Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κάνετε μασάζ στα βρεφάκια σας;;;


Recommended Posts

Το βρεφικόμασάζ είναι απαραίτητο για τους πρώτους μήνες ζωής ενός μωρού.

Το βοηθά να χαλαρώσει και να οριοθετήσει το 'εγώ' του. Απαλύνει το πόνο από τους κολικούς και προσφέρει ευχαρίστηση.

Τα μόνα που χρειαζόμαστε είναι λίγο λαδάκι (αμυγδαλέλαιο ή ελαιόλαδό ή ό,τι άλλο μας αρέσει ) και ζεστά χέρια...

Παρακολουθείστε το παρακάτω βίντεο με κάθε λεπτομέρεια και κάντε το στο μωράκι σας.

Είναι ένας καλός τρόπος να τελειώσει ήρεμα η μέρα του.

Εμείς κάθε βράδυ κάνουμε ένα ζεστό μπανάκι με λίγες σταγόνες λάδι, έπειτα μασαζάκι και τέλος πίνουμε γαλατάκι. Το ίδιο τελετουργικό και την ίδια ρουτίνα ακολουθούμε κάθε βράδυ έτσι ώστε να το συνδυάσει με τον βραδινό ύπνο.

Δοκιμάστε το, είναι απίστευτο το πόσο πολύ τα χαλαρώνει, θα το δείτε και στο πρόσωπό τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φοβερό!!!!!!!

Ζήλεψα και θέλω και εγώ....

Να σαι καλά που το έβαλες,θα της το δοκιμάσω αύριο!

Μέχρι τώρα της έκανα ένα πολύ απλό μασάζ,αυτό φαίνεται καταπληκτικό και το μωρό στο βίντεο βγάζει τρελό γούστο :lol::lol::lol:

Με παιδικό λαδάκι μπορώ να το κάνω;Δεν έχω αμυγδαλέλαιο, μέχρι να πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ σ'ευχαριστώ!!!

Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να κοιμηθεί πιο εύκολα αύριο γιατί είναι λίγο δύσκολη στον ύπνο :(:(

Με ξεζουμίζει...σήμερα την θήλαζα από τις 10:30 και αποκοιμήθηκε στις 12 :shock::shock: μακάρι να την χαλαρώσει το μασαζάκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:-bd:-bd:-bd:-bd:-bd

Και εμείς έχουμε το μασαζάκι μέρος της βραδυνής μας ρουτίνας και πραγματικά χαλαρώνει εκείνη τη στιγμή σε σημείο που μόλις μπει στο στήθος να κοιμάται πριν προλάβει να χορτάσει και έτσι ξυπνάει μετά από λίγο να συμπληρώσει το γεύμα του :D:D:D

Να ρωτήσω κάτι; Πειράζει που το κάνω με την ενυδατική κρεμούλα και όχι με λαδάκι; Η χαζή δεν τον έχω ψάξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera kai apo mena!

ωραια ιδεα!και μεις κανουμε μασαζ οχι ετσι ομως...

θα της κανω ετσι γιατι με το δικο μου μασαζ δεν την χαλαρωνει και πολυ...οποτε κατι κανω λαθος :D

θα παρω αμυγδαλελαιο και αποψε ξεκιναμε!

fotini και γω με λοσιον της εκανα ,δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αλλα στο μασαζ ισως ειναι καλυτερο το λαδακι..

ευχαριστουμε πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλέ αυτό που κάνει αυτή δεν είναι μασάζ :o:o:o:o:o:o

το κάνει με πολύ δύναμη!!!!! :shock::shock::shock:

το τελευταίο που κάνει (το σταύρωμα των άκρων) το έκανα και εγώ στα παιδιά μου!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω του εκανα απο μωρο κ συνεχιζω κ τωρα βεβαια τωρα το ζηταει απο μονος του καθε βραδυ σηκωνει τη μπλουζα του κ μου λεει μαμα μασα(μασαζ) θεω(θελω) στη πατη(πλατη) :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω του εκαν μικρος οσο ητανε αλλα μετα λογω κρυου στο δωματιο μετα το μπανιο τον ντυνω κατευθειαν..

εντωμεταξυ εκανα οτι ειδα...χωρις να το εχω δει!!! :lol::lol::lol::lol:

ετσι τα χερακια και τα ποδαρακια προς τα πανω να μακρυνουν ελεγα εγω!! :lol::lol:

και του αρεσε παρα πολυ!!!

τις προαλλες που τον ειχα ξανακανει λιγο που δεν ειχε κρυο του αρεσε παλι και μου ετριβε και αυτος το στηθακι του και γελουσε!!! απο μικρα στην καλοπεραση!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

εγω εκανα μασαζακι με ενυδατικη....με λαδακ ιμια δυο φορες αν θυμαμαι καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλέ αυτό που κάνει αυτή δεν είναι μασάζ :o:o:o:o:o:o

το κάνει με πολύ δύναμη!!!!! :shock::shock::shock:

)

Κ εγω αυτο ενιωσα! :lol::lol::lol::oops::oops::oops:

Κοριτσια οσο ηταν βρεφουλι δεν το ειχα παρει πολυ ζεστα το θεμα μασαζ!

Μεγαλωνοντας πιο πολυ...

Τελευταια εχουμε κολλησει με μασαζ στα ποδια!

Καθε φορα που της αλλαζω πανα μου δειχνει τα μπουτακια της κ λεει "μα"=μασαζ! :D Αλλο που δε θελω κ εγω να μασαζ-αρω τα αφρατακια της...:D να δαγκωσω κ λιγο,να γαργαλισω,να ζουληξω... :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ εμενα καθοταν μονο οσο ηταν μικρος κ αβοηθητος!!!!

κ μου αρεσε τοσο πολυ..... του εβαζα κ εγω λιγες σταγονιτσες λαδακι κ δωστου!

αλλα οταν αρχισε να μπουσουλαει κ να στριφογυρναει δεν καθοταν...

ωραιο θεμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το τελευταίο που κάνει (το σταύρωμα των άκρων) το έκανα και εγώ στα παιδιά μου!!! ;)

χαχαχα... Κι εγώ! Και μάλιστα έλεγα... αγκαλίτσα τη μαμά... αγκαλίτσα τον μπαμπά! :lol:

Κι εμείς κάνουμε μασάζ ανελλιπώς! Και να μην έχω όρεξη εγώ, μου το θυμίζει το Μαράκι. ;)

Σαν βρεφούλι, είχαμε ρουτίνα το μασάζ το βράδυ και τη γυμναστική το πρωί!

Ευεργετικότατα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω του κανω ακομη και τωρα

τον βοηθαει να χαλαρωνει απο την ενταση της ημερας

εκτος αυτου κινειται ολη μερα και το μασαζ τον ηρεμει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...