Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΚΡΕΜΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΣΕ 15 - 20 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΟΥΛΑ (ΒΑΝΙΛΙΑ) ΣΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ! ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ Η NUTRICIA ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ! ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΒΡΕΦΙΚΗ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ? ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΜΟΥ ΠΙΝΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία ρώτησα τον θείο μου ο οποίος είναι παιδίατρος και μου πρότεινε σαν καλες εταιρείες εκείνες που ασχολούνταιο αποκλείστικά με βρεφική τροφή όπως η νουτρίτσια και η μιλουπα. Εγω η αλήθεια απο τότε που ακόυστηκε ότι βρέθηκε μελαμίνη και στη νεστλέ δεν θέλω καμία κρέμα με γάλα μέσα. Τόυ δίνω ρυζάλευροι με δικό μου γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία ρώτησα τον θείο μου ο οποίος είναι παιδίατρος και μου πρότεινε σαν καλες εταιρείες εκείνες που ασχολούνταιο αποκλείστικά με βρεφική τροφή όπως η νουτρίτσια και η μιλουπα. Εγω η αλήθεια απο τότε που ακόυστηκε ότι βρέθηκε μελαμίνη και στη νεστλέ δεν θέλω καμία κρέμα με γάλα μέσα. Τόυ δίνω ρυζάλευροι με δικό μου γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία ρώτησα τον θείο μου ο οποίος είναι παιδίατρος και μου πρότεινε σαν καλες εταιρείες εκείνες που ασχολούνταιο αποκλείστικά με βρεφική τροφή όπως η νουτρίτσια και η μιλουπα. Εγω η αλήθεια απο τότε που ακόυστηκε ότι βρέθηκε μελαμίνη και στη νεστλέ δεν θέλω καμία κρέμα με γάλα μέσα. Τόυ δίνω ρυζάλευροι με δικό μου γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια μου εγω του δινω κρεμα της νουνου

του αρεσει περισσοτερο:P τωρα αν εχει και αυτη

κατι:huh: τι να πω δεν ξερουμε απο που να

προφυλαχτουμε:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια μου εγω του δινω κρεμα της νουνου

του αρεσει περισσοτερο:P τωρα αν εχει και αυτη

κατι:huh: τι να πω δεν ξερουμε απο που να

προφυλαχτουμε:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια μου εγω του δινω κρεμα της νουνου

του αρεσει περισσοτερο:P τωρα αν εχει και αυτη

κατι:huh: τι να πω δεν ξερουμε απο που να

προφυλαχτουμε:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η νουτριτσια και η μιλουπα ειναι της ιδιας εταιριας ,της νουμιλ.

εγω ξεκινησα λιγο και εδωσα της νουτριτσια αλλα μετα την σταματησα

και σινεχιζω θηλασμο , δεν ενοιωθα καλα συναισθηματικα μου

φαινοταν περιεργο που δεν θα την θηλαζα, ελπιζω σιγα σιγα να το ξεπερασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η νουτριτσια και η μιλουπα ειναι της ιδιας εταιριας ,της νουμιλ.

εγω ξεκινησα λιγο και εδωσα της νουτριτσια αλλα μετα την σταματησα

και σινεχιζω θηλασμο , δεν ενοιωθα καλα συναισθηματικα μου

φαινοταν περιεργο που δεν θα την θηλαζα, ελπιζω σιγα σιγα να το ξεπερασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η νουτριτσια και η μιλουπα ειναι της ιδιας εταιριας ,της νουμιλ.

εγω ξεκινησα λιγο και εδωσα της νουτριτσια αλλα μετα την σταματησα

και σινεχιζω θηλασμο , δεν ενοιωθα καλα συναισθηματικα μου

φαινοταν περιεργο που δεν θα την θηλαζα, ελπιζω σιγα σιγα να το ξεπερασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

σας παραθέτω το παρακατω αρθρο. Ο θεος να φιλάει τα παιδιά μας με αυτά που τα ταίζουμε!!!!:angry: :angry: :angry:

www.zougla.gr

Βρεφικές κρέμες προκαλούν όγκους

27 Σεπτεμβρίου 2008, 22:50

Ο γερμανικός Οργανισμός Ελέγχου Τροφίμων, εξετάζοντας βρεφικές κρέμες, διαπίστωσε την ύπαρξη ουσιών, που δημιουργούν όγκους στα βρέφη.

Η ουσία 3MCPD φαίνεται να επηρεάζει τα νεφρά και έτσι να δημιουργούνται καλοήθεις όγκοι. Στο τεστ του γερμανικού ΕΦΕΤ, τα χειρότερα αποτελέσματα είχαν οι βρεφικές κρέμες «Gute Nacht Brei», των εταιριών Nestle, Alete, Bebivita, Humana και Milupa. Τον Μάιο είχαν γίνει έλεγχοι και σε βρεφικά γάλατα πολλών εταιριών, όπου διαπίστωθηκε και σε αυτά η ύπαρξη της ίδιας ουσίας (3-MCPD).

Επιπλέον, αρνητικά σχολίασε ο γερμανικός Οργανισμός Ελέγχου Τροφίμων, την υπερβολική ποσότητα ζάχαρης σε αυτές τις κρέμες, οι οποίες είναι μεν σε μορφή φρουκτόζης ή γλυκόζης, αλλά η επίδραση στα πρώτα δόντια των βρεφών, δεν είναι πολύ διαφορετική από αυτήν της κοινής ζάχαρης. Επιπλέον, η ζάχαρη, που περιέχουν αυτές οι κρέμες, παχαίνει τα μωρά.:angry: :angry: :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

σας παραθέτω το παρακατω αρθρο. Ο θεος να φιλάει τα παιδιά μας με αυτά που τα ταίζουμε!!!!:angry: :angry: :angry:

www.zougla.gr

Βρεφικές κρέμες προκαλούν όγκους

27 Σεπτεμβρίου 2008, 22:50

Ο γερμανικός Οργανισμός Ελέγχου Τροφίμων, εξετάζοντας βρεφικές κρέμες, διαπίστωσε την ύπαρξη ουσιών, που δημιουργούν όγκους στα βρέφη.

Η ουσία 3MCPD φαίνεται να επηρεάζει τα νεφρά και έτσι να δημιουργούνται καλοήθεις όγκοι. Στο τεστ του γερμανικού ΕΦΕΤ, τα χειρότερα αποτελέσματα είχαν οι βρεφικές κρέμες «Gute Nacht Brei», των εταιριών Nestle, Alete, Bebivita, Humana και Milupa. Τον Μάιο είχαν γίνει έλεγχοι και σε βρεφικά γάλατα πολλών εταιριών, όπου διαπίστωθηκε και σε αυτά η ύπαρξη της ίδιας ουσίας (3-MCPD).

Επιπλέον, αρνητικά σχολίασε ο γερμανικός Οργανισμός Ελέγχου Τροφίμων, την υπερβολική ποσότητα ζάχαρης σε αυτές τις κρέμες, οι οποίες είναι μεν σε μορφή φρουκτόζης ή γλυκόζης, αλλά η επίδραση στα πρώτα δόντια των βρεφών, δεν είναι πολύ διαφορετική από αυτήν της κοινής ζάχαρης. Επιπλέον, η ζάχαρη, που περιέχουν αυτές οι κρέμες, παχαίνει τα μωρά.:angry: :angry: :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΣΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΡΕΜΑ ΝΟΥΝΟΥ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΥ ΑΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ.ΤΩΑ ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΕ ΦΡΙΚΑΡΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ...ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΔΙΝΩ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ .........ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΣΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΡΕΜΑ ΝΟΥΝΟΥ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΥ ΑΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ.ΤΩΑ ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΕ ΦΡΙΚΑΡΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ...ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΔΙΝΩ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ .........ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ Κ ΕΜΕΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ.

ΡΩΤΗΣΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Κ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΗΣ ΓΙΩΤΗΣ.Μ΄ΑΥΤΗ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ Κ ΕΜΕΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ.

ΡΩΤΗΣΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Κ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΗΣ ΓΙΩΤΗΣ.Μ΄ΑΥΤΗ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει να ξεκινησει με ρυζαλευρο και μετα εβαλα μπισκοτοκρεμα. Στην αρχη χρησιμοποιουσα την NESTLE αλλα τωρα χρησιμοποιω την NUTRICIA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει να ξεκινησει με ρυζαλευρο και μετα εβαλα μπισκοτοκρεμα. Στην αρχη χρησιμοποιουσα την NESTLE αλλα τωρα χρησιμοποιω την NUTRICIA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ (ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΡΘΡΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ) ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ? ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΚ? ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΙΝΑΤΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ! ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ! ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΕΙ! ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΝΕ ΠΟΛΛΑ! ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΔΡΟΦΟΡΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΥΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΧΡΗΣΗ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.....! ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΒΛΑΠΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΓΝΟ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ? ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ! :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ (ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΡΘΡΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ) ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ? ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΚ? ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΙΝΑΤΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ! ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ! ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΕΙ! ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΝΕ ΠΟΛΛΑ! ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΔΡΟΦΟΡΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΥΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΧΡΗΣΗ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.....! ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΒΛΑΠΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΓΝΟ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ? ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ! :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ (ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΡΘΡΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ) ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ? ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΚ? ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΙΝΑΤΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ! ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ! ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΕΙ! ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΝΕ ΠΟΛΛΑ! ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΔΡΟΦΟΡΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΥΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΧΡΗΣΗ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.....! ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΒΛΑΠΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΓΝΟ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ? ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ! :( :( :(

Το μη χείρον βέλτιστο. Από τα δύο κακά διάλεξε το λιγότερο κακό.

Το λιγότερο κακό είναι αυτό που έχει υποστεί τη λιγότερη επεξεργασία.

Δεν χρειαζόμαστε καμία τροφή από κουτιά. Δεν υπάρχει ούτε μία επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που να υποστηρίζει ότι οι φυσικές τροφές έχουν τόσες ελλείψεις που μόνο η συμπλήρωσή τους από ένα "σούπερ" κουτί κάνει τη διατροφή πλήρη.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν έχει ούτε μια γραμμή γραμμένη για τις τροφές από κουτί, αντίθετα υποστηρίζει την κατανάλωση φρέσκων τροφών προετοιμασμένων από τη μητέρα:

Nutrition

Infant and Young Child

Complementary Feeding

http://whqlibdoc.who.int/publications/2 ... 54614X.pdf

Βιβλίο για τη διατροφή του παιδιού

Complementary feeding: Family foods for breastfed children

http://www.who.int/bookorders/anglais/d ... codcch=177

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ (ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΡΘΡΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ) ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ? ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΚ? ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΙΝΑΤΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ! ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ! ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΕΙ! ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΝΕ ΠΟΛΛΑ! ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΔΡΟΦΟΡΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΥΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΧΡΗΣΗ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.....! ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΒΛΑΠΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΓΝΟ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ? ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ! :( :( :(

Το μη χείρον βέλτιστο. Από τα δύο κακά διάλεξε το λιγότερο κακό.

Το λιγότερο κακό είναι αυτό που έχει υποστεί τη λιγότερη επεξεργασία.

Δεν χρειαζόμαστε καμία τροφή από κουτιά. Δεν υπάρχει ούτε μία επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που να υποστηρίζει ότι οι φυσικές τροφές έχουν τόσες ελλείψεις που μόνο η συμπλήρωσή τους από ένα "σούπερ" κουτί κάνει τη διατροφή πλήρη.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν έχει ούτε μια γραμμή γραμμένη για τις τροφές από κουτί, αντίθετα υποστηρίζει την κατανάλωση φρέσκων τροφών προετοιμασμένων από τη μητέρα:

Nutrition

Infant and Young Child

Complementary Feeding

http://whqlibdoc.who.int/publications/2 ... 54614X.pdf

Βιβλίο για τη διατροφή του παιδιού

Complementary feeding: Family foods for breastfed children

http://www.who.int/bookorders/anglais/d ... codcch=177

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και αυτά:

http://www.who.int/nutrition/publicatio ... astfed.pdf

GUIDING

P R I N C I P L E S F O R

COMPLEMENTARY

F E E D I N G

O F T H E B R E A S T F E D CHILD

unicef 2005

συμπληρωματικές τροφές, θηλασμός στο 2ο εξάμηνο

http://www.unicef.gr/bf05.php

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και αυτά:

http://www.who.int/nutrition/publicatio ... astfed.pdf

GUIDING

P R I N C I P L E S F O R

COMPLEMENTARY

F E E D I N G

O F T H E B R E A S T F E D CHILD

unicef 2005

συμπληρωματικές τροφές, θηλασμός στο 2ο εξάμηνο

http://www.unicef.gr/bf05.php

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ "ΖΟΥΓΛΑ" ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ ΜΟΥ.ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΕΣΥΡΑΝ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ.ΙΣΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ.ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΩΤΟΦΥΛΑΧΤΟΥΜΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...