Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόνος στο στηθος. Μηπως επαθα μαστιτιδα???


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες σας.

Περναω κατευθειαν στο προβλημα μου. Απο χθες στο βραδυ μεσα στη νυχτα εχω πονο στο δεξι μου στηθος.

Συγκεκριμενα εξωτερικα προς τη μερια της μασχαλης προς τα κατω ομως. Δεν νοιωθω το στηθος ολο πετρωμενο, μονο εκεινο το σημειο που σας ειπα, σαν να ειναι μια μαζα οσο ενα βερυκοκο και με ενοχλει το "βαρος" του, οταν π.χ. βγαζω το σουτιεν. Στην θηλη δεν νοιωθω κανενα πονο, απο το πρωι βαζω θερμομετρο και δεν εχω πυρετο και δεν βλεπω καμια κοκκινιλα.

Βαζω το μωρο στο στηθος συχνα να ρουφαει, αλλα εχω την εντυπωση οτι ή απο εκει δεν εχω γαλα ή δεν εχει καλη ροη, γιατι ο μικρος τσατιζεται! Επισης εβαλα 2 φορες ζεστη κομπρεσα και μετα θηλασα και πηρα ενα ντεπον το μεσημερι γιατι ενοιωθα καπως, σαν κουρασμενη.

Δεν ξερω τα συμπτωματα της μαστιτιδας. Υπαρχει πιθανοτητα για κατι τετοιο, ετσι ξαφνικα? Θηλαζω αποκλειστικα (ξεκινησα πριν απο 20 μερες κρεμα απογευματινη) και μεχρι τωρα δεν ειχα ξανα τετοια ενοχληση.

Τι αλλο να κανω για να ανακουφιστω? Μηπως πρεπει να παω σε γιατρο και σε ποιον?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποιος φραγμένος πορος ειναι . Συνεχισε να βαζεις κομπρέσες , κανε και ελαφρυ μασαζ αλλα το κυριοτερο ειναι να θηλάζει το μωρο απο αυτο το στηθος και μαλιστα να βρεις μια σταση ωστε το πηγουνακι του να ακουμπαει αυτο το σημειο . Αν δεν περασει σε λιγες μερες το συζητάμε ξανα μηπως και παρεις λεκιθινη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποιος φραγμένος πορος ειναι . Συνεχισε να βαζεις κομπρέσες , κανε και ελαφρυ μασαζ αλλα το κυριοτερο ειναι να θηλάζει το μωρο απο αυτο το στηθος και μαλιστα να βρεις μια σταση ωστε το πηγουνακι του να ακουμπαει αυτο το σημειο . Αν δεν περασει σε λιγες μερες το συζητάμε ξανα μηπως και παρεις λεκιθινη .

Σ' ευχαριστω Lala μου για τον κοπο σου.

Κομπρεσες καθε ποσο?

Ζεστες ή κρυες ειναι καλυτερα?

Μασαζ πως?

Αν το αφησω και δεν παω σε γιατρο υπαρχει περιπτωση να το κανω χειροτερα?

Πες μου αν δεν σου κανει κοπο πως θα καταλαβω οτι ειναι μαστιτιδα.

Ξεκινησε οπως ειπα μεσα στη νυχτα και δεν χειροτερεψε. Ποτε να περιμενω επιδεινωση...???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πάθαινα και γω πολύ συχνά.

Θα κάνεις ζεστό ντουζ και έπειτα κομπρέσες με ζεστή πετσέτα (προσοχή όχι κρύα). Μασάζ θα ξεκινάς με κυκλικές κινήσεις από την περιοχή της μασχάλης μέχρι τη θηλή. Να μην το πιέζεις πολύ δυνατά το στήθος για να μην κοκκινήσει. Θα σε ανακουφίζουν πολύ οι κομπρεσούλες γιατί βοηθούν το γάλα να φύγει από κείνο το σημείο.

Ο γιατρός τί να σου κάνει;;;

Μόνη σου θα το αντιμετωπίσεις σε πρωτη φάση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πάθαινα και γω πολύ συχνά.

Θα κάνεις ζεστό ντουζ και έπειτα κομπρέσες με ζεστή πετσέτα (προσοχή όχι κρύα). Μασάζ θα ξεκινάς με κυκλικές κινήσεις από την περιοχή της μασχάλης μέχρι τη θηλή. Να μην το πιέζεις πολύ δυνατά το στήθος για να μην κοκκινήσει. Θα σε ανακουφίζουν πολύ οι κομπρεσούλες γιατί βοηθούν το γάλα να φύγει από κείνο το σημείο.

Ο γιατρός τί να σου κάνει;;;

Μόνη σου θα το αντιμετωπίσεις σε πρωτη φάση.

Με το καλο να γεννησεις γλυκουλα μου. Βλεπω εφτασαν οι μερες!!!

Ξερεις να μου απαντησεις σε καμια απο τις ερωτησεις που εκανα πριν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο έπαθα μόλις κατέβασα γάλα - ήμουν ακόμα στο νοσοκομείο. Μου έκαναν δυνατό μασάζ για να σπάσουν τα πετρώματα, έκανα και μόνη μου πριν απο κάθε θηλασμό και έκανα και θήλαστρο για να φύγει το επιπλέον γάλα. Στο σπίτι έβαζα ζεστές κομπρέσες, μασάζ με αμυγδάλελαιο ή baby oil και αμέσως μετα θηλασμό και έφυγαν μέσα σε λίγες μέρες τα πετρώματα. Μήπως πρέπει να μειώσεις σιγά σιγά τον θηλασμό για να μπορέσει και ο οργανισμός σου να μειώσει την παραγωγή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι-οχι...Διαφωνω με την Ευγενια...

Μην μειωσεις θηλασμους κ μην κανεις δυνατο μασαζ.Προσοχη!

Θα κανεις οπως σου ειπαν τα κοριτσια ζεστα ντουζακια ή κομπρεσες πριν απο καθε θηλασμο απο το

στηθος που σε ποναει.Εγω θα εκανα κ κρυες κομπρεσες μετα το θηλασμο αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

Ισως αυτο να ειναι λαθος για την δικη σου περιπτωση!Απλα με την κρυα κομπρεσα δεν θα παραγεις

ξανα κ ξανα γαλά οποτε ισως ελευθερωθει ο πορος...

Μασαζ οπως σου ειπε η Λοβυ.Απαλα κ απο πανω προς τη θηλη.

Οταν θηλαζει το μωρο επισης να κανεις απαλα μασαζ στο σημειο.

Η μαστιτιδα συνοδευεται απο πονο,κοκκινο στηθος,φλογωση κ πυρετο.Θα το καταλαβεις!

Αλλα νομιζω πως δεν εχεις τετοιο φοβο...

Κ εγω την φοβομουν πολυ!Συνεχεια ανησυχουσα λογω υπερπαραγωγης αλλα δεν επαθα ποτε!

Γιατι να περιμενεις επιδεινωση?Μηπως εννοεις καλυτερευση?

Σε λιγες μερες θα δεις διαφορα αν ειναι αυτο που σου ειπαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης να μη φορας στενο σουτιεν. Να μην πιεζεται η περιοχη που σε ποναει.

Το ιδιο ακριβως ειχα προχτες. Θηλαζα συνεχεια, έπινα πολλά υγρά, μείωσα τα λιπαρά και όταν θήλαζα έκανα απαλό μασάζ στην περιοχή που με πονούσε με κατεύθυνση πάντα τη θηλή. Είμαι καλύτερα αλλά η ροή μειώθηκε και δεν την καλύπτει πλήρως αυτό το στήθος. Ήπια το απόγευμα την ειδική μου μη αλκοολούχα μπύρα και άρχισε να ρέει και πάλι! Μπορεί να έτυχε, αλλά επανήλθαμε στα φυσιολογικά μας!

Στη μαστίτιδα υπάρχει κοκκινίλα στο στήθος. Δεν μπορείς να το ακουμπήσεις. Το σώμα σου πονάει, η μασχάλη, δεν μπορείς να κουνησεις το χέρι σου και έχεις πυρετό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα γλυκομανουλες.

Σημερα δοξα τω Θεο ειμαι καλυτερα. Εκανα οσα μου ειπατε, κομπρεσες και μασαζακι, το βραδυ οσες φορες ξυπνησε τον εβαλα απο το πονεμενο στηθος και νομιζω οτι εκεινο το κομματι αρχισε να διαλυεται.

Να στε ολες καλα και να χαιρεστε τα μωρακια σας.

Καλες γιορτες σε ολο τον κοσμο με υγεια. :P:P:P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τα κάνεις στον ατμό δηλαδή;; Και το κρέας σε κομμάτια το δίνεις;; Επίσης απόγευμα το δίνετε εσείς κορίτσια;; Εμάς μας είπε κρέμα της hipp ή κατσικίσιο γιαούρτι..
    • Είδες μωρέ πώς μεγαλώνουν..🤗εμας έχει κόψει το παμπερς τελείως και μου φαίνεται τόσο παράξενο σαν απότομα να μεγάλωσε το μικρό μου..χθες το βράδυ ξύπνησε ζήτησε τουαλέτα και ξαναξοιμηθηκε με τον άντρα μου σοκ πάθαμε χαχα🤪
    • Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα.. Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττωμάτων του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου.. Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷 Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;
    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...