Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ-ΜΑΪΟ 2011!!!!!Νο 4


Recommended Posts

Στον 7ο-8ο μήνα γυρνάνε απο ότι λέει το βιβλίο εγκυμοσύνης μου,αλλα δεν είναι στάνταρ όπως είπε κ η Μαριτίνα μπορεί να γρίσει κ τελευταία στιγμή! Εμένα απο τον 5ο μήνα πάντα κεφαλική προβολή έχει στον υπέρηχο..ελπίζω να μη θέλει να βγεί νωρίτερα :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 975
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Elenako ta idia elega ki egw...eixe kefaliki provoli prin kanw tin kampili zaxarou. Enw teleutaia pou vlepame oti den allazei thesi arxisa na rwtaw to giatro xazomares...:" Den tha pathei tipota me to kefali synexeia katw? Den tis anevainei to aima sto kefali? Den piezetai to kefalaki tis ekei me tis dikesmou kiniseis? Fysika o giatros gelaei kathe fora kai mou leei, egw epatha tipota? Esu epathes tipota? Oloi etsi eimaste tote!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ώχ αυτό με το αίμα στο κεφάλι δεν το είχα σκέφτει..!Μέ έβαλες σε σκέψεις!! :lol: Ευτυχώς όμως που δεν έχω μόνο εγώ τέτοιου είδους απορίες! :lol::lol: Ώρες ώρες εμείς οι γκαστρούλες είμαστε για γέλια..τί ακούν αυτοί οι γιατρόι.. Μαριτινάκι την ετοίμασες την βαλίτσα σου;; Που θα γεννήσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ώχ αυτό με το αίμα στο κεφάλι δεν το είχα σκέφτει..!Μέ έβαλες σε σκέψεις!! :lol: Ευτυχώς όμως που δεν έχω μόνο εγώ τέτοιου είδους απορίες! :lol::lol: Ώρες ώρες εμείς οι γκαστρούλες είμαστε για γέλια..τί ακούν αυτοί οι γιατρόι.. Μαριτινάκι την ετοίμασες την βαλίτσα σου;; Που θα γεννήσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα..........

Ελενακο κακως με ζηλευειςδεν κοιμαμε!!! Ξυπνησα στις 8 κ δε βρηκα τον αντρα μου διπλαμου.... ροχαλιζα παλι κ εφυτγε το βραδυ!!! Πηγα στον καναπε κ εκατσα στην αγκαλιτσα του...οσο ανεβαινει η μπέμπα τοσο μας δυσκολευει την αναπνοη μαλλον !!

Πηγα στον οδοντιατρο σημερα...ειχα ενα πονο σε εναδοντακι... τσαντηστηκα για τι ειχα παρει πριν 1 μηνα κ ειχε πει : τελειοτελειο!! κ δε το εκλεισε δεν εκανε τπτ κ τωρα σημερα ποναει κ πηγα κ το ειδε κ μου λεει : το χσαμε θα πρεπει να το βγαλουμε κλπ κλπ....

Σε ενα μηνα με τοσο ποληυ καθαρισμα χαλασε ρε φιλε??!! Θυμωσα πολυ...μου το αφησε παλι ανοιχτο ....ενταξει τι να πω ελεος ετσι?

Με πηρε κ η λογιστριααπο το γραφειο ποιος ξερει τι θέλει κι αυτη...κουραστικα με αυτη την αδεια μου φιανετε καλυτεα να πηγαινα κ να με ζαλιζε παρά αυτο το πράγμα....ποπο ειναι εντελως κουραστικο να ανυσηχω πως κ τι....

γκρινιαρα ειμαι σημερα η μου φαινετε?? Ζυγιστικα κιολας αφηστε τα :(:(:(

ΤΗ δευτερα εχω κ εγω καμπυλη...καλα αποτελεσματα να εχετε κι εσεις κ εγω!!!

Αφρο καλά να περασετε..θελω κ εγω μια εξορμισουλα...τωρα ετσι που εχει καλο καιρό θα θελαμι βολτα αλλα και που να πας?

Μαρτινα με το καλό!! Κι εγωσκεφτομουν ποτε πρέπει να φτιαξουμε τη βαλιτσα... σιγα σιγα πρεπει να αγορασουμεπαντως τα απαραιτητα ετσι ωστε να ειμαστε σεετοιμοτητα ετσι δεν ειναι?

Εμενα η μπεμπα δε ξερω που κοιταζει ... ογιατρος δεν το ειχε δει..λογικα τη δευτερα θα μας πει κατα που ειναιγυρισμενη!!! Κατα τα αλλα σε πιο υψος εσεις τα βλεπετε τα μπεμπακια? σημερα το πρωι ενοιωθα κατι πολυ ψηλα :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια!!! πηρα τηλ τον παιδιατρο και με εστειλε να κανω μια εξεταση για την γριπη τυπου Α. Τωρα περιμενω τα αποτελεσματα. Πολυ ταλαιπωρια ο κακομοιρης, παλι δεν κοιμηθηκε.

Εμενα ειχε παρει θεση περιπου στο 7ο-8ο. Τωρα το καινουργιο μωρο το νιωθω οτι ετοιμαζετε σιγα σιγα να παρει θεση. Αφρο μου αργοτερα θα τον νιωσεις πιο ευκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera!! Koimi8ika ligo parapanw simera :oops: ..

Elenaki mou oxi den exei geniki hehe me fovi8ikate :)) kiriaki,deutera,triti (tis mirasa se 3 meres gia na min talaipwri8w) tis ekana k tis kanw ka8e evdomada epomenws tin kiriaki 8a 3ekinisw na kanw tis douleitses mou siga-siga alla deutera 8a prepei na tis exw kanei oles :( giati triti paw gia tin kampili :shock: ...

Afro mou simera 8a paw giatro k simera ginome 25 evdomadwn epomenws otan epistre4w 8a sas pw ta gr tis :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα big babol μου!!!!!

αφρο ουαου 850γραμμαρια το ζουζουνακι υπεροχα!!!!!μεγαλωσε πολυ η ψυχουλα μου κοντευει το ενα κιλο ανθρωπακι!!!!κ εσενα ψιλο κοριτσακι θα βγει?πω πω τι νυφες εχουμε εδω!!!!!γαμπροι ετοιμαστειτε!!! :lol:

γιουλακι ομορφο πεταλουδακι :lol: σκυλομετανοιωσα που την εφαγα την πιτσα εσκασα το βοδι ασε που λυσαξα κ για νερο ηπια δυο ποτηρια μονορουφι αλλο δεν χωρουσε :lol:

ωραιες στολες!!!!θα ηθελα να σε δω!!!!δεν εχω ξαναδει ποτε μου εγκυο πεταλουδα βαλε μας φωτο!!!!!γιωργο μου πες μου οτι τα σχεδια πανω στον καφε τα κανεις εσυ να τρελαθω... ~o) μας χρωστας φωτογραφιαααααα!!!τι εγινε με το δωματιο του χρυσοβαλαντη???προχωραμε δυναμικα?η κοιλιτσα μεγαλωσε κ αλλο???το μαριιαννακι τι κανει?

αφροδιτη μου καλο σας ταξιδι!!!!να περασετε υπεροχα!!!

γεωργιαννα μου ακομη παιδευετε ο μικρουλης ε?πρεπει να καταλαβει ο μπαμπας του πως δεν ειναι καλα δεν πιστευω να θυμωσει...

οσο για την βαλιτσα του μαιευτηριου κανονικα λενε πως πρεπει να την εχουμε ετοιμη απο τον εβδομο μηνα γιατι ποτε δεν ξερουμε ποτε θα ερθει ο πελαργος...την δικια μου θα αρχισω να την φτιαχνω αρχες μαρτιου που θα μπω στον 8ο μηνα σε λιγες μερες δηλαδη χεχεχε :D ενα μικρο βαλιτσακι εχω για την μπεμπα θα παρω κ ενα σακ βουαγιαζ για μενα τελικα λεω να παρω νυχτικιες νομιζω θα βολεψουν καλυτερα σε περιπτωση καισαρικης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σουλακ ιπαλι γουρουνιασες??? Εγτω εχθες εφαγα κατι καραμελοτσιχλες με φρουτα...κ μετα κορν φλειξη με μελι...πρεπει να κανω διαιατα...εχωβαρυνει πολυ το νοιωθω.....

νυχτικα νομιζω θα ,μας βολεψουν κ σε περιτπωση ζεστης...μη ξεχναμετο μηνα που γεναμε κ οτι τα νοσοκομεια εχουν απειρη ζεστη... απο την αλλη εγω νοιωθω πιο ανετα με πιτζαμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw 8a parw pitzames etsi alliws k kaisariki na kanw i tomi tis kaisariki einai xamila k to lastixo tis pitzamas pio panw etsi den 8a tin aggizei k na ponaw, i apo panw pitzama 8a tin parw na exei koumpia k na me dieukolinei sto 8ilasmo..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα!

Σας διάβασα βιαστικά γιατί έχει πέσει πολύ δουλειά (στο μαιευτήριο με το λαπτοπ θα πάω χιχι)

Λοιπόν το βάρος του μωρού 850 γρ είναι τέλειο! Εγώ παρακολουθώ το βάρος από την παρακάτω ιστοσελίδα:

http://www.baby2see.com/medical/charts.html

εκεί που λέει: Estimated Fetal Weight Percentile Chart

Επίσης πιο πάνω μπορείς να βάλεις και την διάμετρο από το κεφαλάκι & κοιλίτσα του μωρού )BPD , HC κλπ) και να σου βγάλει ακριβώς αυτά που βγάζει και ο γιατρός! αχ μετά την εγκυμοσύνη θα ανοίξω γυναικολογικό ιατρείο με τόσα που έχω διαβάσει! :lol::lol::lol: όσες λοιπόν έχετε χρόνο και διάθεση περάστε τα στοιχεία που γράφουν πάνω στον υπέρηχο!

Λοιπόν εγώ κορίτσια καμπύλη ζαχάρου ΔΕΝ έκανα καθώς είχα ζάχαρο 60-65 σε όλες τις εξετάσεις...τι να πω...ο γιατρός μου λέει ότι είναι συμπληρωματική μέτρηση...

εμένα το μωράκι γύρισε με το κεφαλάκι προς τα κάτω γύρω στην 30η εβδομάδα και είναι πολύ δύσκολο να γυρίσει ανάποδα ξανά...Πάντως για όσα κορίτσια δεν έχει γυρίσει ακόμα, να ξέρουν ότι μπορεί να γυρίσει την τελευταία εβδομάδα ή και την τελευταία ημέρα...Επίσης μπορεί να είναι γυρισμένο προς τα κάτω αλλά το προσωπάκι του να είναι ανάποδα...αυτό αλλάζει πολλές φορές μέσα στην ημέρα ακόμα και την ημέρα του τοκετού :shock:

Ελενάκι δεν έχει αρχίσει να φτιάχνω βαλίτσα και σε 2 εβδομάδες μπαίνω στον 9ο!!! Οπότε μην αγχώνεσαι :D:D:D εάν ο μη γένοιτο γεννήσουμε νωρίτερα ε η βαλίτσα πιστεύω θα είναι το τελευταίο που θα μας απασχολεί! Στην τελική μας φέρνει κάποιος τα πράγματα....Εγώ δεν έχω τελειώσει καν τα ψώνια οπότε μην αγχώνεστε!!!!

Αυτό που λέτε για το κεφαλάκι του μωρού και το αν μπορεί να σταθεί έτσι...το μωράκι μας είναι σε άλλο 'καθεστώς' από ότι είμαστε εμείς ή από ότι θα είναι έξω από την κοιλίτσα! έχει το αμνιακό υγρό και κολυμπάει...δεν αναπνέει από τους πνεύμονες με οξυγόνο και άλλα ...για αυτό και πρέπει να περάσει λίγος καιρός για να προσαρμοστεί εκτός κοιλιάς....

Εγώ πάντως προσέχω το πώς σκύβω και αποφεύγω να πιέζω την κοιλιά μου όταν φοράω τα παπούτσια (εννοείται έρχεται ο καλός μου και μου τα βγάζει!!! χιχιχι)

ααα για τα νυχτικά/πυτζαμάκια, πρέπει να έχουμε νυχτικάκια με κουμπάκια που ανοίγουν μπροστά, ειδικά για τις πρώτες ημέρες ενώ μετά μπορούμε να βάλουμε πυτζάμες...και ένα ρομπάκι θα είναι καλό...

Γεωργιάννα περαστικά στον μικρούλη σου...τώρα που φτιάχνει ο καιρός θα τελειώσουν -ελπίζω- και αυτά....

Ελενάκι κάπου με ρώτησες για το πότε θα σταματήσω την δουλειά!! Δεν θα σταματήσω θα δουλεύω σερί καθώς είμαι αυτο-απασχολούμενη/ελεύθερη επαγγελματίας και πρέπει να τελειώσω κάτι μελετούλες& άδειες μέχρι να γεννήσω...ευτυχώς έχω συνάδελφο και τον αδερφό μου και σε περίπτωση που συμβεί κάτι απρόοπτο τότε θα αναλάβει εκείνος!!!!

Πάντως κορίτσια δεν ξέρουμε ποια θα γεννήσει πιο πριν! Εμένα ο γιατρός με έχει να 'φάω΄όλο τον μήνα!!!

Καλέ βάλτε και την Μαριτίνα στην λίστα !!!!!!!!!! :D:D:D

φιλάκια πολλά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw 8a parw pitzames etsi alliws k kaisariki na kanw i tomi tis kaisariki einai xamila k to lastixo tis pitzamas pio panw etsi den 8a tin aggizei k na ponaw, i apo panw pitzama 8a tin parw na exei koumpia k na me dieukolinei sto 8ilasmo..

Andria, το πρόβλημα με την πυτζάμα δεν είναι το λάστιχο αλλά το από κάτω...εμένα όλες οι μαίες μου είπαν νυχτικάκι για την αρχή...και όσες κοπέλες πήρα πυτζαμάκια φορούσαν μόνο το απο πάνω....

καλά από ότι είδα και στο Ιασώ πάντως, παίζει πολύ ...γυμνισμός :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw 8a parw pitzames etsi alliws k kaisariki na kanw i tomi tis kaisariki einai xamila k to lastixo tis pitzamas pio panw etsi den 8a tin aggizei k na ponaw, i apo panw pitzama 8a tin parw na exei koumpia k na me dieukolinei sto 8ilasmo..
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα καταφερα και εγω να διαβασω τα προηγουμενα.

Σαμανθα και εμενα στο πρωτο μου περιμενε να παρω ολο το μηνα, και τελεικα γεννησα την 38η εβδομαδα. Κανεις δεν ξερει ποτε αποφασιζει η φυση να γεννησουμε.

Οσο για την βαλιτσα που λετε δεν ξερω ποτε θα την φτιαξω, καποια πραγματα τα αγορασα. Ο καιρος θα δειξει.

Τελικα ο μικρος δεν εχει την γριπη τυπου Α, και ετσι απλα συνεχιζουμε με χαμομιλη και γαλα χλιαρο για τον βηχα, σιροπι δεν μπορει πανω απο5 μερες. Μακαρι να γινει καλυτερα. Τελικα ο μπαμπας του δεν ειπε τπτ, μονο οτι θα περασει αυριο να τον δει.

Ελενα οταν μπαινω εγω δεν μπορεις εσυ και το αντιθετο. χιχιχι!!

Σουλα μια χαρα εισαι αφου εφαγες και πιτσα βραδιατικο και ηπιες και νερο!!!!!

Μαριτινα μου ποια ειναι η τελευταια ημερομηνια;

Ο καιρος απο Δευτερα παλι χαλαει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andria, το πρόβλημα με την πυτζάμα δεν είναι το λάστιχο αλλά το από κάτω...εμένα όλες οι μαίες μου είπαν νυχτικάκι για την αρχή...και όσες κοπέλες πήρα πυτζαμάκια φορούσαν μόνο το απο πάνω....

καλά από ότι είδα και στο Ιασώ πάντως, παίζει πολύ ...γυμνισμός :lol::lol::lol::lol:

Ti ennoeis to apo katw? na min piezei to pipi mas? ma den 8a tis parw k 8eostenes, 8a einai anetes k xamilokavales :)..3erw? eimai poli atsali me tin nixtikia 8a doun oloi oi episkeptes mou to pipi mou, oute me foustes pote 8a ta katafera :))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ti ennoeis to apo katw? na min piezei to pipi mas? ma den 8a tis parw k 8eostenes, 8a einai anetes k xamilokavales :)..3erw? eimai poli atsali me tin nixtikia 8a doun oloi oi episkeptes mou to pipi mou, oute me foustes pote 8a ta katafera :))

όχι οχι!!! για να έρχονται οι μαιες και να κανουν ελέγχους...να καθαρίζουν ράμματα κλπ κλπ

για πείτε και εσείς βρε κορίτσια, ισχύει αυτό που μου είπαν???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Axx re samantha mou..den ta paw kala me tin nixtikia 8a anoi3ei i tixi twn andrwn mazi mou sto nosokomeio,olo pipi 8a vlepoun :)):))..apo mikri eixa auto to provlima, den forousa foustes den mporw na ka8isw evgenika me ta podarakia to ena panw sto allo, eimai xima :))..(euxomai na min pare3igi8ika gi'auto pou egra4a :) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Iσχύει,τη πρώτη μέρα στη καισαρική έρχεται η μαία ή η νοσηλεύτρια κ πλένει τη λεχώνα απο κάτω γιατί με καθετήρα,σωληνάκια κτλ είναιαδύνατον να σηκωθεί αμέσως.Στο φυσιολογικό τοκετό έρχεται πάλι η μαία ή ο γιατρός κ ελέγχει τα ράμματα.Οπότε μία η άλλη είναι.Είτε καισαρική είτε φυσιολογικό τη πρώτη μέρα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η νυχτυκιά..τουλάχιστον έτσι γράφουν οι οδηγίες που μου έδωσαν απο το νοσοκομείο αλλα κ αυτό ξέρω απο όταν ήμουν νοσηλεύτρια. Η αλήθεια είναι ούτε εμένα μ'αρέσουν οι νυχτικιές..πώς να το κάνουμε δεν είναι sexy άν δεν είναι μίνι :lol::lol: αλλα μίνι κ η κοιλιά τούρλα κ το πόδι πρησμένο δεν πάει :lol::lol: Ας την υποστούμε για μια μέρα κ μετά βάζουμε τις πυτζαμούλες μας με τα φρουφρού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανδριάκι μου αυτό πιπί..μόνο εμείς δε θα το βλέπουμε..όλοι οι υπόλοιποι θα το βλέπουν θέλουμε δε θέλουμε!! όποτε τζάμπα αγχώνεσαι..θα γίνει συνήθεια κ μόλις έρχεται ο γιατρός θα ανοίγουν "αυτόματα" τα πόδια να μας κοιτάνε =))=))=))=))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αστα να πάνε Αντριά μου..απο τώρα τα σκέφτομαι αλλα ντρέπομαι τόσο πολύ που είμαι ικανή να τραβάω τη νυχτικιά για να μη με δούν!Γιατί που θα μας έχουν σαν τις τσιτσιολίνες κοινή θέα για όλους αρχικά στην αίθουσα ωδυνών κ μετέπειτα στο χειρουργείο..??Άχ μπεμπάκια τι θυσίες κάνουν οι μανούλες..!!

Έχω κ άλλο κόλλημα κ πείτε μου άν είναι παράλογο,δε θέλω να με κοιτάνε όταν θα θηλάζω..Πχ να είναι μέσα στο δωμάτιο,πεθερά-πεθερός,γονείς,αδέρφια,φίλοι.. το έχω δεί κ δε μ'αρεσε καθόλου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...