Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο στο χαλι -απο ποτε;;


Recommended Posts

Αυριο η μικρη μου κλεινει τους 8 μηνες Δεν μπουσουλαει ακομα ..απλα σερνεται και γυριζει Καθεται και που και που χανει την ισορροπια της και πεφτει(σχετικα μαλακα)

Σημερα την εβαλα στο χαλι με παπλωματακι απο κατω ..αλλα δεν το διασκεδασε ιδιαιτερα

Τη βοηθαω ετσι να μπουσουλησει ή πρεπει πρωτα να μπουσουλησει για να τη βαλω κατω να παιξει;

Μηπως εχει αργησει να μπουσουλησει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε βρε πως μεγαλωσατε τοσο !!!

σαν χθεσ ηταν που γεννησες!!

εμενα 8 μηνων ηταν σαν τουβλο ...ουτε κουνιοταν !!! ουτε γυριζε ,ουτε προσπαθουσε να παει πουθενα :lol::lol::lol:

θα σου δειξει μονη της τι θελει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανχονεσε με το μπουσουλιζμα, μερικα μωρα δεν αρκουδιζουν, (οπος το ξερω εγω να το λεω) ποτε.

Η μεγαλη μου κατεφθιαν περπατισε 13 μηνον...

Τωρα με τον μικρο παρακαλαω να γινει το ιδιο αλλα 2 φορες την ιδια τυχη δεν νομιζω... :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου απις μου να σου ζησουν τα παιδακια σου κ να ειναι παντα γερα κ καλοτυχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κοιτα πιστευω πως το να μπουσουλισει ενα μωρακι δεν ειναι κ τοσο απαραιτητο!!!!!εμενα η κορη μου δεν μπουσουλησε ποτε κ περπατησε κατ'ευθειαν 13μηνων (υστερα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια οταν ηταν 9 μηνων οπου επεσε κ φοβηθηκε)!!!!!!!!!!! κ ο γιος μου τωρα ειναι 10 μηνων κ δεν εχει μπουσουλησει αλλα ουτε το κοβω να μπουσουλαει κ αυτος!!!!!!!!!μονο να δουμε ποτε θα περπατησει γιατι ειναι ψιλοταλαιπωρια αυτο!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ τα παιδιά μου τα έβαλα και τα 2 από νωρίς κάτω περ. 1 μηνών, είχα μια κουβέρτα ειδική για αυτό τον σκοπό, δλδ δεν γλυστρούσε και εκεί τα έβαζα μαζί με παιχνιδάκια κ.λπ.....αλλά όπως και τα κορίτσια είπαν μερικά παιδάκια δεν μπουσουλάνε και περπατάνε αμέσως!!....μην ανησυχείς θα γίνει και αυτό,.....επίσης συτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάζεις το παιδί μπρούμητα και ένα παιχνιδάκι πιο μακρυά του έτσι ώστε να "υποχρεωθεί" να πάει να το πα΄ρει!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό είναι να δώσεις χώρο στο παιδί.Μην φοβάσαι να το αφήνεις κάτω στο χαλί.Εγώ απο πολύ νωρίς τον άφηνα κάτω(5 μηνών) και πιστεύω οτι τον βοήθησε πολύ αφού 7 μηνών μπουσούλησε.Απο 6 μηνών σερνόταν,6 μίση σηκωνόταν στα 4 και μετά μπουσούλησε.Αλλά το δικό μου ήθελε σαν τρελό να παίζει κάτω.Εξαρτάται και απο το μωρό.Αλλά γνώμη μου 8 μηνών είναι μεγάλο μωρό μπορείς να το αφήνεις κάτω κανένα 2ωρο τη μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και γω τη μικρη τη βαζω εδω και κανα μηνα κατω ,ειναι 6 μηνων,

απλωνω ενα παπλωματακι ειδικο αμολαω παιχνιδια και την αφηνω μπρουμητα και μετα τη γυρναω και μετα παλι και της αρεσει πολυ!

επισης τη βαζω καθεται και της βαζω γυρω της το μαξιλαρι θηλασμου να την κραταει και γω βεβαια διπλα

και παιζουμε!επισης συμφωνω με αυτο που λεει η argi,αν της βαλω διπλα της παιχνιδι στη προσπαθεια της να το πιασει κανει σαν να παλευει :lol:

αλλα καθε παιδι ειναι διαφορετικο εγω κατευθειαν περπατησα,η αδερφη μου μπουσουλουσε με το ενα π οδι :D

να τη χαιρεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι υποχρεωτικό όλα τα παιδιά να μπουσουλήσουν υπάρχουν μωρά τα οποία σέρνονται σαν φίδια αλλά που πάνε προς τα πίσω η αρχή του μπουσουλίσματος και άλλα που περπατάνε κατευθείαν . Εμενα ο Σταυρος απο πολυ μωρό τον βάζαμε κάτω και παιζαμε δεν το έκανα για να μπουσουλήσει αλλά για να παιξουμε . Τον έβαζα πολυ μέασ το κλασικο παρκοκρέβατο αυτό με τις μεγάλες τρυπες αυτο τον βοήθηση να στέκετε και περπατησε κατευθειαν . Μην τον πιέζεις να μπουσουλήσει άστο να έρθει απο μόνο του .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...