Μετάβαση σε περιεχόμενο

μηπως εσεις ξερετε απο βαφτισια;;;


KALLI5

Recommended Posts

κοριτσακια μου τελος του μηνα βαφτιζω με τον αντρουλη μου ενα πανεμορφο μωρακι που το λατρευω!!!!να σας ρωτησω κατι;;;τα εχουμε ολα ετοιμα,βαφτιστικα στολισμος,σταυρος,ρουχα δικα μας!απλα θα ηθελα αν ξερατε να μου πειτε;;;ποσα λεφτα πρεπει να δωσουμε στην εκκλησια;;;εχω βαλει στην ακρη 70 ευρωκ λεω μηπως κ μου ζητησουν παραπανω οι παπαδες,,,την βαφτιζουμε στο δαφνι στον αγ.χριστοφορο,,οποια ξερει ας μου απαντησει!!σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο και παντα αξιοι!! λοιπόν, δινεις όσα θες δεν υπαρχει "ταρίφα". 70€ ειναι πολύ καλα, μη σου πω και πολλα, ειδικα στις μερες μας με τοση κριση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρτάται την εκκλησία νομίζω γιατί και σε εμάς και στο νονό μας αλλά και πριν 2 εβδομάδες που βάφτισε η αδερφή μου μας ζητήσανε 100 ευρώ.

Όχι όσα έχουμε ευχαρίστηση.. Μας είπε ότι είναι 100 ευρώ για τη νονά και μας έδωσε την απόδειξη έτοιμη πριν καν μιλήσουμε.

Μάλιστα η αδερφή μου δεν είχε μαζί της 100 ευρώ και δανείστηκε :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο κοπελα μου και παντα αξια!!!για το ποσο,να ξερεις καθε εκκλησια..εχει δικη της "ταριφα".καλο θα ηταν να πατε να ρωτησετε μερες πριν για να μην ελθεις προ εκπληξεως και ψαχνεσαι..

Μπορει να εισαι τυχερη και να σου πει οτι εχετε ευχαριστηση... :S:S:S:S:S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω βρε κορίτσια, έλεος με αυτή τη νοοτροπία του ό,τι αρπάξει ο καλοσχηματισμένος κ****ς μας σε αυτή τη χώρα :laugh: γιατροί και παπάδες μας έχουν ξετινάξει! κοπέλα μου μια χαρά είναι τα 70 ευρώ, τόσα έχεις τόσα δίνεις! άκου εκεί 100 ευρώ ταρίφα και απόδειξη!!!! είναι να τραβάς τα μαλλιά σου!

εγώ όταν είχα παντρέψει μια φίλη μου, ήταν κι άλλο ένα ζευγάρι κουμπάροι... όταν πήγαμε λοιπόν να δούμε τον παπά, η πρώτη του κουβέντα ήταν "αααα πολύ ωραία, πολλοί κουμπάροι, πολλά πορτοφόλια"...

άλλη φίλη μου που πάντρεψε, πάει να δώσει τα λεφτά στον παπά... τον βρίσκει με τα πόδια πάνω στο γραφείο του :blink: βγάζει ένα 100ευρω (το πράσινο, ξέρετε, α λα Ντάλια ;) ) και του το αφήνει στο γραφείο... αυτός το πιάνει με την άκρη των δαχτύλων, λες και του έδωσε το χρησιμοποιημένο μυξομάντιλό της όταν η γρίπη ήταν σε έξαρση, και της λέει "τι είναι αυτό; ποιος θα πρωτοπάρει από αυτό;" εγώ παιδιά μα την αλήθεια θα του το έτριβα στη μούρη ή θα το έφτυνα και θα του το κολλούσα στο κούτελο, σαν οργανοπαίχτη :laugh: δεν ντρέπονται λίγο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΕΙ (ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ :blink: ), ΕΣΥ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΠΑΠΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΑΡΙ....

ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΙΟΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΦΩΤΙΣΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ;) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eμας ο παππας πριν ενα μηνα ειπε στη νονα να αφησει στο παγκαρι 50 ε και να δωσει και σε κεινον οτι θελει!Το συνολο λοιπον 100 ευρω!!

Με το καλο η βαπτιση σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς γαμοβαφτιστικαμε τον Οκτώμβριο και δώσαμε

150 όπως μα ζήτησε ο παπας.Και εγώ ξέρω πως κάθε

εκκλησια έχει την δικια της ταρίφα..οποτε ρωτα πρώτα

καλύτερα. Με το καλο και πάντα αξια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω που τα εχω κ φρεσκα!το σαββατο καναμε γαμο κ βαφτιση μαζι! :)

λοιπον,ο παπας ζητησε 150ε απο τον κουμπαρο μας για το γαμο κ 100ε απο τη νονα μας για τη βαφτιση!

εξαρταται βεβαια απο την ενορια.. :dry:

με το καλο κ παντα αξιοι σας ευχομαι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια μην τρελαθουμε τελειως!! οι παπαδες πληρωνονται για αυτο που κανουν και τα χρηματα που δινει η νονα υποτιθεται (θεωρητικα παντα") ότι ειναι για την εκκλησια! δεν υπαρχει ταριφα, εμεις τους εχουμε καλομαθει ετσι δινοντας τους πολλα... οσο τους βλεπω να κυκλοφορουν με τις BMW και τις Mercedes τους μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. την δευτερη φορα που εγινα νονα μας ρωτησαν τι θα δωσετε και απαντησα 70€, και μας ειπαν και ευχαριστω. και μετα το μυστηριο οχι πριν γιατι ισχυει και αυτο, ότι χρηματα δωσεις τετοιο μυστηριο θα σου κανουν!!! Και αναρωτιωμαστε γιατι ο κοσμος απομακρυνεται απο την εκκλησια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικά δεν είναι υποχρεωμένος ο γονιός να δώσει λεφτά στον παπά για τη βάφτιση! Απλά είναι κάτι που γίνεται περισσότερο σαν έθιμο, σαν μέρος της διαδικασίας, όπως τα βαφτιστικά, οι μπομπονιέρες και όλα τα συναφή (βέβαια, δυστηχώς, πολλοί παπάδες έχουν μετατρέψει αυτό το έθιμο σε επιχείρηση :( ). Ούτε φυσικά και υπάρχει συγκεκριμένη ταρίφα. Είναι στη κρίση του καθένα αν θα δώσει λεφτά και πόσα θα δώσει. Εμείς για παράδειγμα το 2008 που βαφτίσαμε τα διδυμάκια μας, μετά το μυστήριο, δώσαμε από τριάντα ευρώ ως δώρο στους παπάδες (ήταν δύο καθότι διπλή βάφτιση :) )και οι άνθρωποι δεν μας είπαν τίποτα και μάλιστα στην αρχή δεν τα δέχονταν! Ευτυχώς λοιπόν που υπάρχουν και εξαιρέσεις :)

Έτσι, καλό είναι να μη τους βάζουμε όλους σε ένα τσουβάλι γιατί υπάρχουν και οι "καλοί" παπάδες, αυτοί που σέβονται το λειτούργημά τους. Άλλωστε σε όλα ανεξαιρέτως τα επαγγέλματα υπάρχουν οι "κακοί" και οι "καλοί" επαγγελματίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ "ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥΣ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΑΚΕΛΑΚΙ!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ! ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ!

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ "ΤΣΟΥΒΑΛΙ" ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΙΛΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΡΕΨΕΙ 3 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΠΑΝΤΑ ΑΦΗΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ! ΟΤΙ ΘΕΛΑΜΕ ΕΜΕΙΣ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALLI5 έγραψε:

κοριτσακια μου τελος του μηνα βαφτιζω με τον αντρουλη μου ενα πανεμορφο μωρακι που το λατρευω!!!!να σας ρωτησω κατι;;;τα εχουμε ολα ετοιμα,βαφτιστικα στολισμος,σταυρος,ρουχα δικα μας!απλα θα ηθελα αν ξερατε να μου πειτε;;;ποσα λεφτα πρεπει να δωσουμε στην εκκλησια;;;εχω βαλει στην ακρη 70 ευρωκ λεω μηπως κ μου ζητησουν παραπανω οι παπαδες,,,την βαφτιζουμε στο δαφνι στον αγ.χριστοφορο,,οποια ξερει ας μου απαντησει!!σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Με το καλό να τον βαπτίσης ένας καλός παπάς δεν ζητάει συγκεκριμένα χρήματα. Εγώ ειμαι απο Κέρκυρα και όταν ειχα βαπτίση τα παιδιά μου ,

μου είπε ότι έχεις τηε ευχαρίστηση παιδί μου.Αυτό πρέπει να κάνουν όλοι οι παππάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο εμενα και να σου ζησει το μωρακι σου..κανονικα δεν πληρωνουμε..κανονικα λεμε..οπως και δεν πληρωνουμε οταν παμε για την ευχη στις 40 μερες(αλλα εχουν βαλει και εκει ταριφα)..αλλα ο λογος που σε γαμο και βαπτιση δεινουμε τελικα τα χρηματα ειναι για την εκκλησια.Για παραδειγμα στο γαμο πληρωνεις γιατι θα φερουνε καθαριστρια να καθαρισει γιατι εχουμε πεταξει ρυζι και εχουμε στολισει και θα εχει λερωθει η εκκλησια,επισεις θα πληρωθει ο ψαλτης η οι ψαλτες οι οποιοι απο αυτα τα λευτα περιμενουν και αυτοι, προς Θεου δεν το επικροτω αλλα το ξερω οτι γινεται ετσι γιατι ειναι ι δουλεια μου με οργανωση εκδηλωσεων και το ξερω.Τελικα επειδη ειδαν οι παπαδες οτι πληρωνουμε αρκετα σε στολισμο φαγητο βαπτιστικα σου λεει γιατι να μην βγαλουμε παραπανω...και ετσι πολλες εκκλησιες εχουνε και ταριφα και σου λενε θελω 100 ευρω..υπαρχουν παλι αλλες..και ναι μου εχει συμβει..να μην περνουν τπτ και να κυνηγαω τον παπα και να λεω ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΑΑΑ....επισεις εχω δει και κατι αλλο χειροτερο ακομαααα..σε μια περιοχη υπαρχεουν 2 εκκλησιες..και τα εχουνε μοιρασει..τι εννοω..η μια σε αφηνει να στολισεις για γαμο και βαπτιση και να ριξεις ρυζι..και η αλλη κανει τις κηδειες..και το κανουν αυτο για να μοιραζονατι τα λευτα..δηλαδη οποιος θελει..(ολοι φυσικα)να στολισει θα παει στη μια να κλεισει ημερομηνια και ο οποιος θελει κηδεια θα παει στην αλλη γιατι ετσι το εχουν κανονισει...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς με τον άντρα μου που παντρέψαμε ένα ζευγάρι δώσαμε όσα θέλαμε εμείς. Όταν βάπτισα ένα μωράκι πάλι το ίδιο έδωσα όσα ήθελα. Μου έχουν πει φίλες μου οτι σε κάποιες εκκλησίες υπάρχει συγκεκριμένο ποσό που ζητούν οι παπάδες. Τι να σου πώ. Εγώ λέω να δώσεις οτι έχεις ευχαρίστηση.

Πάντα άξιοι και καλοφώτιστο το μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

παιδια μην τρελαθουμε τελειως!! οι παπαδες πληρωνονται για αυτο που κανουν και τα χρηματα που δινει η νονα υποτιθεται (θεωρητικα παντα") ότι ειναι για την εκκλησια! δεν υπαρχει ταριφα, εμεις τους εχουμε καλομαθει ετσι δινοντας τους πολλα... οσο τους βλεπω να κυκλοφορουν με τις BMW και τις Mercedes τους μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. την δευτερη φορα που εγινα νονα μας ρωτησαν τι θα δωσετε και απαντησα 70€, και μας ειπαν και ευχαριστω. και μετα το μυστηριο οχι πριν γιατι ισχυει και αυτο, ότι χρηματα δωσεις τετοιο μυστηριο θα σου κανουν!!! Και αναρωτιωμαστε γιατι ο κοσμος απομακρυνεται απο την εκκλησια...

ΣΥΜΦΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩ απολυτα με οσα ειπες ....πω πωωωωω φουντωνω με τετοια!!!

Ακου ταριφα η καθε

εκκλησια και ο καθε παπας!!! :angry::angry:

Δεν το αφηνω αβαπτιστό???? Θα το φωναζω...ψιτ το παιδι!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

εμεις τους κακομαθαμε!!! Πρεπει να αλλαξουν αυτα...εχουν μισθο οι παπαδες!!! θα βγαλω και συνθημα STOP PAPS (ΠΑΠΑ δηλ :woohoo: ) envelope NOOOOWWWWWWW!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην τελική γιατί αυτά τα λεφτά να μην τα κάνουμε δωρεά σε ένα ίδρυμα ή σε κάποια από τις δραστηριότητες της εκκλησίας; καλύτερα πήγαινε κι αγόρασε με αυτά τα λεφτά ρούχα, παιχνίδια, βιβλία, ό,τι σκεφτείς τέλος πάντων και δώστα στην εκκλησία για τους φτωχούς ή πήγαινέ τα σε ένα ορφανοτροφείο ή στο βρεφοκομείο του Αλεξάνδρα, να πιάσουν και τόπο να κάνεις και μια καλή πράξη... και σαφώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι και δεν ζητάνε όλοι με τον ίδιο τρόπο, αλλά είναι πολύ άσχημο στους καιρούς που ζούμε να έχει ο άλλος την απαίτηση να του δώσεις 100 και 150 ευρώ για μία ώρα δουλειάς (συν το μισθό τους)... φαντάζομαι οι περισσότερες από εμάς δεν βγάζουν τόσα σε μια ώρα δουλειάς, για να τα δίνουμε έτσι σε κάποιον που θα έπρεπε να ντρέπεται που τα ζητάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!ευχομαι να μην μου ζητησει 150 ευρω θεωρω οτι ειναι παρα πολλα κ απο την αλλη ουτε μια ωρα δεν ειναι....σε 20 λεπτα σε ξεπεταξανε!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πο πο αυτα με τις ταριφες στις εκκλησιες πολυ με νευριαζουν.εγω με τον αντρα μου τον οκτωμβριο που γιναμε νονοι με το που τελιωσε το μυστηριο και μας μιλαγε ο παπας ηρθε ο επιτροπος και μας τραβαγε να παμε να πληρωσουμε μηπως φυγουμε ετσι.παμε και του λεω τι δινουν συνιθως ε μου λεει οτι εχετε ευχαριστηση αλλα συνιθως δινουν απο 300ευρω και πανω αλλα οτι θελεις :angry:

βγαζω και εγω και του δινω 60ευρω και με κοιταζε και του ειπα εγω τοσα μπορω και ζητησα και αποδειξη.μια χαρα ειναι τα 70ευρω μη σου πω και πολλα με την κριση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katsaridoula έγραψε:

πο πο αυτα με τις ταριφες στις εκκλησιες πολυ με νευριαζουν.εγω με τον αντρα μου τον οκτωμβριο που γιναμε νονοι με το που τελιωσε το μυστηριο και μας μιλαγε ο παπας ηρθε ο επιτροπος και μας τραβαγε να παμε να πληρωσουμε μηπως φυγουμε ετσι.παμε και του λεω τι δινουν συνιθως ε μου λεει οτι εχετε ευχαριστηση αλλα συνιθως δινουν απο 300ευρω και πανω αλλα οτι θελεις :angry:

βγαζω και εγω και του δινω 60ευρω και με κοιταζε και του ειπα εγω τοσα μπορω και ζητησα και αποδειξη.μια χαρα ειναι τα 70ευρω μη σου πω και πολλα με την κριση.

300;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :blink::blink::S αυτό ήταν, λιποθυμώ! πού βαφτίσατε κοπέλα μου, στην Εκάλη;;;;; Ρε πάνε καλά οι άνθρωποι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε μην νομιζεις αναλογος ποια περιοχη εισαι ζητανε και αλλα..μια φιλη μου στη Γλυφαδα 250 ευρω της ζητησε..και φυσικα δεν ειπα ασε οσα θες αλλα αυτο ειναι και τοσο πρεπει να πληρωσεις..ασε εχουνε ξεφυγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...