Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο γιος μου παίζει με κούκλες...


Recommended Posts

Κορίτσια απασχόλησε μια γνωστή μαμά το θέμα αυτό κ το έψαξα λίγο,για να μην της λέω ανακρίβειες.

Ισως σας ενδιαφέρει.

Το να παίζει ένα αγόρι με κούκλες είναι εξίσου φυσιολογικό με το να παίζει ενα κορίτσι με αυτοκινητάκια.

Αυτό είναι ακόμα πιο σύνηθες για τα μοναχοπαίδια ή για τα αδέρφια του ίδιου φύλου που δεν έχουν τόσο έντονη την ανάγκη να διαφοροποιηθούν(ενώ ο αδερφός με την αδερφή μπορεί πιο γρήγορα να παίξουν με παιχνίδια που να αρμόζουν ΄΄κοινωνικά'' στο φύλο τους).Αυτό που πρεπει να προσέξει κανείς είναι ο τρόπος με τον οποίο ενα αγόρι παίζει με τις κούκλες,ο οποίος διαφέρει πολύ από τον τρόπο που ένα κορίτσι παίζει.Μπορεί για το αγόρι η κούκλα να συμβολίζει τη μητέρα,και μέσω αυτής(της κούκλας)να παίρνει σε συμβολικό επίπεδο τρυφερότητα κ στοργή.

Οταν αργότερα το αγόρι πάει σε παιδικό σταθμό ή στο σχολείο όπου θα έρχεται σε επαφή με κορίτσια,τότε πολύ πιθανό να σταματήσει να παίζει με κούκλες και να παίρνει παιχνίδια που να τονίζουν τη διαφορετικότητα του φύλου του.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο ένα παιδί να ταυτίζεται με κάποιο άλλο παιδί που θαυμάζει,και να αντιγράφει τις συνήθειες και τις συμπεριφορές του.

Για παράδειγμα,θα μπορούσε ένα αγόρι να θαυμάζει τη μεγάλη του ξαδέρφη και να κάνει ό,τι κάνει κ εκείνη,γιατί με αυτό τον τρόπο έρχεται πιο κοντά της.

Όλα αυτά είναι πολύ φυσιολογικά και από μόνα τους δε λένε απολύτως τίποτα.

Της Αντιγόνης Κεμερλίογλου,Ψυχολόγος Υγείας/Εκπαίδευσης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να πώ την αμαρτία μου δεν ξέρω αν θα μου άρεσε να παίζει με κούκλες:blink: , μάλλον θα προσπαθούσα να του τις κόψω. Πείτε το από φόβο, πείτε το από ανασφάλεια :dry: …..θα μου πείτε, από αυτό θα εξαρτηθεί η μετέπειτα ζωή του ? όχι βέβαια γιατί πιστεύω πως τα παιδάκια γεννιούνται με ταυτότητα αλλά επίσης ότι και τα ερεθίσματα παίζουν το ρόλο τους ..……

Μου αρέσει που θέλει ΜΟΝΟ οχήματα παντός τύπου και μόνο….δεν παίζει με αρκουδάκια και κούκλες ……..δεν υπάρχουν καν στον ¨κόσμο¨ του και ας είναι μπροστά στα μάτια του…….

Κορίτσια αυτή είναι η άποψή μου:) !!!!!!!…….χαλαρά στις απαντήσεις σας …:angry: ..θέλω γαλήνη και ηρεμία :P :P …….πείτε την γνώμη σας όταν θα είστε σε καλή φάση :kiss: :kiss: …..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να πώ την αμαρτία μου δεν ξέρω αν θα μου άρεσε να παίζει με κούκλες:blink: , μάλλον θα προσπαθούσα να του τις κόψω. Πείτε το από φόβο, πείτε το από ανασφάλεια :dry: …..θα μου πείτε, από αυτό θα εξαρτηθεί η μετέπειτα ζωή του ? όχι βέβαια γιατί πιστεύω πως τα παιδάκια γεννιούνται με ταυτότητα αλλά επίσης ότι και τα ερεθίσματα παίζουν το ρόλο τους ..……

Μου αρέσει που θέλει ΜΟΝΟ οχήματα παντός τύπου και μόνο….δεν παίζει με αρκουδάκια και κούκλες ……..δεν υπάρχουν καν στον ¨κόσμο¨ του και ας είναι μπροστά στα μάτια του…….

Κορίτσια αυτή είναι η άποψή μου:) !!!!!!!…….χαλαρά στις απαντήσεις σας …:angry: ..θέλω γαλήνη και ηρεμία :P :P …….πείτε την γνώμη σας όταν θα είστε σε καλή φάση :kiss: :kiss: …..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να πώ την αμαρτία μου δεν ξέρω αν θα μου άρεσε να παίζει με κούκλες:blink: , μάλλον θα προσπαθούσα να του τις κόψω. Πείτε το από φόβο, πείτε το από ανασφάλεια :dry: …..θα μου πείτε, από αυτό θα εξαρτηθεί η μετέπειτα ζωή του ? όχι βέβαια γιατί πιστεύω πως τα παιδάκια γεννιούνται με ταυτότητα αλλά επίσης ότι και τα ερεθίσματα παίζουν το ρόλο τους ..……

Μου αρέσει που θέλει ΜΟΝΟ οχήματα παντός τύπου και μόνο….δεν παίζει με αρκουδάκια και κούκλες ……..δεν υπάρχουν καν στον ¨κόσμο¨ του και ας είναι μπροστά στα μάτια του…….

Κορίτσια αυτή είναι η άποψή μου:) !!!!!!!…….χαλαρά στις απαντήσεις σας …:angry: ..θέλω γαλήνη και ηρεμία :P :P …….πείτε την γνώμη σας όταν θα είστε σε καλή φάση :kiss: :kiss: …..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία και εγώ επειδή είχα 2 μεγαλύτερα αδέρφια έπαιζα συνέχεια με αυτοκίνητα και μπάλα στο γήπεδο ….κορίτσι του δρόμου ( σε μικρή ηλικία ) στην κυριολεξία ….η μαμά μου φοβόταν μην γίνω αγοροκόριτσο και άρχισε να με μαλώνει να μην πηγαίνω μαζί τους ( όχι ότι με ήθελαν…… μόνη μου πήγαινα ) αλλά πιστεύω ότι είμαι φυσιολογική γυναίκα τελικά ….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία και εγώ επειδή είχα 2 μεγαλύτερα αδέρφια έπαιζα συνέχεια με αυτοκίνητα και μπάλα στο γήπεδο ….κορίτσι του δρόμου ( σε μικρή ηλικία ) στην κυριολεξία ….η μαμά μου φοβόταν μην γίνω αγοροκόριτσο και άρχισε να με μαλώνει να μην πηγαίνω μαζί τους ( όχι ότι με ήθελαν…… μόνη μου πήγαινα ) αλλά πιστεύω ότι είμαι φυσιολογική γυναίκα τελικά ….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία και εγώ επειδή είχα 2 μεγαλύτερα αδέρφια έπαιζα συνέχεια με αυτοκίνητα και μπάλα στο γήπεδο ….κορίτσι του δρόμου ( σε μικρή ηλικία ) στην κυριολεξία ….η μαμά μου φοβόταν μην γίνω αγοροκόριτσο και άρχισε να με μαλώνει να μην πηγαίνω μαζί τους ( όχι ότι με ήθελαν…… μόνη μου πήγαινα ) αλλά πιστεύω ότι είμαι φυσιολογική γυναίκα τελικά ….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω κοριτσια απο μικρη μου αρεσε να παιζω μονο με μπαλες.Οι κουκλες δεν μου αρεσαν η μονη κουκλα που επαιζα ηταν ενα μεγαλο μωρο που μου ειχαν παρει οι γονεις μου και το ειχα βαφτισει Γιωργο το γιατι ποτε δεν το καταλαβα.Παντως δεν ειχα καποιο προβλημα κανονικη γυναικα εγινα ασχετα με το οτι δεν επαιζα με κουκλες αλλα μονο με μπαλες.Ισως γι' αυτο εγινα αθλητρια του βολλευ:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω κοριτσια απο μικρη μου αρεσε να παιζω μονο με μπαλες.Οι κουκλες δεν μου αρεσαν η μονη κουκλα που επαιζα ηταν ενα μεγαλο μωρο που μου ειχαν παρει οι γονεις μου και το ειχα βαφτισει Γιωργο το γιατι ποτε δεν το καταλαβα.Παντως δεν ειχα καποιο προβλημα κανονικη γυναικα εγινα ασχετα με το οτι δεν επαιζα με κουκλες αλλα μονο με μπαλες.Ισως γι' αυτο εγινα αθλητρια του βολλευ:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω κοριτσια απο μικρη μου αρεσε να παιζω μονο με μπαλες.Οι κουκλες δεν μου αρεσαν η μονη κουκλα που επαιζα ηταν ενα μεγαλο μωρο που μου ειχαν παρει οι γονεις μου και το ειχα βαφτισει Γιωργο το γιατι ποτε δεν το καταλαβα.Παντως δεν ειχα καποιο προβλημα κανονικη γυναικα εγινα ασχετα με το οτι δεν επαιζα με κουκλες αλλα μονο με μπαλες.Ισως γι' αυτο εγινα αθλητρια του βολλευ:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΕΤΟΝΙΕΡΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ..

ΚΟΥΚΛΕΣ ΕΙΧΑ, ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΤΑ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΤΗΣ BARBIE.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΕΤΟΝΙΕΡΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ..

ΚΟΥΚΛΕΣ ΕΙΧΑ, ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΤΑ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΤΗΣ BARBIE.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΕΤΟΝΙΕΡΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ..

ΚΟΥΚΛΕΣ ΕΙΧΑ, ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΤΑ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΤΗΣ BARBIE.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...