Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΝΜΑΙΑΚΟΣ νο 6....και η λίστα μας παίρνει χρώμα!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 796
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τωρα φυγανε οι γονεις μου καθησαμε ολοι μαζι και φαγαμε γιαυτο και επρεπε να περιμενουν να ανοιξουν τα courier για να στειλουν το καρτελακι με το αιμα της μπουμπους στην Αθηνα. Λοιπον τα νεα μας ειναι ειμαστε χοντρουλες σε 24 μερες πηραμε 1 ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΙΛΟ (ενω το φυσιολογικο ειναι ενας μηνας πανω απο 600gr) δηλαδη τωρα ειμαστε 4700. Ειμαστε ψηλες 57 ποντους!!! Ειμαστε υγιεστατες και ετοιμες να βγαινουμε βολτουλες!!!! Αχ συμπεθερα δεν θα την προλαβαινεις την νυφη σου στο φαι :laugh: :laugh: :laugh:

Φυσικα δεν εχω κοιμηθει καθολου ελπιζω να με αφησει τωρα να κοιμηθω ααα εφαγα και πιτσα σημερα μαργαριτα μην φανταστειτε λογω θηλασμου. Ειμαι τοσο χαρουμενη που πανε ολα καλα αυτο σημαινει πως τα καταφερνω. Με'πιασε παλι τωρα το παραπονο χαλαλι της και τα δακρυα μου!!!

Μαρινακι εγω πηρα μαρσιπο το physio της chicco. Ειναι γεροι οι ιμαντες(για βαρελακια μωρα) και δεν ενοχλουν στη μεση. Το απογευμα θα τον δοκιμασω που θα τον εχω σπιτι και θα σου πω αν με βολευει και για μεσα στο σπιτι.

Συμπεθερα πιο πολυ στον αντρα σου μοιαζει ετσι μου φαινεται, η δικια μου παντως ειναι καρμπον ο αντρας μου.

Αααα μη το ξεχασω mariaxar επειδη θηλαζεις και μου λες οτι νομιζεις οτι δεν χορταινει, χορταινει βλεπεις η δικια μου, απλως κουραζονται με τη ζεστη. Απο τοτε που ξεκινησα το θηλασμο δεν της εδωσα ουτε μια μερα συμπληρωμα και εγινε αρκουδιτσα!!!! Ταλαιπωρουμαστε και εμεις και σε καταλαβαινω απολυτα, θα βρουν το ρυθμο τους ξερουν αυτα :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδες καλησπέρα!!Τί κάνετε? Εγώ τώρα ξεκλέβω λίγο χρόνο για να μπω..

Ρε κορίτσια έχω εξαντληθεί! Δεν κάνω τίποτα από δουλειές και μαγείρεμα και νιώθω μια μόνιμη αδυναμία.. Νυστάζω συνέχεια και νιώθω κομμάτια.. και εκεί που πάω να βολευτώ στον καναπέ ή στο κρεβάτι για να ξεκουραστώ, λες και το καταλαβαίνει το σκαθάρι μου και ανοίγει το μάτι γαρίδα!!!

Αύριο θα πάμε στον παιδίατρο να μας δει και έχω σημειώσει ένα σωρό απορίες για να του κάνω..Δε θα γελάει που θα με δει με τη λίστα ε? :huh:

Γεωργία μου φτου φτου! Κούκλος ο γιος, κούκλα και εσύ! Να στε καλά να τον χαίρεστε!

Alekagala μου μάλλον εμένα δε χορταίνει..γιατί βάζει τα χέρια στο στόμα και μόλις του φτιάξω συμπλήρωμα το καταβροχθίζει με τη μία.. άσε, πίκρα το θέμα με το θηλασμό.. μου χει γίνει εμμονή! Κάθε φορά που τρώω κάτι αρχίζω από μέσα μου ''Γάλα κατέβα, γάλα κατέβα''..Μα από που θα κατέβει και αυτό? Από την Αυστραλία να ρχόταν, θα χε φτάσει.. :) Πλάκα πλάκα κάνω τώρα, αλλά στο σπίτι είναι το θέμα Χ. Αποφεύγω να το αναφέρω, γιατί δε θέλω να συνηδειτοποιήσω ότι μάλλον αυτό είναι το γάλα μου κ δε θα αυξηθεί..Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου για το αντίθετο για να μαι ήρεμη...

Κορίτσια εγώ με τα πεθερικά ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα..Το είπα και παλιά.Και μόνοι τους μου πρότειναν να βγάλω το όνομα του πατέρα μου που τον έχω χάσει, και γενικά όλα καλά..Αλλά πιστεύω είναι που κ ο άντρας μου από την αρχή, πριν με γνωρίσουν καν, τους έκοψε τον αέρα..Πιστεύω και να θέλουν να πουν κάτι, δε μπορούν!! :P Πλάκα κάνω..Ποτέ δε μου έδειξαν κάτι τέτοιο..απλά εγώ άμα καμιά φορά θέλω να πω κάτι κ δεν μπορώ το λέω στον άντρα μου και βγάζει αυτός το φίδι από την τρύπα!!Της μαμάς μου μπορώ να της την πώ άνετα, αλλά όχι των πεθερικών γιατί θα παρεξηγηθούν.Το μόνο που δε μου αρέσει είναι που μαθαίνουν τα εγγόνια τους τα άλλα ''άταχτα'' λόγια και μετά η κουνιάδα κ ο κουνιάδος μου δ μπορούν να κυκλοφορήσουν.. ή που άμα κάνουν κάτι τα παιδιά, δε μπορούν οι γονείς να τα μαλώσουν και πετάγονται.. Αυτό το ξεκαθάρισα της μαμάς μου να μην τολμήσει να το κάνει και το είπα και στον άντρα μου, ότι κουμάντο στο παιδί θέλω να κάνω εγώ και αυτός και κανένας άλλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

mariaxar υπομονή με το θηλασμό... Εγώ τελικά δεν τα κατάφερα γιατί δεν είχα γάλα και πεινούσε πολύ το καημένο... Μη νομίζετε βέβαια ότι και με το έτοιμο γάλα είναι πιο εύκολη η κατάσταση... Το τι νυστάζω δε λέγεται... 'Ολο το βράδυ πάλι είχαμε βεγγέρα... Να φανταστείτε ότι ήπιε 180ml γάλα εν τέλη... Νυστάζω κορίτσια, νυστάζω και δεν μπορώ να κοιμηθώ... Είμαι μόνη μου και όλα πρέπει να τα κάνω εγώ (συμάζεμα, πλύσιμο, σιδέρωμα, μαγείρεμα). Μόλις τελειώσω με κάτι και λέω άντε να ξαπλώσω λίγο... τσουπ! Ξυπνάει και ο μπέμπης... Μάλλον έχει φωτοκύτταρο, δεν εξηγείται αλλιώς...

Συμπεθερούλα κι εμείς πήγαμε χθες στο γιατρό!!! 4700 κι εμείς αλλά είμαστε λίγο πιο κοντοί ακόμα από εσάς (54 εκ.)!!! χαχαχαχαχαχα

Πάντως ο γιατρός μας έφτυνε!!! Μας είπε ότι ο γίγαντας (έτσι τον λέει) είναι πάρα πολύ γερός, έχει πολύ καλή μυική μάζα και ουσιαστικά συμπεριφέρεται (δύναμη, σταθερότητα, στήσιμο) λες και είναι 3 μηνών!!! Τον Αύγουστο μας είπε ότι θα τον κάνουμε και μπανάκι στη θάλασσα!!!

Κατά τα άλλα, γι'αυτό έβαλα τη φωτό με τον άντρα μου.... για να σας αποδείξω ότι εγώ μόνο ...φιλική συμμετοχή είχα... Το καλό είναι ότι βγήκε λίγο μελαχρινός (ο άντρας μου είναι πολύ άσπρος) αλλά και πάλι είναι νωρίς ακόμα για να το καταλάβουμε κι αυτό... Ας ελπίσουμε ότι θα πάρει το πράσσο μαλλί μου!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αλήθεια, Θάλεια μου, εσύ εδώ Θεσσαλονίκη δεν είσαι τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια. Αποψε κοιμηθηκα και το ευχαριστηθηκα, αν και τωρα το πρωι σηκωνοτανε καθε μια ωρα γω προλαβαινα και χορταινα υπνο αφου ανακαλυψα οτι η πιπιλα την ηρεμει και δεν γκρινιαζει. Ο παιδιατρος μου την συστησε ενω στην αρχη δεν με αφηνε να τη χρησιμοποιω. Τρομερη ανακαλυψη!!! Αλλα μεχρι να την πιασει απο εμενα ο μπαμπας μας σηκωθηκε 20 φορες :P:P:P Παντως ξεκουραστηκα το βραδυ και τωρα πλενω...

Συμπεθερα πρεπει να κανουμε απο τωρα αποθεμα φαγητου για τα τεκνα μας ερχονται δυσκολοι καιροι και ειναι φαγανες!!! Αχ μην λες σε ποιον μοιαζει γιατι εμενα μου πηρε ολα τα κουσουρια που ειχα και εγω σαν μωρο!!!

mariaxar και εγω αισθανομαι πολλες φορες ετσι, και να μην εχεις γαλα τι πειραζει? το μωρο να ειναι ενταξει να λες. Τωρα τα γαλατα εχουν ολες τις βιταμινες που εχει και το μητρικο και την ιδια θρεπτικη αξια αφου τα μωρακια μας χορταινουν. Μη φοβασαι. Και εγω με τις δουλειες δεν τα παω καλα, αλλα εχω βοηθεια. Οσο για το φωτοκυτταρο ολες ετσι ειμαστε για να κοιμηθουμε 2 ωρες σερι πρεπει να πλανταξουμε απ'το κλαμα ενα 10λεπτο και μετα νανι.

marinah χθες οπως σου ειπα δοκιμασα το μαρσιπο. οχι και τοσο βολικος μεσα στο σπιτι γιατι ειναι πολυ "χοντρος"το υφασμα του αλλα για βολτα τελειος. Οι ιμαντες του δεν βολευουν για μεσα στο σπιτι αφου ειναι δεμενοι και στη μεση για να την προστατευουν αλλα δεν θα μπορεις να σκυβεις. θα σου προτεινα για μεσα στο σπιτι να παρεις αυτον που ειναι απο τα μαλακα υφασματα sling ή ring ενω της chicco ειναι ιδανικος για βολτα εδω εβαλα τους ιμαντες και κατεβηκα κατω στο αυτοκινητο να δω αν μπορω να οδηγησω με τους ιμαντες και ηταν μια χαρα. Αρα θα περνω το αυτοκινητο με τη μπουμπου πισω και εγω φορεμενους τους ιμαντες και μολις φτανουμε σουπερμαρκετ θα βαζω το μπροστινο μερος και ειμαστε μια χαρα. Παντως της αρεσε και της μπουμπους. Ασε που μεχρι να δω πως μπαινουν πως σφιγγουν πως δενουν τυλιχτηκα ολοκληρη και γελουσε ο αντρας μου που προσπαθουσα να ξετυλιχτω...

Παω να φτιαξω καφε μεχρι να ξυπνησει το τερατουκλι μου και θα πειναει

Εδω θαμαι δεν φευγω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.........

Ψες ξυπνούσαμε κάθε 1 ώρα και φυσικά από τις 7 το μάτι κάγκελο.....τώρα κατάφερα να τον κοιμήσω λίγο αλλά μάλλον όχι για πολύ......

Ευτυχώς εγώ έχω τη μαμά για τις δουλειές.....δεν κάνω τίποτα.....

έρχεται κάθε μέρα 1-2 ώρες.....

Κουκλιά τα μωράκια μας εννοείται!!!!!!!!!Γεωργία μου εγώ νομίζω έχει τα χείλη σου!!!!!Η μύτη μάλλον είναι του μπαμπά.....Φυσικά αλλάζουν όσο μεγαλώνουν.......Ο άντρας μου περηφανεύεται ότι είναι ίδιοι......Δηλαδή εμένα μου έμεινε ο κόπος!!!!!!!!!!!

Δε βγήκαμε ακόμα από το σπίτι και είμαστε 18 ημερών....εσείς πότε αρχίσατε τις βόλτες?????Φοβάμαι να πιάσω το αυτοκίνητο μόνη μου με το μωρό.....αν κλαίει???????

Κορίτσια ξερετε πόσο καιρό κρατάνε τα λόχεια????Εγώ έχω λίγα υγρά ακόμα αλλά εντάξει.....δεν πονάω ευτυχώς.......

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ???

ΠΩ ΠΩ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ (ΣΚΟΡΔΑ ΣΚΟΡΔΑ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΑ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ)!!!! :woohoo: :woohoo:

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΜΕ ΝΕΩΤΕΡΑ!!! :silly: :silly:

ΑΛΕΚΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΜΟΥ ΕΜΟΙΑΖΕ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ!!!! ΕΓΩ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΠΟ!!!! :blush::blush::blush:

ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΖΟΡΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΨΙΛΟΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ!!!!! :P:P

ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΕΔΕΣΣΑ!!! :woohoo:

mariaxar ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΦΩΤΟΚΥΤΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΑΤΙΑ ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ :unsure::unsure: ΕΨΑΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΩ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!!! :silly: :silly: :silly: ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΕΣΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!!! ΧΙΧΙΧΙ!!!!

ΑΧ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΕΣΕΙΣ ΠΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ???

ΜΑΡΙΝΑΚΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ? ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ 5ΝΘΗΜΕΡΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ!!!! ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΡΑΝΤΙΣΟΥΜΕ (ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΣΑΡΑΝΤΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ!!!!)

ΕΓΩ ΛΟΧΕΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ !!!32 ΜΕΡΕΣ!!!!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΒΡΩ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ ΘΑ ΕΠΕΝΕΛΘΩ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑ :woohoo: :silly: :woohoo: :silly: :woohoo: :silly:

ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

35 ΜΕΡΕΣ ΛΟΧΕΙΑ!!! Αστα....

Απλωσα τα ρουχα και την ειχα εξω στο μπαλκονι και με χαζευε στο καρεκλακι της.. Εστρωσα και το κρεβατι ολα οκ μονο το φαι του μπαμπα μας.

Και εγω μαρινακι δεν την εχω βγαλει βολτα (αν και ο γιατρος με μαλωσε που δεν την εχω βγαλει ακομα εξω) μονο μια φορα αλλα ηταν στο αυτοκινητο που πηγαμε στα πεθερικα μου. Το Σαββατο που θα παρουμε ευχουλες την Κυριακη θα παμε να φαμε σαν καλα κοριτσια στους γονεθις μου που ειναι μια ωρα μεσα στο αυτοκινητο. Καθολου δεν φοβαμαι αφου δεν θα την δεσω στο καρεκλακι αλλα στο πορτ μπεμπε γιατι ειναι μεγαλη η διαδρομη και ισως κοιμηθει. Κανενα μωρο δεν κλαει μεσα στο αυτοκινητο ειναι αποδεδειγμενο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ωραια η Εδεσσα συνεχεια πηγαινω το χειμωνα. Φετος ανεβηκαμε καιματσαλαν αλλα δεν μπορουσα λογω εγκυμοσυνης να κανω και πολλα πραγματα!!!

Θαλιτσα την πιπιλα οπως και το μπιμπερο ο γιατρος μου ειπε στην αρχη να της τα δωσει καποιος αλλος και εγω να ειμαι σε αλλο δωματιο και να μην μιλαω καθολου για να μην με ακουει. Ετσι καναμε χθες με την πιπιλα και ειχε αποτελεσμα και μετα την επιασε και απο εμενα και δεν την αφηνε και ετσι κοιμηθηκα! Το μεγαλο μου θεμα ειναι το μπιμπερο πρεπει για να το μαθει να της δωσουμε ενα γευμα και χτυπιεται η μπουμπου, εδω χθες προσπαθουσε να δαγκωσει τις ρωγες του μπαμπα της :laugh: :laugh: :laugh: Πιπιλα χρησιμοποιω της καοτσουκ της chicco (ειναι ψιλοαηδια σαν εμφανιση) αλλα θα της παρω για τις βολτες σιλικονης και εχουν και σχεδιακια. Προσπαθησε το γλυτωνεις γκρινια πιστεψε με

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinahaki μου εγώ σήμερα κλείνω 31 μέρες και ακόμα έχω λόχεια...

Όσο για τις βόλτες πρώτη φορά βγήκαμε στις 20 μέρες γιατί ήθελα τουλάχιστον να κλείσω μισό 40ισμό, αν και ο γιατρός μου είχε πει ότι και από την πρώτη εβδομάδα αν έχει ζέστη (γιατί έβρεχε όταν γεννηθήκαμε) μπορούμε να πάμε βόλτες και με το καροτσάκι!!! Βέβαια μη φανταστείς ότι πήραμε τους δρόμους... Στη μαμά μου πηγαίνουμε για χαλαρά γιατί έξω αν αρχίσει και κλαίει τι κάνεις?!?!?!?!?!? Στο αυτοκίνητο (σε κίνηση βέβαια) όντως κοιμούνται όλα!!!! Νανουρίζονται τα μαμούνια!!!

Πάντως μάλλον τα χείλη τα πήρε από μένα (έχω πιο σαρκώδη από τον άντρα μου) αλλά κι σε μας ισχύει το "όλα τα άλλα τα πήραμε από τα Jumbo bebe" xaxaxaxaxaxaxaxaxa πολύ πετυχημένο Θάλεια μου!!!

Συμπεθέρα δεν τον προλαβαίνω να του αγοράζω γάλατα!!! Θέλουμε τουλάχιστον δύο την εβδομάδα!!! Δράμα η κατάσταση σου λέω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες γεια σας!!

Ήρθαμε από το γιατρούλη με φτιαγμένη διάθεση!!! Πήραμε και βάρος,400γρ. περίπου, πήραμε και 2 πόντους και όλα καλά..Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από τον παιδίατρο..Παρόλο που έβλεπε το μωρό καθημερινά και στο μαιευτήριο, τώρα ήτανε και στο χώρο του και ήταν ακόμα πιο άνετος και εξυπηρετικός!! Έβγαλα τη λίστα με τις ερωτήσεις, μου τις απάντησε όλες και μου κανε και μάθημα περί θηλασμού!!! Βλέπετε, έκανα μικρολαθάκια και μάλλον τώρα αν ακολουθήσω τις συμβουλές του, θα καταφέρω να θηλάζω αποκλειστικά!!!

Και μας μας είπε να το βγάζουμε βολτούλες..καλό του κάνει..εκτός αν έχουμε εμείς πρόβλημα που δεν έχουμε σαραντίσει ακόμα..

Εμένα ο μπέμπης μοιάζει σε εμένα..όλοι το λένε.. και ο καημένος ο άντρας μου προσπαθεί να βρεί ότι του μοιάζει το αριστερό ρουθούνι και το δεξί πόδι!!! :laugh: :laugh: Φυσικά αλλάζουν τα μωρά... θα προσπαθήσω να σας βάλω φωτο αν και δεν τα πολυκαταφέρνω με αυτά..

Θα ψάξουμε και εμείς για μάρσιππο..Θα δω και αυτούς που λέτε εσείς κορίτσια.

Georgia11a μου, υπομονή..σε καταλαβαίνω ΆΠΟΛΥΤΑ με το θέμα νύστας-κούρασης και εγώ δεν κάνω και τίποτα..Φαντάζομαι εσύ που τα κάνεις μόνη σου..

Τώρα που αναφέρατε τα λόχεια..ρε κορίτσια με ενοχλούν οι σερβιέτες και με πιάνει φαγούρα..Λέτε να ναι τίποτα μύκητες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωωωω ειδες που μεγαλωσε ο μπομπιρας σου? Πες μου τι σου ειπε για το θηλασμο?

Σιγα με τις σερβιετες μην εχεις μυκητες απλως επειδη ειχαμε καιρο να τις φορεσουμε μας ενοχλουν αρκετα επειδη ειναι και η ζεστη. Εγω οταν σταματησα να εχω αιμα τις εβγαλα απλως αλλαζω πιο πολλες φορες εσωρουχο και κανω και ντουζακι γιατι ιδρωνω που τη θηλαζω.

Εμενα παντως δεν μου μοιαζει μονο στις συνηθειες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια μου!! Τι κάνετε;

Διαβάζω τα κατορθώματά σας και είπα να σας πω και τα δικά μας!!

Εμείς την Παρασκευή κλείνουμε μήνα, είμαστε 4 κιλά, από ύψος δεν ξέρω (γιατί δεν μπορώ να τον μετρήσω), και γκρινιάζουμε αρκετά!

Εγώ τον είχα βγάλει έξω από την επόμενη που βγήκαμε από το νοσοκομείο για να τον πάω για εξετάσεις ικτέρου (τον πήγα συνολικά 3 φορές) και μετά στις 10 ημέρες τον πήραμε μαζί μας για φαγητό έξω! Στις 15 ημέρες τον πήγα στο The Mall και κάναμε πολλές βόλτες! Επίσης, επειδή ψάχνουμε για να αγοράσουμε άλλο αυτοκίνητο, τον πήραμε μαζί μας στις ατελείωτες αναζητήσεις μας!!! Τον πάω και στο σούπερ μάρκετ και όλα καλα! Του αρέσουν οι βόλτες και στο αυτοκίνητο δεν μου κλαίει καθόλου!

Έχουμε αγοράσει και ένα μάρσιπο από τα mothercare, οποίος έχει βολέψει τον μπαμπά μας στις βόλτες, αλλά δεν είναι για μέσα στο σπίτι, μιας και είναι πολύ ζεστός!

Τα λόχεια τελειώσαν στις 23 ημέρες! Ίσως επειδή ήμουν από καισαρική! Επίσης, μου έχει μείνει το πατσοκοίλι ακόμα, αφήστε που γύρω από την τομή είμαι πρησμένη και η κοιλιά φαίνεται μεγαλύτερη! Βέβαια, η τομή είναι σούπερ!

πότε περιμένουμε περίοδο μετά από τα λόχεια;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω τα ιδια με το πατσοκοιλι που λες γυρω απο την τομη. δεν λεει να φυγει με τιποτα. σκεφτομαι να βαλω οχι ζωνη αλλα κορσε αλλα κανει υπερβολικη ζεστη για να σφιγγομαι.

Κοριτσακι μιας και βγηκατε βολτα πηρες παραμανα ασφαλειας για το φυλακτο ή χρυση παραμανα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ άκουσα τις μαίες που μου είπαν ότι το μωρό να το ταιζω 10 λεπτά στο ένα στήθος, 10 στο άλλος, και ξανά. Σύνολο 40 λεπτά! Και όχι παραπάνω γιατί θα μου πληγώσει τις θηλές..Εγώ η χαζή, αφού δεν ήξερα κιόλας, το έκανα αυτό και το διέκοπτα το μωρό από το στήθος στο δεκάλεπτο για να το αλλάξω και δεν το άφηνα να χορτάσει..και αποκοιμιότανε στην πορεία και δεν έπινε και το τελικό γάλα από το στήθος που είναι και πιο θρεπτικό.Και έτσι δεν άδειαζε ποτέ το στήθος μου και δεν παραγόταν και περισσότερο και αναγκαζόμουν να του φτιάχνω συμπλήρωμα πολύ μικρές ποσότητες.. Είχα κοιτάξει και στο ιντερνετ και έλεγε να το αφήνω το μωρό, να αδειάζει το ένα στήθος και μετά το άλλο και είχα απορία.. Μου την έλυσε ο γιατρός μας όμως και όταν ήρθαμε θηλάσαμε από το ένα στήθος αποκλειστικά, το αδειάσαμε και αποκοιμηθήκαμε και τώρα ακόμα κοιμόμαστε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ιδιο κανω και εγω και κοιμαται σαν πουλακι, οταν ξυπνησει στο αλλο. Απλως αν δεις οτι απο το αλλο που ειναι γεματο ειναι πολυ πρησμενο και σε ποναει βγαλε το γαλα και πετα το για να μην πονας. Το παθαινω καμια φορα γι'αυτο στο λεω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι κανετε?

Μαρινα δεν σου ειχα ευχηθει, να σου ζησει!

και σε οσες δεν εχω ευχηθει...να σας ζησουν!

ελπιζω να με καταλαβαινετε τρεχω και δεν εχω προλαβει να δω καλα ποια γεννησε κτλ.

κοριτσια εμενα τα λοχεια κρατησαν περιπου 30 μερες.

οι σερβιετες ναι, θα ελεγα οτι ειναι καλη εστια για μυκητες και ειδικα με τοση ζεστη.θελει προσοχη και πολυ πλυσιμο!

για το θηλασμο που λετε, εγω ακομα δεν εχω καταφερει να χορτασω τα μωρα μου μονο με δικο μου γαλα, εινα αδυνατον. μιλαμε για τρελη τσαντιλα μετα τον θηλασμο!θελουν το αλλο οπωσδηποτε!

αλλα ποναει πολυ η κοιλιτσα μας.

με τους κολικους τι κανετε? εμεις πινουμε το Infacolic πριν απο καθε γευμα αλλα και παλι χαλια ειμαστε.περισσοτερο ο μπεμπης μου.

επισης μου εκανε και μια αλλεργια και γεμισε σπυρακια στο προσωπο και του βαζω μια κρεμα την Αtoprel emolient, την ξερετε?

τελος του μηνα α κανουμε και τα εμβολιο μας!

τι αλλο να σας πω...χαμος εδω!!τρεχουμε!!

απο διαιτα τι κανετε? το πατσοκοιλο μου καλα κρατει!και θελω ολο γλυκα να τρωω...καλη ειμαι και του λογου μου!

φιλια για τωρα...

υ.γ. καμια αποθηκη που να πουλαει φτηνα Pampers ξερετε? ο μισθος μου παει ολος στα παμπερς.

τα libero αληθεια μην ξεχασω να πω οτι ειναι οτι χειροτερο υπαρχει σε πανα!καθαρη η πανα και τα μωρα κατουρημενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω ευχάριστα..Γέννησε η marina.!!! :) :silly:

Την Παρασκευή τα ξημερώματα της έσπασαν τα νερά αλλά δεν το γλύτωσε, την έκανε καισαρική ο γιατρός. Είναι καλά το μωρό απλά έχει μια μικρή επιπλοκή η ίδια με ένα νεύρο και πονάει πολύ. Θα την δει νευρολόγος λέει.

¨οτι καλύτερο marina. μου κι από εδώ..Να χαίρεσαι το γιούδι σου!!! και περαστικά σε σένα!

Στείλτε όλη τη θετική σας ενέργεια!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως την διδυμομανουλα! εμενα δεν μου εδωσε τιποτα για τους κολικους απλως μου ειπε τι να κανουμε θα περασουν. για τα σπυρακια που λες δεν ξερω παντως τη μερα που την εφερα σπιτι δεν με αφηνει ο παιδιατρος να την πλενω με οτιδηποτε εχει αρωμα (proderm) και ετσι την πλενω με bepanthol για μωρα μεχρι τωρα, μεχρι και τα σπυρακια απο τον ιδρωτα εχουν φυγει. Και εσυ καμμενη απο libero εεε? Μακαρι να βρω και εγω εδω στο νησι αποθηκη με pampers αλλλα που ειμαστε ακριβο νησι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marina. μου να σου ζήσει ο παίδαρος!!! Καλή λοχεία και περαστικούλια σου!!!!

new mammy κι εμείς infacolic παίρνουμε αλλά δεν νομίζω ότι κάνει και πολλά πολλά!!! Όταν έχουμε έντονους πόνους ο γιατρός μας είπε να του δίνουμε depon σιροπάκι και πιστεύω ότι βοηθάει κάπως...

Την κρεμούλα δεν την ξέρω αλλά μη φοβάσαι. Αφού σου την έδωσε ο γιατρός δεν υπάρχει θέμα... Εγώ τον πλένω με proderm και του βάζω και κρεμούλα proderm και δεν έχουμε κανένα θεματάκι... Μόνο τώρα με τη ζέστη έχει βγάλει σπυράκια από τον ιδρώτα στο κεφαλάκι του.... αλλά δεν είναι τίποτα θα φύγουν...

Όσο για τις σερβιέτες, όντως είναι λόγος για μύκητες... Κι εγώ είχα πολύ φαγούρα τις πρώτες 2 εβδομάδες και μου έδωσε μια κρεμούλα η γυναικολόγος μου την Daktodor και μου πέρασαν πολύ γρήγορα...

Είχα αγοράσει κι εγώ libero αλλά μόλις άνοιξα τη συσκευασία αποφάσισα να μην τα χρησιμοποιήσω καθόλου (πάρα πολύ σκληρά βρε κορίτσια)... Τα κράτησα μόνο για ώρα ανάγκης...

Αλήθεια πωλούνται και σε "αποθήκες" τα pampers?!?!?!? Πείτε μου αν γνωρίζετε βρε κορίτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, αν συνεχίσει η φαγούρα θα πάω στο γιατρό μου.. δε γίνεται άλλο.. και αλλάζω συνέχεια, και συνέχεια στο νερό από κάτω είμαι και δροσίζομαι αλλά μάταια... Μόλις τη φορέσω τη σερβιέτα,αρχίζει το μαρτύριο!

Εμένα γενικά γεννήθηκε ''καθαρός'', και τώρα τον κάνω μπάνιο με ένα της Johnsons που είναι και για κεφαλάκι και για σώμα και δεν έχει πάθει τίποτα! Από το mothercare το είχα πάρει. Απλά οι μαίες μου είχαν πει, το δικό μου σαπούνι να μην έχει έντονο άρωμα..δεν ξέρω γιατί..μάλλον για το θηλασμό..

Τώρα ξεκίνησε και ξεφλουδίζει αλλά μου πε ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό και αν θέλω να του βάλω μια ενυδατική κρεμούλα για μωρά, όποιας εταιρείας θέλω. Του χω λαδάκι αλλά δεν του χα βάλει μέχρι τώρα, και ο γιατρός μου πρότινε καλύτερα κρεμούλα παρά λαδάκι..

Να χαίρεται και η marina. μας τον γιόκα της!!Γεροί και δυνατοί να ναι και οι δύο!! Περαστικά σου marina. μας!!Τη σκέψη και τις ευχές μας, τις έχεις!!

Alekagala μου, και άμα δεν τελειώσει το ένα στήθος και κοιμηθεί, όταν ξυπνήσει του δίνεις το ίδιο ή το άλλο που ήδη λογικά θα είναι πολύ φουσκωμένο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινακι μου αν δεν το τελειωσει και κοιμηθει μετα θα του δωσω το αλλο οτι και να γινει γιατι δεν αντεχεται το βαρος ασε που τρεχει κιολας. Και ο παιδιατρος μου ειπε εναλλαξ τελειωσει δεν τελειωσει, μονο οταν με ποναει να το βγαζω. Το γαλα ειναι παραγωγη ζητηση γιαυτο. Αν καμια φορα τον θηλασεις και εχεις και τα δυο στηθη εξω θα δεις οτι απο το αλλο που δεν πανω το μωρο τρεχει γαλα!!!

εμας εδω στο νησι το εθιμο ειναι την παραμανα να την φερει η νονα αλλα η νονα της μπουμπους δεν εχει ερθει καν να την δει. Ηρθε μονο στο νοσοκομειο την μερα που γεννουσα οχι για να με δει, ειχε ραντεβου με το γυναικολογο της και ετυχε εγω να γενναω.

Εσεις κοριτσια πηρατε παραμανες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...