Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010 Νο4


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηρθα- όοολα καλά ! το μωρακι μου μεγαλωνει (τουλαχιστον με το ματι - γιατι ο δικος μου αυτη τη φορα δεν μετρησε διαστασεις :geek: ) αλλα ακουσαμε καρδουλα!

Το φυλο ...δεν το μαθαμε- τωρα αυτο ή τσουτσούνι ήταν που ειδα- ή ομφαλιος λώρος!

ειναι ξαπλωμένο αρακλαντάν και ανφας και μοιάζει με εξωγήινο το μαναρι μου!

οπότε εγω θα μαθω φυλο κοντα στις 19 βδομαδες!!!χαχα-

ποσο το αγαπώ το μωρο μου!! :x:x:x

Βάσια- απλά δοκιμασε και αυτό τον γιατρο που άκουσες οτι εινια καλός- δεν σε δεσμεύει κανείς να παραμείνεις σαυτην που έχεις κοπέλα μου.

Ελενάκι φιλάκια

να και μια φωτό του μωρού μου - χαχαχα:

post-13662-1387393506203_thumb.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκίδα πολύ ωραία τα νέα του μπεμπακίου σου! Εμένα σήμερα μου έκλεισε ραντεβού για 7/10.

Με το ζάχαρο δεν έμεινε πάλι ευχαριστημένος :?

Όταν έκανα προγεννητικό ήταν 1, την προηγούμενη Τρίτη ήταν 0,84 και την Παρασκευή που πήρα αποτελέσματα από τον μικροβιολόγο ήταν 0,94. Εσάς βρε κορίτσια τι σας είπε ο γιατρός σας? Πάντως, μου ζήτησε επαναληπτική σε 15 μέρες... "κ ξανά προς το τρύπημα τραβά" :| !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σ ολεςςςςςςςςςςςς τις ομορφες κοιλιτσες

Εγω εχω λιγο ακομα τα νευρα αλλα τελικα λεω να μην παω αυριο να κανω την τροφοβλαστη.Ακουσα πολλες αλλες περιπτωσεις οπου η αυχενικη ηταν καλη αλλα το papp a χαλια και τελικα στην αμνιοπ ολα καλα και εκαναν και μια χαρα μωρακια. Σημερα αλλοι 2 γιατροι μου ειπαν οχι τροφοβλαστη αλλα μονο αμνιοπ΄.Θα παρω το ρισκο και ηδη ψαχνω για αλλο γιατρο που να μην μου χαλαει την καλη μου ψυχολογια.Εξαλου ολα αυτα τα τεστ ειναι εκτιμηση και πιθανοτητες ,απλα τα τσεπονουν καλα.

Στην αγγλια πχ ο ερευνητης που ανακαλυψε την τροφοβλαστη παιρνει 200 λιρες δηλ περιπου 180 ευρω και στην ελλαδα 850 ...τυχαιο δεν νομιζω .Τα συμπερασματα δικα σας............................μου το ειπε 1ος ξαδελφος γυναικολογος που δουλευει διπλα του στο Λονδινο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie_14 » Δευτ Σεπ 27, 2010 6:17 pm

Κουκίδα πολύ ωραία τα νέα του μπεμπακίου σου! Εμένα σήμερα μου έκλεισε ραντεβού για 7/10.

Με το ζάχαρο δεν έμεινε πάλι ευχαριστημένος :?

Όταν έκανα προγεννητικό ήταν 1, την προηγούμενη Τρίτη ήταν 0,84 και την Παρασκευή που πήρα αποτελέσματα από τον μικροβιολόγο ήταν 0,94. Εσάς βρε κορίτσια τι σας είπε ο γιατρός σας? Πάντως, μου ζήτησε επαναληπτική σε 15 μέρες... "κ ξανά προς το τρύπημα τραβά" :| !

πόσο είναι το όριο? ειναι το σακχαρο αυτό έτσι? οπως φαινεται στην εξεταση αιματος, σωστά?

εμενα ελεγε 93 το σακχαρο στην τελευταια αιματολογικη που το μετρησαμε...

κ γιατι δεν εμεινε ευχαριστημενος ο γιατρος σου- πρεπει να πέσει? τι σου είπε?

Φραουλίνο- μαζεψες γνώμες κοπέλα μου - πηρες απόφαση- τοτε κανεις το καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν demie το ζάχαρό μου είναι το εξής:

80 στο τέλος του Αυγούστου (έμπαινα στον 3ο μήνα)

και 85.7 στο τέλος του Σεπτεμβρίου (μπήκα στον 4ο μήνα)

τώρα που το βλέπω και εμένα τσιμπημένο μου φαίνεται...

Απλώς εσένα ανέβηκε 10 μονάδες σε μικρό χρονικό διάστημα για αυτό σου είπε να προσέχεις...Τι συστάσεις σου έκανε?

Εγώ όμως είχα 85.7 και δεν μπορούσα να φάω τίποτα τον μήνα ανάμεσα στις εξετάσεις...Τώρα που κάπως τρώω θα έχει ανέβει...έφαγα και πατάτες και μακαρόνια (αυτά ανεβάζουν!!!)

ΦΡΑΟΥΛΙΝΟ τι τελική πιθανότητα σου έδωσε?? Συμφωνώ μαζί σου, αν δεν μας κάνει να νοιώθουμε άνετα ο γιατρός πρέπει να τον αλλάζουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πάντως έχω ακούσει ότι είναι βασικό το ζάχαρο, όχι τόσο στην αρχή αλλά κυρίως στην πορεία της εγκυμοσύνης και για αυτό λένε και οι γιατροί να μην τρώμε γλυκά κλπ (τι??? για την ομορφιά μας μας το λένε???? :D:D:D:D )...

Μια φίλη μου πάντως που πήρε 23 κιλά (!!!!!) στην εγκυμοσύνη και έτρωγε συνέχεια γλυκά και δεν ανέβαζε καθόλου ζάχαρο!! Οπότε κάποιες φορές δεν έχει να κάνει και με το πόσο προσέχει κάποιος αλλά με τον οργανισμό του...

Συνήθως πάντως, όποιος τρώει πολλά γλυκα και άμυλο κλπ, παρουσιάζει ανεβασμένο ζάχαρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε Κουκίδα μου, ο γιατρός μου θέλει να πέσει κι άλλο, το θεωρεί τσιμπητερό... 1.10 είναι γενικά το όριο.

Σαμάνθα εμένα ήταν 1 στην αρχή, τον Ιούλιο. Την προηγούμενη Τρίτη τη μέτρηση μου την έκανε ο μπαμπάς μου με το ειδικό μηχανηματάκι για το ζάχαρο που έχει κ ήταν 0,84. Η τρίτη τιμή που σας έγραψα ήταν απο τον μικροβιολόγο, δλδ το 0,94. 'Ομως τρώω με τα όλα του, απ'ολα κ τσιμπάω κ κάτι σνακ και γλυκάκια... το μόνο που δεν τρώω κ δεν έφαγα ποτέ μου γιατί δεν μ' αρέσει είναι το ψωμί με το φαγητό. το τρώω μόνο σε τοστ. ουφ.... τι θέμα κι αυτό με το ζάχαρο......................

Φραουλίνο, να κάνεις αυτό που πιστεύεις. Αν θέλεις, ανέφερε το ποσοστό σου μετά από αυχενική κ papp-A. Α! Κ φυσικά αν δεν νιώθεις απόλυτα καλά, να αλλάξεις γιατρό ή να ζητήσεις 2η γνωμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκίδα εμένα μου είπε ότι θέλει να είναι οπωσδήποτε κάτω από 0,90 για να είμαστε ήσυχοι. Γι' αυτό δεν προκειται να ξανατσιμπήσω τίποτε delicious απ'αυτά που λατρεύω κ γενικώς θα το ρίξω στον περιορισμό.

Σαμάνθα το ζάχαρο δεν είναι θέμα κιλών... Μια φίλη μου πολύ, μα πολύ γεματούλα που έτρωγε εντελώς τα πάντα απεριόριστα δεν εκανε διαβήτη εγκυμοσύνης. Αντίθετα, μια οικογενειακή φίλη που ήταν αδύνατη (γυμνάστρια, παρακαλώ!) έφτασε να κάνει ινσουλίνη απο το τεράστιο ζάχαρο...

Εμένα με αγχώνει λιγάκι, αλλά ό,τι είναι θα γίνει. Λίγη προσοχή κ μακάρι να μείνει εκεί που είναι! Σε όλες μας! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν από ότι έχω καταλάβει εγώ, πρέπει να μην ανεβαίνει συστηματικά διότι πχ αν εγώ έχω 80 στον 3ο μηνα και 85 στον 4ο, τότε αναλογικά θα έχω πάνω από το όριο στον 6ο-7ο μήνα και τότε θα έχω πρόβλημα...Και λόγω της εγκυμοσύνης τρώμε και παραπάνω και ανεβαίνει πιο εύκολα...

μια φίλη μου γέννησε το μωράκι της με καισαρική στον 8ο μήνα ακριβώς για αυτόν τον λόγο (υγιέστατο!!)

Εσένα demie έπεσε στην αρχή και μετά ανέβηκε! Μήπως όμως οι μετρήσεις θα πρέπει να γίνονται στο ίδιο εργαστήριο για να είναι καλύτερα συγκρισιμα τα αποτελέσματα?

Καλύτερα πάντως να σε βάλει να προσέχεις παρά να ξεχνάει να το δει όπως ο δικός μου :evil::evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκι τελεια νεα για το εξωγηινακι σου...χιχιχιχιχιχ δεν πειραζει για το φυλλο και εμεις που μαθαμε απλα μας εφυγε η περιεργεια οτι και αν ειναι καλοδεχουμενο θα ειναι,εστι?Φραουλινο με το λιγο που διαβασα αυτα που γραφεις θα σου ελεγα να κανεις αυτο που θεωρεις εσυ σωστο κοπελα μου και νμην αφηνεις κανενα να σου χαλαει την ψυχολογια ακομα και τον γιατρο,ναι να πας αλλου αν δενε εισαι ικανοποιημενη..Παντως ξερω και αλλες κοπελες που ειχαν τετοιες πιθανοτητες και εκαναν αμνιο και βγηκε τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Demie αυτό είπα και εγώ για την φίλη μου. Πήρε 23 κιλά και δεν είχε καθόλου ζάχαρο!! έτρωγε κάθε μέρα 2 σοκολάτες γιατί δεν άντεχε....

Λοιπόν ΦΡΑΟΥΛΙΝΟ εγώ από ότι κατάλαβα στα στατιστικά βάζουν και την ηλίκία μεσα και το αν καπνίζουμε (αν δεν κάνω λάθος) και τα κιλά και όλα....είναι καθαρά στατιστική μέθοδος και παίζει με πιθανότητες...Κάνε λίγο υπομονή και σε 3-4 εβδομάδες θα κάνεις την αμνιοπαρακέντηση ε?

Εγώ πάντως θα πήγαινα και για μια δεύτερη αυχενική σε κάποιον που ειδικεύεται σε αυτό και έχει εμπειρια και κρίνει με το μάτι...Ο γιατρός σου την έκανε ή ειδικός???

Εμένα μου είπε: αν φανεί το κόκαλο στην μύτη καλό και είναι στα όρια το πάχος του αυχένα είμαστε οκ!

(συμπληρωματικά μου λεεί, ας κάνουμε και το αίμα)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραουλίνο, η αυχενική ήταν πάρα πολύ καλή!!! Εμένα ήταν 1.9 κ μου είπε ο γιατρός ότι όλα θα πάνε καλά κ στο αίμα. Απορώ πώς σου έβγαλε τέτοια τιμή... όπως κ να'χει, αν ο γιατρός δεν σε καλύπτει, καλό θα ήταν να δεις κ κάποιον άλλο. όσο για την εξέταση, να κάνεις αυτό που νιώθεις καλύτερο! Όλα θα πάνε μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο για το ζαχαρο κοριτσια αν και εγω προς το περων δενε χω τετοιο προβλημα να ξερετε οτι ακομα και τα ζυμαρικα και το ψωμι θα πρεπει να ελατωσει καποιος αν εχει ζαχαρο,αν θελετε διαβσετ παρακατω http://www.vita.gr/html/ent/432/ent.9432.asp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμάνθα μου δεν ανέβηκε... ίσα-ίσα μειώθηκε κιόλας. στον προγεννητικό είχα 1,01 και στον μικροβιολόγο 0,94 (μετά από 2 μήνες). Η τιμή 0,84 από το μηχανάκι ζαχάρου είναι περιπου το ίδιο γιατί ενδέχεται αυτό να χάνει κ 0,10. αλλά κ πάλι πρέπει να κόψω κάτι.............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απ'ό,τι διαπιστώνω δλδ, δεν τον ενδιαφέρει τον δικό μου γιατρό να είναι το ζάχαρο κάτω από το όριο, αλλά θέλει να είναι πολύ κάτω από το όριο :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηπως τελικα κανουντας καμπυλη ζαχαρου λυθεί το μυστήριο? Διαβασα οτι γινεται μεταξυ 22ης και 36ης βδ.

ανάλογα ο γιατρος μετα σε στελνει σε διαβητολογο για χορηγηση ινσουλινης ή απλα για διαιτα - να υπαρχει προβλημα.

Με λιγα λόγια- καλο ειναι να προσεχουμε λιγο τα γλυκα και τα αμυλούχα μεχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μεταξυ 22 και 26 ηθελα να γραψω.. :geek::geek:

Νενα φυσικά και ότι και να ειναι το μωρακι μας θα χαρουμε το ίδιο! απλά μαζοχιζόμαστε λίγο! :D

Τωρα για το ζαχαρο...η μικροβιολογος που πηγαινω μου ειπε οτι ο γυναικολογος μου- σε γενικες γραμμες- δεν πολυ δινει καμπύλη ζαχαρου...

και αυτό που καταλαβαινω ειναι πως ειναι θεμα γιατρου- και αυτό οπως κ πολλα άλλα...

εμεις απλα επειδη τα συζηταμε στο φορουμ- λογικο ειναι να ψαχνομαστε παραπανω απο άλλες εγκυούλες που απλά ακολουθουν τις οδηγιες του γιατρου...

Εγω δεν ξερω ρε γαμωτο, θελω να τα ξερω όλα...... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie μπερδεύτηκα!!!!!

Τότε γιατί ανησυχεί αφού μειώθηκε??? Άρα τρως μια χαρά!!!

Απλώς το 0.84 φαίνεται λίγο άσχετο (πράγματι) και το 0.1 που λες ότι μπορεί να χάνει είναι αρκετό!!

Άρα εσένα από 1 πήγε στο 0.94 ...άρα την επόμενη φορά θα είναι 0.9 :D:D:D

Λοιπόν εγώ πιστεύω ότι παίζει ρόλο και τι έχουμε φάει το προηγούμενο βράδυ. Κανονικά πρέπει να είμαστε 12 ώρες νηστικές και να έχουμε φάει ελαφρια πριν...Εγώ ποτέ δεν το τήρησα αυτό...

Πράγματι στην καμπύλη του ζαχάρου αργότερα θα φανεί αν έχουμε πραγματικά πρόβλημα ή όχι, απλώς καλό είναι να το παρακολουθούμε μέχρι τότε για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων!!

Και εγώ demie θα προσπαθήσω να το ρίξω....Τι συστάσεις σου έκανε ο γιατρος???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε demie o γιατρος ηταν ειδικος ,δεν ηταν ο δικος μου και μαλιστα μας ειπε οτι στην αυχανικη ειναι ολα οκ δηλ.το κοκαλακι στη μυτη οκ και ο αυχενας ,ολα καλα.Τελικα θα παω μονο για την αμνιοπ. Και να σκεφτεις δεν καπνιζω ,εκανα γυμναστικη ,δεν υπαρχει ιστορικο γεννετικων ανωμαλιων,και σπανια επαθα γριπη ,τι να πω .Και οι 2 μου γιαγιαδες η μια γεννησε στα 32 και 37 και η αλλη 36 και 44 τη μανα μου.Τι να πω να ειμαι τοσο ατυχη

Σαμανθα μου ποτε κανουμε καμπυλη ζαχαρου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραουλίνο εγώ ρωτούσα για τον γιατρό αν ήταν ειδικός :D:D είμαστε τόσες πολλές μπλέξαμε τα μπουτια μας (ή τις κοιλιές μας χα χα). Σε ρώτησα γιατί δεν πάνε όλες οι κοπέλες σε ειδικό...

λοιπόν καμπύλη ζαχάρου κάνουμε μεταξύ 23ης και την 26ης εβδομάδας αλλά ότι και να γίνει εκεί είναι κάτι αντιμετωπισιμο!

Πριν από αυτό προέχει η Β επιπέδου ( αν δεν κάνω λάθος)...

Λίγο υπομονή και όλα θα είναι μια χαρούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...