Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είναι τικ?


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπερα.Η μπεμπα μου στις 21του μηνα γινεται 8 μηνων.εχω παρατηρησει οτι απο τα τελη του 6 μηνα ανοιγοκλεινει το αριστερο της ματακι.δεν το κανει συνεχομενα δηλ θα κανει ενα βλαφαρισμα μονο την φορα και συνηθως 5-6 φορες την μερα.τωρα τελευταια βεβαια το βλεφαρισμα μπορει να ειναι και 3φορες συνεχομενα αλλα μεχρι εκει και τριβει συνεχως τα ματακια της.φοβαμαι οτι μπορει να ειναι καποιο τικ αν και νομιζω οτι ειναι λιγο μικρη για να εκδηλωσει κατι τετοιο.η παιδιατρος μας ειπε οτι μπορει να ειναι καποια μολυνση και να το παρακολουθουμε για να δουμε τι θα κανουμε.σε συνδυασμο με το οτι η μικρη δοκιμαζει τωρα την φωνουλα της και στριγκλιζει ολοι την ωρα εχω παρανοησει και φοβαμαι ακομα και για συνδρομο τουρρετ.Σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι η αν μπορει καποιος απο τους επιστημονικους συνεργατες του forum να μου δωσουν καποιες πληροφοριες ή προτασεις για το τι μπορει να ειναι ή ποια βηματα θα πρεπει να ακολουθησω και τι να παρατηρω θα σας ημουν ευγνωμων.να επισημανω οτι ειναι ενα ήσυχο μωρο πολυ παρατηριτικη και εξυπνη και οτι δεν μεγαλωνει σε περιββαλον με φωνες και εντασεις κατι που οπως διαβασα μεγαλωνει τις πιθανοτητες το πιαδι να εμφανισει τικς.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χωρίς να είμαι ειδικός, έχω διαβάσει ότι τα μωράκια είναι καλό να βγάζουν φωνούλες , οι οποίες λέγονται λαχνίσματα , αν δεν κάνω λάθος, και τα βοηθάει για να μιλήσουν αργότερα!

Τώρα όσο για το ματάκι του, μήπως το ενοχλεί κάτι το μωρουδάκι σου;Μήπως έχει κάποια αλλεργία, μήπως είναι ιδέα σου,μήπως έχει μεγάλες βλεφαρίδες και τις μπαίνουν στα ματάκια; πραγματικά δεν ξέρω.

Ελπίζω να μην είναι τίποτα!!!

φιλάκια στη μπεμπούλα

χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χωρίς να είμαι ειδικός, έχω διαβάσει ότι τα μωράκια είναι καλό να βγάζουν φωνούλες , οι οποίες λέγονται λαχνίσματα , αν δεν κάνω λάθος, και τα βοηθάει για να μιλήσουν αργότερα!

Τώρα όσο για το ματάκι του, μήπως το ενοχλεί κάτι το μωρουδάκι σου;Μήπως έχει κάποια αλλεργία, μήπως είναι ιδέα σου,μήπως έχει μεγάλες βλεφαρίδες και τις μπαίνουν στα ματάκια; πραγματικά δεν ξέρω.

Ελπίζω να μην είναι τίποτα!!!

φιλάκια στη μπεμπούλα

χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαμα Μαριλενας καλησπερα!!

Για το ματακι της μικρης σου δεν ξερω κατι και δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω...

...Οσο για τα ουρλιαχτα της ομως μην ανησυχεις καθολου!!!!:P

Ετσι εκανε και η δικια μου!!Μολις το ανακαλυψε δεν σταματαγε!!

Εγω γελαγα παρα πολυ!!:laugh:

Το ειχε ξεχασει για ενα διαστημα και πριν λιγες μερες το ανακαλυψε παλι και κατα την διαρκεια της ημερας στριγγλιζουμε κανα 5 λεπτο 2 με 3 φορες!!

....Μπορει να βουιζουν τα αφτια μας αλλα γελαω πολυ με αυτο!!

Αυτο παντως απο οτι εχω δει και εχω ακουσει το κανουν παρα πολλα κοριτσακια γι αυτο μην αγχωνεσαι...Θα το ξεχασει απο τη μια στιγμη στην αλλη!!;)

Φιλια πολλα!!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαμα Μαριλενας καλησπερα!!

Για το ματακι της μικρης σου δεν ξερω κατι και δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω...

...Οσο για τα ουρλιαχτα της ομως μην ανησυχεις καθολου!!!!:P

Ετσι εκανε και η δικια μου!!Μολις το ανακαλυψε δεν σταματαγε!!

Εγω γελαγα παρα πολυ!!:laugh:

Το ειχε ξεχασει για ενα διαστημα και πριν λιγες μερες το ανακαλυψε παλι και κατα την διαρκεια της ημερας στριγγλιζουμε κανα 5 λεπτο 2 με 3 φορες!!

....Μπορει να βουιζουν τα αφτια μας αλλα γελαω πολυ με αυτο!!

Αυτο παντως απο οτι εχω δει και εχω ακουσει το κανουν παρα πολλα κοριτσακια γι αυτο μην αγχωνεσαι...Θα το ξεχασει απο τη μια στιγμη στην αλλη!!;)

Φιλια πολλα!!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια!η αληθεια ειναι οτι εχει μπολυ μεγαλες βλεφαριδες και οποτε ξυπναει εχει και μια εσα στο ματι της αλλα το πεταρισμα το κανει μονο απο το αριστερο.μακαρι να μην ειναι τιποτα γιατι νομιζω οτι ειναι μικρη για να εκδηλωσει τικ απο τωρα.μακαρι να ηταν η ιδεα μου αλλα δυστηχως δεν ειναι.ξερω οτι τα ματια τους φτιαχνονται μεχρι και τον 3 χρονο της ζωης τους και απλα ελπιζω να ειναι αντανακλαστικο η κατι τετοιο.παρατηρησα παντως οτι οταν κανουμε μπανιο αυτο το ματακι δειχνει πιο ευαισθητο στο νερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια!η αληθεια ειναι οτι εχει μπολυ μεγαλες βλεφαριδες και οποτε ξυπναει εχει και μια εσα στο ματι της αλλα το πεταρισμα το κανει μονο απο το αριστερο.μακαρι να μην ειναι τιποτα γιατι νομιζω οτι ειναι μικρη για να εκδηλωσει τικ απο τωρα.μακαρι να ηταν η ιδεα μου αλλα δυστηχως δεν ειναι.ξερω οτι τα ματια τους φτιαχνονται μεχρι και τον 3 χρονο της ζωης τους και απλα ελπιζω να ειναι αντανακλαστικο η κατι τετοιο.παρατηρησα παντως οτι οταν κανουμε μπανιο αυτο το ματακι δειχνει πιο ευαισθητο στο νερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...