Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ. ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΦΕΤΟΣ;


Recommended Posts

Ελενη εμείς σε ιδιωτικό τον πηγαίνουμε. Πόσο χρονών είναι η μικρή σου? Με το ζόρι την παίρνεις :huh::huh::huh: πως τα κατάφερες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τον Οκτώβρη θα κλείσει τα τρία.δεν έκανα κάτι εγώ,μάλλον επειδή ήταν συνέχεια μόνη της τώρα θέλει να είναι με παιδάκια.Δεν ξέρω,μακάρι να μη βγάλει κάτι άλλο στην πορεία γιατί δεν θέλω κ πολύ εγώ να την κρατήσω σπίτι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

konstantinast εχεις ςπιλογη? Εχεις δηλαδη καποιον να καθετε καποια ωρα μαζι του?

Εμεις 2η μερα σημερα και σχετικα καλα. Η δασκαλα μου ειπε οτι πρεπει να φτιαξουμε λιγο το προγραμμα του γιατι αρχιζει την γκρινια που καταληγει σε κλαμα μολις νυσταξει. Συνηθως κοιμοταν το πρωι καμια ωρα και το μεσημερι 2 αλλα δεν κοιματε καλα τα βραδυα. Ξυπναει ανα μια ωρα και το πρωι ειναι κουρασμενος. Δεν ξερω τι να κανω, Σημερα δεν τον αφησα να κοιμηθει το πρωι και κοιμηθηκε 1-3 και μετα στις 8.30. Το πρωι θα τον ξυπνησω στις 7 και θα τον κοιμησω παλι 1 για να κανουμε λιγο το προγραμμα του παιδικου και να μην νυσταζει και τον πιανει το παραπονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

konstantinast είναι δύσκολο το ξεκίνημα για κάποια παιδάκια τα περασα περυσι και ξέρω. για δεκαπέντε μέρες εκλαιγε η μικρή μου συνέχεια. αλλά δεν είχα άλλη επιλογή. επρεπε να πάω δουλεια και δεν έχω κανέναν στη αθηνα να μου τι κρατίσει (οι γονεις μου αγρινιο). από τι πρώτη μέρα πηγε στις 7 και έμεινε εκεί μέχρι στις 2 αυτό για τρεις μέρες μετά εμενε μέχρι τις 4. Ασε μεγάλο ζόρι περάσαμε και εγώ ένιωθα πολύ άσχημα που δεν μπορούσα να κρατήσω τη μικρή μου σπίτι. δεν ξέρω αν έχεις άτομο να σου σε βοηθήσει αλλά αν έχεις και μπορεις αστο για κανενα χρόνο ακόμα.

βεβαιά αυτα τα λέω εγω γιατί περασαμε πολλές δυσκολίες και με αρρώστιες.

υπάρχουν και άλλα παιδάκια που δεν ειχαν πρόβλημα και όλα ήταν καλά. η απόφαση είναι δικήσου.

παντως μη κάθεστε έξω απότο σταθμό αυτό είναι ψυχοφθώρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Μέρες προσπαθώ να συνδεθώ για να σας πω κι εγώ τα νέα μας. Ξεκινήσαμε κι εμείς παιδικό σταθμό από τις 2 του Σεπτέμβρη!! Σήμερα είναι η τρίτη μέρα και θα κάτσουν μέχρι τις 11:00. Τις δύο πρώτες μέρες έκατσαν μία ώρα και δέχτηκαν σχετικά καλά το καινούργιο περιβάλλον :) Να δούμε και σήμερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες καλησπέρα

Εμείς ξεκινήσαμε τον μικρό μας 1η του μηνός και 3 τον σταματήσαμε. Δεν καθόταν με τίποτα αφου η δασκάλα του μου είπε οταν πήγα να πάρω τα πράγματα που είχαμε πάει οτι είναι πολλά παιδάκια που κλαίνε απο αντίδραση αλλά σταματούν ο μικρός σας στεναχωριέται. Απο την ώρα που τον αφήναμε μέχρι την ώρα που τον πέρναμε έκλαιγε δίπλα απο την πόρτα ούτε έπαιζε ούτε ήθελε να κάθεται με τα άλλα παιδάκια. Και τώρα? Να δοκιμάσουμε με τον άντρα μου να τον πάμε κάπου αλλού μήπως δεν του άρεσε κάτι εκεί, να πάρουμε κοπέλα και να τον κρατήσουμε σπίτι φέτος? Δώστε καμία συμβουλή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,ξεκίνησε η μικρούλα μου από την 1η Σεπτ.,τις δύο πρώτες μέρες μια χαρά και μετά το Σαββατοκύριακο μία στεναχώρια άλλο πράμα.Να δούμε και αυτή η βδομάδα πώς θα μας βγει...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Τι κάνουν τα σχολιαροπαιδάκια σας? [smilie=read2.gif]

Εμένα ο ένας ακόμα δεν έχει συνηθίσει στην ιδεά του σταθμού.. :? Κάθε πρωί κλαίει και χτυπιέται και τσακωνόμαστε για να πιει το γάλα του. Από ιώσεις πώς τα πάτε?? Εμείς ένα μήνα πάμε και τη μια μέρα ήμαστε καλά, την άλλη ήμαστε άρρωστοι.. Ειδικά ο ένας (αυτός που δε θέλει να πηγαίνει) κόλλησε και μια ωραιότατη ίωση γαστρεντερίτιδας που τον ταλαιπωρεί εδώ και περίπου δυο βδομάδες ( τη μία ανεβάζει πυρετό και την άλλη κάνει εμετούς ή διάρροια)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΥΡΙΑΚΗ μου και εμεις με τις ιώσεις τα ίδια με εσάς. Πήγε δυο εβδομάδες και μετά είχε μια γαστρεντερίτιδα άλλο πράγμα!!! Τώρα συνήλθε κάπως :shock::shock: και με το που ξαναπήγαμε σχολείο άρχισε να τρέχει η μύτη μας :shock::shock::shock: . Που θα πάει θα συνέλθουμε. Μέχρι να κολλήσουμε την επόμενη... Με την προσαρμογή τα πήγαμε αρκετά καλά, τώρα θέλει να πάει σαν τρελλό, έχει μάθει και τραγουδάκια :lol::lol::lol: και το είχα ενα άγχος....

Καλή συνέχεια σε όλα τα πιτσιρίκια και με λίγες ιώσεις ;);) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Το ξεχασαμε το θεματακι? Πως τα πανε τα παιδακια σας με τους παιδικους-βρεφικους? Προσαρμοστηκαν ή ακομα το παλευουν? Απο ιωσεις...???

Ο Ιασωνακος μου παντως προσαρμοστηκε μια χαρα απο την πρωτη μερα. Εκλαψε λιγο γιατι τον χτυπησ ενα αλλο παιδακι αλλα μολις του εδωσαν ενα κομματακι ψωμι (οπως τις ειχα συμβουλεψει) του περασε αμεσως η στενοχωρια. Ηταν καπως θλιμενος εκεινη την πρωτη μερα οταν τον πηρα μετα απο 2 ωρες αλλα απο τη επομενη ηταν μια χαρα... Ενω επρεπε να τον αφηνω για μια βδομαδα μεχρι 2-2μισι ωρες το πολυ, την τριτη μερα δεν ηθελε να με ακοουθησει. ηρθε τρεχοντας, μου εκανε αγκαλιτσα φιλακι και ξαναχωθηκε μεσα και τον κηνυγαγανε για να μου τον φερουν. Τελικα μου ειπαν και οι βρεφονηπιοκομοι να τον αφηνω κανονικα απο την τετρτη μερα να τρωει κιολας. Και οχι μονο τρωει κανονικη ποσοτητα αλλα τρωει και φαγητα που στο σπιτι ουτε να τα δει... Μαχη γινεται με εκεινη την ψαροσουπα, αρακα, φασολακια.... Εκει αδειαζει το πιατο... θα παρασυρεται μαλλον απο τα αλλα παιδακια που τρωνε. Τι να πω? Τα γραφω και μου φαινονται απιστευτα ολα αυτα. Εγω περιμενα μεγαλα δραματα... Αυτος φαινεται πολυ χαρουμενος καθε μεσημερι που τον παιρνω. Εχει μεγαλη λατρεια στη μαγειρισσα αφου τον αφηνει να της μπαινει καβαλα, του δινει το κινητο της, κουταλες της κουζινας, ψωμακι στα κρυφα και ειναι τοσο εξαντλημενος απο τα παιχνιδια που ισα προλαβαινω να του αλλαξω μια πανα και να βουρτσισουμε τα δοντια και πεφτει ξερος για υπνο.

Τα ατυχηματα και οι ιωσεις ομως ειναι αλλο πραγμα. Εχει μυξες απο την προηγουμενη βδομαδα. Επεσε απο ενα καναπεδακι που λυσσαγε να σκαρφαλωνει και εκανε το μεγαλυτερο καρουμπαλο που εχω δει ποτε στο κουτελο. Και στο σπιτι τον ταρζαν κανει σκαρφαλωνει παντου αλλα τετοιο χτυπημα δεν εχω ξαναδει... Γρατζουνιες απο συμπλοκες για το ιδιο παιχνιδι με τον Ανασταση (αυτος του τις ειχε βρεξει την πρωτη μερα) Τι να πει κανεις? Παιδακια ειναι, αγορακια ζωηροτατα κιολας, δε θα παιξουν και λιγο αγρια? Το μονο που με ψιλο-στενοχωρησε ειναι που αρπαξε μια ιογενη αμυγδαλιτιδα απο την Τεταρτη και ειναι ακομα με πυρετουλη και βηχα και φυσικα παιρνει αντιβιωση για πρωτη φορα στη ζωη του.

Παραπονο παντως δεν εχω κανενα κι ας ειναι δημοτικος βρεφονηπιακος και οχι ιδιωτικος. Ολα ειναι πεντακαθαρα, οποτε και να παω ο μικρος ειναι φρεσκοαλαγμενος απο πανα, οι 2 βρεφονηπιοκομοι ειναι γλυκυτατες και τα προσεχουν πολυ τα παιδακια. Παραμυθακια, τραγουδακια, αγκαλιες αν κλαινε... Για την καθαριοτητα στην κουζινα και τη μαγειρικη δεν εχω λογια. Εχει ευαισθητο στομαχακι ο Ιασωνας και αν κατι δεν πηγαινε καλα θα εκανε διαρροια με τη μια. Ασε που δοκιμασα αναλατες φακες και ηταν πεντανοστιμες...

Αντε γραψτε κι εσεις κανενα νεο παιδικου σταθμου...

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γειά σας.

Εμένα η μικρή μου πάει για δεύτερη φορά και πολύ ευχάριστα φέτος, οπότε δεν είχαμε θέμα προσαρμογή.

Το πρόβλημα που έχουμε φέτος έχει σχέση με τη συμπεριφορά της. Θέλει να πηγαίνει στα μικρότερα παιδάκια και να το παίζει μαμά, να τους σκουπίζει τη μυτούλα και να τα αγκαλιάζει.

Και τώρα τελευταία θέλει η δασκάλα να ασχολείται μόνο μαζί της και έχει αρχίσει να τη φωνάζει και μαμά και ζητάει πολύ επίμονα αγκαλίτσα.

Αυτό το κάνει και σε μένα στο σπίτι και γενικά είναι πολύ κολλημένη πάνω μου και από την ώρα που γυρίζει από το σταθμό μέχρι την ώρα που θα πάει για ύπνο είμαστε συνέχεια μαζί και μόνες μας στο σπίτι γιατί ο μπαμπάς μας αργεί που γυρίζει από τη δουλειά.

Όλο αυτό με έχει αγχώσει και θέλω να επισπευτώ μια παιδοψυχολόγο γιατί δεν ξέρω πώς να χειριστώ.

Αν κάποια από σας μπορεί αν βοηθήσει ας μου πει τη γνώμη της.

Όσον αφορά τις ιώσεις, ευτυχώς φέτος δεν έχουμε μέχρι στιγμής θέμα με ωτίτιδες,(να κάνω το σταυρό μου), αλλά από άλλες ιώσεις έχουμε πάρει αρκετές , έχουμε και ένα θεματάκι με παιδικό άσθμα και είμαστε όλο εισπνοές και αντιπυρετικά.

Τώρα για τρεις εβδομάδες δεν θα τη στείλω, για να πάρει λίγο τα πάνω της μπας και τον βγάλουμε το χειμώνα. (για μια εβδομάδα έχω ανεβάσει τη μαμά μου από το Αγρίνιο και τη κρατάει και τις άλλες δύο εβδομάδες θα κατέβει μαζί με τη γιαγιά στο Αγρίνιο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμείς από ιώσεις άλλο τίποτα!!! Από τότε που ξεκίνησαν είναι συνέχεια άρρωστα.. [smilie=crybaby2.gif] [smilie=sad4.gif] ..είμαι συνέχεια με το θερμόμετρο στο χέρι!!

Κατά τ' άλλα ο ένας προσαρμόστηκε μια χαρά ενώ ο άλλος ακόμη μιτσοκλαίει κάθε πρωί που τον πηγαίνω και με ρωτάει τι ώρα θα πάω να τον πάρω.. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα κι από εμένα!Έχω καιρό να γράψω εδώ.Εχουμε ξεκινήσει απο τις 4 οκτωβρη...μονο η πρωτη εβδομαδα ηταν ευχαριστη γιατι οι υπόλοιπες...μια ετσι μια αλλιώς.χθες στεναχωρεθηκα λιγο όμως με κατι που εγινε στον παιδικο.Επειδη δεν εχω χρόνο ομως τώρα κ πρέπει να φύγω θα σας πω αναλυτικά μετα οκ?κι οποια μπορει ας με διαφωτισει,ειδικα οσες στελνουν τα παιδακια τους για 2η φορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Τι κάνετε μανουλίτσες? Το ξεχάσαμε το θεματάκι..

Πώς τα πάνε τα παιδάκια σας στο σταθμό?

Εμείς μετά από τις χριστουγεννιατικές διακοπές δεν επιστρέψαμε στο σταθμό γιατί το ένα μου παιδάκι αρρώστησε πριν τις γιορτές και χρειάστηκε νοσηλεία και μου είπε ο γιατρός για λίγο διάστημα (μέχρι τέλος του μήνα δηλαδή) να τον κρατήσω στο σπίτι.Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι πρέπει να μείνει και ο άλλος στο σπίτι γιατί αν πάει και κολλήσει κάτι, σίγουρα μετά θα κολλήσει και ο άλλος οπότε θα είναι δώρον άδωρον.. :?

Ευτυχώς έχει έρθει η μαμά μου και τα κρατάει (ήρθε για διακοπές και ξέμεινε πάλι :roll: ) ..

Στεναχωριέμαι όμως που μένουν στο σπίτι πάνω που είχανε αρχίσει να μπαίνουν σε ένα πρόγραμμα και ανησυχώ μήπως "ξεχάσουν το σχολείο" και μετά περάσουμε φτου κι απ' την αρχή το "στάδιο της προσαρμογής".. :-\

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακή μου, ομοιοπαθούσα - σχεδόν. Ο μικρός έχει συνάχι και βήχα από τότε που ξεκινήσαμε (Σεπτέμβριο) συνεχεια κολλάει ιωσεις. Την μία πίσω από την αλλη, έχει κάνει 2 φορές γαστρεντερίτιδα και την περασμένη Τετάρτη του γυρναει σε βροχίτιδα, την Παρασκευή έκανε 40 πυρετό :shock::shock: . Από το Σάββατο όμως δεν έχει ξανακάνει, ο βήχας όμως παρόλο που έχει μειωθεί υπάρχει ακόμα και φυσικά δεν έχει όρεξη να φάει τίποτα :shock::shock: . Αυριο όμως θα τον πάω παιδικό αφού είναι απύρετος τόσες μέρες και εκει μπορεί να δει τα άλλα παιδάκια να τρώνε και να φάει κι αυτός καμιά μπουκιά!!!!

Το κορυφαίο είναι ότι τώρα κόλλησα και εγώ κι είμαι με πυρετο και βήχα!!! Θα πάω σήμερα στον γιατρό και βλέπω να μου δίνει αντιβίωση :?:?

Περαστικούλια μας!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμ δεν το ξεχασαμε το θεματακι... εγω προσπαθω δηλαδη αλλα ευκολο ειναι?

Ενω ο Ιασωνας ειχε καταπληκτικη προσαρμογη απο την πρωτη μερα χωρις κλαμματα κ.τ.λ. και θελει να πηγαινει να παιζει και τρωει εκει μια χαρα, αυτες οι ιωσεις μας εχουν τσακισει.

Απο την 1η Οκτωβριου που πηγε μεχρι τωρα, εχει παει πολυ λιγοτερες απο τις μισες μερες. Δευτερη βδομαδα συνεχομενη δεν εχει παει, γιατι αν παει Δευτερα, το αργοτερο μεχρι την Παρασκευη εχει κολλησει και καποια ιωση.

Το προβλημα ειναι οτι ολες οι ιωσεις τον χτυπανε στο ανω αναπνευστικο, εχει δηλαδη καθε φορα τα ιδια συμτωματα μυξα, λιγο βηχα, λιγο πυρετο αλλα λιγες μερες μετα καταληγει παντα με ωτιτιδα και 2 φορες που γλυτωσαμε την ωτιτιδα, εκανε αμυγδαλιτιδα.

Οι αντιβιωσεις ρεουν αφθονες, του κανουν σαν παρενεργεια μυκητιασεις και διαρροια καποιες φορες και εχω φριξει...

Ο μικρος εν τω μεταξυ που εχει μεινει 22 μερες το Νοεμβριο σπιτι, οταν επιστρεφει στον παιδικο, παντα το χαιρεται. Τωρα τον εχω και παλι σπιτι απο τις 14 Δεκεμβριου και θα ξαναπαει απο βδομαδα.

1ο καλο ειναι του αρεσει ο παιδικος και περναει καλα εκει. Και το 2ο καλο ειναι οτι ακομα και οταν εχει 39 πυρετο δε χανει το κεφι του και την ορεξη του για μασα με τιποτα. Τρεχει, χοροπηδαει, λαλαει και καταβροχθιζει τα παντα.

Αν δεν ηταν αυτα τα 2, θα τον ειχα σταματησει σιγουρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τα δικά μου από τη μέρα που ξεκίνησαν παιδικό σταθμό αρρώσταιναν συνέχεια (μόνο τώρα που είναι εκτώς είναι κάπως καλύτερα)! Ειδικά οι μύξες ήταν σχεδόν μόνιμες και παλεύαμε συνέχεια με ορούς, otrivin και άλλα ματζούνια. Γι' αυτό και ο ένας μου έπαθε τρείς φορές ωτίτιτιδα μέσα σε ενάμιση μήμα και τη τρίτη φορά (τη τελευταία) δεν τον έπιασε η αντιβίωση που έπαιρνε απ' το στόμα και αναγκαστικά μπήκε στο νοσοκομείο και νοσηλεύτηκε 6 μέρες όπου πήρε ενδοφλέβια αντιβίωση. Το αυτί του ωστόσο έχει ακόμη υγρό γι' αυτό μου είπε και ο γιατρός να τον κρατήσω στο σπίτι μέχρι τέλος του μήνα όπου έχω κλείσει ραντεβού με παιδοωρυλά.. :roll:

Αλλά και ο άλλος μέχρι τώρα έχει πάθει δύο φορές ωτίτιδα, τρείς φορές γαστρεντερίτιδα, μία φορά λαρρυγγίτιδα ...και περιμένουμε με τρόμο τη συνέχεια... [smilie=icon_pale.gif] [smilie=icon_pale.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και περαστικά στα αρρωστούλικα.

Κυριακή μου και εμενα πέρασε μια ωτίτιδα τις προάλλες, επέρνε αντίβιωση για 1 εβδομαδα και τώρα του έχει μείνει λίγο υγρό στα αυτιά του. Ο παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε μπαλόνια να φουσκώνει γιατί με αυτό τον τρόπο πιέζονται τα αυτιά και βοηθάει να φύγει το υγρό. Όπως κάνουμε εμείς όταν κλείνουμε την μύτη και το στόμα και προσπαθούμε να φυσίξουμε. Απλά επειδή τα παιδάκια δεν καταλαβαίνουν πως να το κάνουν αυτό τους δίνεις μπαλόνια και γίνεται το ίδιο.

Αγγελική περαστικά και σε σας. Δυσκολο πράγμα οι ιώσεις. Αλλά είναι πολύ βασικό το παιδί να έχει καλή διάθεση ακόμα και με πυρετό. Ο πυρετος δεν είναι κακός ίσα ίσα βοηθάει σημαντικά στη καταπολέμηση του ιού.Είσαι πολύ τυχερή που τρώει όταν είναι άρρωστο. εμένα δεν βάζει μπουκιά στο στόμα!!!!

Περαστικούλια μας και μη χειρότερα. Να είναι τα τελευταία αυτά ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια διάβασα ένα άρθρο όπου λέει ότι όσα παιδάκια πηγαίνουν παιδικό σταθμό και περνάνε συχνά από ιώσεις, αργότερα, όταν πια πηγαίνουν δημοτικό, αρρωσταίνουν πολύ σπάνια [smilie=hello2.gif] !!!

Οπότε ας ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες :-bd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...