Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΤΑΣΗ ΒΡΕΦΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ!!!!!ΑΝΑΣΚΕΛΑ, ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ Η ΠΛΑΙ?


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια ! Ειμαι εκκολαπτομενη μανουλα και εχω πολλες αποριες...

Αναμεσα στα πρωτα πραγματα του μωρου στη λιστα μου ηταν και το σφηνακι υπνου... και μετα βρισκω αυτο το αρθρο http://www.dietup.gr/paidi/ygeia/3143.html .. Το διπλοτσεκαρω και στο αντιστοιχο αγγλικο του FDA και λεει τα ιδια.

Στο ιδιο αρθρο αναφερει οτι τα μωρα πρεπει να κοιμουνται ΑΝΑΣΚΕΛΑ καθως και σε πολλες ιστοσελιδες, δωστε μου τα φωτα σας !

Η μαμα μου εμενα λεει οτι με κοιμιζε μπρουμυτα η πλαγια με σφηνακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afro24 ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 4 ΜΗΝΩΝ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΒΑΖΨ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ Κ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΓΑΛΑ.ΤΗΣ ΕΧΩ ΣΦΗΝΑΚΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΒΡΙΣΒΩ ΑΛΛΟΥ ΑΥΤΗ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΣΦΗΝΑΚΙ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΙΩΘΩ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα μπρούμητα με κοίμιζε η μαμά μου, το ίδιο και τα αδλερφια μου, και την ξαδέρφη μου η θεία μου και το γειτονόπουλο η γειτόνισα... Δε σημαίνει ότι είναι και το σωστό... Αφού γλυτώσαμε, όσοι γλυτώσαμε, πάλι καλά να λέτε :?:lol:

Πλέον η επίσημη οδηγία από όλες τις διεθνείς οργανώσεις είναι τα μωρά να κοιμούνται ΑΝΑΣΚΕΛΑ! Είναι ο μόνος ασφαλής τρόπος. Ο ύπνος μπρούμητα ή στο πλάι ακόμα και με σφηνάκια έχει συσχετιστεί με το σύνδρομο αφνίδιου θανάτου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια, με προβληματιζει η νεα παιδιατρικη αποψη το ανασκελα... λενε οτι ειναι σωστο εμενα με αγχωνει σα σκεψη και μονο. Αλλα αμα ειναι το σωστο ? αυτο δν πρεπει να κανουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι σε αγχώνει? Μην πνιγεί?

'Οταν το βρεφάκι κοιμάται ανάσκελα, το κεφαλάκι του είναι στο πλάι. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Αντιθετα και μπρούμυτα και πλάι έχει αποδειχθεί επικίνδυνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δικιο...

Απλα μη γελασετε, λειτουργησε στο μυαλο αυτο που λενε και για καποιους ηλικιωμενους η αν καποιος εχει καταναλωσει αλκοολ οτι να μην κοιμαται ανασκελα και υπαρξει αναρροφηση αλλα με αυτα που μου λετε και με τα αρθρα που βλεπω απο τοσες εγκυρες ιστοσελιδες νομιζω οτι το μπρουμυτα ηταν λαθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω το ψάχνω στο internet το θέμα κ εχω συναντησει πολλες απόψεις. Αυτο στο οποιο καταληγω - μαλλον- ειναι να δω που σιγκλινουν οι επιστημονικες αποψεις κ οχι το τι κανουν άλλες μανουλες, γιατι ειναι σοβαρό θεμα. Φυσικά θα ακουσω κ τη γνωμη του παιδιάτρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ τον είχα ανάσκελα και είχα ένα τρίγωνο μαξιλάρι για να είναι λίγο πιο ψηλά το κεφαλάκι.

όταν είναι ανάσκελα, γυρνάει το κεφαλάκι του όπου θέλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ομως εχοντας κανει ενα γκαλοπ ηδη σε παιδιατρους εχουμε φαρμακειο και γνωριζω πολλους οι αποψεις ειναι πολλες...Οι νεοτεροι συνιστουν ανασκελα βασει νεες οδηγιες και ενοχοποιουν το σφηνακι και καποιοι αλλοι λενε π.χ στο πλαι, ενω ενας αλλος μου ειπε, τις πρωτες σαραντα μερες με εγκεκριμενος σφηνακι στο πλαι και μετα ανασκελα... Οποτε παντου υπαρχει το υποκειμενικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τα μαξιλάρια απαγορεύονται πλέον... Το κρεββατάκι του μωρού πρέπει να ειναι άδειο και το σεντονάκι του καλά τεντωμένο.

Για μωράκια που χρειάζετα να κοιμούνται ανασηκωμένα -αυτά που έχουν θέμα παλινδρομησης ας πούμε- μπορούμε να βάλουμε ένα βιβλίο κάτω από το στρώμα για να ανασηκωθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μερικά θέματα δεν είναι υποκειμενικά! Δε θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον!

Απλά στην Ελλάδα λέει ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι γιαυτό γίνεται αυτός ο χαμός και δεν ξέρεις ποιον να πρωτοακούσεις...

Οι έρευνες που έχουν γινει έχουν δείξει ότι οποιαδήποτε θέση εκτός από την ύπτια αυξάνει τις πιθανότητες αιφνίδιου βρεφικού θανάτου. Αυτό δεν είναι υποκειμενικό, ειναι αντικειμενικό! Και οποιοσδήποτε παιδίατρος επιμένει να συστήνει ύπνο μπρούμυτα ή στο πλάι είτε αγνοεί τις έρευνες αυτές είτε τις παρερμηνεύει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα δε μπορω να καταλαβω γιατι ο καθενας λεει τα δικα του παντως...

αυτο που λεει το χιονοκοριτσο ισχυει

η παγκοσμια σταση υπνου για τα νεογεννητα ειναι ανασκελα

μπρουμυτα ειναι επικινδυνο γιατι δε μπορει να γυρισει το κεφαλακι του αν γινει κατι αν κουκουλωθει η αν κανει γουλιτσα κλπ κλπ

κ στο πλαι το ιδιο.. πως θα γυρισει απτην αλλη αν πχ στον υπνο του φερει την κουβερτα πανω στο μουτρακι του?

ουτε μαξιλαρια επιτρεπονται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με την snowgirl και σου παραθέτω και το παρακάτω link για περισσότερη (και πιο εξειδικευμένη από εμάς) ενημέρωση.

http://www.paidiatre.gr/portal/content/view/96/224/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω κ επαυξανω με την σνοου.

κ οι γιαγιαδες μας γενναγαν στα χωραφι κ τα μισα παιδια τα εχαναν.τι παει να πει αυτο;θα παμε κ εμεις στα χωραφια να γενναμε μονες μας;;;

ειναι παρα πολλα τα πραγματα που πια η παιδιατρικη απαγορευει πχ υπνος μπρουμυτα σε νεογνα,περπατουρα αργοτερα,χαμομηλια κ διαφορα αφεψηματα αντι γαλακτος.

κ ομως οι μαμαδες μας κ οι παλιοτερες συνεχιζουν να μας κανουν παρατηρησεις λεγοντας: κ εμεις ετσι σας μεγαλωσαμε.παθατε τιποτα;;;

ευτυχως οχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια ! Ειμαι εκκολαπτομενη μανουλα και εχω πολλες αποριες...

Αναμεσα στα πρωτα πραγματα του μωρου στη λιστα μου ηταν και το σφηνακι υπνου... και μετα βρισκω αυτο το αρθρο http://www.dietup.gr/paidi/ygeia/3143.html .. Το διπλοτσεκαρω και στο αντιστοιχο αγγλικο του FDA και λεει τα ιδια.

Στο ιδιο αρθρο αναφερει οτι τα μωρα πρεπει να κοιμουνται ΑΝΑΣΚΕΛΑ καθως και σε πολλες ιστοσελιδες, δωστε μου τα φωτα σας !

Η μαμα μου εμενα λεει οτι με κοιμιζε μπρουμυτα η πλαγια με σφηνακι

Καλησπερσ και απο μενα!! διαβασα το link θα συμφωνησω οτι μπρουμητα μπορει να παθει ασφυξια! μια φορα που την εβαλα και πηγα να πιω νερο και επεστρεψα στο δωματιο την βρηκα με το μουτρακι της στο στρωμα δεν μπορουσε να αναπνευσει και δεν κουνιοτανε....επαθα ΣΟΚ!!!!! εχασα τα παντα για εκεινα τα δευτερολεπτα!!! δεν την ξαναεβαλα ποτε ετσι! επισεις μια φορα τραβηξε την κουβερτα και καλυψε το προσωπο της...οταν ξυπνησα επαθα τα ιδια ακριβως! απο τοτε σφηνονω την κουβερτα στο υψος μεχρι την μεση της και δεν μπορει να την τραβηξει ..ρτην βαζω στο πλαι αλλα παντα γυρναει ανασκελα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως και εγώ αυτό που έχω διαβάσει στα περισσότερα site αλλά και έτσι μας είπε η παιδιατρος μας να κοιμόμαστε είναι ανάσκελα χωρίς μαξιλάρι τπτ και το κεφαλακι στο πλάι και αυτό γιατί οι άλλες στάσεις θεωρούνται υπεύθυνες για το συνδομο αιφνιδιου θανάτου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια και εγω αυτο δεν το καταλαβαινω,ο καθενας λεει τα δικα του!!!!! :?:? εγω και τα δυο μου τα παιδια τα εβαζα στο πλαι εναλαξ,γιατι βγαζανε κιολας.βεβαια γυριζανε και απο μονα τους!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μεταφέρω κι εγώ μια γνώμη... Ρώτησα φίλη που γέννησε δίδυμα τον Ιούνιο. Ο παιδίατρος της είπε: άδεια κούνια (ούτε σφηνάκι, ούτε μαξιλάρι, ούτε παπλώματα, σεντόνια, κουβέρτες), το μωρό ανάσκελα κι αν δε φτάνει το φορμάκι (το λέω γιατί θα 'χει ζέστες όταν γεννήσουμε, όπως όταν γέννησε η φίλη μου), τότε ένας ελαφρύς υπνόσακος το καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δύο φίλες έχω που γέννησαν μέσα στο 2010, η μία Ιούνιο, η άλλη Σεπτέμβριο και οι δύο τους έχουνε βολευτεί πολύ τους υπνόσακους! Δε ξεσκεπάζεται και δε μπλέκεται το μωρό. Πάντως αν σκεφτείς ότι οι πρώτοι μήνες τους θα είναι καλοκαιρινοί, αμφιβάλλω αν θα πολυχρειάζονται σκέπασμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afro 24, thn idia aporeia eixa k egw otan gennisa! h manoula mou mou elege na ta bazw na koimmountai mproumita wste na mhn yparkei problhma an bgalei galataki alla na tous bazw k sto plai k anaskela gia na sxoimatistei to kefalaki tous.akolouthisa thn simboulh ths na sou pw thn alitheia sthn arxh mono!o paidiatros mou mou eipe na ta bazw anaskela me maksilraki gia na einai to kefali tous pio psila k na mhn yparksei kindinos na pnigoun!to ekana k ayto! mporw na sou pw omws oti eixa poli agxos giati ena brady me to pou ksekinise ena apo ta mwra to klama mou fanike na xamilonei h entash!mexri na paw sto domatio ton ida me to maksilari panw sto prwsopo k na to piezei me ta xerakia tou!!!!!!!!!!!! profanws prospathouse na piesei to stoma tou giati eixe xasei thn pipila alla an den phgena egkairos tha eixe pathei asfiksia o mikroulis! apo ekei k pera fobomoun arketa k phgena sinexea na ta dw!e k meta arxhsa pali na ta bazw k sto plai otan mporousa giati amesws girnousan,den katsane pote opws ta ebaza!!!...poli grigora bolefthkan opws thelane ayta.o enas koimatai me to kefali girismeno sta deksia k o allos sta aristera!profanos ayth thn stash eixan sthn koilia mou mou eipe o giatros k isws tous bolebei perissotero!to problhma pou exw twra bebaia einai oti to kefali tous exei arxisei k ginetai plakoutso apo thn meria pou koimountai k twra einai diskolo na tous girnaw sinexeia giati den kat8ontai idiaitera!elizw na kataferw na ta strosw twra.mproumita den kathointai katholou pleon oute gia ena lepto!

apo thn allh,mia filh mou h opoia gennise 1 ebdomda meta apo emena den bazei pote to mwro ths mproumita giati girnaei to kefali tou panw sto stoma tou k den mporei na parei anapnoh! telika ti einai sosto den kserw!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...