Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2010


Recommended Posts

εγω τα πρωινα μου χαπια βαζω ξυπνητηρι και τα πινω στις 6 το πρωι,μαζι με το κολπικο outrogestan οποτε μεχρι τις 8 που σηκωνομαι,πιστευω εχουν κανει τη δουλεια τους και ας τα βγαζω.οσο για την προγεστερονη,μου ειπε μεχρι την 14-15η εβδομαδα θα την παιρνω.

ρε κοριτσια,τι εγινε με τη γιωργια?χτες δεν θα πηγαινε στο γιατρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 999
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με την Koukida ότι χρειάζεται αισιοδοξία!!!

Άννα Μαρία υπομονή και όλα θα πάνε καλά!!!!

Εγώ παίρνω utrogestan προληπτικά 2 των 100 την ημέρα και μου είπε ότι θα τα πάρω όλο το 1ο τρίμηνο. Αλλά την Τετάρτη θα πάω σε άλλο γιατρό και θα πάρω νέες πληροφορίες.

Εγώ έχω πολύ ελαφριές αναγούλες αλλά είμαι πάρα πολύ κουρασμένη και δεν με χωράνε τα σουτιέν μου...Η τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται!!!

Σήμερα θα κάνετε καμία βολτίτσα? Εγώ λόγω της ζέστης λέω να καθήσω στα αυγά μου!!!

Αλήθεια που μένετε? Εγώ μένω στην Αθήνα (στον Χολαργό).

Η Άννα Μαρία ξέρω ότι μένει στην Κύπρο (στην Λεμεσό?) και από ότι γνωρίζω εχει πάρα πολύ ζέστη και υγρασία εκεί τώρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω νομιζω οτι η προγεστερονη θα μας συνοδευει σολο το 1ο τρίμηνο. (αντε να βγει...)

Η Γεωργία δεν μπήκε να μας πει τα νέα.ευχομαι όλα καλά να πήγαν!

αμαν, σημερα πηραν οι φιλοι μας τηλεφωνο οτι θα μαζευτουν στην ταρατσα ενος φίλου να πιουνε mojitakia ρε κοριτσια εγω τι να παω να κάνω??δεν θα παω...ασε βαριεμαι κι ολας μαυτη τη ζεστη..θα αραξω καναπέ!

τα σουτιεν ουτε εμενα με χωρανε (και μη φανταστειτε οτι επαιζε κα ικανενα βυζι της προκοπής...νουμερο 2 με το ζόρι :P αλλά τωρα...το μισο βγαινει απο κατω και το αλλο μισο απο πανω...στη μεση δεν ξερω τι εχει.

πρεπει να παρουμε σουτιεν μου φαινεται...και καμια κρεμα για τις ραγαδες. απο τωρα πρεπει να βαλουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koukida και εγώ δεν πηγαίνω έξω ή σε συγκεντρώσεις παρά μόνο αν πρέπει οπωσδήποτε και κάθομαι σχετικά λίγο, τρώω κάτι, κάνω ότι πίνω (βάζω τον καλό μου να το πιεί :P ) και φεύγω λέγοντας ότι πήγα για μπάνιο και με χτύπησε ο ήλιος το πρωί... ψεμματαααααααααααααααααα ...

Δεν το έχουμε πει και στις οικογένειές μας (παρά μόνο στην μαμά μου) ακόμη και όλο μας ρωτάνε γιατί δεν πάτε διακοπές και τι κάνετε εδώ κλπ κλπ ... ελπίζω να μην μας υποψιάζονται αλλά και αν μας υποψιάζονται δεν πειράζει διότι αν δεν παραδεχτούμε κάτι τότε δεν ισχύει χιχιχι :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, γειά σας και πάλι.

Εγώ έχω λίγες αναγούλες. Νομίζω ότι αν πιέσω τον εαυτό μου, θα κάνω εμετό, γιατί είναι φορές που νιώθω το φαγητό να μου ανεβαίνει στο στόμα, αλλά κρατιέμαι.

Τώρα γύρισα από τον εσπερινό της Παναγίας. Μέσα στην εκκλησία ένιωθα πάρα πολύ υγρή και ήθελα να κάνω βρακοέλεγχο εδώ και τώρα!!! Τελικά στο σπίτι είδα ότι είχα όπως πάντα όταν κουράζομαι κιτρινο-ώχρα. Είναι κακό ρε κορίτσια;

Στο σώμα σας είδατε καμιά αλλαγή; Εγώ όταν ψηλαφίζω την κοιλιά μου πολύ χαμηλά, νιώθω ότι φούσκωσα, αλλά μπορεί και να είναι η ιδέα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, τώρα που το θυμήθηκα. Ρε συ Σαμάνθα, εγώ σ' έβρισα και μου ξηγιέσαι έτσι; Λεμεσό; Υπάρχει χειρότερη πόλη στον κόσμο; Μπλιάχ μπλιάχ μπλιάχ. :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Μένω στη Λάρνακα και όντως έχει πολλή ζέστη και υγρασία. Όταν έχω ανεμιστήρα ή κλιματισμό, όμως, είμαι μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεμα με εμας ειναι οτι το ξερανε όοοολοι οι δικοι μας φιλοι -μαυτους που κανουμε πολυ παρεα, όπως και στη δουλεια κάποια άτομα- αλλα το ξερουν ΄όλοι γιατι στην υπηρεσια πρεπει να καταχωρω αναρρωτικη για όλο αυτο το διαστημα -και πανω γρφει ακριβως τον λόγο. οπότε ..όλοι το ξερουν.

τωρα οσον αφορα τον βρακοελεγχο, και εγω, όταν σταθω λιγο παραπανω όρθια ή ζοριστω στην καρέκλα, τοτε και γω νιωθω σαν να τα εκανα επάνω μου- τετοια διαφανα καμια φορα κιτρινωπα (αυτη η αποχρωση- σορυ κιολας - ειναι απο την Vasclor που βαζω κολπικα) οποτε Θα Γινω Μομυ τα ίδια και εγω. σημερα στο σουπερμαρκετ ειπα στον αντρα μου να τελειωνουμε στα γρηγορα γιατι ενιωθα μουσκεμα απο κατω :S

κοριτσια εγω εχω καταπρηστει στην κοιλια μου- αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καθαρα απο την κατακρατηση και τις ενεσεις υπαρινης. φοραω οτι πιο φαρδυ στην μεση και με πατανε ολα στην κοιλια..μου είπε οτι θα ξεφουσκώσω!

Σημερα εχει λειτουργια ε? αχ, η Παναγίτσα να φυλάει τα μωρά μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, η προγεστερόνη που λέγατε τι είναι; Εγώ δεν παίρνω απολύτως τίποτα, εκτός από σίδηρο και φυλλικό οξύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χα χα!!! Άννα Μαρία έχεις πολύ πλάκα!!!

Έχω πάει στην Λεμεσό!! Δεν μου άρεσε καθόλου!! Από την ζέστη να φανταστείς δεν κάναμε καμία εκδρομή που είχαμε κανονίσει (στα βουνά, στα κατεχόμενα, στην Λευκωσία κλπ) και μείναμε μόνο εκεί... Είναι η γιαγιά του άντρα μου από την Κύπρο αλλά έλειπε πολλά χρόνια και γύρισε τα τελευταία. Αλλά αποφασίσαμε να μην ξαναπάμε καλοκαίρι λόγω της ζέστης.

Koukida εννοείται ότι αν χρειάζεσαι άδεια από την δουλειά το λές!! Δεν κατάλαβα δηλαδή είναι ντροπή να προσπαθείς να κάνεις παιδί και να ελπίζεις να πάνε όλα καλά? Και εγώ είμαι μυστικοπαθής γενικά αλλά στην τελική λέω δεν θα πάθω και κάτι, όλα ανθρώπινα είναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στη δουλειά δεν το έχω πει σε κανέναν, αφού τα σχολεία είναι ακόμα κλειστά. Το ξέρουν μόνο μία μαθήτρια και ένας μαθητής μου που μιλάμε πολύ (οι μαθητές μου είναι ενήλικες). Ήθελα να το πω στη διευθύντρια του σχολείου και στον άντρα της που είναι ο πνευματικός μου, αλλά δε δόθηκε ευκαιρία. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και θα το πω παντού!!!!!!

Γενικότερα, το έχουμε πει σε συγγενείς και φίλους. Το λάθος ήταν που το είπαμε στην αδελφή του πατέρα μου και το είπε παντού. Μα παντού μιλάμε. Πήγε μια φιλενάδα της και έδινε συγχαρητήρια στη μάνα μου. Τώρα που δεν ακούσαμε καρδούλα, την πήρε η μάνα μου τηλέφωνο και της είπε να μην το λέει και της απαντά "μα δεν το είπα και σε κανέναν. Μόνο στη Λίντα, την Άννα, την Τασούλα, τη Λήδα..." (η φιλενάδα που έδωσε τα συγχαρητήρια δεν είναι ανάμεσα σ' αυτές). Φαντάζομαι σε πόσο κόσμο το έχει πει.

Σαμάνθα, η Κύπρος είναι πολύ ωραία την άνοιξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν εχω προβλημα να το πω επειδη ειναι εξωσωματικη.Ισα ισα που αισθανομαι περηφανη για μενα και τον άνδρα μου που προσπαθουμε τοσο. απλά την 1η φορα που δεν πηγε καλά..μαςτα ζάλισαν με τις συμβουλες απο το πουθενα και τα λογια κουραγιου που σουρχοταν να τους αστραψεις μια να βγαλεις και το αχτι σου! αυτο δεν μαρεσει καθολου!χχαχα κοριτσια ημουν στο τσαφ να δειρω κοσμο!

αυτη τη φορα ο μπαμπας μου την εκανε την πατατα. μιλησε με την αδερφη του στο τηλεφωνο που ζει στην Αμερικη, και της ειπε για την εγκυμοσυνη.

ελα ομως που αυτη το ειπε στον γιο της και να σου πεφταν τα συγχαρητηρια στο Facebook!!χαχαχα

καλά ο μπαμπάς μου δεν παίζεται το άτομο!! :laugh: :laugh:

Η προγεστερονη ειναι αυτο το Utrogestan που αναφερεται συχνα πυκνά- εγω βαζω άλλο τυπο σε κρέμα- το ιδιο πραγμα ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα χα χα χα!!! Φειισμπουκικα συγχαρητήρια! Καλά, εμένα πήρε η μάνα μου τον αδελφό της και του το είπε, κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Ούτε τα ξαδέλφια μου. Ούτε καν μήνυμα ή στο φέισμπουκ. Ο ξάδελφός μου μόνο να με πρήζει "πότε θα κάνετε παιδί" και "η σειρά σας τώρα" και "ραντεβού στην κλινική" και να μου σπάει τα νεύρα ήταν καλός. Τώρα που έμεινα στ' αλήθεια έγκυος, ούτε ένα "συγχαρητήρια".

Εμένα αυτό που με απωθεί είναι που αν κάτι δεν πάει καλά θ' αρχίσουν όλοι τα "δεεεεν πειράααααζει" και "είσαι καλά;". Αυτή η συμπεριφορά μισο-ενθαρρυνσης μισό-οίκτου με τρελαίνει...

Εγώ αυτά τα χάπια δεν τα παίρνω. Θα έπρεπε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελούδες τι κάνετε?εγω όλη μερα ξαπλα να βραζω απο την ζεστη... πίεση 9 με 5, ζαλάδες σκοτοδυνες κ δεν συμμαζευεται.

οσο για τους καλοθελητες δυστηχως πολλοι εκει έξω κ δεν χρειαζεται πολλά πολλά με κανέναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την προγεστερονη σε μια φυσιολογική εγκυμοσυνη δεν την δίνουν απαραιτητα, απλά αν υπάρξει αιματάκι ή καφε εκκρίσεις οα γιτρος την δινει προληπτικά. Ενισχύει το ενδομήτριο- είναι ορμόνη δλδ.

στην εξωσωματική ειναι Must!χαχα

αν δεν στην εδωσε ο γιατρος σου δεν θα χρειαζεται τοτε!

Αυτό που λες παντως ειναι πραγματικα εμετικο- να σε πρηζουν για να σου την μπαίνουν όσο μπορόυν και όταν επιτελους τα καταφερεις να σε αντιμετωπιζουν ετσι ψυχρα..- τετοιο παραδειγμα βεβαια δεν ειχα εγω- απλά τα λογια παρηγοριας ηταν άθλια τοτε-

αλλά τα ξεχναμε γιατι δεν προκειται να τα ξανακουσουμε μικρή Κυπριοπούλα:) ποια μερα εχεις ραντεβου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία ούτε για εμένα τα χάπια αυτά ήταν υποχρεωτικά αλλά σχεδόν πίεσα τον γιατρό να μου τα γράψει για να νοιώθω πιο ασφαλης...Γιατί δεν λες στον γιατρό σου ότι θα ένοιωθες καλύτερα αν 'βοηθούσες' κάπως την κατάσταση? Εγώ παίρνω 2 την ημέρα (των 100 που είναι ελαφρια) και έχω ακούσει ότι βοηθάνε πολύ στο να παραχθεί επιπλέον προγεστερόνη (Η προγεστερόνη είναι ορμόνη που παράγεται φυσιολογικά στο σώμα για να διασφαλίσει την δημιουργία μιας παχιάς επένδυσης της μήτρας (ενδομήτριο), που διευκολύνει την εμφύτευση του εμβρύου στα τοιχώματά της κατά τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης και την ανάπτυξή του.)

Επίσης βοηθάνε πολύ στις περιπτώσεις αποκόλησης ή αιμοραγίας.

Δεν ξέρω τι παρενέργιες έχουν! Ελπίζω όχι πολλές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tesh έγραψε:

κοπελούδες τι κάνετε?εγω όλη μερα ξαπλα να βραζω απο την ζεστη... πίεση 9 με 5, ζαλάδες σκοτοδυνες κ δεν συμμαζευεται.

οσο για τους καλοθελητες δυστηχως πολλοι εκει έξω κ δεν χρειαζεται πολλά πολλά με κανέναν.

χαμηλη πίεση εχεις tesh πωπω δεν βοηθαει και ο καιρος καθόοολου!!!. κουραγιο!

εγω πάλι ανεβασα θερμοκρασιά 37,4 εχω εδω και καμια ωρα που μετρηθηκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε κουκιδα...αποκεινη την ωρα ειμαι με το κεφαλοτυρι στο χερι...κ απτη μια αναγούλες κ απτην αλλη ζαλαδες.αντε να δουμε ποτε θα περασουν ολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tesh τωρα εβλεπα αυτο το βιντεάκι. λέει για τις ζαλάδες οτι οφείλονται στην παραγωγη προγεστερόνης που αυξάνει την ροη αίματος προς το εμβρυο, αλλά καθυστερεί την απιστροφή του αίματος προς τη μαμά.

κατσε να το κολλησω. λέει και πως να την καταπολεμησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμάνθα, δε θέλω να πάρω χάπια, γιατί δε νομίζω ότι θα βοηθήσουν πουθενά. Άμα ήταν, θα μου έδινε κι ο γιατρός. Αφού δεν έχω αποκόλληση ή αιμορραγία. Το πρόβλημα είναι ότι το έμβρυο μπορεί να είναι νεκρό. Αν είναι, τι να μου κάνουν τα χάπια, πέρα απ' το να επιβαρύνουν τον οργανισμό μου;

Κουκίδα, ο γιατρός μου είπε να του τηλεφωνήσω την Τρίτη και θα μου πει πότε να πάω. Ρε κορίτσια, λέτε να γίνει το θαύμα; Απ΄τη μία είμαι αισιόδοξη κι απ' την άλλη πέφτω στη μαύρη απελπισία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι αισθανόμουν κι εγώ Θα.Γίνω.ΜΑμά.και οι φόβοι μου διαψευστηκαν αυτη τη φορά.

να ελπίζεις πάντα σαυτό που αποκαλούμε 'θαυμα'- και το αποκαλουμε ετσι μονο κ μονο επειδή απο την άλλη πλευρά πάει το μυαλό στο κακό.

μην ξεχνας τα κορίτσια που ακουσαν καρδουλα αργά. θυμασαι η Irene τι εγραψε.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκίδα, χίλιες φορές μακάρι, αλλά δεν μπορώ να μη σκέφτομαι και την αρνητική πιθανότητα, για να είμαι προετοιμασμένη...

Μακάρι ν' ακούσω καρδούλα την επόμενη φορά ή έστω να έχει μεγαλώσει κατά μερικά χιλιοστά το έμβρυο, πράγμα που θα δείχνει ότι αναπτύσσεται... Αλλά με ανησυχεί και που δεν έχω συμπτώματα, εγώ που με το παραμικρό είχα ζαλάδες και αναγούλες (και τώρα έχω δηλαδή, άρα είμαι στα φυσιολογικά μου...).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε βρε!!! Να η πρώτη που ξεμύτισε δειλά δειλά!

Κι εγώ γιορτάζω σήμερα!

Τι κάνετε; Πώς τα περνάτε; Εγώ πήγα εκκλησία το πρωί. Έβαλα το ξυπνητήρι 8.15 με σκοπό να χουζουρέψω λίγο και να σηκωθώ λίγο πιο αργά. Τελικά με πήρε ο ύπνος και σηκώθηκα 9 παρά τέταρτο. Πήγα εκκλησία στις 9 και τελείωσε πριν τις εννιάμιση. Έλεος!!!!!!! Κάθε Δεκαπενταύγουστο τα ίδια, βιάζονται να τελειώσουν, και είναι κόσμος που πηγαίνει στην εκκλησία μετά το δι' ευχών...

Μετά εννοείται ξανακοιμήθηκα και όταν ξύπνησα κατά τις 11 ήταν λες και με δέρνανε όλη νύχτα.

Τουλάχιστον στην εκκλησία είδα τον επαρχιακό επιθεωρητή και μου ειπε ότι με τοποθέτησε στο εσπερινό, πάλι καλά, γιατί μπορεί να το ξεχνούσε (είναι στην κοσμάρα του!) και να με έβαζε στο πρωινό του ίδιου χωριού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια σου πολλά Θ.Ν.Γ.Μ. πολύχρονη και φυσικά με την ευχή σου πραγματοποιημένη:)

Μπραβο και για την τοποθετηση σου. και γω πρεπει να καταθεσω την αιτηση τοποθετησης μου αυριο.. εγω πάλι επειδη πρεπει να μαζεψω μορια για να παρω καααααποτε στο μεεεελλον επιτεεεεελους μεταθεση στον τοπο μου- δεν με συμφερει να δηλωσω σχολειο στην πολη γιατι δεν δινει μόρια. θα πρεπει να βαλω σχολεια εκτος πόλεως- απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι αν _χτυπα ξυλο γινει κάτι.._ και παω στο σχολειο φετος- θα πρεπει να μετακινουμαι με την συγκοινωνια, δεν οδηγω.

αλλα θα το ρισκαρω. δεν με παιρνει να χασω μορια φετος. (χ#@#$&%*&@ το συστημά τους...)

δεν θα εχει κινηση αυτες τις μερες, τα κορτσουδια λείπουν τα περισσοτερα.

Ειπα και στον αντρα μου να παει για μπανιο επιτελους σημερα- κοντα σε μενα δεν εκανε ουτε αυτος. οποτε θα παω στους γονεις μου να φαω, που μενουν παραδίπλα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, εμένα ο δικός μου ο φωστήρας τι κάνει; Είναι στη Μυτιλήνη, ελληνικό νησί, ωραίες παραλίες, κ.λπ., δεν πήρε μαγιό, πήγαν χτες με τον αδελφό του για μπάνιο, έκανε μπάνιο ο αδελφός και αυτός καθόταν και έπινε καφέ!!!

Εγώ οδηγώ, αλλά μετά από το σοβαρό ατύχημα που είχα το Νοέμβριο (το αυτοκίνητο σμπαραλιάστηκε, εγώ δεν έπαθα τίποτα) δεν ξαναοδήγησα εκτός πόλης. Έχω, όμως, πολλούς εξυπηρετικούς συναδέλφους που εκτελούν χρέη οδηγού!

Ευτυχώς το χωριό είναι μισή ώρα-είκοσι λεπτά με το αμάξι στον αυτοκινητόδρομο. Ήμουν πάρα πολύ τυχερή που διορίστηκα εκεί και μάλιστα στο εσπερινό!

Καλά, εμάς με τα μόρια το τι γίνεται, δεν μπορείς να φανταστείς. Είναι εκπαιδευτικοί που δηλώνουν ως έδρα τους άλλη πόλη, π.χ. γεννήθηκαν Λεμεσό και μένουν Λάρνακα, δηλώνουν έδρα τη Λεμεσό, ζητούν να διοριστούν Λάρνακα, διορίζονται εκεί, και παίρνουν μόρια υπαίθρου, ενώ το σχολείο μπορεί να είναι δίπλα στο σπίτι τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...