Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΠΙΠΙΛΑ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mama_xina έγραψε:

οποτε λαλα...αν ενα παιδι το κανει και σε πιο μεγαλη ηλικια σημαινει οτι κατι του λειπει? δηλαδη ειναι απο αισθημα ανασφαλειας κυριως μετα απο καποιο διαστημα???

το λεω γιατι εγω πραγματικα το εκοψα σε αρκετα μεγαλη ηλικια και με πολυ δυσκολια!

(σσσσ πριν το δημοτικο γιατι μου ειπε η μαμα μου οτι θα με κοριδευαν τα αλλα παιδια!)

αντε παλι ρεζιλι εγινα!χαχαχαχα

Χαθηκε η απαντηση μου ! Ξανα ...

Ακριβως ετσι οπως τα λες το βλεπω εγω που δεν ειμαι ειδικος αλλα αυτα εχω καταλαβει διαβάζοντας και βλεποντας απο το παιδι μου .

Το δαχτυλο ήταν για σενα η βοηθεια για να ξεπεράσεις το "χαμο" του μπουκαλιου . Θα μου πεις τωρα , καλυτερα μπουκάλι ? Ποσο ακομα να σε αφηνε η μαμα σου με το μπουκαλι ?

Το θεμα ειναι γιατι ειχες την αναγκη του μπουκαλιου ?

Να σου πω την αληθεια ουτε εγω εχω βγαλει ακρη και συμπερασματα με ολα . Απο τη μια αναγνωριζω οτι τα μωρα εχουν "δικαιωμα" στο πιπιλισμα , ειναι σχεδιασμενα για κατι τετοιο και μεγαλωνοντας αυτο εξασθενει .

Απο τη μια συμφωνω οτι στα 2 θα ταν καλο να χουν κοπει πιπιλες μπουκαλια κλπ αλλα απο την αλλη σκεφτομαι πως ο ανθρωπος ειναι προγραμματισμενος να θηλάζει και μεχρι πριν λιγα χρονια οι ανθρωπολογικες μελετες εδειχναν οτι ο μεσος ορος αποθηλασμου ήταν τα 4-5 χρονια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...εγώ πάλι είμαι υπέρ της πιπίλας...

Ήδη από τον 4ο-5ο μήνα της κύησης έχει παρατηρηθεί η ανάγκη του για "θηλαστικές" κινήσεις, οι οποίες δεν σχετίζονται με την λήψη της τροφής...

Το "πιπίλισμα θεωρώ ότι είναι φυσική ανάγκη του μωρού και εκδηλώνεται άλλωστε από τους πρώτους μήνες ζωής του. Το βοηθάει να ηρεμήσει και να νιώσει ασφάλεια... Φυσικά υπάρχουν και μωράκια που δεν την χρειάζονται...αλλά εάν το μωράκι το δικό μου τη χρειάζεται γιατί να του τη στερήσω?????? :ohmy:

...μπορεί για μας η πιπίλα να είναι απλά ένα αντικείμενο, για τα μωρά όμως είναι πηγή απόλαυσης...!

Και μην ξεχνάμε ότι εάν του στερήσουμε το "πιπίλισμα", θα βρει το δρόμο που οδηγεί στο ... δάκτυλό του για να πιπιλίσει...! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι κατά της πιπίλας!!! γιατί να δίνουμε στα παιδάκια ένα πλαστικό πράγμα στο στόμα?

Είχα διαβάσει ότι την πιπίλα την εφηύρε ένας γάλος πατέρας όπου έμεινε μόνος με το παιδί και επειδή γκρίνιαζε του έβαλε κάτι στο στόμα και έτσι ανακάλυψε την πιπίλα!!!!

Προσωπικά δεν έδωσα πιπίλα στον γιο μου μέχρι 5,5 μηνών, όπου και έλειψα για 3 ημέρες και τον πρόσεχε η πεθερά μου και εκείνη - προφανώς - για να έχει την ησυχία της του έδωσε πιπίλα.....γυρίζοντας βρήκα 2 πιπίλες στο σαλόνι στο χώρο που έπαιζε ο γιος μου....έγινα έξαλλη, τις πήρα και τις 2 και την απομάκρυνα, όμως ο γιος μου έμαθε να κοιμάται με αυτή!!!! και τελικά την είχε μόνο για τον ύπνο, ποτέ άλλοτε.

στην κόρη μου της έδωσα όταν ήταν 6 μηνών, μήπως και με αφήσει λίγο ήσυχη!!! αλλά η ίδια την έδιωξε μακρυά - πολύ το χάρηκα - και έτσι τέλος η επιχείρηση "πιπίλα"!!!!

Βλέπω και παιδάκια στο σχολείο του γιου μου, που είναι 3 ετών και έχουν πιπίλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Μαράκι μετά τους 10 μήνες παίρνει πιπίλα κατά κύριο λόγο μόνο στον ύπνο. Το βράδυ τη φτύνει, αλλά η πρώτη της κίνηση μόλις ξυπνήσει είναι να την ξαναπάρει και να χουζουρέψει.

Δε με χαλάει.. Είναι δικαίωμά της να έχει κάτι που τη χαλαρώνει και την ηρεμεί.

Προσπάθειες να την κόψουμε ακόμα και στον ύπνο, θα κάνω αρχές καλοκαιριού. Μόλις τα καταφέρουμε, θα αρχίσουμε την εκπαίδευση του γιογιο. Μάλλον.. Θα την τελειώσουμε (ελπίζω με θετικά αποτελέσματα και σύντομα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θηλαζα μεχρι ενος ετους κατω μετα ημουν με μπιμπερο και οταν που επρεπε να φυγουμε απο μπουκαλι σε ποτηρι...δραματα!

γενικως εκεινη την περιοδο εφυγε και η μαμα μου να ερθει ελλαδα!

οποτε ηταν συναισθηματικο σοκ για μενα σαν παιδι!

ισως το καθε παιδι το συνδιαζει με κατι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...κάποια κοπελιά έγραψε ότι δίνουμε την πιπίλα στο μωρό μας για να βρουμε την ησυχία μας!!!!!!! :ohmy::ohmy::ohmy:

ΟΧΙ βρε κορίτσια! Δεν δίνω στο μωρό μου την πιπίλα για αυτό το λόγο! Εαν είναι δυνατόν! Έχετε φαντασθεί ότι με αυτό τον τρόπο, βρίσκουμε περισσότερο το μπελά μας παρά την "ησυχία" μας???? Ξέρετε πόσες φορές τη νύχτα χρειάζεται να ξυπνήσω, να πάω στο δωμάτιό της και να της δώσω την πιπίλα που της έπεσε??????? Ποιο εύκολο δεν θα ήταν να μην της την είχα δώσει???? Πώς το φαντάζεστε δηλαδή???? Ότι δίνουμε μια πιπίλα και τα παρατάμε μόνα τους???????????? :woohoo: :woohoo:

Προσωπικά την έδωσα και στις δύο κόρες μου, σεβόμενη την ανάγκη τους για πιπίλισμα!!!

Εάν η πιπίλα είναι εξάρτηση για ένα παιδί ή δείχνει κάποια ανασφάλεια, αυτό πιστεύω ότι μόνο ένας παιδοψυχολόγος μπορεί να το πει...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχουν παιδακια που δεν την δεχτηκαν την πιπιλα καθολου... ειτε θηλασαν ειτε οχι... αυτες οι μαμαδες επομενο ειναι να μην καταλαβαινουν την χρησιμοτητα της... σε ενα παιδακι ομως το οποιο ειναι γκρινιαρικο ειναι πολυ χρησιμη... αν δεν του τη δωσεις θα γκρινιαζει ολη μερα... ακομα κι'αν θηλαζεις δεν μπορεις να εχεις ολη μερα το παιδι στο στηθος για να ηρεμει...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

i8ela k ego na anoikso tetoio 8emataki ...

vasika gia to pote k pos tou tin kovoume ??????eee??? pote ?pos???

kai ego den i8ela na tou doso pipila i mama m emas den mas edose ka8olou pote ...kai i pe8era m m elege kalaaa 8a deis otan arxizei na griniazei pos 8a tou tin doseis ....kai ego tis elega ti tapa 8a tou vazo sto stoma ??? :D :D

telika tin pire tin pipila k me to parapano ...

pleon tin 8elei otan einai griniaris ,gia na koimi8i k molis ton parei o ypnos tin petaei eno mikros den tin petouse ... ,kai genika an den tin vlepei ok alla an tin parei to mati tou ti arpazi kai sto stoma amesos ... :)

filia

3Ha1m4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ γιατί είμαι υπέρ της πιπίλας...

Παιδοψυχολόγος μου είπε περιληπτικά τα εξής για την χρησιμότητα της πιπίλας:

Η πιπίλα όσο ασήμαντο αντικείμενο κι αν φαίνεται στους ενήλικες, έχει ονομασθεί "μεταβατικό αντικείμενο". Βοηθά το μωρό να εκτελέσει μια δύσκολη "μετάβαση": το βοηθά να περάσει από την κατάσταση στην οποία βρίσκεται όταν είναι παρόντα τα άτομα που αγαπά, ιδιαίτερα η μητέρα του, στην κατάσταση κατά την οποία τα στερείται, όπως στον ύπνο ή στις δυσκολίες της ημέρας. Το μεταβατικό αντικείμενο (πιπίλα, αρκουδάκι, κ.α) μπορεί, να χρησιμοποιηθεί και σε άλλες καταστάσεις εκτός από αυτήν του αποκοιμίσματος. Έτσι μερικά μωρά, σε μερικές ευαίσθητες φάσεις της ανάπτυξής τους, το έχουν μαζί τους σχεδόν πάντα. ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΟΝΤΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝΤΑ, αυτά δηλαδή που έχει ανάγκη συναισθηματικά το μωρό. Τα κάνει παρόντα συμβολίζοντάς τα μέσα από τον τύπο της ευχαρίστησης που προσφέρει.

Θα ήταν μεγάλο λάθος να ερμηνεύσουμε τη συμπεριφορά αυτή ως "ένδειξη έλλειψης στοργή". Αντίθετα, η συμπεριφορά αυτή εμφανίζεται κυρίως στα μωρά που έχουν πολύ καλές σχέσεις με τη μητέρα τους...

Το δόσιμο της πιπίλας είναι σαν να λέει η μαμά στο μωρό της:

"Παρ΄την, θα σου κρατήσει συντροφιά αντί για μένα την ώρα που θα κοιμάσαι".... ή

"θα σου κρατήσει συντροφιά αντί για μένα όση ώρα θα παίζεις χωρίς εμένα"!!!!!!

....Μετά από αυτά πιστεύω ότι η πιπίλα είναι δικαίωμα σε κάθε παιδί που τη χρειάζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιλια σε ευχαριστω,εμενα με καλυψες απιστευτα και καταλαβα καποια σημαντικα πραγματα στη συμπεριφορα μου μικρη!

χιλια ευχαριστωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina, δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς!!!

Μην ξεχνάς έχω ήδη ένα κοριτσάκι 13 ετών!!!!

Αλήθεια τι γίνεται με το κάρμα σου??? Ένα καρματάκι από μένα, γιατί θεωρώ άδικο να στο κατεβάζουν χωρίς λόγο..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιλια το καρμα μου ειναι ενα μεγααααλο ανεκδοτο!!!χιχιχι σε ευχαριστω παντως!!!

να σου ζησει η κοριτσαρα σου!!!!!

μαρινα ειδες τελικα δεν ειναι τοσο κακο πραγμα η πιπιλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιος μου πηρε πιπιλα πολυ λιγο! Ενοιωθα τυψεις γιατι οπως ειπε και η Ραμονα νομιζα οτι του εβαζα ταπα. Παρ ολα αυτα ειναι στιγμες που τον πιεζω να την δεχτει γιατι κανει πιπιλα το στηθος μου και αφενως με ποναει και αφετερου δεν μπορω να τον ξεκολλησω για να κοιμηθουμε. Επιπλεων του την δεινω οταν παμε βολτα για να εχει κατι να απασχολειτε η στην κουνια του για τον ιδιο λογο. Με απενοχοποιησε τελειως ηSilia26 και την ευχαριστω πολυ! Αλλωστε η πιπιλα τα βοηθα να ηρεμισουν και να παρατηρησουν τον κοσμο ετσι ωστε να γινουν και πιο εξυπνα! Αρα κατα καποιο τροπο ειναι "βουβακας", αλλα αφου τα βοηθαει και τα ιδια, βοηθαει και λιγο την μαμα ειναι σουπερ!! :)

Βρε Ραμονα ποιος σου κατεβαζει το καρμα? :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είμαι υπέρ της πιπίλας επειδή είμαι παθών..Στην κόρη μου δεν ήθελα με τίποτα να δώσω πιπίλα,οπότε εκείνη έκανε το στήθος μου πιπίλα..Το τι τράβηξα δεν λέγετε... θήλασε δυόμιση χρονιά κ το κόψαμε με το ζόρι επειδή εμεινα έγκυος. Τώρα στον μικρο έχω δώσει πιπίλα κ ενώ κ εκείνος θηλάζει ηρεμεί με την πιπίλα,κ είμαστε πολύ καλύτερά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη συμφωνω μαζι σου με την καταχρηση.

Στην ρχη ειναι αναγκη του μωρου αλλα μετα γινετε εξαρτηση.

Ερχονται τα δοντια, η γκρινια γιατι κλαιει επειδη κατι θελει επιμονα και η λυση ειναι η πιπιλα.

Ειναι ο σιγαστηρας!

Εγω ειμαι υπερ της πιπιλας και μακαρι το νινι να επιανε πιπιλα τουλαχιστον για τον υπνο.

Δεν μου εκανε την χαρη ομως.

Και ναι, με πιπιλαει συνεχεια.

Ειναι λοιπν και στο παιδι.

Στην μεγαλη μου της την εκοψα 2 ετων οταν αηδιασα να την βλεπω με την πιπιλα ολλη την ημερα.

Εκει ειπα τελος.

Μαχαιρι.

Μας την "εφαγε" λιγο το σκουλικακι(μια μικρη τρυπουλα) οπου μια μερα μας στην εφαγε ολλη!(μια μεγαλη τρυπα) δεν της αρεσε και την πεταξε.

Την λυπομουνα που στον υπνο της μαλωνε το σκουλικακι που της την εφαγε.

Ηταν ομως 2 μερες και τελος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιπιλα προσπαθησε 4-5 φορες στην αρχη να της δωσει ο συζηγος

ευτηχως την σιχαινοταν :laugh: :laugh: :laugh:

αν δεν θελεις να δωσεις πιπιλα φυσικα και μπορεις να μην της δωσεις!!!!!!τα μωρα ηρεμουν ειτε με το στηθος ειτε με την αγκαλια της μαμας και την μυρωδια της :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω προσπαθησα να δωσω λίγο στην αρχη αλλα εις ματην...

εν τω μεταξυ επειδη θηλαζα δεν επεμενα οποτε δεν πήρε καθολου.

Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα αλλα δε μπορω να κρινω κιολας αφου δεν εχω δει και τις 2 όψεις του νομισματος. B)B)

Τωρα πια μου φαινετει περιεργο να βλέπω παιδακια να περπατανε και να εχουνε πιπιλα ενω παλια το θεωρουσα δεδομενο οτι όλα τα παιδακια ετσι κανουνε. :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα η μπεμπα μονο δαχτυλο πιπιλαει και αυτο με ενοχλει γιατι φοβαμαι μη βγουνε στραβα τα δοντακια της και γι αυτο προσπαθω για πιπιλα αλλα με τιποτα την ενοχλει που της πεφτει αν της την κραταω εχει καλως!

νομιζω ειναι λιγο αργα επρεπε να της την ειχα μαθει απο την αρχη! ομως

ημουνα της γνωμης οτι ειναι ταπα και χαιρομουν που δεν την ηθελε!επισης

καπου διαβασα οτι με την πιπιλα στο στομα ολη μερα το μωρο δεν προσπαθει να μιλησει και αργει να το καταφερει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annoula1982 έγραψε:

εμενα η μπεμπα μονο δαχτυλο πιπιλαει και αυτο με ενοχλει γιατι φοβαμαι μη βγουνε στραβα τα δοντακια της και γι αυτο προσπαθω για πιπιλα αλλα με τιποτα την ενοχλει που της πεφτει αν της την κραταω εχει καλως!

Αννουλα εγώ πιπιλαγα το δαχτυλο μου στον υπνο μεχρι 7 :blush::blush::P:P

.Δεν εχω βαλει σιδερακια και εχω πολυ καλη οδοντοστοιχια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...