Μετάβαση σε περιεχόμενο

μαμαδες με παιδακια στο δημοτικο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβασα οτι εχεις 2 μικρακια παιδακια!να σου ζησουν!με το καλο το τριτο!Θα περασουν γρηγορα τα χρονια και να δεις για ποτε θα πατε δημοτικο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Σταυρονικόλας μου θα παει φετος πρωτη δημοτικου χτες πηγαμε καικαναμε την εγγραφη , τον εβαλα και στο τμημα ενταξης καποιες κοπελες γνωριζουν ολοημερο δεν τον εβαλα θεωρω οτι απο τη στιγμη που εργαζομαι στο χωρο μου αι συγκεκριμενο ωραριο ειναι παραλογο και χαζο να μπει στο ολοημερο .

Εμενα η γνωμη μου σχετικα με το πειραματικο ολοημερο σχολειο 8-5 το θεωρω απαραδεκτο και βαναυσο για α παιδακια .Ναι να εχουν φυλαξη για τους γονεις που το επιθυμουν αλλα εμενα δνε μπορει να με αναγκασει να βαλω το παιδι μου σ ενα σχολειο αυτες τις ωρες .τι ειναι εργατης να πηγαινει στη δουλεια αυτες τις ωρες ; να κανουν τα παιδακια τι ; να γυριζουν ιδρωμενα και αδιαβαστα και νηστικα αφου τοξερουμε τα περισσοτερα ολοημερα λειτουργουν σαν χωρος τουρισμου τουλαχιστον τα 8 στα 10 σχολεια , αφηστε που τα παιδια εχουν και άλλες υποχρεωσεις και εγω θελω το παιδι μου σπιτι μου να καθομαστε α τρωμε μαζι να το βαζω να κοιμαται1 ωρατο μεσημερι να διαβαζει καιμετα να παιζει αν σχολαει 5 ποτε θα τα κανει αυτα ; Εδω στο Ολυμπιακο χωριο παρολο που ηξεραν ποσα παιδα θα υπαρχου εφτοιαξαν πολυ μικρο αριθμ ταξεων και οχι μονο αυτο επειιδη δνε θελουν να φτοιαξουν αλλο σχολειο γεμισαν το προαυλιο χωρο του σχολειου με κοντεινερ !ναι καλα διαβασατε να κανουν εκι μαθημα τα παιδια εν ετη 2010 σε ενα ολυπιακο δημο :ελλα το μεγαλειο σου και μιλαμε μετα για υπολογιστες και αλλα ; καικακα τα ψεματα οσο και ενεργος να ειναι ενας συλλογος αν το κρατος δνε δινει κονδυλια τι θα λειτουργει σωστα ; εγω ειμαι απογοητευμενη απο εδω μακαρι να μορουσα να εφευγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχ Βανια μου ποσο δικιο εχεις!!!εχω τρελαθει,δεν ξερω τι να κανω,μαλλον καμια μετεγγραφη παιζει για μενα!οντως εχουν τα παιδια δραστηριοτητες ο γιος μου παει Αγγλικα,κομπιουτερ,ποδοσφαιρο και θελει να τον παω και σε ωδειο για κιθαρα!τι θα προλαβαινει??ποιος μπορει να με αναγκασει εμενα να παρατησω το μοναχοπαιδι μου 9 ολοκληρες ωρες εκει μεσα??? Καλη χρονια να εχει το παιδακι σου και πολυ καλη προοδο!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω .Εγω αυτο που καταλαβαινω εναι οτι το νεο συστημα θελει να βγαλει πτυχιουχους αμορφωτους λενε οτι ολη η υλη α ειναι σε cd τα παιδια θα εχουν στο σχολειο υπολογιστη το οποιο θα μενει εκει .Αντε τωρα να εχεις εσυ εμπιστοσυνη τι τους διδασκουν ; τι ιστορια θα μαθαινουν; σε λογο μετα τη Μακεδονια που βγηκε οτι δει ιναι ελληνικη να δω πια άλλη εχει σειρα μηπως κανενα νησι ; και σιγα μην διαβαζουν στο σχολειο.κιμον δεν μπορεις να αρνηθεις εισια υποχρεωμεη να ακολουθησει αυτο το προγραμμα ; αν ναι τοτε κοιτα για μεταγραφη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου ειμαι σε δηλλιμα γιατι ο μικρος εχει κανει παρεες που δεν θελει να χασει!ειναι κοινωνικος του λεω και θα βρει καινουριους φιλους,αλλα εκεινος προτιμαει να σχολαει στις 5 παρα να αλλαξει σχολειο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHSPERA KI APO MENA(DE MOY GYRNAEI ELLHNIKA KSAFNIKA!!!)

SYMFONO APOLYTA ME TH BANIA KAI THN KIMON.

EXO ENA GIOKA 6 ETON KAI 8A PAEI SEPTEMBRH A'DHMOTIKOU.GIA FETOS TO GLYTOSAME TO OLOHMERO GIATI STHN KERKYRA EPILEXTHKE ENA MONO SXOLEIO,ARGOTERA OMOS?

EIMAI POLY PROBLHMATISMENH KAI DEN PROKEITAI NA EXEI APOTELESMATA AYTH H ISTORIA.EIDAME TOSA XRONIA TA XAIRIA TOUS ME TIS 2 GLOSSES:TELEIONONTAS TO GYMN.8A EPREPE NA EINAI EPIPEDOU LOWER KAI TELOS LYKEIOU,EPIPEDOU PROFICIENCY....SIGA..

XANOYN TELEIOS THN PAIDIKH TOUS HLIKIA TREXONTAS APO TO ENA STO ALLO!!

KI ESEIS PISTEYETE OTI 8A EPISTREFOUN SPITI ETOIMA GIA THN EPOMENH MERA?H 8A EXOYN META APO OLA TA ALLA TO BRADY KAI AYTO??

OYF OYF AGXO8HKA PALI!! :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια το δικο μας σχολειο εχει επιλεγει . μας εδωσαν μια ανακοινωση απο την διεθυνση και λεει οτι ολες οι ταξεις θα σχολανε στις 2 υποχρεωτικα , και ολες θα κανουν αγγλικα και νεες τεχνολογιες ., μια ωρα παραπανω γλωσσα , μαθηματικα , γυμναστικη. προαιρετικο θα παραμεινει το ολοημερο απο το οποιο θα σχολανε στις 3.30 ή στις 4.15.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα και το δικο μας δημοτικο εχει επιλεγει να λειτουργησει με αυτο τον τροπο .ειμαι περιεργη να δω αν οσα υποσχονται λειτουργησουν στην πραξη .παντως εγω απο την νεα χρονια θα εχω τρια παιδια στο δημοτικο και το 1,5 χρονων μωρο μου (τοτε) σε βρεφονηπιακο,θα πρεπει να διαβαζω 3 ατομα + το δικο μου διαβασμα (ειμαι φιλολογος) .που θα βρω το χρονο για 4 παιδια ,δουλειες ,διαβασματα,δραστηριοτητες κ.α.κουραζομαι και μονο που το σκεφτομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα αγγλικα απο την πρωτη δημοτικου ? θα προσπαθουν να μαθουν την ελληνικη αλφαβητα και παραλληλα και τα αγγλικα? δηλαδη θα μας αναγκασουν να στειλουμε τα παιδια στο φροντηστηριο απο την πρωτη ? ουφ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πιστευω ότι δεν προκειται να λειτουργησει το "πειραματικο" ( ακου πειραματικο) σχολειο. δηλαδη τι προσπαθουν να κανουν, ενα σχολειο στο ιδιο στυλ με τα αμερικανικα? πως? με τι υποδομη? και δεν αναφερομαι μονο στις εγκαταστασεις αλλα και στους ιδιους τους δασκαλους-καθηγητες που τους εχουν τρελανει και αυτους με ολες αυτες τις αλλαγες. δεν γινονται αυτα τα πραγματα. για να λειτουργησει κατι τετοιο πρεπει αφενως να υπαρχουν οι εγκαταστασεις πληρως εξοπλισμενες και οι αλλαγες να ξεκινησουν απο το νηπιαγωγειο. και θεωρω ότι ειμαστε πολυ μακρια απο κατι τετοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κολοκυθια τουμπανα!εδω πολλα παιδακια δεν μπορουν να καταλαβουν τα ελληνικα!παντως ακουσα χθες ειδησεις και ειπε οτι το υποχρεωτικο ωραριο για τα 'πειραματικα' θα ειναι μεχρι 2 και αν θελεις τα αφηνεις μεχρι 4μιση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ!Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΜΕ ΗΜΙΚΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩΣΩ ΒΑΣΗ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΝΙΩΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ!Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΜΕ ΗΜΙΚΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩΣΩ ΒΑΣΗ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΝΙΩΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ" . ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?

GIRLS ΠΕΣ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ Β ΚΑΙ ΣΤΗΝ Γ ΑΓΓΛΙΚΩΝ , ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ?

KIMON ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ 3.30 Ή 4.15 , ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΖΩΝΕΣ 7 ΜΕ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ 4.15 ΜΕ 17.00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλα μου για μας αυτα ειναι...ψιλα γραμματα!ουτε αιτησεις ουτε κουβεντα για το θεμα που τοσο μας καιει!και ο συλλογος ειναι και αυτος...στον κοσμο του!!θα ρωτησω μιας και μου το ειπες τωρα!απο Αγγλικα δεν εχει προβλημα ο γιος μου,φετος τελειωνει την Α junior!εχει ξεκινησει απο περσι,του αρεσουν πολυ!Αλλα φετος βρε κοριτσια ουτε ενα αποχαιρετηστηριο παρτακι στο σχολειο ουτε μια παρασταση ουτε ενα ποιηματακι ετσι για τα ματια!τιποτα!περσι ο γιος μου στο νηπιο ηταν πρωταγωνιστης,επαιζε τον συγγραφεα και καλα,εμαθε 15 σελιδες ρολο!ειναι καλος σαυτα!εχω απογοητευτει απο την φετινη χρονια.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ TΟ ΔΑΣΚΑΛΟ!ΣΥΝΗΘΩΣ Β ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΥΝ JUNIOR A!ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ JUNIOR Β!ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ SENIOR Α! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Και εγω έχω παιδί στο δημοτικό και το καινούργιο προγραμμα 8 -2 ειναι ότι καλύτερο. Είμαι πολύ χαρούμενη και το θέμα με τα αγγλικά δεν υπαρχεί προβλήμα.

Ηταν και ώρα να βάλουν κανόνικο ωράριο σχολείο !! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρω απαραδεκτο σε παιδακια που μεχρι πριν 3 μηνες σχολαγαν στις 12,15 να τα υποχρεωνεις να καθονται εως της 2 και δνε ανανφερομαι στο ολοημερο που κακακ τα ψεματα ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζουν ολες οι οικογενειες που οι μαμαδες εργαζονται .Τα βλεπω και τωρα στο ολομερο τυχαινεινα ειναι απεναντι το σπιτι μου απο το δημοτικο να τα αφηνουν εξω μεσα στο μεσημερι και να τα καιει ο ηλιος και ποια βοεθια προσφερει οδασκαλος φυλαξης ; καμια απολυτως και άλλωστε ειναι τοσο δυσκολο να το κανει αφου μιλαμε για διαορετικες ταξεις και εναν δασκαλο .

Αγγλικα στη πρωτη δημοτικου;εδω τα παιδακια ακομα δνε ξερουν να ξεχωρισζουν το χθες με το αυριο και μιλαμ για αγγλικα ; γιατι δηαδη αν τα βαλουν αργοτερα η θα γινει ; θα συμβει κατι κακο ; και να ρωτησω κατι ;τα αγγλικα θα τ βαλουν σε ολα τα σχολεια η μονο σε αυτα που εχον επιλεχθει ως πειραματικα ; τελικα για να γινει ενα σχολειο πειραματικο πρπει να ειναι ενα μονο καινα μην συστεγαζετε με αλλο ετσι μας ειπαν εδω στο Ολυμπιακο χωριο και ευτυχως γιατι ειλικρινδνε ξερω αν ο Σταυρος θα καθοταν και οχι μονο αυτο μη ξεχναμε ειναι παιδια και οχι εργατες να δουλευουν 8ωρο καινα σας πω καικατι εχω την αισθηση οτι δεν θα παει καλα το ολο συστημα κανονικα επρπεπε να ειναι στη βουληση καθε οικογενειας .τος μαθαινουν ; τι ; πως να μπαινουν στο internet και δυστυχως δνε τους μαθαινουν τιποτα για το περιβαλλον για τη φυση πρπεπει να πανε λυκειο η γυμνασιο γιανα κανουν περιβαντολλογικη ομαδα στο δημοτικο ποτε πηραν τα παιδακια αν τους δειξουν πως μαζευουν τις ελιες ; εμας ευτυχως η νηπιαγωγος το εκανε φετος τα πηε και α πηγε σε κοντινη περιοχη καιμαζεψαν ελιες και περσι τα πηγαν σε πατητηρι και ειδαν και εμαθαν βασικα πραγματα για το πολιτισμο μαςτωρα οσο για τα ξενοφερτα υιοετουμε μονο οτιμας βολευει.

τελικα εψαξα και βρηκα αυτο δειτε το :http://www.alfavita.gr/ank_b/ank10_6_10_0120.php

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου βασικα δεν υπαρχει υποδομη για κατι τετοιο,τι το περασαν Γερμανια η Αγγλια με τις καθαρες κουζινες τους χωρους εστιασης και μελετης και τα μπανια με τα ντουζ?και σου μιλαω για τα απολυτως απαραιτητα,και οχι για το χαμηλο επιπεδο διδασκαλιας και μαθησης!Ας το σκεφτουν διπλα πριν προχωρισουν σε τετοιο μεγαλο βημα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εψαξα κια βρηκα και αυτο για τις μαμαδες που επιλεχτηκαν να γινουν τα σχολεια πειραματικα , εχω την αισθηση οτι στα παιδακια θα αρεσει το καλλιτεχνκο κομματι αν και ολα κρινοναι με βαση την αποφαση του διευθυντη http://www.look4studies.com/default.asp ... 1&nwid=508

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...