Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΩΦΩΝ ΚΑΙ ΠΡΗΞΙΜΟ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?


Recommended Posts

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολες.

Εχω εναν μπεμπη σχεδον 8 μηνων. Τον θηλασα αποκλειστικα ως τον 7ο μηνα, επειτα εισαγαμε 1 γευμα κρεμας ρυζαλευρο το απογευμα, μετα απο 1 μηνα εισαγαμε 2ο γευμα κρεμας φρουτων το πρωι και πριν απο λιγες μερες βαλαμε και μεσημεριανο λαχανικα.

Μεχρι τα λαχανικα ο μικρος εκανε περιπου 6 γευματα γαλα μερα νυχτα+ τις κρεμες. Τωρα με το μεσημεριανο κανει περιπου 4.

Απο τοτε που εβαλα τα λαχανικα, λογω του οτι μειωσα τους θηλασμους το στηθος πρηζεται και με ποναει λιγακι. Του εδωσα γαλα για να το αδειασω αλλα δεν ξερω αν κανω καλα. Και το λεω, γιατι ετσι ισως δεν τρωει οσο πρεπει απο το μεσημεριανο του, το οποιο δεν του πολυαρεσει κιολας.

Τι πρεπει να κανω για να με βοηθησω? Τωρα που θα ελαττωσω τους θηλασμους λογω της στερεας τροφης, πως θα μπορεσω να ρυθμισω το γαλα που παραγω? Πρεπει να το αδειασω με θηλαστρο? Να βαλω κομπρεσες?

Ρωτησα τον γιατρο και ειπε να παρω χαπια να το κοψω, αλλα του ειπα δεν θελω να το κοψω τελειως, απλα να ρυθμισω την παραγωγη και να μη ποναω.

Επισης να ρωτησω και κατι ακομη....

Την πρωινη κρεμα την τρωει στις 10 και το μεσημεριανο στις 2. Αν πειναει στις 12,30 πχ ειναι σωστο να δωσω γαλα και να παραλειψω ή να φαει λιγοτερο απο το μεσημεριανο ή πρεπει να τον "κραταω" νηστικο μεχρι να ερθει η ωρα του μεσημεριανου, χωρις γαλα???

Περιμενω να με φωτισετε. Φιλια σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωτησα τον γιατρο και ειπε να παρω χαπια να το κοψω, αλλα του ειπα δεν θελω να το κοψω τελειως, απλα να ρυθμισω την παραγωγη και να μη ποναω.

:shock:

Πονάει χέρι, κόψει χέρι :lol:

Τίποτα να μην κάνεις. Θα βγάζεις λιγάκι με το χέρι σου ίσα να μην πονάς και θα ρυθμιστεί από μόνη της η παραγωγή.

Έχε υπόψιν σου ότι τον πρώτο χρόνο οι στερεές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού. Δεν είναι απραίτητο δηλαδή να αντικαταστήσεις θηλασμό με γεύμα στερεής. Εκτός αν θες εσύ, να κόψεις τους πολλούς θηλασμούς.

Μην τον κρατάς νηστικό αν πεινάει...Δίνε του γαλατάκι και ας φάει όσο φάει μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ!!ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΡΕΜΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΦΡΕΣΚΑ ΦΡΟΥΤΑ!!ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!ΟΠΟΤΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τίποτα να μην κάνεις. Θα βγάζεις λιγάκι με το χέρι σου ίσα να μην πονάς και θα ρυθμιστεί από μόνη της η παραγωγή.

Δηλαδη λιγο ισα που να φυγει το πολυ πρηξιμο??? Να μην το μαλακωσω πολυ δηλαδη, οπως ειναι αφου τελειωσει τον θηλασμο?

Έχε υπόψιν σου ότι τον πρώτο χρόνο οι στερεές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού. Δεν είναι απραίτητο δηλαδή να αντικαταστήσεις θηλασμό με γεύμα στερεής. Εκτός αν θες εσύ, να κόψεις τους πολλούς θηλασμούς.

Δεν θελω να του κοψω εντελως τον θηλασμο, θελω ομως να τον ελαττωσω γιατι υποφερω απο ημικρανιες απο εφηβη και εχω πονοκεφαλο σχεδον τον μισο μηνα. Μεχρι τωρα δεν επαιρνα κανενα παυσιπονο, ευτυχως το DEPON με πιανει, αλλα δεν αντεχω αλλο να ποναω... Θελω να μπορω να παρω ενα παυσιπονο να ανακουφιζομαι λιγακι.... Δεν σκεφτομαι τον εαυτο μου απλα θελω να ειμαι καλα για να μπορω να ασχολουμαι οσο γινεται περισσοτερο και πιο ποιοτικα με το μωρακι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη λιγο ισα που να φυγει το πολυ πρηξιμο??? Να μην το μαλακωσω πολυ δηλαδη, οπως ειναι αφου τελειωσει τον θηλασμο?

Όσο το αδειάζεις, τόσο θα παράγεται γάλα, οπότε δεν κάνεις τίποτα... Λίγο θα βγάζεις για να μην πονάς και να μην πετρώνει. Είναι θέμα ημερών, θα ρυθμιστεί. Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα όταν ξεκίνησα δουλειά. Σε 2-3 μέρες ήμουν οκ.

Αφού σε πιάνει το ντεπόν γιατί δεν παίρνεις? Επιτρέπεται! Ή δεν κατάλαβα καλά? :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού σε πιάνει το ντεπόν γιατί δεν παίρνεις? Επιτρέπεται! Ή δεν κατάλαβα καλά? :?

Επιτρεπεται γλυκουλα μου, απ' οσο γνωριζω δεν κανει κακο στο μωρο.

Αλλα εγω φοβαμαι.... Δυσκολευτηκα τοσο πολυ να τον φερω στον κοσμο τον πριγκηπα μου, με πολλα προβληματα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, αλλα με πιστη και αγαπη προς αυτη τη μικρη ζωουλα τα καταφερα. Και επειδη σκεφτομαι οτι ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ, δεν θελω να του κανω απειροελαχιστο "κακο". Και απλα κανω υπομονη στον πονο.... Μακαρι να μπορουσε καποιος να με πεισει οτι το μωρακι μου δεν παθαινει ΤΙΠΟΤΑ απο το ντεπονακι που θα παρει η μανουλα.... ισως τοτε συνεχιζα ανεμποδιστα τον θηλασμο οσο θα ηθελε ο γιος μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσάκι μου νομίζω πως ταλαιπωρείσαι άδικα.

Λόγω καισαρικής τα έπαιρνα 2-2 τα ντεπον με τις ευλογίες των γιατρών στο μαιευτήριο. Και συνέχισα για κανα μήνα μετά στο σπίτι.

Μπορείς να μιλήσεις με κάποιον επαγγελματία σύμβουλο θηλασμού να σε κατατοπίσει περισσότερο. Κάποιοι είναι και γιατροί και ίσως να μπορέσουν σε καθησυχάσουν. Ο θηλασμός έχει πολλά να προσφέρει και στους δυο σας ακόμη και μετά το χρόνο. Είναι κρίμα ενώ το θέλετε και οι δύο να σταματήσεις.

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαι καλα γλυκουλα μου για τις ευχες σου και για τα ομορφα σου λογια. Με καθυσηχαζουν...

Μου εδωσες καλη ιδεα!!!! Συμβουλος θηλασμου.

Ξερεις καποια αρκετα εμπειρη να της μιλησω τηλεφωνικα? Θα με υποχρεωνες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

By Lala ;)

Οι συμβουλοι γαλουχιας στην Αθηνα ειναι αυτοι :

Στην Αθήνα – Αττική:

Gabi Grupe-Κανελλοπούλου IBCLC

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

info@gabi.gr

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210.6229885

Fax: 210.8131033

http://www.gabi.gr

Katerina Karakonstantinou-Michailidou CPD LC LLLI IBCLC

Βοηθός μητρότητας – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Papanikoli Str 2 Haidari

Athens, GR-12461 Greece

email katerinamich@gmail.com .

phone: (694) 533-0396

Γιούλα Μέξη MD IBCLC

Παιδίατρος – Νεογνολόγος – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Υπεύθυνη τμήματος νεογνών Νοσοκομείου Αττικόν

ymexi@hotmail.com

Κατερίνα Πανταζή MD IBCLC

Παιδίατρος, Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Επιστημονική Συνεργάτης Νοσοκ. Παίδων "Αγλαϊα Κυριακού" και Metropolitan Hospital.

Λ. Καλαμακίου 15, Άλιμος τκ:17455

Τ: 2109844650

Κ:6977445073

email: k_pantazi@yahoo.gr

Lauri-Ann Robertson BSc IBCLC HHC

Holistic Health Counsellor, Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Leoforos Dimokratias 20

Neo Psychiko, Attiki, 15451 Greece

phone: 0030 2106754075

http://www.familywellness.gr

Μαρία Μπόμπου - Φερτάκη IBCLC

Ψυχολόγος, Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

104 Πεντέλης

Βριλίσσια, 15235

Τηλ: 6977-406870

email maria.fertaki@gmail.com

Ευαγγελία Φιλλιπάκη MD IBCLC

Οικογενειακός γιατρός, Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Ελ. Βενιζέλου 43, Πεντέλη, Αττική

Τηλ: 2108042751

Email: evaphilippaki@yahoo.gr

Καλή τύχη!

Αν τελικά επικοινωνήσεις με κάποιον γράψε να μας πεις τι σου είπε. Σίγουρα ενδιαφέρει κι άλλες μανούλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορείς επίσης να παίρνεις το ντεπόν μετά τον θηλασμό :idea: ....

και εγώ δεν έδωσα καθόλου κρέμα ρυζάλευρο (είμαι κατά, μόνο θερμίδες δίνουν η άποψή μου!), και στην ηλικία που είναι ο δικός σου λίγο ήταν το φαγητό και περισσότερο ο θηλασμός!!!!

Να σου ζήσει και εγώ ξέρω ότι η παρακεταμόλη είναι συμβατή του θηλασμού!!!

το ντεπόν παρακεταμόλη δεν είναι? :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

μπορεις να μπαινεις σε αυτη τη σελιδα να βλεπεις ποια φαρμακα επιτρεπονται κατα το θηλασμο

το ντεπον ειναι παρακεταμολη κ επιτρεπεται

καλη συνεχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια κοριτσια.

Λοιπον.... το στηθος δεν πρηζεται αλλο. Αυτο τι σημαινει? Οτι προσαρμοστηκε στα "νεα δεδομενα" ή οτι σιγα σιγα οδηγουμαι σε αποθηλασμο (δεν θελω με τιποτα απο τωρα)??

Πως να διατηρησω την γαλουχια σε ικανοποιητικα επιπεδα?

Θα σας γραψω το ημερησιο προγραμμα και αν κατι δεν κανω καλα, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να με διορθωσετε, προκειμενου να μη χασω τον θηλασμο.

8.00 θηλασμος

10.00 φρουτοκρεμα

12,30-1,00 θηλαζει λιγο

2,30-3,00 λαχανικα

5,30-6,00 ρυζαλευρο

9,00 θηλασμος

Και κατα τη διαρκεια της νυχτα ξυπναει για γαλα 1-2 φορες και θηλαζει για κανενα 5λεπτο.

Πρεπει να αλλαξω κατι? Υπαρχει πιθανοτητα με αυτο το προγραμμα να μου κοπει το γαλα?

Επισης τωρα που μειωθηκαν οι θηλασμοι, να περιμενω την εμφανιση της περιοδου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημαίνει ότι προσαρμόστηκε ;)

Όμως... εμένα αυτό που κάνεις μου φαίνεται πρόγραμμα αποθηλασμού... Γιατί δε δίνεις στήθος μετά από κάθε γεύμα? Δίνεις και δε θέλει?

Δεν ξέρω αν σε αυτή τη φάση μπορεί να διατηρηθεί η γαλουχία με τόσους λίγους θηλασμούς :roll:

Ας πουν και οι πιο έμπειρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αποθηλασμος σημαινει οτι σε λιγο καιρο θα κοπει ΤΕΛΕΙΩΣ??????

Ααααααααααααααααα δεν θελω. :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Αν τον δινω μετα απο καθε γευμα και θηλαζει εστω και λιγο, 1-2 λεπτα ας πουμε θα διατηρηθει?Εστω και με τοση λιγη ωρα θηλασμου?

Να σου πω γλυκουλα μου δεν το δοκιμασα μετα απο καθε γευμα να του προσφερω το στηθος. Εσυ ετσι κανεις?

Δεν υπαρχει τροπος να διατηρηθει η γαλουχια με 4-5 γευματα τη μερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να μετράς λεπτά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα...

Λες και ξέρεις πόσο πίνει το λεπτό?

Δίνε εσύ μετά το γεύμα και ας πιεί όσο θέλει.

Ξαναλέω ότι δεν είμαι σίγουρη όμως, γιατί δεν έχω αντιομετωπίσει τέτοιο θέμα. Η δική μου δεν πολυτρώει στερεές (ακόμη!!!) και θηλάζει πολύ....

Η περίοδος λογικά θα σου έρθει. Εμένα τίποτα ακόμα...αλλά θηλάζει και πολύ τη νύχτα.

Άντε ρε κορίτσια, πείτε κι οι άλλες καμιά γνώμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ????????????

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ!!!!!

Να σε ρωτησω κατι... οταν λες δεν πολυτρωει τις στερεες τροφες τις εννοεις?

Ποση ποσοτητα τρωει για παραδειγμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ????????????

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ!!!!!

Να σε ρωτησω κατι... οταν λες δεν πολυτρωει τις στερεες τροφες τις εννοεις?

Ποση ποσοτητα τρωει για παραδειγμα?

Άσε...πονεμένη ιστορία...

Χτες όλη μέρα έφαγε

μισό μπολάκι (σα να λέμε 3 κουταλιές της σούπας περίπου) δημητριακά με φρούτα το πρωί, 4-5 μακαρόνια βιδούλες από το μεσημεριανό της φαγητό, 3-4 κουταλάκια φακές το απόγευμα, και 1/4 παιδικού γιαουρτιού. Και θεωρώ ότι ήταν από τις καλές μέρες :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλιστα.....

Απο βαρος/υψος ειστε καλα? Ρωταω για να καταλαβω αν με το γαλατακι και με λιγη τροφη στερεη παιρνει αυτα που πρεπει να αναπτυσεται οσο πρεπει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ύψος σούπερ, από βάρος θα μπορούσε και περισσότερο αλλά είναι και παιδί που δε στέκεται λεπτό όλη μέρα. Έκανε τα πρώτα βηματάκια 10 μηνών και από 11 τρέχει! Πάντως μέσα στα φυσιολογικά όρια και το βάρος.

Μη σε ανησυχεί, ξέρω κοπέλα από εδώ που η κόρη της τρώει ελάχιστα και έχει σούπερ ανπαπτυξη ;)

Εσένα τρώει με ευχαρίστηση γενικώς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ.

ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ.

Σ' ευχαριστω για τον κοπο σου. Σε περιμενω στο νεο θεμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας γραψω το ημερησιο προγραμμα και αν κατι δεν κανω καλα, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να με διορθωσετε, προκειμενου να μη χασω τον θηλασμο.

8.00 θηλασμος

10.00 φρουτοκρεμα

12,30-1,00 θηλαζει λιγο

2,30-3,00 λαχανικα

5,30-6,00 ρυζαλευρο

9,00 θηλασμος

Και κατα τη διαρκεια της νυχτα ξυπναει για γαλα 1-2 φορες και θηλαζει για κανενα 5λεπτο.

Επισης τωρα που μειωθηκαν οι θηλασμοι, να περιμενω την εμφανιση της περιοδου?

το ρυζάλευρο τι το θέλεις? εγώ έδινα μετά τα λαχανικά και θηλασμό γιατί δεν έτρωγε πολύ μεσημεριανό έτσι και αλλιώς και το απόγευμα θήλαζα, η περίοδός μου εμέν αμου ήρθε στους 5 μήνες μετά την γέννα και δεν είχα μειώσει καθόλου τον θηλασμό.....δεν έχει σχέση η περίοδος με τον θηλασμό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και δεν πηγαίνεις ιπποκράτειο ή Παπαγεωργιου ; Ότι εφημερεύει.. Βρες μια δικαιολογία κ θα σε δούνε..
    • Είναι ακριβώς αυτό όμως, όπως το περιγράφεις.. μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι, να ήταν δηλαδή στο χέρι μου το όποιο στάδιο της εγκυμοσύνης.. δυστυχώς όμως δεν είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι και να πιστεύω στο σπορακι και πως "κάποιος" θα φροντίσει και για εμάς να καταφέρουμε να το πάρουμε στην αγκαλιά μας τελειόμηνο και υγιές.. Άσε κοριτσάκι μου!!! Γίνομαι έξαλλη, πιάνω από 0-100 σε 1"..!!! Ή συγκινούμαι και πάνε να με πιάσουν τα κλάματα επίσης σε δευτερόλεπτα με το πιο άσχετο.. πχ χθες είδα μια ταινία οικογενειακή ιστορική για την ανθρωπιά και τη καλοσύνη και βουρκωνα/δακρυζα κάθε τρεις και λίγο.. που είμαι άνθρωπος σκληρός και δεν συγκινούμαι καθόλου εύκολα.. by the way η ταινία λέγεται white bird.. αξίζει να τη δείτε αν σας ενδιαφέρει.. Ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξυ.. και όποια άλλη κοπέλα δηλαδή που μπορεί να απαντήσει, αλλά επειδή θυμάμαι διάβασα δικό σου σχόλιο για το συμπλήρωμα σιδήρου ρωτάω εσένα.. τι ακριβώς σου είπαν οι γιατροί σου σχετικά; Σε ρωτάω γιατί ο δικός μου το απογοήτευσε στο πρώτο τρίμηνο γιατί υπάρχουν έρευνες λέει που δείχνουν ότι ο σίδηρος συνδέεται με υψηλές πιθανότητες τερατογενεσεων στο έμβρυο και υπάρχει γενική οδηγία η λήψη του να γίνεται μετά το πρώτο τρίμηνο, το έψαξα και όντως το απαγορεύουν γενικά.. τώρα διάβαζα ξεκίνησαν (το 2013) στην Δανία να δίνουν ως γενική οδηγία την έναρξη του σιδήρου στην 10η εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχουν καταλήξει αν είναι ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται.. το ίδιο μου είπε και η αιματολογος προχθές που ρώτησα για διασταύρωση.. σκέψου ότι έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας με αιματοκρίτη πάντα χαμηλό και στην εγκυμοσύνη πέρσι είχε φτάσει 32 πριν χάσω το μωράκι.. και πάλι ο γιατρός λέει όχι.. είδα εσένα στο ξεκίνησαν πολύ νωρίς.. σου το αιτιολογησαν; Ήθελα να στο πω όταν σε διάβασα αλλά δεν ήμουν έτοιμη ακόμα να γράψω..
    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...