Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριου Νο4


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα όμορφες γκαστρούλες και μπεμπάκια!!

Τι κάνετε? Εγώ είμαι καλά - σήμερα έχουμε επέτειο με τον Δημήτρη και θα το γιορτάσουμε με το να δούμε τον μπέμπη και μετά να βγούμε για φαγητό (μην χάσουμε και καμία θερμίδα!). Ελπίζω ο γιατρός σήμερα να είναι θετικός και να μου πει ότι όλα πάνε φυσιολογικά. Και το κεφαλάκι του μπέμπη να αναπτύσσεται κανονικά - εγώ εχω βαρύνει πάρα πολύ - δεν μπορώ να κάνω τίποτα πλεόν και νιώθω όταν είμαι όρθια πολύ ώρα πόνο από κάτω. marinax από υγρά έχω και εγώ φούλ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευγενια,το μωρο θα σας κανει το δωρο του για την επετειο σας,οποτε ολα καλα θα ειναι!!!

Οσον αφορα στα υγρα,φορας σερβιετακι;Σε ρωταω για τυχον μυκητες που τα εχουν ενοχοποιησει οτι προκαλουν και τα αποφευγω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγώ φοράω - αν έχω πολλά, όπως σήμερα, αλλάζω εσώρουχο. Και εγώ έχω διαβάσει ότι δεν πρέπει να φοράμε σερβιετάκια.

Μακάρι να μας το κάνει το δωράκι και να είναι όλα καλά - έχω λίγο άγχος τις τελευταίες μέρες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εμένα, καλή και δροσερή εβδομάδα να έχουμε!

Ευγενία να τα εκατοστήσετε! όσο για τον μπέμπη σου είμαι αισιόδοξη, όλα θα είναι καλά και όπως είπε και η Μαρίνα θα σας κάνει το δωράκι του :) !

Jada εγώ έχω ραντεβού την Τετάρτη με το γιατρό μου (μετά από 1,5 μήνα!!) και πολύ φοβάμαι ότι κι εμένα θα με κράξει για το βάρος... κι εγώ γύρω στα +11 είμαι :shock:

Κορίτσια αυτό που λέτε με τα σερβιετάκια λέτε να ισχύει; εγώ πάντως φοράω σερβιετάκι καθημερινά, δεν μπορώ να αλλάζω συνέχεια εσώρουχο και έτσι έχω ένα πακέτο στην τουαλέττα του γραφείου και εξυπηρετούμαι. Σε μια φίλη μου ένας γιατρός είχε πει ότι μπορεί να βάζει και χαρτί τουαλέττας, που και που το δοκιμάζω και αυτό... τι να πω, είναι και θέμα συνήθειας.

Κατερίνα ξαναδοκίμασες τώρα που ψιλοέστρωσε το φόρουμ να ξαναμπείς με τον παλιό κωδικό σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Enina εσυ τουλαχιστον θα εισαι στην 28η. Σκεψου οτι εγω ειχα τα +11 στην 25η. Πηρα 4 κιλα σε ενα μηνα. Σε μια εβδομαδα βεβαια εχασα 1 κιλο και το παλευω. Εγω ειμαι και κοντουλα (1.58) οποτε μου ειπε οτι συνολο πρεπει να εχω 13 κιλα στη γεννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Jada, να δω πως θα μαζευτούμε τώρα!! :cry:

Κι εμένα 13 κιλά μου είχε πει να πάρω, είμαι 1.70 επομένως δεν πρέπει να παίζει ρόλο το ύψος, είναι το στάνταρ που λένε όλοι οι γιατροί. Το θέμα ειναι ότι δεν ήξερα πόσο εύκολο είναι να βάλεις κιλά στην εγκυμοσύνη!!! κι εγώ 4 κιλά σε ένα μήνα! βέβαια βοηθάω τρώγοντας από ένα γλυκάκι ή παγωτάκι την ημέρα, εσύ τρως γλυκά; να μην πω και για τις καραμέλες που ταράζω προκειμένου να μην καπνίσω... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια απο τα ιδια. Πριν την εγκυμοσυνη καπνιζα 2 πακετα (40 τσιγαρα!!!) Οποτε τα γλυκα ειναι απαραιτητα. Βεβαια την αμαρτια μου να την πω 1 τσιγαρο το κανω τη μερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το πιστεύω! είμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια κατάσταση! :lol::lol:

Κι εγώ κάνω 1 την ημέρα, αυστηρά 1 όμως οπότε για να κρατηθώ να μην κάνω και 2ο τσακίζω τις καραμέλες, αντί να τσακίσω κανένα ολόκληρο ζαχαροπλαστείο! ;) !

Το άτιμο το τσιγάρο, είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας για το βάρος που έχουμε πάρει! Να υποθέσω ότι κι εσύ θα συνεχίσεις να καπνίζεις αργότερα ε; εγώ έχω πει ότι θα προσπαθήσω να το κρατήσω σε μέχρι 10 την ημέρα το πολύ, μακάρι να το καταφέρω! αλλά ονειρεύομαι την ημέρα που θα σταματήσω το θηλασμό, θα αράξω στο μπαλκόνι με ένα freddo espresso ΚΑΙ ένα freddo cappuccino, δίπλα 1 πακέτο τσιγάρα και δεν θα σταματήσω μέχρι να τελειώσουν όλα! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ονειρεύομαι του χρόνου το καλοκαίρι να βγώ με μια φίλη μου μπεκροκανάτα και να γίνουμε λιώμα!!! Θα προσπαθήσω να θηλάσω 6μήνες και μετά θα γίνω ντέφι - το τσιγάρο δεν μου λείπει καθόλου - κάπνιζα σαν φουγάρο μόνο αν θα έβγαινα για ποτάκι ή καφέ. Τώρα με την θρομβοφιλία που βρήκαμε, λέω να μην το ξεκινήσω ποτέ ξανά. Θα δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία αφού δεν σου λείπει θα ήταν και κρίμα να το ξαναρχίσεις! αφού κατάφερες να το κόψεις μαχαίρι και δεν σου λείπει κιόλας, κράτα το! εγώ είμαι το αντίθετο, μου λείπει πολύ και το τσιγάρο αλλά και ο καφές (γιατί ούτε καθόλου καφέ πίνω, τον έκοψα και αυτόν γιατί πάει πακέτο με το τσιγάρο!), το αλκοόλ μερικές φορές μόνο το σκέφτομαι, πχ τον Ιούνιο στις διακοπές ήθελα πολύ να πιώ ένα κοκτέιλ αλλά δεν είναι και το χειρότερό μου που δεν μπορώ να πιώ. Η θρομβοφιλία τι σχέση έχει, επηρεάζεται και αυτή από το τσιγάρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς έχει άμεση σχέση με το τσιγάρο, το πάχος και την καθιστική ζωή. Πρέπει να είμαι περισσότερο προσεκτικη σε αυτά τα θέματα και κυριώς όταν μπω στην κλιμακτήριο. Έχω 3-5 φορές περισσότερες πιθανότητες να πάθω έφραγμα από έναν που δεν έχει θρομβοφιλία. Φτου, φτου κουνηθείτε απο την θέση σας!!

Οπότε με το καλό όταν έρθει ο μπέμπης ξεκινάμε διατροφή, λίγο αργότερα γυμναστήριο και πολύ πολύ sex!!! :oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα χα χα χα! συμφωνώ, νομίζω ότι το πολύ πολύ sex όχι απλά ενδείκνυται, αλλά επιβάλεται στην περίπτωσή σου! ;);)

Να λοιπόν που έχεις άλλον ένα λόγο - και τον σημαντικότερο - για να μην ξανακαπνίσεις! μακάρι να μην τον είχες βέβαια...

Σήμερα έχω ραντεβού με γιατρό του ΙΚΑ για να μου δώσει ημερομηνία που θα σταματήσω, έχω μαζί μου την β' επιπέδου καθώς και τον τελευταίο υπέρηχο που έκανα, δεν χρειάζομαι κάτι άλλο έτσι δεν ειναι; μην πάω τσάμπα και ξανατρέχω μετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φτιάχνω την λίστα με τις ερωτήσεις μου για τον γιατρό σήμερα και λέω να ρωτήσω και εσάς..με τα βλαστοκύτταρα τι θα κάνετε? Θα κρατήσετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enina μου οχι δεν με ξαναβαζει με τον παλιο μου κωδικο!ευγενια και μενα το αλκοολ μπορω να πω μου εχει λειψει!λιγοτερο το τσιγαρο μιας και ημουν καπνιστρια αλλα οχι και φανατικη,ολα καλα θα πανε σιγουρα σημερα και να δεις οτι το βραδακι θα περασετε τελεια που θα πατε για φαγητο γιατι θα εισαι πια ανεμελη!!...jada και εγω εχω ραντεβου 6 οκτωμβριου στο γιατρο και προετοιμαζομαι απο τωρα ψυχολογικα για το κραξιμο που θα φαω για τα κιλα :?

εγω κοριτσια σημερα εχω τα ορμονικα μου μια κλαματα με το παραμικρο μια ειμαι πιο αισιοδοξη αντε να γεννησουμε γιατι δεν αντεχω πια αυτα τα σκαμπανεβασματα τα ψυχολογικα εχουν παιξει τα νευρα μου! να και ενα τραγουδακι ετσι για να μας φτιαξει η διαθεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευγενια για τα βλαστοκυτταρα δεν ξερω θα τον ρωτησω οταν συζητησουμε και για τον τοκετο..δεν εχω ενημερωθει ακομα ουτε εχω καταλαβει ακριβως περι τινος προκειται,θα το ψαξω ομως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια γειαααα...

Καλε πως θα βαλω τικερακι βοηθηστε με!!!

Και εγω εχω πολλα υγρα και φοραω σερβιετακι...δεν γινεται αλλιως...για τους μυκητες δεν το εχω ξαναακουσει τωρα για την εγκυμοσυνη ισχυει?γιατι γενικα φοραω αλλα δεν εχω παθει τιποτα.

Ευγενια εγω στον πρωτο μου γιο κρατησα βλαστοκυτταρα...οποτε λεω να κρατησω και τωρα ...αδικια θα ειναι να μην κρατησω για τον 2ο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Enina στο ραντεβου με τον γιατρο του ΙΚΑ νομιζω χρειαζεται να εχεις και την βεβαιωση του προσωπικου σου γιατρου που να αναγραφει την ΠΗΤ...εμενα ετσι μου εχει πει η γραμματεας του γιατρου μου...για δες το...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Elisa! το προηγούμενο τικεράκι σου σε ποιό site το είχες φτιάξει θυμάσαι; γιατι ειναι αποθηκευμένο εκεί και απλά θα χρειαστει να κάνεις copy τον κωδικό του. Αν δεν θυμάσαι μπες στο http://www.pregnology.com ή στο http://www.lilypie.com και φτιαξε καινούριο. Αφού κράτησες βλαστοκύτταρα στον πρώτο σου γιό νομίζω ότι δεν χρειαζεται να ξανακρατήσεις, αχρείαστα να είναι αλλά αν χτύπα ξύλο χρειαστεί κάτι το δεύτερο παιδί μπορεί να πάρει του πρώτου. Που τα είχες κρατήσει, σε ιδιωτική τράπεζα ή στην δημόσια;

Εγώ θα τα κρατήσω κορίτσια, είναι και ένας λόγος που επέλεξα να γεννήσω σε δημοσιο νοσοκομείο, ούτως ώστε τα λεφτά που θα πλήρωνα για το νοσοκομείο-"ξενοδοχείο" να τα δώσω για τα βλαστοκύτταρα. Δεν έχω αποφασίσει όμως αν θα τα δώσω σε ιδιωτική ή δημόσια τράπεζα, πρέπει να κανονίσω να πάω να μάθω περισσότερα.

Ωχ, λες Μαρίνα να χρειάζομαι και βεβαίωση του γιατρού μου;;; ελπίζω να δεχτεί τον υπέρηχο και να μην με ξανατρέχει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ δεν ξέρω αν θα τα κρατήσω σε ιδιωτική ή σε δημόσια. Έχω την αίσθηση οτι στην Ελλάδα υπάρχει μια μικρή εκμετάλευση στο θέμα αυτό. Δεν ξέρω - θα ρωτήσω και την γνώμη του γιατρού μου και θα δω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενινα μου ευχαριστω τα site τα θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι εδω που παω για να τα βαλω...Για τα βλαστοκυττατα αυτο με το 2ο παιδι δεν ισχυει...υπαρχει ενα παρα πολυ μικρο ποσοστο να ταιριαζουν.Σε ιδιωτικη τα ειχα κρατησει εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eliza με προβλημάτισες τώρα.... :-\

Πάλι καλά που το ανέφερες γιατί είχα μεινει με την εντύπωση ότι τα βλαστοκύτταρα είναι συμβατά με όλα τα μέλη της οικογένειας, αλλά τώρα διάβασα ότι είναι 50% συμβατά με τους γονείς και 25% συμβατά με επόμενο παιδί... άρα έχεις δίκιο ότι θα είναι άδικο να μην τα κρατήσεις και για το δεύτερο.

Είναι τεράστιο θέμα συζήτησης πάντως αυτό... υπάρχει μεγάλη κόντρα μεταξύ ιδιωτικών και δημοσίων τραπεζών γενικά. Το κόστος στο συγκεκριμένο θέμα προσωπικά δεν το σκέφτομαι καθόλου, αναρωτιέμαι όμως αν - μακριά από όλα τα παιδάκια Παναγίτσα μου - χρειαστούν τελικά για κάποια ασθένεια του παιδιού, τα βλαστοκύτταρα του ίδιου παιδιού δεν θα φέρουν και αυτά την ίδια ασθένεια; επομένως, δεν θα είναι άχρηστα για τη θεραπεία του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να βάλεις τον κωδικό για το τικεράκι, πας πάνω που λέει "πίνακας ελέγχου μέλους", μετά επιλέγεις "προφίλ" και μετά "διαχείριση υπογραφής", και κάνεις εκεί επικόλληση του κωδικού. Μην ξεχάσεις να ξε-τικάρεις κάτι τετραγωνάκια που έχει κάτω κάτω πριν πατήσεις υποβολή. Καλή τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό έχω διαβάσει και εγώ - ότι αν παρουσιαστεί πρόβλημα σε ένα παιδί δεν κάνουν τα δικά του κύτταρα γιατί και αυτά θα έχουν το ίδιο πρόβλημα. Οπότε μπαίνεις στην διαδικασία να ψάξεις στις δημόσιες τράπεζες για συμβατά κύτταρα. Σε κάποιες χώρες έχει απαγορευτεί να υπάρχουν ιδιωτικές τράπεζες και όλα τα βλαστοκύτταρα φυλάσονται σε δημόσιες τράπεζες. Στην Ελλάδα μόνο υπάρχει το 20% του παγκόσμιου αριθμού τραπεζών για βλαστοκύτταρα. Αυτό φοβάμαι και εγώ - το είχα δεδομένο ότι θα τα κρατήσω αλλά τον τελευταίο καιρό με αυτά που έχω διαβάσει έχω αρχίσει να προβληματίζομαι... :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...