Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


elli21

Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια μπορείτε να μου πείτε κάποια συμπτώματα εγκυμοσύνης πέρα από την καθυστέρηση ?έχω καθυστέρηση βέβαια 3 ημέρες, για μένα όμως που δεν έχω σταθερο κύκλο δεν θεωρείτε καθυστέρηση αυτό ακόμα .Κάναμε με τον άντρα μου ελεύθερα αυτό τον μήνα όχι και πάρα πολλές φόρες όπως αναφέρετε κάποιες από το forum οτι χρειάζεται μέρα παρά μέρα όπου και αυτό είναι και το λογικό, και έχω κάποια πονάκια όπως και αυτά πριν αδιαθετήσω εδώ και αρκετές μέρες γύρω στη μιάμιση βδομάδα και μια κούραση και φυσικά πρισμένο στήθος δηλαδή όλα αυτά που έχω κάθε φορά πριν την περίοδο .΄Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν κάνω κανένα τεστ γιατί πολύ απλά πιστεύω οτι δεν θα είμαι γιατι έγινε τέσσερις φορές όλες όλες και μάλλον όχι σε γόνιμες μέρες γιατί όπως σας είπα δεν μποροω να τις υπολογίσω γιατι δεν έχω σταθερο κύκλο και δεν θέλω να μπω και στην διαδικασία το να κάθομαι να τισ ψάχνω γιατί αυτό θα με αγχώσει .Απλά θα ήθελα να μου πείτε από την εμπειρία σας κάποια από τα συμπτώματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα elli21 εγω ειχα τα εξης οι ρωγες μου πονουσαν οταν τις ακουμπουσα κατι που δεν ειχα αλλες φορες η κοιλια μου με πονουσε τρομερα μεχρι που ξαπλωνα κιολας ενω αλλες φορες πρωτα ερχοταν η περιοδος κ μετα ειχα ενοχλησεις ειχα πολλα υγρα κ καθολου καφε εκκρισεις οπως αλλες φορες,πολυ μικρες λεπτομερειες για αυτο κ περιμενα 5 μερες πριν κανω τεστακι.

δεν εχει σημασια ποσες φορες θα ερθεις σε επαφη κ εγω λιγες φορες εκεινο τον μηνα,καλη επιτυχεια κ αν δεν εισαι τωρα σου ευχομαι ολοψυχα να ερθει γρηγορα ;););););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατα την γνωμη μου δεν παιζει ρολο ουτε ποσες φορες το εχεις κανει ουτε σε ποιες μερες.αρκει να σου πω οτι εγω εμεινα εγκυος την ακριβως επομενη μερα μετα το τελος της περιοδου που δεν θεωρειται κ γονιμη!οσο για τα συμπτωματα ποικιλουν σε καθε γυναικα.αυξηση της ορεξης ή αναγουλες,πριξιμο στο στηθος κ στην κοιλια κ φυσικα ολα τα συμπτωματα της περιοδου που σε μπερδευουν.μπορει ομως κ να μην εχεις τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια είναι οτι το στήθος μου δεν με πονάει αλλα είναι πρησμένο αλλά η κοιλιά μου εκει που με πονάει και λέω τώρα θα αδιαθετήσω εκεί μου σταματάει .Έχω και αρκετά υγρά όπου πάλι νομίζω οτι αδιαθέτησα μάλλον πολλές φορές όλα τα συνδιαζουμε με εγκυμοσύνη γιατί είναι αυτό που θέλουμε και περιμένουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΛΗ21 ΚΑΝΕ 1 ΧΟΡΙΑΚΗ Η ΤΕΣΤ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ.ΑΠΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Muriam η χοριακη είναι εξέταση αίματος και γίνειται σε οποιοδήποτε μικροβιλογικό ? γνωρίζεις πόσο κοστίζει και αν τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Οργανισμος απο οργανισμο και εγκυμοσυνη απο εγκυμοσυνη ειναι τελειως διαφορετικα!!!!

Εγω ειμαι εγκυος σε διδυμακια κ απο την αρχη εως και τωρα δεν ειχα τα κλασσικα συμπτωματα (ζαλαδες,εμετους κτλ)...Για την ακριβια δεν ειχα-εχω τιποτα απο συμπτωματα εγκυμοσυνης ;)

Αφου ελεγα ευτυχως που παω στον γιατρο κ θυμαμαι οτι ειμαι εγκυος :lol::lol:

Και συμφωνω με την happy σχετικα με την συχνοτητα των επαφων!

Γνωμη μου ειναι,σε λιγες μερες αν δεν σου ερθει περιοδος να κανεις μια χοριακη και καλα αποτελεσματα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ Lollipop κι εσύ με το καλό να φέρεις στον κόσμο τα διδυμάκια σου ,το έχω ξανα ακούσει σε κάποιες οτι δεν το καταλαβαν οταν έμειναν έγκυος γιατι δεν είχαν κανένα συμπτώμα .Εσύ δεν είχες ούτα τα κλάσικά όπως αυτά πριν αδιαθετήσουμε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Muriam η χοριακη είναι εξέταση αίματος και γίνειται σε οποιοδήποτε μικροβιλογικό ? γνωρίζεις πόσο κοστίζει και αν τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως ?

Ναι, ειναι αιματολογικη και γινεται σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο.Τα αποτελεσματα κ η τιμη παιζουν απο εργαστηριο σε εργαστηριο (βαση της δικης μου εμπειριας).

Εγω πχ εκανα χορικαη σε 2 διαφορετικα εργαστηρια....και στα 2 η απαντηση βγηκε αυθημερον ενω η τιμη στο ενα ηταν 20Ε και στο αλλο 15Ε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ Lollipop κι εσύ με το καλό να φέρεις στον κόσμο τα διδυμάκια σου ,το έχω ξανα ακούσει σε κάποιες οτι δεν το καταλαβαν οταν έμειναν έγκυος γιατι δεν είχαν κανένα συμπτώμα .Εσύ δεν είχες ούτα τα κλάσικά όπως αυτά πριν αδιαθετήσουμε ?

Το μονο που ειχα ηταν πρησμενο στηθος,αλλα το απεδιδα στα φαρμακα της εξωσωματικης που ετσι κι αλλιως το ειχα απο την αρχη της προσπαθειας ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera elli.

Egw sthn proth mou eggumoshnh thimame auto pou les, eixa ponakia periodou kai kathe vradi evaza servieta gia na mhn lerothw ston upno mou alla kathe proi htan pentakatharh, episis eixa tromeres komares, sernomouna sthn kirioleksia...

Safthn thn eggumoshnh pali oute pou to katalava an kai eixa kapia stigmh iliggo den edosa shmasia giati mou hrthe h periodos mou kuria sthn wra ths kai den to skeftika kan, pigenontas ston giatro mou gia alh eksetash anakalipse pos eimai egguos sthn 5h evdomada...

Ola auta pou perigrafeis einai simptomata alla mporei na mhn einai kai tpt, kane mia xoriakh kai tha matheis sigoura...Kalh epitixia :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εlli τα συμπτωματα ειναι τΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟσο ιδια με την περίοδο! Το μοναδικο διαφορετικό ειναι η υπνηλια! Εμενα ετσι καταλαβε ο αντρας μου οτι ειμαι εγκυος. Σερνόμουν απο καναπε σε καναπε και κοιμομουν πολυ ευκολα στο λεπτό. Το στηθος, τα σπυρακια, τα πονακια ολα αυτα ειναι απο τις ορμονες που αυξανονται. Αυξανονται ομως κ στη περιοδο. Οσο για τη συχνοτητα , αν σε θέλει και μια μίση φορ΄αρκεί!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evid μου κι εγω όλο νομίζω οτι αδιαθέτησα και τρέχω τουαλέτα να βάλω σερβιέτα.Η αλήθεια είναι οτι πέρα από τα συγκεκριμένα προεόρτια που έχω κάθε φορά πριν αδιαθετήσω δεν έχω κάποιο άλλο δείγμα ώστε να πω α!! κατι αλλο συμβαίνει τώρα και λέω να το αφήσω λίγες μέρες ακόμα γιατί η ανωμαλία του κύκλου μου δεν λέγεται ποτέ δεν ξέρω πότε θα αδιαθετήσω οπότε δεν μπορώ κάθε μήνα να τρελαίνομαι κιόλας με το παραμικρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι απαραιτητο.εγω ημουν εγκυος, κ επειδη μια φιλη που ηταν κ αυτη κ ειχε σχεδον πυρετο μου ειπε για την θερμοκρασια,εβαλα θερμομετρο κ ημουν κανονικη γυρω στους 36 αν θυμαμαι.σε καθε εγκυμοσυνη, σε καθε κοπελα ειναι διαφορετικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nόμιζα οτι αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Το μόνο που ξεχωρίζει απο τα συμπτώματα της περιόδου.

Αν είναι να έρθει περίοδος έχεις υποθερμία, αν όχι, έχεις δέκατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και απο μένα...

Αχ αυτά τα συμπτώματα μας έχουν τρελάνει και εμείς ειδικά που έχουμε άστατο κύκλο κάθε φορά είμαστε με την αμφιβολία.... :roll:

Πάντως εγώ θα πρότεινα να αφήσεις λίγες μέρες ακόμα (προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι) και μετά πήγενε να κάνεις μια χοριακή, μόνο έτσι θα είσαι σίγουρη γιατί απο συμπτώματα δεν θα βγάλεις άκρη, σου μιλάω εκ πείρας! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

levou μου κι εγω ετσι νομιζω ακρη δεν προκειται να βγάλω εφόσον δεν έχω σταθερό κύκλο.δεν το σκεφτομαι και συνέχεια απλά όλο και λες μπας και έχει γίνει κάτι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε εγω patata77 ειχα υψηλη θερμοκρασια μια χαρα κανονικοτατη ηταν για μενα προσωπικα ουτε κ η θερμοκρασια μετραει στην τελικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πέμπτη μέρα καθυστέρησης δεν ξέρω πως είμαι τόσο χαλαρή και δεν έχω πάει να πάρω ένα τεστάκι να κάνω! μωρε λές ???? :lol::P επειδή όπως σας είπα ο κύκλος μου είναι αστα να πάνε και η πέντε μέρες ακόμα θεωρούνται φυσιολόγικές για μένα γι αυτό μάλλον ακόμα είμαι χαλαρή για να δούμε :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελλι μου εγω στην θεση σου θα ειχα τρεξει!!!!!!!!!!εγω απο τον ιανουαριο προσπαθουσα να κανω μωρακι και δεν μπορουσα,ειχα πολυ αστατο κυκλο μια 2 μηνες καθυστερηση μια 10 μερες καθυστερηση μια 8 και παει λεγοντας καθε μηνα και καθυστερηση!!!!!!!!ειχα απογοητευτει τελειως...οσπου μια μερα αποφασισα οτι δεν θα ξανα αγχοθω για να γινω μανα και αν ειναι να γινει θα γινει απο μονο του!!!!ετσι λοιπον ενω κνοντευαν οι μερες περιοδου μου βλεπω ενα ονειρο,την παναγια τσαμπικα που εχουμε εδω στην ροδο,που ειναι προστατιδα για ατεκνα ζευγαρια.....ξυπναω το πρωι και λεω βρε λες???????το λεω στην ξαδερφη μου που ειναι και αυτη εγκυος και μου λεει κανε τεστ....κανω λοιπον τεστ και βγαινει θετικο,τωρα σου μιλαω για 5 μερες πριν μου ερθει περιοδος ...αχνο βεβαια αλλα ειπα να δοκιμασω και ενα δευτερο την επομενη,δεν ημουν ομως χαρουμενη γιατι αν εβλεπα κατι αλλο θα απογοητευομουνα,αλλα βγηκε και το δευτερο θετικο,τρεχω επιτοπου για χοριακη,οταν βγηκαν τα αποτελεσματα με ενα χαμογελο ο μικροβιολογος,και μου λεει ειναι θετικο!!!!!!!!!!αλλα επειδη δεν ειχα καθυστερηση ηταν χαμηλες οι μοναδες, γυρω στις 500 αλλα σε 5 μερες που ξανα εκανα που μου ειπε ο γιατρος μου πηγαν 3000!!!

τρεχααααααααα για χοριακηηηηηηηηηηη,πιστεψε στον εαυτο σου!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katerina μου σου εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την ψυχή μου . Ο κύκλος μου εμένα είναι κάθε μήνα άστατος δηλ. μια έχω 33 ημέρες μια 35 μια 38 μια 30 οπότε ακόμα λέω μπα δεν θα είναι κάτι και το έχω πάρει χαλαρά .Βέβαια έχω συμπτωματα περιόδου εδώ και μια βδομάδα περίπου πονάκια στην κοιλιά που κάποιες στιγμές λέω τώρα θα αδιαθετήσω την άλλη περνάνε πρησμένο στήθος αλλά δεν έχω ούτε υπνηλία όυτε ανακατοσούρα ούτε καμία άλλη ένδειξη.

Εσύ είχες καταλάβει κάτι ή μόνο από την καθυστέρηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελλη μου οπως λες και εσυ,ειχα και εγω πονους περιοδου,και ελεγα τωρα θα μου ερθουν ειδικα την ημερα που εκανα το τεστ,ειχα ξυπνησει με εντονους πονους στην κοιλια και στην μεση,και εκει ειχα χασει τις ελπιδες μου,γιατι ελεγα οτι αυτο τον μηνα ξερω οτι θα ειμαι εγκυος!!!!ειχα και πρισμενο στηθος περισσοτερο απο τις αλλες φορες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια,

εγω ειμαι στην 15 εβδομαδα, εμεινα εγκυος τον Ιουλιο και δεν ειχα κανενα απολυτως συπτωμα.....ημουν και διακοπες και μια χαρα όλα. οταν γυρισαμε και ειχα ηδη 10 μερες καθυστερηση , εκανα τεστ και χοριακη και ημουν ηδη 5 εβδομαδων !!!

οποτε τα συμπτωματα διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα......

κι ακομα δεν εχω τιποτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...