Μετάβαση σε περιεχόμενο

SULHPSH KAI KAPNISMA


Recommended Posts

Geia sas koritsia,

einai o deuteros mhnas pou prospathoume na meinw eguos kai tautoxrona prospathw na kopsw to kapnisma (edw kai 2 mhnes). Kai enw kapoies evdomades ta pao polu kala, meta kanw to lathos k kapnizw ksana...kai to ena tsigaro ginetai 2 ftanw mexri ta 5 tsigara kamia fora...

Hthela na rwthsw an uparxoun kopeles pou vrethhkan se antistoixh katastash kai den mporousan na kopsoun to kapnisma teleiws paroti to eixan meiwsei aisthta (oxi oti einai kamia foverh epituxia auto kata th gnwmh mou...) kai an auto epaikse kapoio rolo sth sulhpsh alla kuriws sthn egumosunh tous...

euxaristw polu kai kalh epituxia se oles!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα εγώ έμεινα έγγυος και κάπνιζα 15-20 τσιγάρα την ημέρα. Βέβαια δεν το ήξερα ότι είμαι έγγυος και μόλις το έμαθα τότε το έκοψα μαχαίρι.

Από ότι καταλαβαίνεις εμένα δεν με επηρρέασε το κάπνισμα στην σύλληψη. Ξέρω βέβαια ότι το κάπνισμα επηρρεάζει τη δύναμη του σπέρματος στους άντρες σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά επειδή εμείς δεν δυσκολευτήκαμε δεν το έχω ψάξει αν επηρρεάζει και την γυναίκα.

Με το καλό να τα καταφέρετε όπως και να έχει.

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Euxaristw!! Apo oti fainetai eimaste oi mones pou kapnizoume se auto to forum...

A epishs hthela na se rwthsw an duskoleuthkes na to kopseis maxairi molis emathes oti eisai eguos...Dhladh den thelhses na ksana-kapniseis kamia fora???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααα εγω εκανα και κατι αλλο...καπνιζα κανονικοτατα την βδομαδα που αδιαθετουσα αλλα εγω εκανα πακετο ολοκληρο μετα σταματουσα...μεχρι που βαρεθηκα βαρεθηκα και να σταματαω και να ξαναρχιζω βαρεθηκα και καθε φορα να ερχετε η ακατανομαστη και εγω πεφτω στον γκρεμο...οποτε το πηρα αποφαση...τελος λεω το τσιγαρο...τελευταια φορα καπνισα το βραδυ της πρωτοχρονιας..και τον φεβρουαριο εμεινα εγκυος...ενταξει τυχαιο σιγουρα απλα κοιτα πως τα φερνει η ζωη.. B)B)B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμπειρία προσωπική δεν έχω, (δεν είμαι καπνίστρια) αλλά εχω ακούσει από γιατρό

οτι το καπνισμα μπορει να προκαλέσει συσπάσεις στις σάλπιγγες, με

αποτέλεσμα να υπάρχει η πιθανότητα εξωμήτριου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμπειρία προσωπική δεν έχω, (δεν είμαι καπνίστρια) αλλά εχω ακούσει από γιατρό

οτι το καπνισμα μπορει να προκαλέσει συσπάσεις στις σάλπιγγες, με

αποτέλεσμα να υπάρχει η πιθανότητα εξωμήτριου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax bravo sou eisai polu tuxerh pou kataferes na to kopseis prin meineis eguos...eilikrina prospathw polu alla olo exw sto mualo mou: entaksei auto tha einai to teleutaio tsigaro kai erxetai kapoia stigmh pou thelw na kapnisw ksana...Pantws kata th gnwmh mou an den to kopsei kapoios 'maxairi' opws ekanes kai esu tote exei megalo kinduno na arxisei na kapnizei para polu ksana...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός μου, μου είχε "απαγορέψει" να αλλάξω κάποια συνήθεια μέχρι να μείνω έγγυος.

Μου είπε θα ζεις κανονικότατα, όπως ζούσες πριν ξεκινήσεις προσπάθειες, θα κάνει σεξ με τον άντρα σου για την απόλαυση και όχι για να μείνεις έγγυος...

Μετά από 3 μήνες έμεινα έγγυος! Με το που είδα το τεστ θετικό έκανα ένα τελευταίο τσιγάρο και δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου μέχρι που ο μικρός έκλεισε 7 μηνών και δυστυχώς το ξεκίνησα πάλι...

1,5 χρόνο χωρίς τσιγάρο! 1,5 χρόνο να με ενοχλεί απίστευτα ακόμα και η μυρωδιά του και όμως τώρα είμαι πάλι καπνίστρια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι καλα μην νομιζεις οτι ηταν καμια ευκολη διαδικασια φαντασου οτι πηγαινα σε παρεες που καπνιζαν απλα και μονο για να εισπνεω λιγο καπνο και να μου φευγει...απο την αλλη ειχα και την κολλητη μου που της ειχα δωσει ρητη εντολη να μην με αφηνει δευτερολεπτο μονη ...μαλιστα εκανε και ελεγχο στο σπιτι μην τυχον και εχω κρυψει κανενα τσιγαρο...ε βεβαια μολις εμαθα οτι ημουν εγκυος ουτε που ξαναπερασε απο το μυαλο...αν εξαιρεσεις το διαστημα που περιμενα να βγει η χωριακη...τοτε ηθελα να κανω ενα περιπτερο ολοκληρο :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω ακούσει από φίλες που έκαναν παιδί ότι πρέπει να περάσει ένα διάστημα χωρίς τσιγάρο πριν μείνει μια γυναίκα έγγυος...Μέχρι και για 1 χρόνο έχω ακούσει!!! Δεν είναι κάπως παράλογο αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς: mariakrhth

Τα κατάφερες πάντως και από τη στιγμή που έμαθες ότι είσαι έγκυος (και νωρίτερα) δεν κάπνισες ούτε ένα ???

Έχω μεγάλη αγωνία για αυτό το θέμα και είναι ένα από τα λίγα στον οργανισμό μου που εδώ και κάποια χρόνια δεν μπορώ να ελεγξω...Έχω σταματήσει να καπνίζω πχ για 1 ολόκληρη εβδομάδα και μετά πάλι να κάνω 1 την ημέρα κ τώρα έχω πάει στα 3-4...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω πως ναι φυσικα και χρειαζετε ενα διαστημα μεχρι ο οργανισμος να γινει ξανα το ιδιο καθαρος αλλα εξαρταται απο πολλα οπως ποσα χρονια καπνιζεις ποσα τσιγαρα κανεις ποσων χρονων εισαι...σιγουρα επιρεαζεται η συλληψη και η γονιμοτητα γενικοτερα και φυσικα ισχυει και για τους αντρες αυτο..και να μην ξεχναμε και το παθητικο καπνισμα που ειναι το ιδιο βλαβερο...τι να το ακνεις αν δεν εισαι καπνιστης αλλα δουλευεις καπου οπου ολοι καπνιζουν... :huh::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha έγραψε:

Προς: mariakrhth

Τα κατάφερες πάντως και από τη στιγμή που έμαθες ότι είσαι έγκυος (και νωρίτερα) δεν κάπνισες ούτε ένα ???

Έχω μεγάλη αγωνία για αυτό το θέμα και είναι ένα από τα λίγα στον οργανισμό μου που εδώ και κάποια χρόνια δεν μπορώ να ελεγξω...Έχω σταματήσει να καπνίζω πχ για 1 ολόκληρη εβδομάδα και μετά πάλι να κάνω 1 την ημέρα κ τώρα έχω πάει στα 3-4...

ναι μεχρι τωρα στον τεταρτο δεν εχω κανει ουτε τζουρα...και οσο μπορω αποφευγω και τις παρεες που καπνιζουν...να σου πω κατι?εγω προσπαθουσα τρια χρονια να κανω παιδι ειχα περασει απο πολλα κυματα και τρελες απογοητευσεις...μολις πηγα στον γιατρο και ειδα το σακο και φανταστικα πως μεσα σε μια τετοια κουκιδιτσα θα μεγαλωσει το παιδι που με τοσο κοπο καταφερα να συλλαβω δεν σκεφτηκα ουτε μια στιγμη να καπνισω...ποσο μαλλον στον επομενο υπερηχο που ακουσα και την καρδουλα του...να δεις πως και εσυ ετσι θα κανεις...θα σκεφτεσαι τοσο να ειναι καλα το μωρακι σου που το τσιγαρο δεν θα υπαρχει καν στο λεξιλογιο σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ευχομαι με το καλό να σφίξεις το μωράκι στην αγγαλιά σου :)

Όταν λες απογοητεύσεις τι εννοείς? Είμαι καινούρια στο ...'παιχνίδι' και ακούω για διάφορα πράγματα που μπορεί να πάνε στραβά και με πιάνει άγχος...Κυρίως για πράγματα που δεν μπορεί να προβλέψει κανείς ή να αποφύγει...

Και πάλι εύχομαι με το καλό!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν για τρια χρονια το μονο πραγμα που περναει απο το μυαλο σου ειναι γιατι ρε γαμωτο ακομα να μεινω εγκυος?και ειδικα οταν δεν υπαρχουν σοβαρα προβληματα μονο ο αντρας μου ειχε λιγο χαμηλη κινητικοτητα...εγω εκανα καθε εξεταση που μπορουσα να κανω για να βρω το λογο και ολες ηταν καθαρες και τρελαινομουν γιατι καλα να εχεις κατι ξερεις τι να κανεις οταν ομως δεν βρισκουν τιποτα εε??ενοιωθα αχρηστη ανικανη...περισι καναμε και μια σπερματεγχυση αποτυχημενη φυσικα και νοιωθω τον κοσμο να χανετε απο τα ποδια μου..εκανα εναν χρονο να συνελθω να σταθω στα ποδια μου και να παρω αποφαση οτι τωρα ειναι η σειρα μου...ασε και τον πολεμο απο την "γλυκια"πεθερουλα μου κανε αυτο πηγαινε εκει πιες αυτο το ματζουνι μην καθεσαι ετσι σταματα να καπνιζεις κτλ κτλ κτλ...μετα λοιπον απο ολα αυτα την βρισκεις την δυναμη να το κοψεις ναι η οχι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δήκιο...από ένα σημείο και μετά το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το μωράκι σου...Τελικά έμεινες έγκυος με φυσικό τρόπο? Και μία φίλη μου προσπαθούσε 3 χρόνια αλλά της είχαν αποκλείσει όλα τα ενδεχόμενα να κάνει παιδί με φυσικό τρόπο και δεν ήθελε να κάνει εξωσωματική και τελικά έμεινε έγκυος φυσικά!!!!

Ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και φαίνεσαι πολύ ενημερωμένη σε αυτά τα θέματα...Προσπαθώ τον μήνα αυτό να εντοπίσω την οωρρηξία μου και έχω χρησιμοποιήσει διάφορα 'ημερολόγια' οωρρηξίας...

Η τελευταία περίοδός μου ήταν στις 15 Απριλίου και έχω κύκλο 32-35 ημερών (συνήθως 33). Κανονικά η οωρρηξία ήταν την Τρίτη ή Τετάρτη ωστόσο εγώ νοιώθω μικρά πονάκια από την Τρίτη έως και σήμερα Πέμπτη...Επίσης τα 'κολπικά υγρά οωρρηξίας' είναι αυξημένα και τις 3 αυτές ημέρες...Οπότε βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα οωρηξία καθώς από ότι έχω διαβάσει όταν αυτή πραγματοποιηθεί τα υγρά αυτά ασθενούν...Είναι δυνατόν να πραγματοποιείται οωρηξία και τις 3 ημέρες αυτές? Επίσης, πώς μπορώ να διαχωρίσω τα 'κολπικά υγρά οωρρηξίας' από τα υγρά του συζύγου μου? Δηλαδή, υπάρχει ενδεχόμενο αυτά τα υγρά να μην είναι λόγω οωρρηξίας αλλά λόγω της επαφής??Πόσες ημέρες ή ώρες διατηρούνται αυτά εμφανώς στο γυναικείο σώμα?

Σε ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και συγνώμη αν σε ...ζάλισα με τις ερωτήσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν εμεινα εγκυος φυσιολογικα αλλα με σπερματεγχυση...της εδωσα αλλη μια ευκαιρια (της σπερματεγχυσης)γιατι ημουν αποφασισμενη πως το επομενο βημα θα ηταν εξωσωματικη...ειχα κουραστει πλεον αλλα ευτυχως δεν χρειαστηκε ολα πηγαν τελεια...οσο για τις ερωτησεις σου γιατρος δεν ειμαι αλλα με τα χρονια πειρας(40 χρονια φουρναρης που λενε)εμαθα πως σε εναν κανονικο κυκλο οι γονιμες μερες ειναι απο 14-16 του κυκλου οσο ανεβαινεις μετρας 2 μερες παραπανω δηλ εγω εχω κυκλο 30 με 31 μερες και ωορηξια εκανα απο 18-22 μερα...αλλα να ξερεις πως πχ.η ωορηξια σου ειναι την 18 μερα?εσυ μπορεις να εχεις επαφες 2 μερες πριν και 2 μετα και αυτο γιατι ο κυκλος ζωης του σπερματοζωαριου ειναι μεγαλυτερος κατι μερες απο των ωοαριων φαντασου οτι μπορει να μεινει γαντζωμενο μεσα στην σαλπιγγα και να περιμενει το αυγουλακι σου να κατεβει....(σημ.αν ενα τετοιο σε γονιμοποιησει θα κανεις κοριτσι γιατι αυτα ειναι τα πιο ανθεκτικα ως συνηθως...)τελος παντων συμπερασμα αφθονο σεξ ανα μια μερα ειναι η πιο σωστη μεθοδος...και τα υγρα της ωορηξιας ειναι διαφανα και αν τα πιασεις(σορυ αν σε αηδιασα)σχηματιζουν κλωστουλα...ααα και κατι ακομα η ωορηξια συμβαινει μια φορα απλα το ταξιδι απο την σαλπιγγα μεχρι την μητρα ειναι καααποιεεεες ωρες και μεσα σε αυτες τις ωρες πραγματοποιειται η συλληψη...αυτα...δεν ξερω αν τα ειπα ολα αν ξεχασα κατι ξαναπες μου...και φυσικα πανω απο μενα ειναι ο γιατρος σου σε αυτον να εχεις απολυτη εμπιστοσυνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha έγραψε:

Euxaristw!! Apo oti fainetai eimaste oi mones pou kapnizoume se auto to forum...

A epishs hthela na se rwthsw an duskoleuthkes na to kopseis maxairi molis emathes oti eisai eguos...Dhladh den thelhses na ksana-kapniseis kamia fora???

Αν θέλησα??? Και ακόμα θέλω!! Αλλά ευτυχώς το μητρικό μου ένστικτο υπερίσχυσε του εθισμού μου.

Συνέχεια λέω μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι μόλις γεννήσω θα κάνω ένα τσιγάρο παρέα με έναν σκέτο βαρύ φραπέ και μετά πάλι στοπ μέχρι το τέλος του θηλασμού.

Το ξέρω ότι είναι ντροπή μου αλλά δεν έχω διάθεση να το κόψω για πάντα ενώ θα έπρεπε. :blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!!Με βοήθησες πολύ :)

Μια ακόμη ερώτηση: Τα υγρά της οωρρηξίας για πόσες ημέρες σχηματιζουν 'κλωστούλα'?? Διότι εμένα μου συβαίνει εδώ και 3 ημέρες. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει περάσει η οωρρηξία??Επίσης, πώς μπορώ να τα διαχωρίσω από τα υγρά της επαφής???Για πόσο διατηρούνται ορατά και σε κολλώδη μοφή τα υγρά της επαφής??

Χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι τόσο αισιόδοξο άτομο και θα γίνεις φανταστική μανούλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο εξαρταται απο τον καθε οργανισμο εμενα δηλ κρατουσαν δυο μερες τρεις μερες και σταματουσαν αλλα και δυο μερες μετα που σταματουσαν ηταν γονιμη περιοδος..τα υγρα επαφης ειναι πολυ πιο ρευστα..και δεν διατηρουνται πανω απο μια δυο ωρες ..που σημαινει αν την επομενη μερα ξυπνησεις πας τουαλετα και δεις υγρα στο χαρτι ειναι κολπικα μαζι με σπερμα αυτο δεν σημαινει ομως πως δεν εχει γινει συλληψη...ο καλυτερος τροπος να ανακαλυψεις τισ γονιμες μερες ειναι ειτε ο γιατρος ειτε τα τεστ ωορηξιας που κυκλοφορουν στα φαρμακια...

ευχαριστω πολυ...ευχομαι και εγω να γινω καλη μανουλα και να μην πω καποια στιγμη ιδια η μανα μου ειμαι...οχι οτι δεν ειναι καλη τελεια ειναι αλλα πολυ προστατευτικη...εγω ελπιζω να ειμαι πιο χαλαρη :huh::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το τσιγαρο παιζει μεγαλο ρολο για το αν μια γυναικα θα συλλαβει ευκολα η οχι, για να μην αναφερω τα αλλα αρνητικα του. Κοψτο τελειως και ξεκινα φολικο οξυ. ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας. ευχομαι να μεινεις εγκυος πολύ γρηγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw pali koritsia kapnizw kanonika..kanw gurw sta 15 tsigara thn mera kai den prospathisa na to kopsw akomh..enw prospathoume..exw pei ston eauto mou pws den tha allaksw sunhtheies giati kserw oti tha me agxwsei polu perissotero..eipa epishs ston eauto mou k to orkisthka pws an erthei ena ninaki tha kanw ena teleutaio tsigaro k meta tha to kopsw maxairi..to orkisthka k kserw apo ton eauto mou pws tha to tirisw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rozalia έγραψε:

μόλις γεννήσω θα κάνω ένα τσιγάρο παρέα με έναν σκέτο βαρύ φραπέ και μετά πάλι στοπ μέχρι το τέλος του θηλασμού.

:

Μου είσαι και θεριακλού! :P:P:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...