Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΕΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ??


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Σημερα παρηγγειλα απο το internet θηλες σιλικονης για την περιπτωση που σαν πρωτομανουλα πληγωθουν οι θηλες μου οταν θηλασω.

Βεβαια δεν μου της συνεστησε τις συγκεκριμενες καποιος- απο μονη μου τις διαλεξα.

θα ηθελα περα απο τη γνωμη σας

- αν ειναι βοηθητικες ή όχι?

- αν υπάρχει περιπτωση να δημιουργησουμε προβλημα με το θηλασμο

πειτε κ ποιες χρησιμοποιησατε βρε κορίτσια κ αν μεινατε ευχαριστημενες.

:YMHUG::YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα.εγω γεννησα πριν απο 4 μηνες ,εχω επιπεδες θηλες κ ετσι απ την αρχη πηρα ψευτοθηλες με τις μονες που καταφερα να θυλασω το μωρο μου εστο για 40 μερες ηταν της medela.τισ αγορασαμε απο το μαιευτηριο .στο μητερα γεννησα.πραγματικα αμα δεν μου το ειχε πει μια μαια εκει να ειναι καλα η γυναικα ακομα θα παιδευομουν .αμα τις χρειαστεις θα τις παρεις απο το μαιευτηριο .που γεννας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτες της Medela πηγα να παραγγειλω απο το amazon αλλα δεν στελνει η εταιρια στην Ελλαδα(..δεν ξερω γιατι)

πηρα κατι άλλες:

http://www.amazon.co.uk/MAM-Size-Nipple ... 464&sr=1-4

να σε ρωτησω- αυτες μου ειπαν οτι θελουν αποστείρωση- ε? αρα πρεπει να παρω κ αποστειρωτη?

γενναω σε μαιευτηριο στην επαρχία κ δεν ξερω αν παρεχουν τετοια πραγματακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να φροντίσεις οι θηλές σιλικόνης να είναι η έσχατη λύση. Και εγώ μόνο με της Μεντέλα έμεινα ευχαριστημένη στο πρώτο παιδί. Είχα επίπεδες θηλές και μου τις έδωσαν στο μαιευτήριο. Τελικά θήλασα με αυτες 6 μήνες. Κουράστηκα μπορώ να πω, γιατί έπρεπε συνέχεια να αποστειρώνω.

Στη δεύτερη κορη ξεκίνησα πάλι με θηλές σιλικόνης αλλα επειδή δεν τις έπιανε καλά, μειώθηκε το γάλα μου και έπαθα και μια μαστίτιδα. Όταν τις πέταξα στον μήνα επάνω, όλα πήγαν κατ΄ ευχήν.

Στην τρίτη κόρη αρνήθηκα πεισματικά να τις χρησιμοποιήσω και όλα πήγαν καλά. Τις θηλές τις έβγαλε έξω το παιδί και όλα κυλάνε αρμονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά νομιζω έκανες την καλυτερη δουλειά που επεμεινες να τις αποφυγεις στο τελος... κ γω σαν υστατη λυση θα τις εχω στο μυαλο μου.

ξεκινησα κ λιγο με οινοπνευματακι να κανω μασαζ όπως διαβασα άλλες κοπέλες οτι κανουν κ μου το ειπε κ ο γιατρος προχθες- ελπιζω να ειναι αχρείαστες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις στη φάση που είσαι είναι να φοράς βαμβακερά ρούχα και εσώρουχα για να αερίζεται το στήθος σου.

Μην πειράζεις τις θηλές σου γιατί μπορεί να προκληθούν συσπάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

K εμένα που είναι επίπεδη η μία θηλή ο γιατρός μου είπε απλά να τη τρίβω απο τον 3 μήνα μπάς κ βγεί προς τα έξω κ να μη βάζω τίποτα καλλυντικό εκτός απο το γάλα που έχει το στήθος. Αποτέλεσμα ακόμα δεν έχω δεί κ ούτε πρόκειται νομίζω. Επίσης λόγο ενός φραγμένου γλακτοφόρου πόρου μου είπε να πιέζω το στήθος όταν κάνω μπάνιο για να μη δημιουργηθεί μεγαλύτερο "γρομπαλάκι" κ έχω πρόβλημα στο θηλασμό..αλλα για τις συσπάσεις που προκαλούνται δε μου είπε κ παραξενεύτηκα :? Είχε κάποια κοπέλα το ίδιο να μου πεί τί έκανε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω καταμπερδευτει μαυτο το θεμα...

το εχω διαβασει που το αναφερουν κ αλλες κοπελες- οτι δλδ προκαλει συσπασεις το μασαζ στο στηθος αλλα επισης εχω διαβασει οτι κανει καλο για να προετοιμασεις την θηλη σαν πρωτομανουλα- να σκληρυνει λιγο δλδ...

δεν ξερω...εχω μπερδευτεί.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον πρέπει να ξανα ρωτήσουμε τον γιατρό μας Κουκιδούλα! Πάντως θηλές σιλικόνης κ εγώ της medela έχω ακούσει ότι είναι καλύτερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Της Medela είχα πάρει κι εγώ. Το κακό ήταν ότι δεν έπιανε η μικρή καλά το στήθος (δεν γνώριζα κι εγώ πολλά περί θηλασμού) και εκτός τους πόνους που είχα, πάνω στον μήνα κόπηκε και το γάλα μου. Αυτό που δοκίμασα προς το τέλος του θηλασμού είναι ότι έβγαλα τις θηλές λίγο μετά που τις έπιασε η μικρή και προς έκπληξή μου θήλασε μια χαρά χωρίς αυτές. Την επόμενη φορά (πρώτα ο θεός) θα προσπαθήσω να τις αποφύγω και αν δεν τα καταφέρω, θα τις βάζω και μόλις μου βγάζει την ρώγα το μωρό θα της βγάζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα κοπηκε το γαλα ,κ ειμαι σιγουρη οτι κοπηκε απο την στεναχωρια μου που εβλεπα το μωρο να παιδευτε με το πλαστικο στο στομα .οσο ημουν εγυος τα εκανα ολα για να βγουν οι θηλες αλλα τιποτα ...εβγαζα κ με το θηλαστρο αλλα αυτο ηταν ενα μαρτυριο πραγματηκα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια - αυτες οι θηλες αποστειρωνονται με απλο βρασιμο σε νερο? να φανταστω πως ναι- ετσι δεν καναν οι μαμαδες μας παλια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου koukida!

Εγώ είχα αγοράσει τις θηλές πριν πάω στο μαιευτήριο και όσο έμεινα εκεί μου τις αποστείρωναν οι νοσοκόμες. Μετά θα τις αποστειρώνεις στον αποστειρωτή σου για τα μπιμπερό. Η αλήθεια είναι ότι δεν τις βολεύτηκα καθόλου, γιατί το μωρό ήταν και μικρούλι και δεν μπορούσε να τις πιάσει και παρόλο που τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης είχα πάρει και κάποιο προιόν της μεντέλα για να βγουν έξω οι θηλές, αυτό γινόταν μόνο όσο το φορούσα και μετά πάλι τα ίδια. Οπότε δεν θήλασα καθόλου, χρησιμοποίησα μόνο το θήλαστρο για 20 μέρες και από τότε πίνει γάλα σκόνη. Ακόμη και η παιδίατρος που είδε το στήθος μου μου είπε να μην παιδεύομαι γιατί ποτέ δεν επρόκειτο να θηλάσει το μωρό. Ελπίζω εσένα να σου φανούν χρήσιμες οι θηλές ή τουλάχιστον να βρεις τρόπο να θηλάσεις αν το επιθυμείς. Σε κάθε περίπτωση πάντως, μην αγχώνεσαι με αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω επίπεδες θηλές και θήλασα κανονικά από τα πρώτα λεπτά της γέννησης της καθεμιάς τους. Το μωρό έτσι κι αλλιώς δεν πιάνει μόνο τη θηλή αλλά όλη την περιοχή. Δεν χρειάζονται οι θηλές σιλικόνης. Μπορείτε με λίγο πείσμα και πολλή ψυχραιμία να τα καταφέρετε άνετα χωρίς αυτές.

Κανείς ποτέ δεν μου είπε ότι επειδή οι θηλές μου είναι επίπεδες δεν μπορώ να θηλάσω ή ότι χρειάζομαι ψευδοθηλές. Μου τις έδιναν κάθε φορα γιατί είχα πληγές στο στήθος και για να μην πονάω. Ούτε για να μην έρχεται το μωρό σε επαφή με τις πληγές μου, ούτε για να έχει θηλή το στήθος μου. Η μαία μου μάλιστα επέμενε να μη τις χρησιμοποιήσω. Όταν τις έβγαλα, απόλαυσα άπειρες ώρες θηλασμού με τη δεύτερη κόρη μου.

Τις βράζεις όπως βράζεις τι πιπίλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια

και μενα στο μαιευτηριο μου ειχε πει η μαια πως η μια θηλη ειχε προβλημα και να εβαζα ψευτοθηλη

αλλα να σας πω την αληθεια οταν πηγα σπιτι ουτε ψευτοθηλες χρειαστηκα ουτε τιποτα(η αληθεια ειναι οτι με το αγχος των πρωτων ημερων και την κουραση τοχα ξεχασει,οταν το θυμηθηκα η μπεμπουτο μου θηλαζε μια χαρα μονη της)

επισης ο γιατρος μου ειχε πει να μην βαζω τιποτα στις θηλες,αλλα ουτε και να τις πειραζω και ολα πηγαν μια χαρα!

επισης εχω γνωστη που οντως εχει προβλημα με τις θηλες της και χρησιμοποιει ψευτοθηλες,της βραζει πριν καθε χρηση και θηλαζει κανονικοτατα το κοριτσακι της.

με το καλο να ερθουν τα μωρα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου ηρθαν σημερα οι θηλες αλλα ...ρε κοριτσια τοσο μεγαλες πρεπει να ειναι?

ή πηρα λαθος νουμερο ή ειναι έτσι μεγαλο το ΄κενό' στην περιοχη της θηλής..

μαλλον κατι λαθος εκανα. :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πήρα στην αρχή της Chico και ήταν χάλια ... δεν έπιανε το μωρό καθόλου.

Μετά πήρα της Medela και σώθηκα.

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι θηλές σιλικόνης είναι σκέτη ταλαιπωρία. Έχω μεγάλο στήθος με επίπεδες θηλές και χρησιμοποίησα τις 2 πρώτες εβδομάδες ψευδοθηλές. Με επιμονή και υπομονή και τραβόντας τις θηλές με το θήλαστρο λίγο πριν θηλάσω "έπεισα" το μωράκι να θηλάζει απευθείας στο στήθος και σώθηκα. Στεναχωριόμουν πολύ. όμως είχα στο μυαλό μου τη συμβουλή " η γυναίκα που θέλει να θηλάσει θα βρει τρόπο να θηλάσει και θα τα καταφέρει". Άλλωστε πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στα μικρούλια μας. Είναι πολύ πιο ικανά από ότι νομίζουμε!!! Πληροφοριακά χρησιμοποίησα της Chicco, ήταν ΟΚ . Τις αποστείρωνα με βράσιμο σε νερό με 2 σταγόνες λεμόνι για να μην μαζεύουν άλατα, στην χύτρα ατμού ή στον αποστειρωτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...