Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βαφτιση με ... κοινωνικο χαρακτηρα?


frapedia72

Recommended Posts

Εχω ενα διλλημα...

περισυ που βαφτισα την μαργαριτα ειχα κανει τις γνωστες ενεργειες (πολλες ισως να θυμαστε το ποστ που ειχα ανοιξει τοτε) με τις προσκλησεις, μπουμπουνιερες με στολισμενο τραπεζι, σε ενα μαγαζι που αναλαμβανε τετοια events

Φετος που θα βαφτισω τον μικρο σκεφτομαι να δωσω ενα αλλο ... χρωμα στη βαφτιση και να κανω τα περισσοτερα (προσκλησεις, μπουμπουνιερες - χωρις στολισμενο τραπεζι)στο χαμογελο του παιδιου για να πανε καπου αυτα τα λεφτα. βεβαια αν γινει ετσι δεν θα ειναι τοσο "εκλεπτυσμενα" οσο της μαργαριτας, γιατι εκει δεν πληρωνεις σχεδιο, απλα δινεις λεφτα σε καλο σκοπο

Και ρωταω εγω ... λετε οταν μεγαλωσει ο μικρος να τον πειραξει? δηλαδη οταν θα βλεπει τις φωτο να κανει ενδομυχα συγκριση με της μαργαριτας και να δει τη διαφορα?

θα μου πειτε γιατι δεν το εκανες και περισυ? εμ δε το ηξερα! φετος το ανακαλυψα

Για πειτε μου τη γνωμη σας :dry::dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φραπεδια εω πιστευω οτι οταν δει τη βαπιση του,και θα καταλαβει τη διαφορα..θα εχει καταλαβει και την οικονομικη κριση που θα εχουν γινει τα πραγματα τρις χειροτερα και θα σου πει..ρε μαμα καλυτερα να μη με βαφτιζες..και ας κρατουσες ταα λεφτα για να βγει κανενας μηνας παραπανω...

το διακωμωδω αλα πιστεψε με...ερχονται δυσκολοι καιροι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εχεις δικιο το σκεφτηκα και αυτο , και ειπα στον αντρα μου να μην κανουμε τραπεζι αλλα ενα μπουφε εξω απο την εκκλησια να τελειωνουμε, αλλα ειναι της αποψης οτι (μια και που δεν θα κανουμε αλλο παιδι)ειναι ενα εξοδο που δε θα επαναληφθει οποτε ας το κανουμε...

ουφ! και δε ξερω και τι μαγαζι να διαλεξω... τι μπλεξιμο οταν δεν εισαι στην πολη σου :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά πιστεύω πως θα νιώσει περήφανος και όχι απογοήτευση. Εμείς το δηλώσαμε από τώρα. Αν κάνω δεύτερο παιδί πρώτα ο Θεός δε θα κάνουμε τραπέζι καθόλου, μόνο το μυστήριο και τα χρήματα θα πάνε στα παιδιά με ειδικές ανάγκες. Άκουσα κιχ μιχ αλλά τους έβαλα στη θέση τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 08 ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ Κ ΤΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ

ΠΑΙΔΙΟΥ Κ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ Κ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ...ΜΑΣ ΑΡΕΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ ΤΟ ΚΑΛΟ

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΜΕ ΕΝΑΝ ΘΑΥΜΑΣΜΟ Κ ΜΑΘΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΙΝΗΣΗ...

Κ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ Κ Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΕΓΙΝΕ ΑΘΗΝΑ!!!

ΟΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΕΙΧΑΝ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΑΜΕΛΑΣ ΜΠΛΕ Κ ΚΡΕΜΟΝΤΑΝ ΠΑΝΩ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΚΙΝΗΤΟΥ Κ ΤΑ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΣΚΛΗΡΟ ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΜΕ ΜΠΛΕ ΦΟΝΤΟ Κ

ΜΕΣΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΙΝΙ Κ ΜΙΚΙ..

ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΣΑΙΤ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρω οτι οταν μπορεις να προσφερεις κατι σε καποιον ου το εχει αναγκη ειναι μεγαλο καλο καιμαλιστα οταν αυτο το κατι σε σενα θα ειναι απο χρηματα πουουε σι αλλιως θα χαλαγες δεν εχεις να μπεις σε διλλημα .Θα σου πω εγω που χρησιμοπιησα το χαμογελο του παιδιου ; ειναι ασχετο βεβαια με τη βαφτιση αλλα ηταν και αυτο ενα μυστηριο .Οταν πεθανε ο μπαμπας μου πριν 3 μηνες στη κηδεια αρνηθηαμε να κανοε στεφανια και ενημ,ερωσαμε και ολυς τους συγγενεις και φιλους εφερν απο το χαμογελο ενα κουτακι κοκκινο σε σχημα σπιτιου γυαλινο κλατι σνα κουμπαρας και βαλανε μεσα οτο θα εδεινα για τα στεφανια η τις ανθοδεσμες και μαζευτηκε ενα ποσο των 1300 ευρω περιπου για τα παιδακια ειμαι σιγουρη οτι ο μπαμπας μοτυ θα ενιωσε πολυ περηφανος καιι ευχαριστημενος που προσφερε γιαμια ακομη φορα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω βρηκα τον σύλλογο "Η Χαρά" www.kea-hara.gr και θα κάνω εκεί τις μπομπονιέρες. Κάνουν και προσκλητήρια. Μάλιστα τις μπομπονιέρες τις κάνουν όπως εσύ θες. Σου λένε το κόστος και από εκεί και πέρα κάνεις εσύ μια δωρεά στο οικοτροφείο όσο μπορείς και θες. ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ. Εμάς μας πάνε 450€ οι μπομπονιέρες και θα δώσουμε άλλα τόσα σαν δωρεά. Βεβαια είναι γάμος και βάφτιση.

Θα οργανώσεις ό,τι πιο όμορφο μπορείς. Δεν χρειάζεσαι πολλά χρήματα. Απλά πράγματα. Αν πάλι θες, μπορείς στα προσκλητήρια αντί για δώρο να τους πεις να κάνουν και εκείνοι δωρεά στο ίδρυμα. Καλό θα ήταν να βρεις ένα ίδρυμα που τα έχει πραγματικά ανάγκη τα χρήματα. Γνώμη μου είναι ότι το χαμόγελο του παιδιού έχει πολλούς πόρους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Εγω βρηκα τον σύλλογο "Η Χαρά" www.kea-hara.gr και θα κάνω εκεί τις μπομπονιέρες. Κάνουν και προσκλητήρια. Μάλιστα τις μπομπονιέρες τις κάνουν όπως εσύ θες. Σου λένε το κόστος και από εκεί και πέρα κάνεις εσύ μια δωρεά στο οικοτροφείο όσο μπορείς και θες. ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ. Εμάς μας πάνε 450€ οι μπομπονιέρες και θα δώσουμε άλλα τόσα σαν δωρεά. Βεβαια είναι γάμος και βάφτιση.

Θα οργανώσεις ό,τι πιο όμορφο μπορείς. Δεν χρειάζεσαι πολλά χρήματα. Απλά πράγματα. Αν πάλι θες, μπορείς στα προσκλητήρια αντί για δώρο να τους πεις να κάνουν και εκείνοι δωρεά στο ίδρυμα. Καλό θα ήταν να βρεις ένα ίδρυμα που τα έχει πραγματικά ανάγκη τα χρήματα. Γνώμη μου είναι ότι το χαμόγελο του παιδιού έχει πολλούς πόρους.

αθηνσ μου πολυ ωραια ιδεα..και εχει ομορφες μπομπονιερες...ποσο περιπου κοστιζει η μια και ποσες πηρες εσυ και σου κοστισαν 450 ευρω;;;;
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι όπως τις διάλεξα, με τα υλικά και τα κουφέτα που επέλεξα, οι 260 μπομπονιέρες βγήκαν 450€. Μου φάνηκε λογικη τιμή κόστους.

Τους επισκέπτεσαι στον χώρο τους και βλέπεις που θα πάνε τα χρήματά σου... και η κυρία που μίλησα είναι εθελόντρια και ευγενέστατη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδη αθηνα μου σου πηγε 1,73 η μπουμπουνιερα!!!

τα αλλα 450 ευρω που εδωσες ειναι υποχρεωτικα;;;;

αυτοι δεν βγαζουν απο τις μπουμπουνιερες;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΡΩ Κ ΕΓΩ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΡΣΟΚΛΗΤΗΡΙΑ-ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΡΥΜΑ...

ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΑΝΟΥΝ - ΤΟ ΜΑΚΕ A WISH - TO ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ - ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΩΡΙΑ SOS

ΣΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΠΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΟΣΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ - ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Κ ΑΠΟ ΤΗΛΕΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥΣ

ΕΙΠΑ ΜΗΠΩΣ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΠΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ -

ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ - ΑΠΟ ΞΑΝΘΗ ΕΙΜΑΙ - Κ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ

ΕΙΧΑ ΥΠΟΨΙΝ ΜΟΥ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ...ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ...

ΕΙΧΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ(ΚΛΑΣΣΙΚΟ-ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟΣ ΣΩΛΗΝΑΣ-ΜΠΟΥΚΑΛΙ-ΠΑΠΥΡΟ) Κ 4-5 ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ...ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ- ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΔΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΕΣΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ.ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ...Κ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΥΛΙΚΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nnanbill και στη θεσσαλονικη κανει η σχολη τυφλων στο πανοραμα

αλλα εγω δυστυχως ειμαι αθηνα και δεν μπορω να παρω απο κει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Αναλογα με το τι διαλέξεις, πληρώνεις. Εμείς είπαμε να δωσουμε 1,50€ για κάθε μπομπονιέρα.

Το σχέδιο που διαλέξαμε και το στολίδι που βάλαμε ανέβασαν το κόστος, όπως επίσης και τα κουφέτα. Αλλά χαλάλι μας!!!!

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει και το Κέντρο παιδιών με σύνδρομο Νταουν, αλλά και αυτοί έχουν αρκετούς πόρους. Καλύτερα κάποιο άγνωστο που θα τα κάνουν με μεράκι και αγάπη για τα παιδιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αθηνα για να καταλαβω :blush:

μπορεις να τους δειξεις μια μπομπονιερα και να στην φτιαξουν;;;;;

γιατι εχω δει μια που μου αρεσει παρα πολυ και θα ηταν τελειο αν μπορουσαν να την φτιαξουν εκεινοι... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ έγραψε:

φραπεδια εω πιστευω οτι οταν δει τη βαπιση του,και θα καταλαβει τη διαφορα..θα εχει καταλαβει και την οικονομικη κριση που θα εχουν γινει τα πραγματα τρις χειροτερα και θα σου πει..ρε μαμα καλυτερα να μη με βαφτιζες..και ας κρατουσες ταα λεφτα για να βγει κανενας μηνας παραπανω...

το διακωμωδω αλα πιστεψε με...ερχονται δυσκολοι καιροι..

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, κι εγώ όταν με το καλό βαφτίσω την κόρη μου θα περιορίσω πάρα πολύ τα έξοδα μου. Άλλωστε ένα παιδί δεν θα νιώσει ότι το διαχωρίζεις απ' το άλλο βλέποντας τις φωτογραφίες των βαφτισίων. Εαν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ των παιδιών αυτό το παιδί το εισπράττει καθημερινά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά μάλλον έτοιμα θα τα πάρουν από τον προμηθευτή. Αρκεί να τα βρουν. Δεν γνωρίζω να σου πω.. Εγώ ζήτησα κάτι συγκεκριμένο σε πορτοκαλί χρώμα με καλοκαιρινό και θαλασσινό χαρακτήρα και βγήκε τόσο. Παρόμοιο που βρήκα στην αγορά είχε πάνω από 3€ το τεμάχιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...