Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ...ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ?


fotin

Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες. Ο μικρος μου είναι μόλις 5,5 μηνών και προχθές η παιδίατρος διέγνωσε βρογχιολίτιδα, ελαφριάς μορφής όπως είπε. Μας έδωσε σιροπάκι aerolin και κάτι σταγονίτσες με κορτιζόνη (πολή μικρή ποσότητα εννοείται). Το καημένο δεν μπορεί πια να φάει πολύ (ενώ είναι φαγανό μωράκι), υποφέρει απο τον βήχα, έκανε και λίγο πυρετό. Έχει καμιά σας εμπειρία πάνω στο θέμα? Η παιδίατρος με καθυσήχασε αλλά εγώ ανησυχω, μήπως είναι κάτι επικίνδυνο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου

καταρχην μην αγχωνεσαι κ περαστικουλια σας

εμενα ειχε απο πολυ μικρουλης ηπια ευτυχως αλλα το μονο κακο ειναι οτι μετα αποτην πρωτη φορα το παθαιναμε καθε 2 μηνες σχεδον :|

εμεις καναμε μασκουλες,πυρετο δεν μου εχει κανει ποτε (αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να ανησυχεις)μας κρατουσε αρκετα..10-15 ημερες

κατι που βοηθησε πολυ ειναι ο φυσιολογικος ορος(αν εχετε κ μυξουλες),το λιγο ανασηκομενο κεφαλακι στον υπνο,κ κατι που μου ειχαν πει κ εμενα τα κοριτσια τοτε(αχ ρε ευακι να σαι καλα ;) )ειναι ο ευκαλυπτος..παιρνεις φυλλα ευκαλυπτου τα βραζεις σε ενα κατσαρολακι,κ αν το παιδι μπορει να συνεργαστει το κρατας πανω απο τους ατμους για να εισπνευσει,αν δε σε βολευει απλα τοποθετησε το κατσαρολακι στο καλοριφερ στο δωματιο για ολο το βραδυ...εγω βουταγα μια πετσετα στο "ζουμι" κ την απλωνα στο καλοριφερ..

βοηθησε πολυ τοτε ο ευακυπτος..τι να πω να ετυχε??παντως δε χανεις κατι να δοκιμασεις ;)

αν δε βρεις φυλλα μπορεις να παρεις ελαιο απο φαρμακειο αλλα νομιζω ειναι ακριβουλι..νομιζω δεν ειμαι σιγουρη

να ελεγχεις κ το παιδι στο στηθος για το πως ανασαινει..αν δε σου εδειξε ο γιατρος τον τροπο να του το ζητησεις

ξανα τα περαστικα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου

καταρχην μην αγχωνεσαι κ περαστικουλια σας

εμενα ειχε απο πολυ μικρουλης ηπια ευτυχως αλλα το μονο κακο ειναι οτι μετα αποτην πρωτη φορα το παθαιναμε καθε 2 μηνες σχεδον :|

εμεις καναμε μασκουλες,πυρετο δεν μου εχει κανει ποτε (αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να ανησυχεις)μας κρατουσε αρκετα..10-15 ημερες

κατι που βοηθησε πολυ ειναι ο φυσιολογικος ορος(αν εχετε κ μυξουλες),το λιγο ανασηκομενο κεφαλακι στον υπνο,κ κατι που μου ειχαν πει κ εμενα τα κοριτσια τοτε(αχ ρε ευακι να σαι καλα ;) )ειναι ο ευκαλυπτος..παιρνεις φυλλα ευκαλυπτου τα βραζεις σε ενα κατσαρολακι,κ αν το παιδι μπορει να συνεργαστει το κρατας πανω απο τους ατμους για να εισπνευσει,αν δε σε βολευει απλα τοποθετησε το κατσαρολακι στο καλοριφερ στο δωματιο για ολο το βραδυ...εγω βουταγα μια πετσετα στο "ζουμι" κ την απλωνα στο καλοριφερ..

βοηθησε πολυ τοτε ο ευακυπτος..τι να πω να ετυχε??παντως δε χανεις κατι να δοκιμασεις ;)

αν δε βρεις φυλλα μπορεις να παρεις ελαιο απο φαρμακειο αλλα νομιζω ειναι ακριβουλι..νομιζω δεν ειμαι σιγουρη

να ελεγχεις κ το παιδι στο στηθος για το πως ανασαινει..αν δε σου εδειξε ο γιατρος τον τροπο να του το ζητησεις

ξανα τα περαστικα μου

να συμπληρωσω μιας και συμφωνω 100% οτι δεν ειναι τιποτα επικυνδυνο αλλα θελει μεγαλη προσοχη

εμεις εχουμε περασει απειρες φορες βρογχιολιτιδα και μια φορα βαρια

καναμε ολα τα παραπανω και εβαζα κι εγω ευκαλιπτο

μην ανυσηχεις θα περασει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ..Και μεις μεχρι τωρα εχουμε περασει δυο φορες βρογχιολιτιδα .Μια οταν ηταν 40 ημερων και μια πριν απο ενα μηνα περιπου..Την πρωτη φορα επειδη ο Νικολας ηταν πολυ μικρουλης η παιδιατρος μου ειπε μονο φυσιολογικο ορο και αυτο που λενε τα κοριτσια με τον ευκαλυπτο ..Εγω εχω υγραντηρα στο σπιτι και τον εβαζα συνεχεια .Τον βοηθησε πολυ .Τη δευτερη φορα ξεκινησα με aerolin σιροπι αλλα μου εβγαλε αλλεργια στο σιροπι και γεμισε σπυρακια σολο το σωμα.Το σταματησαμε και ξεκινησαμε μασκες οι οποιες τον βοηθησαν παρα πολυ..Επισης συνεχεια φυσιολογικο ορο .Εγω μπορει να του εβαζα και 8 αμπουλες καθε μερα..Να ξερεις οτι αργει να περασει .Ευτυχως εμενα δεν μου εκανε πυρετο αλλα ο καημενουλης δεν μπορουσε να φαει και δυσκολευοταν τις πρωτες μερες..Περαστικα σας !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα fotin και περαστικά σας...μην ανχωνεσαι καθόλου,έχω και εγώ ένα μπουμπουκο 5,5 μηνών και οταν ήμασταν 3,5 μηνών πάθαμε βροχιολιτιδα και να φανταστείς ένα μήνα παίρναμε εισπνοες, εκεί που τελειωναμε υποτροπιασαμε και ξανά από την αρχή. Και εγώ είχα ανχωθει πολύ και δεν ήθελα να τον δώσω τπτ γιατί μου φαινόταν πολύ μικρουλι για φάρμακα...αλλά το καημενουλη εβηχε τρέλα και στον ύπνο του οπότε συμφωνα με τις οδηγίες της παιδιατρου μας κάναμε εισπνοες, μασκουλες όπως είπε ένα κορίτσι, aerolin & flexotidé μπόλικο φυσιολογικό όρο,τον ρουφουσα τις μυξούλες, αν έχετε μυξούλες μην τις αφήνεις γιατί μπορεί να πανε στα αυτακια και να κάνει και καμμιά ωτιτιδα. Ευκαλιπτο και εγώ εβαζα το ελαιο από το φαρμακείο θα το βρεις, ευκαλιπτινο θα πεις το φαρμακοποιο και δεν είναι ακριβό 4,50 ευρώ έχει, Μπορεις να το βάλεις σ´ενα μπολακι και ρίξεις από πάνω καυτό νερό να κανείς υδρατμους και να το βάλεις κοντά στο κρεββατακι του τον βοήθησε πολύ το βραδάκι να κοιμιθει και τον εβαζα και με λίγο κλίση να κοιμάται να κατεβαίνουν οι μυξούλες. Για υγραντιρα έχω ακούσει και εγώ ότι βοηθάει πολύ αλλά ο υγραντιρας τον φτωχού είναι βρεγμενες πετσετουλες στο καλοριφέρ..εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα..όπως βλέπεις όλες οι μανουλες λίγο πολύ τα ίδια κάνουμε ,όταν το περάσετε και εσείς θα είσαι εξπερ! Ελπίζω να βοηθησα...και πάλι περαστικά σας :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΟΥΜΕ .ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ. :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινη κι εμενα οπως ακριβως της mamnantia..3,5 μηνων(τον κολλησε η ανιψια μου) και υποτροποιασε ασχημα 4 οπου χρειαστηκε μεχρι και χαπακια κορτιζονης medrol,εκτος αερολιν,φλιξοταιντ και αντιβιωση.. :?

Εκτοτε ομως δεν εχει ξαναπαθει ποτε!Οτι ιωση κι αν κολλησει τη περναει ελαφρια,εκτως απο τη τελευταια φορα πριν 2 μηνες που μετα απο 2 μαζεμενα κωλοεμβολια ταλαιπωρηθηκε λιγο παραπανω και πηραμε παλι λιγο αερολιν-φλιξοταιντ..

Ξερω κι εγω οτι το σπρει αερολιν ειναι πιο αποτελεσματικο απο το σιροπι..Παντως να ξερεις οτι μπορει να γινει λιγο νευρικο το μωρο αυτες τις μερες που παιρνει αερολιν(κυριως το σιροπι),ειναι δυστυχως μια παρενεργεια που κανει σε πολλα παιδια! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΝΑΜΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΟΥΜΕ!ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΣΚΑ ΑΕΡΟΛΙΝ Κ ΦΛΙΞΟΤΑΙΝΤ...ΕΥΚΑΛΥΠΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ Κ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΑΦΘΟΝΟ ΦΥΣ.ΟΡΟ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΠΗΡΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΤΕΛΙΚΑ Κ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΣΥΝΕΡΧΕΤΕ!!ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕΙ ΒΑΣΙΚΑ..ΠΕΡΣΤΙΚΟΥΛΙΑ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο εμενα κ καλη χρονια σ'ολες σας !

κ μεις περασαμε την βρογχιολιτιδα ..Η Αριαδνη ηταν μολις 10 ημερων λεχουδακι τοτε ..Ηταν πολυ δυσκολη κατασταση κ τρομαξα παρα πολυ γιατι ενα βραδυ το μωρο κοντεψε να μας μεινει στα χερια δεν μπορουσε να ανασανει καθολου ..Θελει οντως πολυ υπομονη οπως λενε κ τα κοριτσια ..Το μικρο δεν μπορει να φαει ν'ανασανει καμια φορα κ πυρετο ανεβαζει ..Εμεις ηπιαμε τοτε 2 μπουκαλακια αμοξιλ , μασκακι αερολιν βεβαιως βεβαιως , φυσιολογικο ορο βαζαμε ανα μια περιπου ωρα γιατι το παιδι δεν μπορουσε να παρει ανασα ..Το νοσοκομειο τοτε το ειχαμε γλιτωσει στο τσακι μιας κ ειχαμε δυσκολη περιπτωση ..Μας ειπαν για υγραντηρα η βρεγμενες πετσετες στο καλοριφερ κ γενικα οτιδηποτε με υδρατμους ..Ενα ζεστο μπανακι εχωντας αφησει για ωρα την βρυση με το καυτο νερο να τρεχει ..Θελει πολυ υπομονη ..Ειναι δυσκολο κ για την μαμα να βλεπει το μωρακι της να ταλαιπωρειται αλλα κ για το καημενο το μικρο .. Απο τοτε εχουμε μια ευαισθησια παραπανω με το αναπνευστικο ..Ομως δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες ..Υπαρχουν περισταστικα πολυ πιο ελαφρα που αντιμετωπιζονται ευκολοτερα με την καταλληλη αγωγη..Επισης οπως ειπε κ καποια απο τις κοπελες τσεκαρε το πως αναπνεει το μικρο κ για οποιαδηποτε αλλαγη ενημερωσε τον παιδιατρο σας .

Περαστικα σας ευχομαι ..κ γρηγορα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περαστικα σας!!!!!!!επικυνδινο ειναι μονο για τα πολλυ μωρακια.στην ηλικια που εισαστε δεν ειναι επικυνδινο απλα πρεπει να το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου παντα.οι δικοι μου το περασαν και οι δυο.ο αντωνης το περασε 9 μηνων τον πηγαμε σον παιδιατρο και μας εστειλε στο νοσοκομειο για να μας κανουν μασκα.το ιδιο συνεβει και με τον γιωργο 13 μηνων εβηχε τοσο που οτι ετρωγε το εκανε εμετο και παλι μασκα.τωρα οποτε τους βλεπω να εχουν βηχα χωρις μυξουλες κατευθειαν τους κανω μασκα αερολιν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο μικρος μου οταν ηταν 40 ημερων ειχε παθει βρογχειολιτιδα,μην αγχωνεσαι ειναι κατι αντιμετωπισιμο και δεν χρειαζεται πανικος,να προσεχεις μονο να μην δυσκολευεται να ανασανει,θα κοιτας το στομαχακι του ψηλα αν κανει εισολκες δηλ οταν ανασανει αν δυσκολευεται πολυ και μπαινει προς τα μεσα,τοτε θα χρειαστειτε σιγουρα μασκα,εμεις μονο με μασκα το αντιμετωπισαμε και τωρα ακομα οταν αρρωσταινει κανουμε κατευθειαν τα εισπνεομενα και αμεσως συνερχεται,περαστικα σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!

Είμαστε καλύτερα, αλλάξαμε παιδίατρο και μας έδωσε μάσκα aerolin, αλλά επειδή εμείς κάναμε και πυρετό δεν τη γλιτώσαμε την αντιβίωση...

Τώρα είναι πολύ καλύτερα ο μπεμπάκος, ο βήχας μειώθηκε , ανάσα παίρνει κανονικά, μόνο που δυσκολεύεται ακόμη να επανέλθει στο πρόγραμμα του φαγητου (είχε σταματησει σχεδόν να τρώει και στο τσακ γλιτώσαμε στο νοσοκομείο γιατί με τις πρώτες εισπνοές άρχισε να τρώει λιγάκι). Τώρα τρώει αρκετά αλλά συχνά γεύματα, κουράζεται ακόμη το ψυχούλι μου να φάει μια κι έξω 200 γρ.

Ελπίζω οτι θα βρει το ρυθμό του πάλι.

Περαστικά σε όσα μωράκια είναι αρρωστούλικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εγώ έχω πάρει κοντά 5 κιλά από την ετ!!!! Ξεκάθαρα δεν είναι από εγκυμοσύνη όπως καταλαβαίνεις..!! Αλλά το πιθανότερο είναι από την κορτιζόνη που παίρνω, κατακράτηση και μαζί με το πρήξιμο νοιωθω σα παραγεμισμένο μπαλόνι έτοιμο να εκραγεί..!! 😅😅 γενικότερα με τις διεγέρσεις σύνολο έχω βάλει 10 κιλά και δεν σου κρύβω πόσο φοβάμαι για τυχόν ζάχαρο κύησης.. οπότε ξεκίνησα πάλι διατροφολόγο με στόχο να χάσω υγιεινά όσα μπορώ μέχρι να αρχίσω να βάζω ουσιαστικά από την εγκυμοσύνη.. πέρσι στην εγκυμοσύνη ξεκίνησα από τα 56 και δεν έβαλα ποτέ γραμμάριο.. τώρα...  Γιουβαρλακι!!!😂😂 Άσε με γιατί και εγώ καημό το έχω!!! Ο χειρότερος συνδυασμός αυτών των δύο βγήκα.. δηλαδή το DNA μου μέσα!!! Ευελπιστώ το παιδί να "σωθεί" λίγο γιατί οι δυνατότητες υπάρχουν.. πόσο χιούμορ έχει ο από πάνω δεν ξέρω..!!! 🤣🤣🤣🤣 Τη φέτα καλύτερα.. εμένα μου την απαγόρευσε ο γιατρός και γενικότερα όλα τα μαλακά τυριά.. όπως και όλα τα τυριά τα οποία δεν είναι τυποποιημένα.. Ακριβώς..
    • Τελικά μπορούμε να φάμε σολομό ψητό στο φούρνο μια φορά το μήνα; Τόνο σε κονσέρβα μια στο τόσο; Τι ισχύει βρε κορίτσια; Μένω στο εξωτερικό κι εδώ μου λένε ότι μπορώ μια φορά το μήνα να τα τρώω. Αλλά ο γυναικολόγος απ' την Ελλάδα είπε όχι. Για πείτε 🥲
    • Ααα ναι; Έχει λογική αυτο που λες τώρα που το σκέφτομαι..🤔 αν πάνε με τις τιμές που δίνουν οι ενδοκρινολόγοι μετά το γεύμα είναι άλλες οι τιμές..  δεν το ξέρω καθόλου και εγω κορίτσια εγω το λεω με αυτά που γραφει στο δικό μου χαρτι της καμπυλης τωρα τι ισχύει δεν ξέρω πραγματικά  γιατί δεν έχω πάει ακόμα γιατρό να τα δειξω 🤷‍♀️  Ούτε εγω είμαι ειδικός την γνωμη λέω και εγω αλίμονο 😊  
    • Δεν ήθελα να τρομάξω καμία προς Θεού, ούτε το παίζω ειδικός...δεν είμαι! Απλά συνήθως στη μια ώρα το θέλουν κάτω από 145, αντιστοιχεί στο μεταγευματικό που λέμε. Ούτως ή άλλως θα το δει ο γυναικολόγος και θα σου πει αν θέλει να τα δει και ενδοκρινολόγος. Γενικά είναι πολύ καλές οι μετρήσεις σου @Katiana1987. Συγγνώμη αν σε στεναχώρησα ή σε άγχωσα, δεν είχα τέτοια πρόθεση!
    • @Benar ΠΗΤ 1/8 Κοριτσάκι 🩷 @Demy93 ΠΗΤ 3/8 Αγοράκι 🩵 @Fighter ΠΗΤ 6/8 Κοριτσάκι 🩷 @μαμά12345 ΠΗΤ 10/8 Αγοράκι 🩵 @Mommyel ΠΗΤ 12/8 Αγοράκι 🩵 @ΜΑΡΘΑΑ_61 ΠΗΤ 13/8 Αγοράκι 🩵 @nanouko ΠΗΤ 14/8 Αγοράκι 🩵 @Christine Pilates ΠΗΤ 20/8 Αγοράκι🩵 @Χρύσακι ΠΗΤ 22/8 Κοριτσάκι 🩷 @Katiana1987 ΠΗΤ 23/8 Κοριτσάκι 🩷 @Elk ΠΗΤ 23/8 Κοριτσάκι 🩷 @Barbiee ΠΗΤ 27/8 Αγοράκι 🩵 @katerinayia ΠΗΤ 28/8 Κοριτσάκι 🩷 @maroo8 ΠΗΤ 29/8 Αγοράκι 🩵 @Magda zi ΠΗΤ 31/8 Αγοράκι 🩵 @Christi.D. ΠΗΤ 31/8 Αγοράκι 🩵
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...