Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010


Recommended Posts

Κοιμηθηκε το φρατζολακι!Βρε κοριτσια κανει πολυ ζεστη και της εβαλα ενα φανελακι με ραντακι και ενα φανελακι με κοντο μανικι απ' εξω!

Μηπως βιαστηκα?Δεν ξερω πως να την ντυσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 651
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα !!!!!Εμεις χθες πηγαμε στο γιατρο για εμβολιο και μας βρηκε ελαφρια μορφη βρογχιολιτιδας .Το εμβολιο δεν το καναμε .Το ζουζουνι μου εγινε 8100 και 68,5 ποντους.Και μεις ειμαστα στην ανωτατη κλιμακα αλλα δεν φαινεται χοντρουλης γιατι ειναι ψιλος..Χτες το βραδυ αρχισε να βηχει και σημερα θα ξαναπαρω τη γιατρο να της το πω .. !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

oliax73 , περαστικα στο μικρουλη σου , ελπιζω να μην ταλαιπωρηθει...

Η μικρη μου ειναι καλυτερα εξακολουθει κ τρωει λιγακι κ συχνα αλλα εχουμε βγαλει νεο κουσουρι παλι .. Δεν με θελει κοριτσια , δεν με εμπιστευεται ... Το οτι της εβαζα ορους , αερολιν κτλ με συνδεουν με πραγματα ασχημα μαλλον ..Την παιρνω αγκαλια να την ταισω κ κλαιει..την βαζω στο κουνιστο της καρεκλακι κ της δινω το μπιμπερο κ μονο τοτε τρωει . Εχω δοκιμασει πολλες φορες μονο ετσι θελει ..Λετε να κρατησει πολυ αυτο ? Εγω τωρα που με πιανουν κλαματα φταιω...?

:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva αποκλειεται το μωρο σου να μην σε εμπιστευεται!Εχει ταλαιπωρηθει το ζουζουνακι και εχει εκνευρισμο!Ειναι δυνατον να μη θελει τη μανουλα βρε?Μπορει να σου κανει παραπονα ετσι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athinouli έγραψε:

Κάτσε τώρα γιατί μπερδεύτηκα. Τι εννοείς σε ποια καμπύλη; Στο βιβλιάριο υγείας αν κοιτάξεις εκεί που λέει το βάρος κοριτσιών, είναι στην υψηλότερη θέση. Νομίζω 2η μας είχε πει η γιατρός στις 19/4 Τώρα τρέμω πόσο θα έχει πάει...

Καλημέρα!!!!!!!!! :laugh:

στην δεξιά μεριά της σελίδας με τις καμπύλες έχει κάτι νούμερα: 25,50,75,90 κλπ

εάν ακολουθεί την ίδια καμπύλη ύψους και βάρους είναι μια χαρούλα! Εμένα βρίσκεται στην 90 και στο ύψος και στο βάρος. :woohoo:

Αν για παράδειγμα στο βάρος είναι στην 75η και στο ύψος στην 90η θεωρείται ψηλόλιγνο μωράκι.

Πάντως μην συγκρίνεις με αλλα παιδάκια, γιατί παίζει ρόλο και το πόσο γεννήθηκε το κάθε μωρό και ο ρυθμός ανάπτυξης του καθενος. Λένε πως οταν γίνει 6 μηνών πρέπει να έχει 2πλασιάσει το βάρος γέννησής του και όταν πάει 1 έτους πρέπει να το έχει 3πλασιάσει. Από εκεί και πέρα συνήθως παίρνουν 100-200γρ το μήνα.

Τα παιδάκια μέχρι 2-3 ετών τρώνε όσο ακριβώς τους χρειάζεται. Δεν τρώνε ασυναίσθητα. Από κει και πέρα θέλει προσοχή γιατί λιγουρεύονται οτι δουν και συνήθως τα λιξολοϊδια (μπισκότα, σοκολάτες,κλπ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oliax73 περαστικούλια σας!

μαμα ευα, μην κάνεις τέτοιες σκέψεις... είναι δυνατόν να μην θέλει την μαμά του;;; Απλά ίσως έτσι βολεύεται να πίνει το γαλατάκι... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες και μπεμπάκια!!! mamaeva μη στενοχωριέσαι βρε! Απλά το μπουμπουκάκι σου είναι ταλαιπωρημένο. Λογικά σε λιγες μερούλες θα συνέλθει. Είναι δυνατόν να μη θέλει τη μαμα; Οποιοδήποτε άλλον ίσως αλλά τη μαμά αδύνατο. Μήπως νομίζει ότι κάθε φορά που θα την πλησιάσεις θα της βάλεις ορό ή κάτι τέτοιο; Παίζει και αυτο. Βάλε κανένα άλλο να το κάνει μήπως και της φταίει αυτό; Να είναι οι άλλοι οι κακοί, όχι εσύ ;)

Να σας ρωτήσω: Τους έχετε δώσει νερό; Από πότε τους δίνουμε; Τωρα που αρχίζει η ζέστη νομίζω ότι διψάει, αν και θηλάζει. Τη βλέπω στο μπάνιο που της παει νερό το γλύφει με ευχαρίστηση.

Sophiakμια χαρά τη ντύνεις. Εγώ χτες την είχα με το κοντομάνικο κορμάκι και ένα παντελόνι μπυζάμας και είχε ιδρώσει κάποια στιγμή το βράδυ και δεν ήθελε τα σκεπάσματα. Τώρα την έχω μόνο με το κορμάκι ξυπολυτούλα και δαγκώνω τα μπουτάκια :P:P Δε δείχνει πάντως να κρυώνει, το αντίθετο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oliax73 perastikoulia!!!

mama eva mh stenaxwriesai...mallon einai kourasmeno to glukoulini!

αυτο με το νερο θελω κ εγω να το ρωτησω...κπ στιγμη η γιατροσ μας ειπε οτι νερο τα δινουμε οταν βαζουμε την στερεη τροφη.

εγω της δινω χαμομηλι 1-2 φορεσ την μερα να δροσιζεται...μας βοηθαει κ στα κακατζελακια μας - που ειμαστε δυσκοιλιες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tα μπεμπακια που θηλαζουν δε χρειαζονται νερακι πριν την εισαγωγη των στερεων τροφων γιατι το μητρικο γαλα ειναι 90% νερακι!!

athinouli μια φορα καθε 4 μερες?Μηπως πρεπει να της αλλαξεις γαλα?Εχεις δοκιμασει να της δινει γαλα με χαμομηλονερο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry λαθος!Μηπως κατι που τρως?Εγω εχω σταματησει να παιρνω σιδηρο απο τον 2ο μηνα γιατι αυτο της προκαλουσε δυσκοιλιοτητα!Ασε καθε μερα εκοβα και κατι μεχρι να βρω τι φταιει!Τωρα κανει 2 με 3 φορες την ημερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωχ! Λες να φταίει ο σιδηρος; τον είχα σταματήσει και άρχισαν να μου πέφτουν τα μαλλια, γι'αυτο τον ξανααρχισα. Τι να κάνω τώρα; να τον σταματήσω και να μείνω....καραφλη;;;; μιλάμε για ολοκληρες τουφες. Αλλα πάλι αμα ειναι να βοηθησει το φουσκαλακι...η παιδιατρος πάντως είπε ότι τα μωρα που θηλαζουν και μια φορα την εβδομαδα να τα κανουν δεν πειραζει. Γι'αυτο επαναπυτηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατι θα ξερει αυτη καλυτερα απο μενα γιατρος ειναι!Η δικη μου μου εχει πει μια την ημερα θελει τωρα τι να πω!Εγω το σταματησα αλλα μεχρι στιγμης ο αιματοκριτης μου ειναι οκ!Εσυ που ειχες τετοιο θεμα...δε νομιζω οτι ειναι η καλυτερη ιδεα :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!

ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕ ΞΕΡΕΤΕ,ΕΙΜΑΙ Η ΣΟΦΙΑ Κ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΗΠΑΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 23/01.

ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΑΡΟ 3.600

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΜΑΝΟΥΛΑΣ ΕΙΝΑΙ 7.900 Κ 65 ΠΟΝΤΟΥΣ!!

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ!!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΥΧΝΑ!!

ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!!ΝΑ ΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΦΙΑΚ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΕΣΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΣΟΥ!!

ΑΘΗΝΟΥΛΙ ΜΟΥ ΣΈΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΜΠΑΑΑΑΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ ΧΙ ΧΙ ΧΙ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΑΦΙΟΖΟ!!! ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΒΡΑΔΥΝΟΣ ΥΠΝΟΣ!

ΕΛΕΓΑ Κ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ...

ΤΟ ΣΥΝΗΘΗΣΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΑΝ ΧΡΟΝΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΦΙΑ ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ Κ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ...!!!

ATHINOULI...ΕΓΩ ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΑ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΣΧΕΔΟΝ...ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ 1 ΦΟΡΑ Κ ΑΝ ΤΥΧΕΙ Κ 2 ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ...ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΛΕΕΙ ΣΤΑ 100ΜΛ 1ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ...Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ ΣΤΑ 50ΜΛ 1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ

ΠΙΝΕ ΕΣΥ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ...ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ...!!!

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΙΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΞΕΝΟ ,ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΚΛΕΙΣΜΑΤΑΚΙ! ΓΕΜΙΖΕ ΚΑΜΙΑ 3-4 ΠΑΝΕΣ ΣΤΙΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΣΜΑ...ΑΣΕ 100 ΧΑΧΑΧΑ, ΑΦΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΜΑΣΟΥΤΗ Κ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ ΤΗΣ ΦΘΗΝΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΖΩ ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΝΤΑΜ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Μ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΑΝΑ ...ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ...ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...ΚΑΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ...ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ...Κ ΨΙΛΟΕΧΟΥΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ...Κ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΚΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνονόματη Καλωήρθες στη παρέα μας!

Εγώ του φτιάχνω 2 γεύματα γάλα με χαμομηλόνερο! Είναι και μένα δυσκοιλιος και το χαμομήλι τον βοηθάει ...!!

Αύριο θα πάμε στη παιδίατρο για το εμβόλιο και έχω άγχος μωρέ!! τη προηγούμενη φορά πλάνταξε στο κλάμα το πουλάκι μου!! άντε να δούμε :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχω σκασει με τη μπουμπου μου παλι σημερα τρωει λιγο...δεν μπορω να καταλαβω και ποσο ακριβως τρωει....να ναι η ζεστη που λεει η μαμα μου ή μπορει να ειναι κατι αλλο?Βαρος παιρνει κανονικα παντως και ειναι ευδιαθετη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΗΜΕΡΑ Κ ΕΜΕΝΑ ΕΝΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΣΤΟ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ...ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΕ Κ ΓΕΛΟΥΣΕ...ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ?

ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΜΒΟΛΙΟ?ΕΜΕΙΣ ΜΕΧΡΙ Κ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΝΑΜΕ...ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΤΗΝ ΖΥΓΙΖΕΙΣ?,,,ΟΥΠΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ Ε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...