Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο9


Recommended Posts

WENDY έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ Νανα μου :) ..εγω παιρνω μονο ενα χαπι σιδηρου..ισως μου το αυξησει ..θα το παρω τηλ το απογευμα να δουμε τι θα μου πει ..

εσυ ποσο αιματοκριτη ειχες θυμασαι ?

OI TELEYTAIES EKSETASEIS NOMIZO 32???DEN THIMAMAI ALLA STADIAKA MOU TA AYKSISE..OSA KAI NA PERNEIS MOU LEEI EINAI OK

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 998
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

nanna80 έγραψε:

WENDY έγραψε:

OI TELEYTAIES EKSETASEIS NOMIZO 32???DEN THIMAMAI ALLA STADIAKA MOU TA AYKSISE..OSA KAI NA PERNEIS MOU LEEI EINAI OK[/quote:2xpgx0ic]

Μια χαρουλα ειναι ο αιματοκριτης σου για τον μηνα που εισαι :)

εγω να δω τι θα κανω που ο γιος μου αρχισε να μου πινει απο την κοιλια ακομα το αιμα :S

απαπαπαπα βρυκολακι παιδι εχω :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

WENDY έγραψε:

Καλημερα κοριτσακια..

τι κανετε ???? δεν διαβασα τι γραφατε γιατι γεμισατε παλι πολλες

σελιδες ( κλασικα!)

ειμαι λιγο αγχωμενη και θελω την πολυτιμη γνωμη σας ....

μολις πηρα τις μικροβιολογικες εξετασεις μου ,η γιατρος ειπε

οτι εχω παρα πολυ χαμηλο αιματοκριτη 29 ..τι να κανω ?? να παρω τηλ τον γιατρο ? να περιμενω το επομενο ραντεβου ??? εσεις ποσο αιματοκριτη εχετε ???ουυυυφ αυτα τα ειπα και ειμαι καλυτερα!

παρε ενα τηλεφωνακι,τι τους πληρωνουμε!οπως ειπε η ναννα θασου δωσει επιπλεον συμπληρωμα.

ρε κοριτσια να ρωτησω κατι....οσες εχετε αδεια κ ειστε σπιτι πως σκατα τη περνατε τη μερα?

εγω ειμαι μονη,σιχαινομαι τη τηλεοραση,δε σκαμπαζω απο μαγειρικη,κ ο γιατρος μου λεει οχι ασκοπη ορθοστασια κ τσαρκες στα μαγαζια γιατι ναι μεν οι συσπασεις ειναι φυσιολογικες αλλα δε τοχουν σε τιποτα αν κουραζομαστε συνεχομενα να γινουν τοκετος.με προειδοποιησε.

ευτυχως που εχω εσας κ τα ψηφιδωτα μου γιατι μεχρι να ερθει ο αντρας μου κοβω φλεβες.

εσεις τι κανετε??? καμια ιδεα>?:dry::dry::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mitsi1985 έγραψε:

WENDY έγραψε:

παρε ενα τηλεφωνακι,τι τους πληρωνουμε!οπως ειπε η ναννα θασου δωσει επιπλεον συμπληρωμα.

ρε κοριτσια να ρωτησω κατι....οσες εχετε αδεια κ ειστε σπιτι πως σκατα τη περνατε τη μερα?

εγω ειμαι μονη,σιχαινομαι τη τηλεοραση,δε σκαμπαζω απο μαγειρικη,κ ο γιατρος μου λεει οχι ασκοπη ορθοστασια κ τσαρκες στα μαγαζια γιατι ναι μεν οι συσπασεις ειναι φυσιολογικες αλλα δε τοχουν σε τιποτα αν κουραζομαστε συνεχομενα να γινουν τοκετος.με προειδοποιησε.

ευτυχως που εχω εσας κ τα ψηφιδωτα μου γιατι μεχρι να ερθει ο αντρας μου κοβω φλεβες.

εσεις τι κανετε??? καμια ιδεα>?:dry::dry::lol::lol:[/quote:2mce38i3]

mitsaki μου την ιδια δουλεια κανουμε και εμεις !!! :laugh: :laugh:

αγορα μονη μου δεν κατεβαινω και φυσικα οχι για πολλες ωρες περπατημα ,τηλεοραση δεν βλεπω ιδιαιτερα ..πιο πολυ mammy και διαφορες αλλες σελιδες για επιπλακια :) πριν απο καποιους μηνες εκανα κοσμηματα αλλα πιανοταν υπερβολικα η μεση και γεμιζα τον τοπο χαντρες οποτε το εκοψα κι αυτο .. :S

διαβαζω κανενα βιβλιο για τον μπεμπη αν βαριεμαι να κανω ολα τα παραπανω ..η μαγειρευω αλλα οχι ιδιαιτερα δυσκολα φαγητα γιατι κουραζομαι :blush:

αλλα ........θα γεννησουμε που θα παει ....

δεν θα γεννησουμε ???????

μετα θα σου πω :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

wendy μου αληθεια ?νιωθω καλυτερα γιατι αισθανομαι πολυ απραγη,φυλακισμενη,ειμαι νευρικη κ απιστευτα κινητικη σαν ανθρωπος κθελω δραστηριοτητα!με το μωρο θα χορτασω δραστηριοτητα!

βεβαια με στεναχωρει που ενω εχω το χρονο να κανω διακοπες κ μπανια,δεν εχ τις υπολοιπες προυποθεσεις.σορυ που γκρινιαζω,αλλα θαθελα να δω πως νιωθετε κ εσεις ως εγκυουλες!κουβεντα να γινεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mitsi1985 έγραψε:

wendy μου αληθεια ?νιωθω καλυτερα γιατι αισθανομαι πολυ απραγη,φυλακισμενη,ειμαι νευρικη κ απιστευτα κινητικη σαν ανθρωπος κθελω δραστηριοτητα!με το μωρο θα χορτασω δραστηριοτητα!

βεβαια με στεναχωρει που ενω εχω το χρονο να κανω διακοπες κ μπανια,δεν εχ τις υπολοιπες προυποθεσεις.σορυ που γκρινιαζω,αλλα θαθελα να δω πως νιωθετε κ εσεις ως εγκυουλες!κουβεντα να γινεται.

δεν γκρινιαζεις καλε ,τι λες .. :)

κι εγω ετσι ειμαι ολη τη μερα στο σπιτι,δουλειες δεν κανω ,φαγητα κανω μονο ευκολα :blush: με λιγα λογια ειμαι μια τεμπελα εγκυος !!!! :P

διακοπες θα παμε μονο 5 μερουλες χαλκιδικη κι αυτο να δουμε μεχρι ποσο θα αντεξω εκει ..νιωθω ανασφαλεια αν ειμαι μακρια απο το σπιτι μου

μπανιο στην θαλασσα ??? ακομα ουτε ενα !!!!! :S

αισθανομαι πολλες φορες σαν να γυρανω στο σπιτι και να μην εχω τι να κανω ( τι πολλες φορες ,τι περισσοτερες ) ...

ειμαι υπερπροστατευτικη επισης με εμενα !!!!!!

αλλα οχι για μενα ... ;)

το κανω για το μωρακι μου και μονο !!!γιατι προτιμω να ειμαι λιγο παραπανω υπερβολικη παρα να την πατησω ...εδω που φτασαμε ...θελει λιιιιιιιιιιγη ακομα υπομονη ;)

μετα θα εχουμε τα μωρακια μας ...δεν θα βαριομαστε με τιποτα!!!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κορίτσια μια απ΄τα ίδια..κυρίως τις τελευταίες μέρες με τη ζέστη τα πρωινά ειδικα κλείνομαι στο σπίτι.Χθές πχ μαγείρεψα,μετά πήγα θάλασσα(το απογευματάκι για 1 ώρα),ξανά σπίτι κ κατα τις 9 που δεν άντεχα άλλο εδώ μέσα κατέβηκα μια βόλτα στο μαγαζί στον άντρα μου..Βαριέμαι απίστευτα κι όλη μέρα στο κομπιούτερ,πείτε καμια ιδέα....πότε θα έρθεις ρε μπουμπού να γεμίσεις τη μέρα μου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσες φορες εχω σκεφτει τα ιδια ακριβως πραγματα ...

ασε που μαλλον λογω του αιματοκριτη και της ζεστης αρχισα να ζαλιζομαι για πλακα !! οποτε που να παμε ?????πες μου ...

τι να κανουμε στο σπιτι περα απο αυτα που κανουμε ηδη ????

δεν νομιζω να εχουμε πολλες επιλογες ....

αλλα δεν πρεπει να σε πειραζει .....

ο λογος που τα κανουμε ολα αυτα ειναι πανω απο ολα και απο ολους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

WENDY έγραψε:

ποσες φορες εχω σκεφτει τα ιδια ακριβως πραγματα ...

ασε που μαλλον λογω του αιματοκριτη και της ζεστης αρχισα να ζαλιζομαι για πλακα !! οποτε που να παμε ?????πες μου ...

τι να κανουμε στο σπιτι περα απο αυτα που κανουμε ηδη ????

δεν νομιζω να εχουμε πολλες επιλογες ....

αλλα δεν πρεπει να σε πειραζει .....

ο λογος που τα κανουμε ολα αυτα ειναι πανω απο ολα και απο ολους!

εχεις δικιο!εδω ποδι σπας κ χαντακωνεσαι στο κρεβατι!εμεις δεν εχουμε ατυχημα αλλα ευτυχημα!!!κ οπως ειπες,φτασαμε ως εδω μη κανουμε τωρα λαθη,αλλα υπομονη.αλλωστε σε λιγους μηνες θα ξαναδουλευουμε κ τοτε θα θυμηθουμε το πιξιμο!

αχ μωρε,να σας ειχα τετ α τετ,παρα το λαπτοπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mitsi1985 έγραψε:

WENDY έγραψε:

εχεις δικιο!εδω ποδι σπας κ χαντακωνεσαι στο κρεβατι!εμεις δεν εχουμε ατυχημα αλλα ευτυχημα!!!κ οπως ειπες,φτασαμε ως εδω μη κανουμε τωρα λαθη,αλλα υπομονη.αλλωστε σε λιγους μηνες θα ξαναδουλευουμε κ τοτε θα θυμηθουμε το πιξιμο!

αχ μωρε,να σας ειχα τετ α τετ,παρα το λαπτοπ[/quote:8ydhhc1x]

Αυτό θα ήταν το καλύτερο που θα ήθελα να κάνω τώρα! Να ήμασταν όλες παρεούλα και να τα λέγαμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν πειραζει κι αυτο καλο ειναι ..

εχουμε η μια την αλλη εστω κι απο το Pc..

Eχουμε τα ιδια προβληματα τις ιδιες σκεψεις ..

και σχεδον τις ιδιες κοιλιες χα χα χα χα ...

ανυπομονω να γεννησουμε ,ισως πραγματι να ειναι

πολυ κοντα αλλα θελω τοσο πολυ να παρω αυτο το μωρακι

αγκαλια ...νομιζω τοτε μονο θα τα ξεχασω ολα ...

ολα οσα περασα πριν ερθει ...

ολα οσα φοβομουν οτι θα ζησω ..

ολα οσα με πληγωσαν με πονεσαν

...νομιζω σε μια μονο μερα θα περασουν ..

την μερα εκεινη που θα ειναι διπλα μου ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κάνετε κορίτσια;;;

Σήμερα είχα το πρώτο μου μάθημα ανώδυνου!

Ηταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!!!

Οσες είστε απο Θεσσαλονίκη και έχετε ΙΚΑ αξίζει να πάτε!Η Μαία είναι ΥΠΕΡΟΧΟΣ άνθρωπος!

Τα μαθήματα γινονται στο ΙΚΑ Αμπελοκήπων...Ευτυχώς βρήκα ένα αξιόλογο άτομο στο ΙΚΑ της περιοχής μου!!!

Θα κάνουμε σύνολο 5 μαθήματα...

Να σας πω το σημερινό μάθημα; :laugh:

Λοιπόν είπαμε:

1) για την καθαριότητα.Πρέπει να κάνουμε πλύσεις στην ευαίσθητη περιοχή με FISSAN αφρόλουτρο πρωί, μεσημέρι και βράδυ. Αλλαγή εσώρουχο κάθε φορά που υγραίνεται και το βραδάκι μπανάκι ολόσωμο με οποιοδήποτε αφρόλουτρο απο την μέση και πάνω και απο την μέση και κάτω FISSAN!

2) Μετα το μπάνιο μας έδειξε πως να κάνουμε μασαζ στο στήθος με βαζελίνη. Μόνο στις ρώγες βάζουμε καθαρό οινόπνευμα για να σκληρύνουν ώστε να μην σκιστούν όταν αρχίσουμε τον θηλασμό.Δεν βάζουμε ΚΑΜΙΑ απο τις κρέμες που κυκλοφορούν γιατί φέρουν τα αντίθετα αποτελέσματα...

3) Μάθαμε αναπνοές για τον θώρακα ώστε να οξυγονώμαστε σωστά εμείς και ειδικές αναπνοές για την κοιλιά ώστε να οξυγονώνεται σωστά το μωράκι μας!!!

4) Μας ψηλάφισε την κοιλιά και μας έδειξε σε ποια θέση είναι ακριβώς το μωράκι μας και ακούσαμε παλμούς καρδιας!

5) Μας είπε οτι πρέπει να ακούμε έστω 4 φορές την ημέρα τα μωράκια μας!Πρωί-μεσημέρι-απόγευμα-βράδυ και όταν δεν τα ακούμε να κάνουμε τις αναπνοές κοιλιάς ώστε να οξυγονωθούν και να κινηθούν!!!

6)Μιλήσαμε για τον φυσιολογικό τοκετό ΣΤΗΝ ΩΡΑ του.Η μαία είναι εναντίον της καισαρικής εφόσον δεν συντρέχει σοβαρός λόγος όπως και της επισκληριδίου, καθώς και της πρόκλησης τοκετού.Μας είπε επίσης και τις επιπτώσεις της επισκληριδίου μετά απο κάποια χρόνια και δεν ειναι καθόλου ευχάριστες.

αυτά θυμαμαι προς το παρόν...Για οτιδήποτε άλλο θα επανέλθω...

Για να μην με πετάξει συνεχίζω σε επόμενο μήνυμα σχετικά με την διαδικασία για το επίδομα κυοφορίας που πήρα σήμερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

WENDY έγραψε:

μολις πηρα τις μικροβιολογικες εξετασεις μου ,η γιατρος ειπε

οτι εχω παρα πολυ χαμηλο αιματοκριτη 29 ..τι να κανω ?? να παρω τηλ τον γιατρο ? να περιμενω το επομενο ραντεβου ??? εσεις ποσο αιματοκριτη εχετε ???ουυυυφ αυτα τα ειπα και ειμαι καλυτερα!

Wendoula, μην ανησυχείς! Εμένα όταν πήγε 29 έκανα πάρτυ από τη χαρά μου!!Κάτω από 25 είναι ανησυχητικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και συνεχίζω!!!

Σχετικά με το επίδομα κυοφορίας:

Χθες πήγα σε γυναικολόγο του ΙΚΑ η οποία μου έγραψε την αδεια κυοφορίας.

Στο χαρτί αυτό που μου έγραψε η γυναικολόγος υπάρχει στην μέση Υπεύθυνη Δήλωση την οποία συμπληρώνει και υπογράφει ο εργοδότης και παρακάτω άλλη μια Υπεύθυνη Δήλωση την οποία συμπληρώνουμε και υπογράφουμε εμείς!

Παίρνουμε απο το ΙΚΑ αναλυτική κατάσταση ενσήμων των 2 τελευταίων χρόνων και με την βεβαίωση του γιατρού (την οποία υπέγραψε ο εργοδότης και εμείς) και το βιβλιάριο μας του ΙΚΑ πάμε στις παροχές και εισπραττουμε!

Πήρα 1233€ σήμερα!!!

Και θα πάρω άλλα 2500 περίπου μετά τον τοκετό!

Οτιδήποτε χρειαστείτε πείτε μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

WENDY έγραψε:

Wendoula, μην ανησυχείς! Εμένα όταν πήγε 29 έκανα πάρτυ από τη χαρά μου!!Κάτω από 25 είναι ανησυχητικό...[/quote:1klvosjx]

αχ βρε κατερινουλα μου κι εσενα χαμηλος ο αιματοκριτης ????

τι πραγμα κι αυτο :dry: ..προσπαθω να ανεβασω το ασβεστιο ..πεφτει ο αιματοκριτης ..

εσενα τι σου ειπε να κανεις ο γιατρος ???? τωρα ποσο εχεις ????

Βασουλιτα τι ωραια πραγματακια μας εγραψες !να μαθανουμε κι εμεις ..

μαθηματα ανωδυνου τοκετου μεσω μαμμυ! :laugh: :laugh:

να σας ρωτησω και κατι ακομα,με αφορμη το επιδομα τοκετου ..

η αναρρωτικη μου τελειωνει 10 ιουλιου ..αν την ανανεωσω θα παει 10 αυγουστου ..εγω ομως 22 ιουλιου μπορω να παρω αδεια τοκετου ..τι να κανω ?? :S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Βάσω, η υπεύθυνη δήλωση λέει ότι δεν θα εργαστείς γενικά μέχρι να γεννήσεις? ή μέχρι να περάσουν 63 μέρες από τον τοκετό??

Η υπέυθυνη δήλωση που υπογράφουμε εμείς είναι για τις 63 μέρες μετά τον τοκετό!

Ο εργοδότης υπογράφει για το πότε σταματάμε απο την δουλεία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασούλα, εμένα ο αιματοκρίτης είχε φτάσει 27 (26,9 αν θυμάμαι καλά) (από 39 που άρχισα την εγκυμοσύνη). Πήγα σε αιματολόγο γιατί τόσο μεγάλη πτώση ενώ έπαιρνα συμπλήρωμα είναι λίγο ανησυχητική. Αυτός μου είπε να μην ανησυχώ, να συνεχίσω να παίρνω την υπερδόση σιδήρου (κάθε μέρα πίνω 3 veltifer που είναι ο πιο βαρύς σίδηρος) και ότι δεν έχει καμία σχέση η διατροφή (ότι δεν τρώω κρέας). Στην τελευταία εξέταση ήταν 29,8 και ο γιατρός ήταν πολύ χαρούμενος. Μου είπε ότι στο τελευταίο τρίμηνο ανεβαίνει, άρα το δύσκολο το πέρασα. Τη Δευτέρα θα πάω να κάνω εξετάσεις... Ελπίζω να έχω ξεπεράσει το 30!!!

Δεν μπορείς να πάρεις αναρρωτική μέχρι 21 Ιουλίου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστη σε βρισκω Κατερινουλα μου ..την επομενη φορα θα τους πω να μου γραψουν αναρρωτικη μεχρι 21 Ιουλιου ...

οσον αφορα τον αιματοκριτη ..σου ευχομαι να εχεις 40 κοριτσακι μου οχι 30 !!!Στην κυριολεξια τα μωρακια μας μας ηπιαν το αιμα χα χα χα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

WENDY έγραψε:

να σας ρωτησω και κατι ακομα,με αφορμη το επιδομα τοκετου ..

η αναρρωτικη μου τελειωνει 10 ιουλιου ..αν την ανανεωσω θα παει 10 αυγουστου ..εγω ομως 22 ιουλιου μπορω να παρω αδεια τοκετου ..τι να κανω ?? :S:S

Να τους πεις Βασούλα να σου γράψουν την άδεια μέχρι τις 21 Ιουλίου...Αρκεί να τους το πεις εσυ στην επιτροπή!!!!

Ετσι έκανα κι εγώ και μου έγραψαν άδεια για 18 μέρες και αμέσως μετά ξεκίνησε η άδεια κυοφορίας μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VASOMITS έγραψε:

soupitsa έγραψε:

Η υπέυθυνη δήλωση που υπογράφουμε εμείς είναι για τις 63 μέρες μετά τον τοκετό![/quote:2kcu2g1n]

Sorry Βασούλα που σε ζαλίζω... αλλά γράφει ότι δεν θα εργαστείς για 63 μέρες στο συγκεκριμένο εργοδότη? ή γενικά? Έχω βρει μια καλή περιστασιακή δουλίτσα αλλά θα πρέπει να αρχίσω λίγες μέρες πριν να περάσουν οι 63, γιαυτό ρωτάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

WENDY έγραψε:

Στην κυριολεξια τα μωρακια μας μας ηπιαν το αιμα χα χα χα ...

:laugh: :laugh: :laugh: έτσι ακριβώς!!!

Διάβαζα στο βιβλίο μου ότι στις εβδομάδες που είμαστε ρουφάνε περισσότερο ασβέστιο γιαυτό πρέπει να τρώμε πολλά γαλακτοκομικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

WENDY έγραψε:

:laugh: :laugh: :laugh: έτσι ακριβώς!!!

Διάβαζα στο βιβλίο μου ότι στις εβδομάδες που είμαστε ρουφάνε περισσότερο ασβέστιο γιαυτό πρέπει να τρώμε πολλά γαλακτοκομικά...[/quote:ugn702di]

Για αυτο σου γραφω κατερινα μου ..οτι παω να ανεβασω το ασβεστιο και πεφτει το σιδηρο ...σαν ενα υφασμα που προσπαθεις να μπαλωσεις το τραβας και σκιζεται απο αλλου ..δεν τα προλαβαινουμε τα βρυκολακακια μας :laugh: :laugh: :laugh:

Γερα να ειναι ομως και δεν πειραζει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...