Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπερβολικός φόβος ή ένστικτο?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημέρα! όλες κάπως έτσι νιώθουμε νομίζω. και εγώ είχα και έχω ακόμα σε μικρότερο βαθμό βέβαια τα πονάκια της περιόδου. την περασμένη εβδομάδα είχα αίμα και συσπάσεις, με είδε ο γιατρός μου έδωσε φάρμακα και συνέστησε ακινησία για 10 ημέρες. Ευτυχώς τώρα είμαι καλά, αισιοδοξώ γιατί το μωράκι μου καθημερινά μου δείχνει έντονα την παρουσία του. Πιστεύω ότι εαν κάτι δεν πάει καλά το σώμα μας μας προειδοποιεί. χρειάζεται όμως να ξεκουραζόμαστε αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα! όλες κάπως έτσι νιώθουμε νομίζω. και εγώ είχα και έχω ακόμα σε μικρότερο βαθμό βέβαια τα πονάκια της περιόδου. την περασμένη εβδομάδα είχα αίμα και συσπάσεις, με είδε ο γιατρός μου έδωσε φάρμακα και συνέστησε ακινησία για 10 ημέρες. Ευτυχώς τώρα είμαι καλά, αισιοδοξώ γιατί το μωράκι μου καθημερινά μου δείχνει έντονα την παρουσία του. Πιστεύω ότι εαν κάτι δεν πάει καλά το σώμα μας μας προειδοποιεί. χρειάζεται όμως να ξεκουραζόμαστε αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα! όλες κάπως έτσι νιώθουμε νομίζω. και εγώ είχα και έχω ακόμα σε μικρότερο βαθμό βέβαια τα πονάκια της περιόδου. την περασμένη εβδομάδα είχα αίμα και συσπάσεις, με είδε ο γιατρός μου έδωσε φάρμακα και συνέστησε ακινησία για 10 ημέρες. Ευτυχώς τώρα είμαι καλά, αισιοδοξώ γιατί το μωράκι μου καθημερινά μου δείχνει έντονα την παρουσία του. Πιστεύω ότι εαν κάτι δεν πάει καλά το σώμα μας μας προειδοποιεί. χρειάζεται όμως να ξεκουραζόμαστε αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, κορίτσια μια από τα ιδια ίσως και χειρότερα!

Είναι πρώτη εγκυμοσύνη,δεν έχω συμπτώματα ιδιαίτερα, μόνο υπνηλία, πρησμένο στήθος και πόνους περιόδου από την αρχή της εγκυμοσύνης οι οποιοι φύγαν εδώ και δυο-τρεις εβδομάδες και ενω χαίρομαι που όλα πάνε καλά (δεν είμαι και αχάριστη), αναρωτιέμαι σχεδόν καθημερινά: είμαι σίγουρα έγκυος; αγχώνομαι σχεδον καθημερινά μήπως δω αίμα, ο άντρας μου ρωτάει αν γίνεται να κάνουμε υπέρηχο κάθε βδομάδα και κατα τα άλλα προσπαθώ να απολαύσω την εγκυμοσύνη. Περιμένω με ανυπομονησία να φουσκώσει η κοιλιά μου, να αρχίσει να κλοτσάει το μωράκι να έχω σοβαρές ενδείξεις, να το πιστέψω ή μάλλον να το συνειδητοποιήσω.

Stellisia καλή μου κάνε θετικές σκέψεις όσο μπορείς,βέβαια μετά τα παραπάνω ίσως είμαι ακατάλληλη για να σε συμβουλέψω αλλα απο οτι κατάλαβα είναι φυσιολογικό να νιωθουμε έτσι, ελπίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, κορίτσια μια από τα ιδια ίσως και χειρότερα!

Είναι πρώτη εγκυμοσύνη,δεν έχω συμπτώματα ιδιαίτερα, μόνο υπνηλία, πρησμένο στήθος και πόνους περιόδου από την αρχή της εγκυμοσύνης οι οποιοι φύγαν εδώ και δυο-τρεις εβδομάδες και ενω χαίρομαι που όλα πάνε καλά (δεν είμαι και αχάριστη), αναρωτιέμαι σχεδόν καθημερινά: είμαι σίγουρα έγκυος; αγχώνομαι σχεδον καθημερινά μήπως δω αίμα, ο άντρας μου ρωτάει αν γίνεται να κάνουμε υπέρηχο κάθε βδομάδα και κατα τα άλλα προσπαθώ να απολαύσω την εγκυμοσύνη. Περιμένω με ανυπομονησία να φουσκώσει η κοιλιά μου, να αρχίσει να κλοτσάει το μωράκι να έχω σοβαρές ενδείξεις, να το πιστέψω ή μάλλον να το συνειδητοποιήσω.

Stellisia καλή μου κάνε θετικές σκέψεις όσο μπορείς,βέβαια μετά τα παραπάνω ίσως είμαι ακατάλληλη για να σε συμβουλέψω αλλα απο οτι κατάλαβα είναι φυσιολογικό να νιωθουμε έτσι, ελπίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, κορίτσια μια από τα ιδια ίσως και χειρότερα!

Είναι πρώτη εγκυμοσύνη,δεν έχω συμπτώματα ιδιαίτερα, μόνο υπνηλία, πρησμένο στήθος και πόνους περιόδου από την αρχή της εγκυμοσύνης οι οποιοι φύγαν εδώ και δυο-τρεις εβδομάδες και ενω χαίρομαι που όλα πάνε καλά (δεν είμαι και αχάριστη), αναρωτιέμαι σχεδόν καθημερινά: είμαι σίγουρα έγκυος; αγχώνομαι σχεδον καθημερινά μήπως δω αίμα, ο άντρας μου ρωτάει αν γίνεται να κάνουμε υπέρηχο κάθε βδομάδα και κατα τα άλλα προσπαθώ να απολαύσω την εγκυμοσύνη. Περιμένω με ανυπομονησία να φουσκώσει η κοιλιά μου, να αρχίσει να κλοτσάει το μωράκι να έχω σοβαρές ενδείξεις, να το πιστέψω ή μάλλον να το συνειδητοποιήσω.

Stellisia καλή μου κάνε θετικές σκέψεις όσο μπορείς,βέβαια μετά τα παραπάνω ίσως είμαι ακατάλληλη για να σε συμβουλέψω αλλα απο οτι κατάλαβα είναι φυσιολογικό να νιωθουμε έτσι, ελπίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yperbolikos fobos tha elega ego!!!!;) opos les kai moni sou glikia mou tin proigoumeni fora pou exases to moraki sou den eixes kanena sumptoma....ki ego stin palindromi den eixa sumptomata, ektos apo liga ponakia stin koilia, pou kai tora ta exo, pou pan ola mia xara!!!!!

ki ego poles fores ponaei i kilia mou i i mesi mou ki anarotiemai "tora ponao poli i ligo;;;; i mipos den ponao;;;;":dry: :dry::P :P

mexri na genisoume tha trelathoume oles mou fainete...:woohoo: :woohoo: kai istera sou lene i omorfoteri periodos tis zois mas.....nomizo i omorfoteri tha einai otan kratame ta morakia mas agkalitsa kai einai gera kai mas xamogelan glika!!!!:silly: :silly: 9 mines einai tha perasoun!!!! ;):kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yperbolikos fobos tha elega ego!!!!;) opos les kai moni sou glikia mou tin proigoumeni fora pou exases to moraki sou den eixes kanena sumptoma....ki ego stin palindromi den eixa sumptomata, ektos apo liga ponakia stin koilia, pou kai tora ta exo, pou pan ola mia xara!!!!!

ki ego poles fores ponaei i kilia mou i i mesi mou ki anarotiemai "tora ponao poli i ligo;;;; i mipos den ponao;;;;":dry: :dry::P :P

mexri na genisoume tha trelathoume oles mou fainete...:woohoo: :woohoo: kai istera sou lene i omorfoteri periodos tis zois mas.....nomizo i omorfoteri tha einai otan kratame ta morakia mas agkalitsa kai einai gera kai mas xamogelan glika!!!!:silly: :silly: 9 mines einai tha perasoun!!!! ;):kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yperbolikos fobos tha elega ego!!!!;) opos les kai moni sou glikia mou tin proigoumeni fora pou exases to moraki sou den eixes kanena sumptoma....ki ego stin palindromi den eixa sumptomata, ektos apo liga ponakia stin koilia, pou kai tora ta exo, pou pan ola mia xara!!!!!

ki ego poles fores ponaei i kilia mou i i mesi mou ki anarotiemai "tora ponao poli i ligo;;;; i mipos den ponao;;;;":dry: :dry::P :P

mexri na genisoume tha trelathoume oles mou fainete...:woohoo: :woohoo: kai istera sou lene i omorfoteri periodos tis zois mas.....nomizo i omorfoteri tha einai otan kratame ta morakia mas agkalitsa kai einai gera kai mas xamogelan glika!!!!:silly: :silly: 9 mines einai tha perasoun!!!! ;):kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mata έγραψε:

kai istera sou lene i omorfoteri periodos tis zois mas.....nomizo i omorfoteri tha einai otan kratame ta morakia mas agkalitsa kai einai gera kai mas xamogelan glika!!!!:silly: :silly: 9 mines einai tha perasoun!!!! ;):kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mata έγραψε:

kai istera sou lene i omorfoteri periodos tis zois mas.....nomizo i omorfoteri tha einai otan kratame ta morakia mas agkalitsa kai einai gera kai mas xamogelan glika!!!!:silly: :silly: 9 mines einai tha perasoun!!!! ;):kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mata έγραψε:

kai istera sou lene i omorfoteri periodos tis zois mas.....nomizo i omorfoteri tha einai otan kratame ta morakia mas agkalitsa kai einai gera kai mas xamogelan glika!!!!:silly: :silly: 9 mines einai tha perasoun!!!! ;):kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγκυουλες μου, καλησπερα!! η ωρα η καλη σε ολες!! θα συμφωνησω απολυτα με τις προλαλησασες, κι εγω για να μαι ειλικρινης παροτι δεν ειμαι αγχωδης, περιεγραφα την περιοδο της εγκυμοσυνης μου, ως εξης: καθομουν επι 9 μηνες, σε αναμμενα καρβουνα!!!:woohoo: μη μου αγχωνεστε!! κι εγω ειχα λιγο απ' ολα αυτα τα συμπτωματα. λιγο πονους περιοδου, λιγο πονους στη μεση, πονους στο ποδι και κουτσαινα κιολας σε μια φαση:laugh: (μαλιστα μου λεγανε, αμα κουτσαινεις απ' το αριστερο θα κανεις αγορι, απ' το δεξι κοριτσι -ή το αντιστροφο, δε το συγκρατησα!!- μονο που εγω κουτσαινα μια απ' το δεξι, μια απ' το αριστερο!!:laugh:)

ειναι νομιζω υπερβολικοι φοβοι, που ομως τελικα μας πιανει ολες!! θα ελεγα βεβαια stellisia μου, αν πραγματικα ανησυχεις πολυ για κατι, να ενημερωνεις το γιατρο σου, γι αυτο ειναι εδω, για να τον πρηζεις!!!:silly: δε σε παρεξηγει, μην ανησυχεις καθολου, ολες την ιδια τρελα κουβαλαμε τελικα!!:P

με το καλο!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγκυουλες μου, καλησπερα!! η ωρα η καλη σε ολες!! θα συμφωνησω απολυτα με τις προλαλησασες, κι εγω για να μαι ειλικρινης παροτι δεν ειμαι αγχωδης, περιεγραφα την περιοδο της εγκυμοσυνης μου, ως εξης: καθομουν επι 9 μηνες, σε αναμμενα καρβουνα!!!:woohoo: μη μου αγχωνεστε!! κι εγω ειχα λιγο απ' ολα αυτα τα συμπτωματα. λιγο πονους περιοδου, λιγο πονους στη μεση, πονους στο ποδι και κουτσαινα κιολας σε μια φαση:laugh: (μαλιστα μου λεγανε, αμα κουτσαινεις απ' το αριστερο θα κανεις αγορι, απ' το δεξι κοριτσι -ή το αντιστροφο, δε το συγκρατησα!!- μονο που εγω κουτσαινα μια απ' το δεξι, μια απ' το αριστερο!!:laugh:)

ειναι νομιζω υπερβολικοι φοβοι, που ομως τελικα μας πιανει ολες!! θα ελεγα βεβαια stellisia μου, αν πραγματικα ανησυχεις πολυ για κατι, να ενημερωνεις το γιατρο σου, γι αυτο ειναι εδω, για να τον πρηζεις!!!:silly: δε σε παρεξηγει, μην ανησυχεις καθολου, ολες την ιδια τρελα κουβαλαμε τελικα!!:P

με το καλο!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγκυουλες μου, καλησπερα!! η ωρα η καλη σε ολες!! θα συμφωνησω απολυτα με τις προλαλησασες, κι εγω για να μαι ειλικρινης παροτι δεν ειμαι αγχωδης, περιεγραφα την περιοδο της εγκυμοσυνης μου, ως εξης: καθομουν επι 9 μηνες, σε αναμμενα καρβουνα!!!:woohoo: μη μου αγχωνεστε!! κι εγω ειχα λιγο απ' ολα αυτα τα συμπτωματα. λιγο πονους περιοδου, λιγο πονους στη μεση, πονους στο ποδι και κουτσαινα κιολας σε μια φαση:laugh: (μαλιστα μου λεγανε, αμα κουτσαινεις απ' το αριστερο θα κανεις αγορι, απ' το δεξι κοριτσι -ή το αντιστροφο, δε το συγκρατησα!!- μονο που εγω κουτσαινα μια απ' το δεξι, μια απ' το αριστερο!!:laugh:)

ειναι νομιζω υπερβολικοι φοβοι, που ομως τελικα μας πιανει ολες!! θα ελεγα βεβαια stellisia μου, αν πραγματικα ανησυχεις πολυ για κατι, να ενημερωνεις το γιατρο σου, γι αυτο ειναι εδω, για να τον πρηζεις!!!:silly: δε σε παρεξηγει, μην ανησυχεις καθολου, ολες την ιδια τρελα κουβαλαμε τελικα!!:P

με το καλο!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΑΚΙ έγραψε:

Lena μου πλάκα πλάκα εγώ είχα βρει σε ένα διαφημιστικό ένα τέτοιο μηχάνημα που ανιχνέυει τους παλμούς του μώρού.....

Στην αρχή ψηνόμουν να πάρω να ρωτήσω τιμή, αλλά μετά σκέφτηκα οτι μετά θα τρελαθούμε.... παρα είναι υπερβολικό νομίζω.... :huh: ή μήπως δεν είναι??:dry:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Maraki mou egw to exw ayto to mhxanima kai den to vriskw

katholou ypervoliko!! :cheer:

Xereis poses fores me exei kathyshxasei otan den eniwtha to

mwro mou? Kai otan de arxisa na akouw thn kardoula ths ligo

prin ton 7 ekei trelenomastan apo xara.

Enweite vevaia oti olous aytous tou fovous tous exw kai egw akoma

kai twra pou se 16 meres gennaw.

Ola einai fysiologika omws.Tzampa angxonwmatse! :) Filiaaa:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα μας και χρόνια μας πολλά!! Όσες είναι ήδη μανούλες, όσες πρόκειται να γίνουν, όσες προσπαθούν, όσες έχουμε βιώσει απώλεια.  Να είμαστε καλά και να στηρίζουμε η μία την άλλη σε αυτό το κοινό ταξίδι ♥️ 
    • Σε ευχαριστώ πολύ! Ίσως κάνω μια χοριακη, ανάλογα με το τι θα μου πει ο γιατρός. Βάσει τελευταίας ωορρηξίας πρέπει να είμαι 6+6 😮😮😮 Ακόμα νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο λάθος, αλήθεια. Με τον άντρα μου από χτες το βράδυ είμαστε σε άρνηση 😂😂  Είσαι η επόμενη, μην ξεχνιόμαστε ♥️♥️♥️🙏🙏 Χαχαχαχα τώρα εμένα πρέπει να προσέχουν.... ;;;; Τον άντρα μου.... ;;;; Δεν ξέρω 😂😂😂  Είσαι αδυναμία μεγάλη ♥️♥️♥️ Απίστευτο όντως... Γιατί είχα αίμα κανονικό τις δύο από τις 3 μέρες. Κ μάλιστα την δεύτερη είχα κάνει τεστ και δεν είχε δείξει τίποτα (8 dpo). Και είναι από τις περιπτώσεις που διάβαζα κατά καιρούς και έλεγα "αυτά δεν γίνεται να συμβαίνουν". Βέβαια προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, γιατί τα ξέρετε τα δικά μου... 3 εγκυμοσύνες και μόνο ένα μωράκι στην αγκαλιά μου.... Εύχομαι πολύ σύντομα να έρθει και το δικό σου μωράκι που θα φωλιάσει για 9 μήνες ♥️ Ο Θεός μου κάνει πλάκα μάλλον 😂😂 Τελευταία περίοδο είχα 17/3 αλλά έκανα ωορρηξία 22η ημέρα, οπότε θα είναι 8 ημέρες μικρότερο. Με πρόχειρους υπολογισμούς πρέπει να είμαι 6+6. Είχα αναγουλες αυτές τις μέρες και έκανα και έναν εμετό (πετάχτηκα από το αυτοκίνητο σε κάτι θάμνους και είχα και το μωρό μέσα 😂) αλλά το απέδωσα στις γουρουνιες που κάναμε με το φαγητό ξαφνικά λόγω Πάσχα,από εκεί που έκανα φουλ διατροφή.Ειχα και πολλη κούραση αλλά είπα να, είμαστε διακοπές και μου βγήκε η κούραση από τις αφυπνίσεις της μικρής τώρα που βγάζει δόντια. Και οι θηλές με πονούσαν όταν θήλαζε, αλλα λέω ίσως με δαγκώνει άθελά της. Γενικά δεν πήγαινε το μυαλό μου ούτε με σφαίρες σε εγκυμοσύνη. Είχα απογοητευτεί κιολας επειδή δεν έβρισκα ωορρηξία τόσες μέρες. Εντωμεταξυ, τα one step τα ωορρηξίας δεν έπιαναν την χοριακη. Χτες που έκανα της hometest το βράδυ που γυρισαμε σπίτι από τις διακοπές είδα αυτήν την τοσο έντονη γραμμη. Περίεργο το ένα ωορρηξίας να εντοπιζει τη χοριακη και το άλλο οχι... Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου, εύχομαι με το καλό να υποδεχτείς και το δικό σου μωράκι ♥️ Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!! Μάλλον ναι για υπέρηχο θα πάω 😂 Έκανα ένα τεστ σήμερα το πρωί απλά για να δω την ένταση της γραμμής, γιατί το χτεσινό το έκανα νύχτα κατά τις 10 και... 
    • Συγνώμη που ρωτάω...είμαι άσχετη τελείως γτ ποτέ δεν χρειάστηκε να ψάξω ωορρηξία κτλ.. ( μη με κοροϊδέψεις 😂😂😂) από πού κατάλαβες ότι είχες κακή ωχρινικη φάση;;;; 🥴 Εγώ ήταν ο πρώτος μήνας που παρακολούθησα την ωορρηξία μου πρώτα με υπέρηχο αλλά επειδή κάνω μεγααααλους κύκλους έχω φτάσει και πάνω από 70ημερες η γιατρός μου είπε ότι δεν βλέπει κάτι κ μάλλον θα αργήσει ο κύκλος μου επομένως πήρα τέστ να κάνω σπίτι μόνη μου....δεν έφτασα ποτέ στην διπλή κόκκινη γραμμή και μου ήρθε τελικά περίοδος στις 40ημερες κύκλο!  Σου βάζω φωτό να δεις τεστακια...
    • Γενικά ναι 26-29 μέρες. Μετά τη βιοχημική παρακολουθώ με τεστακια. Αυτός ο κύκλος ήταν πολύ περίεργος με πολυυυυ καθυστερημένη ωορρηξία κ κακή ωχρινικη φάση. Βέβαια πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο το ότι ήμουν άρρωστη αρχή του κύκλου με 39αρια κλπ.. 
    • Συγχαρητήριααααααα!!!!!!! Μα πιο έγκυος πεθαίνεις!!!! Ποια χοριακη;;; Για υπέρηχο τη Δευτέρα στο γιατρό σου κατευθείαν🤣🤣🤣 Με το καλοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...