Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΚΑΙ ΙΑΣΩ


Edie1901

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας!

Σήμερα διάβασα το εξής από την ιστοσελίδα του ΙΑΣΩ, κι αν κάποια/ος γνωρίζει τι γίνεται με τα βλαστοκύτταρα, θα ήθελα να μου διευκρινίσει.

"Δωρεάν φύλαξη στα βλαστικά κύτταρα από ομφαλοπλακουντιακό αίμα

Μείωση τιμών στην οικονομική θέση στο «ΙΑΣΩ» και στο «ΙΑΣΩ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ».

Τα Διοικητικά Συμβούλια των εταιριών «ΙΑΣΩ Α.Ε.» και «ΙΑΣΩ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ» αποφάσισαν να παρέχουν στους γονείς των παιδιών που γεννιούνται εντός των Μαιευτικών Τμημάτων τους δωρεάν τη λήψη, επεξεργασία και φύλαξη των βλαστικών κυττάρων από το ομφαλοπλακουντιακό αίμα.

Η επεξεργασία των δειγμάτων και η φύλαξη θα γίνεται για οικογενειακή χρήση από την θυγατρική εταιρεία του ομίλου «ΙΑΣΩ» με την επωνυμία Medstem Services Α.Ε. στην οποία ανήκει η τράπεζα βλαστοκυττάρων Cryobanks International Services Athens που στεγάζεται εντός του «ΙΑΣΩ» και έλαβε διαπίστευση το 2007 από την AABB (American Association of Blood Banks) και είναι η μοναδική τράπεζα φύλαξης βλαστοκυττάρων στην Ευρώπη με την διαπίστευση αυτή.

Η προαιρετική φύλαξη βλαστικών κυττάρων από τον ομφάλιο λώρο θα επιβαρύνεται με 766 ευρώ ανά δείγμα.

Η προσφορά των βλαστοκυττάρων όπως δήλωσε ο Πρόεδρος του Ομίλου ΙΑΣΩ κ. Γεώργιος Σταματίου είναι ένα επιπλέον σημαντικό βήμα μείωσης του κόστους των παρεχόμενων υπηρεσιών. Θα ακολουθήσουν και άλλα αφού διανύουμε μια εποχή όπου οι οικονομικές συνθήκες διαρκώς επιδεινώνονται και η αγοραστική δύναμη της Eλληνικής οικογένειας συρρικνούται καθημερινά. Έχουμε υποχρέωση όλοι μας να κάνουμε το καλύτερο δυνατό, ιδίως για τα μεσαία και τα χαμηλά εισοδήματα.

Στο πλαίσιο της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης, ο Όμιλος ΙΑΣΩ αποφάσισε να μειώσει περαιτέρω τις τιμές της Οικονομικής θέσης νοσηλείας για τους φυσιολογικούς τοκετούς και τις καισαρικές τομές.

Ειδικότερα από τη Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου 2010 στο ΙΑΣΩ Θεσσαλίας οι τιμές μειώθηκαν κατά 30% και πλέον. Eνώ στο ΙΑΣΩ (Αθήνας) από 20 Δεκεμβρίου θα ισχύουν νέες μειωμένες τιμές τουλάχιστον κατά 15%. "

Ισχύει αυτό: Τα Διοικητικά Συμβούλια των εταιριών «ΙΑΣΩ Α.Ε.» και «ΙΑΣΩ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ» αποφάσισαν να παρέχουν στους γονείς των παιδιών που γεννιούνται εντός των Μαιευτικών Τμημάτων τους δωρεάν τη λήψη, επεξεργασία και φύλαξη των βλαστικών κυττάρων από το ομφαλοπλακουντιακό αίμα.

ή αυτό: Η προαιρετική φύλαξη βλαστικών κυττάρων από τον ομφάλιο λώρο θα επιβαρύνεται με 766 ευρώ ανά δείγμα. ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθε πληροφορια-γνωμη-παρατηρηση σχετικα με τις δημοσιες και ιδιωτικες τραπεζες φυλαξης βλαστοκυτταρων θα ηταν πολυ χρησιμη και σε μενα!

Εχω μπερδευτει λογω ασχετοσυνης...... :?:?:?:?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ lolli έχω μπερδευτεί λίγο, οπότε περιμένω να μας διαφωτίσει κάποιο κοριτσάκι που ξέρει...

Κορίτσια καλημέρα!

Μπείτε σε αυτό το site και θα σας λυθούν ολες οι απορρίες.

exandas.ert.gr

Επίσης μπορείτε να τηλεφωνήσετε στην δημοσια τράπεζα.

Τηλ επικοινωνίας 210-6597341.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ τον Ιούλιο που μας πέρασε και έδωσα τα βλαστοκύταρα στη δημόσια τράπεζα. Όσον αφορά για το κόστος συλλογής βλαστοκυττάρων, μας είχανε χρεώσει ένα ποσό γύρω στα 250-300€ δεν θυμάμαι καλά, και όταν πήγε ο άντρας μου να πληρώσει τους είπε οτι δεν δεχόμαστε να πληρώσουμε αυτό το ποσό γιατι έχει κριθεί με δικαστική απόφαση σαν παράνομο. Σας πληροφορώ ότι μας το αφαίρεσαν χωρίς δεύτερη κουβέντα!!!!! Που σημαίνει ότι το χρεώνουν αρχικά και σε όποιον πιάσει. Να ξέρετε λοιπόν οτι αν σας το χρεώσουν, είναι παράνομο και αν δεν σας το χρεώσουν, δεν σας κάνουν χάρη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ τον Ιούλιο που μας πέρασε και έδωσα τα βλαστοκύταρα στη δημόσια τράπεζα. Όσον αφορά για το κόστος συλλογής βλαστοκυττάρων, μας είχανε χρεώσει ένα ποσό γύρω στα 250-300€ δεν θυμάμαι καλά, και όταν πήγε ο άντρας μου να πληρώσει τους είπε οτι δεν δεχόμαστε να πληρώσουμε αυτό το ποσό γιατι έχει κριθεί με δικαστική απόφαση σαν παράνομο. Σας πληροφορώ ότι μας το αφαίρεσαν χωρίς δεύτερη κουβέντα!!!!! Που σημαίνει ότι το χρεώνουν αρχικά και σε όποιον πιάσει. Να ξέρετε λοιπόν οτι αν σας το χρεώσουν, είναι παράνομο και αν δεν σας το χρεώσουν, δεν σας κάνουν χάρη!!!!

Κορίτσια καλήσπέρα,

Εμένα ο αντρας μου θα πάει σε 1 εβδομάδα να πάρει το βαλιτσάκι απο την δημόσια τράπεζα, αλλά μια φίλη μου που γέννησε πριν 3 μήνες και είχε πάει να πάρει το βαλιτσάκι δεν ζήτησαν χρήματα.

Αν εχω νεα θα σας ενημερώσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μας ζήτησαν λεφτά απο τη δημόσια τράπεζα, απο το ΙΑΣΩ μας ζήτησαν για τη συλλογή των βλαστοκυττάρων και τα χρέωσαν την τελευταία ημέρα που ήταν να βγούμε απο το νοσοκομείο. Συγνώμη για το μπέρδεμα, δεν το έγραψα ξεκάθαρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Koritsia geia sas kai apo emena.Exw psaksei poli afto to thema me ta vlastokuttara mias kai stin prwti mou egumosuni o giatros mou to anefere tin wra pou gennisa kai den eixa idea ti einai...Files mou omws kanane tin fulaksi se idiotiki trapeza kai plirwsan ena swro lefta sin oti ta 2 megala meeftiria xrewnan gia ti siligi ena swro lefta ta opoia einai kai paranoma..etsi loipon to epsaksa gia na eimai enimerwmeni gia tin epomeni fora..Milisa me dimosia trapeza opou mou eipan pws otan tha erthei i wra tha mou steiloun to kit gia tin silogi pou tha tin kanei o giatros kai fisika einai dwrean kai den prepei na plirwsoume tpt kai an se periptwsi epimenoyne tote tha paroume ton sinigoro tou katanaloti tilefono..ton teleftaio kairo kai meta ta prostima pou epivlithikan sta 2 megala meeftiria stamatisan tin paranomi xrewsi..egw omws sinexizw na protimo tin dimosia trapeza giati an to paidi exei kapoio provlima to opoio proerxetai apo ta gonidia tote ta dika tou vlastokuttara einai axrista kai den boroun na xrisimopoiitoun oute sto idio to paidi oute se kanena allo,episeis oi idiotikes trapezes den sou deinoun allo doti opote prepei na pas se dimosia trapeza episeis den giatrevei tin lefxemia opote genika einai edelos akiro na kaneis ekei ti fulaksi kai na dwseis kai ena swro lefta..milisa loipon me tin dimosia opou mou eipan pws borw na ta kkanw dwrea ekei kai na xrisimopoiitoun apo kapoio simvato dwti an xreiastei kai an emeis xreiastoume tote pali apo ekei tha paroume ginetai episeis kai fulaksi gia komati apo to loro opou stixizei gurw sta 1200 euro.Psakste sto youtube ena video apo tin ekpobi exadas pou einai sxetiko i sto google..vrika to link http://exandas.ert.gr/ to politimo kutarro legetai.

elpizw na voithisa filiaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας. Η φύλαξη βλαστοκυττάρων από ομφαλοπλακουντιακό αίμα είναι κάτι διαφορετικό από τη φύλαξη βλαστοκυττάρων από τον ομφάλιο λώρο. Γι΄αυτό και το ΙΑΣΩ προσφέρει δωρεάν την πρώτη υπηρεσία και χρεώνει τη δεύτερη. Η δεύτερη είναι μία επιπλέον επιλογή των γονέων και σε κάθε ιδιωτική εταιρεία φύλαξης έχει πρόσθετη αμοιβή. Άλλωστε, και στη δημόσια τράπεζα να απευθυνθεί κάποιος, θα του πουν ότι η φύλαξη βλαστοκυττάρων από ομφαλοπλακουντιακό αίμα είναι δωρεάν ενώ αν θέλει κάποιος να φυλάξει βλαστοκύτταρα από τον ομφάλιο λώρο, θα πρέπει να καταβάλλει κάποιο ποσό (εγώ είχα ρωτήσει το Δεκ. του 2009 και ήταν περίπου 750€, δεν ξέρω την τρέχουσα τιμή). Ελπίζω να σας διαφώτισα κάπως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...