Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ-ΜΑΪΟ 2011 !!!!!!!!


Recommended Posts

Αχ αυτό το τσιγάρο... :ymsigh: Εγώ κάπνισα τα τελευταία δύο τσιγάρα μ' ένα ποτήρι κρασί τη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος, για να το γιορτάσω. Τώρα τίποτα. Είναι φορές που με ανακατεύει (προχθές βρέθηκα ανάμεσα σε τρεις που κάπνιζαν Άσσο σκέτο και αρρώστησα) κι άλλες φορές ζηλεύω τρελά! Ο γιατρός μου απαγόρευσε ρητά τσιγάρο, αλκοόλ και αναψυκτικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 908
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω κοριτσια!!!!ελπιζω να ακουσω την καρδουλα τη δευτερα, θα ηρεμησω πολυ περισσοτερο!!!!

οσο για το τσιγαρο, σας καταλαβαινω....να φανταστειτε, οτι εγω το εκοψα πριν 6 μηνες, οταν ειπαμε οτι θα προσπαθησουμε για παιδακι, κι ακομα, υπαρχουν στιγμες που μου λειπει!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΚΑΝΩ 3 ΤΣΙΓΑΡΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΠΟΥΤΣΙΝΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Κ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΛΙΓΟ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΣΙΓΑΡΑ....Ε!ΜΑ!ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ!Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.....ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΦΕΣ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΕ??ΣΑΣ ΤΙΣ ΕΠΕΤΡΕΨΕ Η ΣΑΣ ΤΙ ΣΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ασφαλές να βάφω τα μαλλιά μου ενώ είμαι έγκυος;

Τα ελλειπή στοιχεία που έχουμε υποδεικνύουν ότι μάλλον είναι ασφαλές να βάφετε τα μαλλιά σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ο Οργανισμός of Teratology Information Services (OTIS), ο οποίος παρέχει πληροφορίες για πιθανά αναπαραγωγικά ρίσκα, αναφέρει ότι σε μελέτες που έγιναν σε ζώα βεβαιώνουν ότι οι βαφές δεν επηρεάζουν τις ανθρώπινες εγκυμοσύνες. Επίσης στην ίδια αναφορά, προσθέτει ότι ελάχιστα χημικά απορροφούνται από τη βαφή μέσα στο ανθρώπινο σύστημα.

Εάν παραταύτα ακόμα ανησυχείτε προτιμήστε να βάψετε τα μαλλιά σας μετά το πρώτο τρίμηνο όταν το έμβρυο θα είναι λιγότερο ευάλωτο. Επίσης προτιμήστε ανταύγιες αντι βαφή σε όλο το κεφάλι, όπου λιγότερα χημικά έρχονται σε επαφή με το κρανίο. Φροντίστε ο χώρος να έχει καλό εξαερισμό, μην αφήσετε τη βαφή περισσότερο από το κανονικό και ξεπλύνετε καλά μετά το τέλος της διαδικασίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με τα μαλλιά μου...Κάποιοι γιατροί επιτρέπουν να κάνουμε ανταύγειες και από το 1ο τρίμηνο ενώ κάποιοι δεν επιτρέπουν τίποτα καθόλου!

είμαι στο 2ο τρίμηνο αλλά δεν έχω κάνει κάτι ακόμα...βέβαια, μόνο ανταύγειες θα κάνω, όταν τις κάνω... αλλά και αυτό προσπαθώ να το καθηστερήσω έτσι ώστε να κάνω άλλη μια φορά προς το τέλος...Και τώρα στην εγκυμοσύνη μακραίνουν τα μαλλιά μου με διπλάσιο ρυθμό!!!

Αλήθεια μετά τον τοκετό και κατά τον θηλασμό επιτρέπεται?

Επίσης, ξέρετε αν για τις ανταύγειες πρέπει να χρησιμοποιείται ειδική 'βαφή'??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΤΗΝ 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ Η 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΑ ΒΑΨΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ...ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΘΑΜΠΟ....ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΚΜΗΣ Η ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΘΑΡΟ ΠΡΟΣΩΠΟ Κ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΜΗ ΠΩ...ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΥΔΑΤΙΚΗ??Η ΚΑΠΟΙΟ PEELING??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως για τις βαφές μαλλιών δεν υπάρχουν αξιόπιστες έρευνες που να αποδεικνύουν αν κάνουν κακό... Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ακίνδυνες... Εγώ λέω να κάνω ανταύγιες από την αυχενική κ μετά (1/11), έχει ήδη βγει η ρίζα κ είναι άσπρη!!! :((:((:((

jule εγώ έβγαλα 3 σπυράκια στο πρόσωπο αρκετά μεγάλα... Κ δεν είχα σπυράκια ποτέ!!! Βάζω μια φυτική ενυδατική, αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά...

Αχ... Ας είναι αυτά τα μόνα μας προβλήματα στην εγκυμοσύνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΚΑΙΡΟΣ (21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ).ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣΚΟΥΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΚΡΕΜΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ....ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jule,Sweety,XOANITA (έλπίζω να μη ξέχασα κάποια) σας καλωσοριζω κ εγώ αν κ λίγο καθυστερημένα! :D Να έχετε όλες υπέροχη κ υγιή εγκυμοσύνη!!! :D

Γιώργο μου υπομονή κ κουράγιο με τόση δουλειά!Άντε να ξεμπευρδεύεις να μιλήσουμε! Τα φιλιά μου κ στις υπόλοιπες κοιλίτσες!!!

Κορίτσια σήμερα μπήκα στην 9η εβδομάδα κ ενώ όλες τις προηγούμενες εβδομάδες κ περισσότερο τις τελευταίες μέρες ήμουν αγκαλιά κυριολεκτικά με τη λεκάνη απο τον εμετό.. :| σήμερα απο το πρωί είμαι εντελώς καλά,ούτε κάν μια ναυτία..ανησυχώ λίγο..είναι φυσιολογικό έτσι απότομα να σταμάτησε η ναυτία;;αλλα συμπτώματα δεν είχα,εκτός απο κάτι πονάκια που με το μαγνήσιο έχουν σταματήσει εδώ κ καιρό.Είναι φυσιολογικό;;Σας έχει συμβεί;;

Πάντως για το πρόσωπο μιάς κ το συζητάτε κ εμένα έχει γίνει λιπαρό κ έχω βγάλει σπυράκια ενώ πάντα είχα πεντακάθαρη επιδερμίδα.Τώρα απλά δε βάζω καθόλου κρέμα για να μη γίνεται πιο λιπαρό κ πλένομαι 3 φορές με φυτικό σαπούνι. Για τα μαλλιά έχω αφήσει το φυσικό μου ενα χρόνο που ξεκίνησα προσπάθειες,νομίζω οτι μόνο φυτική βαφή επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη κ πολλά κομμωτήρια δεν έχουν κ πρέπει να τους την πάς κιόλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω τελειωσει κομμωτρια δεν υπαρχει διαφορετικη βαφη για εγκυους το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι φυτικη βαφη σε ολα τα μαλλια η ανταυγειες τα δικα μου τα αφηνω τωρα δεν τα βαφω φυλαγε τα ρουχα σου για να εχεις τα μισα ολα αυτα τα χημικα μακρυα κατα την γνωμη μου...

ελενακι χαθηκες μωρε!!!μην φοβασε κ εμενα μου φυγαν οι αναγουλες κ η καταθλιψουλα σιγα σιγα το σωμα μας συνηθηζει τις ορμονες κ δεν αντιδρα ευτυχως γιατι η κατασταση δεν παλευετε!285238_foetus 8 weeks.jpg[/attachment:24ntd6pm]

post-9767-13873935152529_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαλοου....περασα μια βόλτα απο εδω να δω πως τα πηγαίνουν τα νινακια σας ;)

Υπαρχουν τοσο ωραιες φυτικες βαφες μη τις φοβάστε! Εγω τα εκανα με Santa Angelica μόλις βγηκα απο το 1ο 3μηνο (για σιγουριά). Τσιγαρακια βλέπω, καφεδάκια βλέπω σουπερ ειστε! Μωρε εαν δεν εχετε αναγουλες προβλημα δεν υπάρχει.Και εγω καπνιζα στην αρχη μεχρι την 7η -8η εβδομαδα που αρχισα τους εμετους, μετα ουτε να το μυρισω.. :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Τωρα θα αρχισετε σιγα σιγα να φουσκωνετε κιολας..

Σας στελνω τα φιλιά μουυυυυυυυυυυ [smilie=love7.gif][smilie=love7.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy και gioulaki καλησπέρα!! τι ωραίο που είναι το μικρούλι στη φωτο!!Πραγματικά τόσο μικρούλια είναι κ τα δικά μας!!Αχ!Τρελαίνομαι! Παναγιά μου να είναι όλα τους γερά!!

Πώς σου σταμάτησαν οι ναυτίες-εμετοί;σταδιακά ή κ εσένα απότομα; Αγχώνομαι μωρέ γιατί διάβασα κάπου πως όταν σταματάνε απότομα οι ναυτίες μπορεί να είναι παλλίνδρομη! εγώ απο προχθές δεν έχω τίποτα!μόνο λίγη ζάλη κ αυτή χθες.θα δώ κ αύριο κ άμα είναι θα πάρω το γιατρό.

Κομμώτρια ε;;τώρα δεν εργάζεσαι;Δε ξέρω αν ισχύει αλλα έχω ακούσει οτι δεν κάνει να ερχόμαστε σε επαφή με τόσα χημικά,αληθεύει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα συναδελφισσες....τελικα ειμαι 6+1 μερα ,ευτυχως ολα καλα....καρδουλα ειδαμε να παλλεται...εξετασεις πολλες και ευχες για ολες σας ιδιαιτερα σε σενα samarcande...ευχομαι ολες να γραφετε μονο ευχαριστα νεα.καλο βραδυ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απότομα σταμάτησαν, μια ωραια μερα. Αλλα ανα διαστηματα καποιες μυρωδιες με αναγουλιαζουν ακομα και τωρα. Απλα αυτο το 24ωρο σταματησε αποτομα! Μην ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαλοου....περασα μια βόλτα απο εδω να δω πως τα πηγαίνουν τα νινακια σας ;)

Υπαρχουν τοσο ωραιες φυτικες βαφες μη τις φοβάστε! Εγω τα εκανα με Santa Angelica μόλις βγηκα απο το 1ο 3μηνο (για σιγουριά). Τσιγαρακια βλέπω, καφεδάκια βλέπω σουπερ ειστε! Μωρε εαν δεν εχετε αναγουλες προβλημα δεν υπάρχει.Και εγω καπνιζα στην αρχη μεχρι την 7η -8η εβδομαδα που αρχισα τους εμετους, μετα ουτε να το μυρισω.. :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Τωρα θα αρχισετε σιγα σιγα να φουσκωνετε κιολας..

Σας στελνω τα φιλιά μουυυυυυυυυυυ [smilie=love7.gif][smilie=love7.gif]

ΕΙ!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΕΔΩ

JULE=16/4-?

XAXAXAXAXXA!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα δεν νομίζω να σταμάτησαν τελείως! Για δες, μπορεί να επανέλθουν αύριο...Εγώ πάντως δεν μπορούσα να βάλω μπουκιά στο στόμα μου από την 6η εβδομάδα μέχρι την 11η και ξαφνικά μια μέρα μπορεσα να φάω!! Πολύ ξαφνικά..μετά όμως επανήλθα στις αναγούλες...

Τώρα βέβαια είμαι στην 15η και είμαι ακόμη χάλια..αλλά που θα πάει...κάποτε θα συνέλθω και εγώ...

Πότε θα πας ξανά στον γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κι εγω εγκυος που εχω ΠΗΤ 05/04/2011.Ευχομαι σε ολες μας μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και γρηγορα με τα παιδακια μας στην αγκαλια μας.εμαθε καμια σας το φυλο του παιδιου? εγω το εμαθα στην αυχενικη οπου με σιγουρια 100 τις εκατο εχουμε αγορακι μιας κι ο μπεμπης συνεχεια μας μοστραρε τα αποκρυφα του για να μην εχουμε καμια αμφιβολια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koristakia mou!!!!! Euxomai oles na eisaste kala k eudia8etes :D..Egw 8a paw simera sto giatro gia mia apli e3etasi..Na doume pws ola pane mia xara..Ka8e 1,5-2 evdomades zitaw apo to giatro na pigenw na to vlepw na sigoureuomai pws ola pane TELEIA gia na vgenw apo to agxos!!! :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΠΑΛΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΠΩΣ ΠΑΤΕ?ΕΓΩ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΣΠΙΤΙ ΧΑΛΑΡΑ,ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΤΑΞΙΔΙ.ΘΑ ΗΘΑΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ?Η ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ Η YOGA?ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 14η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 34η ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΟΙΑ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ Κ ΕΧΕΙ ΥΠΟΨΙΝ ΤΗΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ....ΑΠ'ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ SITES ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ 22Α ΤΗΛ 2104131623..ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ Κ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕΣΩ ΓΝΩΣΤΩΝ ΣΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΛ....ΦΙΛΑΚΙΑ :lol::roll::o):(|)*-:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki μου μακάρι να γίνει κ με εμένα έτσι γιατί θα τρελαθώ απο την αγωνία!Ευτυχώς σήμερα άπο τις 9 to πρωι έχω μια ζαλάδα αλλα όχι ναυτία.Ευτυχώς τουλάχιστον,είναι κ αυτό ένα σημάδι για να ηρεμώ κάπως.

Samanthaki σε καταλαβαίνω..δράμα όταν το περνάς αλλα κ δράμα όταν δε το περνάς απο την αγωνία να είναι όλα καλά!Άντε εσένα σε λίγο καιρό το νινάκι σου θα σε κλωτσήσει κ θα ηρεμήσεις απο όλα!!

Στο γιατρό θα πάω την Πέμπτη για υπέρηχο κ PAAP-A. Μακάρι να έιναι όλα καλά για όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...