Μετάβαση σε περιεχόμενο

(Προσπαθώ να μην) καταρρέω Νο 2


Recommended Posts

Δυστηχως ο μικρος εξακολουθει να εχει πθρετο τωρα ανεβαζει στο τετραωρο περιπου. Σημερα παρατηρησα πως τα ποδαρακια του ηταν καπως περιεργα και η απιδιατρος ειπε πως αυτο σημαινει πως ο μικρος εχει αρπαξει καποιο μικροβιο. Ελπιζω απο αυριο να ειμαστε απυρετοι. Εμεις ευτηχως κακακια εχουμε καλα μονο κανενα εμμετο κανει και δεν πολυτρωει ουτε αυτος. Ο μεγαλος δεν ξαναειπε τιππτα για τον λαιμο του. Σημερα μαλωσα τους μεγαλους κανα δυο φορες και κατεφυγα στο να τους στερησω παιχνηδια. Ο ενας πλανταξε στο κλαμα ο αλλος ακλονητος σαν να μην τρεχει τιποτα. Προσπαθησα να εξηγησω στον ενα τι ειχε γινει τωρα καταλαβε δεν καταλαβε ο θεος βοηθος. Παντως προς το παρον επικρατει υσηχια. Οπως παντα ειναι η ωρα που καναω τον τζουνιορ μετα μουσικης για να κοιμηθει- Ωστοσο αυτος μου λει πηλια πξλια και σηκωνει συνεχεια το κεφαλι- Αν βεβαια τον βγαλω απο το ρηλαξ αυτος κλαιει καιπαει παλι να μπει μεσα. Εχει μαθει το δρομο μονος του πλεον. Αυτα προς το παρον ευχομαι σε ολες ενα υσηχο βραδυ το δικο μου θα ειναι παλι μακρυ ως το πρωι με μικρα διαλειμματα υπνου οχι ξυπνιου.

Τα λεμε αργοτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 904
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειπα να μπω να δω τι κανετε...

η αγγελικη κοιμηθηκε 10 κ κατι..χωρις διαμαρτυρια,χωρις μουρμουρητο...

τι να πω....φοβαμαι να χαρω!!!!!!!!

ευακι μου καλη τυχη με τους τραπεζιτες...εμας ηταν τα πιο δυσκολα δοντια μεχρι τωρα που περιμενουμε ακομα τους κυνοδοντες.....πολυ ξενυχτι κ κλαμα!!!!μακαρι για σας να ειναι ευκολα!!!

λες να γινει το καλυτερο παιδι η κορη μου????

τονια μου λογικο να μην πολυτρωει....περαστικα κ υπομονη...

ελπιζω να εχετε ενα ηρεμο βραδυ με ολα τα παιδακια σου!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ ΜΥΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ ΑΝΑΣΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Ο ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΡΙΣΗ ΑΣΘΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΒΗΧΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ. ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΑ ΜΑΝΤΖΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΗΜΕΝΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΔΡΑΣΕΙ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΨΕ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΥΣΤΑ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΗΘΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΚΟΥΝΤΟΥΦΛΩ. ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΑΑΛΗ ΤΥΧΗ. ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΙ ΤΩΡΑ ΕΝΝΟΩ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΒΗΧΕΙ ΣΑΝ ΓΑΙΔΟΥΡΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑ. ΧΑ, ΧΑ Παλι εγω μπηκα πρωτη. Καλημερα κοριτσαρες ευχομαι να ειχατε ενα καλο βραδυ γιατ το δικο μας ηταν απελπιστικο. Το μωρο ειχε και πυρετο και εκανε και εμμετο και τον εκανα μπανιο μες τη μαυρη νυχτα. Ευτηχως τωρα το πρωι ειναι οκ. Ο Χρυσοβαλαντης εξακολουθει να βηχει παρολα τα ματζουνια οποτε βλεπω να πηγαινουμε για μασκα στο νοσοκομειο.ΧΙ, ΧΙ. ΧΙ Παιρναμε ωραιαοτατα σαββατοκυριακα στα νοσοκομεια εμεις. Ευτηχως ο αλλος προςς το παρον ειναι μια χαρα. Αυτα για την ωρα μια ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ

[smilie=wav.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο εμενα

εμεις ειχαμε σχετικα ηρεμο βραδυ ..Τελειως νηστικη κ σημερα βεβαια η μικρη αλλα τουλαχιστον φαινεται καπως ηρεμη ..θα δειξει ..Της εδωσα εννοειται χτες βραδυ ντεπον γιατι μας εκανε κ δεκατα κ την τσεκαρα ολο το βραδυ ..Εκανε ενα δυο ξυπνηματακια ομως για το ενα τουλαχιστον ηταν δικαιολογημενη μιας κ ηταν κατουρημενη ισαμε την πλατη .. :mrgreen: Κ παλι τα κακα νερουλα ..

Τονιαντονι ελπιζω να το γλιτωσετε το νοσοκομειο αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση τι να κανεις καλο μου ?

σας φιλω παω να ετοιμασω πρωινα κ τα λεμε αργοτερις!

Καλε τι υπεροχη μερα εχει σημερα !! Μια λιακαδα υπεροχη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουρτσούδια...

το Μαρουλάκι έχει τρελαθεί τελείως σήμερα, δεν ξέρω τί την έχει πιάσει...δεν τις προλαβαίνω τις σκανταλιές της πιά...είναι μόλις 10 το πρωί κι εγώ έχω ξετιναχτεί ήδη!!!!! Με το ζόρι να πιεί 100μλ γάλα και στο καπάκι να φωνάζει μαμ...βούτηξε τις φέτες μερέντα του πατέρα της, πασαλείφτηκε, έκανε χάλια τα ριχτάρια του καναπέ...ουφφφφφφφφφφφ πάλι πλυντήρια θα βάζω!!!! Τα νεύρα μου! Σήμερα θα την αφήσω στην μαμά μου να την πάει αύριο στην εκκλησία να τη κοινωνήσει, ελπίζω να κάτσει γιατί όσο μεγαλώνει τόσο δυσκολότερα κάθεται μακριά μου. Κι εγώ θα κάτσω να ξεκουραστώ λίγο σήμερα...εννοώ χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, εκτός από ένα πλυντήριο που πρέπει να απλώσω...και ο καιρός το πάει για βροχή ρε γμτ!

Ευάκο τα δέκατα που έκανε η μπουλουκίτσα και τα νερουλά κακάκια είναι σίγουρα από τα δοντάκια ή μήπως την τριγυρίζει καμιά ιωσούλα?

Τονιαντονι πώς ξημερώσατε κοπέλα μου? Πώς είναι τα παιδιά? Είδες τελικά ο κακομοίρης δεν έλεγε ψέματα που παραπονιόταν ότι τον πονούσε ο λαιμός του...

Πάω να συμμαζέψω τα συμπράγκαλα της Μαρίας που θα πάρουμε μαζί μας στην γιαγιά...θα ξαναμπώ αργότερα!

Φιλάκια!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επανηλθα !

λοιποοοον ..η μερα ειναι τελεια αλλα εχω νευρα με τον καλο μου γιατι επρεπε λεει να παει την μανα του σε κατι δουλειες ..Που σημαινει οτι εγω θα πρεπει να παω τα πιτσιρικια βολτα μονη μου για να μην χασουν τοσο ομορφη μερα ..Αμαν κ αυτη η πεθερα ..ξερει πως να χαλαει σαββατοκυριακα ..σπεσιαλιστας απο τους λιγους .. :evil:

Βρε Νασια , αυτο που λες οτι παιρνεις το Μαρουλι στο κρεβατι σου μηπως να το κοψεις σιγα σιγα? Γιατι τωρα ενταξει αλλα οταν φουσκωσεις τι γινεται ? Κ οταν ερθει με το καλο το μωρο εχεις σκεφτει οτι αυτη η..συγκατοικηση θα σε βγαλει νοκ αουτ..Γιατι αν το δοκιμασεις τοτε ισως το Μαρουλι το παρει στραβα ..οτι ηρθε το μωρο κ την βαζουν σε δευτερη μοιρα ..Ολα αυτα με ολο το θαρρος ετσι ? Την γνωμη μου λεω ..Αντε να πας την μικρη στην μαμα σου να ξεκουραστεις κ συ λιγουλακι ..Εγω ρε γμτ δεν το εχω κανει ποτε αυτο ..Τρομαζω κ μονο στη σκεψη να περασουν καπου αλλου το βραδυ ..Μηπως ειμαι λιγο υπερβολικη ?..Βεβαια δεν εχω κ μια τετοια λυση διαθεσιμη αλλα προσπαθω να φανταστω πως θα ηταν ..Οι γονεις μου μεγαλοι ανθρωποι αμφιβαλλω αν θα μπορουσαν να το κανουν αυτο ..Για τα πεθερικα δεν το σκεφτομαι καν ..Τελοσπαντων ..

Πηγα την μικρη χτες το βραδυ μεχρι τον παιδιατρο ισα για να τσεκαρει λαιμο- αυτακια κ ευτυχως ειναι πεντακαθαρα ..Αλλα κ αυτος μου ειπε οτι η κατω γναθος ειναι πολυ πρησμενη γι'αυτο δυσκολευεται το δολιο ..Υπομονη μου ειπε κ παυσιπονο αν χρειαστει ..Αντε να μας βγουν κ οι τραπεζιτες να τσακισουμε τα μπριτζολακια :lol::lol:

Τονια αντονι περαστικα σας κ παλι ..Τελικα κ ενας απο τα διδυμα εχει θεμα με τον λαιμο ? Αρα ο καημενος δικιο ειχε που παραπονιοταν ..ελπιζω να μην κολλησουν κ τα τρια τελικα ..Εμας το καλο σε αυτες τις φασεις κρυωματων ειναι οτι η μεγαλη μου σπανια κολλαει ..Ευτυχως παναγια μου ..Εχω παρατηρησει οτι μονο αν κολλησω εγω θα κολλησει κ αυτη ..Τα δυο μικροτερα ειναι λιγο πιο ευαισθητα ..

Καλυψουλα θα δεις στο τελος με τον υπνο η Αγγελικη θα σε εκπληξει ..Θα λες μα αυτο ειναι το παιδι μου ?! Κ ομως ..αργα η γρηγορα ολα μπαινουν σε μια γραμμη ..

Σας αφηνω τωρα που βλεπουν την μπαρμπι οι ζουζουνες μπας κ καταφερω να πιω λιγο καφεδακι ..

σας φιλω τα λεμε αργοτερα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..κ επανερχομαι για ακομη μια φορα γιατι ξεχασα να ρωτησω κατι κ αν γνωριζετε πεστε μου γιατι κοντευω να σκασω .. :?:?

Η μεγαλη μου τον τελευταιο καιρο εχει αποκτησει καινουργιο χομπι ..τρωει τα νυχια της γμτ ..το εχω τσεκαρει κ με την δασκαλα της στον παιδικο κ προσπαθουμε μαζι να το λυσουμε κ να το αντιμετωπισουμε ..Ενω για ενα δυο μερες δεν ειχαμε παρατηρησει τιποτα ουτε στον παιδικο αλλα ουτε κ στο σπιτι , σημερα το πρωι που πηγε τουαλετα (γιατι πλεον πανε μονες τους κ απλα οταν χρειαζονται σκουπισμα με φωναζουν ) οταν μπηκα μεσα την ειδα να εχει βγαλει την καλτσα κ να τρωει το νυχι απο το δαχτυλο του ποδιου !!!! :shock::shock::shock::shock:

περιττο να πω οτι τρελαθηκα ...Πειτε ρε παιδια καμια ιδεα για το τι να κανω ..Να ρωτησω τον παιδιατρο η ειναι αυτο που λενε του ματς ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευάκο μου εννοείται πως θέλω να λέμε τη γνώμη μας η μία στην άλλη αλλιώς τί νόημα έχει να λέω τα ντέρτια μου??????? Αυτό με την συγκατοίκησή μας με το παιδί στο κρεβάτι είναι πολύ πονεμένη ιστορία...να 'ξερες πόσο έχουμε προσπαθήσει με τον άντρα μου να της το κόψουμε αυτό το χούι!!!!! Δεν καταλαβαίνει τίποτα, είναι ικανή να ουρλιάζει όλο το βράδυ προκειμένου να την πάρουμε μαζί μας και δεν αντέχει η καρδιά μου να την ακούω να σπαράζει...Ειδικά τώρα που εμένα με έχουν πιάσει απίστευτες υπνηλίες και πέφτω σχεδόν σε κώμα το βράδυ, ο άντρας μου δεν αντέχει να σηκώνεται 200 φορές όταν ξυπνάει για να την ξανακοιμήσει οπότε διαλέγει την εύκολη λύση. Έλπιζα ότι μεγαλώνοντας θα το έκοβε σιγά σιγά αλλά της έγινε συνήθεια...ίσως με τον ερχομό του μωρού αν το βλέπει να κοιμάται εκείνο στο δωμάτιο μπορεί να αλλάξει κι εκείνη...

Για την κορούλα σου που τρώει τα νύχια της ειλικρινά δεν ξέρω τί να σου πώ για να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο θέμα ούτε κάποια φίλη μου με τα παιδιά της αλλά ξέρω ότι είναι μια συνήθεια που δύσκολα κόβεται. Αν την έπιανες στο φιλότιμο ότι είναι κοριτσάκι που πρέπει να είναι περιποιημένη και τα φαγωμένα νύχια δείχνουν άσχημα? Υπάρχουν όζες/μανό (δεν ξέρω πως τα λέτε) που είναι ειδικά για αυτή τη δουλειά κι έχουν πικρή γεύση για να αποτρέπει τα παιδιά να δαγκώνουν τα νύχια τους. Ίσως αν συμβουλευτείς την δασκάλα της που έχει αντιμετωπίσει πολλά μπορεί να έχει να σου πεί κάποια καλή ιδέα για το τί να κάνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΜΑ ΕΒΑ ΕΓΩ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΞΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΜΟΥ ΗΜΙΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΤΗΜΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΕΞΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΦΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ.

Ο ΧΡΟΣΥΒΑΛΑΝΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΥ ΒΗΧΑ. ΦΕΤΟΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΜΑΣΚΑ.

ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΥΡΕΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΙΝΑΞΑΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΝΓΚΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΜΕ 39.

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΤΟ 1ος ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΦΕΤΟΣ. ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΗΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΥ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΔΕΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΩΣ ΤΗΝ ΙΑΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΙΑ ΤΟΣΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΚΡΑ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΙΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ.

ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΟΙΜΟΜΜΟΥΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΑ Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΡΙΦΟΓΥΡΝΑΕΙ ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΟΝΤΑΣ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΑΣΗ ΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗ ΜΑΜΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευα μου το διαβασα το προβληματακι σας (με το φαγωμα των νυχιων) το πρωι και μπηκα σε σκεψεις... Εψαξα σε διαφορα βιβλια και βρηκα και στο internet ενα αρθρακι μιας ψυχολογου που τα περιλαμβανει ολα. Ελπιζω να σε βοηθησει...

Πάλι τρώει τα νύχια του…

Η ονυχοφαγία είναι μια προβληματική συνήθεια που παρατηρείται συχνά στα παιδιά και μπορεί να έχει από ήπιο μέχρι πολύ επίμονο χαρακτήρα. Το να τρώει ένα παιδί τα νύχια του πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ένα σύμπτωμα και όχι ως ένα πρόβλημα αυτό καθ’ αυτό. Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι οι γονείς πρέπει να αναζητήσουν την πραγματική αιτία που ωθεί το παιδί στο να εκτονώνεται με αυτόν τον τρόπο.

Συνήθως η ονυχοφαγία είναι ένδειξη ανασφάλειας, άγχους ή φόβου. Μπορεί να εμφανιστεί ως ακόλουθο κάποιου στρεσογόνου γεγονότος (πχ έναρξη σχολικής ζωής, κάποια απώλεια κ.ά.), ενώ σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να είναι αποτέλεσμα έλλειψης ικανοποίησης, ανίας ή αμηχανίας. Όπως κι αν είναι όμως, η ονυχοφαγία αποτελεί έναν τρόπο κατευνασμού δυσάρεστων ή αρνητικών συναισθημάτων, ενώ ενδέχεται πίσω από αυτή να υποκρύπτεται και χαμηλή αυτοεκτίμηση του παιδιού. Δυστυχώς, δεν υπάρχει μια δοκιμασμένη συνταγή που να μπορεί να εγγυηθεί τη διακοπή αυτής της συνήθειας (όλοι γνωρίζουμε ακόμη και ενηλίκους που επιδίδονται στην ονυχοφαγία. Ωστόσο, υπάρχουν κάποια πράγματα που οι γονείς μπορούν να κάνουν για να βοηθήσουν το παιδί προς αυτήν την κατεύθυνση:

Δε μαλώνουμε το παιδί, αποφεύγουμε να του κάνουμε κήρυγμα και να είμαστε έντονα αποδοκιμαστικοί. Οι συνεχείς παρατηρήσεις το καλύτερο που μπορούν να πετύχουν είναι να συνεχίσει το παιδί να τρώει τα νύχια του όταν εμείς δεν είμαστε παρόντες.

Προσπαθούμε να παρατηρήσουμε τις στιγμές που συνήθως ξεκινάει να τρώει τα νύχια του. Συμβαίνει πχ πριν αρχίσει το διάβασμα; Ή όταν ξεκινάμε να ταΐζουμε το μικρό του αδερφάκι; Έτσι θα μπορέσουμε ίσως να συνδυάσουμε το σύμπτωμα με την αιτία και να έρθουμε πιο κοντά στο να κατανοήσουμε τι είναι αυτό που προβληματίζει το παιδί.

Βρίσκουμε τρόπους να απασχολεί τα χέρια του και να ξεχνιέται όταν καταλαβαίνουμε ότι θέλει να φάει τα νύχια του: του δίνουμε πλαστελίνη, του ζητάμε να μας βοηθήσει ή να συμμετάσχει σε κάτι.

Επενδύουμε στη φιλαρέσκεια του παιδιού: επισημαίνουμε ότι το να τρώει τα νύχια του χαλάει το πολύ όμορφο σχήμα που έχουν τας χέρια του και αυτό θα γίνεται όλο και πιο εμφανές όσο θα μεγαλώνει.

Ενισχύουμε την αυτοεκτίμηση του παιδιού: βρίσκουμε χρόνο για να συζητάμε και να παίζουμε μαζί του ώστε να αισθάνεται την προσοχή μας και να νιώθει έμπρακτα το ενδιαφέρον και την αγάπη μας.

Αν εμείς οι ίδιοι διατηρούμε τη συγκεκριμένη συνήθεια, προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να την κόψουμε, αν μη τι άλλο για να μη δίνουμε το κακό παράδειγμα στο παιδί-αποτελεσματική θα ήταν ίσως μια μορφή αμοιβαίας συμφωνίας μαζί του.

Χρησιμοποιούμε το χιούμορ: όταν το βλέπουμε να τρώει τα νύχια του, κάνουμε μια έξυπνη παρατήρηση που θα το κάνει να γελάσει ή αν αντιμετωπίσει τον εαυτό του με αυτοσαρκασμό.

Χρησιμοποιούμε ειδικά σκευάσματα για παιδιά που συνήθως έχουν δυσάρεστη γεύση και αποτρέπουν από την ονυχοφαγία, αφού προηγουμένως συμβουλευτούμε τον παιδίατρο.

Απευθυνόμαστε σε ειδικό αν η συνήθεια επιμένει σε βαθμό που είναι βλαβερός για την υγεία του παιδιού κι αφού έχουμε εξαντλήσει όλες τις προηγούμενες δυνατότητες.

Ξανθή Τριανταφύλλου, Ψυχολόγος

Πηγή: http://psgg.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω να προσθεσω και μια πρακτικη συμβουλη που ταιριαζει μιας και προκειται για κοριτσακι. Κυκλοφορουν στην αγορα παιδικα (χωρις πολλα τοξικα) μανο για τα νυχια. Βαψε τα νυχια και των 2 μεγαλων σου... Ισως για χαρη της κοριτσιστικης φιλαρεσκειας και για να ειναι τανυχια της ομορφα βαμμενα σαν της αδερφης της, να το κοψει. Αν ομως συνεχισει να τρωει και το παιδικο μανο πανω απο 3-4 φορες μη συνεχιζεις να τα βαφεις γιατι ακομα και τα παιδικα δεν ειναι εντελως αθωα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΜΟΝΑΞΙΕΣ ΕΔΩ. ΠΟΥ ΠΗΓΑΤΕ ΚΑΛΕ????? ΕΓΩ ΚΛΑΣΙΚΑ ΚΟΙΜΗΖΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ. ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ , ΕΚΑΝΕ ΕΜΜΕΤΟ, ΞΑΝΑΕΔΩΣΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ, ΤΟΥΕΒΑΛΑ ΥΠΟΘΕΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΙ ΠΕΡΗΜΕΝΩ. ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΑΠΟΨΕ, ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες και ολους.

Αποψε ειχαμε μια φρικτη νυχτα. Ο μικρος εκνε παλι πυρετο ομως ο παιδιατρος ειπε απο Δευτερα θα ανυσηχησουμε. Τελος παντων αυτο δεν ειναι τιποτα γιατι ατις 2 τα χαραματα ο Χρυσοβαλαντης ξυπνησε με ενα εντονοτατο βηχα σαν να πνηγοταν και δεν μπορουσε να αναπνευσει. Τρομαξα τοσο οσο ποτε στη ζωη μαυ. Ο μικρος ελεγε μαμα δεν μπορω να αναπνευσω και μου κοπηκαν τα ποδια. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. Τον πηγαμε αρον αρον στο νοσοκομειο οπου ευτηχως μας ειπε ο γιατρος πως εκανε λαρυγγιτιδα. Εκανε τισ μασκες του και γυρησαμε σπιτι. Τωρα παιρνει σολντεσανιλ για 2 μερες . Ο λαιμος φαινεται να ειναι κλειστος και βηχει ομως τουλαχιστον δεν ηταν τοσο ανυσηχητικα οσο φοβηθηκα. Γυρησαμε κατα τις 3 και κατα τα αλλα τι να λεμε.

Αυτα για την ωρα ελπιζω να περασουμε μια ωραια μερα

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο εμενα

βρε τονιαντονι τι τραβα κ συ..Λαρυγγιτιδα αυτου του στιλ που περιγραφεις ειχε παθει κ η Αριαδνη κ ομολογω οτι κ γω ειχα κατατρομαξει ..Τοτε ειχαμε παρει κ μεις τις ιδιες σταγονες κ ευτυχως μας περασε συντομα ..Απλα σου εχουν πεσει κ σενα ολα μαζι καλο μου ..

Κ μεις δεν ειχαμε πολυ καλη νυχτα ..Ξυπνησε τρεις φορες με κλαματα , εδωσα ντεπον , αλλαξα πανες γιατι κ τις τρεις φορες ηταν τιγκα :oops: , κ ξανακοιμοταν βαζοντας ολοκληρη την παλαμη της σχεδον στο στομα ..Τα ουλα εξακολουθουν να ειναι τουμπανο ομως δεν βλεπω ακομα κατι στον οριζοντα ..μαλλον θα μας ταλαιπωρησει λιγο το δοντακι μεχρι να βγει ..Ευτυχως δεν μας ξαναεκανε δεκατα οποτε απο αυτη την αποψη ειμαστε ενταξει ..Επισης σημερα το πρωι ηπιε κ ενα μπουκαλι γαλα εκει γυρω στα 150μλ γιατι ειναι σχεδον νηστικη απο χτες ..Κατι ειναι κ αυτο ..Παντως οσο κραταει η επιδραση του ντεπον φαινεται να ηρεμει λιγακι κ μεσα στην μερα αλλα κ την νυχτα ..Αντε να μας περασει κ αυτο ..

Αγγελικη ευχαριστω για το αρθρο ηταν πραγματικα πολυ χρησημες οι συμβουλες του ..Απο τοτε που την ειδα να το κανει αυτο στο ποδι ομολογω οτι δεν ξαναειχαμε περιστατικο ..αντε να δουμε κ απο κει τι θα κανουμε ..Παντως αυτο για το βερνικι νυχιων θα το τσεκαρω κ με τον παιδιατρο μιας κ θα τον επισκεφτουμε αυτη την εβδομαδα ..

Εδω εχει υπεροχη μερα οι μεγαλες μου εχουν φυγει απο νωρις μηπως κ καταφερνα να κανω καμια δουλιτσα αλλα σκοπευω να βγαλω βολτιτσα την Αριαδνη μηπως κ της περασει λιγο η γκρινια ..

σας φιλω , τα λεμε αργοτερα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

σας διαβασα αλλα δεν εχω καθολου κουραγιο να σχολιασω

εκανα γενικη χθες

και ειμαι ψοφια!!!

ο μικρος αναγκαστικα ειναι στην μαμα μου γιατι δεν θα με αφηνε να κανω τιποτα

αυριο θα τον παρω το πρωι

ευτυχως του περασε η κριση και κοιμαται μια χαρα

εχουμε ξεκινησει και το γιογιο...

η φρικη της μαμας :lol::lol:

υπομονηηηηηηηη

τονιατονι καλως ηρθες και να σου ζησουν τα αγγελουδια σου

περαστικα στο αγορακι σου

θα περασει και θα ειναι μια χαρα

φιλακια σε οοοοολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια χαρα κ απο εμενα ..σας διαβαζω κ πινω το καφεδακι μου ..

Αναστασια τι κανετε . σας χασαμε βρε παιδι μου ..Ο μικρος καλα ? Για πες εξελιξεις με την υποθεση γιο γιο ..Σκεφτομαι οτι θα πρεπει να τα ξαναπερασω με την Αριαδνη κ με πιανει ενα κατι τι ..

Οι μεγαλες μου τελικα πηγαν βολτιτσα με τον μπαμπα τους μεχρι την θαλασσα μιας κ ειχε ωραιο καιρο κ γω εβγαλα μια μικρη βολτα μεχρι το παρκο την Αριαδνη για να ξεμπαφιασει κ αυτη λιγο ..Βεβαια τωρα ο καιρος μας τα εχει κανει τελειως μανταρα αλλα τελοσπαντων ..Εριξε κ μια πολυ συντομη ψιχαλα ..πανω που φαινεται οτι το παει για βροχη εκει το κοβει κιολας ..Τι να πω ..Βρε τονιαντονι απο ποιο μερος εισαι εσυ τελικα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. Μαμα εβα μενω δυστηχως Αθηνα αν και πολλες φορες και κυριως οταν αρρωσταινουν τα μικρα λεω ευτηχως.

Εγω τους εβγαλα λιγο εδω εξω στο σπιτι γιατι και ο γιατρος ειπε καλυτερα εξω.

Ευτηχως ο μικρος δεν εχει καθολου πυρετο σημερα οποτε μαλλον γλυτωσαμε αν δεν μας βρει τιποτα αλλο παλι. Ο Χρυσοβαλαντης φυσικα βηχει εχει αυτον τον αλλεργικο βηχα και θα δουμε πως θα εξελιχθει.

Δυστηχως αυριο παω παλι για δουλεια και προμηνιεται δυσκολη εβδομαδα. Απο χθες σκεφτομαι την αυριανη μερα και γενικα ολη την βδομαδα.Απο το πρωι που θα σηκωθω μεχρι το βραδυ θα ειμαι συνεχεια στο τρεξιμο και στο αγχος να τα προλάβω ολα. Αληθεια υπαρχουν οι σουπερ μαμαδες που ειναι σε ολα τελειες και τα προλαβαινουν ολα?????

Εμενα τετοιες μερες με πιανει καταθλιψη και σκεφτομαι ποσο μιση ειμαι σε ολες τις δραστηριοτητες της ζωης μου. Οσες δεν δουλευεται μην το ευχεσται αν δεν υπαρχει πραγματικα οικονομικος λογος. Δεν αξιζει να χανεις την καθημερινοτητα της οικογενειας σου για το τιποτα. Ιδανικο θα ηταν για εμας τις μικρομαμαδες να υπηρχε ελαστικο ωραριο,να δουλευαμε μονο λιγες ωρες. Εγω οταν κανω κανονικα το μειωμενο ειμαι μια χαρα και νωρις το μεσημερι σπιτι να μαζεψω τα θηριακια. Διαφορετικα τρεχω ολη μερα.

Αυτα το μωρο κοιμηθηκε παω να τακτοποιησω και τους αλλους μηπως προλαβω να κανω και κατι για εμενα.

Θα τα ξαναπουμε μεταμεσονυχτια για τις υπολοιπες καλυνηχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο εμενα ..

αλλη μια μερα τελειωσε κ γω παλι σερνομαι ..καποια στιγμη ειχε μουδιασει τοοοοσο το αριστερο μου χερι ενω κρατουσα την μικρη κ με δυσκολια την κατεβασα να μην μου πεσει ..

Τονιαντονι εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο που λες περι της ..εργασιας ..Ομως στους δυσκολους καιρους που ζουμε οχι μονο πρεπει να δουλευουμε , ειναι απαραιτητο γιατι μ'ενα μισθο δυστηχως ειναι πολυ δυσκολο να κρατηθει μια οικογενεια ..Στο λεω εκ πειρας γιατι ψαχνω ψαχνω κ παλι ψαχνω για δουλεια αλλα τιποτα στον οριζοντα ..κ οπως καταλαβαινεις τα εξοδα τρεχουν κ μεις τρεχουμε να τα προλαβουμε ..

Μακαρι να εβρισκα κατι εστω σε παρτ ταιμ , θα με βολευε πολυ κ με τα παιδια αλλα που τετοια τυχη ..Συνεχιζω λοιπον να ψαχνω κ εχει ο θεος για ολους ..

Εμεις βολτιτσα τελικα δεν καναμε το απογευμα ..Μειναμε μεσα κ καναμε χειροτεχνιες με τις τσουπρες ..Φτιαχναμε καπελακια απο χαρτονι πολυχρωμα κ ειχαμε πολυ γελιο ..Χαχανιζε κ το μικρο που κ που κ ξεχνουσε τον πονο του..Σε λιγο θα παω να την ταισω μιας κ οταν πηγαν για υπνο ηπιε ελαχιστο γαλα παλι ..Τουλαχιστον τσιμπησε λιγο φαγητο μεσα στην ημερα ..Ευτυχως τα νερουλα κακα :oops: φαινεται να σταματουν για την ωρα ομως δοντακι πουθενα ..Μονο το εντονο πρηξιμο στα ουλα παραμενει ..

Τελοσπαντων ..θα σας αφησω ..παω να την ταισω κ να την πεσω για υπνο γιατι κουτουλαω ..

ευχομαι καλη κ ηρεμη νυχτα σε ολες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δικιο ομως στο τελος αν τα υπολογισεις εγω τουλαχιστον δινω το μισθο μου στη γυναικα που τα προσεχει και σε εξοδα κινησης οπως τα λεω δηλαδγ βενζινες πηγαινε ελα πρακιγκ, καφεδες στη δουλεια. Τελικα αυτο που μενει αν μενει τιποτα στο τελος δεν αξιζει τον κοπο καποτε ναι ηταν καλυτερα ελεγες πως τουλαχιστον δουλευες για το ενσυμο, για το μελλον , τωρα δεν αξιζει. Ελπιζω η μικρη σου να εχει μια ηρεμη βραδυα. Ταλαιπωρουνται πολυ με τα δοντακια τους τα καημενα οσο μεγαλωνουν.

Αυτα Καληνυχτα πλεον και απο μενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

ειδες τονια που περασε η μπορα???

μια χαρα θα ειναι τα παιδακια σου

ευακι εχουμε ξεκινησει γιογιο αλλα αποτελεσματα δεν εχω δει ακομη

μηπως τα κραταει για να τα κανει στην πανα??

ευτυχως δεν αντιδρα του αρεσει αρα καποια στιγμη θα γινει κατι!!!

ελα ρε συ μην αγχωνεσαι για την μικρη εισαι παλια εσυ!!!!

εχεις προυπηρεσια :lol::lol:

καντε υπομονη με τα δοντια...οταν τελειωσουν αυτα θα ξεκινησουν αλλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μας ..

κ λεω ετσι γιατι σας γραφω παρεα με την μπουλουκα :lol::lol:

ειχαμε ηρεμη νυχτα τελικα ..της εδωσα ντεπονακι ηπιε κ λιγο γαλα αλλα κατα τα αλλα τιποτα απο φαγητο ..Δεν ανησυχω μεσα στο προγραμμα κ αυτο ..αφου δεν θελει δεν την πιεζω οταν νιωσει ετοιμη θα το ζητησει το ..μαμ

Αναστασια το θεμα εκπαιδευση τουαλεττας θελει πολυ υπομονη κ επιμονη ..Παντα με ομορφο τροπο γιατι καθε παιδι εχει το ρυθμο του ..Οποτε κ ο μικρος σιγα σιγα θα εξοικειωθει με την ολη διαδικασια κ θα την ακολουθησει. Το σημαντικο ειναι οτι δεν ειναι αρνητικος , υπαρχουν παρα πολλα παιδια που ουτε να το ακουσουν δεν θελουν ..Αρα σε καλο δρομο σας βρισκω ..Με το θεμα του υπνου που ελεγες οτι θα ξανακανες εκπαιδευση τι κανατε τελικα ? Εστρωσε παλι απο μονος του η δοκιμασατε απ'την αρχη ?

Τονιαντονι υποθετω οτι εισαι στην δουλεια , επιστροφη απο αδεια ειναι δυσκολο ..ειναι κ τσαγκαροδευτερα ..

Εγω περιμενω απαντησεις απο καποιες αιτησεις που εκανα ..Αναστασια ξεχασα να σε ρωτησω τι εκανες τελικα με το θεμα δουλεια , βρηκες κατι ?

Καλυψουλα εσυ με την δουλεια τι εκανες ?

Καλημερα σε ολες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

αποφασισα να εμφανιστω και εγω στην παρεα σας γιατι το παιδι μου δεν αποφασιζει να σοβαρευτει σχετικα με τον υπνο του!!!

εχω ενα αγορακι στον 18ο μηνα και ενω δεν εχω κανενα αλλο ζητημα , δεν μπορει να κοιμηθει σερι κανενα βραδυ (σηκωνεται και τρωει κανονικα )και το πρωι ειναι στο πόδι απο τις 6.30 :lol::lol: γελαω για να μην κλαψω..

παλιοτερα σηκωνοταν στις 7 τωρα ή 6 ή 6.30...σιγουρα δεν πειναει γιατι πινει απειρο γαλα, δεν κρυωνει , δεν κατουριεται τιποτα τιποτα τιποτα...εχω δοκιμασει τα παντα!!!!

και σκεφτειτε οτι το παω σερι μεχρι τις 10 που κοιμαται γιατι δουλευω 1-8.. :cry::cry:

να χαιρεστε ολες τα παιδακι σας και πστευω οτι πλεον θα τα λεμε συχνα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια χαρα κ απο εμενα

chrysoyla, καλως ηρθες στην παρεα ..τι ζουζουνιες κανει το βλασταρι σου κ σε κραταει ξυπνια ? Για πες μας τι εχεις δοκιμασει μεχρι τωρα ..Γιατι κ το δικο μου βλασταρι , η Αριαδνη ιδιαιτερα το καλοκαιρι μου ειχε κανει τον βιο αβιωτο ..Ξυπνουσε καθε μια ωρα κ κοντευα να πεσω κατω ..Ευτυχως ομως εδω κ αρκετο καιρο εχουν στρωσει παρα πολυ τα πραγματα ..Ας εξαιρεσουμε βεβαια την φαση την τωρινη με τα δοντια που δυσκολευεται λιγο ..

Για πες μας εσυ καλο μου την δικη σας αυπνη ιστορια ..Μηπως τον τρομαζει κατι ? Το εχεις συζητησει καθολου με τον παιδιατρο σας ? Σας εχει δωσει καμια εξτρα συμβουλη ? Σε ρωταω γιατι στις μεγαλες μου κορες η τοτε παιδιατρος μας μου ειχε πει εκτος απο τα κλασικα για υπομονη :mrgreen: , να προσπαθησω να δω λιγακι μεσα απο τα δικα τους ματια τα παντα ..Το δωματιο , τον φωτισμο οτιδηποτε ..Κ τοτε πηρα μπρος ..Κ σιγα σιγα μου εξελιχθηκαν σε υπναρουδες ..Βεβαια με την μπουλουκα μας τωρα δυσκολευτηκαμε λιγο περισσοτερο ομως πηρα πολλες ιδεες απο το βιβλιο κοιμησου παιδι μου ..Να ναι καλα η Αγγελικη που μας ανοιξε λιγο τα ματια ..Ισως εχεις ακουσει γι'αυτο αλλωστε οποτε αναφερεται ο τιτλος του πολλες μανουλες τσακωνονται με αλλες γιατι διαφωνουν περι μεθοδων κτλ κτλ ..Παντως εμεις πηραμε παρα πολλα στοιχεια απο αυτο δεν το εφαρμοσαμε στο 100% αλλα το φεραμε στα μετρα μας κ ειδαμε αποτελεσμα ..

Να χαιρεσαι το αγορακι σου , ευχομαι να τα λεμε συχνα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη βδομαδα κοριτσια μου,,αν κ με πολυ κρυο!!!!!

εγω ειχα ολο το σαβ/κο πονοκεφαλο!!!μιλαμε δεν μπορουσα να σταθω πουθενα!!!μια φρικη...επαιρνα 3 φορες τη μερα ντεπον,κοιμομουνα κ ξυπναγα με πονοκεφαλο..

τεσπα πηγα το πρωι οφθαλμιατρο κ οπως το περιμενα δεν ειναι απο τα ματια μου..

το απογευμα παω ωριλα..

πιθανοτατα απο το κρυωμα που εχω 2 βδομαδες τωρα εχω κανει καμια ιγμοριτιδα..

ευχομαι δηλαδη να μην ειναι κατι αλλο πιο σοβαρο!!!!!

κατα τα αλλα καλα..η μικρη ετοιμαζει τους πανω κυνοδοντες κ υποφερει πραγματικα...

το βραδυ ευτυχως εκτος απο ενα γρηγορο ξυπνημα δεν ειχαμε κατι αλλο...

τονια περαστικα στα αρρωστα παιδακια σου..ειναι πολυ υπουλη εποχη..

ευακι μου συμπασχω για τα δοντακια σας...υπομονη!!!!

κ εμενα εχει μειωσει αρκετα το φαγητο..αλλα την παλευω!!!!

οσο για τη δουλεια...λογικα μεχρι παρασκευη θα με ενημερωσουν..

αν κ δεν πολυθελω να παω..

θα παω μονο για να υπαρχει ενας μισθος ακομα..

συμφωνω με την τονια σε οσα ειπε..

δε θελω να μεγαλωσει η αγγελικη με τη γιαγια της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...