Μετάβαση σε περιεχόμενο

χαλαζιο στα ματια...


Recommended Posts

εδω και ενα χρονο ο γιος μου (4 1/2 χρονων)βγαζει χαλαζιο(οπως μου ειπε ο οφθαλμιατρος) στα ματια.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να πρυζονται και να πονανε.Του βαζω ενα κοληριο αλλα μετα απο λιγο καιρο ξανα εμφανιζεται.Μου ειπε οτι χρειαζεται μια επεμβασουλα ωστε να ανοιξει τα σοληνακια των ματιων οπου ειναι φραγμενα.Τι να κανω????Ξερω οτι ο μικρος δεν θα κατσει....αλλα και απο την αλλη βλεπω οτι δεν υποχωρει :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ekana epemvasi apo xalazio sto 7 peripou.topiki anaisthisia apo oti thimamai mou aferese to xalazio kai mou ekane ramata.meta apo 10 meres ekopsa ta ramata.yparxoyn diafores periptwseis xalaziou.emena i ofthalmiatros mou to eixe afisei poli kairo kai afto mazeue mesa kai sklirine me apotelesma na xreiastei xeir.afairessi apo allo fisika ofthalmiatro.simera eimai 24 kai apo tote exw vgalei alles 4 fores ti mia ek ton opoion i vlameni ofthalmiatros pou piga mou to anoikse stin karekla me nisteraki xwris anaisthisia kaito patise me mia mpatoneta les kai itan spiri.ourliaksa evala kolirio gia liges meres alla afto fountone perisotero.piga loipon sto ofthalmiatro pou me eixe xeirourgisei mikri kai mou protine pali xeirourgio to opoio den imoun psixologika etoimi na kanw kai kleisame rantevou gia 7 meres argotera ento metaksi eixa ksekinisei tripli dosi antiviosis gia amigdales kai otan piga meta apo 7 meres gia epemvasi mou eipe oti eixe miwthei kai na sinexisw tin antiviosi kai etsi efige.

afta fountonoun me kaki diatrofi pitses,allantika,sokolates kai genika pikantika kai alkool.episis egw san kopela den ksevafomoun poli kala kai logo euesthitwn vlefarwn emfaniza ta xalazia.twra mia fili mou pou exei megalo provlima trexei ston kalitero giatro stin athina kai pali akri den vgazei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ..ΑΛΛΑ ΜΗ "ΒΑΡΕΣΕΤΕ" :dry::P

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΓΡΟΥΜΠΟΥΛΑΚΙ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΒΛΕΦΑΡΟ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΕΜΕΝΑ ΧΑΛΑΖΙΟ!ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ Κ ΜΙΑ ΑΛΟΙΦΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ...ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ Κ ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΕ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ!

ΩΣΠΟΥ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΛΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ!! ΤΟ ΕΚΑΝΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ Κ ΕΦΥΓΕ!!ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΤΥΧΕ ΔΕ ΞΕΡΩ :huh: ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΞΑΝΑΕΒΓΑΛΑ..

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ..(ΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΕΡΓΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΙ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου ζουζουνι

εγω εχω χαλαζιο εδω και παρα παρα πολλα χρονια η παθηση η δικη μου ειναι οτι το βγαζω συνεχεια,εχω παει σε πολλους οφθαλμιατρους αλλα ακρη δεν εχω βγαλει, οποτε ζω με αυτο, κατα καιρους βγαζω ενα σαν μπιμπικακι μεγαλωνει γινεται γρουμπουλακι καμια φορα σπαει καμια φορα το αποροφα ο οργανισμος μου, περνω τομπρεξ και αλοιφη κορτιζονης δεν κανουν και πολλα πραγματα, το μονο οτι με ανακουφιζουν εκεινες της μερες, μου εχουν πει για επεμβαση αλλα αφου ξανα βγαινει χαμενος κοπος, μου εχουν πει οτι ειναι καποιο ειδος μολυνσης η κουραση στα ματια, συγκεκριμενα την τελευταια φορα που πηγα οφθαλμιατρο μου το εσπασε με την ακρη της συριγγας με τοπικη αναισθησια και παρολαυτα λυποθυμησα δεν μπορει να γινει τιποτα, αυτη τη στιγμη εχω δυο στο ενα ματι και ενα στο αλλο τα δυο εχουν αρχισει να φευγουν το αλλο ειναι μεγαλο και περιμενω να σπασει μονο του,

και συγνωμη δεν καταλαβα τη σχεση εχει το χαλαζιο με το σωληνακι τον ματιων; αφου αυτο βγαινει σε ολο το ματι πανω, κατω, αριστερα, δεξια, δεν εχει συγγκριμενο σημειο; δες μηπως επιδη ειναι μικρο το παιδακι μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το βοηθησουν γιατι ειναι κριμα να ποναει και να κλεινει το ματι απο το υγρο που βγαζει το χαλαζιο τα ξερω αυτα γιαυτο τα λεω, σε εμενα μεχρι τωρα δεν με εχουν βοηθησει οι γιατροι γιατι λεει δεν εχουν βρει ακομη απο που προερχεται αυτη η παθηση ολα ειναι σε μελετες τεσπα ευχομαι να τα καταφερεις και να πανε ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina.ef. έγραψε:

ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ..ΑΛΛΑ ΜΗ "ΒΑΡΕΣΕΤΕ" :dry::P

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΓΡΟΥΜΠΟΥΛΑΚΙ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΒΛΕΦΑΡΟ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΕΜΕΝΑ ΧΑΛΑΖΙΟ!ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ Κ ΜΙΑ ΑΛΟΙΦΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ...ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ Κ ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΕ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ!

ΩΣΠΟΥ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΛΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ!! ΤΟ ΕΚΑΝΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ Κ ΕΦΥΓΕ!!ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΤΥΧΕ ΔΕ ΞΕΡΩ :huh: ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΞΑΝΑΕΒΓΑΛΑ..

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ..(ΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΕΡΓΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΙ)

Ντινα,θα το δοκιμασω αυτο με το μελι...που ξερεις??δεν εχω να χασω τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω τι να κανω κοριτσια :dry: το μονο που ξερω ειναι οτι ο μικρος δεν θα κατσει με τιποτα να του το ανοιξουν..

Οσο γι'αυτο που λες ΜΠΕΜΠΑΚΟ με τα σοληνακια οντως ειναι ετσι....Το χαλαζιο ειναι ενα ειδος σταφυλοκοκου....και οπως τριβει το ματι του σε εκεινο το σημειο κολαει και διπλα.....Και εγω το ιδιο σκευτικα οταν μου το ειπαν στην αρχη.Μου ειπαν βεβαια και για μια γιτια....Για τρεις μερες λεει ακουμπας την ουρα της γατας σε εκεινο το σημειο και δεν προκειται να ξαναβγει... :dry: Μηπως να το κανω και αυτο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια μου μια φορα ετυχε να βγαλω και μου ειπε η οφθαλμιατρος οτι ημουν τυχερη γιατι το προλαβα πριν γινει γρομπαλι (ηταν πανω στο βλεφαρο)

και μου εκανε μια μικροεπεμβαση στο ιατρειο (το εσκασε δλδ) εβγαλε ολο το πυον και μετα εβαζα μπαταντιν και αντιβιωσουλα σε αλοιφη γαι 3 μερες

στον αντρα μου εχουν μεινει 2 γρομπαλακια που ειχε βγαλει κι αυτος και μονο με επεμβαση του ειπε θα φυγουν

ελπιζω να πανε ολα καλα με το παιδακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marker έγραψε:

εγω κοριτσια μου μια φορα ετυχε να βγαλω και μου ειπε η οφθαλμιατρος οτι ημουν τυχερη γιατι το προλαβα πριν γινει γρομπαλι (ηταν πανω στο βλεφαρο)

και μου εκανε μια μικροεπεμβαση στο ιατρειο (το εσκασε δλδ) εβγαλε ολο το πυον και μετα εβαζα μπαταντιν και αντιβιωσουλα σε αλοιφη γαι 3 μερες

στον αντρα μου εχουν μεινει 2 γρομπαλακια που ειχε βγαλει κι αυτος και μονο με επεμβαση του ειπε θα φυγουν

ελπιζω να πανε ολα καλα με το παιδακι σου

Εμενα δεν αφηνει γρομπαλακια...καθαριζουν τα ματια του τελειος και μετα απο 1-2 εβδομαδες ξανα βγαινουν :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Gorgi η κορη μου ειναι 12 χρονων βγαζει χαλαζια συνεχεια κ η θεραπεια ειναι η χειρουργικη επεμβαση με αποτελεσμα να ταλαιπωρειται συνεχεια,θα ηθελα να δοκιμασω κ κατι αλλο οπως εναν ομοιοπαθητικο, μηπως μπορεις να μου συστησεις αυτον που πηγες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gorgi η κορη μου ειναι 12 χρονων βγαζει χαλαζια συνεχεια κ η θεραπεια ειναι η χειρουργικη επεμβαση με αποτελεσμα να ταλαιπωρειται συνεχεια,θα ηθελα να δοκιμασω κ κατι αλλο οπως εναν ομοιοπαθητικο, μηπως μπορεις να μου συστησεις αυτον που πηγες?

Μιρελλα εγω μενω Θεσσαλονικη.Θεωρω ομως πως οπου και να πας (φυσικα σε γιατρο ομοιοπαθητικο)θα σε βοηθησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Γεια σου Gorgi, και εγω ταλαιπωρουμε τα τελευταια 2 χρονια με χαλαζια στα ματια μου, επειδη μενω Θεσ/νικη μηπως μπορεις να μου πεις τον ομοιοπαθητικο γιατρο που σε βοηθησε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα η μικρή μου που είχε χαλάζιο στο δεξί ματι τελικά χειρουργήθηκε στο Αγια Σοφια και της το αφαίρεσαν γιατί είχε σκληρύνει πολύ μετά από 9 μήνες που το είχε. φαίνεται ότι διάφοροι γιατροί το προσεγγίζουν διαφορετικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...