Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιος κανει την προταση?


Recommended Posts

Κατα τη γνωμη σας ποιος πρεπει να προτεινει να γινει νουνος/α στο δευτερο παιδι?

οι γονεις στο ατομο που προτιμουν ή καποιος που θελει να αναλαβει το εργο στους γονεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρω σωστο να κανουν την προταση οι γονεις!

Ο υποψηφιος νονος μπορει να αρνηθει ευγενικα για τους λογους του χωρις να παρεξηγηθει ιδιαιτερα...

Το να αρνηθουν οι γονεις ειναι πιο δυσκολο...!

Εκτος κ αν ο νονος/νονα ειναι καλος φιλος οποτε δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ηξερα οι γονεις, αλλα καποιος μου ειπε οτι κανονικα πρεπει να περιμενω να μου το προτεινουν γιατι ειναι το να γινεις νουνος/α ειναι απαιτητικο και εφ ορου ζωης και ισως καποιοι να μην θελουν να αναλαβουν τετοια δεσμευση...

ουφ! δε ξερω τι να κανω και θελω να κατασταλαξω γιατι πρεπει να γινει η βαπτιση τελος ιουλιου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι αν περιμένουν οι γονείς πρόταση κι αυτή δε γίνεται? Και τρέχουν τον τελευταίο καιρό να βρουν νονό?

Συμφωνω πως το καλύτερο είναι να προτείνουν οι γονείς. Αλλά κι αν προλάβει κάποιος υποψήφιος και προτείνει και συμφωνούν οι γονείς... Τόσο το καλύτερο! Αν διαφωνούν όμως? Συμφωνω πως είναι δύσκολη η απόρριψη από πλευράς γονιών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για μενα..οποιος οποια εδειξε το μεγαλυτερο ενδιαφερον κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου..και σου προτεινει να γινει νονος η νονα..αυτον να διαλεξεις!!να εισαι σιγουρη οτι θα το αγαπαει πραγματικα!ασε τις προτασεις να πεσουν..σκεψου..και αποφασισε..

μην βασιστεις απλα σε μια φιλια,η γνωριμια..συμφεροντος..να γινει νονος του παιδιου σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για εμένα δεν πρέπει να κάνουν την πρόταση οι γονείς. Δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να μπει σε τόσα έξοδα και να αναλάβει τέτοια υποχρέωση..Τον φέρνεις σε δύσκολη θέση γιατί δεν είναι και τόοοοσο εύκολο ο άλλος να αρνηθεί......Ειδικά αν είναι φίλος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

Για εμένα δεν πρέπει να κάνουν την πρόταση οι γονείς. Δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να μπει σε τόσα έξοδα και να αναλάβει τέτοια υποχρέωση..Τον φέρνεις σε δύσκολη θέση γιατί δεν είναι και τόοοοσο εύκολο ο άλλος να αρνηθεί......Ειδικά αν είναι φίλος..

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΗ! ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ! ΤΩΡΑ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ (ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΟΛΛΟΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΛΟ Ή ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!

ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΛΟΥΚΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΝΟΝΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ! Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΥΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ!

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΦΤΙΣΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frapedia μου καταρχήν να σας ζήσει ο μπέμπης και να είναι γερός!!

Εμείς θα σου πω τι κάναμε στην περίπτωση της μπεμπούλας μας...Αν και οι κουμπάροι μας που μας πάντρεψαν (2 ζευγάρια) μας είχαν προτείνει να βαφτίσουν την μπεμπούλα μας, εμείς αρνηθήκαμε ευγενικά...Είναι άνθρωποι που δε βλέπαμε συχνά και αρκετά μεγαλύτεροί μας...Βασικά μετανιώσαμε για το ένα ζευγάρι που δεχτήκαμε να μας παντρέψει μιας και είναι εντελώς αδιάφοροι...

Είχαμε ένα ζευγάρι που είναι πολύ φίλοι μας, έχουμε στενές σχέσεις, βρισκόμαστε συχνά και λατρεύουν το νινί μας...Επομένως, τους προτείναμε να μας βαφτίσουν το παιδί...Στην κοπέλα βασικά, η οποία δεν έχει γίνει ξανά νονά...Σε πληροφορώ ότι όταν της το προτείναμε, έβαλε τα κλάματα από τη χαρά της και τη συγκίνηση...

Τη βάφτισαν, έρχονται τη βλέπουν συχνά, είναι κοντά της και το νιώθω ότι την αγαπάνε...

εσύ πρότεινε σε αυτόν που αισθάνεσαι ότι θα είναι κοντά στο παιδί και αν δεν μπορεί οικονομικά να ανταπεξέλθει, θα στο πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτα από όλα να σας ζήσει και να τον χαίρεστε!

Σύμφωνα με τα δικά μας έθιμα (έχουμε καταγωγή από νησί) λένε ότι πρέπει το παιδί να "στο ζητήσουν".

Η αλήθεια είναι ότι εμείς βολιδοσκοπούμε την κατάσταση για το ποιος θα μπορέσει να είναι ο "τέλειος νονός/νονά" για το μωρό μας. Παρατηρούμε όλους τους γνωστούς και τους φίλους και ήδη έχουμε καταλήξει σχεδόν σε ποιον θα προτείνουμε να αναλάβει αυτόν τον ρόλο, που δεν είναι διόλου διακοσμητικός αλλά ουσιαστικός για το παιδί μας. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν θέλουμε να το αφήσουμε στην τύχη του και όποιος μας το προτείνει.

Τώρα βέβαια με την οικονομική κρίση ποτέ δεν ξέρεις αν αυτός που έχεις διαλέξει θα μπορέσει αν και νομίζω ότι τα έξοδα μπορούν να γίνουν με σύνεση προκειμένου να έχει το παιδί σου έναν κατάλληλο νονό.

Με το καλό όποιον και να διαλέξετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το βασικο μου προβλημα ειναι οτι οι κουμπαροι που μας παντρεψαν αποποιηθηκαν του ρολου για το πρωτο παιδι και ετσι προτεινα εγω στην κολλητη μου - η οποια ξετρελαθηκε - και το βαφτισε

τωρα στο δευτερο που δεν εχω καποιον απο την παρεα του αντρα μου που πραγματικα να πιστευω εχω πολυ μεγαλο προβλημα. ενα ζευγαρι που θα ηθελα να κουμπαρεψουμε απο μονοι τους ειπαν οτι λογω κρισης δεν μπορουν να μου κανουν την προταση. ετσι η μονη μου επιλογη ειναι ο αδερφος του αλλα δε θελω να μπλεχτουν οι γονεις του στο ολο θεμα, κατι που ειναι αναποφευκτο αν τελικα πουμε στον αδερφο του.

απο την αλλη σκεφτομαι οτι ηδη η μικρη εχει νονους - καλους μεν, αλλα εκτος πολης. ας εχει τουλαχιστον ο μικρος καποιον απο την πολη του ...

τι προβλημα κι αυτο! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω νομιζω οτι καλυτερο (για τους γονεις) ειναι να κανουν αυτοι την προταση ισως με τροπο που να μην υποχρεωνει τον αλλον γιατι εχετε δικιο οι καιροι ειναι δυσκολοι και πολλοι δυσκολευονται οικονομικα. εμενα μου εχουν ζητησει να βαφτισουν παιδι και ενιωσα ασχημα οταν αρνηθηκα γιατι δεν ηθελα η συγκεκριμενη κοπελα να γινει νονα του παιδιου μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...