Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 Νο3!


Recommended Posts

Αχ Αγγελικη μου τωρα ειδα την απαντηση σου!!!Εγραφα!Σε ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες!!

Αχ φανταζομαι τον Ιασωνα με το ποντικι στο στομα κ τρελλαινομαι :woohoo: !!!Εμενα τελευταια πιανει τον φορτιστη του κινητου κ βαζει το βισμα στο στομα :laugh: κ τρεχω να τον βγαλω απο την μπριζα!!Οταν την βλεπω να κινειται απειλητικα προς τα εκει λεμε με τον αντρα μου οτι παει παλι για φορτισμα :laugh:

Οταν ρωτησεις κ τη δικη σου γιατρο για τα γυαλια πες μας τι σου ειπε να μαζευω αποψεις ;) !!

Οσο για την τροφη...για την ωρα της δινω μονο ψωμακι κ μπισκοτακι!Α!!Και βερυκοκο αλλα αμα κοβοταν κανα κομματακι μεγαλουτσικο,στραβωνε τη μουριτσα της κ το φτυνε!Μια φορα που της εκανα με το πιρουνι 2 γιγαντες παλι τους εφτυνε :dry: !Θα δοκιμασω κ τη μπανανα καποια στιγμη,το σκεφτομαι καιρο!Που θα παει θα μαθει!!

Παντως το δικο της φαι ακομα το λιωνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 907
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mummydi, τι ομορφα που την εντυσες την κορουλα σου! Τη σκεφτομαι με τη μπαντανα στο κεφαλι και την αλυσιδιτσα στο ποδι... κουκλα! Εχω μια απορια ομως... πως εμειναν τα συγκεκριμενα αξεσουαρ στη θεση τους?

Ο Ιασωνας πεταει το καπελο του 5 λεπτα απο την ωρα που θα το φορεσει. Οσο για κομημα? Κοντεψε να σταγγαλιστει με το σταυρο της βαφτισης...

Μαλλον κι εμεις αυριο το απογευμα θα παμε για το πρωτο μας μπανιο! Καλες βουτιες σας ευχομαι!

Καλως τη ΦΑΝΗ26!!! Ετοιμαζεσαι για την αδεια οδηγησης βλεπω... καλη επιτυχια και καλες - ασφαλεις βολτες!

Η κορουλα σου παει για φωτομοντελο!!! Φοβερες διαστασεις!!! Ο Ιασωνας στα 77 εκατοστα υψος ζυγιζε 11,250... Νομιζω οτι τωρα που σιγουρα εχει ψηλωσει κι αλλο (φαινεται απο τα ρουχα) και κινειται περισσοτερο, θα ειναι σε καλυτερη κατασταση!

Τη θαλασσα θα τη συνηθισει οπως λες, ολα τα παιδια αργα ή γρηγορα ενθουσιαζονται μαζι της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε ξεχασα να σχολιασω κ εγω!!!!!Κωνσταντινααααααααααα....φανταζομαι την εβγαλες φωτο????Σα μοντελακι σε παιδικο περιοδικο θα ηταν :woohoo: !!!Τρελλαθηκε ο μπαμπας ε??Ματακι να της εχεις μην την ματιασουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν λοιπόν...Φανούλαααααα!!Μην ανησυχείς

αγαπη μου,έναν καβγά με τον δάσκαλο οδήγησης όλες λίγο

πολύ τον ρίξαμε!!! :laugh: :laugh: Πώς να ξεχάσω τα κλαμματα

κ την απελπισία μου..Μου φαινόταν η οδήγηση βουνό!! :ohmy:

Αλλα πρέπει τώρα να με δεις..Ο αντρούλης μου κοροιδεύει,

λέει θυληκό είσαι εσύ,2 μέτρα γυναίκα να οδηγεί σχεδόν

ξάπλα με υφάκι νταλικέρη??? :laugh: :laugh: Κ συνεχίζει..

Καλά που δεν καπνίζεις λεει,θα αυτοκτονούσα αν σ έβλεπα

με το χέρι με το τσιγάρο έξω απο το παράθυρο.. :laugh:

Στελλούνι μου το δικό μου το θηρίο το κάνει αυτό με

το φορτιστή του..λαπιτοπιου!!! :ohmy::ohmy: Κ που το

ανακαλύπτει συνέχεια,το μυαλό της εδώ είναι!!!

Αγγελικούλα μου...Πεθαίνω να δω σε φωτό Ιάσωνα μετα

του ποντικιου στο στόμα κ το καλώδιο μπερδεμένο στα πόδια

του!!!!! :woohoo: Όσο για τα...αξεσουάρ..Μη νομίζεις,το καπέλο

το χαίρεται ο δρόμος σε 1 δευτερόλεπτο..Το ίδιο κ τις κορδέλες,

κ τα πιαστράκια..Αλλα με την μπαντάνα έγινε κάτι σαν θαύμα!!

Δε την πείραξε παρα μόνο 2 φορές..Δεν είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ?? :ohmy:

Η αλυσίδα στο πόδι δε πολυφαινόταν,αλλα εννοείται οτι τα

σκρατς απο τα πεδιλάκια της τα είχαμε μονίίίμως ξεκολλημένα!!

Βρε τα κολούσα...σκρατς,τ άνοιγε αυτη... :S Για σταυρούς κτλ

δε το συζητώ καν....Ο σταυρός μας έχει κ κοντή αλυσίδα,είναι

άκρως επικίνδυνος κ εννοείται απο τη βάφτισή της στη θυρίδα μας!

Κορίτσια μάλλον κ εμείς αύριο θα πάμε για το πρώτι μας μπάνιο... :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little-angel έγραψε:

Καλε ξεχασα να σχολιασω κ εγω!!!!!Κωνσταντινααααααααααα....φανταζομαι την εβγαλες φωτο????Σα μοντελακι σε παιδικο περιοδικο θα ηταν :woohoo: !!!Τρελλαθηκε ο μπαμπας ε??Ματακι να της εχεις μην την ματιασουν!!

Ρητορική η ερωτηση σου αγάπη μου!!!!!Εννοείται,η φωτογραφικη

κ το i-phone πήραν φωτιά!!!!!!!!!!!!!Κ το ματάκι σταθερά

καρφιτσωμένο στην μπλουζίτσα,εννοείται στην πλάτη να μη

το πάρει χαμπάρι........ ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

karolinaki1, κατ' αρχας ο δικος μας παιδιατρος για τη θαλασσα ειπε αυτο ακριβως που ξερουμε ολοι. Οτι αν πηγαινουμε πρωι, στις 11-11.30 το πολυ θα πρεπει να φευγουμε!

Εγω απο χρονια δεν αντεχω την πολυ ζεστη και τον ηλιο... ετσι ο Ιασωνας αναγκαστικα θα κανει το μπανακι του απο αυριο, το απογευμα μετα τις 6.30... Εχει κι ενα ρομαντισμο να εισαι ακομα στη θαλασσα οταν πεφτει ο ηλιος

Σου χρωσταω κατι... Παω να ταισω/κοιμησω το μικρο και θα επιστρεψω για να σου γραψω για τις φωτογραφιες οπως υποσχεθηκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi έγραψε:

little-angel έγραψε:

Ρητορική η ερωτηση σου αγάπη μου!!!!!Εννοείται,η φωτογραφικη

κ το i-phone πήραν φωτιά!!!!!!!!!!!!!Κ το ματάκι σταθερά

καρφιτσωμένο στην μπλουζίτσα,εννοείται στην πλάτη να μη

το πάρει χαμπάρι........ ;);)[/quote:3q4divnv]

Βαλε καμια φωτογραφια να τη δουμε κι εμεις την κουκλιτσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρεεελα... Ο Ιασωνας δεν κοιμαται! Εγραψα σχεδον μεχρι το τελος τον οδηγο για τις φωτογραφιες και μου εκλεισε το παραθυρο χωρις να δημοσιευσω το μηνυμα!!!

Παμε παλι...

Οδηγος επεξεργασιας και δημοσιευσης φωτιογραφιων στο mammyland για την Καρολινα και οποια αλλη θελει να βαλει φωτογραφια αλλα καπου της χαλαει η δουλεια.

1. Αποθηκευεις τις φωτογραφιες σε καποιο φακελο, κατα προτιμηση οχι στην επιφανεια εργασιας.

2. Επεξεργαζεσαι τις φωτογραφιες σε σχεση με το μεγεθος της εικονας... (Πρεπει να ειναι μεχρι 1000 pixels πλατος Χ 1500 pixels μηκος) και σε σχεση με το μεγεθος του αρχειου (πρεπει να ειναι μεχρι 500 ΚΒ) για να δημοσιευτουν.

3. Η επεξεργασια γινεται με διαφορα προγραμματα που υπρχουν ηδη στα windows οπως η "ζωγραφικη" κανοντας "δεξι κλικ" πανω στη φωτογραφια που θελεις να επεξεργαστεις και "ανοιγμα με..." επιλεγεις το προγραμμα επεξεργασιας εικονων που θελεις...

4. Εγω χρησιμοποιω ενα αλλο προγραμματακι που μου φαινεται ακομα πιο απλο το paint.net, για οποια θελει θα το βρει να το κατεβασει δωρεαν εδω... http://www.getpaint.net/download.html#download

Ειναι ασφαλες για windows 7, XP και VISTA... (υπαρχουν και πιο παλιες εκδοσεις για παλιοτερα windows οπως τα 98. Οποια θελει να μου παι να ψαξω λιγο καλυτερα) ...Πατας το "Download Here!" και ακολουθεις τις οδηγιες.

5. Για να αλαξεις το μεγεθος της εικονας με το paint.net, αφου εχεις κανει "δεξι κλικ" πανω στη φωτογραφια που θελεις να επεξεργαστεις και "ανοιγμα με..." paint.net, Πατας "Image" στην πανω μπαρα και επιλεγεις "Resize" επιλεγεις το "Bu absolut size" και "maintain the aspect ratio", πειραζεις μονο το πλατος ή το υψος και το αλλο μεταβαλλεται αναλογα... αυτο για να μην παραμορφωθει η φωτογραφια και μετα το "ΟΚ"

6. Το μεγεθος του αρχειου της εικονας το βλεπεις κατα το σωσιμο. Πατας "save as..." Βαζεις κατι διαφορετικο απο το ονομα του αρχικου αρχειου εναν αριθμο ή γραμμα για παραδειγμα, για να μην χαθει η αρχικη φωτογραφια με το κανονικο μεγεθος και αναλυση. αν το μεγεθος ξεπερνα τα 500 KB, με τα βελακια μειωνεις την αναλυση και μειωνεται και το μεγεθος του αρχειου. "ΟΚ" και τελειωσαμε την επεξεργασια.

7. Η δημοσιευση στο mammyland ειναι πολυ απλη. Πατας "Αναζητηση" εκει που λεει "Αποστολη Εικονας" σε ενα νεο μηνυμα ή απαντηση φυσικα... επιλεγεις την επεξεργασμενη σε μεγεθος φωτογραφια που θελεις να βαλεις, πατας "Ανοιγμα", γραφεις κατι στο μηνυμα και "Υποβολη"

Ελπιζω να μην φαινεται δυσκολο οπως τα εγραψα γιατι δεν ειναι καθολου... Αν το προσπαθησεις 1-2 φορες μετα το κανεις με κλειστα τα ματια. Και ισως και πιο γρηγορα μιας και μπορεις να επεξεργαστεις τη φωτογραφια, τη στιγμη που την ανοιγεις για να τη δημοσιευσεις...

Καρολινακι... περιμενω να δω τα αποτελεσματα!

Φιλια και καλο απογευμα! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσιααααααααααααααα καλησπέρα...σημερα το παπί μου εκανε 3 βηματακια μόνη της!!!!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: και μετα ήρθε σε μενα και εκατσε κατω με τον πωπο...τρελάθηκααααααααααααααα... :):) αφηστε πλεον εκει που την περιοριζα στο χαλι λιγο την αφησεις τσουυυυυυυυυπ φευγει ...και θελει προσοχη γιατι εχει μαρμαρο...

Αγγελικουλα μου σ ευχαριστω πολυ πολυ.... όταν μπορεσω θα το

αποθηκευσω και θα το κανω στην πραξη... γιατι τωρα δεν με αφηνει η παπενια ...γραφω με διαλειματα...βλεπει λαπιτοπι και τρεχει...ειναι ο αντρούλης μου στο σπίτι κανει δουλίτσες...τα τελευταια γκρεμισματα και εγω με το παπι που πριν λιγο ξυπνησε...κοιμηθηκε αργα κατα τις 6 παρα απο το πρωι ξύπνια!!!!!!!!!! τι μπαταριες φοραει ντούρασελ?????????τρελαίνομαι με τα κατορθωματα του Ιασωνα!!!!!!!!!!!! θελω να δω φωτο με τον φορτιστη :woohoo: :woohoo: :woohoo: και εισαι κουκλα σε αυτην την φωτοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!! :):)

Κωνσταντινούλα μουυυυυ θελω φωτό μετην κούκλα...μπαντανα!!!!!!!θα τρελαθω!!!!!!! εμας ο μπαμπας μας δεν του αρεσουν πολυ αυτα... :( εδω κορδελα της βαζω...που της παει τρελααααααααααααααααα...ειναι κουκλα... και επειδη την ενοχλει...την βγαζει μετα απο λίγο...βρισκει αφορμή και λέει ειδες????αφου δεν την θελει...

Καλο μπανάκι για όσες πάτε αύριο...λογικα αν την παμε και εμεις καποια στιγμη θα την ξυπνησω κατα τις 7 και 8 παρα θαχουμε φυγει ωστε απο την παραλια 10 να φυγουμε...οχι και απο τις 9!!!!!!!!

Φανούλα μου μην αγχωνεσαι έτσι ειναι στην αρχη και μετα ποιος μας πιάνει...εγω τουτου δωσε μου ...μου αρεσει πολυ...μονο λιγο με το παρκαρισμα θελω εξοικοιωση...δεν μπορω ακομη τα στενα παρκαρισματα αλλα που θα παει...

Αγγελουδακι μου,Συμπεθερούλα μουυυυυυυυ και σε όλα τα υπόλοιπα κοριτσάκια τα φιλια μουυυυυυυυυυυυυυυυυυ :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλο σας βραδυ τι κανετε; πολλα νεα δε σας προλαβενω... ;):cheer: για αρχη καλα τρεξιματα σε ολα τα μωρακια κ τις μανουλες τους βλεπω πολλα περπατησανε :) εμεις οχι ακομη αλλα δεν ειναι ολα τα παιδακια ιδια κ δεν ανησηχω ;):)

Κωνσταντινα μια κουκλα θα ηταν τ'ολινακι μας θελω κ εγω φωτω να δω... ;) μπαντανα του εχω βαλει κ εγω κ τον εχω φωτο στο fb μπορει κ να της ειδες ;)

Αγγελικη ο μικρος σου καθε μερα κ μια νεα περιπετεια....αν σου πω πως μου θυμιζει κατι σε παιδικο παραμυθι με καποια παιδακια που ολο μπλεκουν καπου.... ;):)

Στελλα κ εμας μας πειραζει πολυ ο ηλιος αλλα γυαλακια μαλον δε θα βαλουμε δεν κανει νομιζω :huh: κ απο φαγητο εδω κ 2 μερες του δινω απο το δικο μας αλεσμενο παντα, κ με πιο λιγο αλατι κ οχι πιπερι, σπανακορυζο,κ λαχανικα οπως εμεις μια χαρα τα εφαγε απλα του ξεχωρισα λιγο κ του εβαλα κ το κοτοπουλο του ;):)

σημερα ο μπαμπας μας εβαλε κοντο παντελονακι κ μπλουζακι στα χρωματα της εθνικης λογω μουντιαλ κ ενοειτε πως τον βγαλαμε πολλες φωτο :woohoo: μολις βρω χρονο θα τις ανεβασω :) ααα εσκασε κ το 4 δοντακι μας πανω, κ εδω κ δυο μερες εχουμε μπουτακια κ μπρατσακια εξω... ;):)

σας αευχομαι καλο βραδυ κ καλο μπανιο οσες πατε :kiss: μια βουτια κ για εμας που εχουμε τη θαλλασα μακρια... :( μακια.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλιτσες μου ομορφες σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση :)

Ηταν πολυτιμη :) Συγνωμη, μωρε, που σας στεναχωρησα :unsure:

Katerina μου θα στα στειλω το συντομοτερο δυνατον. Το πολυ πολυ να στειλω τον αντρα μου στο ταχυδρομειο. Θα το καταλαβεις απο τα κολυβογραμματα :laugh:

Κωνσταντινα μου μια κουκλα το Ολινακι!!!!!!!! Φτου φτου!!!!

Αληθεια, αλυσιδιτσα για το μικρουλι ποδαλακι, που βρηκες???Θελω κι εγωωωωωωωω

Anna,Karolinaki συγχαρητηρια για τα πρωτα σας βηματακια :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αγγελικη θα αποθηκευσω το site. Ειναι εμπιστο? Να τα παραγγειλω απο εκει κατευθειαν? Σε ευχαριστω πολυ!!!

Στελλακι μου η ωχρα κηλιδα ειναι η λεγομενη ιριδα του οφθαλμου ( αυτα διαβαζα τοσες μερες τρομαρα μου). Βεβαια απο οτι καταλαβαινω αυτο για να συμβει πρεπει η παραμονη κατω απο τον ηλιο να ειναι σε καθημερινη βαση, για μηνες. Παντως ρωτα κι εναν οφθαλμιατρο αν εχεις ευκαιρο. Θα δω κι εγω μηπως βρω κατι.

Φιλια σε ολες σας, χαρουμενα μπανακια με τα μικρα σας δελφινακια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ?

ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ ΔΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΡΜΑ

ΑΧΑ ΑΚΟΥΩ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ ΕΞΩ...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΟΜΩΣ ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΤΟ ΝΟΥΛΑΚ ΠΑΣΤΕΡΕΙΩΜΕΝΟ...

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΥΑΛΑΚΙΑ ΕΓΩ ΔΟΥΈΥΑ ΣΕ ΟΠΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΓΥΑΙΑ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΑΛΛΑ Ο ΗΛΙΟΣ ΟΜΩΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΛΛΩΣΤΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πώς να προστατεύσετε τα παιδιά σας;

Ημερομηνία 27/10/2002

1. Προσπαθήστε να μην εκτίθενται στον ήλιο μεταξύ των ωρών 10.00 π.μ και 03.00 μ.μ. Σε αντίθετη περίπτωση, ακόμη και αν παίζουν στην αυλή του σπιτιού, τότε βάλτε τους κάποιο αντιηλιακό. Οι υπεριώδεις ακτινοβολίες περνούν ακόμη και τα σύννεφα γι αυτό χρειάζονται προστασία και τις συννεφιασμένες μέρες.

2. Φορέστε ελαφρά ρούχα στα παιδιά σας και σιγουρευτείτε ότι δεν τα διαπερνά η ηλιακή ακτινοβολία. Τοποθετείστε το χέρι σας κάτω από το ρούχο, αν δεν το βλέπετε, τότε το ρούχο είναι ικανό να απορροφήσει την ηλιακή ακτινοβολία. Ειδικά για τα βρέφη κάτω των έξι μηνών ,στα οποία δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αντιηλιακή κρέμα ,ο μόνος τρόπος προστασίας ,αν δεν μπορείτε να αποφύγετε την έκθεση στον ήλιο,είναι να καλύψετε το σώμα τους με ρούχα.

3. Χρησιμοποιείστε αντιηλιακές κρέμες. Αυτό που πρέπει να προσέχετε όταν αγοράζετε αντιηλιακή κρέμα είναι ο δείκτης προστασίας. Πρέπει απαραίτητα ο δείκτης προστασίας να είναι μεγαλύτερος του 15. Επίσης πρέπει να επιλέξετε αντιηλιακή κρέμα στην οποία να αναγράφεται ότι προστατεύει από τις υπεριώδεις ακτινοβολίες A,B (UVA, UVB).

Πώς να χρησιμοποιείτε σωστά την αντιηλιακή κρέμα.

Α. Τοποθετείστε την κρέμα 30 λεπτά πριν την έκθεση στον ήλιο. Μην ξεχάσετε να αλείψετε τα χείλη, τα χέρια και τα αυτιά.

Β. Ξαναβάλτε αντιηλιακό αν το παιδί μπει στη θάλασσα ή ιδρώσει πολύ. Επίσης ξαναβάλτε αντιηλιακό μετά από δύο ώρες.

4. Φορέστε στο παιδί σας καλής ποιότητας γυαλιά ηλίου. Έκθεση στον ήλιο για μια μέρα μπορεί να προκαλέσει έγκαυμα στον κερατοειδή χιτώνα (εξωτερική μεμβράνη του ματιού). Τα γυαλιά ηλίου πρέπει να προστατεύουν 100% από τις υπεριώδεις ακτινοβολίες. Για αυτό πριν αγοράσετε γυαλιά ηλίου στο παιδί σας σιγουρευτείτε ότι αυτά που θα αγοράσετε προσφέρουν 100% προστασία από την υπεριώδη ακτινοβολία.

5. Προσοχή στα φάρμακα που αυξάνουν την ευαισθησία του δέρματος στον ήλιο. Αν το παιδί σας παίρνει φάρμακα, τότε συμβουλευτείτε τον γιατρό σας και αν ανήκουν στην πιο πάνω κατηγορία να αποφύγετε όσο το δυνατό τον ήλιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ταιριάζουν

Το να επιλέξετε γυαλιά ηλίου για τα παιδιά είναι πολύ σοβαρή υπόθεση. Δεν είναι κάτι που αφορά μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες ή μόνο τις ώρες που βρίσκεστε στην παραλία. Οι ακτίνες του ήλιου βρίσκουν τα μάτια άμεσα ή έμμεσα.

Αποφύγετε το να επιλέξετε γυαλιά έχοντας ως κύριο κριτήριο την εξωτερική τους εμφάνιση.

Τα γυαλιά πρέπει να διαθέτουν πιστοποίηση που να αποδεικνύει την 100% απορροφητικότητα τους σε όλο το φάσμα της υπεριώδους ακτινοβολίας (UV-B και UV-A). Επιλέγοντας ένα οποιοδήποτε ζευγάρι οπτικών, μπορεί να επιβαρύνετε τα ευαίσθητα μάτια των παιδιών περισσότερο και από το να μην φορούσαν καθόλου γυαλιά. Οι σκούροι φακοί κάνουν την ίριδα του ματιού να διαστέλλεται και η έλλειψη φίλτρων κατά της υπεριώδους ακτινοβολίας επιτρέπει στις ακτίνες να «εισβάλουν» ανενόχλητες στα παιδικά μάτια.

Επιλέξτε γυαλιά με όχι πολύ σκούρους φακούς γιατί πιθανότατα όταν θα χρειαστεί να παίξουν στην σκιά, θα τα βγάλουν γιατί δεν θα βλέπουν καλά. Τα παιδιά πρέπει να συνηθίσουν να φορούν τα γυαλιά τους στις βόλτες με το ποδήλατο, στην σκιά, στα σπορ, κάτω από την ομπρέλα, ακόμη και στο αυτοκίνητο μιας και η ακτινοβολία UV-A διαπερνά το τζάμι. Σχεδόν το 90% της ακτινοβολίας επιστρέφει προς εμάς από την αντανάκλαση στις επιφάνειες , στο νερό, στην άμμο ή στο χιόνι.

Είναι επίσης σημαντικό να θυμάστε πως όσο αυξάνεται το υψόμετρο, οι υπεριώδεις ακτίνες γίνονται πιο «ισχυρές». Τα γυαλιά χρειάζονται λοιπόν ακόμη κι αν βρίσκεστε στο βουνό. Μην ξεγελιέστε από τα σύννεφα ή το δροσερό αεράκι.

Υπάρχουν γυαλιά ηλίου για παιδιά ηλικίας από 8 μηνών και άνω. Εάν το παιδί σας είναι μικρό, υπάρχουν ειδικά γυαλιά με λουράκι που «δένει» γύρω από το κεφάλι του παιδιού εξασφαλίζοντας του άνεση στις κινήσεις του. Το ελαστικό λουράκι ίσως είναι καλύτερο από τον σκληρό σκελετό (κοκάλινο, μεταλλικό), μιας και που δεν τραυματίζει.

Αν διαλέξετε κλασικό σκελετό μπορεί να χρειάζεται να προμηθευτείτε κορδονάκι ή κάποιο κλιπ που συνδέεται με τα ρούχα, ώστε τα γυαλιά να μην σπάνε κάθε φορά που θα πέφτουν κάτω. Καλό είναι να αποφύγετε φακούς από γυαλί και προτιμήστε υλικό που δεν γρατζουνιέται εύκολα.

Είναι καλύτερο να επιλέξτε ένα ζευγάρι γυαλιά από κατάστημα οπτικών ζητώντας εκείνα που προσφέρουν 100% προστασία UV-B και UV-A.

Κάντε ένα τεστ για να ελέγξετε την ποιότητα των φακών: Κρατήστε τα γυαλιά σε απόσταση 20-30 εκατοστών από τα μάτια σας. Κοιτάξτε μια ευθεία σε άσπρο φόντο. Κουνώντας τα γυαλιά προς διάφορες κατευθύνσεις αν οι φακοί είναι καλοί πρέπει να δείχνουν την γραμμή ξεκάθαρα και να «διατηρούν» την ευθεία της. Αν δεν συμβαίνει αυτό επιλέξτε ένα άλλο ζευγάρι γυαλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1/05/2010

* Ρεπορτάζ

* Επικαιρότητα

* απορροφητικοί φακοί

* γυαλιά ηλίου

* γυαλιά ηλίου μαϊμού

* γυαλιά με απορροφητικούς φακούς

* ήλιος και μάτια

* ήλιος και όραση

* καταστήματα οπτικών

* Παναγιώτης Κατσαβός

* Πανελλήνια Ενωση Οπτικών και Οπτομετρών

* Στυλιανός Μυλόβας

* Σωτήρης Δαμίγος

* Διεθνείς ειδήσεις promoted

Της Αλεξίας Σβώλου

Από την βρεφική ηλικία είναι απαραίτητα τα γυαλιά ηλίου, καθώς η ηλιακή ακτινοβολία υψηλής έντασης που διεισδύει στα μάτια συμβάλλει στην αύξηση του κινδύνου εμφάνισης της εκφύλισης της ωχράς κηλίδας. Εξίσου επικίνδυνη με την μη χρήση γυαλιών ηλίου ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες είναι τα γυαλιά ηλίου ‘μαϊμού’, που πωλούνται στους δρόμους και προσελκύουν τους καταναλωτές με τις εξευτελιστικά χαμηλές τους τιμές. Πολλά μάλιστα από αυτά διαθέτουν πλαστά σήματα CE, που παραπλανούν τους ανυποψίαστους αγοραστές, οι οποίοι βλέποντάς τα πιστεύουν ότι αγοράζουν προϊόντα εγκεκριμένα από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Από τι κινδυνεύουμε όταν δεν φοράμε γυαλιά ηλίου ή χρησιμοποιούμε γυαλιά ήλιου μαϊμού με ακατάλληλους φακούς

Όπως προειδοποιεί ο κ. Στυλιανός Μυλόβας, οπτικός και πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Οπτικών και Οπτομετρών η χρήση γυαλιών ηλίου αμφιβόλου ποιότητας με φακούς που δεν απορροφούν σε ποσοστό 100% την υψηλής ενέργειας ηλιακή ακτινοβολία και επιπλέον δεν διαθέτουν ειδικά χαρακτηριστικά, ώστε να καλύπτουν τις ανάγκες κάθε καταναλωτή αυξάνει τον κίνδυνο για την εκφύλιση της ωχράς κηλίδας, μιας σοβαρής οφθαλμικής πάθησης η οποία αποτελεί κύρια αιτία τύφλωσης στα άτομα άνω των 50 ετών. Παράλληλα, τα γυαλιά με ακατάλληλους φακούς δεν εξασφαλίζουν καθαρή εικόνα στον χρήστη τους και κουράζουν την όραση ευνοώντας τα ατυχήματα κυρίως στην οδήγηση. Τέλος, καθώς έχουν αυξημένη διαπερατότητα στις ηλιακές ακτίνες θέτουν σε κίνδυνο την υγεία του αμφιβληστροειδούς χιτώνα των οφθαλμών και προκαλούν την πρόωρη γήρανση της επιδερμίδας γύρω από τα μάτια. Για την αποφυγή της παραπλάνησης των καταναλωτών από γυαλιά που φέρουν πλαστά σήματα, εντός του 2010 τα νόμιμα καταστήματα οπτικών ειδών θα εξοπλιστούν με ειδικό σήμα στις βιτρίνες τους.

Γυαλιά ηλίου για βρέφη, νήπια και παιδιά

Όπως εξηγεί ο οπτικός Σωτήρης Δαμίγος τα γυαλιά ηλίου δεν αποτελούν μοδάτο και χρήσιμο αξεσουάρ μονάχα για τους ενήλικες αλλά είναι απαραίτητα από το ξεκίνημα της ζωής. Τα βρέφη πρέπει να φορούν γυαλιά ηλίου από την ηλικία των έξι μηνών ή και νωρίτερα αν έχουν ανοιχτόχρωμα μάτια (γαλανά ή πράσινα) στα οποία διεισδύει η ακτινοβολία με υψηλότερη ένταση λόγω της πλήρους έλλειψης προστατευτικής μελανίνης στην ίριδα. Αν οι γονείς έχουν αγοράσει τα γυαλιά των λιλιπούτειων μελών της οικογένειας από καταστήματα με παιδικά ρούχα και είδη bebe-κάτι που αποτελεί την πλέον συνηθισμένη πρακτική στην χώρα μας-καλό είναι να τα πάνε για έλεγχο σε ένα οπτικό κατάστημα, ώστε να βεβαιωθούν ότι είναι κατάλληλα για την σωστή προστασία των ευαίσθητων παιδικών ματιών. Τα βρεφικά και τα παιδικά γυαλιά ηλίου εκτός από ειδικούς απορροφητικούς φακούς πρέπει να διαθέτουν άθραυστο σκελετό, υψηλής αντοχής που να είναι επιπλέον κατασκευασμένος από υλικά τα οποία δεν προκαλούν αλλεργία. Επειδή ωστόσο τα νήπια και τα παιδιά δεν δέχονται εύκολα να φορέσουν γυαλιά ηλίου, ο κ. Δαμίγος συμβουλεύει να φοράμε στα παιδιά μας οπωσδήποτε τους καλοκαιρινούς μήνες καπέλο με φαρδύ γείσο, το οποίο τα προστατεύει επαρκώς από την ηλιακή ακτινοβολία. Επίσης, επειδή τα παιδιά είναι μιμητικά όντα, ένα έξυπνο τρικ για να τα ωθήσουμε να φορέσουν γυαλιά ηλίου είναι να τους δείξουμε κάποιο συνομήλικό τους με γυαλιά και να εκφράσουμε ανοιχτά τον θαυμασμό μας γι αυτόν. Για τα παιδιά που φορούν διορθωτικά γυαλιά (π.χ. μυωπίας) η καλύτερη λύση για την προστασία των ματιών τους από την υπεριώδη ακτινοβολία είναι η κατασκευή διορθωτικών γυαλιών ηλίου.

Πόση διάρκεια ζωής έχουν τα γυαλιά ηλίου

Τα γυαλιά ηλίου έχουν ημερομηνία λήξης και το ίδιο ισχύει για όλα τα προϊόντα που προορίζονται για την προστασία μας από την UV ακτινοβολία. Η διάρκεια ζωής των γυαλιών ηλίου κυμαίνεται από δύο έως τρία χρόνια και μετά το διάστημα αυτό πρέπει να αντικαθίστανται με καινούρια καθώς οι φακοί τους δεν απορροφούν πλέον το 100% της ηλιακής ακτινοβολίας αλλά μικρότερο ποσοστό (80-90%). Παράλληλα, με την καθημερινή χρήση γδέρνεται η επιφάνεια των φακών τους όποτε δεν είναι πλέον πεντακάθαρη η όραση, κάτι που αποτελεί προαπαιτούμενο για τα καλά γυαλιά ηλίου.

Ακατάλληλα για την πόλη τα γυαλιά ηλίου για το σκι

Ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου δεν επαρκεί για όλες τις χρήσεις. Οι διαφορετικές συνθήκες ηλιακού φωτός και αντανάκλασης επιβάλλουν την χρήση διαφορετικών γυαλιών ηλίου με προδιαγραφές κατάλληλες για κάθε ξεχωριστή περίσταση. Για παράδειγμα, τα γυαλιά ηλίου για το σκι του βουνού δεν είναι καθόλου καλά για χρήση στην πόλη το καλοκαίρι και ειδικότερα για την οδήγηση. Κι αυτό γιατί προορίζονται για συνθήκες πολύ έντονης ακτινοβολίας, αφού οι ηλιακές ακτίνες ανακλώνται πάνω στο χιόνι και πολλαπλασιάζεται η έντασή τους, με αποτέλεσμα να βλέπουμε καλά φορώντας στα στο χιονισμένο βουνό αλλά καθόλου ξεκάθαρα στην πόλη και την παραλία.

Ειδικές προδιαγραφές για τα γυαλιά ηλίου των ατόμων με οφθαλμικές παθήσεις

Τα άτομα με οφθαλμικές διαταραχές πρέπει να κάνουν χρήση ειδικών γυαλιών ηλίου. Για παράδειγμα όσοι πάσχουν από δυσχρωματοψία πρέπει να φορούν γυαλιά ηλίου με φακούς, οι οποίοι διαθέτουν ειδικά φίλτρα, ώστε να κόβουν κάποια μήκη κύματος, προκειμένου να βλέπουν πιο καθαρά, ειδικά όταν οδηγούν. Στην αντίθετη περίπτωση υπάρχει κίνδυνος να μην μπορούν να ξεχωρίσουν το κόκκινο από το φως στον φωτεινό σηματοδότη (φανάρι), κάτι το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρά τροχαία ατυχήματα. Επίσης τα άτομα με διαθλαστικές ανωμαλίες πρέπει να φορούν γυαλιά ηλίου με φωτοχρωμικούς φακούς.

Γυαλιά με φακούς που εκμηδενίζουν την αντηλιά για πιο καθαρή εικόνα

Για ακόμα πιο καθαρή εικόνα το καλοκαίρι απαιτούνται γυαλιά με ειδικούς φακούς που εκμηδενίζουν την αντηλιά. Αυτοί αποκαλούνται blue blockers και εξασφαλίζουν άνετη και ξεκούραστη όραση, ενώ παράλληλα απορροφούν το επικίνδυνο για την οφθαλμική υγεία υψηλής ενέργειας ηλιακό φως.

Απαραίτητα τα γυαλιά ηλίου στους χρήστες φακών επαφής.

Οι χρήστες φακών επαφής πρέπει να φορούν οπωσδήποτε γυαλιά ηλίου με απορροφητικούς φακούς. Τα γυαλιά ηλίου υπερτερούν έναντι της εναλλακτικής λύσης των φακών επαφής με φίλτρα UV, καθώς οι τελευταίοι είναι λίγο μεγαλύτεροι από τον κερατοειδή σε μέγεθος, οπότε δεν καλύπτουν από τον ήλιο τον ούτε τον επιπεφυκότα ούτε τα βλέφαρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kρατήστε το μωρό σας δροσερό και... κεφάτο. Ακολουθήστε απλά τις συμβουλές μας!

Επιστημονική επιμέλεια: Άννα Αλημαντήρη, παιδίατρος

Είτε είστε κλεισμένοι μέσα στο σπίτι είτε επιχειρήσετε να το σκάσετε από το «φούρνο», το καλοκαίρι είναι μια «ύπουλη» εποχή για να καταφέρετε να κρατήσετε το παιδί σας cool n' safe... Αν το ντύσετε παραπάνω απ’ ό,τι πρέπει, τότε το μικρό σας μάλλον θα αναψοκοκκινίσει και το πιθανότερο είναι να εκνευριστεί και να γίνει επιθετικό.

Αν εκθέσετε το εύθραυστο σωματάκι του στη ζέστη ή στον ήλιο, θα υποφέρει πολύ, κι αυτή η άσχημη αίσθηση θα συνοδευτεί από πυρετό και λαχάνιασμα. Το αίσθημα της υπερβολικής ζέστης μπορεί να προκαλέσει ακόμα και αιφνίδιο θάνατο (μια θανάσιμη δυσλειτουργία κατά τον ύπνο). Τα μωρά κοιμούνται πολύ βαθιά όταν ζεσταίνονται κι αυτό δυσκολεύει την οποιαδήποτε αντίδρασή τους, πράγμα που αυξάνει τον κίνδυνο αιφνιδίου θανάτου. Βεβαιωθείτε, λοιπόν, ότι μένει πάντα δροσερό. Πώς; Ακολουθήστε τις παρακάτω συμβουλές που δίνουν οι ειδικοί:

* Διαλέξτε τα σωστά ρούχα

Αν έχετε σκοπό να μείνετε στο σπίτι, φορέστε στο παιδί σας φαρδιά και ελαφριά ρούχα, κατά προτίμηση φτιαγμένα από φυσικές ίνες, όπως είναι το βαμβάκι, που απορροφά τον ιδρώτα καλύτερα από οποιαδήποτε συνθετική ίνα. Μια καλή συμβουλή είναι η εξής: να ντύνετε το παιδί σας όπως θα ντυνόσασταν εσείς. Αν, για παράδειγμα, φοράτε σορτς και μακό μπλουζάκι, μη διστάσετε να φορέσετε τα ίδια και στο παιδί σας.

Αν πάλι βγείτε έξω, ένα ανοιχτόχρωμο και φαρδύ παντελόνι, ένα μακρυμάνικο μακό μπλουζάκι κι ένα καπέλο με μεγάλο γείσο που να καλύπτει όλο του το προσωπάκι είναι ό,τι πρέπει. Αντισταθείτε στον πειρασμό να το αφήσετε εκτεθειμένο μια συννεφιασμένη μέρα, αφού οι βλαβερές ηλιακές ακτίνες μπορούν να διαπεράσουν τα σύννεφα.

* Να του παρέχετε καλό εξαερισμό

Από τη στιγμή που ένα μωρό δεν μπορεί να έχει κανονική εφίδρωση, μπορεί να ζεσταθεί πολύ πιο γρήγορα από έναν ενήλικο. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο δεν επιτρέπεται να αφήνετε τα παιδιά σε πολύ ζεστά και κλειστά δωμάτια ή μέσα σε σταθμευμένο αυτοκίνητο. Ακόμη και λίγα λεπτά αρκούν για να ανέβει η θερμοκρασία τους, κάτι που σε ακραίες καταστάσεις μπορεί να αποβεί μοιραίο.

* Χρησιμοποιήστε έναν καλοκαιρινό μάρσιπο

Ο συνδυασμός της θερμοκρασίας του σώματός σας και το υλικό του μάρσιπου μπορεί μέσα σε μερικά λεπτά να ζεστάνει και να ενοχλήσει πολύ το μωρό. Προτιμήστε ένα μάρσιπο από λεπτό ύφασμα κι όχι κάποιον από χοντρό ύφασμα, όπως το ντένιμ. Αν το προσωπάκι του μωρού αρχίσει να γίνεται κόκκινο, βγάλτε το από το μάρσιπο αμέσως.

* Να του δίνετε υγρά

Ακόμα κι αν δε βλέπετε τεράστιες σταγόνες ιδρώτα να τρέχουν από το μέτωπο του παιδιού σας, μπορεί να χάνει πολύτιμα υγρά με λίγο ιδρώτα. Το αναψοκοκκινισμένο πρόσωπο, το ζεστό δέρμα, η γρήγορη αναπνοή και η ανησυχία μπορεί να είναι σημάδια προειδοποίησης αφυδάτωσης. Αν το μωρό είναι μικρότερο από έξι μηνών δεν πρέπει να πιει νερό (τα μωρά κάτω των έξι μηνών δεν μπορούν να καταναλώσουν μεγάλη ποσότητα). Αναπληρώστε τα χαμένα υγρά με περισσότερη κρέμα ή με πιο συχνό θηλασμό.

Τα μωρά πρέπει να καταναλώνουν τουλάχιστον 50% περισσότερα υγρά κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού απ' ό,τι πίνουν συνήθως (η συνηθισμένη ποσότητα είναι εκατό ml την ημέρα για κάθε κιλό που ζυγίζουν). Π.χ. ένα μωρό που ζυγίζει πέντε κιλά και που συνήθως καταναλώνει μισό λίτρο υγρών την ημέρα, τους καλοκαιρινούς μήνες θα πρέπει να καταναλώνει τουλάχιστον 750ml.

* Πότε πρέπει να είστε εντός σπιτιού

Η χειρότερη ώρα για το μωρό σας (αλλά και για εσάς) για να είστε εκτός σπιτιού είναι μεταξύ 11.00π.μ. με 4.00μ.μ., όταν δηλαδή οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν κάθετα στη γη και βλάπτουν περισσότερο το δέρμα. Προγραμματίστε τις εξόδους σας πριν ή μετά από αυτές τις ώρες.

* Ψάξτε για σκιά

Όταν φτάσετε στην παραλία ή στην παιδική χαρά, ψάξτε να βρείτε ένα σκιερό μέρος, για παράδειγμα να κάτω από ένα δέντρο, μια ομπρέλα ή μια τέντα. Διαλέξτε το υλικό της ομπρέλας ή της τέντας που θα πάρετε στην παραλία να είναι φτιαγμένο από ύφασμα που να εμποδίζει τις βλαβερές ηλιακές ακτίνες, αλλά και σιθρού για να περνάει ο αέρας μέσα απ’ αυτό. Βάλτε στο παιδί σας γυαλιά ηλίου για να προστατεύσετε τα μάτια του. Προσέξτε να γράφει η ετικέτα τους ότι προστατεύουν από τις ακτίνες UVA και UVB.

* Να είστε προσεκτικές με τα αντηλιακά

Αν το μωρό σας είναι κάτω των έξι μηνών, τότε το δέρμα του είναι πολύ λεπτό και ευαίσθητο. Προσπαθήστε να το κρατήσετε μακριά από την απευθείας έκθεσή του στον ήλιο. Όταν αυτό δεν είναι δυνατό (όταν, π.χ., μπαίνει στη θάλασσα με τον μπαμπά και τη μαμά για μια βουτιά), φροντίστε να του βάζετε αντηλιακό. Δεν υπάρχει κίνδυνος για το δέρμα του αν βάλετε μικρή ποσότητα στο κάτω των έξι μηνών μωρό σας.

Αν το μωρό σας είναι μεγαλύτερο των έξι μηνών, χρησιμοποιήστε το αντηλιακό πιο ελεύθερα και πιο συχνά. Να του βάζετε κάθε δύο ώρες ή όποτε ιδρώνει ή βγαίνει από το νερό. Επιλέξτε αδιάβροχο αντηλιακό, ειδικά φτιαγμένο για παιδιά με δείκτη προστασίας τουλάχιστον 15. Να του βάζετε ακόμα και κάτω από τα ρούχα. Όπως λένε οι ειδικοί, ένα μέσο μακό μπλουζάκι έχει δείκτη προστασίας μόνο πέντε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η φροντίδα της υγείας του δέρματος ξεκινάει νωρίς. Με το να προστατεύετε από τώρα το ευαίσθητο δέρμα του μωρού σας από τον ήλιο θα του προσφέρετε ένα υγιές δέρμα για μια ζωή.

Μωρά κάτω των έξι μηνών δεν πρέπει να εκτίθενται καθόλου στον ήλιο. Επειδή οι φυσικοί μηχανισμοί φωτοπροστασίας του μωρού σας δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα, το δέρμα του μπορεί να καεί παρά τις προσπάθειες σας να το προστατεύσετε από τον ήλιο, και χρειάζονται μόνο 10 με 15 λεπτά για να πάθει κάποιο έγκαυμα! Οι περισσότεροι παιδίατροι συμβουλεύουν να μη χρησιμοποιείτε αντηλιακά σε μωρά κάτω των έξι μηνών, που σημαίνει ότι θα χρειαστείτε άλλους τρόπους για να το προστατεύσετε. Όταν βγαίνετε με το μωρό σας, το καπέλο είναι απαραίτητο. Ελαφριά ρούχα μπορούν επίσης να προστατεύσουν το δέρμα του μωρού σας. Καθίστε στη σκιά ή δημιουργήστε μόνη σας σκιά με μια ομπρέλα ή ένα άσπρο μαντίλι. Αν δεν μπορείτε να αποφύγετε τον ήλιο, συζητήστε με το γιατρό σας αν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ελάχιστο αντηλιακό.

Ακόμα και μεγαλύτερα μωρά (και παιδιά) πρέπει να αποφεύγουν την έκθεση στον ήλιο για μεγάλα διαστήματα. Θα πρέπει να φοράνε πάντα προστατευτικά ρούχα και γυαλιά ηλίου. Ρωτήστε τον παιδίατρό σας αν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιο αντηλιακό με ευρύ φάσμα (με UVA και UVB προστασία και τουλάχιστον SPF 15) που είναι ειδικό για μωρά.

Μη σταματήσετε να προστατεύετε το δέρμα του μωρού σας όσο μεγαλώνει και αναπτύσσεται. Η φροντίδα σας και οι καλές συνήθειες που του διδάσκετε θα το ακολουθούν για μια ζωή.

Σχετικά άρθρα

• Ο χειμώνας και το μωρό σας

Το άρθρο αυτό κατέχεται από τη © Johnson & Johnson Hellas A.E.B.E, η οποία είναι και η μόνη υπεύθυνη για το περιεχόμενό του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά και ήλιος

"Αγαπάτε το μωρό σας; κρατήστε το μακριά από τον ήλιο"

Η υπεριώδης ακτινοβολία δρα στον άνθρωπο αθροιστικά. Έτσι, όταν ένα παιδί εκτεθεί για μεγάλα χρονικά διαστήματα στον ήλιο, ο κίνδυνος να αναπτύξει καρκίνο του δέρματος αργότερα στη ζωή του μπορεί να αυξηθεί σημαντικά.

Τα παιδιά κάτω των 3 ετών δεν πρέπει να εκτίθενται στον ήλιο.

Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται μέχρι και το 12ο έτος της ηλικίας. Το δέρμα μαζεύει ήλιο από την γέννησή μας, κάτι που έχει μακροπρόθεσμες συνέπειες.

Επίσης, τα εγκαύματα από τον ήλιο που γίνονται πιο εύκολα στο λεπτό ευαίσθητο παιδικό δέρμα, σημαίνουν μεγαλύτερο κίνδυνο ανάπτυξης δερματικού καρκίνου αργότερα!

Η κατάλληλη ενδυμασία, το καπελάκι και το Αντηλιακό πρέπει να γίνουν καθημερινή συνήθεια. Εκπαιδεύστε τα παιδιά σας στα μέτρα ηλιοπροστασίας, δίνοντας πρώτοι εσείς το καλό παράδειγμα.

Σύμφωνα με τα συμπεράσματα πρόσφατης εργαστηριακής έρευνας που έγινε στο National Cancer Institute, η ποσότητα της υπεριώδους ακτινοβολίας που χρειάζεται για να προκαλέσει καρκίνο στα μελανοκύτταρα των παιδιών είναι πολύ λιγότερη από αυτή που χρειάζεται για την καρκινοποίηση μελανοκυττάρων στους ενήλικες. Τα μελανοκύτταρα, τα οποία παράγουν το μελαψό χρώμα του δέρματος, βρίσκονται στην επιφάνεια του δέρματος. Η υπεριώδης ακτινοβολία, πιστεύεται ότι προκαλεί βλάβη στο γενετικό υλικό των μελανοκυττάρων με αποτέλεσμα να δημιουργείται το μελάνωμα.

Τα βρέφη και τα νεαρά παιδιά είναι περισσότερο ευάλωτα στην υπεριώδη ακτινοβολία διότι το δέρμα τους είναι υπερευαίσθητο ενώ περιέχει και αρχέγονα ανώριμα μελανοκύτταρα.

Τα κύτταρα αυτά πολλαπλασιάζονται γρηγορότερα όταν υποβάλλονται στην ακτινοβολία αυτή. Δημιουργούνται έτσι περισσότερες πιθανότητες πρόκλησης βλάβης στο DNA τους με αποτέλεσμα την εγκατάσταση των μηχανισμών εκείνων που οδηγούν στον καρκίνο.

Ακόμη ένας παράγοντας που θεωρείται ότι εξηγεί την ιδιαίτερη ευαισθησία των παιδιών είναι το γεγονός ότι οι υπεριώδεις ακτινοβολίες επηρεάζουν αρνητικά και το ανοσοποιητικό σύστημα των παιδιών. Το σύστημα άμυνας, λόγω αυτής της αρνητικής επίδρασης δεν αντιδρά σωστά για να εξαλείψει τα πρώτα ανώμαλα κύτταρα που θα οδηγήσουν μελλοντικά στην ανάπτυξη του μελανώματος.

Κατά συνέπεια, η προστασία του δέρματος των παιδιών και εφήβων είναι ζωτικής σημασίας.

Για αυτό:

Τα παιδιά δεν πρέπει να παίζουν σε ανοιχτούς χώρους εκτεθειμένα στον ήλιο, τις ώρες που οι υπεριώδες ακτινοβολίες του ήλιου είναι πιο δυνατές (από τις 1 μ.μ. έως τις 4 μ.μ.).

Να ντύνονται με ρούχα ελαφριά, που να καλύπτουν όσο το δυνατό περισσότερο μέρος του σώματός τους.

Απαραίτητα τα παιδιά πρέπει να φορούν γυαλιά ηλίου, στο κατάλληλο σχήμα με το πρόσωπο τους καθώς και καπέλο.

Τα μωρά, που είναι μικρότερα των 6 μηνών, δεν πρέπει να εκτίθενται καθόλου στον ήλιο. Το δέρμα των μωρών είναι πολύ ευαίσθητο.

Παιδιά που έχουν πολλές ελιές πρέπει να προστατεύονται επιμελώς όταν εκτίθενται στον ήλιο. Οι τακτικές επισκέψεις στο δερματολόγο είναι απαραίτητες για τη σωστή πρόληψη και αντιμετώπιση.

Οι έφηβοι δεν πρέπει να μαυρίζουν τεχνητά. Όπως και ο ήλιος, οι συσκευές τεχνητού μαυρίσματος μπορούν να βλάψουν την επιδερμίδα και τα μάτια.

#

Πηγή: National Cancer Institute

Βιβλιογραφία: American Academy of Pediatrics

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Iφιγενεια μου ευχαριστουμε πολυ για τις τοσο χρησιμες πληροφοριες... ;)

Αλλα και παλι ΔΙΑΦΩΝΩ στο να φοραει γυαλια ηλιου ενα βρεφακι.. :)

Αν ενα παιδακι φορεσει γυαλια ηλιου πριν απο τα 2,5-3 του χρονια

τα ματακια του μπορει να συνηθισουν στο σκοταδι με αποτελεσμα να μην

αντεχει ουτε το φως μιας απλης λαμπας. :woohoo:

Προσωπικα δεν εχω σκοπο να της φορεσω.

Καπελακι, καλο αντιηλιακο και ομπρελιτσα στο καροτσι ειναι ατρκετα. ;)

Τι κανετε αλλο?

Πηγαμε πρωι-πρωι σε βαφτιση... ζεστη κοσμος βαβουρα.. ενας χαμος!

Περιμενω την τσαουσα να ξυπνησει να παμε για το καφεδακι μας.

Αυριο ξεκιναμε ψαρακι... :)

Να δουμε ποιος θα φαει την ρουκετα πρωτος!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Αμα της αρεσει θα την ταραξω στο ψαρι.

Αγαπημενες μου τροφες.. ψαρια-οσπρια-μελιτζανες.. πολλες μελιτζανες!!!!

Αυριο παλι τα ιδια.. δουλεια.. μαγειρεματα.. ρουχα ... μαθημα...

ωραια μου καθημερινοτητα... :angry::angry::angry::angry:

Φιλια σε ολες σας.. :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιτέλους μετά από πολύ καιρό προσπαθειών κατάφερα να γραφτώ και εγώ.

είμαι μια από σας: μανούλα Ιουνίου 2009 και συγκεκριμένα 26/06/2009. χαίρομαι πολύ που σας γνωρίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaira καλως ορισες στην παρεα μας.

Πες μας λιγα λογια για το παιδακι σου.. :)

Ειμαι η Φανη, μανουλα της ομορφης (κουκουβα :laugh: ) Αναστασιας και

χρονιζουμε στις 3 Ιουλιου.

Ειμαστε φαφουτες.. πολυ ναζιαρες και μας αρεσουν οι βολτες

παντως καιρου... :woohoo: ;););););)

Θα χαρω πολυ να τα λεμε.

Φιλια :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

littlestar έγραψε:

Αγγελικη θα αποθηκευσω το site. Ειναι εμπιστο? Να τα παραγγειλω απο εκει κατευθειαν? Σε ευχαριστω πολυ!!!

Λογικα μπορεις να το παραγγειλεις απο οποιοδηποτε μεγαλο φαρμακειο. Εγω το βρηκα σχετικα ευκολα. Το site το εβαλα μονο για να δεις πως ειναι η δακτυλο-οδοντοβουρτσα και τις πληροφοριες για τα συστατικα της οδοντοπαστας. Δεν ξερω αν ειναι εμπιστο για να τα παραγγειλεις απο εκει. Πιστευω οτι θα το βρεις...

Φιλια! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaira, καλως μας ηρθες!

Να χαιρεσαι το γιοκα σου!!! Χρονιζει κι αυτος οπου να 'ναι. Φανταζομαι θα ετοιμαζεστε για τα γεννεθλια...

Αν τον εχετε βαφτισει ή του εχετε βρει το ονομα, γραψε το για να μπειτε κι εσεις με πληρη στοιχεια στη λιστα μας.

Α! Εγω ειμαι η Αγγελικη κι εχω ενα καθαρματακι τον Ιασωνα.

Θα χαρω κι εγω να τα λεμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαρες μου να μαι κ εγω!!!!!!!!

ifi εμεις πινουμε το νεσλακ της νεστλε μακρας διαρκειας.εδω φρεσκο δεν φερνουν δυστυχως.κ αυτο το κανω παραγγελια κιβωτια.ωραια τα δημοσιευματα μπραβο κ ευχαριστουμε για την ενημερωση.

ζαιρα καλως ηλθες στην παρεα μας!να σου ζησει το μπεμπακι σου!ειμαι η αννα η μαμα του αλεξανδρου.χρονιζουμε στις 2/7!!!εδω φωτο δν μπορω με τπτ να ανεβασω.αν θες κανε με φιλη στο φεις.valantis-anna kaparakhs.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα πηγαμε με τον μπαμπακα νας για μπανιο κ το βραδακι για χυμουδακι σε 1 καφετερια παραλιακα.μολις ομως ειδε τη θαλασσα ηθελε να τρεξει μεσα...χαλασε τον κοσμο...ευτυχως μετα ηρεμησε!ειχαμε καιρο να περασουμε χρονο ολοι μαζι..εγω δουλευω 7 μερες /εβδομαδα κ ετσι ειναι λιγο δυσκολο να τους εχω οποτε θελω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Ευτυχώς με τον άντρα μου έχουμε πολύ καλή επικοινωνία σαν ζευγάρι και η απόφαση για το δεύτερο μωράκι, πάρθηκε επειτα από πολλή συζήτηση και ανάλυση της υπάρχουσας και ενδεχόμενης μελλοντικής μας κατάστασης. Οπότε είμαι χαρούμενη που ξέρω ότι αυτό το μωράκι το θέλουμε εμείς οι δυο πάρα πολύ (όσο και να αγχωνόμαστε). Απλά, ξέρεις... Ίσως είναι και οι ορμόνες... απλά θα ήθελα ένα πιο υποστηρικτικό περιβάλλον, ειδικά όταν γνωρίζουν τι έχω περάσει. Τελοσπαντων, είμαι με κομμένη ανάσα μεχρι την Τρίτη 🙏🙏  Θα περιμένω και τα δικά σου νέα, θυμάμαι ότι έχεις ραντεβού να δεις το μικρουλι σου και εσύ την Τρίτη 🙏  Σε άλλα νέα, η μπέμπα σήμερα είπε πρώτη φορά μπαμπά, πολλές φορές κιόλας και συγκινήθηκα τόσο πολύ... Αχχχ τι ευτυχία που προσφέρουν αυτά τα μικρά πλάσματα, ξεχνάς αμέσως όλη την κούραση. Κάντε κουράγιο αγαπημένες μου, σε μερικούς μήνες θα έρθουν τα θαυματακια μας,και τότε ούτε που θα θυμόμαστε τις δύσκολες αυτές στιγμές του άγχους και του φόβου ♥️♥️  
    • Να μην αγχώνεσαι καθόλου!!! Έτοιμη είναι όταν αισθανθεί σίγουρη θα περπατήσει κ μόνη της!!!😍😍😍 Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα!!
    • Ευτυχώς που δεν κόλλησαν τα μικρά, άντε να φύγει το μικρόβιο πλήρως να ηρεμήσεις και εσύ! Η μικρή μου καλά, μεγαλώνουμε! Τώρα έγινε 15 μηνών και είναι στη φάση που στέκετεται μόνη της και κάνει βήματα αλλά θέλει να κρατιέται! Ο παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ, απλά είναι θέμα αυτοπεποίθησης! Δο΄ξα το Θεό, είναι γερή και όλα καλά! 
    • Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας, εάν έχει περάσει κάποια κάτι παρόμοιο! Έκανα την υστεροσκόπηση 28 Μαΐου πήρα πρώτη φορά στη ζωή μου αντισυλληπτικα για αυτό το μήνα για την εξέταση! Μετά την επέμβαση είχα αίμα για 4 μερες ! Καθάρισα εντελώς στη βδομάδα! Και τώρα στις 13 Ιουνίου πήρα το τελευταίο χαπι από τα αντισυλληπτικα και αναμένω περίοδο! Αλλά έχει τώρα τη τελευταία εβδομάδα που έχω συνεχώς στο σκούπισμα καφέ εκκρίσεις! Λογικά θα μου έρθει περιοδος μέχρι τη Πέμπτη που θα κλείσω 7 μέρες από το τελευταίο χαπι ?  
    • Ευχαριστώ κοριτσάκι μου!! Τα μικρά είναι μια χαρά πάλι καλά…!!! Δεν κόλλησε κανεις.. (Μάλλον μικρόβιο είναι) Εσένα το λουλουδάκι σου τι κάνει;;; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...