Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια.

Εσεις ποτε πηγατε το ζουζουνι σας στο δωματιο του?

Εμενα η κορουλα μου ειναι 5 μηνων και σκεφτομαι να την παω στο δωματιακι της οταν κλεισει και τον 6ο. Και παλι θα νιωθω ανασφαλης πιστευω αλλα καποια στιγμη πρεπει να γινει.

Εσεις τι λετε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Αλεξάνδρα!

Καταρχάς να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Εμένα ο γιος μου είναι επίσης 5 μηνών και στο δωμάτιο του τον πήγαμε 15 ημερών :P !!! Από τότε δεν έχει ξαναέρθει κανένα βράδυ στο δωμάτιο μας...αν είναι ανήσυχος ή χρειαστεί οτιδήποτε πάμε εμείς στο δικό του.

Εμείς επιλέξαμε να τον πάμε τόσο νωρίς γιατί πιστεύουμε οτι όσο πιο αργά τόσο μεγαλύτερη ανασφάλεια θα είχαμε. Ευτυχώς η μετάβαση ήταν πολύ καλύτερη απ' οτι την περιμέναμε και μετά το δεύτερο βράδυ ήταν λες και δεν τον είχαμε ποτέ δίπλα μας. Τώρα πια, στις 8 το βράδυ που κοιμάται απλά τον βάζουμε στο κρεβάτι του, του λέμε καληνύχτα και μετά από κανένα 10λεπτό έχει κοιμηθεί (μέχρι τότε ακούμε οτι είναι ξύπνιος απο την ενδοεπικοινωνία γιατί κουνάει πόδια χέρια αλλά ουτε παραπονιέται ουτε κλαίει).

Θα σου έλεγα να μην το καθυστερήσεις πολύ ακόμα...νομίζω οτι για τους γονείς είναι πιο δύσκολο απ' οτι για τα παιδιά.

Φιλικά

Μαρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την mdion ότι για τους γονείς είναι δύσκολο!!! ;) Κι ο δικός μου 5 μηνών είναι και τον βάλαμε στο κρεβατάκι του από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε από το μαιευτήριο! Βέβαια, αρχικά κοιμόμουν εγώ μαζί του στο δωμάτιο πιο πολύ επειδή εγώ φοβόμουν. Στους 3,5 μήνες τον άφηνα μόνο του αλλά επειδή ο δικός μου σβουρίζει πολύ στον ύπνο του και κρεμιόταν από τα κάγκελα κι έκλαιγε ξαναπήγα μαζί του και μοιμόμουν. Τελικά του φτιάξαμε μια πατέντα με μια κουβέρτα που τυλίγουμε από τη μεριά της κούνιας που δεν έχει πάντα και μια χαρά βολεύτηκε, οπότε κοιμάται μόνος του από το βράδυ στις 9-10 μέχρι το πρωί 9-10 :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα...Εμείς τον πήγαμε στο δωμάτιό του 3 μηνών και 1 εβδομάδας ακριβώς. Κοιμόμουν κι εγώ τον πρώτο μήνα σε ένα μονό κρεβάτι στο ίδιο δωμάτιο και μετά τέρμα. Όχι ότι είχε πρόβλημα μόνος του, εγώ είχα ανασφάλεια. Μια χαρά κοιμάται. Είμαι υπέρ της άποψης ότι όσο καθυστερεί να πάει το παιδί στο δωμάτιό του (μιλάμε βέβαια για περιπτώσεις > 6-8 μηνών), τόσο πιο δύσκολη είναι η μετάβαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pepita, εμένα δεν κοιμάται ακόμα τόσες ώρες νυστικός αλλά του δίνω ένα γάλα γύρω στις 11 και τον κρατάει μέχρι τις 6 το πρωι! Νομίζω οτι μόλις πάρει λίγο βάρος ακόμα (είναι γύρω στα 5800gr) θα κοιμάται και ο δικός μου σερί!

Να χαίρεσαι τον Σταματάκο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ κι εσύ το ζουζούνι σου!!!! :P:P:P:P

Κι εμένα μετά τους 4 μήνες άρχισε να κοιμάται τόσο. Πιο πριν τον ξύπναγα 11-12 και τον τάιζα. Αλλά είναι και γενικά υπναρούλης εμένα, δόξα το Θεό! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κ απο μένα!Εχω κ γω μεγαλη ανασφαλεια το ποτε θα τον βαλω στο δωματιάκι του κ να φανταστήτε οτι είναι πανεμορφο δωματιάκι με όλα του τα κομφορ!!εχω παθει ομως μεγαλη εξαρτηση κ μου είναι παν δυσκολο να τον αποχωρηστώ..το ξερω οτι πρεπει αλλα αγχονομαι πολύ αν θα μπορεσει να κοιμηθει (γιατί ξυπναει στον υπνο του κ κλαιει) αν θα προλαβαινω να του βαζω πιπιλιτσα οταν ξυπνάει ή θα μου ξαγρυπνάει κλπ κλπ κλπ ουφ ουφ όλο αγχοτικα σκέφτομαι..συγνωμη αν σας ζάλισα

Μεχρι κ η παιδιατρος μας ειπε εφόσον κοιμαται σερί απο τον 4ο μήνα τα βράδια να τον έβαζα απο τοτε όμως εγώ δισταζα κ ο αντρας μου επίσης ακομη πιο πολυ αφήστε κ η πεθερά μου!!!αν γινοτανε για κεινη μεχρι τα 18να τον είχα δίπλα μου αυτό θα ήθελε!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Αν και συνεχιζω να νιωθω την ιδια ανασφαλεια. Εχει και παλινδρομηση η μικρουλα μου ρε γμτ. Με αποτελεσμα να της γυριζουν γουλιες και να πνιγεται. Εχω κι αυτο το αγχος. Αχ βρε ilioulina κι εγω δεν μπορω να την αποχωριστωωωωωωω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα κοριτσακια μας ειναι τριων μηνων.

πριν γεννηθουν λεω θα παρουμε δυο καλαθουνες για να τα εχουμε στο δωματιο μας τους πρωτους μηνες κ μετα να πανε στο δωματιο τους.

πραγματικα πηραμε τα καλαθια,τα βαλαμε στην κρεβατοκαμαρα κ με το καλο ηρθαν τα μωρακια μας στο σπιτι.

εμειναν στο δωματιο μας.....ενα βραδυ!

δεν ξερω ...ειχα τετοιο αγχος ακομα κ που τα ακουγα να αναπνεουν ελεγα κατι εχουν!!!!τρελαθηκα.φυσικα δεν κοιμηθηκα δευτερολεπτο.την αλλη μερα λεω θα της βαλουμε στο δωματιο τους που ειναι διπλα απο το δικο μας κ θα εχω τις πορτες ανοιχτες.

ε απο τοτε κοιμουνται μια χαρα εκει,τους πηραμε κ τις κουνιες τους κ το δωματιακι τους ειναι τελειο...

κ εχουμε την κρεβατοκαμαρα για μας γιατι πιστευω ακραδαντα πως το ζευγαρι πρεπει να εχει το χωρο του κ για τις προσωπικες τους στιγμες κ να μην εχει το αγχος του μωρου απο διπλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι ρε κορίτσια... Πριν γεννηθεί έλεγα ότι 6 μηνών θα τον πάω στο δωμάτιό του... Τώρα που είναι 3,5 το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον πάω νωρίτερα... Νομίζω ότι όσο πιο πολύ τον κρατάω τόσο πιο δύσκολο θα είναι να τον αποχωριστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις φεραμε τον μικρο μας στο σπιτι οταν ηταν ενος μηνων....και απο τοτε κοιμαται στο δικο του δωματιο

εμεινα μαζι του μια εβδομαδα και δεν εκλεισα ματι....μετα μετακομισα στο δωματιο μου,εβαλα και την ενδοεπικοινωνια και ολα ηταν μια χαρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Το πήρα απόφαση, την άλλη βδομάδα θα τον βάλουμε στο δωμάτιό του...κ αυτό τότε γιατί πρέπει να ξεσυναρμολογήσει ο άντρας μου τη κουνια κ θελω βοήθεια οπότε στο ρεπό του το αποφασίσαμε απο κοινού να το κανουμε...εξάλου κοντευει 6 μηνών κ πρεπει όπωσδηποτε να μπει στο δωματιάκη του ....αχ βαχ είναι δύσκολο το ξέρω..........επισης ξέρω οτι τα πρώτα βράδια θα έχω ολονυχτία γιαυτό προετοιμάζομαι απο τώρα.....μωρέ μου ξυπνάει τις νύχτες κ κλαίει έτσι στα ξαφνικά όχι κάθε βράδυ αλλά 4-5 φορες τη βδομάδα νομίζω...μολις του χαιδεψω το κεφαλάκι ξανακοιμάται..λιγες φορές του εδωσα πιπιλιτσα για να κοιμηθεί...μάλλον όνειρα θα βλεπει το πουλακι μου γιαυτό...ουφ ουφ ουφ αγχοθηκα πάλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!

Αν αποφασίσετε να μεταφέρετε το μωρό στο δωμάτιο του, καλό είναι τα πρώτα βράδια να βάλετε μέσα στο κρεβατάκι του και μια μπλούζα δική σας φορεμένη για να έχει την μυρωδιά της μανούλας και να μην νιώθει μόνο του!! ;)

Μην ανησυχείτε θα δείτε ότι είναι πιο εύκολο απ'ότι φαίνετε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καραμελενια μου του έχω απο την ημέρα της γέννησης ένα πετσετάκι βαμβακερό που το βάζω πάνω συνέχεια κ μετά όταν κοιμάται το έχει κοντα στη μουρίτσα του..το ξέρω αυτό που μου λές είναι πραγματικα πολύ τρυφερό κ πολύ αποτελεσματικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιός μου έχει ένα αρκουδάκι-πετσετάκι και ακόμα και τώρα είναι η παρηγοριά του και η παρέα του στν ύπνο :) Και στα μωρά μου έχω απο ένα

Μόνο φρόντισε να έχεις και ένα δευτερο ίδιο γιατί θα χρειάζεται το ένα πλύσιμο και θα ζορίζεσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι αυτό μου το έχουν πει οτι πρεπει να έχω άλλο ένα, αλλά προς το παρόν βολεύεται με το πετσετάκι θα του πάρω 2 τετοιου τύπου που μου λές γιατί τα εχω δει για αργοτερα..αν κ εχει κ τον αγκαλίτσα του κοντα κ οταν κοιμαται τον εχω δίπλα του κ τον κοιτάζει...εχουν πλάκα όμως τα άτιμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμβουλή μου πάρε ένα-δύο ακριβώς τα ίδια με αυτό που έχει ήδη γιατί μπορεί να κολήσει και να μην θέλει άλλο.Είμαι παθούσα και ξέρω τι σου λέω!!!Όταν έπρεπε να το πλύνω γιατί βρομούσε είχαμε δράματα στο σπίτι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Αν και συνεχιζω να νιωθω την ιδια ανασφαλεια. Εχει και παλινδρομηση η μικρουλα μου ρε γμτ. Με αποτελεσμα να της γυριζουν γουλιες και να πνιγεται. Εχω κι αυτο το αγχος. Αχ βρε ilioulina κι εγω δεν μπορω να την αποχωριστωωωωωωω!!!

Να φροντίσεις να έχει κλίση η κούνια της και δεν θα χεις πρόβλημα με την παλινδρόμηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω απο την πρωτη μερα που γεννησα τα παιδια μου κοιμοντουσαν στο κρεβατι τους και γω απλα για τον πρωτο καιρο κοιμομουνα σ ενα μονο κρεβατι μεσα στο δωματιο τους. Δε σκεφτηκα ουτε μια στιγμη να τα παρω στο κρεβατι μαζι μου, και βεβαια ουτε και αυτα το ζητησαν ποτε γιατι δεν το ηξεραν!

Αλλα σας παρακαλω λυστε μου μια απορια: πως κοιμαστε με τα παιδια στο ιδιο κρεβατι? πως χωρατε? πως ξεκουραζεστε? το μωρο πως κοιμαται? και εξηγουμαι.... 1 βραδυ ο μικρος ηταν πολυ ανησυχος και λεω...δε δοκιμαζω να τον παρω μαζι μας στο διπλο?....ε κατσαμε και γω και ο αντρας μου σε μια γωνια του κρεβατιου μπας και πλακωσουμε το παιδι στον υπνο μας, αυτος επειδη γυρναει σα σβουρα δε βολευοταν γιατι τρακαριζε επανω μας, και φυσικα το αποτελεσμα ηταν σε 1/2 ωρα να παει αυτος στο κρεβατι του και τελειωσε το θεμα

Και αντε πες οτι πχ ο συζυγος κοιματε στον καναπε και ειναι μονο η μαμα με το μωρο στο κρεβατι.... ναι αλλα πως διασφαλιζεις οτι στον υπνο σου το παιδι δε θα πεσει απο το κρεβατι?

Εξηγηστε μου σας παρακαλω, γιατι το χω μεγαλη απορια!!!!! :?::?::?::?::?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Καραμελένια θα κάνω αυτό ακριβώς που μου λές γιατί εχεις δικιο το έχω ξανακούσει κ απο άλλες φίλες μου..

Αλεξάνδρα κάνε αυτό ακριβώς που σου λέει η kadath βάλε απο κάτω στο στρώμα μια κουβερτούλα ίσα ισα να εχει μια μικρή κλίση κ δε θα εχεις πρόβλημα , ετσι μου ειπε η γιατρός μας κ το εκανα κ γώ.

Φραπεδιά νομίζω οτι αναφερεται το θέμα μονο στο θέμα δωματίου οχι στο κρεββάτι δηλαδή εγώ εχω την κούνια του δίπλα απο το κρεββάτι μας κ αυτο με προβληματίζει πως θα το βγάλω να το πάω στο δωμάτιό του μόνο του...

Με τίποτα δε πρέπει να βάζουμε το μωρό στο κρεββάτι μας κ να κοιμάται (σε καθημερινή βάση), εκτός του οτι δεν μπορουμε να κοιμηθούμε με ασφάλεια με ενα μωρό δίπλα μας αλλά κ για εκείνο είναι δύσκολο μετά να αποχωρηστεί τη μυρωδιά μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Φραπεδιά νομίζω οτι αναφερεται το θέμα μονο στο θέμα δωματίου οχι στο κρεββάτι δηλαδή εγώ εχω την κούνια του δίπλα απο το κρεββάτι μας κ αυτο με προβληματίζει πως θα το βγάλω να το πάω στο δωμάτιό του μόνο του...

Με τίποτα δε πρέπει να βάζουμε το μωρό στο κρεββάτι μας κ να κοιμάται (σε καθημερινή βάση), εκτός του οτι δεν μπορουμε να κοιμηθούμε με ασφάλεια με ενα μωρό δίπλα μας αλλά κ για εκείνο είναι δύσκολο μετά να αποχωρηστεί τη μυρωδιά μας..

ναι καλη μου το καταλαβα αυτο, αλλα ειπα να κανω μια "ασχετη " ερωτηση που με καιει πραγματικα :):):):)

ξερεις παντως οτι ειναι πολλες οι μανουλες που κοιμουνται με τα παιδια τους στο ιδιο κρεβατι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

εμεις βαλαμε τον δικο μας στο δωματιο του απο 40 ημερων και μεχρι 7.5 μηνων κοιμοταν μια χαρα μονος του

ξαφνικα μετα απο 1-2 ωρες υπνου στην κουνια του μετα δε μπορουσε να ξανακοιμηθει

ε να μη σας τα παολυλογω σιγα σιγα καταληξαμε να κοιμομαστε και οι 3 μαζι

ηταν οι καλυτεροι υπνοι που καναμε ποτε

ο μικρος ουτε ξυπνουσε ουτε τιποτα μια χαρα κοιμομασταν ουτε μας ενοχλουσε ουτε εμεις αυτον

και το καλοκαιρι που μετακομισαμε μια χαρα κοιμαται μονος του στο κρεβατι του

ειχαμε πολυ λιγη γκρινια τις πρωτες μερες αλλα τωρα κοιματα πολυ καλα

ολα αυτα εξαρτωνται απο τους γονεις, τι αντοχες εχουν αλλα και απο το παιδι

εγω πχ δε μπορουσα να μην κοιμαμαι το βραδυ ε τον παιρναμε μαζι μας και ολα ηταν μια χαρα

και τωρα παλι μια χαρα κοιμαται μονος του, εμας μας λειπουν περισσοτερο οι αγκαλιτσες και τα χαδακια που μας εκανε οταν ξυπνουσε

το τι ειναι "λαθος" μερικες φορες δεν ειναι απολυτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς τον δικό μας,τον βάλαμε πανω στο μήνα στο δωμάτιο του,ηθελε απλες,ξαπλες κ χωρο κ το πορτ-μπεμπε δεν του κανε!!Οπότε τον "ακουσα " κ τον πήγα στο δωμάτιο του.Ναι,ενταξει σηκωνομουν το βραδυ για θηλασμό,ειχα κ τη κάμερα δίπλα μου για να τον ελέγχο αλλά δεν δυσανασχέτησε καθόλου.Τωρα ειναι 5 μηνών,εχουμε συνηθίσει ετσι,αν κ πλεον οταν ειναι να σηκωθείσπάνια πια κατα τις 4.30 ή το πρωί κατα τις 06.30 τον φέρνω στο κρεββάτι μας κ ξαπλώνουμε ολη η οικογένεια!Ωστε κ γω να κοιμηθώ λίγο ακόμη κ ο μπαμπάς μας.Μια κοπελα που ρωτησε για το πώες γίνεται (συγγνωμη,δεν θυμάμαι ποιά),το δικό μας το κρεββάτι ειναι το μεγάλο διπλό,ο αντρας μου το λεει γήπεδο!,Ο ενας στη μια μεριά,ο αλλο στην αλλη κ το παιδί στη μέση,αν κ στη ουσία το χω σχεδόν "κολλημένο" πάνω μου με ενα μαλακό μαξιλάρι ανάμεσα σε εκείνον κ τον μπαμπά μας οπότε να πέσει δεν παίζει!!Α,κάπου διαβασα σημερα εδω μια φραση που μαρεσε,κ ειναι η σταση που περιγραφω παραπάνω πως εχω τον μικρό μου "κάτω απο τη φτερούγα μου"!Αυτό ακριβώς!

Πάντως,οσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα,επειδη η μητέρα εχει τη δυσκολία παιρνόντας ο καιρός να αφήσει το παιδί κ να παει να κοιμηθεί στο δωμάτιο του.Ο,τι νιώθει η κάθε μια μας,οποτε νι΄πωσει η καθε μια ασφάλεια οτι μπορεί να το κάνει!Τα φιλιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...