Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΠΙΠΙΛΑ


Recommended Posts

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΦΕΡΩ ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΟΣ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασικα ξερω ενα παιδι.τον μικρο μου γιο,δεν την ηθελε με τιποτα,αλλα επιδη ειχαι πολυ γκρινια του την εβαζα μηπως και σταματηση το κλαμα.αλλα και παλι οταν την εμαθε δεν ειχα το πρωβλημα να μην την ξεκωλαω απο το στωμα του,αλλα οταν πηρα την αποφαση να την κοψω ουτε εκλαψε ουτε τιποτα την ξεχασε αμεσως,με το καλο το μωρουλινι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα να χαρείς όλα αυτά τα όμορφα που βιώνεις τώρα και άσε αυτά τα άγχη για αργότερα ή και για καθόλου.

Και τι έγινε αν μάθει στη πιπίλα? Όπως μάθει έτσι και με το καιρό θα ξεμάθει. Άλλωστε στην αρχή τα μωράκια που θηλάζουν δεν τη πολύ γουστάρουν αλλά μετά τα βολεύει και αυτά.

Με το καλό το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ και εγω την ειχα αυτη την απορια!

εγω μικρη ολο πιπιλα ηθελα και δακτυλο στο στομα! δε θα σας πω σε τι ηλικια το εκοψα αυτο γιατι θα φαω τρελο δουλεμα!

αληθεια μπορουν και χωρις πιπιλα τα μωρακιααα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...... Η ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΕΚΕΙ ΘΕΤΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα βαλεντινα θα την αλλαξω ξανα τοτε!!! δεν μου παει μπροστα ε?

αυτο λεει κ ο αγγελος!οτι με τη φραντζα ειμαι σαν 12χρονο! θα βαλω αλλη μετα!!!!

ρε συ και εγω αυτο δεν ηθελα!ειχα σκεφτει πως αν ολο το θεμα γινετε για να μην ακουμε κλαμματα τοτε δεν θα του εβαζα πιπιλα!το βλεπω σαν ταπα !

ενταξει αν κλαιει γιατι πονανε τα δοντακια οταν βγαινουν δεν υπαρχουν παιχνιδακια να μασουλισει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΡΑΜΟΝΑ ΜΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΘΑ ΠΡΑΞΩ

ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΑ Σ ΕΝΑ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΤHS CHICCO ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥΥΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα στον ταλιμπαν του την εμαθαν στο νοσοκομειο...δεν μπορουσε να φαει οποτε την ειχε για παρηγορια....

στον μικρο την εδωσα αναγκαστικα γιατι πιπιλουσε συνεχεια το δαχτυλο του,οποτε καλυτερα πιπιλα παρα δακτυλο...

απλως θεωρω οτι οσα παιδια δεχονται την πιπιλα την εχουν σαν παρηγορια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως απο την ανηψια μου που βλεπω μονο οταν της πονανε τα ουλα της τη βαζει...οποτε κλαιει για αλλο λογο και της βαζουμε πιπιλα την πεταει απο μονη της....οποτε μηπως ειναι στο παιδι? εσυ πχ φοβασαι πως θα την αποχωριστει μετα???

και μπορει που ξερεις να μην τη θελει το ιδιο το παιδακι!

παντως σου ευχομαι με το καλο να ερθει το κοριτσακι σου γερο και να πεις στην χαρουμενη γιαγια να μας ειδοποιησει εεε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έιρηνη, με το καλο το μωρακι σου.

το πιπιλισμα ειναι φυσικη αναγκη των μωρων!

Τα μωρακια που θηλαζουν δεν την θελουν την πιπιλα(οπως η μικρη μου) η δυσκολα την πιανουν.

Αν εχεις σκοπο να θηλασεις, αυτην την αναγκη του μωρου την καλυπτεις με το μεμε.

Αν οχι, γνωμη μου ειναι να δωσεις.

υπαρχει περιπτωση να μην την θελει κιολας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! αν η αναγκη του μωρου σου για πιπιλισμαειναι μεγαλη και εσυ δεν δωσεις, θα βαλει δαχτυλο στο στομα.

Πολλα μωρακια δεν εχουν πιασει πιπιλα, δεν εχουν βαλει δαχτυλο στο στομα αλλα ηρεμουν με ενα πανακι, σεντονακι, οπου και αυτο το πιπιλανε. ;)

Φυσικη αναγκη το πιπιλισμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το δαχτυλο, Ραμονα, δυστηχως ειναι κατι που το κουβαλας μαζι σου συνεχεια!

Πιστευω οταν αυτη η αναγκη του μωρου-παιδιου σταματησει, το κοβει απο μονο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενη...δυσκολα το κοβεις!

στο λεω γιατι ποτε δεν ηθελα τη πιπιλα και κουβαλουσα το δακτυλο !χαχαχαχα

πολυ δυσκολο πραγμα!χαχαχαχα

εγω παντως το ειχα ξεκινησει μικρη οταν προσπαθουσαμε να κοψουμε το μπιμπερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κακο με την πιπιλα ειναι οτι τους την μαθαινουμε εμεις για να ηρεμουνε και να κοιμουνται (εμενα ο γιος μου την επαιρνε και οσο θηλαζε) και να ηρεμουμε κι'εμεις ταυτοχρονα, και μετα οταν ερχεται η ωρα να την κοψουν ειναι δυσκολο γιατι την εχουν συνηθισει...!!!

Πως την κοβουν την πιπιλα και σε ποια ηλικια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν καταλαβενω την χρησιμότητα της πιπίλας ,εκτός από την ώρα του ύπνου.

ο δικός μου ποτέ δεν πήρε ,όπως είπα και πριν ,και ποτέ δεν έβαλε το δάχτυλο στο στόμα .

δεν υπήρχε γκρίνια ούτε προσπαθούσε να βρει κάπου παρηγοριά .

ίσως γιατί θηλάζει και εκτόνωνε εκεί το πιπίλισμα ,αλλά ειλικρινά εκτός από όταν ήταν πολύ μικρό(νεογέννητο) και όταν βγάζει δοντάκια καμία άλλη φορά δεν με χρησιμοποίησε την ημέρα σαν πιπίλα .μόνο όταν πάει για ύπνο με χρησιμοποιεί και αυτό τώρα πια το κόβει .

την θεωρώ άχρηστη και σιγαστήρα .

την μόνη χρησιμότητα ,και αυτή πάλι παίζετε ,την βρίσκω στον ύπνο .

όπως και εγώ έτσι μάλλον και ο μικρός δεν αντέχουμε τις εξαρτίσεις :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

να κανω μια μικρη καταχρηση στο θεμα; και πως κανεις το μωρακι να σταματησει το δακτυλο? υπαρχει τροπος?

Προσπαθεις να καλυψεις την αναγκη που το κανει να θελει δαχτυλο .

Το δαχτυλο , η πιπιλα , το αγαπημενα αρκουδακι κλπ ειναι μετα απο μια ηλικια η παρηγορια του παιδιου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οποτε λαλα...αν ενα παιδι το κανει και σε πιο μεγαλη ηλικια σημαινει οτι κατι του λειπει? δηλαδη ειναι απο αισθημα ανασφαλειας κυριως μετα απο καποιο διαστημα???

το λεω γιατι εγω πραγματικα το εκοψα σε αρκετα μεγαλη ηλικια και με πολυ δυσκολια!

(σσσσ πριν το δημοτικο γιατι μου ειπε η μαμα μου οτι θα με κοριδευαν τα αλλα παιδια!)

αντε παλι ρεζιλι εγινα!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω σε ολα οσα λεει η Ελενη . Τα μωρα γεννιουντε με το ανακλαστικο του πιπιλίσματος για να μπορεσουν να επιβιωσουν.

Βεβαια αναλογα με το μωρο αλλα εχουν μεγαλυτερη αναγκη το πιπιλισμα και αλλα λιγοτερη ανεξαρτητα αν θηλάζουν ή οχι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη, δεν μπορεις να καταλαβεις την χρησιμοτητα γιατι πολυ απλα δεν την ειχε αναγκη ο μικρος.

Οπως εχω ξαναπει τα παιδακια που θηλαζουν δεν εχουν αναγκη την πιπιλα.

Ολλες του συναισθηματικες αναγκες καλυπτονται με τον θηλασμο.

Ασχετα αν εμεις δινουμε την πιπιλα ακομη και αν θηλαζουμε για νατα ξεγελαμε.

Πισω απο την πιπλα κριβονται λεξεις, αισθηματα που δεν τα ακουμε δεν τα βλεπουμε παρα μονο αν την κοψουμε.

(Μεχρι τα 2 ειναι καλο να εχει κοπει γιατι μετα δημιουργει προβληματα).

Ειναι ενα ειδος σιγαντηρα οπως ειπες.

Τι γινετε ομως με ενα παιδι που δεν θηλαζει και ειναι δυκαιωματου να καλυφθει αυτη του η αναγκη?(του πιπιλισματος)?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω Ελένη κάτι που δεν έχω ζήσει, δεν ξέρω καν πως την χρειάζεται .

βλέπω μωράκια που πάνε βόλτα στο καρότσι και έχουν πιπίλα ....δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο :blink: αν δεν έχουν τι θα κάνουν ?

το μόνο μωρό που έχω ζήσει ειναι το δικό μου και απλά δεν γνωρίζω γιατί την χρειάζονται .

καταλαβενω τον ύπνο ,καταλαβενω αν πέσουν και χτυπήσουν πχ αλλά όταν πάνε βόλτα και βλέπουν τόσα πράγματα γιατί την χρειάζονται ?όταν παίζουν γιατί ? εκεί ο δικός μου δεν εχει το στήθος .ούτε σκέφτομαι ότι όσα δεν θηλάζουν δεν καλύπτονται συναισθηματικά βρίσκουν άλλους τρόπους να καλύπτονται .τείνω να πιστεύω ότι οι γονείς ειναι αυτοί που κάνουν απαραίτητη την πιπίλα όταν τους την δίνουν συνέχεια .

όταν ήμουνα μωρό αν και θήλαζα έπαιρνα πιπιλά για να κοιμηθώ ,δεν μου την έδινε όλη μέρα αλλά δεν ήταν και όλη μέρα η μαμά μου με το στήθος έξω όπως εγώ με τον μπέμπη .

είχε ένα πρόγραμμα δεν με θήλαζε συνέχεια και για ώρα (έτσι μου εχει πει) .από την στιγμή που δεν μου την έδινε την ημέρα δεν την είχα και ανάγκη (και ο αδερφός μου έτσι αν και θήλασε 6 μήνες μόνο) άρα πιστεύω ότι αν γίνετε κατάχρηση τότε μαθενει το μωρό να εχει συνέχεια κάτι στο στόμα .

αν με το καλό κάποτε κάνω δεύτερο να πω την αλήθεια θα του την δίνω για να κοιμάται αν και μπορει να μην το κάνω τελικά ,ειναι ώμος κάτι που το σκέφτομαι έντονα ότι μπορει να το κάνω στο δεύτερο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...