Μετάβαση σε περιεχόμενο

χωρις άγχος


Gianna

Recommended Posts

κοριτσια μετα απο καιρό ξαναμπαινω στο mammyland, γιατι ήθελα να σας γραψω την προσωπική μου ιστορία.δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει αλλά καταλαβα οτι το μυαλουδάκι μας παιζει σημαντικο ρόλο στη σύλληψη και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.Προσπαθούσαμε με τον αντρα μου π΄πανω απο εναμισι χρονο.Ηταν για μενα εμμονη ιδεα.Προσπαθούσαμε μερα παρα μερα, αλλα και καθε μερα και καθε μηνα ετρεχα στα φαρμακεία για τεστ εγκυμοσύνης, πιστευοντας οτι ειχα συμπτωματα κυησεως.Μετα απο μια βιοχημικη κύηση υποσχεθηκα στον αντρα μου ότι θα το ξεχασω.Η αληθεια ειναι οτι τηρησα την υπόσχεσή μου μονο ως προς το μερος των τεστ σγκυμοσύνης που δεν ετρεχα σαν τρελή να παρω, γιατι το μυαλό μου ήταν μονιμα εκει κι ας μη το λεγα . καθε φορά που μου ερχόταν η ακατανομαστη περνουσα και μια mini μελαγχολία.Τον ΙΟυλίο είχα πιστεψει τοσο πολυ οτι ήμουν έγκυος (8 μερες καθυστέρηση) που οταν μου ήρθε εκλαιγα σαν τρελή.Τότε συνηδειτοποιησα τι έκανα στον εαυτό μου και στον άντρα μου και είπα τελος.Καταλαβα ότι η ζωή μου ήταν όμορφη γεμάτη αγαπη και με την εμμονη μου θα τα κατεστρεφα όλα.Ετσι μόνη μου εδωσα τελος σε αυτη τη ιστορία και ειπα το πιο απλό "όποτε έρθει".Αρχισα να ζω παλι ξεγνοιστα,έκανα ερωτα όποτε ήθελα χωρις να σκέφτομαι "λες?", πήγαμε eurotrip με το αμαξι, μεσα σε ενα μηνα έκανα πραγματα τρελά που καταπιεζα τον εαυτό μου όσο καιρό προσπαθούσαμε να μη κανω μη τυχόν ήμουν έγκυος.περασα υπεροχα, και ουτε μια φορά δε μου περασε η σκεψη οτι ειμαι εγκυος.Μετα απο αυτο το μηνα ειχα 20 μερες καθυστερηση, ήμασταν όμως διακοπες στο χωριο του αντρα μου, χωρις γιατρο.Πηρα το γυναικολογό μου τηλ και μου είπε να παρω ενα τεστ, γελασα και του ειπα αποκλειεται, δεν ξαναμπαινω σε αυτο το τριπακι.Πήγε ο συζυγός μου και μου πήρε.Αρνιομουν μια βδομαδα περίπου να το κανω.Τοσο πεπεισμενη ήμουν οτι δεν είμαι.Οταν το κανα με ενα μηνα καθυστερηση σχεδόν εδει8ξε κατακοκκινο, και παλι δε χαρηκα ειχα ζήσει βλεπετε και μια βιοχημική.Ετρεξα και πήρα άλλα τεσσερα τεστ διπλά τα κανα όλα την ιδια μερα.Ολα θετικα, και παλι δε ηξερα τι να πιστεψω.τηνεπομενη μερα φυγαμε πρωι πρωι για Αθηνα εξετασεις και γιατρο.τοτε το πιστεψα και αρχισα να χαιρομαι σα τρελή, να κλαιω, να γελάω.ειμαι πλεον στην 16 εβδομαδα κυησεως.Δεν ξέρω αν έτυχε αλλα εγω είμαι σίγουρη και πιστευω ότι ελευθερωσα το μυαλό μου, πεταξα το άγχος και την υστερία και ο οργανισμός μου μου εκανε αυτο το δωρο.γι αυτο κοριτσια αν δεν υπαρχει ιατρικο θέμα, σταματηστε να αγχωνεσθαι και αφηστε το να ερθει μόνο του, μη κανετε τα λάθη που εκανα εγώ και μη φθείρετε τον εαυτό σας.Ευχομαι σε όλες γρηγορα με ενα μωρακι χωρις άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sinxaritiria Gianna mou, xerome para polu gia s'ena kai as mhn se kserw katholou...

Sinevei akrivos to idio se emena apla me thn diafora oti emena htan to deftero paidaki mou...

3 rimadoxronia prospathousame gia to deftero kai otan to ksegrapsa egine to thavma mesa se 1 mhna..

Alla na to ksegrapseis pragmatika oxi sta logia mono, na valeis ales protereotites sthn zwh kai tote profanos alazoun kai oi ormones mas tina pw....

Egw pleon eimai sigourh pos auto eftege se emas...

Na exeis mia iperoxh eggumoshnh sou euxome kai ena gero mwraki sthn aggalia sou se ligous mhnes..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγχαρητηρια γιαννα μου!ευχομαι να εχεις μια ευκολη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!!!κι εγω ειμαι στην φαση που βρισκοσουν εσυ πριν τα ευχαριστα,της ψυχωσης!!!!!!προσπαθω για δευτερο αλλα εδω και 2χρονια τιποτα!οταν πηγα στο γιατρο μου ειπε πως μαλλον αυτη τη φορα το σκεφτομαι πολυ περισσοτερο!!!!!!!!οκ συμφωνω !!!!!!αλλα βρε γιαννα μου,βρε ευη μου,πειτε μου τον τροπο που το ξεπερασατε!!!!!!!μου εχει γινει εμμονη και δεν ξερω τι να κανω πια!!!!!!!πως δηλαδη μπορεις να το βγαλεις απο το μυαλο σου?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σου Γιάννα μου!!!!!!!!!!!!

Με το καλό να σου ευχηθώ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πες μου όμως.............

Τί έκανες??? Πώς ξεκόλλησες από το άγχος σου????

Εγώ...... γιατί παρόλο που έχω γεμίσει τη μέρα μου με πόσες δραστηριότητες...... δε μπορώ ξεχάσω το-ξεαγχωθώ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw na sas pw thn alithia den to ekana epitides, apla kourastika na eimai xalia kathe mhna pou erxotan h kataramenh kai epidi den douleva apofasisa na valw protereotita auto sthn zwh mou pleon..

Arxisa na psaxnw gia doulia na stelnw viografika kai to mialo mou ksefige apo to mwro. To simantikotero de htan pos stamatisa na vlepw ton antra mou san mixanh anaparagoghs kai arxisa na efxaristieme to sex kai oxi na metraw meres kai wres opos prhn...

Oute skeftomoun pote eixa periodo thn teleftea fora giati den me eniaze pleon, eimoun sigourh pos den tha kataferw na kanw alo paidi opote giati na xalieme kathe mhna...

Na fantastite pos ekino to paidaki mou to exasa sthn 12h evdomada (palindromise) kai eimoun rakos alla 5 Ianouariou ekana thn apoksish kai 8 Fevrouariou eixa thn teleftea mou periodo, emina egguos ton epomeno mhna ksana xoris na to katalavw...Pios egw??? Pou pedevomouna 3 xronia twra eimoun pali egguos???

Eftixos authn thn fora pigan ola kala kai se liges meres tha ton exw sthn aggalia mou kai tha eimai mia eutixizmenh manoula 2 paidion pleon....

EUXOME SINTOMA KAI ESEIS NA EXETE ENA GERO SPORAKI STHN KILITSA SAS...FILIA....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ευη σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τις ευχς!!!!!!!μακαρι να πιασουν!!!!!!!!ευχομαι με το καλο να φερεις στον κοσμο το αγορακι σου και να γινεις μια πολυ πολυ ευτυχισμενη μανουλα 2 παιδιων,ισως και τριων αν το επιθυμεις αργοτερα!!!!!παντως αν καταφερω να μεινω εγκυος συντομα τα παιδακια μας θα εχουν ακριβως την ιδια διαφορα ηλικιας!!!!!!θα σε συμβουλευομαι λοιπον!!!!!να σε ρωτησω και κατι τελευταιο?ολο αυτο το διαστημα των προσπαθειων εκανες καποιες εξετασεις για να δεις αν επαιζε κατι?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gianna συγχαρητήρια! Σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη και με το καλό να φέρεις στον κόσμο το μωράκι σας! Εσύ τόσο που άργησες να κάνεις το τεστ ...παραλίγο να περάσεις και ολόκληρο το 1ο τρίμηνο :lol::lol::lol:

Και εγώ έμεινα έγκυος μετά από 4 μήνες προσπαθειών ακριβώς τον μήνα που κανονίζαμε να πάμε διακοπές και το είχα πάρει απόφαση ότι δεν θα έμενα έγκυος έτσι εύκολα (είχα στείλει και τον άντρα μου για σπερμοδιάγραμμα...2-3 μέρες πριν μάθω ότι είμαι εγκυος με σκοπό να άσχοληθούμε΄ περαιτέρω με το θέμα αυτό μετά τις διακοπές) ...και εκεί που λες που δεν υπολόγιζα συμπτώματα κλπ κλπ (εντάξει γόνομες μέρες είχα μετρήσει γιατί έχω πολύ άστατο κύκλο) ...τουπ!! να σου η μπέμπα!!και ακύρωσα τα σούρτα φέρτα στα νησιά!

Πότε έχεις ΠΗΤ ? Κοντά πρέπει να είμαστε! άντε βάλε τικεράκι να το καμαρώνεις :D:D:D

με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ευη σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τις ευχς!!!!!!!μακαρι να πιασουν!!!!!!!!ευχομαι με το καλο να φερεις στον κοσμο το αγορακι σου και να γινεις μια πολυ πολυ ευτυχισμενη μανουλα 2 παιδιων,ισως και τριων αν το επιθυμεις αργοτερα!!!!!παντως αν καταφερω να μεινω εγκυος συντομα τα παιδακια μας θα εχουν ακριβως την ιδια διαφορα ηλικιας!!!!!!θα σε συμβουλευομαι λοιπον!!!!!να σε ρωτησω και κατι τελευταιο?ολο αυτο το διαστημα των προσπαθειων εκανες καποιες εξετασεις για να δεις αν επαιζε κατι?????

Kalhmera K.T.K.

Meta apo 1,5 xrono peripou arxisame na psaxnomaste me ton antra mou, mipos kai ipirxe kapio provlima. Ksekinisame apo ton sizigo me spermodiagrama, ekei den fanike na iparxei kapio simantiko provlima ektos pou eixe arketh vlenh sto sperma pou to periorize stin kinitikotita, tou edose o ourologos mia agogh gia 2 mhnes kai to diorthosame afto.

Egw ekana salpiggografia gia na doume pos kai ekei eimastan ok kai gia kapio diastima eperna progesteronh kai ormones gia na prokalesoume polaplh woriksia, alla tzifos...Ospou me kourasan ola afta kai ta paratisa ola, ase pou ponousa para polu kathe fora pou htan oi meres ths woriksias, sxedon den mporousa na perpatisw apo ton pono...

O giatros pou exw shmera pantos (alaksa giatro) einai kata olon auton ton ormonon pou eperna xoris logo epidi den eixame kapio provlima kai opos apodixtike den ta xriazomastan telika...

Elpizw na voh8isa ligaki.. Oti aporia exeis mhn distaseis na me rotiseis oso mporw kai kserw tha sou apantw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην να ζητησω συγνωμη απο την γιαννα που καταχραζομαι το ποστακι της αλλα "καιγομαι"!!!!!!!!

ευη μου εγω πηγα στο γιατρο το καλοκαιρι και μου ειπε να κανουμε σπερμοδιαγραμμα αλλα ολο το αφηνουμε μηπως και γινει το θαυμα χωρις να αγχωθουμε με ολα αυτα ακομα παραπανω!!!το ξερω πως δεν ειναι σωστο αλλα δεν αντεχω αλλο να ασχολουμε!!!!!εχω φτασει να λεω οτι αν ειναι θελημα θεου ας γινει αλλιως.....δεν ξερω πια!!!!!δυστυχως και τα οικονομικα δεν βοηθανε καθολου σε ολο αυτο το "τρυπακι" το εξετασεων που ισως να χρειαζοταν να μπουμε!απλα επειδη εχω αστατο κυκλο θα παω να ρυθμισω αυτο και βλεπουμε!!!!κουραστικα πολυ!!!!!μου εχει γινει εμμονη!οταν πηγα στο γιατρο μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι αυτο φταιει!ισως το εκανε για να μην αγχωθω κι αλλο,δεν ξερω πια!!!!!ισως επειδη τον ειπα οτι δεν προσπαθουμε υπερεντατικα αλλα οποτε απλα θελουμε!!βλεπεις με τον αστατο κυκλο δεν μπορεις να ξερεις ποτε εχεις ωορηξια και ουτε ειναι εφικτο να γινεται καθε μερα ή εστω και μερα παρα μερα!μας εχει κουρασει αυτο το "πρεπει τωρα γιατι ισως..."τον αλλο μηνα θα παω παλι και θα δουμε!ευχομαι να παω για αλλο λογο!να μας προλαυει το μπεμπε!!!!!!το θεμα ειναι οτι συνεχεια προσπαθω να ασχολουμε με αλλα πραγματα για να ξεχνιεμαι αλλα δεν φευγει απο το μυαλο μου με τιποτα!!!!!

κουραστηκα!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gianna μου συγχαρητηρια!!!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Εγω πια ειμαι απογοητευμενη...απο την στιγμη που αποφασισαμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδακι πολυ συντομα επισκεφτηκα την γυναικολογο μου εκανα ολες τις εξετασεις και ολα ειναι φυσιολογικα... εδω και πεντε μηνες λογω επαγγελματος του αντρα μου (ταξιδευει) καναμε ελευθερα οταν μπορουσαμε και δεν καταφεραμε κατι. καθε μηνα νομιζω οτι εχω συμπτωματα και καθε μηνα ερχεται ρολοι στην ωρα της!!!τον τελευταιο μηνα χρησιμοποιησα μεχρι και τεστακι ωορρηξιας και οταν βγηκε θετικο καναμε προσπαθεια αλλα και παλι κανενα αποτελεσμα.......παλι ηρθε στην ωρα της....τωρα που θα εχω τον αντρα μου σπιτι με αδεια θα κανουμε εντατικες προσπαθειες και φοβαμαι οτι απο το αγχος μου παλι δε θα καταφερω τιποτα....δε ξερω πως να το αποβαλλω....προσπαθω να μη το σκεφτομαι αλλα ειναι πολυ δυσκολο.....νιωθω οτι θα δυσκολευτω να μεινω εγκυος και με ριχνει ψυχολογικα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia gia poion logo na agxwneste???

agxwtheis kseagxwtheis oti einai na ginei tha ginei...kai oti den einai na ginei den tha ginei...

edw alles prosexoune kai pianoune...ara htan na ginei!!!

ean thelei na erthei to thaumataki tha erthei!!!!!!!! :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απλα ειναι οτι καθε μηνα σε πιανει αγωνια γιατι το θελεις πολυ και εισαι με την σκεψη μηπως ειμαι να προσεχω τι κανω να μην κανω τσιγαρακι να μην πιω ενα ποτο οταν βγω εξω.... ειναι ψυχοφθορο αλλα γινεται δυστυχως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nininaki mhn anxonese kopela mou apo toso noris, meta to xrono sou lene oi giatroi sinithos na arxiseis na psaxnese.. Afou exete kanei eksetasois kai ola einai kala tha erthei kai to mwraki sas....

Auta pou grafeis oti kaneis einai oti xirotero, dld na mhn zeis :|:| Kai to potaki sou na pineis kai to tsigaraki sou na kaneis (vevea kalo einai na to kopseis telios) alla an einai na eisai egguos outos h alos sthn arxh den trefete apo esena to sporaki kai ena potaki kapou kapou den mporei na to vlapsei...

Akomi na ksereis pos kai thn hmera ths woriksias na exeis epafh oi pithanotites gia mia eggumoshnh einai mono 25%, alla egw sou lew pos tha erthei mhn anxonese kai taleporise adika. Kita na xareis ton antra sou twra pou tha einai sinexia sto spiti kai eiste akomi monoi..Giati meta kai na thelete me paidi sto spiti diskola ta pragmata :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nininaki mhn anxonese kopela mou apo toso noris, meta to xrono sou lene oi giatroi sinithos na arxiseis na psaxnese.. Afou exete kanei eksetasois kai ola einai kala tha erthei kai to mwraki sas....

Auta pou grafeis oti kaneis einai oti xirotero, dld na mhn zeis :|:| Kai to potaki sou na pineis kai to tsigaraki sou na kaneis (vevea kalo einai na to kopseis telios) alla an einai na eisai egguos outos h alos sthn arxh den trefete apo esena to sporaki kai ena potaki kapou kapou den mporei na to vlapsei...

Akomi na ksereis pos kai thn hmera ths woriksias na exeis epafh oi pithanotites gia mia eggumoshnh einai mono 25%, alla egw sou lew pos tha erthei mhn anxonese kai taleporise adika. Kita na xareis ton antra sou twra pou tha einai sinexia sto spiti kai eiste akomi monoi..Giati meta kai na thelete me paidi sto spiti diskola ta pragmata :P:P

8a prospathiso na xalaroso kai na kano oti me euxaristei exeis dikio!!!de bgainei kai tipota me to na agxonomai oli tin ora me to paramikro.....se euxaristo pantos polu giati me empsixoses arketa me auta pou egrapses!euxomai na ta kataferoume :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απλα ειναι οτι καθε μηνα σε πιανει αγωνια γιατι το θελεις πολυ και εισαι με την σκεψη μηπως ειμαι να προσεχω τι κανω να μην κανω τσιγαρακι να μην πιω ενα ποτο οταν βγω εξω.... ειναι ψυχοφθορο αλλα γινεται δυστυχως

kserw kopeles pou kai kapnizan kai pou simasia den edinan...kai katalavan oti htan egkyes sto 2o mhna...!!!kses giati//???????????

giati den to vazane sto myalo tous...tha mou peis pws na ksexastw??asxolisou me kati allo....me kati pou se diaskedazei...!!!! :D:D:D

kai tha erthei se xrono rekor!!!!

kai NA ZEIS THN KATHE MERA THS ZWHS SOU ME TA DEDOMENA SOU MEXRI TWRA...MOLIS ERTHEI TO MWRO NA PROSEXEIS!!!!!!!!!!

DEN THA TRELATHOUME KIOLAS AGAPH MOU!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MIA ZWH THN EXOUME DEN THA TALEPWRIOMASTE !!!MAS FTANOUN TA AGXH TA OIKONOMIKA....NA SKAME KAI GIA TO TIPOTA?????aN ERTHEI NAI NA AGXWTHEIS GIA NA KOPSEIS TO KAPNISMA,POTO KLTLP OXI TWRAAA :D:D:D:D;);););););)

OK?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kserw kopeles pou kai kapnizan kai pou simasia den edinan...kai katalavan oti htan egkyes sto 2o mhna...!!!kses giati//???????????

giati den to vazane sto myalo tous...tha mou peis pws na ksexastw??asxolisou me kati allo....me kati pou se diaskedazei...!!!! :D:D:D

kai tha erthei se xrono rekor!!!!

kai NA ZEIS THN KATHE MERA THS ZWHS SOU ME TA DEDOMENA SOU MEXRI TWRA...MOLIS ERTHEI TO MWRO NA PROSEXEIS!!!!!!!!!!

DEN THA TRELATHOUME KIOLAS AGAPH MOU!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MIA ZWH THN EXOUME DEN THA TALEPWRIOMASTE !!!MAS FTANOUN TA AGXH TA OIKONOMIKA....NA SKAME KAI GIA TO TIPOTA?????aN ERTHEI NAI NA AGXWTHEIS GIA NA KOPSEIS TO KAPNISMA,POTO KLTLP OXI TWRAAA :D:D:D:D;);););););)

OK?????????

pali kala pou exo kai esas kai me kanete na skeftomai pio logika.....auto to mina tha koitakso na xalaroso de bgainei kai tipota me toso agxos.....den exeis kai adiko exoume ola ta alla agxi me ti douleia kai to treksimo kathimerina!!!! :D:D:D:D tha mpaino na milame taktikotera :D me kseagxonetai

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μολις σήμερα διαβασα τα μηνυματα σας.ευχαριστώ παρα πολύ όλες σας για τις ευχες σας.σε οσες ειναι εγκυούλες ευχομαι καλη εγκυμοσύνη και να απολαυσουμε αυτους τους μηνες, σε οσες προσπαθούνε ευχομαι γρηγορα με ενα σπορακι.μονες σας θα καταλαβετε ποτε θα πειτε τελος στο άγχος.εμενα σταθηκε αφορμή ενας μηνας που ειχα πιστεψει οτι ειμαι εγκυος να καταλαβω ποσο κακο μου ειχε κάνει και να το βγαλω απο τη ζωή μου και το μυαλό μου.δωστε προτεραιοτητα σε σας και στο συντροφο σας.Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο πολυ, γιατι πανω απο εναμισι χρονο τιμωρουσα και εγω τον εαυτό μου ετσι.αλλα αξιζει να προσπαθησετε.εστω και προσποιητα στην αρχή.γλυκια μου εσυ εχεις ηδη ενα παιδακι και πας για δευτερο τι πιο ωραια ευκαιρια να απολαυσεις 100% το πρωτο σου παιδακι και το δευτερο να ερθει οποτε θέλει?σαμανθα Η ΠΗΤ μου ειναι 20 Απριλιου η δικια σου?Συγνωμη που καθυστερησα να απαντησω.απο τριτη αν ειμαι καλα θα αρχισω τη δουλεια αλλα θα τα λεμε συχνα.φιλιά σε όλες!α! και κατι ακομα!!!χαρειτε το σεξ τωρα γιατι εμενα ο γιατρος μου το απαγορευσε!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...