Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι να παρω?


Recommended Posts

Κορίτσια χρειαζομαι τα φώτα σας. Ειμαι ακομη στο 2ο τριμηνο αλλά άρχισα να αγχώνομαι για τις αγορές που πρέπει να κάνω για το μωράκι μου.Θέλω να μου πείτε αν μπορώ να κοιμίζω το νεογέννητο σε παρκοκρέβατο κ όχι σε κανονικό κρεβατακι.Ποια είναι η διαφορά τους τελικά?(σορυ για την...ασχετοσύνη μου :blush: )Επίσης, η καλαθούνα κ το πορτ μπεμπε σε τι διαφέρουν?Το ριλαξ πάλι τι στο καλο κανει? Αχ,συγχωρέστε με αλλά δεν έχω κανένα αλλο να μου λύσει τις απορίες μου :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το παρκοκρεβατο δεν ειναι για τον βασικο υπνο,ασε που δεν θα σε βολευει να σηκωνεις καθε 3 κ λιγο το μωρο για ταισμα,παρτε ενα κρεβατακι ή ενα λικνο (αναλογα με το τι χωραει στο δωματιο σας).

Η καλαθουνα ειναι πορτ μπεμπε παλιας τεχνολογιας :P ,ενα απο τα 2 παρε.Θα σου προτεινα να καταληξεις στο καροτσι σου και να παρεις το πορτ μπεμπε που μπαινει στο καροτσι.Δεν χρειαζονται οοολα αυτα τα κρεβατια για ενα πλασματακι!

θα σου πω εμεις τι καναμε,πηραμε ενα κρεβατι με καλο στρωμα και ενα πορτ μπεμπε για να το εχω μεσα στο σπιτι οπου κι αν ειμαι. Ρηλαξ αρχισα να χρησιμοποιω αργοτερα ,αυτα στο πρωτο παιδι.Στο δευτερο πηρα ενα λικνο μεγαλουτσικο και ενα ρηλαξ.

Εστιασε στο κρεβατακι κ παρε μετρα στο δωματιο σας ΠΡΙΝ το αγορασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω οτι δεν χρειαζεται να αγορασεις και πολλα πραγματα

εγω πηρα ενα κρεβατι με καγκελα μεχρι 5 ετων που εχει το στρωμα σε 2 υψη ενα ψηλα για οταν ειναι μικρο και μετα κατεβαινει πιο χαμηλα οταν θα μεγαλωσει. Την εβαλα στο κρεβατι της απο την πρωτη μερα που την εφερα στο σπιτι.

Κατα τη διαρκεια της ημερας ειχα ενα πορτ μπεμπε που μπαινει και στο αυτοκινητο για την μεταφορα οταν ειναι ακομα πολυ μωρο. ειναι της pegperego και εφαρμοζει και στο καροτσι αν δεν κανω λαθος.

ενα ρηλαξ για μετα τον 2ο μηνα και ενα παρκοκρεβατο και μετα τον 4ο - αναλογα με την αναπτυξη του παιδιου.

Ειναι καλο να παρεις ενα καροτσι που εχει και εφαπτομενο καθισματακι που μπορεις να το βαζεις και στο αυτοκινητο - ετσι θα ειναι πιο ευκολη η μεταφορα του

αν θες καποια αλλη πληροφορια ειμαι στη διαθεσή σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια που με κατατοπίσατε :cheer:

Οποτε εχουυμε κ λέμε: κρεβατακι και πορτ μπεμπε που μπαινει στο καροτσι θα ειναι οι πρωτες βασικες αγορες μου.

bebadomama τι ειναι το λικνο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια φαντάζομαι οτι το πορτ μπεμπε(ή την καλαθούνα) μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε -αντί για λίκνο- για τον ύπνο μέχρι 3-4 μηνών.Στην περίπτωση αυτή θα πάρουμε άλλο στρωματάκι(πιο καλό) ή μας καλύπτει αυτό που έχει το πορτ μπεμπε(ή η καλαθούνα)?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμενα.Το λικνο ειναι σαν την κουνια αλλα πιο

μικρο.Νομιζω πως για αρχη χρειαζεται μια κουνια για να κοιμαται

το μωρο και ενα πορτ μπεμπε για να μεταφερεις το μωρο με το αυτοκινητο.

Ολα τα αλλα ειναι για αργοτερα...το παρκο ειναι για μετα,να παιζει και το ριλαξ ειναι ενα καθισματακι ξαπλωτο που το κουνας,μπορει

να εχει και παιχνιδακια για να ριλαξαρει το μωρο.

Στην αρχη ολο θα κοιμαται μαμ κακα και νανι...οποτε χρειαζεσαι μονο

μια κουνια και ενα πορτμπεμπε γιανα το μεταφερεις με το αυτοκινητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΟΥΝΙΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΓΕ ΣΤΗΝ ΚΑΜΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΜΙΖΩ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΒΑΤΟ (ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΩ 8ΕΣΗ ΔΕΝ ΣΚΥΒΕΙΣ !)ΟΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ 8Α ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΠΑΝΩ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ 8Α ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΝΙΝΙ .

ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΗ ΑΓΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ! ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΡΕΒΒΑΤΙ Κ ΣΑΝ ΠΑΡΚΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ , ΑΣΕ ΠΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟ ΚΛΕΙΝΩ Κ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ Κ 8Α ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΚΕΙ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Κορίτσια φαντάζομαι οτι το πορτ μπεμπε(ή την καλαθούνα) μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε -αντί για λίκνο- για τον ύπνο μέχρι 3-4 μηνών.Στην περίπτωση αυτή θα πάρουμε άλλο στρωματάκι(πιο καλό) ή μας καλύπτει αυτό που έχει το πορτ μπεμπε(ή η καλαθούνα)?

Να σου πω την εμπειρια μου μεχρι τωρα... ολα εξαρτωνται απο το μωρο και το ποσο κινητικο ειναι .... αν στον υπνο του στριφογυρναει απο νωρις οπως εκανε η δικια μου στο πορτ μπεμπε θα ζοριστει γιατι δε θα χει χωρο να κινηθει. επισης το πορτ μπεμπε ειναι καλο - κατα την αποψη μου - να το χρησιμοποιεις για μικρης διαρκειας υπνου... οπως και να το κανουμε ενα κανονικο κρεβατι με ενα κανονικο στρωμα ειναι οτι καλυτερο για ολους μας.

το παρκοκρεβατο απο την αλλη μερια που μου ελυσε και μενα τα χερια το καλοκαιρι ειναι πολυ καλη λυση για υπνο εκτος σπιτιου

για να καταλαβεις τι εννοουμε με το πορτ μπεμπε , μπες εδω

http://www.pegperego.com/page.php?sid=2 ... 00249&cl=N

ειναι και προσαρμοζομενο και να παταει και κατω... ειναι με σκληρο πατο που ειναι πιο καλο απο μια καλαθουνα πχ αλλα οπως βλεπεις ειναι στενουτσικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά και μια κούνια είναι προτιμότερη από το παρκοκρέβατο!

Είναι σα να συγκρίνεις το κρεβάτι με το ράτζο!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Την κούνια θα την αγοράσεις όπως και να χει και θα τη βάλεις στο δωμάτιο του παιδιού!Αν κάνετε πολλά ταξίδια,τότε βολεύει το παρκοκρέβατο,αλλιώς θα πάρεις ένα μετά τους 6-7 μήνες για να παίζει μέσα το παιδί!Και αν δεν το χρησιμοποιήσεις σαν κρεβάτι τότε θα πάρεις απλό πάρκο!

Το πορτ μπεμπέ έιναι σαν την καλαθούνα,αλλά όπως έγραψε και μια κοπέλα πιο πάνω,η καλαθούνα είναι πιο παλιάς τεχνολογίας!!!!

Το πορτ μπεμπε που προπσαρμόζεται επάνω στο καρότσι είναι η καλύτερη λύση,γιατί σου επιτρέπει να μεταφέρεις με άνεση και ασφάλεια το μωρό σου τους πρώτους μήνες!Ειδικά τωρά που ανοίγει και ο καιρος ειναι ιδανικο!

Εγώ επειδή δεν είχα χώρο στην κρεβατοκάμαρά μου,χρησιμοποιούσα το πορτ μπεμπε και σαν κρεβάτι μέχρι 3.5 μηνών μετά ψήλωσε και ήθελε να στριφογυρίζει στον ύπνο του,οποτε πήγε στην κούνια του!!!Βέβαια είχα πάρει ειδικό στρώμα γιατί το δικό του είναι πολύ λεπτο!

Τέτοια στρώματα μπορεις να βρεις και στα ΛΗΤΩ και στα prenatal!

Το ρηλάξ μου χρησίμευσε από 2-3 μηνών περίπου,γιατί τον έβαζα μέσα

με ξαπλωμένη την πλάτη και χάζευε τα παιχνιδάκια που κρεμόντουσαν μπροστά του,αλλά κι εγώ τον έπαιρνα εύκολα σε οποιο δωμάτιο έκανα δουλειές!

Εγώ είχα αυτό:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις πολυκαρότσι,που περιλαμβάνει

κάθισμα αυτοκινήτου,καρότσια για μεγάλο παιδί και πορτ μπεμπε!

Νομίζω βγαίνει πιο οικονομικά και θα βρεις σχέδια σε όλες σχεδόν τις εταιρίες!

Αυτό εννοώ:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις και τα παραδειγματάκια!

Molly, ένα τέτοιο σύστημα έχω βάλει στο μάτι.Αν δεν κάνω λάθος αυτό που δείχνεις είναι της chicco.Αυτό έχεις?Σε έχει βολέψει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oπως ειπε κ η frapedia τα πορτ μπεμπε κ οι καλαθουνες μπορει να φανουν αχρηστα στο τελος,ο γιος μου δεν χωραγε στην καλαθουνα,η κορη μου στριφογυριζει ηδη οποτε δεν τη βαζω εκει. το λικνο ειναι αρκετα πιο μικρο απο το κρεβατι συνηθως.Εγω προτεινω καλο κρεβατι και αργοτερα οταν αρχισουν τα ταξιδια σας ενα παρκοκρεβατο ειναι καλη λυση.

....και ενα μεγαλο αυτοκινητο θα προσθεσω,εμεις με το C3 και μονο το ενα μωρο μεσα ειμασταν τσιγγανεϊρος,τιγκα το αυτοκινητο!δεν μπορω να φανταστω ταξιδι με αυτο το αμαξι και τα 2 παιδια μεσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις και τα παραδειγματάκια!

Molly, ένα τέτοιο σύστημα έχω βάλει στο μάτι.Αν δεν κάνω λάθος αυτό που δείχνεις είναι της chicco.Αυτό έχεις?Σε έχει βολέψει?

Ναι μ έχει βολέψει απίστευτα!Εχω το περσυνό μοντέλο γιατί γέννησα πέρσυ

και είμαι ενθουσιασμένη!!!!

Ειδικά όταν έχει κρύο και πρέπει για κάποιο λόγο να είμαι

με το μωρό έξω η κουκούλα του κλείνει τόσο πολύ και έχει και από κάτω τον ποδόσακο που το μωρό είναι λες και το μεταφέρεις μέσα σε

κουτάκι!Απόλυτα ασφαλές και ζεστο!!!!

Επίσης είναι πολύ εύκολο στο "οδήγημα" και αρκετά ελαφρύ για πολυκαρότσι!Ακόμη πολύ εύκολο στη χρήση του!!!!

Σ έπεισα?????????????????????

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης να συμπληρωσω αν βαλεις το μωρο στην κουνια, παρε και ενα σφηνακι να το κρατα στη θεση που το βαζεις, εμενα με βολεψε πολυ πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζιζ

πάρε ότι σ´αρεσει κ ότι πιστεύεις πως θα σου χρειαστεί

αλλά σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην βάλεις το μωρό

σε πόρτ μπεμπε για να το μεταφερεις με αυτοκινήτο....!

Είναι τουλάχιστον εγκληματικό!!!

Αγόρασε ένα ειδικό κάθισμα για το αυτοκίνητο

(κ τα πολυκαρότσια που σου πρότειναν τα κορίτσια

περιλαμβάνουν)

κ δενε το σωστά ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΜΑΞΙ που θα βάζεις το παιδί...

Το δικό σας, των συγγενών σας, σε ταξί , ΠΑΝΤΟΥ!

Από την πρώτη μέρα που θα βγεις από το μαιευτήριο

κ για πάντα, το μωρό έχει δικαίωμα στην ασφαλέστερη μετακίνηση!

Με το καλό να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο λιγότερα πάρεις τόσο καλύτερα.

Κρεβάτι απαραίτητα με πολύ καλό στρώμα.Τα λεφτά να πάνε στο στρώμα και όχι στο σχέδιο του κρεβατιού.

Εγώ είχα καρότσι peg perego και βρεφικό κάθισμα αυτοκινήτου peg perego που ταίριαζαν μεταξύ τους αλλά ποτέ δεν έκανα την διαδικασία να βγάλω το βρεφικό κάθισμα από το αυτοκίνητο και να το προσαρμόσω στο καρότσι.

Το μωρό όταν είναι μικρό δεν ξυπνάει όταν το πάρεις αγκαλιά και το βγάλεις από το αυτοκίνητο για να το βάλεις στο καρότσι.

Επίσης θεωρώ ότι το καρότσι που είναι στην ευθεία όταν είναι ξαπλωμένη η πλάτη του είναι πιο άνετο για να ξαπλώνει το νεογέννητο στη βόλτα του παρά το βρεφικό κάθισμα που έχει μια κλίση 45 μοιρών.

Κάποιοι γνωστοί πήραν ένα από αυτά τα πολυκαρότσια αλλά το βρεφικό κάθισμα περισσότερο έμοιαζε με μικρό πορτμπεμπέ παρά με κάθισμα αυτοκινήτου και τώρα που το μωρό τους είναι 3 μηνών πρέπει να πάρουν άλλο γιατί δεν το χωράει.

Γιαυτό προσοχή στη μάρκα.Να συγκρίνετε μεταξύ τους.

Επίσης πρέπει να σκεφτεί ο καθένας τον τρόπο ζωής του.Εγώ για παράδειγμα που μένω σε μικρή πόλη και τα καλοκαίρια στο χωριό,χρησιμοποίησα πάρα πολύ το καρότσι και ήθελα να είναι γερό και ελαφρύ.Παρόλα αυτά επηρεάστηκα και πήρα το peg perego που είναι βαρύ και μετά αναγκαστικά το άλλαξα και πήρα και δεύτερο καλοκαιρινό που το πλήρωσα περίπου 120 ευρώ για να είναι γερό και είχα δώσει και 370 για το πρώτο.Η φίλη μου που δεν το χρησιμοποιούσε πολύ δεν πήρε δεύτερο παρόλο που κι αυτή είχε το ίδιο με μένα.

Επίσης στο δικό μου γύριζε το χερούλι και από τις 2 μεριές ώστε να μην του έρχεται ο ήλιος στα μάτια αλλά είχε το μειονέκτημα να έχει ενιαίο χερούλι και όχι τα λεγόμενα μπαστούνια που είναι πιο βολικά να κουβαλάς πράγματα.Αλλά σε εμένα βασικό ήταν ο ήλιος,άλλη κοπέλα έχει άλλες προτεραιότητες.

Παρκοκρέβατο και ριλάξ μπορεί να δανειστείς αν έχεις κάποιον για αρχή και να δεις.Ο δικός μου δεν κάθισε ποτέ στο ριλάξ ούτε στο παρκοκρέβατο για να παίξει.Ευτυχώς τα είχα δανειστεί από την αδερφή μου και δεν έδωσα τσάμπα λεφτά.Η φίλη μου πάλι χρησιμοποιεί το ριλάξ πολύ.

Γενικά πιστεύω ότι χρειάζεται να σκέφτεσαι το είδος της ζωής που θα κάνεις,να συγκρίνεις διάφορα προϊόντα και να μην παρασυρθείς από την χαρά που νιώθουμε όλοι όταν ψωνίζουμε για το πρώτο μωρό κάνοντας περιτές αγορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marianda εχω ακουσει οτι το σφηνακι ειναι απαραιτητο κ το εχω ηδη στη λιστα με τις αγορες μου :)

marimari κατεληξα να παρω καθισματακι αυτ/του που θα μενει μονιμα στο αυτ/το. Θα το τοποθετησω κ ας μεινει εκει ετοιμο για οποτε βγαινουμε.Εχεις δικιο, η ασφαλεια πανω απο ολα :)

ΝεφέληΠ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Αρχισα πια να ξεκαθαριζω στο μυαλο μου τι πραγματικα χρειαζομαι κ τι οχι. :)

Στο κρεβατακι μεχρι τι ηλικια μπορουν να κοιμηθουν?Γιατι αυτα που εχω δει εχουν περιπου Μ1,20.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο κρεβάτι μπορούν να κοιμηθούν άνετα ως 3-4 χρονών ανάλογα και με το παιδί.

Ο δικός μου κοιμάται καλά ακόμα στο κρεβατάκι του που έχει διαστάσεις 70*140 εκ.

Υπάρχουν κάποια που στριφογυρίζουν πολύ και ζορίζονται στο στενό χώρο.

Επίσης τώρα τελευταία είδα μια κοπέλα να βάζει το μωρό(όχι νεογέννητο) αντί για ριλάξ στο καθισματάκι φαγητού(στο δικό μου ξάπλωνε αρκετά η πλάτη)

και το έσερνε μαζί της όσο έκανε δουλειές.Έτσι και το μωρό ήταν ψιλά και έβλεπε και ασφαλές ήταν γιατί το κάθισμα φαγητού είναι σταθερό σε αντίθεση με το ριλάξ που δεν είναι ασφαλές στον καναπέ και θέλει ή κάτω ή να κάθεσαι δίπλα.

Όσον αφορά στο σφηνάκι κάποιες τις βόλεψε πολύ και κάποιες θεώρησαν ότι τα μωρά τους πιέζονταν.Εγώ δεν το χρειάστηκα.

Να σκεφτείς και τι θα κάνεις με το μπάνιο του μωρού.Υπάρχει η πτυσσόμενη αλλαξιέρα-μπανιέρα και οι κοινές μπανιέρες που απλά αλλάζεις το μωρό μετά στο δωμάτιο.Εγώ είχα πάρει μια μπανιέρα από τα 'Ηρα που στηρίζονταν πάνω στην δική μας μπανιέρα και δεν χρειαζόταν να σκύψω.Είχε και τάπα να φεύγουν τα νερά και με βόλεψε πολύ.Ίσως στην αρχή χρειαστείς και ένα αερόθερμο για την ώρα του μπάνιου.Ο δικός μου επειδή ήταν λίγο πρόωρος και με μικρό βάρος κρύωνε στο μπάνιο παρόλο που ήταν καλοκαίρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari έγραψε:

Ζιζ

πάρε ότι σ´αρεσει κ ότι πιστεύεις πως θα σου χρειαστεί

αλλά σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην βάλεις το μωρό

σε πόρτ μπεμπε για να το μεταφερεις με αυτοκινήτο....!

Είναι τουλάχιστον εγκληματικό!!!

Αγόρασε ένα ειδικό κάθισμα για το αυτοκίνητο

(κ τα πολυκαρότσια που σου πρότειναν τα κορίτσια

περιλαμβάνουν)

κ δενε το σωστά ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΜΑΞΙ που θα βάζεις το παιδί...

Το δικό σας, των συγγενών σας, σε ταξί , ΠΑΝΤΟΥ!

Από την πρώτη μέρα που θα βγεις από το μαιευτήριο

κ για πάντα, το μωρό έχει δικαίωμα στην ασφαλέστερη μετακίνηση!

Με το καλό να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!!!

επετρεψε μου να κανω μια παρενθεση εδω περα... εξαρταται με τι εννοουμε λεγοντας πορτ μπεμπε

εγω πχ που ειχα αυτο το σκληρο της per perego ηταν πολυ καλυτερο απο ενα καθισματακι ενος αυτοκινητου για τους εξης λογους:

1. το νεογεννητο ειναι ξαπλωμενο και δεμενο με ζωνη ασφαλειας και η σπονδυλικη του στηλη δεν καταπονουταν , ουτε το κεφαλακι του εφευγε δεξι ή αριστερα οπως συμβαινει με τα καθισματακια ακομα κι οταν εχουν τους μειωτηρες

2. το πορτ μπεμπε ηταν το ιδιο δεμενο με τις ζωνες ασφαλειας του αυτοκινητου - οπως και ενα καρεκλακι

3. ο προσανατολισμος στην τοποθετηση του πορτ μπεμπε ηταν τετοιος ωστε και σε περιπτωση τρακαρισματος (θεος φυλαξοι) το κεφαλακι ηταν στη μεση του αυτοκινητου για λιγοτερες απωλειες

οπως καταλαβαινουμε αν διαλεξεις τη σωστη κατασκευη εχεις και σωστο αποτελεσμα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και κατι να συμπληρωσω. :P

στο καθισμα αυτοκινητου το νεογεννητο δεν το αφηνουμε πανω απο μια ωρα.αν πρεπει να μετακινηθειτε για περισσοτερη ωρα τοτε κανετε σταση και το βγαζεις.

καιιιι τελευταιοοο :laugh:

δες τα καροτσια κτλ που σου αρεσουν και κοιτα μηπως τα παραγγειλεις μεσω internet,οι τιμες ειναι πολυ διαφορετικες!! θα σου το πουν και αλλες κοπελες οπως και εγω που εχουμε παρει απο ιντερνετ καθισμα αυτοκινητου.

σου βαζω καποια site που ειχα δει εδω στο μαμυ και εχω ψωνισει

http://www.pingpong-online.com/

http://www.olivers-baby-care.co.uk/

http://www.bimbomarket.it/gb/en/

θα δεις μεγαλη διαφορα τιμων!και ειναι αξιοπιστα sites.Εχει ενα θεμα εδω στο μαμυ με αγορες on line,αν βρω το λινκ θα στο βαλω.

Καλα ψωνια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπερδεύτηκα! :blink::blink::blink: Μπηκα στα σαιτ που μου προτεινε η bebadomama και όντως βρηκα μεγααααλη διαφορα σε τιμες(thanks καλη μου :) ) .Ξεχωρισα καποια καροτσακια που μου αρεσαν κ πηγα να τα δω κ απο κοντα(πχ το peg perego pliko on truck modular).Το θεμα ειναι οτι τα πορτ μπεμπε τους ειναι τοσο μεγαλα που οχι μονο δεν μπορω να τα σηκωσω αλλα δεν χωρανε καν στο ασανσερ!!!Ολα ετσι ειναι?Επισης ηθελα αν εχετε υποψη να μου προτεινετε καποιο καλο καροτσι-πορτ μπεμπε που να μην περιλαμβανει κ καθισμα αυτ/του αφου σκεφτομαι να αγορασω ξεχωριστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...