Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 16


Recommended Posts

ευχαριστω παααρα πολυ για την συμπαρασταση σας κοριτσακια μου!!!ειλικρινα!!εγω συνεχιζω να ποναω με δοσεις.το βραδυ γινεται πανικος απο πονους!ελπιζω να τελειωσει συντομα το μαρτυριο μου.συγγνωμη και παλι που δεν γραφω τπτ για σας..δεν εχω κουραγιο :( :(φιλακιαα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 985
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κουακο μου, αγχωμενη μανουλα μου, τελειωνει το αγχος της εγκυμοσυνης και αρχιζει ενα μεγαλυτερο, το αγχος της μητροτητας!

Δυστυχως, οσον αφορα το θηλασμο, μαλλον δεν ειμαι η αρμοδια να σου πω και πολλα, απετυχα!Το γαλα μου ηρθε μετα απο 2-3 μερες αφοτου γεννησα και ειχα πολυ. Οπως εχω πει ομως, στο Μητερα μου ξεκινησαν το παιδι και του εδιναν μπουκαλι, ετσι

α)καθε φορα ερχοταν ταισμενος, οποτε γιατι να θηλασει. Οταν ζητησα αποκλειστικο θηλασμο, σχεδον ειχε ερθει η ωρα να φυγουμε...

β)ειχε μαθει την ευκολια του μπουκαλιου, που σχεδον τρεχει μονο του το γαλα, απο το στηθος, που επρεπε να κανει θηλαστικες κινησεις=κουραση για το μωρο!

γ)οι μαιες ηταν απαραδεκτες και πιο ασχετες και απο εμενα στο να μου δειξουν πως να θηλασω. Ολες, εκτος απο μια, η οποια με μια μονο κινηση εβαζε το μωρο στο στηθος μου και επιανε αμεσως.

Το παλεψα παααααρα πολυ με το θηλασμο, τουλαχιστον στο σπιτι, το μωρο δεν καταφερνε να πιασει την θηλη μου.Ωρες παιδευομουν με αυτο. Πηρα θηλαστρο. Ευτυχως ειχα αρκετο γαλα, με μια μονο αντληση εφτανα και τα 120ml, πραγμα σπανιο με θηλαστρο απο οτι εχω ακουσει. Ενιωθα σαν αγελαδα που την αρμεγουν, και παλι ομως δεν με ενοιαζε,αρκει το μωρο να επινε γαλα δικο μου. Παραλληλα βεβαια επινε και ξενο γιατι ματωναν οι θηλες μου...Καποια στιγμη, επιτελους το μωρο καταφερε να πιασει τη θηλη! Το γαλα μου ομως απο την κουραση και την ελλειψη σωστης (αρκετης)διατροφης, ειχε αρχισει να μειωνεται επικινδυνα...Ωσπου, με πονο ψυχης, διαπιστωσα οτι κοπηκε εντελως...Κατι πηρε και απο εμενα, δεν λεω, αλλα...

Για να εχεις επαρκη ποσοτητα γαλακτος, πρεπει να βαζεις συνεχεια το μωρο στο στηθος. Οσο πιο πολυ πινει, τοσο πιο πολυ γαλα εχεις. Νομος προσφορας και ζητησης και εδω!

Στο 2ο, θα το παλεψω παραπανω, οσο μπορω και οπου φτασω...Τωρα εχω και μια εμπειρια παραπανω, δεν ειμαι τοσο ασχετη οσο πριν και θα γινω κακια και με τις μαιες, ελεος πια, να βρεθει καποια να μου δειξει, τοσα λεφτα πληρωνουμε...

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να καταφερεις να θηλασεις αποκλειστικα, ειναι μοναδικο το προνομιο αυτο. Περιμενω νεα σου και τι σου ειπε ο παιδιατρος.

Κουραστηκες να διαβαζεις ή ακομα??? :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου, στεναχωριεμαι παρα πολυ βρε κοριτσακι μου με εσενα!Οσο μου αρεσει η παρεα σου, αλλο τοσο λεω να μη σε δω εδω για μερικες μερες, σημαδι οτι εχεις επιτελους γεννησει! Δεν μπορω να σε ακουω να λες οτι πονας και υποφερεις, εδω εγω, απο την 39 εβδ. σχεδον ικετευα τον γιατρο μου να με βαλει να γεννησω με τεχνητους πονους, δεν αντεχα αλλο το πρηξιμο, το βαρος, τις αυπνιες κλπ. Δεν πονουσα ομως καθολου, φαντασου να ειχα και αυτο! Ευτυχως δεν με ακουσε, και ετσι γεννησα 40+1. Εσυ το ξεπερασες και αυτο και εχεις και πονους, τι να πω, δεν ξερω πια, ευχομαι να ερθει γρηγορα η λυτρωση και τα δακρυα σου να ειναι πλεον χαρας και συγκινησης...

Γελιζ μου, εισαι με τον αντρουλη σου? Τελειαααα! Να περνας καλα κουκλα και να απολαμβανεις τις στιγμες μαζι του!Ευχαριστουμε παρα πολυ που μας σκεφτεσαι, ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο για εμας, και ειδικα απο ατομα σαν και εσενα!Σου χρωσταει η ζωη και ευχομαι να στα δωσει και με τοκους! Την καλοσυνη και την ανθρωπια που μοιραζεις τοσο απλοχερα, να την παρεις πισω στο πολλαπλασιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασάκι μου ότι & να σου πούμε είναι απλά παρηγοριά!

Ειλικρινά τι να σου πώ κουράγιο & υπομονή πόσο ακόμη;;; Στο τέλος θα ανταμιφθείς απο την μπουμπού σου πίστεψέ με!

Χρύσα εγώ αν & έκανα τελικά καισαρική χρησιμοποίησα πυτζάμες τις τελευταίες μέρες δεν είχα θέμα.

Τα ράμματα δε θυμάμαι(συγνώμη)ποια κοπέλα είπε είναι στις άκρες δυο μικρές κλωστούλες.

Κατερίνα γλύκα η μπεμπούλα σου!

Μπέλα εμένα τον τελευταίο μήνα μου δίνει 2πρωί 2βράδυ.

Σας φιλώ προς το παρόν :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An-n αν κ δεν ξερω ακριβως τι συμβαινει,απο τα λιγα που διαβασα,σου ευχομαι ενα...ανωδυνο βραδυ αποψε τουλαχιστον.Και συντομα με ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου :)

Kuo, Παναγια μου τι χαριτωμενοο κοριτσακι εχεις :woohoo: :woohoo: Απο τα πιο ομορφα μωρακια που εχω δει!Να σου ζησει το ζουζουνι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου ήρθααααααααααααααααααααααααααααα και είμαι ευτυχισμένη!!!

Δεν είχα τον χρόνο να σας διαβάσω...Ηρθα γρήγορα να σας γράψω την ιστορία μου μιας και σας άφησα στα κρύα του λουτρού... ;):P :laugh:

Ολα άρχισαν την Τετάρτη το πρωί όπου σηκώθηκα απο τις 7 το πρωί μετά απο 3 ώρες ύπνου. Το προηγούμενο βράδυ συμμαζεύαμε το σπίτι γιατί το βάψαμε (τρέλες του άντρα μου ) και κοιμηθήκαμε στις 4 το πρωί της Τετάρτης. Ξύπνησα λοιπόν και κάθησα στο laptop για να ενημερωθώ για τα νέα μας.Εφτιαξα και 2 φέτες ψωμί με τυράκι και έκατσα αναπαυτικά στον καναπέ μου...Ξαφνικά ένιωσα οτι ήθελα να πάω τουαλέτα και με το που σηκώθηκα απο τον καναπέ ένιωσα κάτι να τρέχει που δεν μπορούσα να ελέγξω.

Ουπς, κάτι γίνεται είπα...Εχει πλάκα! Έτσι σπάνε τα νερά;

Πάω στο μπανιο και διαπίστωσα οτι πράγματι έσπασαν τα νερά...Πέταξα απο την χαρά μου!Πάω αμέσως στον άντρα μου ο οποίος κοιμόταν. Τον ξυπνάω ήρεμα λέγοντας "Αγαπούλα μου σήκω...Μην ανησυχήσεις.Μου σπάσαν τα νερά...Μην αγχώνεσαι, έχουμε χρόνο. Πάω να κάνω ένα μπανάκι και σήκω εσύ σιγά σιγά" ...Τρελάθηκε ο άντρας μου...Μου λέει "Σοβαρά μιλάς;Δεν κάνουμε τέτοιες πλάκες τέτοια ώρα"..."Οχι βρε αγάπη μου σοβαρά μιλάω...Σήκω σιγά σιγά" Τρελάθηκε ο άντρας μου

Εκανα το μπανάκι μου, ξυρίστηκα και ετοιμάστηκα. Ο άντρας μου ήταν μέσα στο άγχος και εγώ μέσα στην τρελή χαρά!Ξαφνικά θυμήθηκα οτι δεν έκανα εξουσιοδότηση στον άντρα μου για να μπορέσει να πάρει τα επιδόματα απο το ΙΚΑ. Του λέω να πάμε στα ΚΕΠ. Τρελάθηκε ο άντρας μου..."Είσαι τρελή;Σπάσαν τα νερά και θα πάμε στο ΚΕΠ;Και αν γεννήσεις στο αμάξι;" "Βρε χαζούλι, δεν πρόκειται να γεννησω ακόμα αφού δεν πονάω...Εχουμε χρόνο!!!" του είπα...

Πάμε λοιπόν στα ΚΕΠ, μπαίνω άνετη μέσα και πάω κατευθείαν στο κισέ. Η κοπέλα μου λέει "Δεν τελείωσα ακόμα κυρία μου...Περιμένετε"...Της λέω "δυστυχώς δεν μπορώ να περιμένω...Μου σπάσαν τα νερά και πρέπει να πάω να γεννήσω"... "Πλάκα μου κάνετε, έτσι;" λέει... "Μπα, δεν είμαστε για πλάκες" της λέω και μου αρπάζει τις εξουσιοδοτήσεις...Μέσα στο άγχος η κοπέλα μπερδευε τις σφραγίδες. Τελικά τελειώσαμε και ξεκινήσαμε για το νοσοκομείο.

Οταν πήγα είχα διαστολή 1 και μου βάλαν ορό για τεχνητούς πόνους.

Ααααχ κορίτσια, τα είδα όλα...

Σαν άρχισαν οι πόνοι άρχισα κι εγώ τις αναπνοές. Να ο πόνος, φου-φου-φου εγώ... Ολο αυτό κράτησε 14,5 ώρες μέχρι τις 00:30 όπου επιτέλους είχα τέλεια διαστολή.Απο το 8 και μετά οι πόνοι ήταν απίστευτοι.Εγώ όμως κυρία! Φου-φου-φου-αααααχχχχ-φου-φου...

Με βάλαν στην αίθουσα τοκετού και ξεκίνησε η διαδικασία...

"Σπρώξε, σπρώξε...Κάνε κακά" μου'λεγε η γιατρός . Σπρώχνω εγώ...Σε λίγο να σου το κεφαλάκι. Με το που βγήκε το κεφαλάκι, χαλάρωσα λιγάκι γιατί είχα τρελαθεί απο τον πόνο και μου φωνάζει η γιατρός "ΟΧΙ ΟΧΙ στο λαιμό...Μην σταματάς...σπρώξεεεεεεεε" Τρόμαξα.Φοβήθηκα τόσο που σπρώχνω μια δυνατά, ήρθε και ένας νταβραντισμένος γιατρός που μου πάτησε την κοιλιά και πετάχτηκε το αντράκι μου.

Εκλαψε αμέσως και χάζεψα. Τι κουκλάκι είναι αυτό;Το αγοράκι μου είναι αυτό;Δεν το πιστεύω.Μου το βάλαν στην αγκαλιά και δεν μπορούσα να το πιστέψω...Ηταν ότι καλύτερο μου είχε συμβεί στην ζωή. Η απολυτη ευτυχία!Ξέχασα και τους πόνους και όλααα!Είχα αγκαλίτσα τον ζουζούνο μου. Ο χρόνος σταμάτησε. Τον κοιτούσα και δεν μπορούσα να το πιστέψω πως είχα στην κοιλιά μου αυτό το πλασματάκι...

Αρχισαν να με ράβουν.Εκεί πόνεσα περισσότερο απο την γέννα... αλλά είχα αγκαλιά το μικρούλι μου και με ανακούφιζε!Δεν με ένοιαζε τίποτα. Δεν ήθελα τίποτα.Μόνο να απολαύσω την στιγμή!

Γεννήθηκε στις 00:35 της Πέμπτης 2580 γραμμάρια και 49 εκατοστά. Είναι ένας ΚΟΥΚΛΟΣ!!!Είμαι ερωτευμένη με τον γιο μου!

Ηρθαμε σπιτάκι μας χθες και προσπαθούμε να γνωριστούμε μεταξύ μας!

είναι πολύ ήσυχο μωράκι και εγώ μια ευτυχισμένη μανούλα!Μόνο που έχω πρόβλημα με τον θηλασμό. Δυστυχώς δεν έχω αρκετό γάλα και δίνω και συμπλήρωμα.Σήμερα πήγα στον παιδίατρο και μου είπε οτι το μωρό μου θέλει επειγόντως υγρά και πρέπει να του δώσω περισσότερο συμπλήρωμα γιατί θα αφυδατωθεί...Στεναχωρέθηκα πάρα πολύ αλλά ας είναι καλά το μωράκι μου.Θα το θηλάσω όσο μπορώ με όσο γάλα έχω...

Είχαμε άλλες γέννες στην παρέα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vasomits μου τι τέλεια !!! Να σου ζήσει το μωράκι. Μοναδικές στιγμές αυτές. Να είστε πάντα ευτυχισμένοι κ χαρούμενοι κ τπτ να μην σας απασχολεί.

Πόσο τρελαίνομαι στην ιδέα ότι σε λίγες βδομάδες θα σας γράφω κ γω τη δική μου εμπειρία... με τη μπουμπού μου!

αααα και χαράς την υπομονή σου ... για το ΚΕΠ λέω ! ! ! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κάτι άσχετο και συγνώμη που ρωτάω. Από χθες μ έχει πιάσει μια μικρή φαγούρα κάτω στο...επίμαχο σημείο μου... και έχει πρηστεί πάρα πολύ.Το έχει πάθει κάποια άλλη ? ? ? Είναι λόγο που πλησιάζω στον τελευταίο μήνα? (Δεν θυμάμαι αν το είχα πάθει στην πρώτη εγκυμοσύνη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LabriniB έγραψε:

Κορίτσια κάτι άσχετο και συγνώμη που ρωτάω. Από χθες μ έχει πιάσει μια μικρή φαγούρα κάτω στο...επίμαχο σημείο μου... και έχει πρηστεί πάρα πολύ.Το έχει πάθει κάποια άλλη ? ? ? Είναι λόγο που πλησιάζω στον τελευταίο μήνα? (Δεν θυμάμαι αν το είχα πάθει στην πρώτη εγκυμοσύνη)

εμενα εχει πρηστει εδω και μηνες :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλαααααα μουυυυυυ!!! :woohoo: Επιτελους, εκανες την εμφανιση σου κοριτσακι μου! Να τον χαιρεσαι το αντρακι σου και απο εδω, να ειναι γερος και τυχερος στη ζωη του, να τον δεις οπως επιθυμεις και εσυ καλη λοχεια να εχεις! Καλη προσαρμογη στο σπιτι σας τωρα και εννοειται οτι θελουμε και φωτο του μικρου Νεκταριου! :)

Καλα βρε θηριο, σου εσπασαν τα νερα και ετρεχες στο ΚΕΠ? :woohoo: Φοβερο!!!Ταλαιπωρηθηκες και εσυ με τη γεννα ε? Τοσες ωρες...αλλα πως και την εβγαλες χωρις επισκληριδιο??? :blink: Μπραβο, ηρωας!Προβλημα και εσυ με το θηλασμο ε? Ειναι αρχη ακομα, θα στρωσει, υπομονη και κουραγιο!

Γεννησαν επισης η Χρυσα (madre) και η Ροζι!

Αντε και στα δικα μας οι εναπομειναντες! ;)

Πολλα φιλια σε εσενα και στον γιο σου! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LabriniB έγραψε:

Κορίτσια κάτι άσχετο και συγνώμη που ρωτάω. Από χθες μ έχει πιάσει μια μικρή φαγούρα κάτω στο...επίμαχο σημείο μου... και έχει πρηστεί πάρα πολύ.Το έχει πάθει κάποια άλλη ? ? ? Είναι λόγο που πλησιάζω στον τελευταίο μήνα? (Δεν θυμάμαι αν το είχα πάθει στην πρώτη εγκυμοσύνη)

Λαμπρινη, ειχα και εγω φαγουρα εκει (χωρις πρηξιμο ομως) και το αποτελεσμα ηταν μυκητες-->κολπιτιδα. Συχνο φαινομενο στην εγκυμοσυνη. Με καποια κολπικα υποθετα που μου εδωσε ο γιατρος τωρα ειμαι περδικι. Εχεις και υγρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo,η Αλκμήνη με το φορμάκι της είναι απίστευτη! Που το βρήκατε?? Απλά υπέροχο! Είναι σα να γελάει!!!

Αναστασάκι, και εγώ σε έχω στο μυαλό μου και λυπάμαι πραγματικά που δεν υπάρχει τρόπος να ανακουφιστείς.Μακάρι να είναι οι τελευταίες ώρες που πονάς και αύριο να έχεις την καραμελίτσα σου αγκαλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

LabriniB έγραψε:

Λαμπρινη, ειχα και εγω φαγουρα εκει (χωρις πρηξιμο ομως) και το αποτελεσμα ηταν μυκητες-->κολπιτιδα. Συχνο φαινομενο στην εγκυμοσυνη. Με καποια κολπικα υποθετα που μου εδωσε ο γιατρος τωρα ειμαι περδικι. Εχεις και υγρα?[/quote:36ky38re]

όχι υγρά δεν έχω. Απλά είναι αρκετά πρησμένο κ δεν το αντέχω...

Μάλλον μου φταίει το παραμικρό τώρα.Δεν κοιμάμαι καλά,πονάει η μεσούλα κ τα πόδια μου, μουδιάζουν τα χέρια μου... ένα σαραβαλάκι κατάντησα... :blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω, είσαι απίστευτη!!!!Βρε τρελλοκομείο, με σπασμένα τα νερά εσύ έτρεχες στο ΚΕΠ???χα χα χα! Και... άντεξες τεχνητούς πόνους ΧΩΡΙΣ επισκληρίδιο? :blink: Μόνο που το σκέφτομαι πονάω!!

Να σου ζήσει ο μικρός Νεκτάριος! Πάντα καλότυχος να είναι στη ζωή του. Βάλε μας καμία φωτογραφία να τον χαζέψουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μολις γυρισα απτη θαλασσα...ο γιατρΟς ΕΙΠΕ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΙ Ο ΗΛΙΟς!

ηταν μπροστα μου κατι γριες τσατσορωσιδες που γδυθηκαν κ εβαλαν εσωρουχα φατσα καρτα!ο αντρας μου λεει αρκετα ειδα αποψε δε παμε σπιτι...!!!

sia mou εμεις αμα,εμουμε αλλα δε το βλεπω για σεπτεμβρη!@!!

kuo η τελειοτητα σε βρεφος!κ μεγαλο!!θα σε ξανααπασχολησω με καμια ερωτησουλα from now on..

αννα πραγματικα κανε υπομονη οσο μπορεις,ποσο πια μπορει να καθυστερησει???εσυ θα λατρεψεις την αφιξη του μωρου ενα level παραπανω απο μας! δε θα θυμασαι τιποτα πια!

μαρια!!!!μα ειναι δυνατον ο υπερτατος μα...κας να μην ειχε υπολογησει οτι φετος δε θα παει διακοπες,κ αντε πηγε,να τσακιστει να ερθει αλλιως τα λεφτα μας πισω!τεσπα η Παναγια θαναι διπλα σου,κ ο αντικαταστατης θαναι εκει για σενα σε αντιθεση με το ντοκτορι Νο1.

ροζι μου να το χαιρεσαι το θησαυρουλι σου!!!

vasomits καλη περιγραφη,πραγματικα κατατοπιζομαι κ μαρεσουν οι φρεσκιες εμπειριες χωρις σαλτσες κ εκφοβιστικες δηλωσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινή, το πρήξιμο είναι φυσιολογικό... Η φαγούρα ακούγεται λίγο ανησυχητική μήπως έχεις καμία κολπίτιδα... Μήπως έχεις ξυριστεί και απλά βγαίνουν οι τρίχες και σε τρώει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Λαμπρινή, το πρήξιμο είναι φυσιολογικό... Η φαγούρα ακούγεται λίγο ανησυχητική μήπως έχεις καμία κολπίτιδα... Μήπως έχεις ξυριστεί και απλά βγαίνουν οι τρίχες και σε τρώει???

η φαγούρα ευτυχώς είναι εξωτερική...κι αυτό με τις τριχούλες δεν το σκέφτηκα καθόλου... έτσι κ αλλιώς τέλος της βδομάδας έχω ραντεβού με το γιατρό οπότε θα κάνω μια μικρή υπομονή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινη, ολα τα συμπτωματα που περιγραφεις λιγο-πολυ τα εχουμε ολες! ΚΑΙ πονο στα ποδια ΚΑΙ πρηξιμο παντου ΚΑΙ πονο στη μεση ΚΑΙ ασχημο υπνο το βραδυ...

Υπομονη, λιγο εμεινε ακομα, κοντευουμε...Με το γιατρο σου μιλησες, τι σου ειπε??? Παντως, δεν μου φαινεται κατι ανησυχητικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ αυτά τα συμπτώματα... προς το τέλος είναι ανυπόφορα. Υπομονή κάνουμε όλες...δεν γίνεται κάτι άλλο.Απλά μ έπιασε τώρα γιατί συνήθως δεν παραπονιέμαι. Σήμερα ήμουν όλη μέρα μέσα στους δρόμους...

Σας είχα πει οτι ο μικρός μου κάνει διακοπές με τη μαμά+το μπαμπά μου στην Αιδηψό.Χθες που μίλησα μαζί τους το πρωί μου είπαν ότι έτρεχαν στο Κέντρο Υγείας στην Ιστιαία γιατί η μαμά μου έπεσε και έσπασε το χέρι της (σ έναν από τους πολλούς κατηφορικούς δρόμους της πόλης).Αυτό ήταν το δεύτερο ατύχημα που χε μέσα σε μια βδομάδα - το πρώτο όχι τόσο σοβαρό. Έτσι αποφάσισα σήμερα το πρωί να πάω με τον αδερφό μου να πάρουμε τον πιτσιρικά.Έτσι στις 9 φύγαμε για Αιδηψό και στις 17:00 είμασταν πάλι πίσω στον Πειραιά σπίτι μας.Μεγάλη ταλαιπωρία.Διαδρομή,καράβια και πάνω απ' όλα η ζέστη.

Εμ δεν θα κουραζόμουν? Έχω βαρύνει κιόλας, σαν την χελώνα πάω όταν περπατάω.

Και αύριο πρέπει να πάω στο Διαβητολογικό του Αλεξάνδρα για την καθορισμένη εξέταση ζαχάρου.Δηλ αναχώρηση στις 7:00 και επιστροφή περίπου στις 13:00. Ευτυχώς δεν δουλεύει ο αδερφός μου και θα κρατήσει το μικρό.

Σας κούρασα ε? Συγνώμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω, επιτέλους!!!!! Μας σκάσατε :P Καλώς ήρθατε :) Να σου ευχηθώ άλλη μια φορά να σας ζήσει ο Νεκτάριος σας και να τον καμαρώσετε όπως ονειρεύεστε!!!!Η περιγραφή σου είναι απίστευτη :)Άντε να δουμε αν θα χαμογελάμε το ίδιο όταν θα τα περάσουμε κι εμείς. Το ότι είσαι ηρωίδα που άντεξες 14 ώρες με τεχνιτους και χωρίς επισκληρίδιο νομίζω δε χρειάζεται να το αναφέρω! Καλή λοχεία και εύχομαι όλα να πάνε κατ'έυχήν.

Λαμπρινή μου, όπως είπε και η Άννα, όλες στο ίδιο καζάνι βράζουμε :( Μέχρι να πας στο γιατρό δε το ρίχνεις στα γιαουρτάκια; Αν είναι μύκητες μπορεί να σε βοηθήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LabriniB έγραψε:

ΑΧ αυτά τα συμπτώματα... προς το τέλος είναι ανυπόφορα. Υπομονή κάνουμε όλες...δεν γίνεται κάτι άλλο.Απλά μ έπιασε τώρα γιατί συνήθως δεν παραπονιέμαι. Σήμερα ήμουν όλη μέρα μέσα στους δρόμους...

Σας είχα πει οτι ο μικρός μου κάνει διακοπές με τη μαμά+το μπαμπά μου στην Αιδηψό.Χθες που μίλησα μαζί τους το πρωί μου είπαν ότι έτρεχαν στο Κέντρο Υγείας στην Ιστιαία γιατί η μαμά μου έπεσε και έσπασε το χέρι της (σ έναν από τους πολλούς κατηφορικούς δρόμους της πόλης).Αυτό ήταν το δεύτερο ατύχημα που χε μέσα σε μια βδομάδα - το πρώτο όχι τόσο σοβαρό. Έτσι αποφάσισα σήμερα το πρωί να πάω με τον αδερφό μου να πάρουμε τον πιτσιρικά.Έτσι στις 9 φύγαμε για Αιδηψό και στις 17:00 είμασταν πάλι πίσω στον Πειραιά σπίτι μας.Μεγάλη ταλαιπωρία.Διαδρομή,καράβια και πάνω απ' όλα η ζέστη.

Εμ δεν θα κουραζόμουν? Έχω βαρύνει κιόλας, σαν την χελώνα πάω όταν περπατάω.

Και αύριο πρέπει να πάω στο Διαβητολογικό του Αλεξάνδρα για την καθορισμένη εξέταση ζαχάρου.Δηλ αναχώρηση στις 7:00 και επιστροφή περίπου στις 13:00. Ευτυχώς δεν δουλεύει ο αδερφός μου και θα κρατήσει το μικρό.

Σας κούρασα ε? Συγνώμη.

Καθόλου δεν μας κούρασες. Τι ταλαιπωρία είναι αυτή βρε κορίτσι μου; Εύχομαι κάθε εμπόδιο να είναι για καλό :) Καλά αποτελέσματα να έχεις αύριο και περαστικά στη μανούλα σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαι καλά. Πάντως κ όταν γέννησα το Χρήστο μου 2 μέρες πριν είχε βγάλει το γύψο απ το χέρι η μαμά μου... και τώρα που θα γεννήσω τη μπουμπου το ίδιο θα γίνει... Τυχαίο ? Το χει η μοίρα της βρε παιδί μου...

Άσε που εκεί που λέω τέρμα τα ταξίδια όλο κ κάτι προκύπτει κ είμαι μέσα στους δρόμους... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...