Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 No14


Recommended Posts

an-n έγραψε:

μαντρε δεν ειναι οτι ειμαι ξανθια αλλα αυτο με το στηθος δεν το πολυκαταλαβα..τι ακριβως να μην κανουμε?θελεις να το ξαναπεις?

Δύο πράγματα.

1ον μην το πειράζεις αν βγαίνει το γάλα απο τώρα γιατί θα το ερεθίσεις και θα σε πονέσει. Απλώς πάρε επιθέματα στήθους για να μην λερώνεσαι.

και 2ον αν για κάποιο λόγο χρειαστει μετά τον τοκετό να κόψεις το γάλα, παράλληλα με τα χάπια που σου δίνει ο γιατρός, σου δένει και το στήθος με επίδεσμο για να αδειάσει. Με αποτέλεσμα, αν το σ τήθος έχει μεγαλώσει, να μείνει μετά μόνο το εξωτερικό!! Φαντάσου μία ωραιότατη σταφίδα δηλαδή!! Ελπίζω να εγινα πιο σαφής! Το δικό μου πάντως μόνο με πλαστική σώζεται!! Και τώρα έφτασα να φοράω το 8 νούμερο σε σουτιέν θηλασμου το οποίο με σφίγγει και λίγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κοριτσάκια μου γειά σας... απο χθές το πρωϊ δεν μπορώ να μπώ με τίποτα... ανοίγει την αρχική και άμα πάω να ανοίξω καμιά άλλη σελίδα με πετάει...και όποτε πάω να γράψω κάτι δεν προλαβαίνω γιατί με πετάει και ξαναμπαίνει μετά απο ώρες...δε ξέρω τι έχει πάθει το Mammy το σίγουρο είναι πως δεν πάει καλά!! Το μεσημέρι μπήκα στο άλλο και έγραψα κάτι και απο τότε προσπαθώ να γράψω και εδώ αλλά τίποτα...

Δεν γράφω πολλά γιατί 1ον δεν μπόρεσα να διαβάσω τίποτα... και 2ον γιατί μάλλον θα με πετάξει πριν τελειώσω....

Ήθελα μόνο να δω αν είστε όλες καλά... και βλέπω ότι μάλλον όλα είναι οκ!! Κατερίνα (kuo) μου όλα θα πήγαν καλά μάλλον σήμερα για να είσαι εδώ σημαίνει ότι δεν γέννησες... Μπράβο κοπέλα μου.. εύχομαι όλα να πάνε τέλεια... κάτι λες για Δευτέρα στο ποστ σου... να υποθέσω ότι θα ξαναπάς στο γιατρό πάλι? Εύχομαι και τη Δευτέρα να πάνε όλα σουπερ!! Ελπιδάκι τέλεια η ταπετσαρία και όλα!!! με το καλό να τα χαρείτε!!

Κοριτσάκια δεν γράφω άλλα.. Φιλάκια σε όλες!!! και όποτε μπορώ θα προσπαθήσω να μπώ αν και χλωμό το κόβω με τα κόλπα που κάνει το mammy!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Αννούλα :kiss: Δεν του έδειξα του άντρα, αλλά ως πιο... wired του σπιτιού, με βλέπω με το iPhone μέσα στο χειρουργείο να σας στέλνω live εικόνα :P

Θέλω επίσης να σε ρωτήσω κάτι σε σχέση με το θηλασμό. Το κάνω εδώ μήπως ενδιαφέρει και κάποια άλλη κοπέλα. Λοιπόν, καταρχάς Δευτέρα θα είμαι 37+2 και το μπεμπάκι γύρω στα 2400 (ελπίζω δηλαδή) αν όλα πάνε καλά. Η θερμοκοιτίδα... παίζει. Το ζητούμενο πάντως θα είναι να πάρει βάρος.

Με δεδομένο ότι αυτά τα μικρούλια χάνουν στο μαιευτήριο κι ότι το γάλα κάνει 2-3 μέρες να κατέβει, να επιμείνω στον αποκλειστικό θηλασμό ή μετά θα βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο (υποθέτοντας βέβαια ότι θα το καταφέρω, έστω και με βοήθεια);

Πολύ προβληματίζομαι. Να θυμίσω ότι γεννάω στο Μητέρα, όπου απ' ό,τι έχω καταλάβει πρέπει να διεκδικήσεις με σθένος το δικαίωμά σου να θηλάσεις...

:dry::dry:

ΥΓ: Δεν ξέρω καν αν μπορείς να θηλάσεις μωράκι που είναι στη θερμοκοιτίδα (σφίγγεται η καρδιά μου και μόνο που το γράφω...);

Αν το στομάχι του μωρου είναι ώριμο αρκετά για να δεχτεί φαγητό κα ιβέβαια μπορείς να θηλάσεις. άλλωστε θα στο συστήσει ως την καλύτερη επιλογή και ο γιατρός σου. αν δεν μπορουν να το βγάλουν από την θερμοκοιτίδα, μπορείς να το μαζεύεις σε μπουκάλι και να το δίνουν οι νοσοκόμες. Αλλά και πάλι νομίζω ότι αγχώνεσαι χωρίς λόγο. 37 και 2 ειναι πολύ καλά, και το βάρος είναι σχεδόν στο όριο. Αλλά και στην χειρότερη των περιπτώσεων, 2-3 μέρες στην θερμοκοιτίδα δεν είναι κάτι τραγικό. όλα θα πανε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα, χρόνια σου πολλά! Πήρες όλα τα απαραίτητα δώρα για να υποδεχθείς... το μεγάλο δώρο :)

Αναστασία μου, δεν είναι απαραίτητο να δημιουργούνται ραγάδες βρε. Μπορεί απλώς να είναι επειδή τραβιέται η κοιλίτσα σου!

Όσο για τα συναισθήματα, δεν ξέρω, όλα μαζί: ενθουσιασμό, ανησυχία, αγωνία, συγκίνηση... απ' όλα :woohoo: Εσύ πώς νιώθεις; Κι εσένα άλλωστε ανά πάσα στιγμή μπορεί να κάνει "τσα"!

madre, έγραφα για θηλασμό, αλλά με πρόλαβες... Πω πω ζόρικο ακούγεται αυτό που τράβηξες. Κρίμα ρε γμτ. Εύχομαι αυτή τη φορά να πάει καλά :) Αλήθεια, πού γεννάς;! Για θερμοκοιτίδα μου είπε κυρίως επειδή θα είναι κάτω από 2.500 κιλά. Πόσο κάτω... θα δούμε. Ευελπιστώ ότι δεν θα χρειαστεί.

EDIT: Είδα τώρα την απάντησή σου και σ' ευχαριστώ πάρα πολύ :kiss: Μακάρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου καλησπερα!!!

το μαμμυ αυτες τις μερες μας κανει πολεμο νευρων!!! :angry:

κατερινακι μου μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε!!!!! το μωρακι σου μπορει να ειναι αδυνατουλι αλλα θεωρειται τελειομηνο ;)

του ξαδελφου μου η μπεμπε γεννηθηκε 2300 κι δεν μπηκε καθολου :)

ελπιδακι με το καλο να γεμισει το δωματιο απο την παρουσια της μπουμπους σου :)

κι εγω με πονακια περιοδου ειμαι γι αυτο και σημερα δεν σηκωνομαι απο τον καναπε :blush:

εχω φοβηθει λιγακι...

πηγα χθες το πρωι στο ικα και το απογευμα στο mothercare και προφανως αυτα ειναι τα αποτελεσματα :huh:

τα μικρα μου δεν βολευονται... παιζουν ξυλο εκει μεσα...

νομιζω εχει κυριαρχισει η κορη :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι(κυο) αυτο συζητουσαμε πριν απο λιγο με το αντρακι μου και μου ειπε πως αν καποιο μωρακι γεννηθει με λιγοτερα κιλα απο αυτα που θα επρεπε να ειναι τοτε οι μαιες ή οι νοσοκομες θα της δινουν συμπληρωμα αναγκαστικα γιατι πρεπει να παρουν βαρος λογω των θερμιδικων αναγκων που εχουν.αν εσυ δεν κατεβασεις αμεσως γαλα σιγουρα θα της δινουν και ξενο.αλλα εσενα αυτο δεν σε νοιαζει.προεχει το βαρος και η υγεια της μπεμπας σου.

μαντρε ευχαριστω πολυ!!!!ηταν σαφεστατα αυτα που ειπες.8 νουμερο??

Γιελιζ μου το μαμμυ τα εχει παιξει τον τελευταιο καιρο!!!!να περνας τελεια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα (κυο μου), μακαρι να μην γινουν ραγαδες γιατι με ριχνει πολυ ψυχολογικα το θεμα αυτο.εσυ εισαι πιο κοντα στο στοχο γι'αυτο σε ρωτησα για συναισθηματα.εγω πριν απο λιγο η Σταυρουλα,η Μπελλα και η Αννουλα μου ειπαν οτι πλησιαζει και η δικη μου ωρα και με επιασαν τα κλαμματα..δεν μπορω να το πιστεψω οτι θα εχω το δικο μου μωρακι!!!νομιζω πως θα τρελαθω απο την ευτυχια που με πλημμυριζει καθως σκεφτομαι οτι θα την εχω αγκαλιτσα!

Βασιλικη προσοχη!!!ξαπλα και παλι ξαπλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουο για το ταισμα της μικρης με προλαβε η μαντρε. Ακριβως τα ιδια θα σου ελεγα, το καλυτερο παντως ειναι το δικο σου γαλα για τη μικρη, το πολυ πολυ να το βγαζεις με θηλαστρο, ετσι εκανε μια κοπελα που γεννησαμε μαζι.

Αναστασια σε καταλαβαινω απολυτα οσον αφορα την ποικιλια των συναισθηματων σου, ακριβως ετσι ειναι. Που να δεις και οταν φτασει η ωρα του τοκετου!!! :woohoo: Εγω να δεις, οταν μου εσπασαν τα νερα, ειχα ενα μιγμα ενθουσιασμου, ευτυχιας, αγωνιας, φοβου, χαρας και προσμονης, ενιωθα μια τεραστια εξαψη και δεος! :woohoo: :woohoo: :woohoo: Ολα αυτα ταυτοχονα! Νομιζω οτι ειναι ισως η μοναδικη στιγμη στη ζωη μιας γυναικας που αισθανεται τοσο πολλα συναισθηματα μαζι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

Κατερινακι(κυο) αυτο συζητουσαμε πριν απο λιγο με το αντρακι μου και μου ειπε πως αν καποιο μωρακι γεννηθει με λιγοτερα κιλα απο αυτα που θα επρεπε να ειναι τοτε οι μαιες ή οι νοσοκομες θα της δινουν συμπληρωμα αναγκαστικα γιατι πρεπει να παρουν βαρος λογω των θερμιδικων αναγκων που εχουν.αν εσυ δεν κατεβασεις αμεσως γαλα σιγουρα θα της δινουν και ξενο.αλλα εσενα αυτο δεν σε νοιαζει.προεχει το βαρος και η υγεια της μπεμπας σου.

Makes sense :kiss:

Αναστασία μου, σίγουρα πλησιάζει η ώρα για το μωράκι σου (κλάψε τώρα λίγο :P )! Αν όχι θέμα ωρών, σίγουρα είναι θέμα ημερών πλέον. Δεν έχει και πολλές επιλογές η μπουμπού! Άντε βρε καραμελίτσα, βγες να γνωρίσεις τον κόσμο- δεν είναι και τόσο χάλια :)

Βασιλικούλα, ταλαιπωρία ρε συ. ΚΑΙ με δίδυμα ΚΑΙ με τέτοια ζέστη; Τα μωράκια σου σου έστειλαν μήνυμα "μάνα κάτσε και λίγο σπίτι" :P

Γελίζ μου, πώς είσαι; Περνάτε όμορφα; Κάποιος δεν έχει πολλά κέφια ή φταίει το μάμι μόνο; :dry: Ελπίζω να είσαι καλά καλά και να έκανα λάθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Κουο για το ταισμα της μικρης με προλαβε η μαντρε. Ακριβως τα ιδια θα σου ελεγα, το καλυτερο παντως ειναι το δικο σου γαλα για τη μικρη, το πολυ πολυ να το βγαζεις με θηλαστρο, ετσι εκανε μια κοπελα που γεννησαμε μαζι.

Αναστασια σε καταλαβαινω απολυτα οσον αφορα την ποικιλια των συναισθηματων σου, ακριβως ετσι ειναι. Που να δεις και οταν φτασει η ωρα του τοκετου!!! :woohoo: Εγω να δεις, οταν μου εσπασαν τα νερα, ειχα ενα μιγμα ενθουσιασμου, ευτυχιας, αγωνιας, φοβου, χαρας και προσμονης, ενιωθα μια τεραστια εξαψη και δεος! :woohoo: :woohoo: :woohoo: Ολα αυτα ταυτοχονα! Νομιζω οτι ειναι ισως η μοναδικη στιγμη στη ζωη μιας γυναικας που αισθανεται τοσο πολλα συναισθηματα μαζι!

Thank you!

Άννα μου, σόρι που ξαναρωτάω (σας έχω ζαλίσει λέμε!) :blush: Αυτό με το δικό μας γάλα ακούγεται ιδανικό, αλλά μέχρι να κατέβει; :dry: Ως προς τα συναισθήματα, από χθες νομίζω ότι τρελαίνομαι χαχαχ :woohoo: Μια μέσα στην τρελή χαρά, μια μέσα στην ανησυχία για τον τοκετό και για το μετά! Τι έχει ακούσει αυτός ο άντρας μου δε λέγεται :blush:

Σας φιλώ για καληνύχτα προς το παρόν, φουσκο-παρεούλα μου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες.

Έλειπα όλη την εβδομάδα για δουλειές & έχω χάσει επεισόδια.

Δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις σελίδες γιατί κολλάει...

Ποιές γεννάνε σήμερα αύριο;

Εγώ θα ξέρω απο εβδομάδα, διότι ούτε αυτή που μας πέρασε κατάφερα να πάω στο γιατρό.

Καλό βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kuo μου, όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό θα κρατάς το ζουζουνάκι σου αγκαλίτσα! Πω πω, δεν το πιστεύω! Πώς πέρασε ο καιρός!!!! Για το θηλασμό που λες, στα μαθήματα έμαθα (σπασικλάκι ήμουν τόσες ώρες) ότι τις πρώτες μέρες κατεβάζεις λίγο γάλα το οποίο είναι σα βούτυρο και πολύ δυναμωτικό και αρκεί για το μωράκι η μικρή του ποσότητα. Τώρα, αν είναι πολύ μικρούλι και από καισαρική δεν ξέρω αν επιβάλλεται το συμπλήρωμα τις πρώτες μέρες. Αλλά και να του δώσεις συμπλήρωμα για 2-3 μέρες δε σημαίνει κάτι… μπορείς να συνεχίσεις τον αποκλειστικό θηλασμό αργότερα. Νομίζω ότι το Αλκμηνάκι δεν θα χρειαστεί να μπει στη θερμοκοιτίδα, μην ανησυχείς. Και η κορούλα της αδελφής μου 2300 γεννήθηκε με προγραμματισμένη καισαρική στις 37 και κάτι βδομάδες και δεν μπήκε ούτε μια μέρα στη θερμοκοιτίδα και τώρα είναι μια υγιέστατη 6χρονη κούκλα!

Γάλα ούτε εγώ βγάζω ακόμα αλλά έχω κάτι κιτρινωπά όπως λέει η Αναστασία που φοβάμαι να τα αγγίζω…

Ελπίδα, αυτή είναι η ωραιότερη μπουγάδα που έχω δει!!! Και το καρότσι και το δωμάτιο τέλεια! Όλα έτοιμα τα έχεις!

Magykal, χρόνια πολλά για τη γιορτή σου!! ό,τι επιθυμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia mou glika prin apo ligo mpika spiti kai diavaza ta neakia sas

kat' arxin kuoula mou min anisixeis ola kala tha pane kai thewrw oti efwswn einai teleiwmini i mikri de tha mpei se thermokitida kata kanona se auti tin evsomada kiisis pou eisai exoun teleiopoeiithei pliros ta pneumonakia, opwte min anxwnesai, pw pw se dyo meres tha tin kratas agkalitsa :woohoo: :woohoo: :woohoo:

elpida mou polu omorfa ta pragmatakia sas, me to kalo na ta xareite :):):)

se ola ta upolipa koritsakia polla filakia :kiss::kiss::kiss::kiss:

loipo sta neakia mas twra, o gamos xtes itan teleios :woohoo:

perasame polu omorfa :)

xtes milisa sto til kai me to giatro kai telika de mporei leei na erthei sto gaia, opwtw anagkastika alexadra, isws einai telika kalitera

simera pira til kai ekleisa rantevou na dw kai mia maia stis 2 tou mina

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα μου πιστευω πως την ωρα του τοκετου το πρωτο συναισθημα που θα με διακατεχει θα ειναι ο φοβος.πολυ φοβαμαι..αλλα για να λες οτι ενιωθες πολλα διαφορετικα συναισθηματα ετσι θα ειναι..αραγε θα τα νιωσω ή θα τα περασω στο ντουκου απο τον φοβο?ανυπομονω να το ζησω!!!!

Κατερινακι(κυο) μπου χου χου!!πλανταξα..χαχαχα!ευχαριστω για την παροτρυνση-καλεσμα προς το κοριτσακι μου ...ελπιζω να σε ακουσε!!

για να κατεβει το γαλα εδω δινουν πριμπεραν.στην ελλαδα ακουσα κατι για φυτικη μπυρα.καληνυχτα κυακο!!!!φιλακιααα!!

Τζενημπιλ ακομα καμια δεν γεννησε..αναμενουμε!!αντε να μας πεις και εσυ ποτε θα γεννησεις μπας και αποφασισουμε να βγουμε και εμεις.

Αγγελικη ποτε θα ξερεις ποτε γεννας?χαιρομαι που περασατε ομορφα στον γαμο!!στο Αλεξανδρα γεννησε μια φιλη μου και εμεινε πολυ ικανοποιημενη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

katerinosoupitsa mou kalos irthes :):):):)

mas eleipses polu polu :kiss::kiss::kiss:

:kiss: :kiss: :kiss::kiss: Και μένα μου λείψατε πολύ! Παρόλο που έλειψα ελάχιστα, ξεκουράστηκα... Το είχα όντως ανάγκη γιατί με περιμένει μάλλον δύσκολος μήνας :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

katerinaki mou afou nomizame oti gennises kale kai leme gi auto de mpainei :P

φτου φτου φτου!!! Νομίζω ότι ξεπέρασα τον κίνδυνο :) Θα δω τι θα πει και ο γιατρός τη Δευτέρα αλλά τις συσπάσεις τις νοιώθω πιο αραιά (με όμως λίγο δυνατότερο πόνο).

Εσύ Αγγελικούλα πήγες στο γιατρό?? Πώς σου φάνηκε? Τι είπε??Πότε έρχεσαι Αθήνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simera girisa apo athina :)

me to giatro opws kai me ti maia exw rantevou stis 2 tou mina ektos aprooptou :)

fisika ola einai pithana, stin teleutaia mas episkepsi o giatros mas eipe oti ola einai etoima kai apla tha perimenoume pote tha thelisei na vgei :):):)

erxontai ta fasolakia mas :woohoo: :woohoo: :woohoo:

akoma de mporw na to pistepsw :P

eseis pws perasate??? ti sas exei pei o giatros gia tin pht??

pantos eides pou anxonosoun kai ola mia xara? ;)

epwmenos kataligoume oti to anxos kanei kako kai mono kako :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκαιο για το άγχος... Αν και ακόμα ο γιατρός φοβάται... Στην τελευταία επίσκεψη μου είχε πει ότι θα ήθελε να φτάσω οπωσδήποτε τις 37 εβδομάδες. Τη Δευτέρα θα ξαναπάω. Ο μικρούλης μου ακόμα δεν έχει πάρει θέση!

Καλά ήταν στο Ξυλόκαστρο απλά δεν ενθουσιάστηκα. Το μπάνιο στη θάλασσα άλλη αίσθηση να μη νοιώθεις βάρος στην κοιλιά καθόλου, τέλεια! Όλα μας φάνηκαν πανάκριβα (κυρίως το φαγητό) και το ξενοδοχείο από τα πιο φθηνά που βρήκαμε (εντελώς μέτριο), δώσαμε €70 το βράδυ χωρίς πρωινό μετά από παζάρι :angry:

Σήμερα έστρωσα την κούνια και συναρμολογήσαμε αυτά τα ζωάκια rainforest που στριφογυρίζουν πάνω από την κούνια! Ανησυχώ λίγο για τα πράγματα που έχω παραγγείλει από ίντερνετ γιατί ακόμα δεν έχουν φύγει από Ιταλία :( (θα στείλω τη Δευτέρα ένα e-mail).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia!!!!!

katerinaki(kuo) ANXO8IKA!!!!! :dry::blush::whistle: meta dikasoy!!!skeftome kai ta dikamoy....eyxwme ola na pane kala!!na se rotisw-o giatros ti soy eipe oti to mwraki den pire varos logo plakunda?(rotaw gt kai egw ti teleytea fora eixa plakunda 2...)ayrio exw kai randevoy me ton giatro na kanume yperixw....!ayrio oles 8a eimaste kolimenes edw na perimenume ta nea soy ;););) (elpizw na mi kolisei pali kai to mammy)

elpidaki TELEIA ta pragmatakia sas!!!!!!!

ax koritsia oso plisiazune meres arxizw kai anxonome :x:x:x:S apo xtes den mporusa na koimi8w,olo skeftome.....den kserw telika ti einai kalitera na ksereis i na mi ksereis pote 8a soy er8ei...... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες!

Αλκμηνομανουλα πως εισαι σημερα? Δηλαδη τετοια ωρα αυριο θα κρατας αγκαλιτσα το κοριτσακι σου? Τελειαααααα!!! :P;) :silly: :woohoo:

Οσο για το μητρικο γαλα, δεν ξερω ακριβως τι γινεται στις περιπτωσεις καισαρικης με μικρο (αλλα τελειομηνο) μωρακι, ομως αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι μετα τον τοκετο μπορει να μην εχεις γαλα, εχεις ομως πρωτογαλα, το οποιο ειναι ποοοοολυυυυ καλυτερο απο το ιδιο το γαλα και περιεχει εκτος των αλλων και αντισωματα για το μωρακι. Αξιζει να το παλεψεις! Ειδικα στο μητερα που δεν ειναι και πολυ υπερ του θηλασμου...Δεν στα λεω για να σε τρομαξω, αλλα για να σε ενημερωσω και να σε προειδοποιησω, μακαρι και σε εμενα καποιος να μου τα ειχε πει και να πηγαινα προετοιμασμενη...Δεν πειραζει, στο 2ο!

Α, και κατι αλλο που αφορα ολες τις κοπελες! Το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο και για την περιπτωση που το μωρακι που παρουσιασει ικτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...