Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες

Με λενε Θεοδώρα κι εχω ενα μικρό κοριτσακι 6 1/2 μηνών.

Τη θηλάζω ακόμα και μεχρι προσφατα αποκλειστικά. Τώρα σιγα σιγα προσπαθουμε να βαλουμε τις στερεες τροφες. Ξεκινησαμε με φρουτο και αυριο θα μπει κι η χορτοσουπα.... Το ζήτημα ειναι οτι περίμενα οτι θα μειωνοταν κάπως η συχνότητα των θηλασμών αλλά που.....Γενικα τρωει συνέχεια κι αυτό γιατι δεν της εδωσα ουτε νερο ουτε χαμομηλι...Τι να κάνω????? Είμια μ'ενα στηθος εξω...συνέχεια....

Πάντως ειανι τόσο ωραίο να ξερεις οτι υπάρχει ενα μερος να μιλησεις και να σε καταλάβουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και δεν τον αντικαθιστούν (complementary foods). Ο θηλασμός παραμένει η κύρια πηγή τροφής και για το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του μωρού.

Το αγελαδινό γάλα σε σκόνη είναι επικίνδυνο να καταναλώνεται σε μεγάλη ποσότητα γιατί περιέχει πολύ ασβέστειο και εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου με κίνδυνο να προκληθεί σοβαρή έλλειψη... Αυτός είναι ένας από τους λόγους που επιδιώκουμε να μειωσουμε τα γεύματα γάλακτος σε ένα παιδί που δεν θηλάζει. Δυστυχώς πολλοί παιδίατροι έχουν πληρη άγνοια για το θηλασμό και προτείνουν το ίδιο και για τα μωρά που θηλάζουν με αποτέλεσμα να τα οδηγούν σε προώρο αποθηλασμό.

Αν το μωρό αντικαταστήσει μόνο του κάποια γεύματα είναι εντάξει. Αυτό σίγουρα δεν συμβαίνει τον πρώτο μήνα που ξεκινά το μωρό στερεές τροφές.

Να σου ζήσει και καλή συνέχεια!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και δεν τον αντικαθιστούν (complementary foods). Ο θηλασμός παραμένει η κύρια πηγή τροφής και για το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του μωρού.

Το αγελαδινό γάλα σε σκόνη είναι επικίνδυνο να καταναλώνεται σε μεγάλη ποσότητα γιατί περιέχει πολύ ασβέστειο και εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου με κίνδυνο να προκληθεί σοβαρή έλλειψη... Αυτός είναι ένας από τους λόγους που επιδιώκουμε να μειωσουμε τα γεύματα γάλακτος σε ένα παιδί που δεν θηλάζει. Δυστυχώς πολλοί παιδίατροι έχουν πληρη άγνοια για το θηλασμό και προτείνουν το ίδιο και για τα μωρά που θηλάζουν με αποτέλεσμα να τα οδηγούν σε προώρο αποθηλασμό.

Αν το μωρό αντικαταστήσει μόνο του κάποια γεύματα είναι εντάξει. Αυτό σίγουρα δεν συμβαίνει τον πρώτο μήνα που ξεκινά το μωρό στερεές τροφές.

Να σου ζήσει και καλή συνέχεια!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και δεν τον αντικαθιστούν (complementary foods). Ο θηλασμός παραμένει η κύρια πηγή τροφής και για το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του μωρού.

Το αγελαδινό γάλα σε σκόνη είναι επικίνδυνο να καταναλώνεται σε μεγάλη ποσότητα γιατί περιέχει πολύ ασβέστειο και εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου με κίνδυνο να προκληθεί σοβαρή έλλειψη... Αυτός είναι ένας από τους λόγους που επιδιώκουμε να μειωσουμε τα γεύματα γάλακτος σε ένα παιδί που δεν θηλάζει. Δυστυχώς πολλοί παιδίατροι έχουν πληρη άγνοια για το θηλασμό και προτείνουν το ίδιο και για τα μωρά που θηλάζουν με αποτέλεσμα να τα οδηγούν σε προώρο αποθηλασμό.

Αν το μωρό αντικαταστήσει μόνο του κάποια γεύματα είναι εντάξει. Αυτό σίγουρα δεν συμβαίνει τον πρώτο μήνα που ξεκινά το μωρό στερεές τροφές.

Να σου ζήσει και καλή συνέχεια!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγλαια

ευχαριστώ παρα πολύ γιατην απαντηση σου. Και ο Γιατρος μας ειναι φανατικος του θηλασμου κι εκεινος πιστευει οτι δεν υπαρχει λογος να μειωθεί απλά εγω κουραστηκα και θέλω να εχω κι ενα 3 ωρο μεσα στη μερα να κανω λιγο γυμναστικη η καποιες δουλειες χωρις να αγχωνομαι. Εχω προσπαθησει να βγαλω με το θηλαστρο αλλα χωρις τρελλη επιτυχια. Ισως δεν το προσπαθησα συστηματικα...

Ευχαριστώ και παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγλαια

ευχαριστώ παρα πολύ γιατην απαντηση σου. Και ο Γιατρος μας ειναι φανατικος του θηλασμου κι εκεινος πιστευει οτι δεν υπαρχει λογος να μειωθεί απλά εγω κουραστηκα και θέλω να εχω κι ενα 3 ωρο μεσα στη μερα να κανω λιγο γυμναστικη η καποιες δουλειες χωρις να αγχωνομαι. Εχω προσπαθησει να βγαλω με το θηλαστρο αλλα χωρις τρελλη επιτυχια. Ισως δεν το προσπαθησα συστηματικα...

Ευχαριστώ και παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγλαια

ευχαριστώ παρα πολύ γιατην απαντηση σου. Και ο Γιατρος μας ειναι φανατικος του θηλασμου κι εκεινος πιστευει οτι δεν υπαρχει λογος να μειωθεί απλά εγω κουραστηκα και θέλω να εχω κι ενα 3 ωρο μεσα στη μερα να κανω λιγο γυμναστικη η καποιες δουλειες χωρις να αγχωνομαι. Εχω προσπαθησει να βγαλω με το θηλαστρο αλλα χωρις τρελλη επιτυχια. Ισως δεν το προσπαθησα συστηματικα...

Ευχαριστώ και παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...