Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙ..ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια.Μόλις γράφτηκα στο site είμαι νέο μέλος και θέλω τη βοήθεια σας.Λοιπόν έχω έναν μπέμπη 25 ημερών και θηλάζω αποκλειστικά..έχω όμως το εξής πρόβλημα και έχω πανικοβληθεί.Το μωρό απο το μαιευτήριο ακόμα έβγαζε γουλιές μετά το φαί και καμιά φορά πολύ ώρα μετά το φαί.Δεν έδωσα σημασία λέω όλα τα μωρά βγάζουν γουλιές.Στις 20 μέρες που ήρθε να το δει παιδίατρος τις είπα για τις γουλιές και μου είπε ρουκέτες βγάζει??μην ανησυχείς τότε.Εδώ και αρκετές μέρες όμως το μωρό γκρινιάζει πολύ μετά το φαί και δυσκολεύεται να κοιμηθεί..έχει έναν περίεργο βήχα και κάνει λες και πνίγεται,κοκκινίζει ολόκληρο!χτες ειδικά μετά απο ώρα που γκρίνιαζε μόλις τον ξάπλωσα για να τον αλλάξω αρχισε να πετάει ρουκέτες.Συνολικά 4 φορές!!Είμαι να σκάσω απο τη στεναχώρια μου και δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει.Σκέφτηκα οτι μπορεί να παραέφαγε και έβγαλε το περίσσευμα.Μήπως καμιά μανούλα έχει περάσει κάτι ανάλογο??Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλύτερα να βάλεις το ποστ σου στην κατηγορία Επιστημονικοί συνεργάτες - Χρήστος Τζορμπατζάκης. Είναι παιδίατρος και σύντομα θα λάβεις απάντηση!

καλως ήρθες στην παρέ μας! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου ,δεν συζητησατε γ το ενδεχομενο της γαστροοισοφαγικης παλλινδρομησης?δοκιμασε στο επομενο γευμα του να να θηλαζει λιγο κ να τον ρευεις,απο φιλη μου που ειχε το παιδακι της μου ειχε πει οτι εκανε μικρα κ τακτα γευματα κ μιση ωρα μετα το φαι την κρατουσε ορθια τη μικρη της..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου savropigouino η αληθεια είναι οτι και μένα εκει πάει το μυαλό μου απο τα συμπτώματα..αλλά εύχομαι να μην είναι αυτό γιατί δεν θέλω να κόψω το θηλασμό και άκουσα οτι οι γιατροί για το συγκεκριμένο πρόβλημα προτείνουν κάτι αντιαναγωγικά γάλατα και κόψιμο του θηλασμού :(:(:( Αυτό που λες για το ρέψιμο ο δικός μου σπάνια ρεύεται και κουράζομαι να τον κράτάω ένα τέταρτο για να ρευτεί και στο τέλος να μην ρεύεται.Μου είπε και η γιατρός οτι τα μωρα που θηλάζουν σπάνια ρεύονται και εγώ τον κρατάω κανα 2 λεπτά-δεν ρεύεται και τον βάζω για ύπνο στο πλάι.Μήπως είναι λάθος και του δημιουργώ περισσότερο πρόβλημα έτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι γιατροί ,οι σωστοί γιατροί ,δεν προτείνουν ποτέ με ποτέ να κοπεί ο θηλασμός γιατί υπάρχει παλινδρόμηση .

και εμείς είχαμε μέχρι 6 μηνών και ακόμα θηλάζει .

το μητρικό γάλα ειναι το ιδικό για την παλινδρόμηση .τα γάλατα που λες ειναι ιδικά όταν δεν θηλάζουν.

το μητρικό γάλα χωνεύετε πιο γρήγορα και πιο εύκολα και δεν βγάζει πολλεσ ρουκέτες .

τα γάλατα που λες πέφτουν σαν στόκος στο στομάχι γιαυτο δν βγαίνουν εύκολα .

ψάξε λίγο ,βαλε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση στο γκουγκλ και δες τι προτείνουν ,τι εμπειρίες είχαν κοπέλες .δω μέσα ειναι και η δική μου κάπου .

δεν έχω χρόνο τώρα για να σου την βρω .

αλλά σου ξανά τονίζω ΕΝΑΣ ΣΩΣΤΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΓΑΛΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΣΕΠΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ .

ιδικά σε αυτήν την περίπτωση ο θηλασμός ειναι πιο πολύτιμος από ποτέ .

δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χειρότερα θα ειναι με άλλο γάλα εκτός του δικού σου .και στο λέω αυτό γιατί και η κολλητή μου που δεν θήλαζε είχε η μικρή της και ήταν πολύ χειρότερα από τον δικό μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα,

και μενα η μικρη μου βγαζει γουλιες,ιδιαιτερα στην αρχη σχεδον καθε φορα που θηλαζε.Τωρα εχουν περιοριστει αλλα συνεχιζει να βγαζει γαλατακι. Εμας η παιδιατρος μας ειπε οτι για ΓΟΠ δεν ανησυχουμε πριν κλεισει κ τον 3ο μηνα το παιδι.Αν και τοτε συνεχισει θα το κοιταξουμε.Δεν μου πε παντως οτι σε μια τετοια περιπτωση θα κοψω το θηλασμο :huh: αυτο που ξερω ειναι οτι λαμβανεις αλλα μετρα,οπως να δημιουργησεις μια ανακληση στο κραβατακι του μωρου (οπως ειναι τα ρηλαξ),να το κρατας να ρευτει καλα και να κανεις συχνα και μικρα γευματα.

Μας ειπε να την κραταμε να ρευτει οπωςδηποτε.Και καθε φορα που θηλαζει ρευεται,καθε φορα ομως,αυτο που λενε οτι δεν ρευονται αυτα που θηλαζουν ισχυει?Και την κραταω μεχρι και μιση ωρα ορθια αλλιως την βαζω στο ρηλαξ μεχρι να ρευτει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη μου διάβασα το θέμα σου και νομίζω οτι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα :( .Έχεις δίκιο για το θηλασμό,δεν υπάρχει καλύτερο γάλα απο το μητρικό.Να σε ρωτήσω όμως,τι κάνατε τελικά ώστε να σταματήσουν οι εμετοί???και πότε λύθηκε το πρόβλημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama μακάρι να ισχύει αυτό που λες για το 3μηνο αλλά νομίζω πως το μωρό έχει παλλινδρόμηση γιατί έχει τα συμπτώματα.Η αλήθεια είναι οτι φταίω κ εγώ γιατί δεν τον κρατάω πολύ ώρα για να ρευτεί κ αυτό γιατί συνήθως κοιμάται ενώ θηλάζει κ αν τον κρατήσω όρθιο ξυπνάει κ μετά γκρινιάζει κ μόνο με τον θηλασμό ηρεμεί κ κοιμάται :( τι να πω απο σήμερα θα το εφαρμόσω..θα τον βάζω πολύ ώρα να ρευτεί μήπως δω βελτίωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

black rose καταρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας και να χαίρεσαι το σπλαχνάκι σου!

Πριν απογειωθείς από το άγχος, δοκίμασε αυτό που γράφεις. Να ρεύεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ μετά από κάθε γεύμα και να τον κρατάς όρθιο για αρκετή ώρα. Το ευχάριστο είναι ότι θα χορτάσετε αγκαλιές!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Ιφιγένεια μου.Απο χτες κιόλας που τον κρατάω ενα τεταρτάκι περίπου όρθιο για να ρευτεί είδα οτι άρχισε να καλυτερεύει..κοιμάται δλδ πιο καλά χώρις να ξυπνήσει στο μισάωρο μέσα στη γκρίνια δείχνοντας οτι πνίγεται και κάτι τον ζορίζει!Μακάρι να μην έχει παλλινδρόμηση..θα δούμε με τον καιρό όμως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ME ROTISES TI EKANA

TIPOTA IDIETERO OLA AUTA POU KSEREIS REPSIMO ,ANAKLISH ALLA SINEXISE NA BGAZEI .TELIKA TO PIRA APOFASH OTI KAPOTE THA STAMATISEI KAI APLA ETROGE PERISSOTERO (PISTEYW) KAI EBAZA PERISSOTERA PLINTIRIA !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο δικός μου που είχε ΓΟΠ κατ' εντολή γιατρού τον κρατάγαμε 30-40 λεπτά αγκαλίτσα μετά από κάθε γεύμα και μετά τον ξαπλώναμε και στο κρεβατάκι του είχαμε δημιουργήσει κλήση (είχα βάλει βιβλία κάτω από τα 2 πόδια της κούνιας και είχα σηκώσει το μέρος που έβαζα το κεφαλάκι του πιο ψηλά)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi έγραψε:

Στο δικός μου που είχε ΓΟΠ κατ' εντολή γιατρού τον κρατάγαμε 30-40 λεπτά αγκαλίτσα μετά από κάθε γεύμα και μετά τον ξαπλώναμε και στο κρεβατάκι του είχαμε δημιουργήσει κλήση (είχα βάλει βιβλία κάτω από τα 2 πόδια της κούνιας και είχα σηκώσει το μέρος που έβαζα το κεφαλάκι του πιο ψηλά)

και μενα ειχε ο μεγαλος μου γιος και εκανα ακριβως τα ιδια συν μικρα συχνα γευματα ανα 2ωρο και επισης χρησιμοποιουσα ριλαξ για τα μεσοδιαστηματα των γευματων κατα την διαρκεια της ημερας (απο 20 ημερων)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια στεναχωρήθηκα σημερα πολύ...Ενώ χτες ήμασταν μια χαρα σήμερα μετα το μπανάκι που του έκανα το πρωι τον θήλασα για 40 λεπτά και έπινε με λαιμαργία.Τον βάζω να ρευτεί μετά και δεν καθόταν όρθιος με τπτ!!Κουνιόταν ολόκληρος νευρικά και γκρίνιαζε, με το ζόρι τον είχα 5 λεπτά όρθιο μήπως ρευτεί και μετά τον ξάπλωσα.Τον ακούω μετά απο λίγο οτι είχε ανησυχίες και έβγαλε 2 γουλίτσες και τον παίρνω αγκαλιά να ρευτεί.Ε μόλις τον πήρα ρεύτηκε αμέσως και μετά καπάκι μου έκανε εναν εμετό αλλο πράγμα!!Τα έβγαλε όλα!!Λέρωσε τη φόρμα του τη πάνα του τη μπλούζα μου και το πάτωμα.Και μετα ήταν πάρα πολύ ήρεμος.Τρόμαξα πάρα πολύ ρε κορίτσια και ήμουν και μόνη στο σπίτι.. :( Μετά τον ξανατάισα αλλά έφαγε λίγο και τώρα κοιμάται ήσυχος.Πάλι όμως δεν ρεύτηκε γιατί κοιμήθηκε ενώ έτρωγε και απλά τον κ΄ρατησα ενα 10 λεπτο όρθιο και τον έβαλα στο κρεβατάκι του μετά.Λέτε να είναι γοπ τελικά?Να πάρω τηλ τη γιατρό?Δεν ξέρω τι να κάνω :( Η μαμά μου μου λέει όλα τα μωράκια κάνουν εμετούς δεν είναι τπτ ή θα παραέφαγε ή εσυ φταις που ενω έφαγε τον κούνησες και για αυτό τα βγαλε(επειδή τον ξάπλωσα και μετά τον ξανασήκωσα κάπως απότομα)Τι λέτε και εσείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax san na akouga dikia mou perigrafh prin mhnes !!! :woohoo:

etsi akribos ekane 2-4 fores kai eixa tromaksei polu .

mia mera idika ebgaze se kathe geyma para poli kai meta eklege kiolas tromaksa toso pou etrexa sto nosokomio ...telika den htan tipota .

MHN ANISIXEIS .

se katalabeno apolita einai poli psixofthoro .egw eniotha oti etroge -ebgaze kai ksana etroge olh mera oti pote den tha ksekolouse apo panw mou ...apelpisia me epiane otan ta ebgaze kai hthele na ksana faei ....

kapoies meres einai poli diskoles ,skepsou oti tha perasoun grigora kai meta tha tis thimase opos egw tora ...san mia makrinh anamnish .

mhn pineis gala kai mhn tros galaktokomika .egw eixa dei oti otan etroga ebgaze perissotero sixna .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.

Απο τις περιγραφες και απο οτι γνωριζω αυτο ειναι γοπ.

Αλλα δες οπως σου γραφει και η Αφροδιτη μην ειναι και αλλεργεια στα γαλακτοκομικα,αυγα και μοσχαρι.

Κανε μια διατροφη για 14 μερες χωρις αυτα,αυστηρη ομως,διαβαζε συστατικα του οτι τρως και δες μηπως βελτιωθει.

Προσοχη και στο ψωμι να προτιμας χωριατικο γιατι τα υπολοιπα συνηθως περιεχουν γαλα η γιαουρτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

ax san na akouga dikia mou perigrafh prin mhnes !!! :woohoo:

etsi akribos ekane 2-4 fores kai eixa tromaksei polu .

mia mera idika ebgaze se kathe geyma para poli kai meta eklege kiolas tromaksa toso pou etrexa sto nosokomio ...telika den htan tipota .

MHN ANISIXEIS .

se katalabeno apolita einai poli psixofthoro .egw eniotha oti etroge -ebgaze kai ksana etroge olh mera oti pote den tha ksekolouse apo panw mou ...apelpisia me epiane otan ta ebgaze kai hthele na ksana faei ....

kapoies meres einai poli diskoles ,skepsou oti tha perasoun grigora kai meta tha tis thimase opos egw tora ...san mia makrinh anamnish .

mhn pineis gala kai mhn tros galaktokomika .egw eixa dei oti otan etroga ebgaze perissotero sixna .

Πραγματικά με καθησύχασες πολύ!!!Σ'έυχαριστώ!!Δηλαδή για να καταλάβω ακόμα και να είναι γοπ δεν χρειάζεται να κάνω τιποτα και θα περάσει κάποια στιγμή απο μόνο του??Απλά να φροντίζω να τον ρεύω καλά και να κάνω μια ανάκληση στο κρεβατάκι του και τπτ άλλο?Μόνο υπομονή και θα περάσει?Ανησυχώ όμως αν κάνει εμετό ενώ κοιμάται?δεν είναι επικίνδυνο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως θηλαζεις?

μηπως εχεις let down?

μηπως το μωρο δεν μπορει να διαχεριστη την ποσοτητα που εκρινεται?

δοκιμασες να αλλαξεις σταση?

απο το στηθος σου το γαλα τρεχει η ειναι σαν συντριβανακι?

η ποσοτητα ειναιπαραπανω απο ενα φλυτζανακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

πως θηλαζεις?

μηπως εχεις let down?

μηπως το μωρο δεν μπορει να διαχεριστη την ποσοτητα που εκρινεται?

δοκιμασες να αλλαξεις σταση?

απο το στηθος σου το γαλα τρεχει η ειναι σαν συντριβανακι?

η ποσοτητα ειναιπαραπανω απο ενα φλυτζανακι?

Τι εννοείς πως θηλάζω??Εννοείς διάρκεια?Μπορεί να θηλάζω με διαλείμματα μέχρι και 3 ώρες.Το let down τι είναι??Όσο για την ποσότητα που λες δεν νομίζω να έχω τόσο πολύ γάλα.Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω αν έχω πολύ η λίγο γάλα απλά βάζω το μωρό στο στήθος και αυτό μπορεί να κάθεται με τις ώρες και συνήθως του κόβω το γεύμα και ξανασυνεχίζουμε ή θα τον πάρει ο ύπνος στο στήθος μου.Το γάλα τρέχει απο το στηθός μου αλλά μια φορά πρίν τον βάλω να θηλάσει πίεσα με το χέρι μου τη θηλή μου και πετάχτηκε το γάλα όπως πετάγεται το νερό απο το λάστιχο!!Έτσι ακριβώς!Δεν ξέρω αν ρωτάς αυτό.Για να καταλάβεις όμως σχετικά με την ποσότητα όση ώρα και να θηλάσει το μωρό όταν σταματήσει και πιέσω τη θηλή μου έχω γάλα.Επίσης το βράδυ που κοιμάται 4ώρες το στήθος μου τρέχει και λερώνεται η μπλούζα μου για αυτο κοιμάμαι πλέον με σουτιέν και επιθέματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...