Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia? Νο3


lena

Recommended Posts

κοριτσια γεια σας!

εχω χαθει γιατι τα διδυμακια μου μου παιρνουν ολο τον χρονο μου και αυτο ειναι υπεροχο!

ειμαστε τριων μηνων και μεγαλωνουμε!

αρχισαμε να κοιμομαστε καλυτερα και να τρωμε περισσοτερο και

μαθαμε να λεμε "μπουα" "ουουου" "αοοοοοο"! ! !

εχουμε τρελλαθει! ειναι υπεροχα! !

οπως υπεροχη ειναι και η εγκυμοσυνη!

θελω να σας πω πως οσο ειστε ακομα εγκυουλες οσο μπορειτε να αποβαλλεται το αγχος σας και τις κακες σκεψεις

απολαυστε την εγκυμοσυνη σας και καντε οσο το δυνατον λιγοτερες δουλειες

για να μην κουραζεστε.

να αγαπατε την κοιλιτσα σας γιατι εκει χτιζονται

τα παιδακια μας και ειναι ετοιμες προσωπικοτητες οταν βγαινουν απο την κοιλιτσα και αυτο το διαπιστωνει ευκολα μια διδυμομανα παρα μια singleμαμα γιατι εχει δυο προσωπικοτητες να ασχοληθει η διδυμομανα και βλεπει την διαφορα.

ασχετα...αλλα αυτο ηθελα να πω μερες τωρα

φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 722
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

new mammy χαιρομαι που τα κουκλακια σου ειναι μια χαρα!!!!

ωραια και συγκινητικα αυτα που γραφεις!

τωρα που πλησιαζει ο καιρος εχω κι εγω φοβερη ανυπομονησια να τα δω!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ; ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΤΕ ΟΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ;;; ΛΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 6 ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥΣ.

NEW MAMMY ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΟΥ;;; ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΑΣ ΠΑΙΔΕΥΕΙ... ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ!!!!!

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ!!!! Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ, Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΣΥΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΑΓΑΝΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κ απο μενα!!

Την Δευτερα ακουσαμε 2 καρδουλες μετα απο εξωσωματικη!

Ειμαι μολις 7 εβδομαδων κ 1 μερας κ ακομα δεν το εχω πιστεψει!!!

Οι περισσοτερες απο εσας εχετε ηδη τα ζουζουνια σας κ οι υπολοιπες ειστε κοντα στο τελος ε?

Να ειστε ολες καλα κ να χαιρεστε τα μπεμπεκια σας κ τις κοιλιτσες σας! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια πως πανε οι κοιλιτσες;;;αντε σιγα σιγα να βγει το κιντερ εκπληξη!!!!

εμεις ειμαστε μια χαρα.μεγαλωνουμε.χτες ειχαμε γενεθλια!!!γιναμε κιολας ενος μηνα!!

μια χαρα πανε ολα δοξα το θεο.κ εσεις μην φοβαστε τιποτα.ολα θα πανε μια χαρα.οταν με ρωτανε πως τα καταφερνω με δυο μωρα αυτο που σκεφτομαι ειναι πως εγω δεν ξερω πως ειναι να μεγαλωνεις ενα μωρο.ξεκινησα κατευθειαν με δυο!οποτε δεν μπορω να καταλαβω αν η κουραση ειναι πολυ μεγαλυτερη ή ποια ειναι η διαφορα με το ενα.ειναι κ αρκετα ησυχες οι μικρες εκτος απο καποιες στιγμες γκρινιας κ την παλευω.να φανταστειτε οτι ειμαι σχεδον ολη μερα μονη μου.ενταξει υπαχουν κ αρκετες στιγμες που η ψυχολογια μου δεν ειναι στα καλυτερα της αλλα οσο περνανε οι μερες αυτα λιγοστευουν.

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορίτσια. είμαι και εγώ έγκυος σε δίδυμα την κυριακή μπαίνω στην 13η εβδομάδα. έχω ήδη ένα κοριτσάκι 3μιση χρόνων αλλά αυτή η εγκυμοσύνη και η εμπειρία μου φαίνεται εντελώς πρωτόγνωρη. ήταν μεγάλη έκπληξη για εμάς και θα ήθελα να μάθω και να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες σας. είμαι ξάπλα εδώ και 2 μέρες γιατί όταν σκουπίστηκα είδα στο χαρτί καφετί αίμα. έκανα υπέρηχο και τα μωρά είναι μια χαρά, ούτε αποκόλληση έχω. απλώς ο γιατρός μου είπε να ξεκουραστώ μερικές μέρες και να προσέχω. είχε καμιά από εσάς παρόμοια εμπειρία? επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω αν παίρνετε ασβέστιο, εμένα ο γιατρός μου μου είπε πως αν πίνω 2 ποτήρια γάλα την ημέρα και τρώω γιαούρτι προτιμάει να μην μου δώσει ασβέστιο και έτσι δεν παίρνω (μόνο φολλικό οξύ, σίδηρο και μαγνήσιο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dat καλωσορισες στην παρεα και εσυ λολιποπ!

dat να μην κανεις καμια δουλεια απολυτως.

τα διδυμα εχουν "τραβηγμα "...εννοω θελουν πολλη προσοχη

πρεπει να προσεχεις πολυ με δουλειες, βαρη κτλ.

εδω με τα κοριτσια τα εχουμε πει πολλες φορες το τι παθαμε η καθε μια

και καλο θα ηταν να διαβαζες το "ποιες περιμενουμε διδυμακια 1 και 2 "! ! !

το ξερω οτι ειναι πολλα...αλλα ειναι πολλες εμπειριες και ολο και κατι θα βρεις χρησιμο!

εγω εν συντομια να σου πω οτι ειχα αυτο το καφε που λες και πηρα utrogestan για 2 μηνες περιπου και επειδη δεν προσεξα και εκανα δουλειες αυτο το καφε εγινε...κοκκινο και αφθονο.ειχα τρελλαθει...

ολα καλα τωρα ομως...ειμαι διδυμομαμα!

να προσεχεις και ολα καλα θα πανε!

εγω ασβεστιο πηρα.

οπως επισης πηρα και σιδηρο και μαγνησιο και φολλικο μεχρι τελος.

μαγνησιο πολυ σημαντικο!μην το κοψεις!

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μελλουσες διδυμομανουλες κ συνχαρητηρια στις καινουριες της παρεας. dat κ εμενα τα μικρα μου εχουν ακριβως δυο χρονια διαφορα με την κορη μου. Γεννηθηκε 23.06.2008 η μικρη κ 26.06.2010 τα μεζεδάκια μου.

Θα τα καταφερεις αλλα ξεκουρασου κ διαβασε κ τα προηγουμενα που εχουμε γραψει κ θα σου λυθουν οι αποριες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ είχα όχι απλώς καφέ, αλλά κόκκινο - κόκκινο (αφού όταν το είδα λέω, αυτό ήταν (γνωστή για την απαισιοδοξία μου) και άναψα 5 - 6 τσιγάρα. με έστειλε άρον άρον ο γιατρός να κάνω μία ένεση (λαδιού) και σταμάτησε το κόκκινο και συνέχισε το καφέ. έμεινα λοιπόν 1 μήνα στο κρεβάτι με καφέ και με τις τύψεις μου για τα τσιγάρα που κάπνισα.

Σχετικά με τις ενέσεις κορτιζόνης, ο γιατρός μου ο οποίος είναι της νέας σχολής μάλλον (40κάτι στα χρόνια) μου είπε οτι αυτές τις ενέσεις τις κάνουν οι γυναίκες που περιμένουν δίδυμα, ΑΛΛΑ άν υπάρχει σοβαρή υποψία οτι θα γεννήσουν μέσα στη βδομάδα. η δράση τους διαρκεί τόσο δηλαδή. αν κάνεις τις ενέσεις στις 10 του μηνός παραδείγματος χάριν και γεννήσεις στις 25, η δράση τους έχει περάσει. Αυτό μου είπε ο δικός μου γιατρός και μπορεί να είναι η άποψή του, τι να πω, έχω ακούσει κι έχω ακούσει ..

Και μία ερώτηση στις έμπειρες μανούλες.

Εγώ είμαι στις 27η εβδομάδα (η κανονική ΠΗΤ είναι 31/10, αλλά ο γιατρός είπε ότι γύρω στις 10/10 υπολογίζει - Θεού θέλοντος πάντα)

και εγώ ξεκίνησα κάποια ψωνάκια. Πήγαμε και στην κλινική και ζητήσαμε τη λίστα με κάποια πράγματα που χρειάζονται. Θέλει σεντονάκια λέει. Πρέπει να πάρω σεντονάκια μικρά, για να κάνουνε στη γυάλα που βάζουν τα μωρά; Γιατί εγώ έχω πάρει σεντονάκια μεγαλύτερα για τις κούνιες κρεβάτια που παραγγείλαμε καθότι λόγω της κρίσης, σκέφτομαι οτι η σπατάλη δεν είναι για τις μέρες μας. Θα μπορώ λοιπόν να τα διπλώσω ή πρέπει με το ζόρι να αγοράσω μικρά σεντόνια;

Φιλιά κορίτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα διδυμομανουλες!!!!

ερημωσαμε εδω.... πολυ ησυχια!!!

dat καλως ηρθες! να εχεις μια πολυ καλη εγκυμοσυνη!

να προσεχεις πολυ και να μην κουραζεσαι καθολου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!! ΑΝΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΡΕΛΗ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΓΙΑΤΙ ΡΟΧΑΛΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μομη λυση που εχω βρει εγω ειναι η υπομονη :P:P:P

ποτε γεννας εσυ????

εμενα δεν θα με αφησει μαλλον να κλεισω την 36...

ποσο βαρος εχουν τα μωρακια σου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγίτσα μου!!!!!

τι νινάκια είναι αυτά;

να' ναι καλότυχα και ευτυχισμένα σου εύχομαι, να τα καμαρώνεις χειρότερα κι από κουκουβάγια..

πόσο είναι τώρα και πόσο γεννήθηκαν (σε κιλά και σε εβδομάδες;)

Φτού! φτού! σκόρδα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ!!!

ναι ναι ειναι κουκλες!!!γιατι να το κρυψω;;δεν κρυβεται!!!!!

γεννησα στις 37 εβδομαδες κ 2 ημερες με καισαρικη.γεννηθηκαν σχετικα μικρες.2100 και 2270 αλλα ηταν μια χαρα κ δεν μπηκαν καθολου θερμοκοιτιδα.τωρα ειμαστε 1 μηνος κ 3 ημερων και παχυναμε πολυ.εχουμε φτασει 3250 κ 3240!!

ευχομαι κ σε σενα να πανε ολα καλα!!!κ μην αγχωνεσαι για τιποτα.ολα γινονται.εγω δεν το πιστευω πως μπορω κ ανταπεξερχομαι σε ενα τοσο δυσκολο εργο!λες κ το ηξερα απο παντα!!!η φυση εχει προνοησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρά όλα λοιπόν. αυτά είναι ωραία πράγματα.

άντε κι εμείς (εγώ περιμένω ζευγαράκι με ΠΗΤ 31/10 αλλά ο γιατρός είπε να υπολογίζουμε γύρω στις 10/10)

Να ρωτήσω και κάτι βλακώδες, τι νούμερο κορμάκια - εσώρουχα πήρες; 0 ή 1;; έτσι ενημερωτικά δηλαδή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηρα το 0 γιατι ηταν πολυ μικρουλια στην αρχη κ τους πηγαιναν τεραστια τα μεγαλυτερα.τωρα ομως σιγα σιγα δεν τους κανουν κ αρχιζω τα 1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ λόγω Οκτώβρη θα χρειαστώ μακρυμάνικα και έχω 6 από το νουμερο 0 και 6 νούμερο 1. θα με φτάσουν λες; σα να μου φαίνεται οτι πρέπει να αγοράσω κι άλλα 0. οι φίλες μου λένε οτι το μηδεν είναι για πολύ λίγο, αλλά καμία δεν είχε δίδυμα για να ξέρει, όλες μιλάνε από τις δικές τους εμπερίες (οι οποίες κατά τα άλλα δε λέω, είναι ανεκτίμητες).

Το καροτσάκι αν πρόσεξα καλά είναι το Maclaren;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι σιγουρα να εχεις κ το μηδεν.στο λεω εγω που εχω πειρα!!!!

κ οσο τα βαλεις.δεν ειναι ωραιο μωρε να κολυμπανε μεσα στα φορμακια.

το μακ λαρεν εχω ναι.μια χαρα ειναι.αν κ ειναι λιγο μικρουλια κ κολυμπανε ακομα μεσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μέλλουσες διδυμομανούλες!!!! Καλώς ήρθατε στην παρεούλα!!! Εμείς περάσαμε όμορφα με τα κορίτσια που ήδη γέννησαν κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης μας!!! Πολύτιμη συντροφιά και αξιόλογη ανταλλαγή εμπειριών!!! Και φυσικά πολύτιμη ψυχολογική στήριξη!!! Εγώ πλέον είμαι διδυμομανούλα!!! Έχω δυο κουκλάρες!!!!! Έχουν απίστευτες φατσούλες!!! Δεν χορταίνω να τις βλέπω!!!! Τώρα πια που παχύναν και λιγουλάκι όλη την ημέρα τα ρουφάω!!!!! Βέβαια, δεν θα σας κρύψω ότι τα έχω βρει δύσκολα ... και γιατί είναι δύο μωράκια με τις ίδιες ακριβώς ανάγκες και γιατί είναι και αυτές γκρινιάρες και μουρμουράνε όλη την ημέρα αφοού δεν κοιμούνται σχεδόν καθόλου και είναι γατζωμένες πάνω μας!!! Η χαρά όμως δεν είναι απλά διπλη!!! Είναι ασυγκράτητη!!! Προσέχετε πολύ στην εγκυμοσύνη, είναι δύσκολη εγκυμοσύνη και δεν αξίζει κανένα ρίσκο - εγώ πέρασα όλοη την εγκυμοσύνη μέσα στο σπίτι και τους περισσότερους μήνες στο κρεβάτι - ούτε που τα θυμάμαι πια τα προβλήματά μου!!! Με το καλό λοιπόν να έρθουν στον κόσμο τα μωρούλια σας!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ έχω τρελαθεί μιλάμε!!!!!! :woohoo: Τί τέλειες οι μικρές βρε λιονταράκι !!!!! Ανυπομονώ να δώ και γώ τις δικές μου !!! Να σου ζήσουν και να είναι καλότυχες!!!! Είσαι πολύ τυχερή που τις έχεις!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

η μομη λυση που εχω βρει εγω ειναι η υπομονη :P:P:P

ποτε γεννας εσυ????

εμενα δεν θα με αφησει μαλλον να κλεισω την 36...

ποσο βαρος εχουν τα μωρακια σου??

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΜΕΧΡΙ 17 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ 37Η ΒΔΟΜΑΔΑΣ. ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2.500 ΚΑΙ 2.700. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 36Η ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια έχω πελαγώσει... :blink: έχω καταμπερδευτεί μιλάμε...ας βοηθήσει καμία να βγάλει κι' εγώ καμιά άκρη γιατί θα τρελαθώ... :ohmy:

Το μόνο που έχω πάρει για το παιδικό εκτός απο την ντουλάπα είναι το κρεβατάκι των μωρών. Όλοι μου λένε οτι στην αρχή θα τα βάζω και τα δυο εκεί μέσα να κοιμούνται...οπότε να μην αγοράσω άλλο; :blink: Και μέχρι πόσο χρονών θα τα έχω μαζί; Εσείς πόυ θα τα κοιμίζετε;

και κάτι άλλο...όταν θα τα βγάλουμε απο την κλινική θα τα μεταφέρουμε με καλαθούνες; Εμένα δεν μου πολυαρέσουν και σκέφτομαι για slings....θα μπορώ όμως να τα βάλω σε sling ή θα είναι πολύ μικρά;

Άχ δεν βγάζω άκρη γμτ... :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...