Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΠΙΠΙΛΑ


Recommended Posts

Κοριτσια σας ευχαριστω με καλυψατε στο θεμα αυτο και πιστευω οτι πηρα τα καλα στοιχεια που χρησιμοποιουμε την πιπιλα σαν απειρη και μελλουσα μανουλα ρωτησα και τον αντρα μου που εχει μεγαλωσει ενα πιτσιρικι την αδερφη του και ακουστε τι απαντηση μου εδωσε

Τα μικρα στην ουσια ερχονται στον κοσμο σαν αγραφο χαρτι δεν ξερουν γιατι δεν μπορουν να συγκατουν την αναγκη τους αυτο μαθαινετε....ετσι εχουν και την αισθηση τις πεινα που γι αυτα ειναι ο θηλασμος η εαν δεν θηλαζεις το μπιμπερο οποτε για να ηρεμουν θελουν να βαζουν την πιπιλιτσα στο στομα.... εμεινα με τον συνειρμο του αλλα οκ.......

καποια κοπελα ειπε πως την κοβουν....η μαμα μου εχει μεγαλωσει δυο κοριτσακια του ανηψιου της παιδια την λαμπρινιτσα μου και την γερασιμιτσα η μια δεν την πολυ ηθελε η αλλη τρελενοταν για πιπιλα

Μου ειπε οτι ειπε στην μικρη ενα παραμυθι και κατεληξε στο παραμυθι οτι θα ερθει την αλλη μερα η πιπιλονεραιδα και θα παρει ολες τις πιπιλες και ετσι εγινε μετα δεν ξαναζητησε θεωρησε οτι ηρθε η πιπιλονεραιδα και την πηρε

πολυ μ αρεσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βαλεντινα, ο αντρας σου εχει απολυτο δικιο! ;)

Την πιπιλονεραϊδα την εχω ξαναακουσει αλλα την ακουσα αφοτου εκοψα την πιπιλα στην μεγαλη μου.

Σιλια, της δικιας μου, εξαρτηση της ειχε γινει.

Την ηθελε συνεχεια στο στομα της.

Χωρις να ποναει, χωρις να γκρινιαζει, την ηθελε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

annoula1982 έγραψε:

Αννουλα εγώ πιπιλαγα το δαχτυλο μου στον υπνο μεχρι 7 :blush::blush::P:P

.Δεν εχω βαλει σιδερακια και εχω πολυ καλη οδοντοστοιχια.[/quote:mbspomnb]

εγω παλι πιπιλα μεχρι 4 και εβαλα σιδερακια και παλι δεν ισιωσανε!!!

χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια εγω δε ξερω τελικα αν ειναι χειροτερο το χερι στο στομα η πιπιλα..εννοω σε μεγαλη ηλικια..ξερει κανεισ να απαντησει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ έγραψε:

ρε κοριτσια εγω δε ξερω τελικα αν ειναι χειροτερο το χερι στο στομα η πιπιλα..εννοω σε μεγαλη ηλικια..ξερει κανεισ να απαντησει;;

η πιπιλα ειναι καλυτερη συμφωνα με ορθοδοντικους γιατι εχει ανατομικο σχημα και επισης κοβεται μαχαιρι ενω το χερι να κοπει ...δυσκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny2, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.

Άλλωστε αυτό υποστηρίζω κι εγώ! Ότι η κάθε μανούλα ξέρει εάν η πιπίλα έγινε εξάρτηση για το παιδί της ή τη χρησιμοποιεί ως ασφάλεια για την αυτονομία του ή για κάποια άλλη εσωτερική του ανάγκη...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω μεχρι 2 μηνων δεν του ειχα δωσει πιπιλα..δεν το ειχα σκευτει καθολου..αν και ειχα αγορασει(τις ειχα στο ντουλαπι).

ωσπου ενα απογευμα(δεν το ξεχναω με τιποτα!!)τον επιασε για πρωτη φορα η πρωτη του μεγαλη γκρινια,το πρωτο του μεγαλο κλαμα!!!

δοκιμασα τα παντα,εκανα τα παντα δεν ηξερα με τι να τον ηρεμησω ουτε την αγκαλια μου δεν ηθελε...ημουν και μονη...ασυναισθητα λοιπον λεω ας του δωσω την πιπιλα μηπως ηρεμησει(εκλαιγε πανω απο μια ωρα).

δεν ημουν σιγουρη αν θα την δεχοταν...μολις την πηρε αμεσως εβγαλε εναν αναστεναγμο ανακουφισης.

αυτην την αναγκη του ηθελε να ικανοποιησει!!!!!!!!!!!!!!!!

και φυσικα τονιζω οτι δεν το εκανα σε καμια περιπτωση για να ηρεμησω εγω αλλα το μωρο μου!!!!

εκτοτε την ειχε συνεχεια στο στομα του,επεφτε την αναζητουσε,ηταν μονιμα με το μανταλακι κολλημενο στο μπλουζακι του.

ομως.....απο την στιγμη που μπουσουλισε και επειτα δεν την αναζητα γιατι πλεον εχει αλλα πραγματα να ασχοληθει και εκτος αυτου δεν ειναι πλεον ενα μωρακι που δεν κινειται οπως παλια!!

τωρα την πιπιλα την εχουμε μονο για τον υπνο και την θελει και στο αυτοκινητο(μερικες φορες οχι αλλα σε μακρυνες διαδρομες ναι)

ομως εχω παρατηρησει οτι ειναι και η παρηγορια του οταν ποναει,οταν νευριαζει(εκτος απο την αγκαλια μου)

οποτε καταλαβαινω οτι η πιπιλα ειδικα για ενα μωρο που δεν θηλαζει ειναι μια αναγκη και οχι μια ''ταπα''

το μονο που δεν ξερω ειναι πως θα του την κοψω απο τον υπνο χιχιχι μιας και ο δικος μου δεν πολυτρελαινεται για παραμυθια χιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα ο γιος μου ειχε πιπιλα και οταν πηγε 1,5 χρονων μπορει και 2 δεν θυμαμαι του την εκοψα, το πρωτο βραδυ στον υπνο που την ζητουσε εκλαψε, το δευτερο γκρινιαξε, το τριτο την ξεχασε, δεν κανει κακο αρκει να την κοψουμε νωρις πριν μεγαλωσουν αρκετα και τους γινει εξαρτηση, και συμφωνω οτι η πιπιλα τουλαχιστον κοβεται ενω το χερι δυσκολα, εγω το εβαζα στο στομα μεχρι 4 ετων χαχα, το ιδιο θα κανω και στην μικρη μου θα της την κοψω ιδια ηλικια πανω κατω, ασε που η πιπιλα καθαριζει και ολας το χερι ολο και κατι πιανει συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

ρε συ και εγω αυτο δεν ηθελα!ειχα σκεφτει πως αν ολο το θεμα γινετε για να μην ακουμε κλαμματα τοτε δεν θα του εβαζα πιπιλα!το βλεπω σαν ταπα !

ενταξει αν κλαιει γιατι πονανε τα δοντακια οταν βγαινουν δεν υπαρχουν παιχνιδακια να μασουλισει???

αχ ραμονακι εκατο παιχνιδια μασητικα εχω παρει για τα ουλακια της εκεινη την πιπιλα θελει να μασα μονο!! οποτε ποτε δεν ξερεις με τι θα βολευτει το καθε μωρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα κοριτσια τι σκευτικα βραδυατικα????

καλα στον βραδυνο υπνο ξερω θα κλαψει μια,θα κλαψει δυο...θα συνηθησει καποια στιγμη

με τον μεσημεριανο υπνο θα εχουμε πολυ γελιο γιατι το μεσημερι μιλαει πολυυυ...αν δεν του βαλω δεν τον παιρνει ο υπνος και αρχιζει μαμα,μπαμπα και οοοοολο το συγκενολοι χιχιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά που εμένα πάντως μου είπαν σχετικά με το θέμα γιατρός και μαίες αλλά και που διάβασα είναι τα εξής:

Το μωρό πιπιλάει μέσα από την κοιλιά μας το δαχτυλάκι του. Το πιπίλισμα για το μωράκι είναι ο τρόπος που τρέφεται είτε είναι μπουκάλι είτε στήθος αργότερα. Όταν ένα μωρό πιπιλάει την πιπίλα του, εκκρίνονται στον οργανισμό του ενδορφίνες, ορμόνες που δημιουργούν ευφορία, απόλαυση. Είμαι σίγουρη ότι όλο και κάποια έπιασε στα πράσα στον υπέρηχο το μωράκι της να πιπιλάει το δαχτυλάκι του. Επιπλέον κάποιος γιατρός μου είχε πει ότι ακόμα και να την έχει δίπλα του και όχι στο στόμα του είναι αρκετό για να κρατάει σε εγρήγορση το μικρό του μυαλουδάκι και ότι έρευνες έχουν δείξει ότι βοηθάει στην πρόληψη του Συνδρόμου αιφνιδίου μπιπ. (Αυτό δεν το έχω επιβεβαιώσει αλλά απλά το αναφέρω σαν άποψη.

Έμενα η μικρή μου δεν έπιασε πιπίλα από την αρχή ενώ αρεσκόταν να πιπιλάει το δαχτυλάκι της ή το στήθος μου όσο καιρό θήλαζε. Παρόλα αυτά πιπίλα έπιανε όσο την κρατούσα. Μετά διάβασα σε κάποιο φόρουμ μανούλες που πρότειναν σε ανάλογη περίσταση να δοκιμάσεις κι άλλες πιπίλες. Και όντως έπιασε, αυτή που είχα πάρει αρχικά της έπεφτε βαριά :P

Προσωπικά δεν ήθελα να πιπιλάει δάχτυλο γιατί θυμάμαι από τον αδερφό μου ότι πιπιλούσε μέχρι την τετάρτη δημοτικού και ότι είχε παραμορφώσει ελαφρά το δάχτυλο του αλλά και είχε επηρεάσει τα δόντια του. Ο οδοντίατρος με συμβούλεψε καλύτερα πιπίλα ορθοδοντική και με μέτρο παρά δάχτυλο. Την πιπίλα την πετάς μου είπε, το δάχτυλο δεν μπορείς να το πετάξεις. Έτσι τώρα της βάζω πιπίλα μόνο όταν αρχίσει να τρίβεται και θέλει να κοιμηθεί γιατί έχω δει ότι εκεί πραγματικά την χρειάζεται και όταν δω ότι την τρίβουν πάρα πολύ τα ουλάκια της.

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ, καλημέρα σε σας και τα ζουζούνια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ξαφνικός θάνατος του βρέφους και η πιπίλα

10-12-2005

Η χρήση της πιπίλας από τα βρέφη κατά τον ύπνο τους, μειώνει ουσιαστικά τον κίνδυνο θανάτου λόγω συνδρόμου αιφνιδίου θανάτου

Η πιπίλα μωρού μπορεί να μειώνει τον κίνδυνο για το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου σε βρέφη (ΣΑΘΒ).

Επιπρόσθετα είναι πιθανόν ότι η πιπίλα, μειώνει την επίδραση των παραγόντων στο περιβάλλον που κοιμάται το βρέφος και που βοηθούν στην εκδήλωση του εν λόγω συνδρόμου.

Το ΣΑΘΒ χαρακτηρίζεται από το ξαφνικό θάνατο ενός βρέφους ηλικίας από 1 έως 12 μηνών και που κατά τα άλλα ήταν υγιές. Ο απροσδόκητος αυτός θάνατος που επέρχεται χωρίς καμία προειδοποίηση, είναι από τα τραγικότερα γεγονότα που μπορούν να συμβούν σε μια οικογένεια.

Το σύνδρομο του αιφνίδιου θανάτου, είναι η κυριότερη αιτία θανάτου σε παιδιά από 1 έως 12 μηνών.

Ο ρόλος της πιπίλας κατά τον ύπνο του βρέφους και η σχέση της με το ΣΑΘΒ, εξετάστηκε από γιατρούς στην Καλιφόρνια. Εξέτασαν τις περιπτώσεις 185 βρεφών που πέθαναν από το σύνδρομο και μίλησαν με τους γονείς τους ή με αυτούς που φροντιζαν τα παιδιά.

Παράλληλα συνέλεξαν τα αντίστοιχα δεδομένα από 312 παιδιά με ανάλογα χαρακτηριστικά εθνικής προέλευσης και ηλικίας χωρίς πρόβλημα για σκοπούς σύγκρισης.

Οι παράγοντες που διερευνήθηκαν αφορούσαν στην χρήση ή όχι πιπίλας από το βρέφος κατά την τελευταία νύχτα της ζωής του και άλλους παράγοντες που έχουν ενοχοποιηθεί ή συσχετισθεί με το ΣΑΘΒ.

Η χρήση της πιπίλας από το βρέφος, βρέθηκε ότι μείωνε κατά 90% τον κίνδυνο αιφνίδιου θανάτου.

Ο μειωμένος κίνδυνος για το σύνδρομο λόγω της πιπίλας, υπήρχε ανεξάρτητα από κοινωνικοοικονομικό επίπεδο και άλλους παράγοντες που αυξάνουν τον κίνδυνο για το ΣΑΘΒ.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ακόμη και στις περιπτώσεις που υπήρχαν αρνητικοί παράγοντες που ευνοούν την εκδήλωση του συνδρόμου (βρέφος που κοιμόταν μπρούμυτα ή στο πλάι, βρέφος που κοιμόταν με τη μητέρα του που ήταν καπνίστρια, ύπνος σε μαλακό κρεβάτι), η πιπίλα σχετιζόταν με μειωμένο κίνδυνο θανάτου λόγω του συνδρόμου ΣΑΘΒ.

Οι γιατροί από την Καλιφόρνια πιστεύουν ότι η πιπίλα μειώνει τους ξαφνικούς θανάτους στα βρέφη διότι αποτρέπει τη διακοπή παροχής αέρα στους πνεύμονες των παιδιών. Το εξωτερικό της μέρος, εμποδίζει τα σκεπάσματα ή ένα πολύ μαλακό κρεβάτι από του να κλείσουν τις οδούς πρόσληψης αέρα από το παιδί.

Επίσης το συνεχές βύζαγμα στην πιπίλα μπορεί να λειτουργεί ως θετικός ερεθισμός για την καλύτερη ανάπτυξη των μηχανισμών στον εγκέφαλο που ελέγχουν την αναπνοή.

Πρόκειται βέβαια για μια πρώτη και μικρή στο είδος της έρευνα αλλά τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά.

Στην Καλιφόρνια τα δεδομένα δείχνουν ότι 1 στα 2.000 βρέφη πεθαίνουν λόγω του ΣΑΘΒ. Η χρήση της πιπίλας από όλα τα βρέφη, υπολογίζεται ότι θα μείωνε τον κίνδυνο θανάτου λόγω του συνδρόμου στο 1 για κάθε 20.000 βρέφη.

Στο Ηνωμένο Βασίλειο πεθαίνει κάθε μέρα τουλάχιστον 1 παιδί από το σύνδρομο. Υπολογίζεται ότι κάθε χρόνο χάνονται στη χώρα αυτή 300 βρέφη κάτω των 12 μηνών λόγω του ΣΑΘΒ.

Βλέπουμε λοιπόν ότι η χρήση της πιπίλας από τα βρέφη κατά τον ύπνο τους, μειώνει ουσιαστικά τον κίνδυνο θανάτου λόγω ΣΑΘΒ. Η πιπίλα του μωρού μπορεί να αποτελεί ένα σημαντικό εργαλείο για την πρόληψη των πολύ τραγικών αυτών καταστάσεων.

Mpempoura και εγώ το έχω διαβάσει για το ΣΑΘΒ.

Σας παρέθεσα το άρθρο, δεν ξέρω όμως εάν ιχύει... Η αλήθεια είναι όμως ότι διαβάζοντάς το, επηρεάστηκα θετικά προς τη χρησιμότητα της πιπίλας...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις στην αρχη ειχαμε την πιπιλα μονο οταν ηταν να κοιμηθει.

Περιπου 18 μηνων την πηγαμε νοσοκομειο γιατι ειχε μια ιωση με πyρετο 10 μερες περιπου.Εκει ειχαμε εξετασεις,οποτε η Bασιλικη δεν ηταν και στα καλυτερα της γιατι αμα δει ανθρωπο με ασπρη ποδια καταλαβαινει τι ειναι και αρχιζει το κλαμα απο πριν,γενικα περασε δυσκολα και η μονη της παρηγορια ηταν η πιπιλα (την αναζητουσε).

Μετά απο αυτό μες στην ημερα μου τη ζηταει στην αρχη μου ελεγε πηλα και τωρα κανονικα πιπιλα.Αν δεν της τη δωσω κλαιει και λεει πιπιλα,πιπιλα....οτι και να κανω δεν ξεχνιεται.

Ενω δηλαδη στην αρχη δεν ηταν και πολυ της πιπιλας τωρα την αναζητα.

Το καλο ειναι οταν παμε βολτα με το καροτσι δεν της τη δινω.

Αν καθησει ομως στο καθοσμα του αυτοκινητου αρχιζει πιπιλα,πιπιλα.

Θελω να την κοψω αλλα δεν ξερω πως;Μες την ημερα καπως θα τα καταφερουμε.Το βράδυ που για να κοιμηθει θελει πιπιλα τι να κανω;Ουτως η αλλως εχουμε και πολλα θεματα με τον υπνο..Θελω να προσπαθησω να μην την παιρνουμε στο κρεβατι P.X.Τη να προτοκοψω η δόλια :P ή να τα αφησω και σιγα,σιγα θα κπούν μόνα τους ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzef για ποιο λόγο θέλεις να της την "κόψεις"???? :ohmy:

Εάν την άφηνες να την κόψει όποτε αυτή θα ήταν έτοιμη??? :)

Πολλά παιδάκια την χρησιμοποιούν και ώς "μεταβατικό αντικείμενο" στο δρόμο τους προς την αυτονομία! Απλά σκέψου το και λίγο από αυτήν την πλευρά.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

tzef για ποιο λόγο θέλεις να της την "κόψεις"???? :ohmy:

Εάν την άφηνες να την κόψει όποτε αυτή θα ήταν έτοιμη??? :)

Πολλά παιδάκια την χρησιμοποιούν και ώς "μεταβατικό αντικείμενο" στο δρόμο τους προς την αυτονομία! Απλά σκέψου το και λίγο από αυτήν την πλευρά.... ;)

Πότε όμως είναι η ηλικία που πρέπει ένα παιδί να μην έχει πιπίλα;

Εγω την ειχα μεχρι 5 χρονών και αν δεν ηταν η θεια μου που μου την έκοψε θα την ειχα ακομα :blush: χαχα

Δεν ανχόνομαι και πολυ αλλά σε πια ηλικία θα ηταν το λογικο να μην εχι πιπιλα.

Και μιας που γραφω ας κανω αλλη μια ερωτηση :ποτε ξεκινατε να βουρτσιζετε τα δοντακια του παιδιου.Εμενα στην αρχη της αρεσε μετα ομως που εβαλα οδοντοκρεμα δεν της αρεσε καθολου και τωρα ουτε με νερο δεν θελει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα δεν την πηρε ποτε την πιπιλα... δεν δοκιμασα να τησ την δοσω παρα μόνο μετά τον μήνα γιατί είχα διαβάσει ότι επηρεάζει και την εδραίωση του θηλασμού... από εκεί και πέρα δεν την πήρε ποτέ... βάζει δάχτυλο για να κοιμηθεί, αλλά καλύτερα από πιπίλα γιατί δεν σηκώνομαι και μέσα στο βράδυ για να την βρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι πότε θα έχει ένα παιδί πιπίλα εξαρτάται από το ίδιο το παιδί!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμμένη ηλικία που πρέπει να την κόψουμε.

Η μεγάλη μου κόρη την είχε μέχρι το τέλος του νηπιαγωγείου-αρχή της 1ης Δημοτικού!!!!!!! :silly:

Φυσικά και είχα αγχωθεί και είχα τρέξει σε παιδοψυχολόγο γιατί νόμιζα ότι έκανα κάτι λάθος.... :angry::angry:

Τον εμπιστεύτηκα σε ότι μου είπε, ηρέμησα και απλά περίμενα την κόρη μου να την πετάξει....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzef ξέχασα να απαντήσω στην άλλη σου ερώτηση!!! :dry:

Το βούρτσισμα το αρχίσαμε όταν βγήκαν τα πρώτα μόνιμα δοντάκια...!!!

Στα προσωρινά δοντάκια απλά της έδινα το βουρτσάκι για να κάνει τις κινήσεις με απλό νεράκι....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

Ο ξαφνικός θάνατος του βρέφους και η πιπίλα

10-12-2005

Η χρήση της πιπίλας από τα βρέφη κατά τον ύπνο τους, μειώνει ουσιαστικά τον κίνδυνο θανάτου λόγω συνδρόμου αιφνιδίου θανάτου

!!!

είχα διαβάσει στο ιντερνετ, στις ειδήσεις, ότι ένα παιδάκι πέθανε εξαιτίας της πιπίλας!!! βγήκε η πιπίλα από το στόμα και πήγε στον λαιμό και έφραξε την αναπνευστική οδό και το μωράκι αφού δεν μπορούσε να αναπνεύσει πέθανε!!!!

Βέβαια ίσως αυτό να είναι και μια μεμονομένη περίπτωση!!! αλλά για σκεφτείτε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Silia26 έγραψε:

είχα διαβάσει στο ιντερνετ, στις ειδήσεις, ότι ένα παιδάκι πέθανε εξαιτίας της πιπίλας!!! βγήκε η πιπίλα από το στόμα και πήγε στον λαιμό και έφραξε την αναπνευστική οδό και το μωράκι αφού δεν μπορούσε να αναπνεύσει πέθανε!!!!

Βέβαια ίσως αυτό να είναι και μια μεμονομένη περίπτωση!!! αλλά για σκεφτείτε!!!![/quote:21tzan1e]

Αργη, οταν λες βγηκε η πιπιλα, εννοεις το μερος της πιπιλας που πιπιλανε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...