Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ?ΠΟΝΑΩΩΩ


Recommended Posts

κοριτσια με επιασε το αυχενικο μου,ποναω πολυ και μονο το μεσουλιντ μου εκανε δουλεια,το ντεπον δεν με ποιανει,κανει να πιω παναντολ?επηρεαζουν το μωρο κατα το θηλασμο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω εμενα με ειχε πιάσει η μέση μου και εγώ μονο με μεσουλιντ ηρεμούσα..τελικα εκανα υπομονή ,σιγουρα καποιο παυσίπονο θα ειναι συμβατό με το θηλασμό ,ρωτα κ το γυναικολογο σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω δεν εχουμε τα ιδια φαρμακα,ρωτησα τον παιδιατρο και μου ειπε παρασεταμολη επιτρεπετε πηρα ντεπον αλλα τιποτα εννοειτε,τωρα η μαμα μου εχει μαζι της παναντολ και λεω επειδη δεν εχω ξαναπαρει μηπως με πιασει!!!!τι θα κανω υποφερω!!!!

ασε που ηδη περνω παυσιπονο για την καισαρικη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το panadol και το depon ειναι το ιδιο φαρμακο :!: παρακεταμολη :!: νομιζω οτι μπορεις να παρεις mesulid ή ponstan :?:? ρωτα ομως και τον παιδιατρο :!: παντως μπορεις να παρεις 2 παναντλο ή2 ντεπον μαζι :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το παναντολ΄εξτρα ειναι παρακεταμολη κ καφεϊνη,στις οδηγίες λέει οτι χορηγειται με προσοχη και κατα τη γαλουχια,απλά αφου πηρες ντεπόν περιμενε καποιο ευλογο χρονικο διαστημα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με προλαβε η χαρουλιτα....δεν νομιζω να σου κανει ιδιαιτερη δουλεια... βαλε κ καμμια θερμοφορα κ τυλιξε ενα κασκολ να εχεις το σημείο ζεστό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το panadol και το depon ειναι το ιδιο φαρμακο :!: παρακεταμολη :!: νομιζω οτι μπορεις να παρεις mesulid ή ponstan :?:? ρωτα ομως και τον παιδιατρο :!: παντως μπορεις να παρεις 2 παναντλο ή2 ντεπον μαζι :!:

εδω δεν εχουν μεσουλιντ και να ρωτησω δεν θα το ξερει το φαρμακο,τωρα θα παρω ενα παναντολ αμα ειναι να δω τι θα γινει!!!και δυο μαζι????καλα ενα θα παρω για δοκιμη,σ ευχαριστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με προλαβε η χαρουλιτα....δεν νομιζω να σου κανει ιδιαιτερη δουλεια... βαλε κ καμμια θερμοφορα κ τυλιξε ενα κασκολ να εχεις το σημείο ζεστό!

απο θερμοφορες και κασκολ αλλο τιποτα.ντεπον ειχα πιει τα ξημερωματα,αν βγαλω τωρα γαλα και της εχω για μετα μηπως δεν μεταφερω το παυσιπονο σε εκεινην η λεω βλακειες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.e-lactancia.org

Eίναι μια βάση δεδομένων με όλες τις φαρμακευτικές ουσίες. Βάζεις το βασικό συστατικό του φαρμάκου και σου δείχνει κατά πόσο εείναι συμβατό με το θηλασμό.

Το mesulid απαγορεύεται να το πάρεις.

Το voltaren πχ είναι συμβατό.

Καλό θα είναι να κρατήσουν όλες οι μανούλες μου θηλάζουν αυτή τη σελίδα και να τη συμβουλεύονται όταν χρειάζεται. Είναι 100% αξιόπιστη. Οι γιατροί πολλές φορές δεν έχουν ιδέα δυστυχώς και μας συμβουλεύουν λάθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι δεν παίρνεις ενα τηλέφωνο στο μαιευτήριο Έλενα; Υπαρχει τμήμα που ενημερώνει τις μανούλες που θηλάζουν αν μπόρούν να πάρουν καποιο φάρμακο!! Δεν θυμάμαι τωρα το τηλέφωνο αλλα αν παρεις στην γραμματεια θα στο δώσουν!

Οτι κι αν θέλεις να πάρεις ακομα και ντεπον να το πάρεις μετα το θηλασμό ή την αντληση, ωστε να μεσολαβήσει αρκετος χρόνος απο την λήψη του μεχρι τον θηλασμό του μωρού σου. Επίσης να πιεις αρκετό νερο μετα την λήψη. Αυτα μπορει να ειναι λιγο υπερβολικά, τα ειχα διαβάσει ως οδηγίες σε διαφορα αρθρα για τον θηλασμο. Εγω θεωρούσα πως ειχαν καποια λογική και τα ακολουθούσα για προληπτικούς λόγους, αλλα δεν μπορώ να σου εγγυηθώ την εγκυρότητα των συγκεκριμένων συμβουλών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μενω κωνσταντινουπολη mariamg!!!αν καποια θα μπορουσε να με εξηπηρετησει και να παρει τηλ η αν ξερει!!!!γιαυτο μπηκα να ρωτησω εδω!!!!

για την ωρα εβαλα τις θερμοφορες μου και περιμενω κι αλλες απαντησεις για το παναντολ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rebbeka Να σου ζησει το μικρακι σου!Ποτε γεννησες?

Στη σελιδα που σου εδωσε η Lovie εχει μια αγγλικη σημαια για

να αλλαξεις τη γλωσσα στα αγγλικα!Επισης αν δε στο βγαζει κανε μεταφραση απο το google!

Παντως για το παναντολ εψαξα(πηγα εκει που λεει ευρεση σκευασματος κ εβγαλε κ το ονομα κ την ουσια

που περιεχει) και επιτρεπεται!(πρασινο δλδ 0 κινδυνος)

Αν δεν τα καταφερνεις με την σελιδα γραψε μου οποιαδηποτε ουσια περιλαμβανει

οποιο φαρμακο θες να παρεις(εννοω κ καποιο τουρκικο αν σου ερθει) κ θα

ψαξω!

Περαστικα κοπελα μου!Φιλια στο νινι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rebbeka Να σου ζησει το μικρακι σου!Ποτε γεννησες?

Στη σελιδα που σου εδωσε η Lovie εχει μια αγγλικη σημαια για

να αλλαξεις τη γλωσσα στα αγγλικα!Επισης αν δε στο βγαζει κανε μεταφραση απο το google!

Παντως για το παναντολ εψαξα(πηγα εκει που λεει ευρεση σκευασματος κ εβγαλε κ το ονομα κ την ουσια

που περιεχει) και επιτρεπεται!(πρασινο δλδ 0 κινδυνος)

Αν δεν τα καταφερνεις με την σελιδα γραψε μου οποιαδηποτε ουσια περιλαμβανει

οποιο φαρμακο θες να παρεις(εννοω κ καποιο τουρκικο αν σου ερθει) κ θα

ψαξω!

Περαστικα κοπελα μου!Φιλια στο νινι σου!

σ ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα mesulid να ξέρεις ότι έχουν απαγορευτεί γενικά

Panadol και depon είναι συμβατά με τον θηλασμό όπως και πολλά άλλα φάρμακα που στις οδηγίες γράφουν να μην χορηγούνται στην γαλουχία.

Βάλε το site που σου είπε η Lovie στα αγαπημένα σου για να ανατρέχεις όποτε χρειαστείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα ειδα το ποστ. Πήρα στο Ελενα αλλα το τμήμα λειτουργεί μεχρι τις 15.00. επικοινώνησα με τον γυναικολόγο μου και μου ειπε πως το καλυτερο ειναι ή το ντεπον ή το μπισκοπαν. Οπως σου εγραψε η Νατασσούλα μου ειπε να μην παρεις μεσουλιντ. Επίσης ειπε να αποφυγεις το παναντολ.

Περαστικά σου, ελπιζω συντομα να νιωσεις καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariamg σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!

πηρα μισο παναντολ με χαλαρωσε λιγο δεν εκανε πολλα πραγματα,τελικα εχουν και δω παναντολ και πηραμε την γυναικολογο και ειπε μεχρι 3 την ημερα μπορω να πιω!!!

δεν ξερω!!!

σας ευχαριστω ολες!!!!

Anastacia γεννησα 12.1 με καισαρικη αφου τραβηξα ολους τους πονους πριν!!!δοξα το θεο ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια και εγω ηξερα οτι το mesulid δεν επιτρεπεται αλλα προσφατα διαβασα ενα αρθρο του Κου Παπαβεντζη που ειναι πιστοποιημενος συμβουλος γαλουχιας και λεει οτι μπορουμε να παιρνουμε(το ελεγε συγκεκριμανα για την αντιμετωπιση της μαστιτιδας)http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=81

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
    • Και δεν πηγαίνεις ιπποκράτειο ή Παπαγεωργιου ; Ότι εφημερεύει.. Βρες μια δικαιολογία κ θα σε δούνε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...