμπες κοριτσια θελει να αυξησετε το μαγνησιο.

τωρα για μαζι εννοιετε για εσας η για το μωρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, και ΄γω το νιώθω όταν ξαπλώνω, είτε ανάσκελα είτε στο πλάι. Μη σας πω ότι μ΄έχει ξυπνήσει, ουκ ολίγες φορές, από τις κλωτσιές. Όχι ότι με χάλασε κιολας, κατά βάθος μ΄αρέσει... :ymblushing::ymblushing:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μάχη μου! Κι εγώ καμιά φορά νιώθω κράμπες. ΚΑι για το μωρό τώρα που μεγαλώνει αρχισα να το νιώθω πιο έντονα όταν ξαπλώνω.

Καλημέρα Ελίς.Τι κάνεις?

Βίκυ μου κι εγω έχω καμιά φορά αυτές τις απορίες αλλά μετά λέω είναι νωρίς και καθησυχάζομαι!!

Ευγενία μου το είχαμε ξανασυζητήσει, δεν είμαι πολύ θετική για το λόγο ότι δεν ειναι ιδιαιτερα θερμός με τα παιδιά (εχει κι αυτός 2) κι εγώ ήθελα ο νονος του μωρού να το παίρνει βόλτες και γενικά το μωρό μου να τον νιώθει κοντά του. Ισως επειδή έτσι είμαι εγώ με τη βαφτισιμιά μου...δεν ξέρω.Τεσπα είχαμε πει ότι με το καλό να γεννηθεί το μωρό μας και μετά τα υπόλοιπα. Θα τον ρωτήσουμε αν θέλει και μπορεί και βλέπουμε. Απλά με θύμωσε γιατί οπως το είπε ήταν σαν να το έχουν συζητησει μεταξύ τους και είναι οκ και εγώ στον κόσμο μου.Ξέρεις είναι και οι ορμόνες...δεν θέλω και πολύ!!!

Καλημέρα Μιχαέλα μου...Κι εγώ δεν θέλω να το συζητώ γιατί και πέρσι κάναμε σχέδια και να τα αποτελέσματα..

Πάντως κορίτσια κι εγώ χθες με πονούσε το έντερο και η μέση! Τι μας έπιασε ομαδικά???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για την κλινική/Νοσ/μειο, θα συμφωνήσω με την Μάχη, νομίζω ότι τα περισσότερα πράγματα που θα χρειαστούμε αφορούν σε μάς και όχι στο μωρό.

Καλημέρα Μαράκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα ρωτησει την γιατρο μου και μου ειπε πως ενα 20λεπτο με μισαωρο μετα τον σιδηρο να φαω και να πιω οτι θελω.

ευχαριστω για τις απαντησεις περι μαρσιπου

και τωρα...εμεις τι πρεπει να παρουμε μαζι μας?οσες γεννησουμε σε δημοσιο

και απο ποτε πρεπει να ετοιμαζουμε σιγα σιγα την περιβοητη βαλιτσα μας?

οντως το θεμα νονου ποναει αν δεν καταλαβαινει και ο αλλος το τι ζητας να εχει ο νονος που θα βαπτισει το παιδι

ευτυχως εμεις το εχουμε λυμενο αυτο το θεμα.

ευχαριστω μαρακι μου απλα σκεφτομαι οτι κλεινουμε τον 6ο και μπαινουμε στον 7ο και ποτε δεν ξερεις ποτε θα χτυπησει η καμπανα

το σπιτι θελει φρεσκαρισμα γιατι ειχε πιασει υγρασια ενας τοιχος στην ακρη(του διπλανου φταιει και αντε να συννενοηθεις τωρα για το μονωτικο υλικο)

τα χαλια κλπ

πρεπει να παω και στον ωρυλα να δω τι γινεται με το θεμα με το αυτι μου και το πως θα γεννησω γιατι ακομα δεν ξερω

παναγια μου

γι αυτο ειμαι ετσι ψυχολογικα σημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερω οτι σε καποια νοσοκομεια και κλινικες δινουν ρουχα αναλογα.εγω παντως ειχα παρει 2 πετσετουλες-μπορνουζι για το καθημερινο μπανακι 7-10 φανελακια φτανουν οπως και 7-10 ρουχακια 3-4 καλτσακια σελτεδακια 5-6 ,2-3 πανες μια πικε κουβερτα αν και δεν θα χρησιμοποιηθει...ρουχα για την εξοδο.εμενα το καρεκλακι του αυτοκινητου ειναι οπως ολα σαν καλαθουνα με το χερουλακι το εφερε ο αντρας μου βαλεμα τον μικρο και μια χαρα..πηρα 2 μπιμπερο αχρειαστα να ναι λογο θηλασμου αλλα δεν ξερεςι..τα καλλυντικα του χτενουλα αφροντους κρεμα συγκαματαος και ανθελεις γαντακια εμενα μου τα εβγαζε απο την πρωτη στιγμη και πανακια ρεψιματος...νομιζω αυτα ειναι βασικα τωρα για τη μαμα 3-4 νυχτικιες εσωρουχα μπολικα υπαρχουν και τα μιας χρησης εγω αυτα φορουσα στο νοσοκομειο για το αιμα..2 ζευγαρθα παντοφλες ενα για το μπανιο πετσετα σωματος προσωπου καλλυντικα και απο εκει και περα αναλογα στη μαμα τη θελει

εγω κυριως καποιες μερες νιωθω τη μικρη μονο οταν ξαπλωνω για την ακριβεια μερα παρα μερα τη μια μερα κανει ολη μερα παρτυ και την αλλη ειναι ησυχη και με κανει οταν ξαπλωνω γιατι εισαι ηρεμη ειναι φυσιολογικο

στη πρωτη γεννα την ετοιμασα απο 7 μηνων οπως λεμε ποτε δενξερεςις απλα ανανεωνα τα ρουχα καθε μηνα γιατι αλλα τον απριλιο αλλα τον μαιο αλλα τονιουνιο που γεννησα.τωρα πρωτα ο θεος λογικα κλεινοντας τον 7 θα την φτιαξω...ξεχασα να πωσ σε δημοσια νοσοκομεια επειδη αλλου το δωματιο με τα παργματα αλλου γεννας ο συνδος σου θα εχει μια τσαντα με την πρωτη αλλαξια του μωρου και τη δικια σου γιατι θα στα ζητησουν λιγο πριν γεννας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν γεννησεις σε μαιευτηριο για το μωρο θα χρειαστεις μια αλλαξια οταν με το καλο βγητε για να το παρετε στο σπιτι.για σενα οτι θεωρεις πως σου ειναι αναγκαιο.περα ομως απο τα προσωπικα αντικειμενα θα χρειαστεις σιγουρα σερβιετες λοχειας(κ οι κοινες αν σε βολευουν)κ επιθεματα για το στηθος.αν τωρα γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο θα χρειαστεις ολα τα παραπανω συν κανονικα φορμακια, εσωρουχα,παμπερς κ οτι αλλο χρειαζεται το μωρο,εφοσον θα το εχεις μαζι σου κ το νοσοκομειο δεν σου παρεχει τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα δημόσια πρέπει να έχουμε μαζί μας και ρουχαλάκια,πάνες σεντονάκια,σελτεδάκια για τα μωρά... δηλαδή τα πάντα!!Στα ιδιωτικά μόνο τα ρουχαλάκια εξόδου!Τα ντύνουν αυτοί και τα αλλάζουν επείσης!!

Λογικά θα χρειαστείς φορμάκια αμάνικα και κοντομάνικα για από μέσα, ένα-δυο ολοσωμα φορμάκια με μακρύ μανικάκι,καλτσάκια, πετσέτες-μπουρνούζια, σεντονάκια για το πυρεξάκι του και καμιά κουβερτούλα καλοκαιρινή πικεδένια εάν έχει ψύχρα!Πάνες για αλλάγή του μωρού αλλά και για να το πιάνετε αγκαλιά και πετσετούλες για το γαλατάκι-ρέψιματάκι!Νομίζω αυτά για το μωρό και εννοείται ότι χρειάζεσαι εσύ... πυτζάμες-νυχτικό, πετσέτα για μπάνιο, σερβιέτες λοχείας,αρκετά εσώρουχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ευχαριστω βρε κοριτσια

ξερω οτι ειναι νωρις

αλλα δεν εχω νοσηλευτειι ποτε

ακομα και οταν χασαμε το πρωτο πριν ενα χρονο ηταν 8 εβδομαδων και δεν εμεινα μεσα

οποτε καταλαβαινετε γιατι τοσο αγχος.να στε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω πολλά θέλουμε!!! Σε εμάς και στην κλινική νομίζω παίρνεις τα πάντα για το μωρό. Να σας πω την αλήθεια για τα δικά μου πράγματα δεν αγχωνομαι γιατί και να ξεχάσω κάτι θα στείλω τον άντρα μου ή την μαμά μου να μου το φέρει..Για το μωρό δεν θέλω να ξεχάσω κάτι απαραίτητο. Στο ιατρείο του γιατρού μου πάντως έχει μια λίστα τι να πάρω μαζί μου..την επόμενη φορά θα την πάρω να την μελετήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...