Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 985
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

που ειστα βρε κοριτσια χασαμε η μια την αλλη τι ειναι αυτο.εγω παω για αυχενικη την τεταρτη κ εχω αγχωθει παρα πολυ σημερα δεν με ποναει η κοιλια μου η το στηθος μου κ ο νους μου παει στο κακο.ανησυχω παρα πολυ τι θα ακουσω.παναγια μου να πανε ολα καλα σε παρακαλω μην με εγκαταλειψεις.εριξα κ ενα κλαμα το μεσημερι αστα να πανε :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!

Λοιπον έφαγα το παστίτσιο μου και ξάπλωσα στον καναπέ :P

Τώρα θα πιω ένα τσαγάκι με κανέλα και μήλο (το πρώτο ζεστό του φθινοπώρου!!)

Λοιπόν Γεωργία και εγώ τις ίδιες ανασφάλειες έχω... Μου έχουν περάσει τα συμπτώματα κάπως και νοιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά...αλλά από ότι έμαθα και από άλλες κοπέλες εδώ, αυτό συμβαίνει συνήθως κατά την μετάβασή μας στο 1ο τρίμηνο...

Όσο για το νέο μαμυ....απλώς είχαμε συνηθίσει το παλιό για αυτό δεν μας αρέσει το νέο!!! Η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα τελικά !!!

Εμένα δεν μου αρέσει το ότι τα γράμματα στα ποστ είναι κάπως μικρά...Πάντως το ότι βγάζει τα νέα ποστ πρώτα θα μας βολέψει πολύ πιστεύω!!!

φιλάκιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας τσουπρίτσες!!! ελα βρε γεωργίτσα !!! και γω Τετάρτη μεσημεράκι πάω ! ολα καλά θα πανε βρε !!! και γω εχω ΜΟΝΟ υπνηλίες και δυσκοιλιότητα ! τιποτα αλλο ! ειδικά σήμερα το πρωί μου ειχε κολλήσει το κλασικοτατο "δεν νιώθω εγκυος" αλλα υπομονή! οπως διάβασα και σε ενα αρθρο σε λιγο καιρό δεν θα χρειαζόμαστε τον υπέρηχο για να καταλαβαίνουμε οτι ολα ειναι οκ... θα μας κλωτσάει και θα είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με το νινάκι !!!!! λιγη υπομονή ακόμη...!!! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργια και γω οταν του μιλαω μουρχεται να κλαιω και ανησυχω- ειναι φυσιολογικο- γιατι θελουμε να πανε ολα καλα.

καλα βρε Σαμανθα- εσενα τι σ'εχουμε εδω- να μας βαζεις ιδεες? ακου τωρα τσαι με μηλα και κανελες και μουρθε τωρα να φαω μια μηλοπιτα τριφτη...ποτε βγαινουν τα μηλα???????????????τα σωστα ετσι...οχι τιποτα μουφες... L-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια, τι μου κάνετε? Και εγω τις τελευταίες μέρες δεν έχω καθόλου συμπτώματα , εκτός από το πόνο στο στήθος και υπνηλία. Φοβάμαι και εγώ αν όλα είναι καλά. Αυχενική έχω τη Παρασκευή άντε να περάσουν οι μέρες. Από ότι βλέπω αρκετες έχουμε αυχενική αυτή την εβδομάδα, άντε καλή επιτυχία σε όλες!!!! Περιμένουμε νέα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΑ θα πανε καλά φιλεναδίτσες ! γι αυτό ειμαστε εδώ ! για να στηρίζουμε η μία την άλλη!

καλέ ! κουκιδίτσα! εσπασα την 200αρα εδώ και 4 μέρες!!! χαμπάρι δεν πήρα !!!! γιούπιιιιιιι !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδη εχουμε 2 αυχενικες την Τετάρτη με Γεωργια και Μαρία, και Παρασκευη η Βάσια. και αλλες εχουμε -αλλα δεν θυμαμαι ποιες ειναι!!!!παλι αμνησια επαθα :shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ένα πολύ ωραίο τσάι που πίνω με μήλο και κανέλα της Lipton (ενώ συνήθως δεν πίνω Lipton) και είναι χωρίς τεϊνη-καφεϊνη και είναι φανταστικο! μέχρι και το βραδυ το πίνεις άμα θέλεις!

Τι μηλόπιτα είναι αυτή που λες?? Για πες μου πολύ χονδρικα την συνταγή :D:D έτρωγα μια υπέροχη τον μήνα πριν μείνω έγκυος στην Ελβετία από μια φίλη μου εκεί και ακούγεται σαν την δική σου. Τριφτή ή ατριφτή????

Λοιπόν και εγώ κάποιες φορές δεν νοιώθω έγκυος...αλλά αφού το νοιώθουμε όλες και όλα τα βιβλία λένε ότι έτσι συμβαίνι...ε τότε θα είναι οκ φαντάζομαι...

Καλά εγώ αυχενική κάνω πιο αργά από όλες!!! Την μεθ-επόμενη Παρασκευή γκρρρρρρρρρρρρρ

Πολύ αργά με έβαλε βρε παιδί μου...στις 12 εβδομάδες και 4 ημέρες...τουλάχιστον να ήταν στην αρχή της μεθ-επόμενης εβδομάδας.... :evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια μου καλα που υπαρχετε και εγω δεν εχω συμπτωματα και ανησυχω , ηταν να παω στο γιατρο την Παρασκευη αλλα βρηκα προσχημα και θα παω αυριο , χι χι , τι να κανω ανησυχω τι να κανει εκει μεσα το φασολακι.Εννοειται στον αντρα μου δεν ειπα οτι το άλλαξα επιτηδες , τι σου ειμαστε οι γυναικες :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμανθα, αυτη η μηλόπιτα γίνεται με τριφτή ζυμη (οπως τριβεις το κρυο βουτυρο με το αλευρι-) αλλα εχει μεσα και αμυγδαλο σκονη (άψητο εννοειται) και τα ΣΠΑΕΙ !! στον Παρλιαρο την διάβασα- θα στη στειλω μολις την βρω-

το τικερακι το μπλε λες ε? αυτο θα το φτιαξεις εδω: http://pitapata.com/

το άλλο το pregbar λεει ποσο % εγκυος εισαι...χαχαχ ότι ναναι...

Συννεφακι με το καλο να πας αυριο στον γιατρο!!περιμενουμε νεα! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααα και pregbar θέλω!!!

Καλά με σκότωσες με το αμυγδαλο μιαμ μιαμ περιμένω την συνταγή!!!

βρε κορίτσια βάλτε τικεράκια να σας καμαρώνουμε :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΜΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΣΥΝΤΑΓΕς ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕς ΣΤΟ google κ γραψτε' συνταγες της παρεας' για οτι θελετε να μαθετε.

Συννεφακι εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης μεχρι τωρα πηγαινω καθε εβδομαδα στον γιατρο μου βαζει αυτος το ραντεβου κ γω παιρνω κ το κανω πιο νωρις.την τριτη πηγα κρυφα απο τον ανδρα μου αλλα μετα του το ειπα δεν αντεξα αφου ηταν κ ολα καλα!τωρα εχω την τεταρτη για αυχενικη κ μεχει πιασει τρελλα δεν πηγα πουθενα σημερα με τις πυζαμες ειμαι απο το πρωι.να περασει κ αυτο λιγο να ηρεμησω γιατι δεν παλευεται. :-?:-o[-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ρε Σαμανθάκι- σου χρωστουσα σημερα που με εμπασες στο μαμυ, εκατσα και σου γραψα τη συνταγη, γιατι δεν την βρηκα στο internet ετσι ακριβως.

παρε κ το pregbar:

http://www.fortunebaby.com/pregnancy-ti ... 7&lpy=2011

την παραθετω εδω μηπως καμια αλλη γκατρουλα θελει να την φτιαξει (ή να την δωσει να της την φτιάξουν)

ειναι λουκουμι και οχι οσο μπελαλιδικη δειχνει- ενα μετραει: οποιος έφαγε την ξαναζήτησε!!!

ΜΗΛΟΠΙΤΑ ΜΕ ΚΡΑΜΠΛ

για τη ζυμη:

- 300 γρ.αλευρι

-300γρ. Ζαχαρη αχνη

-300γρ. Αμυγδαλο λευκο

-2 αυγά

-250 γρ, βουτυρο σε θερμοκρασια δωματιου

-50 ml μαυρο ρουμι (εγω έβαλα λευκο)

-λιγη κανελα

-1 κτ.γλ. Μπεικιν πάουντερ

Για τα μηλα:

-4 μηλα

-75γρ. Ζαχαρη

-3 ξυλαρακια κανελλας

Για το κραμπλ:

-160 γρ.αλευρι

-200 γρ. Ζαχαρη μαυρη

-160γρ. Βουτυρο

-200 γρ. Αμυγδαλο σε σκονη (τριμμενο στο μπλεντερ)

-1 κτ.γλ. Κανέλα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Για τη ζύμη

ζυμωνουμε όλα τα υλικα μαζι εως οτου σχηματιστει μια μαλακη κ αομοιογενης ζυμη.

Την απλωνουμε σε ενα τσερκι διαμετρου 22-24εκ και την αφηνουμε να ξεκουραστει. (το τσερκι εχει τις διαστασεις μιας στρογγυλης φορμας κεικ -χωρις την τρυπα στη μεση)

Για τα μηλα

καθαριζουμε τα μηλα- τακοβουμε σε 6 κομματια το καθενα, τα βαζουμε σε μια κατσαρολα κα ιτα σκεπαζουμε με νερο. Ριχνουμε τη ζαχαρη και τα ξυλακια κανελας και φτιαχνουμε μια κομποστα, βραζοντας τα σε χαμηλη φωτια εως ότου μαλακώσουν αλλα να μη διαλύονται. Τα στραγγιζουμε και τα αφυνουμε να κρυώσουν.

Για το κραμπλ

Ανακατευουμε το αλευρι, την αμυγδαλόσκονη, τη ζαχαρη και την κανελα. Προσθετουμε το βουτυρο λιωμενο και ανακατευουμε καλα, εως οτου σχηματιστει ενα συμπαγες μειγμα.

Το αφηνουμε στο ψυγειο να παγωσει καλα.

Συναρμολογηση

Τοποθετουμε τα μηλα πάνω απο τη ζυμη αμυγδαλου το ενα διπλα στο αλλο. Με εναν τριφτη τριβουμε το κραμπλ πανω απο τα μηλα. Ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 160 βαθμους για 1 ωρα.

Εαν χρειαστει ψηνουμε λιγο παραπανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον τα νευρα μου με το φορουμ.... :twisted::twisted::twisted:

Γεωργια, θα πας στο προφιλ σου εδω, επεξεργασια υπογραφης για το φορουμ- κανονικα οπως το ειχες κανει και παλιοτερα, και αφου επικολλησεις τον κωδικο που θα παρεις απο το site με τα τικερς, θα 'ξετικαρεις' τα 3 κουτάκια που θα βρεις τικαρισμενα απο κατω.

μαλλον γιαυτο δεν μπορεις να το βαλεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα γεωργίτσα μαζί θα το φτιάξουμε! κοίτα : πας εκεί που λεει στο μαμυ edit signature (νομίζω ειναι στο προφίλ σου εκεί που λεει φόρουμ), πας στη σελίδα με το τικερ και κανεις copy τον κωδικο που ξεκινάει με url και ξαναπάς στη σελίδα του μαμυ και πατας πρώτα το τετραγωνάκι url που θα σου εμφανίσει 2 φορές urlurl με κατι παρενθέσεις στο πεδίο που θα κανεις paste τον κωδικό και ΑΝΑΜΕΣΑ σε αυτά τα 2 url θα πας και θα κανεις paste τον κωδικό του τικερ σου! επίσης ΠΡΟΣΕΞΕ να ειναι ΞΕμαρκαρισμένα τα 3 τετραγωνάκια απο κάτω απο το πλαίσιο που θα βαλεις τον κωδικό!! κανε μια προεπισκόπηση να δεις πως βγαίνει και θα στο βγάλει! αμα ξεκινήσεις στην πορεία αποκλείεται να μην το καταλάβεις! εγώ τουλάχιστον ετσι το εβαλα ! καλή επιτυχία! εχει ωραία ταινία στο mega (νομίζω) !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν με ενθουσιαζει πολύ το καινοριο μαμμυ....ουφ μπερδευομαι!! Και που πηγανε τα τικερς μου και πηγα για υπογραφη να βάλω τη λίστα μας και μου βγαζει οτι δεν μπορω γιατι είναι μεγάλη και θελω να την κανω παραθεση κ δεν μπορω γιατι δεν ξερω...ουφ....και ειμαι εγκυος κ εχω πολλά νευρα.... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια γεια σας τι κανετε?ξερω χαθηκα τον τελευταιο καιρο λιγο το mammy με τις αναβαθμισεις λιγο το κολλημα που εχω φαει αυτες τις μερες με κατι σειρες που εχω κατεβασει απο το νετ ε,δεν θελει και πολυ!Η διαθεση μου ειναι πολυ πεσμενη δεν ξερω γιατι,δεν εχω ορεξη για τιποτα,ουτε να παω εξω ουτε να μιλησω σε κανεναν,τεσπα αποβλακωνομαι στην τηλεοραση και στην ξαπλα ολη μερα!!!!Ελπιζω να με καταλαβαινετε!οι ορμονες βαρανε κοκκινο μεχρι και ο αντρουλης μου μου φταει καμια φορα και ξεσπαω πανω του!!!!ουφ!!!αυτα!!!τα φιλια μου παω ξανα να αποβλακωθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα!! Ευτυχώς μου λέτε ότι έχετε και εσείς νευράκια γιατί νόμιζα ότι ήμουν η μόνη!!!

Εμένα βασικά τα νεύρα μου προέρχονται κατά 99% -μην γελάσετε- από την δυσκοιλιότητά μου :?:?:?

Κουκίδα τέλεια η συνταγή σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα την φτιάξω το σαββατοκύριακο που μας έρχεται!!!

Ξεκινάει μια νέα εβδομάδα με πολλές αυχενικές βλέπω!!! Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια!!!

πολλα φιλάκια :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...