Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΘΗΛΕΣ


Recommended Posts

Κοριτσια γεννησα και εγω την περασμενη Τριτη ενα γλυκυτατο αντρακι 3350!!!!!!

ολα τελεια εκτος απο το θεμα με τις θηλες μου,το οποιο με αγχωνει και οσες το εχετε περασει θα ξερετε τι πονο προκαλουν!!

οι θηλες μου λοιπον εχουν ματωσει ,εχουν ανοιξει στε τεσσερα και καθε φορα που θηλαζω(δηλ καθε 1 ωρα κλαιω απο τον πονο)εχω κανει διαφορα ,μονο το υποθετο βολταρεν με ανακουφιζει λιγο......γι αυτο ζηταω απο καθε εμπειρη μανουλα να μου πει καμμια συμβουλη!!!!!!!!!!!!!!!

ευχαριστω εκ των προτερων @};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορει να σε βοηθησει η purelan... αλλα και να απλωνεις το γαλα σου στης θηλες και να τις αφηνεις εκτεθημενες στον αερα...θελει υπομονη...και βελτιωσε την σταση του μωρου οταν θηλαζεις γιατι συνηθως απο λαθος σταση δημιουργουνται οι τραυματισμοι στις θηλες...

καλο κουραγιο και καλους θηλασμους :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το κανω,ξερω οτι θελει υπομονη....εχω παρει και κατι επιθεματα τησ μεντελα απο τζελ....να φανταστεις οτι σηκωνω δεκατα απο τον πονο!!!!σε ευχαριστω πολυ,ανυπομονω να περασει ο πονος και να ξανα απολαυσω αυτο το δυνατο συναισθημα του θηλασμου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΗΛΕΣ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΘΟΥΝ ΤΟ ΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΝΕΣΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΑΡΑ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ.ΘΑ ΔΕΙΣ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΚΑΠΩΣ Ο ΠΟΝΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάνα κουράγιο. Και εγώ μια από τα ίδια περνάω. Και είναι η τρίτη φορά.

Θα προσπαθείς το παιδί να πιάνει ΟΛΗ την άλω και όχι μόνο τη θηλή. Θα του λες κάνε ΑΑΑΑ (για να μην κάνεις εσύ μετά ΑΑΑααα!) και θα βάζεις το στήθος σου με προσοχή στο στόμα του. Επίσης άλλαζε συχνά στάσεις θηλασμού.

Τα επιθέματα τζελ της Μεντέλα κάνουν για πληγωμένες θηλές; Εγώ μόνο με της Lansinoh είδα ότι δεν κολλάει τόοοσο πολύ η πληγή.

Όπως σου είπαν τα κορίτσια βάζε γαλα δικό σου, άφησέ το να στεγνώσει, μετά λανολίνη και όσο περισσότερο αέρα έχουν τόσο το καλύτερο. Απόφυγε την υγρασία. Επίσης πολύ πολύ πολύ σημαντικό είναι να μην πιάνεις με τα χέρια σου την πληγή. Πάντα με καθαρά χέρια και πάντα με ξυλάκια για τα αυτιά.

Εγώ για να μην κολλάει το επίθεμα βάζω σπαθόλαδο και λανολίνη. Έτσι έχω δει διαφορά τώρα, 40 μέρες μετά.

Αν δεις ότι σε έχει πιάσει λάθος, βγάλε το στήθος σου με το δάχτυλο πάντα - ποτέ δεν το τραβάς - και ξαναπροσπάθησε.

Ανθρωπος που δεν έχει βιώσει αυτόν τον πόνο δεν μπορεί να τον φανταστεί καν. 10 γέννες κάνω, αυτό δεν θέλω να το ξαναζήσω. Ακόμα και σήμερα πονάω, αλλά ο πόνος πλέον έχει μειωθεί και οι θηλές μου έχουν αρχίσει να επουλώνονται.

Να σου ζήσει και κουράγιο. Μπράβο σου που το παλεύεις. Αξίζει τον κόπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνακιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :o:o:o γεννησες??????????να σου ζησει ο μπεμπουλης,γερος και τυχερος ναναι...τα υπόλοιπα θα τα πουμε με πμ.φιλουθκιαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαινω απολυτα τι περνας. Εγω ενοιωθα ότι με κόβανε με γυαλι. Δεν το αντεξα, δεν ειχα βρει και το φορουμ να παρω συμβουλές, τις θηλες σιλικονης δεν ξερω αν βοηθάνε εγω τις πηρα όταν ειχε γινει η ζημια και δεν με βοηθησανε. Τελικα εγω εκανα τεχνιτο θηλασμο κατι δυσκολο και δεν το συστηνω σε καμία. ειχα φτασει γύρω στον 4 μηνα να βγάζω 800γρ δικό μου και να πινει και αλλά 200 συμπλ. αλλα το 2ο όταν με το καλο θελω πολυ να καταφέρω να το θηλάσω κανονικά μεχρι τον χρόνο. το πρωτο μου το θηλασα μεχρι τους 6 μηνες μετα με τις τροφες μου κοπηκε και εμενα σιγα σιγα το γάλα. φιλια και υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα, με αφορμη αυτην την συζητηση θυμηθηκα και τα δικα μου αλλα επειδη τοτε δεν ειχα pc δεν μπορεσα να το συζητησω με τις μητερες του mammy. εγω αν και ειχα μπολικο γαλα, τραυματιστηκαν οι θηλες μου με αποτελεσμα να μην επουλωνονται ουτε με κρεμα ουτε οταν τις αφηνα χωρις ρουχα να μην υπαρχει υγρασια με αποτελεσμα η μικρη μου μαζι με το γαλα να πινει και αιμα.η μαια που χρυσοπληρωσα δεν με βοηθησε. το μωρο επιανε ολη την θηλη και την αλω δηλ οταν θηλαζε δεν εβλεπες το σκουρο αλλ μονο το ασπρομ του δερματος.οσο ημουν στο μαιευτηριο δεν ειχαν τραυματιστει τοσο ρωτησα βεβαια τις μαιες αν θηλαζα σωστα και μου ειπαν οτι ναι.οποτε θεωρω πως θηλαζα σωστα. ομως πιστευω επειδη για 9 μηνες εκανα αντιπυκτικες γιαυτο το αιμα δεν επηζε με αποτελεσμα να μην επουλωνεται η πληγη και να τρεχει το αιμα. την αιματολογο που ρωτησα μου ειπε αποκλειεται να φταινε οι ενεσεις ομως δεν την εμπιστευομαι.ολη η αυτη η κατασταση και οι λαθος ανθρωποι που ειχα πχ.αιματολογος,μαια συντελεσαν στο να μην συνεχισω το θηλασμο κατι που μου στοιχησε πολυ, γιατι το ηθελα πολυ. τωρα απλα θελω να ρωτησω σε ενδεχομενη επόμενη εγκυμοσυνη μπας και καταφερω.

κλεινοντας πιστευω οτι αν δεν υπηρχε το θεμα με τις ενεσεις θα μπορουσα να καταφερω.

τι πιστευετε εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω κάτι να προσθέσω, μόνο να σου πω κι εγώ καλό κουράγιο και υπομονή! Θα περάσει!

Κι εγώ πονούσα πάαααρα πολύ τον πρώτο καιρό. Ανατριχιάζω και μόνο που το θυμάμαι...

Πίστευα όμως ότι στο επόμενο παιδί (αν και όταν έρθει) θα έχουν συνηθίσει οι θηλές και δε θα πονάνε. Εσένα τώρα 2ο, και της Αθηνάς 3ο και πάλι πονάτε???

Φτου κι απ'την αρχή δηλαδή? Ουφ.....

Ελένη δεν ξέρω αν έφταιγαν οι ενέσεις... Συνέχισες να κάνεις και μετά τη γέννα? Νομίζω πως αν τις σταματήσεις σταματάει και η δράση τους. Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι το αίμα δεν είναι λόγος για να σταματήσεις το θηλασμό. Δεν παθαίνει δηλαδή τίποτα το μωρό. Φαντάζομαι ότι με το χρόνο και με φροντίδα -πουρελάν, γάλα, αέρας και όλα αυτά που είπαν τα κορίτσια- θα περνούσαν οι πληγές. Ελπίζω σε επόμενο παιδάκι να είναι όλα πιο εύκολα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη δεν ξέρω αν έφταιγαν οι ενέσεις... Συνέχισες να κάνεις και μετά τη γέννα? Νομίζω πως αν τις σταματήσεις σταματάει και η δράση τους. Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι το αίμα δεν είναι λόγος για να σταματήσεις το θηλασμό. Δεν παθαίνει δηλαδή τίποτα το μωρό. Φαντάζομαι ότι με το χρόνο και με φροντίδα -πουρελάν, γάλα, αέρας και όλα αυτά που είπαν τα κορίτσια- θα περνούσαν οι πληγές. Ελπίζω σε επόμενο παιδάκι να είναι όλα πιο εύκολα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνη μου να πω και εγω κουραγιο και καλη δυναμη!!!!

Τα κοριτσια ηδη σου εδωσαν πολυ καλες συμβουλες!!!

Εγω δεν εχω παρομοια εμπειρια ισως επειδη τις πρωτες 40 μερες χρησιμοποιουσα ψευδοθηλες λογω επιπεδων θηλων.

Τωρα στο 2ο θα δω τι θα κανω.

Ελενη δεν εχω ιδεα για τις ενεσεις!!!Ελπιζω στο 2ο παιδακι σου να θηλασεις οσο εσυ επιθυμεις. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!!

θα κανω λιγο απο ολα ,γιατι θελω να τα καταφερω....ελπιζω να βρω το κουραγιο γιατι ο πονος ειναι δυσβαστακτος!!!!!πολλα φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είσαι μόνη σου! Βρες το κουράγιο και κάνε λίγη υπομονή. Θα περάσει, αυτό είναι σίγουρο!

Βοηθάει επίσης να κάνεις στήθος και γεύμα, για να πονάς μόνο μία φορά!!! Εγώ ακόμα και τώρα αυτό εφαρμόζω για να μην δαγκώνομαι δύο φορές.

Τέλος, να φοράς βαμβακερά ρούχα και εσώρουχα για να αερίζεται το στήθος σου.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βοηθάει επίσης να κάνεις στήθος και γεύμα, για να πονάς μόνο μία φορά!!! Εγώ ακόμα και τώρα αυτό εφαρμόζω για να μην δαγκώνομαι δύο φορές.

Αθηνα μου κατα τ'αλλα ταιζεις κ τα 2 ανα γευμα?Επειδη λες Ακομη ΚΑΙ ΤΩΡΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, μπορεί το γεύμα της να κρατήσει 10 λεπτά και να το ζητήσει 3 φορές μέσα σε διάστημα μιας ώρας. Δεν αλλάζω στήθος αν δεν περάσει μια ωρα τουλάχιστον.

Καμιά φορά πίνει και από το άλλο, αν πονάω πολύ. Πάμε καλά πάντως. Βάλαμε 1,5 κιλό σε 5 εβδομάδες.

Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι το ένα στήθος πετάει γάλα χωρίς λόγο. Θηλάζω από το αριστερό και το δεξί γίνεται χάλια. Κατεβάζει λίτρο τη φορά, ενώ δεν θηλάζω από αυτό. Οπότε γίνομαι μούσκεμα. Αλλάζω 3 επιθέματα τη φορά. Για να κυκλοφορήσω έξω φοράω 4(!) επιθέματα και πάλι βρέχομαι.

Αχ, Αναστασία, γελασα με τη μάνικα που μου έγραψες στο εξπρες... Θυμήθηκα τα παλιά...

Και τώρα το ένα στήθος πετάει από 3-4 σημεία τόσο δυνατά που φτάνει στον τοίχο το γάλα μου. Το άλλο κυλάει σαν καταρράκτης και τα κάνει ΟΛΑ μούσκεμα. Η μικρή ακόμα πνίγεται αλλά έχει αρχίσει να μαθαίνει. Αν της ερθει μπολικο, μου το φτύνει πίσω. Οπότε πάλι εγώ την πληρώνω που γίνομαι ΜΟΥΣΚΕΜΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol::lol: Ax Aθηνουλα μου!!!Αυτο το δεξι μας!!!!χαχαχαχα

Υπομονη...Θα θηλασεις ακομα 14-15 μηνες κ μετα θα στρωσει!!!!!!! :lol:

Εγω ακομα φοραω επιθεματα γτ τρεχει αυτο που δεν θηλαζει! :shock:

Καταλαβα παντως...Αυτα τα "μικρα" γευματακια που δεν τα διαχωριζεις καλα-καλα!...

Εσυ με εμαθες πως να προσεχω...(και οι υπολοιπες βεβαια!)Αφου κ εγω αναρωτιομουν καθε ποτε θα αλλαζω στηθος!

Ειπαμε...Υπομονη!!! :D

Δωστης ενα φιλακι απο μενα!

Και συγχαρητηρια για το βαρος της!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ,ανεβασα και πυρετο(εως 38,2)δεν ειναι μαστιτιδα,μαλλον απο τις θηλες ειναι!!!

ξερει καμμια σας αν μπορω να συνεχισω με τον πυρετο τον θηλασμο????

αν χρειαστω αντιβιωση,ο θηλασμος συνεχιζετε κανονικα?????

εχω αγχωθει ,δεν θελω να διακοψω τον θηλασμο!!!!

καθε συμβουλη σας θα ειναι σημαντικη....ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου μην ανησυχείς,

όχι δε χρειάζεται να διακόψεις το θηλασμό ούτε από τον πυρετό, ούτε από την αντιβίωση. Συνέχισε κανονικά με ψευδοθηλές σιλικόνης μέχρι να ψιλοεπουλωθούν οι πληγές, κρέμα lansinoh, ζεστό νερό και μασαζάκι.

Τα πέρασα πρόσφατα κ ξέρω πώς είναι. Κι εγώ είχα ανεβάσει κα΄ποιες φορές δέκατα. Είναι από όλη την ταλαιπωρία, σωματική κ ψυχολογική. Ντεπονάκι και ΥΠΟΜΟΝΗ!!

Σε λίγες μέρες θα εγκατασταθεί η γαλουχία κ θα τα ξεχάσεις όλα.

Αυτή είναι η περίοδος που δοκιμάζεται η θέλησή μας. Σε λίγο θα είναι όλα τέλεια πίστεψέ το

Φιλιά στο μπεμπάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκουράσου, πίνε πολλά υγρά και κάνε ασταμάτητους θηλασμούς. Προσοχή στο στήθος σου. Πάντα με καθαρά χέρια. Αν ο πυρετός συνεχιστεί για πάνω από 24 ώρες είναι πιθανό να είναι μαστίτιδα.

Πέρασα 7 (!) μαστίτιδες και πήρα 6 αντιβιώσεις, μερικές από αυτές χωρίς λόγο. Παρόλα αυτά συνέχισα κανονικά τον θηλασμό.

Όταν βρέθηκα στην Ελλάδα, η παιδίατρος μου είπε να σταματήσω τον θηλασμό από το στήθος που είχε πρόβλημα. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Μην ακούσεις ποτέ ποτέ ποτέ τέτοια συμβουλή. Η μαστίτιδα θέλει θηλασμό για να ανοίξει ο πόρος.

Επίσης μου είπαν να μην θηλάζω όταν έχω πάνω από 38 πυρετό. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Ρώτησα γιατί και μου απάντησε η μαία... "'Ετσι"...

Ακόμα και αντιβίωση να χρειαστεί να πάρεις, υπάρχει το Augmentin ή το Amoxil και πολλές άλλες που είναι συμβατές με τον θηλασμό. Μου πρότειναν να θηλάζω και μετά να φαρμακώνομαι.

Για την ώρα πάρε ένα αντιπυρετικό, ξεκουράσου, φάε καλά (βιταμίνη C) και πιές πολλά υγρά.

Ό,τι άλλο θυμηθώ θα σου γράψω! Κουράγιο και καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αθηνα και λενιτσα ειστε πολυ γλυκες,

εχω πολυ αναγκη για την υποστηρηξη σας και ευχαριστω πολυ!!!!

θηλες δεν πιανει το νινακι μου....

στην μαστιτιδα δεν θα ειχα και στο στηθος φλεγμονη και πετρωμα????εμενα μονο οι θηλες πονανε

σε μαστιτιδα το μωρο το πινει το γαλα απο το πονεμενο στηθος ,δεν το βγαζουμε και το πεταμε ε????

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη μικροβιακή μαστίτιδα το στήθος δεν πρήζεται. Μόνο είναι κόκκινο και σε πονάει επιφανειακά. Δεν μπορείς να το ακουμπήσεις. Επίσης πονάς όταν σηκώνεις το χέρι σου. Φυσικά και μπορείς να θηλάζεις και πρέπει να θηλάζεις. Κανένα θήλαστρο δεν το αδειάζει καλύτερα από το μωρό σου. Και η εντολή εδώ είναι να θηλάζεις όσο πιο πολύ μπορείς και να έχεις το πηγούνι του μωρού στο πονεμένο σημείο.

Στη δική μου περίπτωση, ο πυρετός έπεφτε μονο όταν θήλαζα... Και είχα χτυπήσει 40,5!!!! Λιώμα...

Τελικά εσύ έχεις μαστίτιδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη μικροβιακή μαστίτιδα το στήθος δεν πρήζεται. Μόνο είναι κόκκινο και σε πονάει επιφανειακά. Δεν μπορείς να το ακουμπήσεις. Επίσης πονάς όταν σηκώνεις το χέρι σου. Φυσικά και μπορείς να θηλάζεις και πρέπει να θηλάζεις. Κανένα θήλαστρο δεν το αδειάζει καλύτερα από το μωρό σου. Και η εντολή εδώ είναι να θηλάζεις όσο πιο πολύ μπορείς και να έχεις το πηγούνι του μωρού στο πονεμένο σημείο.

Στη δική μου περίπτωση, ο πυρετός έπεφτε μονο όταν θήλαζα... Και είχα χτυπήσει 40,5!!!! Λιώμα...

Τελικά εσύ έχεις μαστίτιδα;

οχι δεν εχω....μονο η θηλη εχει πληγη με αιμα....δεν εισαι Ελλαδα? που μενεις Αθηνουλα????με τις ζουζουνες ποιος σε βοηθαει?????

αχ χριστε μου να περασει αυτο το μαρτυριο και να απολαυσω τον θηλασμο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεννησα και εγω την περασμενη Τριτη ενα γλυκυτατο αντρακι 3350!!!!!!

ολα τελεια εκτος απο το θεμα με τις θηλες μου,το οποιο με αγχωνει και οσες το εχετε περασει θα ξερετε τι πονο προκαλουν!!

οι θηλες μου λοιπον εχουν ματωσει ,εχουν ανοιξει στε τεσσερα και καθε φορα που θηλαζω(δηλ καθε 1 ωρα κλαιω απο τον πονο)εχω κανει διαφορα ,μονο το υποθετο βολταρεν με ανακουφιζει λιγο......γι αυτο ζηταω απο καθε εμπειρη μανουλα να μου πει καμμια συμβουλη!!!!!!!!!!!!!!!

ευχαριστω εκ των προτερων @};-

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΒΑΣΤΑΧΤΟΣ Ο ΠΟΝΟΣ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΑΠΟ ΤΑ MUSTELA 9 MONTHS.EINAI ΛΕΠΤΟΡΕΥΣΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΣΦΑΛΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΦΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ PARABENS.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Εγω δεν εχω παρομοια εμπειρια ισως επειδη τις πρωτες 40 μερες χρησιμοποιουσα ψευδοθηλες λογω επιπεδων θηλων.

Ααααααααχχχχχ αυτα στο πρωτο παιδι.

Τωρα εχω και εγω την ιδια εμπειρια.Ειδικα η αριστερη θηλή εχει χωριστει στα 2. :?:?

Ποναω πολυ και χρησιμοποιω 4 κρεμες.Τη zinco, τη novaquasol,τη purelan και τη mustella.

Ρε κοριτσια περναει ποτε αυτο το πράγμα;;;

Και εγω αρρωστησα.3 μερες 40.Εφυγε χωρις αντιβιωση.Αν ηταν μαστιτιδα δε θα το ειχα καταλάβει;;;ΘΑ εφευγε χωρις αντιβίωση;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο την προσωπική μου εμπειρία θα ελεγα σε ολες τις μανουλες με πληγωμένες θηλές να σταματήσουν αμεσα τα επιθέματα. Κάνουν πολυ χειροτερη ζημια γιατι δεν παίρνουν αέρα οι θηλές. Η κόρη μου με πληγωσε παρα πολυ ασχημα τον πρωτο καιρο που την θήλαζα, ουτε το στήθος επιανε σωστα ουτε ειχε πολυ γάλα ωστε να κάθεται ηρεμη. Καθοριστικο ρολο επαιξε το γεγονος πως δεν ειχα πολυ γαλα και παλευα να αυξησω την παραγωγή μου. Υπήρχαν φορές που την θήλαζα ή εβαζα θήλαστρο ανα ωρα την ημέρα και ανα 1.5-2 ωρες το βράδυ!! Μετα απο πολυ κλαμμα, πολυ πονο και οσο διάβασμα μπορουσα απογορευσα σε ολους την εισοδο στο σπιτι μας μεχρι να κλεισουμε το πρωτο διμηνο, και κυκλοφορουσα με το στήθος γυμνο και τα καλοριφέρ αναμένα!! Λόγω κρυου και της μαστιτιδας που επαθα μιας και δεν συγκρατιοταν ο μαστός, εκοψα ενα σουτιεν θηλασμου στο στήθος οσο ηταν η θηλέα αλως και ετσι κυκλοφορουσα. Δοκιμασα ολες τις κρεμμες δεν με βοηθησε τιποτα. Εβλεπα το μωρο μου να πινει και αιμα μαζι με το γαλα. Ετσι εβαλα οινοπνευμα. Ο πονος αφορητος, αλλα αυτο σε συνδιασμό με ελαιολαδο στις θηλές και το στηθος μου να εκτιθεται στον αερα εκλεισαν τις πληγες μου πολυ γρηγορα. Είναι ακραια λύση και πολλοι λενε πως απαγορευεται το οινοπνευμα αλλα εμενα με εσωσε!! Θήλασα την κορη μου για δέκα μήνες σχεδον και θα συνέχιζα αν δεν παθαινα αποκολληση οποτε ο γυναικολογος μου απαγορευσε τον θηλασμο!!

Καλό κουραγιο σε ολες τις μανουλες που παλευουν και τα θερμα μου συγχαρητηρια. Πραγματικα κανετε το καλυτερο για τα μωρά σας!!! Ξέρω ποσο δυσκολο ειναι για καποιες απο εμας, αλλα να ξερεται πως μετα τις πρωτες 8-10 εβδομάδες τα πραγματα στρωνουν και ο θηλασμος γινεται μια ευκολη και εξαιρετικα απολαυστικη εμπειρια!! Το δέσιμο με το παιδι σου ειναι ανεκτιμητο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...