Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΟΤΑΝ ΠΙΕΙΣ ΤΗ ΓΛΥΚΟΖΗ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ? ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΩΝ. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΙΣΤΙΚΗ, ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΠΕΙΤΕ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΝΑ ΠΑΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια!!Εμένα ο μικροβιολόγος ουτε βόλτα στο διαδρομο δεν με αφηνε να κάνω!!Γιατί με το περπάτημα,με την κατάβολή κ'αθε προσπάθειας,καις θερμίδες κ θα σου ανέβει η γλυκόζη αρα το σακχαρο στη καμπύλη!!Ασε,πίκρα!Πάρε ενα βιβλιαράκι κ πες πως θα ξεκουραστεις αυτό το διαστημα!! φιλιά κ σε σένα κ τη κοιλίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria όντως έτσι είναι,δεν πρέπει να είσαι σε κίνηση.Κι εμένα η μικροβιολόγος δε με άφησε να φύγω,κάθεσε εκεί και μάλιστα νερό μου έδωσε λίγο σε μικρό ποτηράκι και κάθε μισή ώρα μου έπαιρνε αίμα.Εγώ μάλιστα είχα ανεβασμένη καμπύλη και έκανα διατροφή(όχι ινσουλίνη) και ο γιατρός μου είχε πει από την ώρα που θα φάω μέχρι την ώρα που θα μετρηθώ να μην κάνω τίποτα,να κάθομαι.

Οπότε πάρε άδεια από τη δουλειά και μην αγχώνεσε.Όλα να είναι καλά.Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι μου την εκανα προχθες εγω την καμπυλη και για να μην βαριεμαι πεταγομουν μεχρι το ιατρειο του αντρα μου με τα ποδια και χαζευα στο ιντερνετ για να απασχολουμαι.μιλαμε για περπατημα 5 λεπτων.οι εξετασεις βγηκαν ολες νορμαλ.εγω θα ελεγα να πηγαινες στην δουλεια σου αν δεν κουραστεις καθολου και δεν κανεις μεγαλες μετακινησεις.καλα αποτελεσματα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω δουλευα σε γραφειο,καθιστικη δουλεια κ πηγαινα καθε μια ωρα για την αιμοληψια.η μικροβιολογος δεν μου ειχε πει τιποτα .αλλωστε κ στο γραφειο καθομαι κ στο μικροβιολογικο παλι θα καθομουν.οποτε το ιδιο ηταν.μαλλον διαφερει απο μικροβιολογικο κ απο γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ η αθεόφοβή είχα κανονίσει παρεάκι, πηγαίναμε για ψώνια και γυρίζαμε στην κλινική.

Με πέτυχε ο γιατρός στον δρόμο και παραλίγο να με πιάσει από το αφτί.

Αλλά δε φταίω εγώ … ούτε αυτός μου το διευκρίνισε, ούτε οι νοσοκόμες που μου πήραν το αίμα και φυσικά τις ενημέρωσα για τα σχέδια μου…

Τέλος πάντων καλό θα είναι να μη μετακινηθείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΔΕΝ ΕΚΑΚΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!!! :D

μπραβο!!!!σε αντιθεση με μενα δεν ειχαν καλα αποτελεσματα,και θα κανω την 100γρ εξεταση την δευτερα!!!μπορεις να μου πεις τι τιμες ειχες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Εχω μια ερωτηση.....η καμπυλη ζαχαρου γινεται σε ολες της εγκυουλες ή υπαρχουν ενδειξεις για να την κανει καποια κοπελα;

Δηλ. αν το ζαχαρο στις μηνιαιες αιματολογικες ειναι οκ θα κανει την καμπυλη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο που οι εξετάσεις σου είναι οκ!!!!!

Αντε με το καλό να γεννήσεις!

Lollipop μου, όλες οι εγκυούλες την κάνουν γύρω στην 26η - 27η εβδομάδα.

Απλά όταν στις μηνιαίες εξετάσεις είναι λίγο τσιμπημένο το ζακχαρο τότε κάνουν παραπάνω αιμοληψίες για να δουν τα αποτελεσματα.

Εγώ είχα πάντα από 65 ως 72 και έκανα την μέτρηση: 1η αιμοληψία στις 08:00 και η 2η στις 09:00 αν θυμάμαι καλά πρέπει να περάσει 1 ώρα. Είχα κάτσει στο μικροβιολογικό και κρατούσα ενα βιβλίο και διάβαζα. Τα αποτελέσματα ήταν: 72 και μετά την λήψη 118!

Με το καλό τα διδυμάκια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια! Εχω και εγω μια ερωτηση που με απασχολει! Ειμαι στην 23η βδομαδα....και εχω κανονισει με τον γιατρο μου στην 27η να κανω εξεταση για το ζαχαρο! Αλλα μου ειπε να παω το πρωι νηστικη να μου παρουν αιμα....μετα μεσα σε 2 ωρες να φαω : 1 πορτοκαλαδα 1 τοστ και 1 παστα και μετα να κανω παλι εξεταση αιματος!

Ακουω πως ολες περνετε γλυκοζη...εμενα γιατι μου ειπε να φαω τα παραπανω? Μηπως αυτη ειναι διαφορετικη εξεταση? :!::?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΣΤΗ 1η ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗ 2η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου τι μου θυμησατε τωρα.... καταρχην ουτε εγω περπατησα καθολου απ'εξω απο το μικροβιολογικο την ειχα στησει και εδινα αιμα καθε μιση ωρα,ειχα περιοδικο και τον αντρα μου μαζι.Αλλα ηταν η χειροτερη εξεταση που εχω κανει,αυτο το πραγμα δεν πινεται με τιποτα.Ορκιστηκα οσα παιδια και να κανω αυτη την εξεταση δεν την ξανακανω.Ακομα μου ερχεται αυτη η γευση στο στομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PENNY, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΣ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΛΙ ΑΙΜΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΛΥΚΟΖΗ ΔΙΝΟΥΝ. ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! ΣΚΕΤΗ ΑΗΔΙΑ! ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑΝΤΖΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 12 years later...

Καλησπέρα σας! Ήθελα να ρωτησω, είμαι στην 23η εβδομάδα κύησης και ο γιατρός μου μου έκανε την καμπύλη γλυκόζης στην 23η. Μπορεί να γίνει αυτό? Είναι έγκυρα τα αποτελέσματα από την 23η?

Ευχαριστω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ' όσο ξέρω είναι 24-28 εβδομάδα. Νομίζω ιδανικά την 26η

Μήπως η ηλικία κύησης είναι μεγαλύτερη υπερηχογραφικά απ' ότι βάση Τερ ? 

Μήπως είναι περίεργο το ζάχαρο νηστείας σου και σε έβαλε νωρίτερα; 

Μήπως η κοιλίτσα του μωρού είναι μεγαλύτερη από το συνηθισμένο; 

Μήπως παρουσιάζεις  υδραμνιο;

Πολλά μπορεί να παίζουν, ο γιατρός σου όμως , τι σου λέει ; Γιατί επέλεξε να την κάνεις τότε ; 

Έχεις μήπως ενδοκρινολόγο; Αυτός λέει κάτι ; 

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...