Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι κανετε οταν δε τρωει;;;


Recommended Posts

τονια...δε λιμπιστηκες τα κουλουρακια της αγγελικης;;;πως και ετσι;;; :shock::shock:

αναστασια τι κανεις;;εγω εχω τη συνταγη...θα στη γραψω καποια δτιγμη...για σενα την θελεις η για το μωρο;;

σες που εισαι καλε;;

εγω στο ψαρι βαζω μονοκοροτο...πρασο,ε;;δε το εςχωσκεφτει..το πρασδο ομως δε μπαινει καταψυξη,ε;;

για πειτε..εγω χθες την εκανα κοακερ σουπα και μπιφτεκι..δεν εβαλα τιποτε αλλοσ στη σουπα...

γιατι ηθελα κατι πολυ γρηγορο..

να σας πω..εσεις που βαζετε ορο δε πιστευω ναπ αιρνετε αμπουλιτσες και να βαζετε;;

πατρε 1 μπουκαλι 500 μλ ορο και 1 συριγγα...

ασχετο αλαλ ετσι μου ηρθε,,

ξερω πολυ κοσμο που παιρνει αμπουλιτσες και πληρωνει τα μαλλια της κεφαλης του..

σημερα χωριατικη κοτα..

μας τηνεδωσε η γειτονισα...

ρε παιδια να βαλω ζωμο και κοταστη καταψυξη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 590
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kalhmera!

Σωσω μου για εμας τη θελω τη συνταγη!Ναι μεν απελπισμενη αλλα

οχι τοσο ωστε να δωσω σοκολασ-τενια κεκακια στην Αννυ! :lol::lol:

Ευχαριστω για τον κοπο σου! :)

Τονια μπραβο στο αγορισ ου που εφαγε!

Αγγελικη συμφωνω με την Τονια...Φιλια κ στους 2 σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια :)

Σωσώ κι εγώ μέχρι τώρα αγόραζα αμπούλες ορού και πραγματικά έχω δώσει τα μαλλιά της κεφαλής μου $-)$-)~x(~x( σε ορούς !!!

Απο χτές έχω παραγγείλει το nasaline και θα πάρω και μία φιάλη φυσιολ. ορού μπας και κάνω δουλειά!! Αφού ανοιχτεί η φιάλη, για πόσο καιρό διατηρείται βρε κορίτσια? Στο φαρμακείο μου είπαν για ενάμιση μήνα :shock: αλλά μου φαίνεται μεγάλο διάστημα :-?

Επίσης θέλω κι εγώ τη συνταγή για τα κεκάκια μερέντας (μιαμ, μιαμ..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Αγωνιστικους χαιρετισμους!!

εμεις κανουμε προωδους...βεβια...χλαπακιαζουμε το πρωινο μας...

Του εκανε η πεθερα σημερα σιμηγδαλοκρεμα στην οποια εβαλ και νυφαδες βρομης και σταφιδες και λιγο μελη εγλειψε και το πιατο..

δεν ελπιζω οτι θα φαει και φρουτο..μα με τιποτα...

Σωσω να βαλεις και ζωμο και κοτα..

να την κανει ςκομματια μεριδες και να την καταψυξεις..εγω τι νομιζεις οτι τα κανω τα κοτοπουλα της θειας .

μαρακι την σιμηγδαλοκρεμα την κανω με τον απλο τροπο...

βαζω ενα ποτυρι γαλα..μολις ζεσταθει καλα ριχνω 1-2 κουταλιες σιμηγδαλι και ανακατευω σε σηγανη φωτια μεχρι να πηξει οσο θελω- στον δικο μου αρεσει σχετικα αραιη, γινετε μια πολυ ωραια αφρατη κρεμα..

αμα θελεις προσθετεις λιγη ζαχαρη η λιγο μελη η λιγες σταφιδες η και συνδιασμο αυτων..

η πεθερα σημερα εβαλε προς το τελςο και λιγες νυφαδες βρωμης

Κυριακη αμα το βαζεις στο ψυγει μακρια απο τροφημα με εντονη μωρωδια μια χαρα κραταει ..μη ξεχνας να ζεστενεις λιγη ποσοτητα πριν του βαλεις ορο..ισα ισα θερμοκρασια σωματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε συ αγγρελικη να σε πω..μη στεναψβριεσαι καλο μου για το στιγμα...\ολα καλα..απαλα θα το εχει και θα ζχει με αυτο..ουτως οι αλλως θα προσεχεις τη διατροφη του το ειχε δε τοειχε..και να λεω ψεμματα να μου το πεις...

παιδια οτνα γυρισω σπιτι θα σας βαλω τη ασυνταγη..παντως δε βγαινουν και τοσο τελεια...οχι οτι δε τρωγωνταΙ...

ΕΚΑΝΑ 1 προφοτερολ τυπου....

καικαλαλ..\υγεινο γιατι εχει κακαο..δεν εχει βουτυρα και γινεται σε 10 λεπτα..

ξερω μιλφειγ του 5λεπτου..

εγω κραταω τον ορο ανοιχτο και για 3 μηνες..δε παθαινει πραμα...

1 φορα αγορασα αμπουλιτσες...

καλα εγω παιρνω και τους ορους απο το νοσοκομειο...

βαζω μεσα το δημοσιο..τι νακανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι σωσω τι να σου πω..απο τοςυ ορους που κανουν 1 ευρω λιανικη μπαινει μεσ ατο Ελληνικο δημοσιο..οχι απο τα πανακριβα συνταγογραφουμενα και ορθωπαιδικα υλικα που χρυσοπληρωνουμε..

γραψε καλε καμια συνταγη της προκοπης...

δεν ειμαι καλα σημερα εχω φουσκομα και πριξημο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προφιτερολ τελειο και παναλαφρο!!!

1 κουτι κακαο

1 φλυτζανι αλευρι

2 ζαψαρη

τα κανετε 1 μειγμα σε 1 μπωλ...

1-1,5 λιτρο γαλα...το βαζετε να ζεστανει...μολις παει να βρασει ριχνετε τα παραπανω υλικα..μειγμα...

ανακατευεται περιπου 5 λεπτα(αν θελετε χαμηλωνετε φωτια) μεχρι να πηξει..αλλα οχι φουλ..μη γινει λαστιχο...

ριχνετε πτιμπερ βουτηγμενα σε γαλα σε 1 πυρεξ η οπου θελετε..

αποσυρετε το μειγμα απο τη φωτια και ριχνετε 5 βανιλιες και 1 αυγο...

και ολο αυτο το ρεχνετε πανω στα πτι μπερ...

βασζετε ψυγειο..ριχνετε και κανενα τρουφιδι και σουπερ το γλυκακι...πολυ ελαφρυ..!!

αν καταλαβετε τη συνταγη...να με φτυσρετυε...δε ξερω να την περιγραφω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιλφειγ...

1 ζαραχουχο και 1 μορφατ κονσερβα....μειγμα 1

3 βανιλιες στιγμης με 1 λιτρο γαλα...

μειγμα 2...

αναντευεται και τα 2 μεγματα..

στρωνετε σαβαγιαρ η πτι μπερ η οτι αλλο θελετε..

ριχνεις κρεμα,μετα πτιμπερ μετα κρεμα και μετα κανενα τρουφιδι η πτι μπερ θρυμματα...

και τωρα αφηστε με να δουλεψω!!!! :lol::lol:

θα θυμηθω και αλλες απλες...

εχω πολλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσωκα μου δε χρειαζεται να κανεις καλη περιγραφη....αρκει που κανεις τελεια εκτελεση!!!!!! :)):)):))

Καλα κοριτσια δε τη ξανακαλω σπιτι μου....θα με κανει 200 κιλα τουτη δω!!!!!!! :shock::lol::lol::lol:

Αφηστε που θες δε θες νιωθεις αχρηστη..λες "καλα αυτη και δουλευει(και δουλεια δυσκολη οχι μαλακιες) και παιδι εχει και 742 πραγματα προλαβαινει και φτιαχνει;;;;; κι εγω ουτε ενα κεικ;;;;;; :-sx_x

Και σημερα εφαγε ολα τα φασολακια του ο ΑΛεξ(δεν εκανα τελικα τη πεσκανδριτσα γιατι εμεινε πολυ απο χθες)!!!! :-bd:-bd Φτου φτου μη το ματιασω!!!

Α στη ψαροσουπα Σωσω βαλε οπωσδηποτε και κρεμυδι,σελινο, πατατα,κολοκυθι και ντοματα (ολοκληρη οχι χυμο)! μετα ενα μερος απο τα λαχανικα αλεσε τα (στο μυλο κατα προτιμηση)και ριξτα στη σουπα..γινεται λιγο πιο πηχτη και πολυ πιο νοστιμη! ;)

Η συνταγη με τη πεσκανδριτσα δεν ειναι ψαροσουπα,ειναι λεμονατο κατσαρολας και πολυ νοστιμο!

Α και για να μη το ξεχασω....ΦΤΟΥ ΣΟΥ ρε που κλεβεις το δημοσιο!!!!εσυ φταις για το ελειμα της χωρας!!!! Ολα θα τα πω στο Γιωργακη!!!! :)):)):))

Χρυσα δε σου περασαν ακομη οι ανακατοσουρες;;; ελπιζω να μη σε παει σα κι εμενα μεχρι το τελος!!!:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη κουραγιο!! Τουλάχιστον δεν είναι κατι πιο σοβαρο. Πάντως ξέρω αρκετους ανθρώπους που εχουν το στιγμά και δεν παιρνουν κανενα συμπληρωμα ουτε κανουν ειδικη διατροφή!! Τωρα είναι μικρουλης και ο οργανισμός του εχει μεγαλυτερες διατροφικές απαιτήσεις. Δεν θα είναι παντα ετσι!!

Σεσιλια σ’ευχαριστω, εγω ειχα βαλει και νερο. Θα δοκιμάσω να το κανω όπως εσυ μπας και πετυχει!!!

Σωσω τα βαζεις στην καταψυξη τα φαγητα της; Το πρασο είναι πλουσιο σε ασβέστιο και μιας και δεν πινουμε γαλα προσπαθώ να το βαζω σε οσα φαγητα μπορω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια και απο μενα...με καλεσαν νυχτα...αυπνη..δε πειραζει..θα κοιμηθω το πρωι..7 σχολαω...

ναι ρε τονια..και αλλα τοσα να μου πεις να σε κανω ,θα στα κανω...

στη κουζινα να εινμαι και τιποτε αλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωπα σωσωκα ...φαγαμε...φαγαμε...τελεια....!!!!

εμεις σημερα ΦΑΓΑΜΕ!!!!

ναι παιδια φαγαμε..τελεια..

εφαγε ενα ολοκληρο γιαουρτι με μουσλι για πρωινο..τυο τσακησε..

μετα εφαγε μια μπανανα..και πηγε κουνιες με τον παπου..με το που γυρησε- πτωμα- χλαπακιασε μια κανονικοτατη μεριδα κρεα ςκοκκινιστο με πατατες..καλε το εφαγε παιδι ακαι με ορεξη..ανοιγε το στομα του οπως παλια...

γιουπιιιιι..μετα στο καπακι ηπιες και ενα πορτοκαλι στιμμενο..

αυτο στις 2 το μεσιμερη...

τεκτοτε βεβεια τζιφος..τιποτα δεν θελει να φαει...αλλα ειναι και αυτο μια προοδος!!!

Τονια μου στον Τζεφουλη ειναι 9 μηνε ςτα ιδια..δενπειραζει..υγεια..θα γεννησω που θα παει...

Μαρακι μακαρη..αντε να δουμε τι θα φαει και η δικη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα παλι σημερα εφαγε κοπανιστο αερα!!!!!! :( Η περκα του βρωμουσε του μιστερ αυτη τη φορα! :evil:

Εγω παλι εχω φαει τον αμπακο! Μαρη Σωσω τι μου το φερες αυτο το προφιτερολ και κοντεβω να ξερασω τοσο που εφαγα;;;;; Με εχεις καταστρεψει λεμεεεε!!!!!! :lol::lol::lol:

Χρυσα ολα αυτα τα εφαγε μεχρι το μεσημερι;;;;;; :shock::shock: Φτου φτου μη το ματιασω!!! εμενα ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα!!!! :?

Βλεπω κι εσυ καλοπερνας με τις εγκυμοσυνες ε;;;; :? Εγω παντως,καλα να ειναι τα παιδακια μου, αυτο το μαρτυριο δε το ξαναπερναω,θα το κλεισω το μαγαζι!!!! [-x[-x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μουρλια με το στιγμα του Ιασωνα αρχισε να μου περναει σιγα-σιγα... ευτυχως και γι αυτον και για μενα και για ολους δηλαδη, γιατι οποτε ειμαι ετσι, ικανη ειμαι να τρελανω πολυ κοσμο...

Τι θα γινει με τα παλιο-φρουτα, ομως δεν ξερω... 1 ωρα και 10 λεπτα σημερα για να φαει λιγοτερο απο 1 αχλαδι. Ξεκινησαμε το ταισμα μπροστα στην τηλεοραση αλλα μεταφερθηκαμε επειγοντως στην κουζινα μετα τη 1000στη φορα που ειπα μασα Ιασωνα γιατι θα κλεισει η τηλεοραση! Κι αυτο που εφαγε ηταν συγχρονως με μπουκιες απο αυτα τα κουλουρια που ειχα φτιαξει και με χυμο πορτοκαλι-ματαρινι, με τον οποιο τον επνιγα μπας και καταπινει καποτε. Οικονομισα κι ενα πονοκεφαλο...

Και με το βραδυνο γαλα παλι γκρινια ειχαμε... το ηπιε αλλα μονο εφοσον του εταξα οτι μολις τελειωσει το μισο ποτηρι θα του δωσω κουλουρι. Αρχισε που ει? που ει? και εστριβε ολο το κορμι προς τα πισω που ηταν το ταπερ που τα βαζω. Μολις το εφερα να το βλεπει διπλα του ολα καλα... μονορουφι το πηγε!

Τωρα επιτελους ξεραθηκε στον υπνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο το σαιτ συνταγες της παρεας βρισκω πολλα πραγματα κι εγω... ακομα και αυτα τα κουλουρακια με το κουακερ απο εκει τα πηρα αλλα δε λεω να βαλω μυαλο και να μην πειραζω τις συνταγες. Ενω οι απραλαγες στα φαγητα παντα μου βγαινουν καλες, στα γλυκα συνηθως τα κανω χαλια... στα ρημαδια τα κουλουρια ηθελα σωνει και καλα να βαλω τη διπλασια ποσοτητα φρουτου, να βαλω και μπανανα δηλαδη. Μετα τη δευτερη φουρνια που πεταξα το πηρα αποφαση και εφτιαξα τη συνταγη σχεδον οπως ηταν.

Ορο εχω κρατησει και εκτος ψυγειου για 2 μηνες και τιποτα δεν επαθε. Αλλα τωρα με τα υπερτονα, δεν εχω ρωτησει αν υπαρχει μεγαλο μπουκαλι, αντι να ξηλωνομαι με τις αμπουλες, γι αυτο ειπα κιολας να παρω το nasalin να φτιαχνω εγω το μειγμα... αν και ευτυχως εχουμε πολλες-πολλες μερες ψωρις ιχνος μυξας. Απο 21/2 ομως που θα επιστρεψει στον παιδικο, θα ειμαι οργανωμενη κι ετοιμη για τον πολεμο της μυξας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσω ευχαριστω βρε κοριτσι!Πηρα τη μεγαλη νουτελα κ αυριο....Μιαμ!!!!! :lol:

Χρυσα μπραβοοοοο!!!Αχ χαιρομαι πολυ!

Να συνεχισει ετσι!

Τονια μου συμπασχω!Κ μενα σημερα το ιδιο μενου με τον δικο σου!

Οχι το ψαρι...Τον αερα!!!! :lol::lol:

Και κατι κορν φλεικς...κ λιγο κουλουρακι...

Α κ λιγο τραχανα αλλα δε μετραει! :P

Αγγελικη να πω...μπραβο???Πως αντεχεις?1 ωρα για 1 αχλαδι?Κ με 1002 κολπακια?

Αχ!!!!Τουλαχιστον στο τελος νιωθεις..."δικαιωμενη" ή παραμενεις και πονοκεφαλιασμενη κ

σκασμενη?

Για τα ψαρακια που ελεγες...Υποθετω πως αλλαζει η γευση αναλογα με το μεγεθος του

ψαριου...Οσο πιο μεγαλο τοσο πιο ουδετερη γευση... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τονια...δε σου ξανα κανω τιποτα...ανα χσθεις...

μπραβο σες...

εμεις καλα..τσακισαμε 1 πιατο ντομαα,πρασο απο τονια,σελινο και κοτοπουλο..και μετα μισο ποτηρι χυμο και βραδ εννοειτι τιποτα γιατι ειχε σκασει...

το πρωι 1 φρουτο και αυγο..1 χαρα λεμε..

γιατι δε μετραει ο τρΑΧΑΝΑς;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο στη Μαρθουλα!!!

Ε δεν μετραει γτ τον εχω "ευκολακι"...5-6 κουταλιες τις τρωει σχεδον παντα...

Αλλα να φαει κ κατι πιο..."σοβαρο" βρε παιδι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε Αναστασι να ανοιξουν σπιτι τα καμαρια μας μαζι...Ετσι οικονομικοι που ειναι και οι δυο τους μια χαρα θα τους ερθει με τετοια κριση!!! :lol::lol::lol:

Το Μαρθουλινι εδωσε ρεστα σημερις! :-bd Μαρη Σωσω μη με παιρνεις κι απολυτως της μετρητις και με αφησεις στη πεινα!!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη να πω...μπραβο???Πως αντεχεις?1 ωρα για 1 αχλαδι?Κ με 1002 κολπακια?

Αχ!!!!Τουλαχιστον στο τελος νιωθεις..."δικαιωμενη" ή παραμενεις και πονοκεφαλιασμενη κ

σκασμενη?

Για τα ψαρακια που ελεγες...Υποθετω πως αλλαζει η γευση αναλογα με το μεγεθος του

ψαριου...Οσο πιο μεγαλο τοσο πιο ουδετερη γευση... :?

Ο πονοκεφαλος μενει αλλα νιωθω δικαιωμενη ταυτοχρονα... Κατι σαν "εγω εχω τον πονο στο κεφαλι αλλα κι εσυ το αχλαδι στο στομαχι ατιμο καθαρματακι"

Μαλλον ετσι θα ειναι με τα ψαρια... αφου υποτιθεται οτι τα πιο μικρα ειναι και πιο νοστιμα. Ειναι και πεδεμα παντως τα μικρα... καθαριζεις μιση ωρα τα κοκκαλα για να μεινει ελαχιστο ψαρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου ανοιξατε την ορεξη (την κλειστη :lol::lol::lol: ) για γλυκο, με τις νουτελες και τις συνταγες... Παω να δω τι υπαρχει στο σπιτι να φτιαξω τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ αναστ..ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ..ΜΗ ΔΩΣΕΙς ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΡΟΝΤΟΠΙΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙς για ινσουλινη...πλακα κανω..

τονια θα το σκεφτω...

αγγελικη γιαιτ παιδικο;;

εσυ τι κανεις;;

οι δικοι σου;;

ολα να τα μαθω η ρουφιανα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...